illiltli Billis- FILIAAL POORTER's GEOPEND EXECUTIES OP HET PLATTELAND. Uilgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. DE TYPHOON AAN DE JAPANSCHE KUST. De Japanners trekken op. DE P. C. HOOFT NOG STEEDS BRANDENDE. Weigert Amerika? Groote verduistering in Sovjet-Rusland. Storm op de Zwarte Zee. voor Anna Paulowna en Omstreken een van Jac. v. EEKEÊiEN Incidenten in de Tweede Kamer. Vreeselijke ontploffing in een cementfabriek. Geen dag noodeioos verzuim in Rusland. Steunverleening aan den Tuinbouw. De crisispachtwet en de tuinbouw. Saneering in het bakkers- bed r ij f. Venlo krijgt haar zomerkermis terug. Tsjechische boeren in opstand. Donderdag 17 November 1932. SCHAGËR 76ste Jaargang No. 917 8 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiên nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat ütt drie bladen. Het vraagstuk in de Tweede Ka mer aangeroerd. De minister er kent, dat het enthousiasme voor de Crisispachtwet verminderd is. In de Tistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer le bij de behandeling van de Justltle- begrooting ook het vraagstuk van de Crisispachtwet in verband met de executies ten plattelande aangeroerd. Het eerst zien wij het besproken door den heer L o- v i n k, die in overweging gaf maatregelen te nemen ter voorkoming van executies van boerderijen door hy potheekhouders. De heer Van den Heuvel bespreekt eveneens de crisispachtwet en het voorkomen van executies. Spr. geeft een wijziging dezer wet in overweging o.m., het opnemen van eenlge richtsnoeren voor toekenning van pachtverminderingen. Thans is er teveel onderling ver schil in de desbetreffende rechtsbedeeling. Ook is een betere samenstelling der kamer voor crisispachtzaken mogelijk. Met veel wat in de Memorie van Antwoord is gezegd over executies kan spr. instemmen. De heer Van Voorst tot Voorst is da derde spreker die de aandacht vestigt op de kwestie der exe cuties. De hypotheek boe ren, zoo zegt hij. gaan onver mijdelijk ten onder als niet spoedig wordt geholpen. Spr. kan zich In beginsel wel vereenigen met het door den minister in de Memorie van Antwoord ingenomen standpunt. Doch de toestand van land- en tuinbouw is nog steeds zóó dat er een weg moet worden gevonden om tot een oplossing te komen. Spr. wijst voorts op de onveiligheid ten plattelande; in afgelegen streken durft, men zich bijna niet meer ter ruste te begeven. Ver dachte Individuen die door het land zwerven, moeten beter door de politie in het oog worden gehouden. Spr. zegt voorts dat het aantal branden schrikbarend toe neemt: deskundig onderzoek naar de oorzaken moet be vorderd worden om preventief te kunnen werken. Het antwoord van den minister. In zijn antwoord zeide de minister, dat wat de exe cuties betreft, er voorzichtigheid moet worden betracht in de burgerlijke rechtsvordering. Spr. moet ontraden, de crisispachtwet te ontsieren door maatregelen als hier zijn aanbevolen; echter erkent spr. dat het enthou siasme over deze wet verminderd is. Eenlge richt snoer te geven, die de kantonrechters zouden kunnen raadplegen, lachte spr. niet toe. Het ls mogelijk, dat sommige kamers voor crisispachtzaken eenzijdig zijn sa mengesteld, maar overwegend zijn de bezwaren toch niet Veertig visschersschepen vermist. 250 opvarenden verdronken? TOKIO, 16 Nov. (V.D.) Sedert den wervelstorm, die de Oostkust van Japan hoeft geteisterd, worden "veertig visschersschepen vermist, die deel uitmaak ten van de vloot, die ter hoogte van Taira ligt. Men VTeest, dat alle veertig schepen in den storm zijn gezonken en dat de 250 opvarenden om het leven gekomen. Gemeld wordt ook, dat 36 matrozen van het s.s. „Gentsju Mariu', dat in de nabijheid Tan het schiereiland Iru in den storm geraakt is, zÖn verdronken. van alle kuststations komen nog berichten, vol gens dewelke visschersschepen zijn verongelukt. Volgens officieele mededeelingen bedraagt het aan tal dooden 59, het aantal vermisten 62. Het difinitieve aantal dooden is nog niet bekend. 1S echter duidelijk, dat het aantal slachtoffers i?