Aluicei Nieivs- AlTccttiiit' Luilmllit Ernstig auto-ongeluk bii Alkmaar. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. VON PAPEN EN DE PARTIJ-LEIDERS. REVOLUTIE IN NOORD HONDURAS. Opening van het Roemeensche parlement. Noodlottige typhoon in Japan. Opnieuw onlusten in Spanje. De roofoverval te Ressen, De brand op de P. C. Hooft. DE DRACHTSTER TRAM ONTSPOORD. Woensdag 16 November 1932. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9177 COURANT. pit blad tersctaijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag oD Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT ÜIT DRIE BLADEN. Jle socialisten wijzen de nltnoodlglng ai. „De Rijkskanselier heeft geen recht meer te onderhandelen; hij moet altreden". Wollf meldt uit Berlijn: Het bestuur der sociaal-democratisch rijksdagfractie, die heden zitting hield, nam een resolutie aan, waarin het heet, dat aan de uitnoodiging van rijkskanselier von Papen tot een onderhoud Woensdag a.s. geen ge volg mag worden gegeven. Het reeds voor morgen aangekondigde bezoek van de partijleiders Wels en dr. Breitscheld aan von Papen zal dus niet plaats hebben. Het besluit der socialisten-fractie wordt aldus gemo- tiveerd: Rijkskanselier von Papen heeft door den rijks dag twee malen achtereen te ontbinden het Duitsche volk twee keeren zijn oordeel over de regeeringspoli- tfek gevraagd en twee maal een vernietigend antwoord gekregen. De grondwet geeft hem niet recht, verdere onderhandelingen te voeren. Zij verplicht hem veeleer af te treden. Hij heeft in zijn in het openbaar uitgesproken rede voeringen de partijen gehoond en diegenen, die zich tgen zijn poli*lek kanten vijanden van het volk ge noemd. Zijn geheele optreden maakt hem ongeschikt om met de sociaal-democraten te onderhandelen. De sociaal-democratische partij ziet in rijkskanselier von Papen den zaakwaarnemer van een onbeteekenende minderheid, welke niet schuwt haar eigen klasse-belan gen te behartigen. Het bestuur der sociaal-democratische rijksdagfractle kan uit al deze overwegingen geen resultaat verwach ten van de voorgenomen besprekineen. Het bestuur acht het evenwel noodzakelijk in het onenbaar zijn stem te verheffen tegen een politiek, welke zich met. iederen etao verder verwHdert van den erondslae van het recht. Voorts wordt in de reolutie verklaard, dat het factie bestuur zich op de scherpste wijze kant tegen de open baar besDroken misdadiee plannen, welke ten doel heb ben. de bij besluit van de nationale vergadering, recht matig tot stand gekomen grondwet langs ongrond wettige!» wee te wijzigen. In de resolutie wordt ten slotte het aftreden der rijks- regeering geëischt De Beiersche volkspartij over den toestand. Maandagmiddag heeft de partijleiding van de Beier sche Volkspartij een vergadering gehouden, waarna een officieel communiqué gepubliceerd werd. Hierin wordt o.a. gezegd, dat de Beiersche volkspartij alle krachten zal inspannen, om in Duitschland een wettige ontwik keling te bevorderen, een samenwerking tusschen Rijks- regeering en rijksdag te vergemakkelijken en alle par tijpolitieke moeilijkheden om der wille van het vader land te overwinnen. Zij is er zich van bewust, dat zulks niet alleen van alle partijen de schikking In een groote Duitsche „nood- gemeenschap" eischt, maar ook bij de rijks regeering den eerlijken wil vooronderstelt, werkelijk ernstig te streven naar samenwerking met den Duitschen rijks dag. Honderden dooden. - Steden door de opstandelingen veroverd. LONDEN, 15 November (V.D.) In Noord Hondu ras is, naaf uil Tegucigalpa wordt gemeld, een revo lutie uitgebroken. De opstandelingen hebben eenige steden veroverd. De bezetting van Nacaoma heeft eerst plaats gehad na een hevig gevecht der insur- genten met de federale troepen Er zijn honderden soldaten gedood. Het gevaar bestaat dat rle revolutie zal overslaan naar het Zuidelijk deel des lands. Er zijn daarom groote afdeelingen troepen naar Com- mouga gezonden. Het eerste succes behaalden de opstandelingen toen zij Sanros innamen en het regeeringsgebouw bezetten. He regeeringstroepen, gesteund door de nationalis ten, hebben tot nu toe vergeefs getracht de stad tb heroveren. De. opstandelingen zijn aanhangers van den bij de ves''^Htsverkiozingen verslagen liberalen candi- rv/ AnSpl Huete. Tot de leiders zou ook een Lngelschman behooren. stortzee slaat commandobrug