Polder Anna Paulowna. Plaatselijk Nieuws. WEDEROM EEN INBRAAK TE SCHAGEN. Gymnastiek- en Schermvereeniging „Lycurgus." Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden van den Anna Paulownapolder, op Zaterdag 12 November 1932, des morgens 11 uur in het polder huis. Afwezig is de heer Onderwater. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans, dijkgraaf; secretaris de heer C. Keijzer; opzichter de heer Taillle. In zijn openingswoord heet de Voorzitter allen har telijk welkom, in het bijzonder de heeren die vandaag hier voor 't eerst zitting hebben. In de vorige verga dering heeft spr. reeds gelegenheid gehad den heer Van Balen Blanken met zijn herbenoeming te com plimenteeren. Met de heeren Lubbert, Komen en Smit is dat nog niet het geval geweest. Spr. herinnert eraan dat de heer J. C. Geerligs in verband met de voorschrif ten van het nieuwe algemeen regiement niet is herbe noemd, omdat hij anders de benoeming van zijn broer tot heemraad niet mogelijk zou hebben kunnen maken; dat de heer Langereis in verband met zijn leeftijd niet voor herbenoeming in aanmerking kwam en dat de heer J. Nannis zich niet verkiesbaar wilde stellen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de heeren Lubbert, Komen en Smit thans zitting hebben genomen als hoofdinge land. Spr. noemt het een vereerend verschijnsel, dat die benoeming uitsluitend bij candidaatstelling is ge schied. Dit pleit voor het goede overleg door de inge landen en voor het algemeen vertrouwen, dat men in de nleuwbenoemden heeft gesteld. De heer Smit heeft a! eerder zijn belangstelling in de polderzaken kunnen toonen, doch dat de voorschriften hem tot heengaan noopten. Spr. heeft toen reeds het vermoeden uitge sproken, dit die voorschriften ten aanzien van het grondbezit om benoembaar te zijn, wel eens milder zouden worden en dus de mogelijkheid bestond, dat de heer Smit hier nog eens zou terugkeeren. En ziedaar, het is reeds zoover. Van de heeren Komen Lubbert weten we dat zij in het publieke leven meeleven en groote belangstelling toonen en wij twijfelen niet of dit zal ook het geval zijn wat de polderzaken betreft. Wij prijzen ons dan ook gelukkig, de heeren hier aanwezig te zien en spreken den wensch uit, dat het de heeren aan gezondheid en kracht niet moge ontbreken om de belangen van onzen polder te dienen. Wij verklaren ons gaarne bereid tot het geven van alle inlichtingen ons waterschap betreffende en hopen dat de samen werking zoo aangenaam mogelijk zal zijn. Applaus. De notulen worden door den secretaris gelezen, waar na ze onder dankzegging worden goedgekeurd. Mededeel in gen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat de heer Onderwater bericht heeft gezonden, verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. Ged. Statén hebben goedgekeurd de hernieuwde uit gifte van een tweetal perceelen grond. Van de 12 perceelen bouwland waren er vijf onver- huurd gebleven, waarna door de landbouwcommissie de ze vijf perceelen onderhands zijn verhuurd geworden. De totale opbrengst van deze bouwlanden was nu f785, vorig maal f 1871.90. Een 4-tal wegboomen bleek door de iepziekte te zijn aangetast en zullen verwijderd en vervangen worden. Bij de op 22 October j.1. gehouden kasopname bij dert penningmeester, werd alles in orde bevonden. De berm van den Kerkweg is door den sterken regenval afgeschoven. Waar de oorzaak geweten werd aan het leggen van de waterleidingbuizen, is het P.W. B. aangeschreven, waarna een hoofdambtenaar den toestand heeft opgenomen en toegezegd is, dat er in voorzien zal worden en een opgaaf voor de verreke ning zal worden verstrekt. Vanmorgen heeft plaats gehad de aanbesteding voor het maken van een brug over de Zandvaart in den Noorder Molenvaartsweg. Er werden 8 biljetten inge leverd en de laagste inschrijving was van F. Webe- ling alhier voor f 5590, aan wien het werk is opge dragen. De wegverbetering van den Noorder Molenvaartsweg, tusschen Zandvaart en Balgweg is door het slechte weer gestaakt geworden en zal in het a.s. voorjaar voltooid worden. