RAAD VAN SCHAGEN. Zaterdag 19 November 1932. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9179 Vonradering van dan Raad op Vrijdag 18 November IQ-» des avonds kwart over reven ure. vèertitier de heer J. Cornelissen, Burgemeester, Serretaris de heer A. C Roggeveen. de heer Mr. Buiskool, met kennisgeving U'whiadering. De notulen worden goedgekeurd. Mededeelingen van den Voorzitter. De Voorzitter deelt mede: i Wat de vraag betreft, of door Rijk of Provincie •hracen worden verleend in de kosten van het bui- SiMWOon lager onderwijs aan gemeenten, waaruit wlineen afkomstig zijn, die elders een inrichting ,e®7 zodanig onderwijs bezoeken, wordt medegc- ÏÏJi dat door het Rijk aan bedoelde gomeenten geen hiirl e vordt verstrekt De Provincie verleent in de *"J- en verblijfkosten van huisvesting een bijdrage lot een bedrag van ten hoogste 20 der kosten, die iaste der gemeente blijven. Daar door deze ge meente in hot alhier bestaande geval alleen in de SLlen van het schoolgeld wordt bijgedragen, heeft zij'dus ook geen recht op een bijdrage van de Pro- rincie. 2. Ten aanzien van de aan andere gemeenten ge vraagde bijdragen in de kosten van het U.L.O.-ondcr- wijs voor leerlingen uit die gemeenten afkomstig, wordt medegedeeld, dat geen verzoek is gericht tot de gemeente Oude Niedorp, omdat uit die gemeente thans geen kinderen de U.L.O.-schoo! alhier bezoeken. Mocht dit later eventueel plaats hebben, dan zal ook die gemeente worden aangezocht. In het schooljaar 1932/1933 zijn de volgende bij dragen te wachten: Zijpe fS2.50, Sint Maarten f CO.— Harenkarspel f 62.50, Wieringerwaard f 72.50, totaal f247.50. Geen bijdragen wenschen te verleenen de ge meenten Anna Paulowna, Winkel, Barsingerhorn en Callantsoog. De gemeente Wieringen is bereid in be paalde gevallen een bijdrage te verleenen, terwijl van Jtfedemblik nog geen bericht is ontvangen. 3. Een overzicht van den toestand der gemeente- Jlnanciën is bij de stukken gevoegd. 4. Op de Loet zijn op het gedempte gedeelte eenige hoornen gerooid. Over de overige boomen aldaar zal Jater een beslissing worden genomen. 5. Aansluiting bij de actie der burgemeesters van gemeenten aan of dichtbij den Wieringermeerpolder gelegen, ten aanzien van aldaar komende vreemde werkkrachten is geschied. 6. De politie is gewezen op het ten onrechte stand plaats nemen van woonwagens bij het tramstation. 7. Dc bestrating van het Rensgars is in orde ge bracht. De heer Van Nuland informeert of er uit Nieuwe Niedorp peen leerlingen op de U.L.O.-sChool gaan? Spr. meent een paar uit de Moerbeek. Voorzitter kan hierover geen inlichtingen geven. De financieels toestand. Uit den overgelegden staat betreffende den finan- cieelen toestand blijkt, dat het na ieelig saldo op 20 September 1932 bedroeg f 115S0, waartegenover staat een post onvoorziene uitgaven van f3318.04. Van de lnkomstenposten dienden te. worden ver laagd: Marktvelden, wik-, weeg- en meetgelden met f1500.—, ontvangsten wegens door het personeel van openbare werken verstrekte diensten met f500.—, ont vangsten van het Rietbosch met f500. Verhoogd moeten worden: heffing voor hot. gebruik van openbare gronden en werken met f950.begra- fenisrecbten mot f250.belasting op tooneelvertoo- ningen enz. f 1000.—retributie van het gasbedrijf f 1800.—; bijdrage van het rijk in de kosten van steun- verleening aan landarbeiders f 500. Van de uitgaafposten dient te worden verlaagd: rente van geldleeningen (O. L. school) met f 1020.—, terwijl de volgende posten moeten worden verhoogd: kosten consultatiebureau met f500.onderhoud ha vens cn vaarten met f 2000.—; dag- en weekgelden (w.o. werkverschaffing) met f 1500.onderhoud en administratie van bezittingen, niet voor den openha ren dienst bestemd f300.bijdragen aan gemeenten in de kosten van scholen voor het lager nijverheids onderwijs met f500.