Almcei Bitlis- Fransch Ontwapeninpplan. llïllllllif- LllilMlM De vuurdood van de P.C. Hooft Uitgevers: N.V. vJi. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Het trotsche zeekasteel totaal vernield. LIEFDESDRAMA BRUNSSUM. TE Gevaarlijke stroopers. Dinsdag 15 November 1932. SGHAGER 76ste Jaargang No. 9176 CÖDHifT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag Zaterdag. BIJ Inzending tot 'a morgens 8 uur, worden Adver- tentiën oog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend njimmer geplaatst. POSTREKENING No. 23338 INT TELEF. No 20. Prijs per 8 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlêN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De brandweer machteloos tegenover den laatenden vuurgloed. Als een fantasie nit een heldensch sprookje gleed de brandende Oceaanstoomer over het nachtdonkere water van het IJ. Zooals reeds elders in dit nummer in het kort ge meld, is, in den nacht van Zondag op Maandag brand uitgebroken op de P. C. Hoort, een der grootsche mailschepen van de Stoomvaartmaatschappij „Ne derland'.; Het is een scheepsbrand geweest, zooals misschien nog nooit in de Amsterdamsche haven heeft plaats gehad. Omtrent den brand zelve vernemen we nog de vol gende bijzonderheden. De „P.C Hooft" was, zooals ieder mailschip dat uit de tropen komt, vanwege den G. G D. met blauw- ruurgas ontrat. Om half zeven Zondagavond had de leider van den ontsmettingsdienst, dr. Peeters. het schip vrijgegeven. Dit beteekent, dat alle ramen en deuren en luiken van het schip werden geopend om het blauwzuurgas te laten wegtrekken. Niemand mocht echter nog op het schip dan alleen de wach ter, die voor het bedienen der ventilatoren, waarmee versche lucht in het schip werd gebracht, moest zor- fen. Om kwart over twaalf nam de wachter, terwijl ij zich in de machinekamer bevond, een brand lucht waar. Hij begaf zich naar voren in de rich ting waarvan do brandlucht kwam, toen hij plot seling uit de passagiersverblijven eerste klas achter de commandobrug een vlam zag slaan. De wachter spoedde zich naar den wal ora de brandweer te waarschuwen. Toen hij eenige minu ten later op de kade terugkeerde, sloegen de vlam men reeds boven het sloependek uit. De oorzaak is nog onbekend. Men kan slechts vermoeden, dat een der ventilatoren kortsluiting heeft gemaakt. In slechter omstandigheden kon de brandweer niet zijn. Het was buitengewoon gcvdarlijk om aan boord te gaan, want het inademen van het blauw zuurgas is doodelijk. Bovendien stond er 'n geweldige trekking in het schip. Het mag dan ook geen won der heeten, dat, toen eenmaal de hutten op het hoog ste dek brandden, de vlammen door de gangen joe gen en bovendien, geholpen door den oostenwind naar de salons oversloegen. Het eerste klas trap penhuis had ook weldra vuur gevat en niet lang duurde het of de eetsalon werd door het vuur aan getast. Hooger en hooger stegen de vlammen, zware rook wolken omhoog jagend, en tegen den rossen gloéd stonden scherp afgeteekend in inkt-zwarte lijnen de hooge ijzeren kranen. Van de eerste kraan vatte al spoedig de cabine vlam. En verder en verder drong onverbiddelijk het vuur, ofschoon van de kade, door de patrijspoorten van de eerste-klasse-salons, waar van de glazen al spoedig gesprongen waren, geweldi ge hoeveelheden water naar binnen werden gespo ten. Ook in de kranen waren de brandwachts ge klommen, maar hoe nietig leken de mannetjes, met bun in verhouding kleine straaltjes water, tegenover den hoogen scheepswand, waarachter en waarop de vlammen loeiden, voortgedreven door den feilen Oostenwind. Aanvankelijk daalden de brandwachts niet ln het ichip af, met het oog op het gasgevaar de om standigheden waren wel zeer ongunstig. Later ge schiedde dit wel. Voetje Voor voetje ritireerden de manschappen naar het achterschip. Het was een hardnekkige strijd, waarin ten slotte het vuur de overhand behield. Af en toe klonken ontploffingen in het schip. Dat waren de lucht- en de koolzuurfles- schen die sprongen, en op een gegeven oogenblik viel een der brandende sloepen met donderend ge weld uit de davits omlaag, op de kade, gelukkig zonder iemand te deren. Tegen twee uur was het vuur tot midscheeps ge vorderd en bereikte het de machinekamer. Weer klonken doffe knallen De olieleidingen sprongen. En nu kwam de tweede klasse aan de beurt. Er was geen houden meer aan, dat bleek telkens duidelij ker, en de directie van de Nederland, vertegenwoor