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Be verbetering van wegen die op de pro- viciale wegenlijst zijn geplaatst. Aan. de orde is het voorstel van het Dag. Bestuur om een beslissing te nemen op het in de vorige verga dering genomen beginselbesluit tot verbetering van gedeelten van den Van Ewijckvaartsweg en den La gendijk, voorzooveel deze op de provinciale wegenlijst zijn geplaatst, met vernieuwing van de in eerstbedoeld weggedeelte gelegen bruggen. Door den Voorzitter wordt de volgende uitvoerige toelichting gegeven. Voor 1932 zijn de aansluitende Wegen „Lagendijk" en „Van Ewijcksvaartweg" over den afstand van 300 me ter ten zuiden van den Grasweg tot de aansluiting met de Lelystraat (den weg naar Wieringen) bij den Stoom- weg, geplaatst op de Provinciale Wegenlijst, als be stemd om tot Rijksweg te worden gemaakt. Daardoor kan voor die weggedeelten en de daarin gelegen kustwerken, evenals dit voor de overige wegen van het Provinciale Wegenplan het geval is, gerekend naar den toestand over het jaar 1931, een bijdrage van de Provincie worden genoten ten bedrage van f 2400 tot f 2500 per werkelijken kilometer per jaar, mits die wegen en kunstwerken stofvrij worden gemaakt op een breedte yan 5.5 meter of meer. Bij de verdere uitwer king is uitgegaan van een bijdrage van f 2400, het laagste der opgegeven bedragen. De bedoeling is de wegen te maken op een breedte van 5.55 meter, met inbegrip van de kantlagen, en de bruggen 6 M. rijbreedte te geven, met trottoirs boven dien. Als werkelijke lengte wordt, naar de voorschriften der desbetreffende verordening dan verkregen een to tale werkelijke lengte van 5460 M. De Provincie kan dan bijdragen naar f 2400 per werkelijken kilometer per jaar 5.46 X f 2400 f 13104. Om die bijdrage te kunnen verkrijgen, moet de Anna Paulownapolder in de eerste plaats zelf hebben bijge dragen f 3136. Aan het geheel kan dus per jaar wor den besteed f 16240, zonder dat de polder dan boven zijn verplichte jaarlijksche bijdrage komt. Het voorstel is de bruggen geheel te maken van ge wapend beton, uitgezonderd het dek van de brug te Kleinesluis. Die bruggen te Kleinesluis en bij gemaal II, zullen dan in de eerste zeven jaar, waarover de be rekening hier loopt, stellig geen onderhoud van eenige betcekenis vorderen. De weg, lang 4760 meter, breed te maken 5.55 M., beslaat een oppervlakte van 26418 M2. Hieronder volgen de overzichten van te maken en te dekken posten in drie gevallen: Geval I, bedoelende een teerweg als thans bestaat tusschen de Kooij en de Coupure naar Wieringerwaard; Geval II, bedoelende een weg van teersteenslakken tporfier-bristar) met teerlaag; Geval III, bedoelende een asfaltbetonweg. Voor alle drie gevallen worden de kosten van het maken van de onderbaan en bruggen geraamd op f 50.000, waarbij zij opgemerkt dat voor het rooien der hoornen aan den Lagendijk f 500 is geraamd. Het zal noodzakelijk zijn, de boomen te rooien, omdat de weg anders niet tot een voldoende breedte zal gemaakt kunnen worden en de boomen. als de weg rijksweg wordt, toch zouden moeten verdwijnen. Behalve de f 50.000 voor onderbaan en bruggen, zul len de kosten in geval I, tweemaal teren bedragen f 13500, totaal dus f 63500. De bijdrage der provincie kan zijn 5.46 X f 2400 per jaar is f 13104; de polder moet bijdragen per jaar f 3136, zoodat aan het geheel kan worden besteed f 16240. OM JEUGDIG TE BLIJVEN. 