—; kosten van ziekteverpleging met f2500.—; ondersteuning aan behoeftigon in geld met f4000.—; steunverloenïng aan werkloozcn met f2300.—; kosten van vervoer van werkloozen met f 1000.-. De hierboven vermelde bedragen worden geraamd in verband met den werkelijken toestand op 20 Sep tember j.1. De heer Van Nuland dankt B. en W. voor dit over zicht, dat verre van volledig is en het ook niet kan zijn. Dit zijn maar enkele losse grepen. Spr. heeft ech ter zijn aanmerkingen en becijfert dat het nadeelig saldo door B.-en W. genoemd van f8861,96 zoo hoog niet is. Spr. noemt de posten heffine gebruik openbare ge bouwen, dat geraamd is op f2250.en tot 30 Septem ber j.1., dus in 3 kwartalen, ongeveer f 3200.heeft opgebracht. De post begrafenisrechten op f 800.geraamd, heeft tot 30 September opgebracht f 1015.50 en kan dus evenals de andere genoemde post met een aanmerke- tijk^bedrag verhoogd worden. Spr. becijfert dat op Spr. noemt dan de SV> pensioenkorting, die vol gens raadsbesluit van 27 Juni 1932 is vastgesteld. Daarmee is niet gerekend door B. en W. Spr. ver wacht een aanmerkelijke verhooging van de op- brencst der personeele belasting. De opbrengst is nog wel niet bekend, maar bij den inspecteur was dat. te mformeeren geweest Spr. komt tot de conclusie, dat j hnantiën der gemeente geen zorgen behoeven te baren, hoewel ze wel zorgelijk genoemd kunnen wor den. V oorzitter zegt wat door B. en W. is meegedeeld, °P feiten berust, alles opgegeven door den gemeente ontvanger. Wat de heer Van Nuland zegt, hangt alles m de lucht, die weet er nog minder van dan B. en VVat de pensioenheffing van 8*4 betreft, deze zou alleen geheven worden als Ged. Staten van Burge meester, Secretaris en Ontvanger de 8*4 kortte, tftni» n'e* ^cval 73van de andere arab- naren en werklieden der gemeente deze korting niet top en Worc'en- VVel is het geld ingehouden tot nu zaI worden gerestitueerd zoodra de Raad i hesluit heeft genomen. IrqHm, ™™acht werrlcr groote tegenvallers van be- Vuiinj ra^en en verder is van wat de heer Van T) h Ze?t,T we,n*£ houvast. cj/ Vaef Van Nuland kon zijn conclusie wat die r±±™re{t> niet anders nemen. Maar als dat niet v« A ,s toch een korting van 6 1933 in dat dit eerst ^eldt vanaf 1 Jan. 1 Julih1932Van Nuland: Maar die 8V2 ging toch in hf,e.r £e Vries: Mits Ged. Staten ook van B„ S. valt h./2 kortten. Nu dat niet het geval is, ver- den V00r de andere ambtenaren en werklie- Ophouden te 22.30 uur. om ErP doet een voorstel van orde, n 1. te 7pHpTv UUr e'n^igen en de vergadering voort woon fk H«Pv„een anderen dag. Spr. meent dat ge- Jk de Vergaderingen tc lang duren en men om 12 uur, half 1, geen volle aandacht meer kan hebben, vooral niet als de belangrijke punten, zooals nu aan het einde der agenda komen. Voorzitter acht de agenda niet zoo belangrijk om hot zoo lang te maken. Spr. heeft anders om 12 uur nog evenveel aandacht als om 8 uur. De heer Van Erp vindt dat zeer te waardeeren, maar kennende den langen duur van de vergaderin gen, stelt hij voor om te 22.30 uur te eindigen. De heer Schoorl wil aan de agenda beginnen. De heer Van Erp merkt echter op. dat hij een voor stel van orde doet. Den heer Bakker is het voorstel sympathiek en wil het straks om half elf uur in stemming bren gen, als het blijkt dat de Raad nog midden in de agenda is. Spr. veroordeelt de lange agenda's en wil liever een keer meer vergaderen, 't is nu al weer twee maanden geleden. De heer Van Erp zegt hiermee accoord te gaan. Ingekomen stukken en adressen. Ged. Staten zonden bericht van ontvangst van de verordening tot aanvulling der algemeene politiever ordening; idem van de wijziging van het Reglement van Orde voor do raadsvergaderingen; goedkeuring van de verordeningen op de