/J® eerst® opwinding hoogelijk overdreven is. In oKonama is na de ramp de gobeele politie en een ffph ïan dp troePen gemobiliseerd Zij hebben den te rHH onafgebroken gewerkt om 121 inwoners don h d'e door een aardverschuiving, welke or den storm was veroorzaakt, waren bedolven. j s|orm is de ergste geweest, dien Japan in 12 zen beleefd. Aan de kust zijn duizenden hui- vW roomd- Men vreest, dat bij de visschers- groote verliezen zijn geleden. Het nroote Japansche offensief In Mand- sjoerije tegen de vrijscharen Ingezet. Tftï^K,DE,N. 16 November (V.D.) Een lid van het kharH ï6 hoofdkwartier in Mandsjoerije heeft ver- het de JaPansche en Mandsjoerijsche troepen inwo .en®,e* togen de Chineesche vrijscharen hebben opmarsch heeft plaats in de districten en-Ts.iangtsjoeng, Tsiangtsjoeng-Kirin en srh«Hi«n De Japansche troepen hehben naar staan 8o°60 man achter zich, die onder bevel siaan van generaal Tjantsjeng. Explosie in het achterschip. AMSTERDAM, 17 Nov. In de lagere regionnen van het midden- en achterge deelte van de P. C. Hooft zet het vuur zijn verwoes- tingswerk nog voortdurend voort. Hedenmiddag 3 uur havenmeester v. d. Poll was toen juist een poolshoog te gaan nemen sloegen de vlammen, die hun voedsel vinden in de door de machinekamer stroomende olie, hoog uit de achter den schoorsteen gelegen open kap pen boven deze ruimte. Omstreeks dit tijdstip had In het achterruim, ter zijde waarvan tunnels loopen, een hevige explosie plaats, gepaard gaande met hoog op schietende vuurtongen. De brandweer heeft deze plaats met groote hoeveelheden water bestookt, evenwel zon der succes. Eerst stegen roetzwarte rookmassa's om hoog, doch weldra kreeg de donkerroode gloed van bet vuur weer de overhand, en deed zich het doffe ge dreun van explodeerende gassen hooren. De bakboord kant van het schip is gloeiend heet en de huid is op verschillende plaatsen eenigszins uitgezet. Voor de vrees, dateen of meer soheepsplaten waartegen aan den buitenkant nu en dan ter afkoeling eenlge stralen gericht worden zich zullen begeven, met als mogelijk gevolg, dat de brandende olie zich over het IJ-water verpreldt, is dan ook niet geheel ongegrond. De met een speciale installatie voor het wegscheppen van branden de olie uitgeruste boot van den reinigingsdienst, bleef dan ook des avonds en des nachts ln de onmiddellijke nabijheid van de P. C. Hooft op haar post, evenals de drijvende stoombrandspuit ,Jan van der Heyde" en een motorboot van de politie. Het is nu wel duidelijk geble ken. dat tegen de brandende oliemassa weinig valt uit te richten; niettemin zullen de brandweerautoriteiten, als de gelegenheid tot krachtig Ingrijpen zich onver hoopt mocht voordoen, daarvan zonder aarzelen gebruik maken. De tragiek van een voortgezetten strijd voor een reeds verloren zaak... De sohulden moeten per 15 December be taald zijn. Uit LONDEN, 16 Nov. (V.D.): Volgens welingelichte kringen te Washington, zou de regeering der Vereenigde Staten betaling der bui- tenlandsche schulden eischen per 15 December. Hoover bestudeert de Engelsohe en Fran- sche nota's. Binnen een uur na zijn terugkeer uit Californië, al dus wordt nog nader uit Washington gemeld, had Hoover zich reeds gezet tot het bestudeeren van de problemen met betrekking tot de Fransche en En gelsche verzoeken om een moratorium voor de oor logsschulden, die op 15 December vervallen. Onmid dellijk heeft hij een conferentie gehad met den mi nister van financiën Ogden Mills. Algemeen is men van meening, dat het congres af keerig is van uitstel van betaling. Het congres komt op 5 December bijeen en de congres-leiders verklaren, dat de tijd dan nog te kort is voor 15 December om een beslissing te nemen aangaande de opschorting de zer betalingen. 