met kapitein weg. dp^47ivw>0r8C^e vrachtschip Ingerto uit Bergen, meten- U0 ton. raakte op weg van Gdingen naar Reykjavik P ongeveer 45 zeemijlen ten Zuiden van Reykjavik in n orkaan, waarbij een stortzee de commandobrug zi^gS °^f en de kapitein- de eerste stuurman en een rei ger, die zich op de brug bevonden, over boord werden Ee>r\°* d-i schlP verkeerde verscheidene uren in nood de e die dc noodsignalen had opgevangen slaag- brenge"' schiP naar de haven van Reykjavik te Troonrede van Koning Carol. Samenwer king met Volkenbond. Koning Carol opende gisteren te Boekarest de nieuwe zitting van het Roemeensche parlement met een troon rede, waarin hy. volgens Reuter, het doel van de Roe meensche buitenlandsohe politiek noemde: nauwkeurige naleving van verdragen, onwrikbaar vasthouden aan KONING CAROL. verbintenissen, ontwikkeling van vriendschappelijke be trekkingen met alle mogendheden en nauwe samenwer king van den Volkenbond gevraagd; de tegenwoordige regeering zal de onderhandelingen voortzetten om een oplossing te bereiken die in het belang van het land ls. De finnncieele politiek zal zich baseeren op de met zware offers gekochte stabiliteit van het muntwezen. bezorgdheid voor macdonalds gezondheid. De gezondheidstoestand van den Engelschen minister president MacDonald, geeft in den laatsten tijd weer reden tot groote ongerustheid. Zyn vrienden dringen er bij hem op aan, een langdurig verlof te nemen, aange zien zy anders overspanning van zyn zenuwgestel vree zen. Volgens de bladen zou MacDonald eenige malen kor ten tyd last hebben gehad van geheugenzwakte, wat veroorzaakt zou zün door overwerktheid. Zijn algemeene gezondheidstoestand is echter goed. Honderd menschen om het leven gekomen of vermist. De gevolgen van den typhoon, die aan de Oostkust van Japan heeft gewoed, en waarover we in ons num mer van gister reeds een bericht opnamen, biyken ernstiger te zijn geweest dan de eerste berichten deden vermoeden. Een nader Reuter-bericht meldt nameiyk dat er honderd menschen omgekomen zyn of vermist worden. Het aantal door den storm vernielde huizen wordt ge schat op meer dan 30.000. Een nauwkeurige raming van den omvang der schade kan nog niet geschieden, daar de meeste verbindingen tusschen Tokio en de kust zyn verbroken. In Tokio zelf heerschte tydens den taifoen volkomen duisternis. VRACHTBOOT DOOR TYPHOON OVER VALLEN; VREES VOOR VERLIES VAN MENSCHENLEVENS. Iteuter meldt dat de vrachtboot „Oenkai Maroe" tusschen Hakodate en Jokohama door den typhoon la overvallen en gestrand ls bij het eiland Osjima ten Z. van Jokohama. Van de 30 leden der bemanning kon den er slechts 9 gered worden. DE AANGERICHTE VERWOESTINGEN. V.D. verneemt nog uit Tokio, 15 Nov. Volgens een officieele mededeeling zijn tot dusverre 18 dooden geborgen, die het slachtoffer zyn van den typhoon, die in den nacht op Dinsdag boven Yokoha- ma en de kuststreken heeft gewoed. Het definitieve aantal dooden is nog niet bekend. Het ls echter evident dat het aantal slachtoffers in de eerste opwinding hoo- geiyk overdreven is. In Yokohama is na de ramp de geheele politie en een deel van de troepen gemobili seerd. Zy hebben den geheelen dag onafgebroken ge werkt om 121 Inwoners te redden, die door een aard verschuiving, welke door den typhoon was veroorzaakt, waren bedolven. De typhoon ls de ergste geweest, die Japan in 12 jaar heeft beleefd. Aan de kust zyn duizenden hulzen overstroomd. Men vreest, dat by de vischersvloot groote verliezen zijn geleden. De vrachtstoomer „Oenkai Ma- roe" (2000 ton) ls by het eiland Osjima ten Zuiden van Yokohama aan den grond geloopen. Van de beman ning, die uit 30 koppen bestond, zijn tot dusverre nog slechts 9 gered. De oevrige 21 zyn waarschyniyk om het leven gekomen. In de militaire haven Sacebo wordt een klein marine schoolschip met een bemanning van 200 koppen ver mist. Men vreest, dat het tijdens den typhoon verloren is gegaan. De materieele schade wordt in totaal op ongeveer 30 millloen jen geschat. Het Japansche kabinet heeft in een buitengewone zitting besloten een commissie tot het brengen van hulp aan de getroffen gebieden in te stellen. De mi nister van financiën heeft daarvoor 3 millioen Jen ter beschikking gesteld. Autobus door een grlntauto aange reden en als een sardineblikje opengescheurd. Zes passagiers gewond, waarvan twee zeer