heffing van vergunnings recht en verlofsrechtidem besluit overname gedemp te sloot langs de Loet; idem 4e suppletoire begroo ting dienst 1931. Het Verificatiebureau der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten zond rapport omtrent de kas opname bij het Gas- en Electricitcitsbedrijf op 27 Sep tember j.1. In kas was en moest zijn f7329 55, waar van f 5216.95 bij den postcheque- en girodienst was be legd. Krachtens het bepaalde bij artikel 4 der Verorde ning voor het agentschap der arbeidsbemiddeling, bie den B. en W. ter kennisneming aan de door hen vast gestelde instructie voor den agent der arbeidsbemid deling. Ged. Staten zonden een nota van opmerkingen ten aanzien van de gemcenterekening 1930. De aan te brengen wijzigingen zijn van administratieven aard. B. en W. stellen voor aan de gemaakte opmerkingen tegemoet te komen en de rekening nader vast te stellen. Allen voor. Door den Pensioenraad is een schrijven ingezonden omtrent de nadere vaststelling van den pensioens grondslag van mej. E. W. Visser en de heeren W. P. Nieman en G. de Hoop. Allen voor. Ontsla g a a nvra gen. De heer J. Bregman vraagt met ingang van 1 Jan. 1933 ontslag als correspondent der arbeidsbemidde ling. B. en W. stellen den Raad voor het gevraagde ont slag met ingang van 1 Januari a.s. eervol te verlee nen en vragen machtiging tot het oproepen van sol licitanten ter voorziening in de vaca'ure. Ten aanzien van de jaarwedde stellen zij voor. deze, behoudens goedkeuring van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling met ingang van evengenoemden datum te bepalen op f200.en den titularis tevens te belasten met de werkzaamheden, verbonden aan de steunregeling en hiervoor een bezoldiging van f 100.toe te kennen. Voor het eervol ontslag verklaren zich allen., na dat VoorSÖtter den heer Bregman had gehuldigd voor zijn uitstekend werk. Wat bezoldiging en nieuwe oproeping betreft, wil de heer Van Nuland dit aanhouden tot de begroo ting. Voorzitter ontraadt dit en de Raad besluit met al leen den heer Van Nuland tegen, de voorstellen van B. en W. aan te nemen. De heer Bakker had nog bepleit voor den nieuwen functionnairis van gemeentewege een lokaal beschik baar te stellen. Als men een kleine woning heeft, is vooral met den grooten toeloop dit zeer onaange naam, ook voor de menschen die men buiten moet laten staan. Spr. vraagt ook nog inlichtingen over de f 100 als belooning voor de werkzaamheden bij de stcu-.'Ggeling. Voorzitter licht in dat dit is voor een hulp van den gemeente-architect, die heel veel werk door het stempelen en al daaraan verbonden administratie heeft gekregen. Stepnpelen en toezicht blijft de ge meentearchitect houden. De administratie kan dan de hulp doen. De heer Bakker achtte de belooning van f 100 te gering en wenschte f 150. De heer Van Erp is dit voorstel sympathiek maar kan 't werk niet beoordeelen en het hangt ook af van het aantal s< llicitanten. Alleen de heeren Bakker en Orsel verklaren zich voor f 150.en wordt f 100.— vastgesteld. Door den heer 1- Raat Dz. werd om gezondheids redenen tegen 31 December 1932 ontslag gevraagd als directeur van het eierveilingbedrijf. Naar aanleiding van dit verzoek stellen B. en W. den Laad voor het gevraagde ontslag met ingang van 1 Januari a s. eervol te verleenen. Ter voorziening in de vacature stellen Burgemeester en Wethouders voor, gehoord de Commissie voor de Eierveiling, sollicitanten op te roepen tegen een jaar wedde van f 800.met bepaling, dat de benoemde in Schagen zal moeten wonen. Voorts wordt voorgesteld, de borgstelling te bepalen op f2000.