78 voelt zich als 48. Ook op hoogen leeftijd zijn pijnen en kwalen wel te vermijden. Als ze komen is er altijd een oorzaak voor, een oorzaak die wel verholpen kan worden. Hier volgt een kleine les om oud te worden, gegeven door een vrouw van 78. „De laatste vijf jaar heb ik geregeld Kruschen Salts gebruikt, en ik moet u eerlijk bekennen dat ik er niet meer buiten zou willen. Ik heb nu in 't geheel geen pijn meer en ik voel me zoo jeugdig alsof ik 48 was. Nie mand wil gelooven hoe oud ik ben. Ik schrijf het alles toe aan Kruschen Salts." Mevr. C. M. Vele menschen worden oud, lang voor hun tijd, omdat ze één noodzakelijke vereischte voor de gezond heid verwaarloozen: de verelsohte van een inwendige zuiverheid. Eindelijk beginnen ze eens met het gezonde Kruschen-systeem. En dan waarsohtjnlijk voor het eerst in hun leven zullen eiken dag alle afvalstoffen uit het organisme worden verwijderd. En bijna onmid dellijk voelen ze. dat hun jeugd teruggekomen is. Zij voelen zich energiek en opgewekt. In één woord, dit is het beroemde Krusohen-gevoel! Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apo thekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proefflacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U den grooten flacon terugbrengen bij den winkelier waar U hem kooht en hij zal U uw Fl. 1.60 (uw geheele uit gave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van Fl. 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uitverkocht heeft. (Adv.) De gewone jaarlijksche kosten zullen zijn, vxpr teren van de helft der oppervlakte a 20 cent per M2. f 2641.80, voor gewoon onderhoud f 200 per K.M. f 952, totaal f 3593.80. Voor annuïteit blijft jaarlijks beschikbaar f 12646.20. De annuïteit van 63500 bij 5 pet. rente en aflossing in 7 jaren, is f 10972.80. Het beschikbare bedrag is al zoo in geval I ruim voldoende, ja zelfs bij eene aflossing in jaren. In geval II bedragen de kosten voor afdek ken van den weg met teersteenslakken en eenmaal te ren f 27000, de totale kosten f 77000. De gewone jaarlijk- - sche kosten zullen bedragen f 2237.20. voor annuïteit blijft jaarlijks beschikbaar f 14002.80 en waar de annuï teit van f 77000 bij 5 pet. rente en aflossing in 7 jaren bedraagt f 13305.60 is dus ook hier het beschikbare be drag ruim voldoende. In geval III, waarbij de weg wordt afgedekt met as- falt-beton, bedragen de kosten f 38700, wat met de kos ten van onderbaan en bruggen, dus totaal bedraagt f 87800. De gewone jaarlijksche kosten zullen hier in de eer ste 7 jaren bedragen f 476, voor annuïteit blijft dus be schikbaar f 16240 f 476 f 15764. De annuïteit van f 87800 is f 15171.18, zoodat ook in geval III het beschik bare bedrag ruim voldoende is. Het Dag. Bestuur vraagt machtiging om nader te mogen beslissen, welk wegdek gekozen zal worden. Eerst dient het te weten of het rijk niet voor 1939 den weg zal overnemen. De zaak is thans in handen gesteld van den hoofdingenieur bij den rijkswaterstaat te Alk maar en gisteravond heeft spr. per telefoon van dezen vernomen, dat wel een gunstig rapport zal worden uitge bracht. Het is in het voordeel van het rijk als de weg verbetering op deze wijze geschiedt, en het laat zich dan ook aanzien dat het zal komen tot het beste plan. Aan het Dag. Bestuur dient echter vrijheid te worden ge geven, eenige aankoopen te doen. ook van belang voor de werkverschaffing en goed te keuren dat eerder met het maken van de wegbaan wordt begonnen en de brug gen te bouwen. De heer Kaan vraagt of het de bedoeling is om den weg ineens te maken of over verschillende jaren ver deeld. De Voorzitter antwpordt dat de weg in eens gemaakt dient te worden. Het is maar een lengte van 5% K.M. en het werk dient dezen winter en het a.s. voorjaar af gemaakt te worden, willen we over 1932 de bijdrage van de provincie ontvangen. Juist met het oog hierop heeft het