digd door de heeren Koning. Bronsing en Delprat, begon met commandant Gordijn °n met den haven meester, den heer v. d. Poll. de mogelijkheid te be spreken, om het schip te „verhalen" Het begon na melijk bedenkelijk te kapseizen naar de zijde van de kade met hare kranen en loodsen en mcnschen. Het brandende schip wordt verhaald. Toen men hiertoe besloten was, werden de trossen gekapt, begonnen de sleepbooten te trekken en kwam de brandende P. C. Hooft van den wal los, om zijn laatste reis te ondernemen. Op hetzelfde oogenblik hielden de tallooze spuiten op water te geven en staakte de brandweer haar hopelooze taak. Het was oen verschrikkelijk maar grootsch schouw spel, toen het vlammende gevaarte zich van den wal los maakte. Het vuur had het spel gewonnen en een laaiende gloed steeg opnieuw uit het middenschip op, terwijl de wind de vlammen voortjoeg naar het nog bijna onaangetaste achterdek. Hel weerkaatsten de schepen en huizen aan de beide oevers den vuurgloed. Zelden zullen de sleepbooten zoo'n vreemdsoortigen last te trekken hebben gehad. Toen het brandende gevaarte wat verder af lag, kon men eerst goed het verschrikkelijke schouwspel in zijn woeste grootschheid volledig overzien. Het vuur golfde over de dekken in cascades, het sloeg als vlaggen uit alle openingen, het sproeide als vuur werk in duizenden vonken omhoog. Over het nachtdonkere water van 't IJ gleed de brandende Oceaanstoomer voort als een fantasie uit een heidcnsch sprookje, als een rampzalig spook schip. Het vuur was meester van het geheele schip, dat steeds verder werd weggesleept in de richting van Schellingwoude, om te worden vastgelegd in het diepo water; aan den Kompasboei. Snel teerden de sloepen dan ook weg. De davits hogen om en sissend en spattend stortte van tijd tot tijd - m brandende sloep omlaag in het water, waar het vuur spoedig gedoofd was. De achtermast begon sterk naar 'stuurboord over te hellen, maar werd klaarblijkelijk door de trossen en kabels vastgehou den. Hoog wapperde boven het vuur aan den voor sten mast de vlag van de maatschappij „Nederland" en togen den gloed van het vuur teekenden zich op de onaangetaste voorplecht zwart de gedaanten af van den heer Muller en zijn helpers. Bij de compas- boeien manoeuvreerden de sleepbooten het branden de schip zuidelijk van de vaargeul en 'op bevel van den heer van der Poll lieten de drie opvarenden de ankers vallen. Het was toon ongeveer kwart over vijf. De drijvende motorspuit van de Amsterdamsche brandweer, de Jason en de Jan van der Heijden wa ren voortdurend in de nabijheid van het schip geble ven. Bij Schellingwoude ligt thans het eenmaal trotsche zeekasteel den vuurdood te sterven. Wanneer het laatste vuur uitgedoofd zou zijn, was gistermiddag nog niet bekend. De verzekering. Door de directie werd medegedeeld, dat het schi voor ruim l1/^ millioen gulden was verzekerd, waar van 80 bij Engelsche en Nederlandsche assuradeu ren en 20 voor eigen risico. Nog steeds brandende. De laatste berichten melden: Gisteravond te 11 uur woedde het vuur nog met gj-oote hevigheid over de geheele lengte der ruimen van de P. C. Hooft. Vooral ook in het voorsehip was door de patrijspoorten een felle roodc gloed waar te nemen. ~eneinde het geheel vernielde schip, dat na den middag nog wat meer slagzü had gemaakt, voor zin ken of kapseizen te vrijwaren, wordt de kolossus door een groote sleepboot van de Firma Goedkoop aan stuurboord kant. tegen het talud aangehouden, in af wachting, of de kiel zich in den modder zal vast zetten. Het blusschingswerk is ook in de avonduren niet meer hervat, daar liervan toch geen enkel succesvol resultaat venvacht kan worden. Wel is er drijvend materiaal van de brandweer aanwezig. Ook de booten van de gemeente- en van de havenpolitie blijven i" de buurt van het wrat aangezien waakzaamheid ge boden is. Kort na elven heeft de kortelings benoem de ingenieur bij de brandweer, de heer Van Tlftel zich opnieuw naar de P. C. Hooft begeven. Een foto van de brandende „P. C. Hooft" tijdens het blusschingswerk in den nacht. ENGELAND EN FRANKRIJK VRAGEN HERZIENING. AAN AMERIKA OM UITSTEL GEVRAAGD. Het Ministerie van buitenlandsche zaken in Enge land publiceerde Zondagavond den tekst harer nota in zake de schulden aan de Ver. Staten. In een deel der nota wordt o.m. gewezen op het verdrag van Lausanne en verklaard, dat dit het maxi mum beteekent van hetgeen de betrokken