—. Wethouder De Vries meent, naar aanleiding van dit agendapunt iets te moeten zeggen Spr. is 4 ja ren lid geweest van de Eierveilingcommissie, waar van het laatste jaar voorzitter. Van zeer nabij heeft spr. dit bedrijf en al wat daarmee in nauw verband staat, kunnen gadeslaan. Spr. wil dan ook zijn waar deering uitspreken over het werken van den heer Raat. Over de functie van directeur der Eierveiling wordt zeer verschillend geoordeeld. Zeer veel is aan dezen werkkring verbonden. Met groote ambitie heeft de heer Raat steeds gewerkt en hij heeft het bedrijf tot een goede hoogte opgevoerd. Het is geworden een gemeentelijk bedrijf van groo te beteekenis. In den loop der jaren is er veel ge beurd. Als voorbeeld van de omvangrijkheid noemt spr. dat er weken waren waarin 200.000 eieren wer den verhandeld. Dit is zoo geworden dank zij het wijs beleid des heeren Raat cn diens groot talent Op die plaats wordt iemand gevraagd, die administratief be kwaam is en die de onontbeerlijke tact bezit om met de aanvoerders en afnemers om te gaan. De belan gen van de kooplui moeten in de allereerste plaats worden voorgestaan. Zoon man was de heer Raat. Spr. wil een woord van dank, hulde en waardeering brengen aan den heer Raat. (Applaus van alle raadsleden.) De heer Van Erp zegt, ook woorden van hulde te hebben willen uitspreken, maar die nu gevoegelijk te kunnen achterwege laten. Voorzitter lijkt het gewenscht ook hier het voor stel van B. en W. te splitsen en wel le. het eervol ontslag te verleenen, 2o. sollicitanten op te roepen en het salaris van den nieuwen functionnaris te bepalen op f800, met de bepaling, dat deze in Scha gen moet woonachtig zijn; de borgstelling van f2000.— kan eveneens sprekers goedkeuring weg dragen. Voorts vraagt de heer Van Erp, of het juist is, dat de heer Raat niet altijd het toegekende salaris ten volle heeft genoten. Wethouder De Vries antwoordt hierop, dat het sa laris van den heer Raat oorspronkelijk groot was f 1200 per jaar. Vrijwillig heeft de heer Raat dit op f 1000 gesteld. Nu een nieuwe directeur moet wor den benoemd, stellen B. en W. voor het salaris te stellen op f800. De heer Van Erp is van meening dat de Eiervei- lingscommissie deze vrijwillige salarisvermindering ter kennis had moeten brengen van den raad. Spr. noemt het een schenking en den raad dient mede- deeling gedaan te worden van schenkingen. De heer De Vries meent, goed te doen een en an der recht te zetten. De heer Raat genoot steeds vol salaris, zijnde f 1200. De heer Raat bracht dit zelf te rug tot f 1000. Spr. kan dat nu niet bepaald oen schenking noemen. Bovendien heeft het duidelijk in de bedrijfsbegrooting gestaan, en aanmerking is er nooit op gemaakt. De heer Van Erp kan het evenwel toch niet goed keuren. Indien een ambtenaar, die aldus handelt, eens de zaken niet goed behartigt, kan men toch geen zeggenschap meer laten gelden. Hierna verklaren allen zich voor het voorstel van B. en W. en wordt het ontslag op de meest eervolle wijze verleend. Ook wordt het salaris goedgekeurd en machtiging gegeven nieuwe sollicitanten op te roepen. De heer J. Roos vraagt tegen 1 Dec. a.s. eervol ontslag als onderwijzer aan de U.L.O. school, wegens zijne benoeming te Borculo. B. en W. stellen voor. het gevraagde ontslag eer vol te verleenen tegen 1 December a.s en vragen de machtiging van den Raad tot het oproepen van sollicitanten ter voorziening in de vacature. Aldus besluit de raad. Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot aanvaarding van een legaat. Ten aanzien van deze aangelegenheid deelen B. en W. den Raad mede, dat door een onjuiste opgave van den Notaris door den Raad een legaat is aan vaard. groot f2500, waarop de goedkeuring van Ged. Staten is gevraagd. Later is gebleken, dat het juiste bedrag van het legaat was f2000. In verband hiermede stellen B. en W den Raad voor, met intrekking van zijn besluit van 27 Mei j.1. te besluiten tot aanvaarding van een legaat, groot f2000 en hierop de goedkeuring van Ged. Sta ten te verzoeken. Allen kunnen zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. Verzoek om huurprijsverlaging. De heer J. Kok en andere bewoners van de Thor- beckestraat, verzoeken om de huur van hun wonin gen te willen verlagen, in verband met de verlaging der loonen en de werkloosheid Door het bestuur van de Woningbouwvereeniging „Schagen" werd op een door B en W. gestelde vraag medegedeeld, dat huurprijsverlaging alleen dan mogelijk is. als zij de finantieele medewerking hiervoor van de gemeente krijgen. B. en W. merken op: Gesteld, dat aan het verzoek van adressanten zou worden voldaan, dan zou de billijkheid meebrengen, dat ook de voor de overige met steun gebouwde wo ningen huurprijsverlaging zou worden toegestaan. Het totaal dezer woningen bediaagt 111, zoodat een verlaging van f0.50 per week een jaarlijksche uit gave zou vorderen van f 2886. B. en W. hebben, gelet op den toestand der ge- meentefinanciën, geen termen kunnen vinden een voorstel in den zin van adressanten te doen, weshal ve zij voorstellèn op het verzoek afwijzend te be schik keri. De raad gaat met het voorstel accoord. Te hooge personele belasting. Ingekomen is het bekende adres van de afdeeling „Schagen en Omstreken" van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en slijters, om ver laging van den druk der personeele belasting. Naar aanleiding van dit adres deelen B. en W. den Raad mede, dat zij van oordeel zijn, dat, hoewel adressanten veel in de belasting moet n bijdragen, het hier betreft een categorie van ingezetenen, die in verhouding tot andere neringdoenden nog niet het sterkst door de economische depressie worden ge troffen. Waar bovendien de gemeente de inkomsten uit belastingheffing tot het verkrijgen van een sluitende begrooting ter (lege noodig zal hebben, heeft het Col lege geen termen kunnen vinden den Raad voor te stellen aan het verzoek van adressant te voldoen, weshalve wordt voorgesteld op het verzoek afwijzend te beschikken. De minderheid in het College zou aan het verzoek van adressant willen tegemoet komen door b.v. den grondslag billards te doen vervallen, gelet op de om' standigheid, dat de caféhouders voor hunne localitei ten in den grondslag huurwaarde ten volle worden getroffen, terwijl dit voor winkels slechts voor een derde gedeelte het geval is. De heer Van Erp, het woord verkrijgend, vindt, dat de financieele omstandigheden van de gemeen tekas geen maatstaf van billijkheid in zich sluit. In het prae-advies komt de uitdrukking voor: „dat het hier een categorie betreft, die in verhouding tot andere neringdoenden nog niet het sterkst door de economische depressie wordt getroffen." Hierin ligt voor spr. het bewijs opgesloten, dat de meerderheid van het College van B. en W niet met de omstan digheden op de hoogte is. Voorgesteld wordt, aldus de heer Van Erp, om niet op het verzoek in te gaan. In de begrooting wordt, straks voorgesteld om de personeele belasting met 45 te verhoogen. Daardoor wordt een bepaal de groep extra zwaar getroffen. Spr. is er zeker van, niet de eenigste in den raad te zijn, die kan oordee- len over de groote moeilijkheden waarmee deze ca tegorie van inwoners heeft te kampen. -4)oor de abnormaal hooge belastingen worden de zaken gedrukt. Spr. zegt, dat hij wel begrijpt zich er bij neer te moeten leggen, maar toch een en an der onder de aandacht der heeren heeft willen bren gen. Het zal spr. spijten als de grootere heffing straks zal worden aangenomen. Met de voorstellen van de minderheid van het college van B. en W. kan spr. sympathisoeren, maar het is en blijft een halve maatregel. Als de belasting op biljards vervalt, zal dit een onbillijkheid wezen tegenover degenen, die geen biljard hebben Een deel zal dan slechts wor den verlicht in de