Dag. Bestuur de zaak doorgezet. Bovendien is spoed ook gewenscht met het oog op het verkeer dat straks komt. Wij moeten klaar zijn als in Friesland en op Wieringen de wegen klaar zijn. De heer Kaan vraagt of de wegen in onzen polder niet zullen worden ontlast als straks de rijksweg vanaf De Kooij klaar is. De Voorzitter acht het in het plaatselijk en in het algemeen belang dat deze wegen worden verbeterd en wijst er op dat het den polder niet méér zal kosten. De heer Lovink vraagt of het werk in eigen beheer zal worden uitgevoerd. De Voorzitter zegt dat wat de baan betreft, dit de bedoeling is en dat dan volkomen valide arbeiders te werk zullen worden gesteld. Daardoor zal weer worden verkregen een ontheffing van arbeidersaanbieding aan den anderen kant, en de polder zal den arbeiders een behoorlijk loon kunnen aanbieden. De heer Kaan vraagt of het niet voordeeliger zal zijn het werk aan te besteden en dan de voorwaarde te stel len dat arbeiders uit deze gemeente tewerk moeten wor den gesteld. De Voorzitter zegt dat het Dag. Bestuur alles heeft geregeld naar een uitvoering in eigen beheer en spr. ontraadt om 'te besluiten zooals door den heer Kaan wordt aangegeven. Daardoor zou het plan van het Dag. Bestuur in de war worden gestuurd. Voor den polder zou een andere wijze van uitvoering geen voordeel ge ven. De heer van den Berg oordeelt dat de polder ook wel in de' gelegenheid is omhet werk in eigen beheer uit te voeren. De Voorzitter beaamt dit, het uit te voeren werk kan getoetst worden aan wat reeds is verricht. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van het Dag. Bestuur besloten en machti ging verleend aan het Dag. Bestuur later een beslissing te nemen over het te kiezen, wegdek. Naar aanleiding van een vraag van den heer Stam mes deelt de Voorzitter wel mede dat de keus uitgaat naar plan IIL Een vastgestelde le©ning. Voorgesteld wordt tot het aangaan van een vast? geldleening voor de kosten van het verbeteren van den weg De KooijCoupure in den Noorddijk van de Wie ringerwaard. De leening dient groot te zijn, f 65000, af te lossen in 15 jaren en de aflossing per jaar zoodanig, dat aan rente en aflossing ieder jaar nagenoeg eenzelfde bedrag wordt uitbetaald, dit met het oog op de bijdra ge van de provincie. Rente hoogstens 5% pet. Na toelichting door den Voorzitter wordt overeenkom stig het voorstel van het Dag, Bestuur besloten. Voor 1933 zal wederom een kasgeldleening worden gesloten van ten hoogste f 200.000, rentende maximaal 5% pet. Volgt het 'voorstel om het aantal uren waarop stem ming zal worden gehouden nader te bepalen. De Voorzitter licht toe dat vroeger het aantal uren vrij klein was. doch de nieuwe voorschriften maken wijziging noodig. Thans moet aan ieder ingeland een oproepbericht worden gezonden, terwijl voorheen vol staan werd met het plaatsen van een advertentie. Dijkgraaf en Heemraaden stellen voor de candidaat- steling 3 uren te bepalen voor de stemming en even tueel voor de herstemming 4 uren. De heer Van Balen Blanken vraagt of het wel prac- tisch Is om stemming en herstemming op één dag te houden. De Voorzitter zegt dat dit vroeger wel mogelijk was, maar nu kan het niet meer. Conform het voorstel van het Dag. Bestuur wordt be sloten. De voorwaarden voor verpachting. Vastgesteld worden de voorwaarden voor verpachting van het grasgewas aan wegen, boezemkaden enz. en machtiging verleend tot onderhandsohe verhuring. Het Dag. Bestuur stelde daarbü voor om te doen ver vallen de bepaling dat 10 pet. moet worden betaald voor het schoonhouden van het grasgewas, omdat de huur- som zoo gering is en bij handhaving van deze bepaling de perceelen misschien niet verhuurd worden. Het sohoonhouden zal de polder dan maar aan zich houden De verhuring te doen geschieden voor 