ern stig. De dikke mist de oorzaak. Te laat om het nog in het nummer van dien dag op te nemen, ontvingen wij gistermorgen bericht over de noodlottige aanrijding nabij Alkmaar tus schen een autobus en een grintauto. Het ongeluk, dat in hoofdzaak te wijten was aan den ontzettend dikken mist, vond plaats op den Helderschen weg ongeveer driehonderd meter voorbij de gemeentelijke gasfabriek. Het heeft zich als volgt toegedragen: Een vrachtauto, geladen met grint, was omstreeks half negen van Koedijk op weg naar Alkmaar, om benzine te halen. Op de hierboven genoemde plaats moest de wagen 2 fietsers passeeren, die rechts van den weg reden. De chauffeur, de heer J. C. Smit uit Alkmaar, gaf signalen en week voor het passeeren even naar links. Nauwelijks was hij de fietsers gepasseerd, of hij zag plotseling tegenover zich een autobus van den dienst AlkmaarDen Helder. De afstand tusschen beide voertuigen was slechts kort.. Beiden wagens weken naar rechts en remden, doch dit was niet voldoende. De zware grintwagen botste met volle kracht tegen den bus en pakte hem in de linkerflank, welke als een sardineblikje werd opengescheurd. Een geweldige klap werd gehoord, gevolgd door een hevig gekraak, met onmiddellijk daarop een angstig gekerm van de passagiers die in de ruïne van den versplinterden autobus met groot geweld door elkaar gegooid waren. In de bus hadden gezeten behalve de chauffeur, een achttal passagiers, van wie sommigen aan den lin kerkant. Vooral de laatsten waren er het ergst aan toe en lagen met groote snijwonden aan het hoofd en ernstige fracturen aan armen en beenen temidden van de brokstukken van zijwand en de dooreen ge smeten en gekraakte zitbanken. Onmiddellijk werden de autoriteiten gewaarschuwd en de beide fietsers, die er uit den aard der zaak het •eerst bij waren, probeerden dadelijk de passagiers uit den autobus te halen. Toen bleek, dat een paar er zeer ernstig aan toe waren. De gemeentelijke ge neeskundige dienst en een lid van het Roode Kruis kwamen spoedig opdagen en behandelden de gewon den. Van de acht passagiers waren er zes gewond, van wie twee zeer ernstig. Het ergst was er aan toe de 38-jarige W. A. Hölzel uit Alkmaar, die behalve groote snijwonden aan het hoofd een zeer ernstige fractuur van het linkerbeen opliep. Hij klaagde tevens over inwendige pijnen. Mevr. N. Govers-Nieuwland uit Oterleek had even eens haar linkerbeen gebroke. Na voorloopig te zijn verbonden, zijn beide per ziekenauto naar het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Minder ernstig gewond waren de 64-jarige Mevr. Wed. H. Klomp uit Heiloo. de 26-jarige mej. Ochqué dit Alkmaar en de 53-jarige G. de Boer, eveneens uit Alkmaar. De 36-jarige mej. Dekker—Kos uit Hoog woud had vermoedelijk haar linkerbeen gebroken. Ook deze vier gewonden werden met particuliere auto's, die daarvoor terstond ter beschikking wer den gesteld, naar het Centraal Ziekenhuis overge bracht De twee overige passagiers en de chauffeur van de bus. de heer M. de Waal, kwamen met den schrik vrij. Het ongeluk schijnt vooral te wijten te zijn aan den zwaren mist, die over den weg hing. Het zicht bedroeg slechts enkele tientallen meters. De auto's reden niet hard. De autobus is geheel vernield. Niet alleen is de zij wand totaal weggesneden, doch ook het interieur is een ruine. Geen enkele bank bleef op haar plaats, en brokstukken daarvan lagen over den weg. Alle rui ten zijn gesprongen of gescheurd ook aan de rechter zijde. De grintwagen is aan den linkerkant grooten- deels vernield. De toestand der patiënten. De Alkm. Crt., die gister naar den toestand der pa tiënten informeerde, vernam, dat die van het slacht offer Hölzel zeer ernstig is De man heeft een dub bele beenbreuk en een diepe wonde aan het hoofd. De patiënt heeft veel bloed verloren en zijn pols is uiterst zwak. Verder bleek, dat in de bus zaten mevr. Ochqué— Klomp met haar dochter. Eerstgenoemde liep een ernstige schedelbasisfractuur op, terwijl de dochter er met eenige snijwonden afkwam. De toestand van de moeder is naar omstandigheden redelijk. De andere gewonden, waarvan de dames Bakker en Govers beenbreuken bekwamen en de heer De Boer fermoedelijk een ribfractuur opliep, maken het vrij goed. Verder kunnen wij nog melden, dat de autobus juist gisteren opnieuw gekeurd was. Er was geen enkel gebrek aan. Den chauffeur, een