regeeringen kunnen bijdragen tot het herstel van de welvaart der wereld, waarbij het Amerikaansche volk evenveel be lang heeft als de landen van het Britsche Rijk en waartoe het noodig ls, dat het Amerikaansche volk zijn medewerking verleent. Op herziening van het systeem der financieele ver plichtingen van de Staten onderling, wordt voorts ten zeerste aagedrongen. De Engelsche regeering acht het noodzakelijk, dat snel handelend wordt opgetreden en hoopt dat Amerika zoo spoedig als maar eenigszins mogelijk is, onderhandelingen zal aanvangen. Voorts bevat de nota een verzoek om uitstel der od 15 December a»s. vervallende Engelsche oorlogsschuld betalingen aan Amerika. Het is onmogelijk, zoo wordt gezegd, in den korten tijd van vijf weken een overeen komst betreffende een onderwerp van zulk een om vang tot stand te brengen. Daarbij wordt gewezen op de procedure, welke tijdens de conferentie van Lau sanne werd gevolgd en waarbij, om een ongestoord verloop der onderhandelingen mogelijk te maken, de betalingen aan de betrokken mogendheden voor den duur der discussies werden opgeschort. DE NOTA DER FRANSCHEN. De Fransche nota, behelsende het schuldenvraagstuk, werd te Washington overhandigd. De regeering dringt er op aan bij de Ver. Staten van Amerika om deze kwestie in vriendschap en vertrou wen af te handelen. In de nota wordt gewezen op de conferentie te Lausanne. In weerwil van de beteekenls van de resultaten van Lausanne, moet de Fransche re geering constateeren dat de economische en financi eele moeilijkheden, die de hervatting van de normale Internationale betrekkingen belemmeren, nog steeds bestaan, zoodat 'n nieuwe poging moet worden gedaan om daaraan in het belang van allen een einde te maken. Voorts verzoekt Frankrijk Amerika om gezamenlijk over te gaan tot gemeenschappelijk onderzoek van de kwestie der schulden. Daar dit onderzoek hoogstwaar schijnlijk eenigen tijd zal vorderen, verzoekt Frankrijk het, in overeenstemming met het precedent van Lau sanne, verlenging te verleenen van de opschorting der betalingen, opdat in een onontbeerlijke atmosfeer van vertrouwen 't onderzoek van de bestaande ernstige problemen kan worden voortgezet en voltooid. De Fransche regeering is er bovendien van overtuigd, dat een dergelijke maatregel een zeer gelukkige uitwerking zou k-unnen hebben op de monetaire crisis, welke een zoo groot aantal staten bedreigt. EEN CONFERENTIE. Volgens berichten uit New York heeft Hoover Roose- velt uitgenoodigd tot oen conferentie over de ooriogs- schulden. DE OPINIE VAN HOOVER. In het telegram dat HooVer aan Roosevelt zond staat o.m.: „Wij moeten ontvankelijk zijn voor de door onze debiteuren gedane voorstellen Inzake een tastbare com pensatie onder een anderen vorm dan rechtstreeksche betaling, zooals uitbreiding hunner markten voor pro ducten van onze nijverheid en onzen landbouw, en. 2#)oals ik reeds vroeger heb verklaard, ook een aan zienlijke beperking der internationale bewapening, wel ke de onze zou verlichten, evenals de lasten en geva ren der geheele wereld, houdt met dit vraagstuk ver band". Hoover verklaart, dat hij bereid is het vraagstuk te behandelen voor zoover zijn bevoegdheid dit toelaat, maar, zoo voegt hij erbij, het moet onze gemeenschap pelijke wensch zijn om het in opbouwenden geest aan te vatten, met het oog op het algemeen belang des lands. Hoover besluit zijn telegram met de verklaring dat hij gaarne zal zien, dat Roosevelt leidende demo cratische congresleden of andere adviseurs mede ter conferentie brengt. Accepteert Roosevelt de Invitatie vso HOovesr? President Hoover heeft zijn opvolger Roosevelt, zooals gemeld, een uitnoodiging gezonden voor een bespreking in het Witte Huis. waarbij het standpunt dat Amerika nopens de démarches der Europeesche debiteurstaten zal innemen, aan de órde zal komen. Het verluidt dat Roosevelt deze uitnoodiging als par- tloulier zal aannemen, ten einde op deze wijze een even- tueele verantwoordelijkheid bij een verlaging der schul den te voorkomen. Ook België kan niet betalen. Uit BRUSSEL: België heeft een nota gezonden aan de regeering te Washington, waarin het zich aansluit bij de démarches van Frankrijk en Engeland ten aanzien van de verlen ging van het uitstel der schuldenbetalingen. DE VOORNAAMSTE GEDACHTEN. De Fransche minister-president heeft een uittreksel van het groote Ontwapenings- en Veiligheidsplan voor publicatie ter beschikking gesteld. Het Fransche plan. dat reeds te Genève is overhan digd, vervangt niet de voorstellen van andere delega ties en treedt in het bijzonder niet in de plaats van het voorstel van president Hoover. waaraan integen deel verschillende principes zijn ontleend. De algemeene regeling van den vrede en de wapeningsbeperking, wel ke de Fransche delegatie te Genève heeft voorgesteld, is gebaseerd op een gedachtengang, waarvan het vol gende in het Vort saamgevat, het voornaamste is. 1. Een systeem van georganiseerde veiligheid tezamen met. een systeem van verlaging der bewapeningen. Bei de systemen zijn nauw met elkander verbonden. 