7 Millioen roebel, die gestort waren bij de posterijen, nooit hun bestemming be reikt. Uit MOSKOU, 16 November (V.D.): Naar officieel wordt medegedeeld, heeft een speciale enquete-commissie van het Executieve Comité bij de Sovjet-Russische posterijen verduisteringen op groote schaal ontdekt. Vastgesteld is, dat niet minder dan 7 millioen roebels, welke in de eerste helft van dit jaar op verschillende postkantoren zijn gestort, nim mer hun plaats van bestemming hebben bereikt. Dit bedrag is door ambtenaren verduisterd. NEDERXANDSGH SCHIP GEKENTERD. Naar Reuter uit Boekarest seint is het stoomschip „Ceres" uit Amsterdam op de Zwarte Zee gekenterd. Boven deze zee woedt al sedert eenlge dagen een hevig onweer. Het schip was in een dichten mist ge raakt en trachtte de haven van Constanza binnen te loopen. Het schip is zinkende en geeft S.O-S.-selnen. Ook eenlge andêre schepen hebben schipbreuk gele den. De „Ceres" is een boot van de Nederlandsche Ko ninklijke Stoomboot Mij., metende bruto 2680 ton, ge bouw in 1919. Het Persbureau Vaz Dias meldt ons nog: Het Nederlandsche Stoomschip „Ceres", op weg naar Constantza, verkeert in nood. Het schip, dat in hinkenden toestand verkeert, heeft de S.O.S. seinen uitgezonden. Aan boord bevinden zich 30 passagiers. Tapljt« en Meubelhandel bericht hiermede, dat wordt in de voormalige Kruidenierszaak Spoorbuurt Anna Paulowna. Aanbevelend, FRANS POORTER, Telef. 87 SCHAGEN. De heer Wijnkoop maakt het te bont en werd daarom het woord ontnomen. In de vergadering van de Tweede Kamer van gister middag is een incidentje voorgevallen, waarbij den heer Wijnkoop het woord ontnomen is, aldus de Parlemen taire red. van de „Tel." De heer Wijnkoop, die repliceerde, merkte op, dat de heer Colijn op magistrale wijze z'.jn omzwaai had geno men en de heer Wijnkoop schreef dit toe aan den di- recten invloed van de Kroon op den heer Colijn. De Voorzitter verzocht hem daarop of deze de per soon van de Koningin buiten het debat wilde laten. De heer Wijnkoop wenschte aan dit verzoek echter geen gevolg te geven. De regeering zoo betoogde hij is inderdaad verantwoordelijk en daarom heb ik het recht haar inlichtingen te vragen ook over deze aan gelegenheid. Toen de heer Wijnkoop zijn betoog opnieuw begon en opmerkte, dat de Kroon zich tot den heer Colijn had gewend omdat zij geen Kamerontbinding wenschte, en „kapitalistische belangen diende", maakte de voorzitter door krachtig gehamer den heer Wijnkoop onverstaan baar. De heer Wijnkoop schreeuwde luidkeels tegen het ge hamer in en wilde opnieuw beginnen. Wederom ge- bruik-te de voorzitter zijn hamer en wederom protes teerde de heer Wijnkoop, die bijgevallen werd door den heer De Visser, die den voorzitter toeriep: „Jij verveelt me met je gehamer, voor wie kom jij hier eigenlijk?" De heer Van Schalk gaf den heer Wijnkoop een laat ste waarschuwing, maar deze trachtte voor de derde maal te beginnen. Een oogenblik liet de voorzitter hem begaan, maar het had er allen schijn van, dat de heer Wijnkoop hem wilde tarten, want voor de vierde maal ving hij aan met dezelfde passage. De voorzitter ontnam hem daarop het woord. Gloeiende cementmassa over zich ge kregen. FUESSEN. 16 November (V.D.). In het aan de Beiersch-Oostenrijksche grens gelegen stadje Vils heeft in een cementfabriek een hevige ontploffing in een oven plaats gehad. Een der directeuren en vier arbeiders liepen tengevolge van den vonkenre gen en de gloeiende cementmassa ernstige brand wonden op. De directeur is reeds in het ziekenhuis te Fuessen aan zijn wonden overleden. Een tweede zwaargewonde ligt op sterven De moeder van den directeur, die telegrafisch werd ontboden, heeft kort na aankomst te Fuessen een beroerte gekregen en is thans ernstig ziek in het ziekenhuis te Fuessen opgenomen. Bestraffing van w«ricv*Tzulm. De tegen woordige bepalingen te slap. Het telegraafagentschap van de Sovjet-Unie meldt vol gens Reuter: De regeering heeft een decreet uitge vaardigd waardoor de tot nog toe geldende regeling, volgens welke ontslag was toegelaten na een onnoodig werkverzuim van drie dagen, in zooverre gewijzigd wordt, dat de arbeider reeds dan rekenen kan op ontslag uit het bedrijf, wanneer het onnoodige werk verzuim ook slechts één dag duurt. Het decreet motiveert deze verscherping van de bestaande bepalingen hiermede, dat onder de tegen woordige omstandigheden, bij het ontbreken van werk loosheid, een door de vingers