2 jaren. De heer Stammes wijst er op dat het schoonhouden van het grasgewas zoo duur kost, de perceelen brengen die kosten aan huur niet op. De Voorzitter erkent dit, maar het schoonhouden dient te geschieden, want anders komen er klachten van de eigenaren d©T aangrenzende landerijen. De gemeen schap moet dan de kosten maar dragen. De heer Van den Berg zegt dat het wel weer anders zal worden. De rondvraag. De heer Van Balen Blanken merkt op dat de weg bij hem heelemaal niet gemaaid is. De Voorzitter zegt dat het afmaaien den polder zoo veel geld kost, het zal afgebrand worden. Brutaliteit ten top. Zondagnacht is er wederom in Schagen ingebroken en wel nu bij den heer W. Mul, Hotel „De Land bouw" alhier. Het dienstmeisje ging om ruim half elf naar bed. Haar slaapkamer is op de bovenste (derde) verdieping gelegen. Om ongeveer elf uur meende zij leven te hooren, maar denkende dat de heer Mul Jr. thuis kwam, hechtte ze daaraan geen bijzondere waarde. Om ongeveer 2 uur kwam de zoon des huizes thuis en op zijn kamer komende, vond hij het raam van zijn kamer geopend, welke kamer eveneens op de derde verdieping is gelegen. Bij onder zoek bleek zijn geldkistje met inhoud te zijn verdwe nen. Direct werden allen gewekt en de zoon ging Schagen in om politie te waarschuwen. Hij trof ech ter zoo'n ambtenaar nergens aan. Hoeveel geld er in 't kistje zat is ons momenteel nog niet bekend, maar het schijnt nog al de moeite waard te zijn. De dief heeft het huis door het raam der derde verdieping verlaten, wat mogelijk is, door dat steeds op lager gelegen platvormen kan worden gekomen. Hoe dv. dief zich tot het huis toegang heeft weten te verschaffen, staat nog niet vast. 'sMorgens hebben de bewoners de politie onzer ge meent© maar niet meer gezocht of gewaarschuwd, veel heil werd blijkbaar van deze hulp door hen niet verwacht. Wij vinden dat, hoewel begrijpelijk, toch verkeerd. Wij mogen allen wel ons best doen om aan deze terreur een einde te maken en daarom moet men zulke inbraken niet stil houden. Maar wij vragen ons af: hoe lang moet het nog duren eer Schagen's burgerij weer eens veilig zal kunnen slapen, vertrou wend op een goed funtionneerenden nachtdienst. ONVEILIG SCHAGEN. Wat we hier vertellen, is ons van bevriende zijde me degedeeld en maken we wereldkundig in het belang der veiligheid. Het geschiedde Vrijdagavond, dat een vijftal jonge dames na afloop van de tooneelvoorstelling in Theater Royal gezamenlijk huiswaarts fietsten naar Barsinger- horn. In Molenstraat en Hoep reed een onbekend per soon hen voorbij, heen, en weer terug, en herhaalde dat een paar maal, tot ten slotte de persoon (die zich eenigs- zins onherkenbaar had gemaakt) bij de villa Havanna post vatte, en de dames daarna niets meer van hem merkten. Dank zij het feit, dat de dames met z'n vijven waren en den persoon totaal negeerden, werd haar geen daad werkelijke overlast aangedaan, ofschoon ze wel den in druk kregen, dat de man wat in zijn schild voerde. Hoe dan ook: slechte bedoelingen of flauwe grappen makerij. er blijkt duidelijk uit, dat ook in deze richting de politie op haar qul vive heeft te zijn in het belang van de veiligheid niet alleen, maar ook dat Sohagen's naam ook niet in dit opzicht in discrediet komt. BTLJAREN. Zaterdagavond had in 't café van den heer Snaas, Laan, Schagen, een biljartwedstrijd plaats tusschen den heer J. v. d. Laan uit Zaandam en den heer J. Snaas van Schagen. De heer Snaas genoot een voor gift van 400 caramboles. De uitslag van den wedstrijd is, dat de heer v. d. Laan 636 car. maakte in 6 beurten; gem. 106, hoogste serie 291. De heer Snaas bracht het tot 50 caramboles in 5 beurten; gemiddelde 10; hoogste serie 15. Daarna gaf de heer v. d. Laan een groot aantal kunst- en fantasiestooten te