Voorts wordt voorgesteld het Torenplehi te doen bestraten. Voorgesteld wordt de kosten, respectievelijk bedra gende f545 en f2000, te vinden uil de opbrengst van een geldleening, waarin tevens kan worden opgenomen de uitgave voor aansluiting van Lage- dijk en Sehagerbrug aan het gasbuizennet, voor zoo ver de geiden indertijd geleend voor aansluiting van Lagedijk niet toereikend zijn. De Voorzitter wijst er op, dat op andere markten reeds lang een veelaadbrug is,' o.a. te Purmerend. In onze gemeente geschiedt het inladen van vee op het oogenblik bijzonder slecht, ongerieflijk voor den veekooper en een kwelling voor het vee. Wij dienen alles te doen om onze markt zoo goed mogelijk te maken en ondanks den financieelen toestand der gemeente, hopt spr. dat de raad het voorstel zal accepteeren. Voorgesteld wordt, om de kosten uit een leening te putten, opdat ook het. nageslacht in deze kosten bijdraagt. De heer De Veer merkt op, dal blijkens de teeke- ning een plank zal worden aangebracht. Als scha pen. varkens en lammeren zullen worden ingeladen, mogen er wel twee planken bij. De Voorzitter zegt toe, dat met dezen goeden raad rekening zal worden gehouden. De heer Stam informeert naar de hoogte en het blijkt, dat een vrachtauto als maat heeft gediend. De heer Schoorl vraagt, of de brug niet in den weg komt te staan met de kermis. De Voorzitter beaamt dit, maar er is geen beter terrein. Op de markt is het ondoenlijk en op het To renplein zou ze te veel ontsieren. De heer Schoorl zal zich bij het voorstel neerleg gen, maar de plaatsing geeft aanleiding tot derving van inkomsten. De heer Van Erp is dit met den heer Schoorl eens, niet alleen met kermis, maar ook -als parkeerterrein voor automobielen zullen de ontvangsten worden ge mist. En n.og een groot bezwaar is dat de doorgang naar het Heerenbosch belemmerd zal worden. Spr. wijst er op, dat in de toekomst de toestand wel ver anderd zal worden en daarom is het niet gewenscht de brug daar te plaatsen. De Voorzitier zegt, dat als er iemand voor het stadsschoon ijvert, spr. het is en Slotplein annex park is een bijzonder aardig plekje, zoodat het spr. zeker aan het hart gaat, dat de brug daar geplaatst zal worden. Maar we moeten onze markt zoo goed mo gelijk outilleeren. Het Torenplein zal gebruikt kun nen worden voor het parkeeren van auto's, want ae autobeurs is een mislukking. De hec%, Van Erp wijst nog eens op de verkeers- belemmering, die nu reeds is te constateeren. De heer De Vries zegt, dat de toegang tot het Hee- rénbosch niet belemmerd mag worden. Dat de brug de omgeving zal ontsieren, is zeker. Het voorstel van de veelaadbrug wordt aangenomen Wat het voorstel bestraten Torenplein betreft, merkt de Voorzitter op, dat de goedkoopste manier is gekozen. De heer Bakker vindt het een beetje bar om in deze tijdsomstandigheden f2000 te voteiren voor het bestraten van het plein. Spr. wil er een goedkoop hekje om heen plaatsen, het terrein door werkloozen doen omspitten, graszaad strooien en dan in het, midden een boom planten. Op die wijze zal het een uitgaaf van een paar honderd gulden vorderen. De Voorzitter zegt, dat het eigenlijk al gras is en als het voor parkeerterrein gebruikt wordt, zal het een drassige boel worden. Het Slotplein is voor par keerterrein niet voldoende en een hekje om het To renplein plaatsen kan heelemaal niet. Do heer Bakker wil het plein heelemaal niet be nutten. Op deze wijze kost de veelaadbrug eigenlijk f 2o00. De Voorzitter zegt dat het zóó niet is, wkant het plein hebben we evengoed noodig. Het is een heel aardig plekje geworden. De heer Schoorl heeft tenslotte begrepen dat dit voorstel nauwverband houdt met de plaatsing van de