kalme en goede rijder, treft evenmin schuld, als er van schuld spra ke zou zijn. Voorloopig zal de zware en dikke mist wel de voornaamste oorzaak zijn van dit ongeluk. Aanvallen van landarbeiders op de oogst- voorraden. Staking van studenten te Madrid, Bilbao en Granada. V.D. verneemt uit Madrid: In verschillende deelen van Spanje rijn opnieuw ernstige onlusten uitgebroken. In de provincie Ba- da joz werden opnieuw huizen van groote grondbe zitters overvallen, waarbij de landarbeiders tracht ten, de ogstvoorraden te plunderen. Bij botsingen met de politie werd één persoon gedood en velen werden gewond. Te Villenueva werden door de politie gearresteer de personen bevrijd door de arbeiders, die een op tocht hielden met roode vaandels en de grondbezit ters, die hadden geweigerd den arbeiders een deel van den oogst af te staan, opgesloten. De studenten van de juridische faculteit aan de Universiteit te Granada zijn uit protest tegen het op pensioen stellen uit politieke overwogingen van onge veer honderd hooge juridische ambtenaren en rech ters, tot staking overgegaan, evenals de studentCD te Madrid en Bilbao. DADER AANGEHOUDEN. HIJ HEEFT BEKEND. Naar wordt meegedeeld, is Maandagavond de dader van den roofoverval te RessenBemmel en van den revolveraanslag op den Nijmeegschen politieagent K. in Keulen gearresteerd. De politie was tot de conclusie gekomen, dat de man, de 21-jarige G. de K., sinds Vrijdagavond naar Keulen moest zijn uitgeweken, waar hy bepaalde relaties had. De rechercheur J. M. Schra- ven werd daarom Maandag naar Keulen gezonden om te trachten den verdachte daar op te sporen. En hy had succes, want des avonds reeds slaagde hy erin in sa menwerking met eenige Keulsche rechercheurs de K. op straat te arrsteeren. De man bood geen tegenstand en verklaarde vrywillig mee naar Nijmegen te zullen gaan. Hy legde een vol ledige bekentenis af en gaf bovendien toe vóór zya vlucht naar Duitschland onder Ubbergen een flets te hebben gestolen. By zijn arrestatie had de K. geen wapens meer bij zich. Hy zeide zyn revolver aan een onbekende te hebben verkocht. Nadat aan eenige uitleveringsformaliteiten was vol daan, zou de arrestant gisteravond of vandaag naar Nymegen worden overgebracht- In den buik van het schip laait het vuur nog steeds. Uit Amsterdam: Ook gedurende den middag, den avond en den nacht heeft het op de „P. C. Hooft" nog steeds fel gebrand. Geconstateerd is dat de olie in de tanks, welke aan bakboordzijde liggen, mede door het vuur is aange tast; de dikke zwarte rookmassa's welke uit den buik van het schip te voorschijn komen, wijzen er dan ook wel op, dat het nog geruimen tijd duren zal, eer de duizenden tonnen olie, waarmede de tanks gevuld waren, zullen zijn opgebrand. Een boot van de Stads reiniging blijft steeds in de buurt om, voor liet. ge val zich brandende olie over het water mocht ver spreiden, deze te verwijderen. Zij is daarvoor met een speciale installatie uitgerust. Ook de drijvende stoom- brandspuit „Jan van der Heyden" met een volledige post als bezetting en enkele motorbooten van de po litie blijven de wacht houden bij het schip, welks slagzij, dank zij het feit, dat het met behulp van een sleepboot tegen de nabijzijnde vrije ankerplaats, waar slechts 3Vfe Meter water staat, ligt vastgedrukt, niet is vermeerderd. En zoo wacht men gelaten de volkomen vernietiging van dezen eens zoo fieren oceaanreus af Na een botsing met een stoom wals. De wals in tweeën gere« den, de locomotief en twee wagens nit de rails. DRACHTEN, 15 November. De tram, welke te ongeveer half 1 van Leeuwarden te Drachten moet aankomen, kwam tusschen de halten Opeinde en Ny- tap in botsing met een stoomwals, welke ter plaatse wordt gebruikt voor het verbeteren van den weg. Tengevolge van den dichten mist had de machinist de wals te laat ontdekt. Wel remde hij uit alle macht, doch een botsing was niet meer te voorko men. De walg werd in tweeën gereden, een deel kwam in de sloot naast den weg terecht. Door den schok ontspoorden de locomotief en twee personen wagens. Wonder boven wonder werd geen der inzit tende passagiers gewond. Het verkeer ondervond van een en ander groote stagnatie. De passagiers werden per bus naar Opeinde vervoerd, en vandaar konden zij met een andere tram de reis voortzetten.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1