belastingen Dat is dus een kwade zijde aan de voorstellen der minderheid. Als van verlichting sprake kan zijn, moet dit wezen over de heel linie. De heer Van Nuland zegt, dat hij zich afvraagt, of het niet verstandiger zou zijn, dit in het licht der begrooting te stellen. Spr. zou het adres willen be handelen bij de begrooting. Wellicht is er een mouw aah te passen. De heer Van Erp zegt, dat het voorstel voor vele caféhouders zwaar zal zijn, indien het aangenomen wordt. Voorzitter zegt, dat de heer Van Nuland nu alles wel tot de begrooting wil uitstellen, maar dan schie ten we niets op. De slechte finantieele toestand van de gemeente noodzaakt om de opcenten op de per soneele belasting te verhoogen. Spr. begrijpt, dat als één categorie verlicht wordt de andere meer moet betalen. Er is geen reden om de behandeling uit te stellen, 't Geval moet op zich zelf worden beschouwd. De hoer De Vries deelt mede, dat bedoelde minder heid te zijn in het College. Spr. weet wel dat het café restaurantbedrijf er niet bloeiend voor staat. Er moet iets gebeuren, Daarom vindt spr. een half ei beter dan een leege dop! Liever zou spr. de café houders meer verlichten, maar dat is beslist on mogelijk. Het zal anders van de gemeente te groote offers eischen. 55 komt men op deze wijze dan iets ten goede. Andere maatregelen zijn momenteel niet mogelijk. De heer Van Erp blijft het een onbillijkheid noemen. De heer Schoorl begrijpt., dat het moeilijk zal zijn, dit adres tot de begrootmgsvergadering aan te hou den, omdat de goedkeuring er op dan wel niet op tijd zou binnenkomen. Overigens behoort een der gelijke belangrijke aangelegenheid feitelijk thuis bij de begrooting. Spr. is het eens met den heer Van Erp dat deze klasse van menschen zwaar wordt getrof fen en ook dat het minderneidsvoorstel tot onbillijk heid lijdt. Het toestaan van het verzoek zou ons voor andere moeilijkheden plaatsen. Wel is wat de min derheid voorstelt, een halve maatregel, maar spr zegt toe. dat als do tijd verandert en het mogelijk zal zijn de personeele belasting voor deze menschen behoor lijk naar beneden te brengen spr. daar voorstander van zal zijn. Spr. wijst er verder op, dat de 19 bil jarts niet een vermindering van ontvangsten zullen geven van 19 maal f20, maar dat ook de 150 opcen ten z-ullen vervallen. Toch aarzelt spr niet. zijn stem aan het voorstel van de minderheid te geven, om dat hij meent, dat er in de personeele belasting nog wat muziek zit en het te ontvango.n bedrag zeer stij gend zal zijn. De Voorzitter zegt, dat de heer Schoorl dat mis heeft, want door een herschatting van meubilair zal de opbrengst belangrijk minder worden. 175 percee- len zullen herschat worden. De heer Schoorl heeft als belastingconsulent de er varing opgedaan, dat van de 25 reclames er 24 wor den afgewezen. Spr. bedoelt trouwens niet de huur waarde van het meubilair, maar de huurwaarde stijgt, omdat er aardig wat bijgebouwd is. De heer Blaauhoer weet zeer goed. dat de café houders zwaar worden getroffen door de personeele belasting, maar spr. staat afwijzend tegenover het Tierzoek, omdat menschen die geen inkomen of zelfs een tekort lijden, toch moeten bijdragen in de per soneele belasting. Wanneer nu geheel of gedeelte lijk aan het verzoek wordt voldaan, zullen die men-< schen zonder inkomen nog meer personeele belas ting moeten opbrengen. Het. voorstel van de meerderheid van B. en W. afwijzend op het verzoek te beschikken wordt ver* worpen met 6 tegen 4 stemmen; voor stemden de heeren De Veer, Blaauboer, Bakker en Orsel. Het voorstel van de minderheid van B. en W, wordt geacht te zijn aangenomen.