zien van onnoodig werk verzuim gedurende drie dagen, aanspoort tot onver schilligheid en dat aldus het normaal verloop van de productie gestoord wordt en de belangen van de wer kenden benadeeld worden. Vrijdagmiddag behandeling in de Tweede Kamer. Gistermiddag is in de Tweede Kamer besloten om aan de lijst der tegen morgen Vrijdag aan de orde te stellen onderwerpen toe te voegen het wetsontwerp inzake uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoezerij-gewassen en een tot regeling van den uitvoer van pootaardappelen. Opheffing van de uitzonderingspositie van den tuinbouw gevraag <L De Tweede Kamerleden Loerakker en van de Bilt hebben tot de ministers van justitie en van oeconomi- sche zaken en arbeid de volgende schriftelijke vragen gericht: 1. Hebben de ministers kennis genomen van de uitspraak van den Hoogen Raad, dat de tuinbouw, althans een gedeelte daarvan, niet valt onder de Cri sis-Pachtwet 1932? 2. Zijn de ministers bereid, de noodige wetswijzi gingen bij de Kamer Aanhangig te maken, waardoor de uitzonderingspositie, waarin dat gedeelte van den tuinbouw is geplaatst, wordt opgeheven? V Amsterdamsche bakker, die op de vrij* markt geen meel meer kan koopen, telegra feert aan minister Verschuur. Het persbureau Vaz Dias meldt: De bakkersfirma Van den Eshof te Amsterdam heeft zich met een telegrafisch verzoek tot den minister van Economische Zaken gewend. Aangedrongen wordt daarin op beschikbaarstelling van broodbloem, daar genoemde firma evenals tien an dere bakkers niet in staat is ondanks contante betaling broodbloem tegen vrijen marktprijs te koopen. In het telegram wordt er verder melding van gemaakt dat de samenwerkende bakkersorganisaties en meelfa brikanten hen dwingen hetzij een prijszettingscontract te teekenen hetzij een rijksdaalder per honderd kilo broodbloem extra te betalen, terwijl het koopen van im portblom in verband met de Tarwewet onmogelijk is. IN DEN TREIN BEWUSTELOOS GERAAKT. Naar het Binnen Gasthuis is vervoerd een reiziger uit Laren, die in den trein bewusteloos was geraakt. Bij aankomst in het Ziekenhuis is hij overleden. ARME KLEINE. Zichzelf de keel dichtgetrokken. Uit Venlo: Gistermiddag heeft het 14 maanden oude kindje van de familie Ripping te Venlo zich, terwijl het met een wollen shawl speelde, het keeltje dicht getrokken. De ouders vonden de kleine toen de levens geesten reeds geweken waren. Uit Venlo: In de Woensdagavond te Venlo gehou den gemeenteraadsvergadering, werd met op één na algemeene stemmen besloten tot wederinvoering van de 2 jaar geleden afgeschafte en in Venlo zoo vurig terugbegeerde zomer-kermis. Tengevolge van executoriale verkoopen. PRESBURG, 16 Nov. (V.D.). Eenige dagen gele den was in Polomka in het district Bries (Slowa kije) een executoriale verkoop door de bevolking ver hinderd. De gendarmerie had daarop een zevental boeren gearresteerd. Toen heden wederom eenige arrestaties verricht zouden worden, kwam de ge- heele omgeving in oproer. Verscheidene honderden boeren trokken, met stokken, latten, dorschvlegcls en hooivorken gewapend, naar Polomka, omsingelden het dorp en vielen de gendarmerie aan. Verscheidene gendarmes werden gewond. Nadat verschillende ma len de menigte was aangemaand de aanvallen te staken, gaf de commandant het bevel een salvo te lossen. Daarbij werden twee boeren gedood en tal van anderen, deels zwaar, gewond. Men vreest voor nog meerdere ongeregeldheden. MISDADIGERS IN EEN KERK GEARRESTEERD. De politie van Duisburg is er gisteravond in geslaagd de sedert langen tijd gezocht misdadigers Theissen, Petzold en Lump te arresteeren. Het was der politie ter oore gekomen, dat zij zich in Duisburg ophielden in de Petrikerk. Spoedig was een afdeeling politie ter plaatse. De kerk werd omsingeld. Toen de misdadigers zagen, dat zij in den val zaten, trachtten zij te vluch ten. Hierbij kreeg Theissen een schot in het hoofd, zoodat hij, levensgevaarlijk gewend, naar het zieken huis moest worden overgebracht. Zijn beide mede plichtigen zijn gearresteerd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1