zien, waarvan de talrijke aanwezigen zeer genoten, 't Was een mooie, sportieve biljartavond. DE STROOPRIJ ZEN OMHOOG. Gedurende de laatste veertien dagen is de strooprijs met f 3.00 per 1000 K.G. opgeloopen. Werd in het begin van het seizoen verkocht voor f 6.00 per 1000 K.G., thans wordt betaald f 9 f 10 per 1000 K.G. voor droog tarwestroo af boerderij. KEUVELRELLETJES. Het was Zaterdagavond de tweede keuveltjes avond, en 't was nogal druk en rumoerig op de Ge dempte Gracht en Markt. In „burgerkleeding" surveilleerde de versterkte politiemacht. Liep het aanvank lijk nogal rond met de stookjes, later op den avond kon men hier en daar de vlammen zien opgaan, wat der traditie ge trouw gepaard ging met een waar Indianangehuil. De politie maande de vele kijklustigen en ook de op relletjes beluste personen tot doorloopen aan. Ook op de Markt geschiedde dit tot een zevental jongelui, die er niet direct gevolg aan gaf en ging dus de aanmaning weldra gepaard met het uit- deelen van klappen Dat dit niet met aller instemming geschiedde is Ie begrijpen, maar wij herhalen nog eens, dat wij een krachtig optreden der politie toejuichen. Meer rust en orde en veiligheid in Schagen is hoogst gewenscht OOGONDERZOEK-INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. VAN GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - REFRACTIONIST LAGEZIJDE B 40. TEL. 26. SCHAGEN OOGONDERZOEK GEHEEL* GQATIS De beer Van Balen Blanken zegt dat er voor het grasgewas in den Zwinweg toch een huurder was. De Voorzitter zal het nakijken. De heer Komen dankt den Voorzitter voor diens vriendelijke woorden bij den aanvang der vergadering. Waar de Voorzitter wees op de belangstelling van spr. voor het publieke leven zegt spr. dat de waterschapsza ken hem geheel vreemd zijn. De Voorzitter heeft zich echter bereid verklaard spr. van voorlichting te dienen, van welke toezegging spr. gaarne een nuttig gebruik zal maken, waarbij hij dan speciaal een beroep zal doea op den Voorzitter of den Secretaris. Spr. hoopt op een aangename samenwerking. De heer Smit dankt den Voorzitter eveneens voor de vriendelijke woorden tot hem gericht en hoopt zijn beste krachten aan de belangen van den polder te zul len kunnen wijden. De Voorzitter dankt voor deze toezegging. Hierna volgt sluiting. HUIS VERKOCHT. Door tusscbenkomst van den makelaar H. Dekker is het burgerwoonhuis, staande in de Regenten straat en eigendom van den h<-er J Bestevaar al hier, uit de hand verkocht aan den heer M. Visser, caféhouder te Oudkarspel. AANGESTELD. Tot vertegenwoordiger voor een deel van Noord- Holland is bij de fa. Dieserinck en Zonen te Haarlem, het bekende handelshuis in oliën en vetten, aange steld onze plaatsgenoot de heer C. Keijzer. In het Noordhollandsch Koffiehuis van Mevr. Wed. L. Zwaag gaf onze gymnastiek- en schermvereeniging „Lycurgus' Zondag j.1. een tweetal uitvoeringen. De middaguitvoering was bestemd om de adspiran- ten, meisjes zoowel als jongens, de gelegenheid te ge ven hun kunnen te demonstreeren. Het programma werd ingezet met zangspelletjes van de nieuwe afdeeling der kleuters, die onder leiding van Mej. A. Zomer de verschillende spelletes allerliefst zon gen. Het is de best bezette afdeeling van „Lycurgus" en het was alleraardigst om te zien hoe de bekwame leidster spelenderwijs de jonge lichaampjes de losse beweglngkjes laat verrichten. Zeer terecht wees de Voorzitter, de heer Knol, den ouders op het ongevaarlijke van deze oefeningen es dat de ouders dus zonder bezwaar hun jonge kindem aan Mej. Zomer kunnen toevertrouwen. Ook de meisjes en adspiranten staan onder de des kundige leiding van Mej. Zomer en met groot genoe gen hebben we Hare verschillende oefeningen aan schouwd en de goede vorderingen kunnen constatee- ren. Voor de kleinsten