2. Het plan heeft een tegelijkertijd universeel en re gionaal karakter. Het wil de afsluiting van een alge meen veiligheidsaccoord en een ontwapeningsovereen komst tot stand brengen. De uitnoodiging toe te treden hiertoe wordt aan alle ter ontwapeningsconferentie ver tegenwoordigende mogendheden gezonden. Het plan houdt echter rekening met de bizondere condities van •iederen afzonderlijken staat. 3. Het plan bevat de poging het ontwapeningsplan van Hoover toe te passen op Europa door de ontwapenings wapenen te versterken en de aanvalswapenen te beper ken, verder door het „type" van leger vast te stellen, dat in den vervolge voor ieder land gelden zal. 4. Het plan bevat een poging het probleem der rechts gelijkheid op te lossen: a) door geleidelijke aanpassing van de militaire in stellingen van de verschillende landen in defensieven zin; b) door geleidelijke aanpassing van de voordeelen en lasten van het verdrag betreffende de wederzijdsche hulpmaatregelen in geval van een aanval. Het technische deel van het plan behandelt vervol gens de verschillende methodes voor de ontwapening. De voor de verdediging der grenzen bestemde leger- krachten van het vaste land van Europa zullen in den vervolge in alle landen een algemeen gelijkvormig ka rakter dragen, n.1. dat van het nationaal leger met korten dienstplicht en beperkt effectief. Deze legers mogen geen offensief karakter hebben. Iedere mogend heid die deelneemt aan het te sluiten ontwapenings verdrag, houdt ter beschikking van den Volkenbond een beperkt aantal vastgestelde eenheden voor een gemeenschappelijk optreden. Deze groepen hebben een langeren dienstplicht en zijn uitgerust met oorlogsma teriaal dat den nationalen legers verboden is. Meisje schiet haar verloofde neer en pleegt zelfmoord. In den nacht van Zondag op Maandag omstreeks half één heeft te Brunssum een 22-jarig meisje een 23-Jari- gen jongen, met wien zij verkeering had, toen hij voor haar woning afscheid van haar nam. met een revolver neergeschoten. De jongen viel op den grond en het meisje, vermoedelijk meenende dat hij dood was. is een eindje een straat ingeloopen en heeft met de revolver een einde aan haar leven gemaakt. Hoewel de jongen ernstig gewond was. daar hem een kogel in het hoofd was blijven steken, kon hij door de politie worden verhoord. Daarbü bleek dat de jongen en het meisje den heelen avond tezamen waren geweest en oa. een bioscoopvoorstelling te Hoensbroek hadden bijgewoond. Er was niets voorgevallen, dat licht zou kunnen geven ter opheldering van het gebeurde. Wel deelde de jongen mee tegen het meisje gezegd te heb ben, dat hij voornemens was de verkeering te verbre ken. Het lijk van het meisje is in beslag genomen. De jongen is ter verpleging overgebracht naar het St. Jo- sephzitflienhuis te Heerlen. Hond van den jachtopziener gedood en op diens baas geschoten. Vier verdachten aangehouden. Zaterdagmiddag te omstreeks drie uur werd door den jachtopziener v. S. van het landgoed „De Hooge Veluwe" van den heer Kröller te Eede. een zestal stroopers ge signaleerd. Een der mannen werd door den hond van v. S. gegrepen, waarop de sbrooper het dier met een revolver doodschoot. De stroopers zagen kans over het hooge hek te klimmen en te ontvluchten. Toen zij zich aan den anderen kant van het hek bevonden richtten zij enkele schoten op den jaohtopziener, die eichter niet werd getroffen. Door de Rijks- en gemeentepolitie van Ede en Apeldoorn is terstond een onderzoek ingesteld en zijn des nachts te omstreeks twaalf uur reeds vier verdachten, wonende te Apeldoorn, van hun bed gelicht en in verzekerde bewaring gesteld. Bij hun verhoor be kenden zij wel Zaterdagavond gestroopt te hebben, doch niet op bovengenoemd gebied.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1