- Ten aanzien van het verzoek van den raad van de gemeente Laren om adhaesiebetuiging aan een door hem gericht verzoek tot Ged. Staten ta.v. verlaging van tarieven P.E.N. en P.W.B. stellen B. en W. voor het verzoek voor kennisgeving aai. te nemen, aan-» gezien de Raad zich reeds op 26 Augustus jl ten aan zien van een verzoek van gelijke strekking van het gemeentebestuur van Jisp heeft uitgesproken. Aldus wordt besloten. Vaststelling Verordening voor het agent- schap der Arbeidsbemiddeling en den dienst der Werkloosheidsverzekering. Overeenkomstig het bepaalde bij artikel 15 der Ar- beidsbemiddelingswet 1930 bicden B. en W. den Raad aan een ontwerp verordening, als boven be doeld. De heer Van Nuland acht het gewenscht dat naast deze verordening nog komt een orgaan uit de vak organisaties. De Voorzitter vindt dat orinöodig in deze gemeente. Behalve voor den agent is er aan de arbeidsbemid deling heel weinig werk. Het is een verordening volgens de wet, maar behoefte is er nooit aan ge weest. Spr. raadt dus aan het een tijdje zoo te la ten loopen. De hoer Van Nuland vindt dat goed. De verordening wordt goedgekeurd. B. en W. bieden ter vaststelling aan een iweede suppletoire begrooting, dienst 1932, tot een bedrag van f 13221.98. Wordt aldus vastgesteld. Benoeming onderwijzers cursus school vrije jeugd. Onder overlegging van een opgave van het Hoofd der O. L. School, bieden B. en W. den Raad de na volgende aanbeveling voor het doen eener benoe ming aan: Hoofd van den Cursus: De heer D. Brouwer. Onderwijzers: De heeren K, Beunder en J. J. de Vries. Onderwijzeres voor de handwerken: Mej. G. Het- tinga. De voorgedragenen worden benoemd. De cursus is bereids aangevangen met 16 leerlingen. Huurtoeslag en brandstoffentoeslag aan werklooze arbeiders. B. en W. stellen den Raad voor, behoudens goed keuring door den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken in de steunregeling op te ne men, de bepaling, dat aan gehuwden en ongehuwde kostwinners een huurtoeslag wordt verleend, over eenkomende met hetgeen de huur meer bedraagt dan f2.50 per week, tot een maximum van fl.— per week. Voorts wordt voorgesteld met ingang van 21 No vember a.s. aan steuntrekkende gehuwden en onge huwde kostwinners een brandstoffentoeslag toe te kennen van f 1.per gezin per week, overeenkom stig de bepalingen, neergelegd in de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dd. 13 Oc- tober jl., nr. 17757, Afd. W. en S. Ten aanzien van de door den Raad vastgestelde bepaling, dat in de steunregeling slechts zullen wor den betrokken zij, die gedurende minstens een jaar in de gemeente woonachtig zijn, wordt voorgesteld deze bepaling in te trekken, aangezien de practijk heeft geleerd, dat bij handhaving der bepaling, de gemeentelijke armenzorg steeds wordt ingeroepen, hetgeen meerdere kosten met zich brengt, aangezien in de steunregeling door het Rijk 70 wordt bij gedragen. De heer Van Erp vraagt, of nu naast dezen brand stoffentoeslag, dezen winter evengoed brandstoffen zullen worden verstrekt aan behoeftigen, evenals vorig jaar. De Voorzitter zegt, dat dit zal gebeuren in samen werking met het crisiscomité, wat tot gevolg zal hebben, dat er meer komt dan cokes. Wat het derde punt. van het voorstel betreft, deelt spr. mede, dat sedert 1 Juli zich meerdere menschen hier hebben gevestigd en B. en W. kunnen tenslotte niet zeggen: „je krijgt geen cent". De menschen moe ten toch leven. En bij de thans geldende bepaling moet de gemeente dan geheel betalen, terwijl als de menschen onder dezelfde steunregeling vallen, de gemeente 70 subsidie ontvangt. Conform het voorstel van B. eD W. wordt besloten. Veelaadbrug en bestrating van het To« renplein. B. en W. stellen, onder overlegging van een teeke- ning met begrooting, den Raad voor op het, Slot plein een veelaadbrug te doen maken, waaraan d« behoefte zich eiken marktdag doet gevoelen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 13