worden steeds weer nieuwe, aardige oefeningen bedacht, zooals de bal-oefeningen, evenwichtslatten en behendigheidsoefeningen en voor de tweede afdeeling b.v. de springrletoefeningen. En daarnaast zien we dan al keurige gymnastiekoefenin gen van de derde afdeeling aan ringen, een zeer goede uitvoering van de stofoefeningen en uitmuntende vrije oefeningen en klassikaal paard-oefeningen. Groot succes hadden weer de volksdansjes, die door verschillende dames-leden van „Lycurgus" werden uit gevoerd. Sedert een half jaar heeft de heer S. Keesman de leiding van de jongens-adspiranten en in dien korten tijd heeft de heer Keesman reeds veel goeds weten te bereiken. Zijn korte commando's en zijn geheele optreden tegenover deze jeugdige turners hadden hun stempel reeds op de oefeningen gedrukt. Met genoegen denken we terug aan de Niels Bukh-oefeningen en de oefeningen aan het rek door de oudste jongens, terwijl de oefeningen aan brug en de stokoefeningen van de tweede afdeeeling deden zien dat zij op den goeden weg waren. En dat was ook het geval met de eerste afdee ling, die vrije oefeningen en voorbereidende turnoefe ningen te zien gaf. Het geheel was een goedgeslaagde uitvoering, die met belangstelling door de vrij talr^ke aanwezigen werd gevolgd en die bij een bijzonder goed slagen van een oefening met een hartelijk applaus hun instem ming betoonden. DE AVOND. 's Avonds om 8 uur werden de tunrfeesten voortgezet door de afdeelingen der ouderen. Een groot aantal be langstellenden was aanwezig, toen de heer Knol voor 't voetlicht trad om dezen avond te openen. Als voor zitter riep spreker allen een hartelijk welkom toe, den wensch uitsprekend, dat de aanwezigen zich moch ten amuseeren en dat de leden zich voor de volle 100 zouden geven. Tot den afgetreden voorzitter, den heer C. Blaauboer, richtte spreker zeer waardeerende woorden en dankte hem voor alles, wat hij in den loop der jaren voor de vereeniging had verricht. Voorts memoreerde de heer Knol het ingebruik nemen van 't gymnastieklokaal der nieuwe openbare school als oefenlokaal, waarvoor 't Ge meentebestuur een woord van welgemeenden dank niet mag worden onthouden. Mededeeling werd gedaan, dat de heer S. Keesman zich met de leiding had belast voor de heeren- en jongensafdeeling. Dank werd g®" bracht aan Mej. Zomer, de onvermoeide leidster der dames- en meisjesafdeelingen. Mej. Nonnekes, die bij de voorbereidingen zooveel steun en medewerking had verleend, werd eveneens dank betuigd. Aan Mej. Zomer en Mej. Nonnekes bood spreker mooie bloemen in vaas aan. Met den wensch dat velen zich als lid of donateur zouden opgeven, verklaarde spreker dezen avond voor geopend. Daarna werd met de afwerking van het programma aangevangen. De derde afdeeling der meisjes vergastte ons op nummers stokoefeningen en ringwerken; de vierde afdeeling gaf zeer verdienstelijk vrije oefeningen en klassikaal paardwerk te aanschouwen. Met Niels Bukh-oefeningen oogstten de jongens der derde afdee ling veel succes. De damesafdeellng onder leiding van Mej. Zomer verwierf 9en welverdiend applaus met de nummers brugwerken en knotsoefeningen. De heeren toonden hun kunnen met Staafoefenigen, Hoogrek- en Brugwerken. Als laatste nummer kregen we volksdans jes, uitgevoerd door dames der vereeniging. Alle nummers oogstten veel bijval en dan ook zeer terecht. Er ig goed en mooi geturnd en uit alles sprak wel de serieuse leiding van Mej. Zomer en den heer Keesman. Deze avond is welgeslaagd en zal zeker heb ben medegewerkt, dat velen zich zullen opgeven als do nateur of lid der Gymnastiek- en Schermvereeniging „Lycurgus". Onnoodig te zeggen, dat een geanimeerd bal de danslustigen nog lang in 't Noordhollandsch Koffiehuis bijeen hield.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2