veelaadbrug. Als het Torenplein noodig is voor parkeerterrein, valt er. niet veel-.Qver .tO-sprekenr maar spr. spijt het dat weer zoo'n grgot bedrag gevorderd wordt, terwijl de begrooting met moeite sluitend is te krijgen. Op deze wijze zullen we in nog grootere mate met die moeilijkheden te kampen krijgen. De heer Klaver vraagt of geen sintels of basalt kunnen worden gebruikt. De Voorzitter zegt dat gedacht is aan hoogoven slakken, maar ook dat veroorzaakt zoo'n stofboel. Om de kosten stellen B. en W. voor een geldleening. sluiten. De heer De Veer vraagt of niet -met de helft van het plein kan worden volstaan, want het tegenwoor dige geslacht zal de rente moeten betalen. De heer De Vries zegt dat het Slotplein nu al te klein is voor parkeerterrein. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Vaststelling tweede uitbreidingsplan. B. en W. bieden ter vaststelling aan een plan van uitbreiding voor het gedeelte der gemeente, gelegen tusschen het Noord en den ontworpen provincialen weg. Tijdens en na de tervisieligging van het ontwerp van het plan zijn ge<*i bezwaren ingediend, terwijl de Gezondheidscommissie zich met het ontwerp kan vcreenigen. Reeds eerder hebben wij omtrent dit uitbreidings plan uitvoerige mededeelingen gedaan. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Begxooting 1933. Aangeboden wordt de begrooting der gemeente en die der bedrijven voor den dienst 1933. Tot commissieleden om deze begrootitigen na te zien, worden benoemd de heeren Van Nuland, Bak ker en Schoorl. De heeren nemen hun benoeming aan. Verlaging van den prijs van industriegas. Bij raadsbesluit van 27 Mei jl. werd de gasprijs verhoogd met 1 cent per M3. In deze verhooging was zoowel gemengd gas als industriegas begrepen. Bij de behandeling van dit onderwerp is er de aan dacht niet op gevallen, dat de percentsgewijze ver hooging ten aanzien van het industriegas in verband met het verschil in prijs belangrijk meer bedroeg dan die voor gemengd gas. Het gevolg hiervan is geweest, dat verschillende groot-gebruikers van industriegas hiertegen bij B. en W. bezwaren hebben ingebracht, terwijl enkelen het voornemen hebben te kennen gegeven hunne gas- stookinrichting te wijzigen in een kolenstookinrich- ting. Hierdoor zouden enkele belangrijke afnemers voor het bedrijf verloren gaan. Op grond hiervan stellen B. en W. voor den prijs van industriegas met ingang van 1 November a.s. terug te brengen op 6 ct. per M3. In dit verband wordt nog gewezen op het raads besluit dd. 1 Juli jl. tot verhooging van den prijs van electrischen stroom, waarbij de prijs van kracht stroom niet in de verhooging is begrepen. Opgemerkt wordt nog, dat de verlaging in het voorstel bedoeld, alleen zal gelden voor werkelijk in dustriegas en niet voor gaskachels. De heer Van Nuland en daarnaast de heer Schoorl, bepleiten deze 6 cent per M3. ook van toepassing te verklaren op de gaskachels. Met de wethouders tegen, aangenomen. Vervolgens wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. Bouwen. Door de Woningbouwvereniging „Goed Wonen" alhier, wordt verzocht te mogen koopen een perceel bouwterrein aan de Lauriestraat, ten oosten van het perceel Blokker, ter grootte van pl.m. 494 M2. voor f2.50 per M2. B. en W. stellen den Raad voor, het door genoemd Bestuur aangevraagde bouwterrein voor den geboden prijs te verkoopen, behoudens goedkeuring door Ged. Staten, op de gewone algemeene voor het Grondbedrijf vastgestelde bepalingen. De heer Schoorl vindt het voorstel sympathiek, maar wijst er op dat er voor de gemeente aan dezen verkoop nadeelen verbonden zitten. En voordat spr. voor stemt, wil hij weten of er ook voorrleelen aan verbonden zijn, spr. noemt woon verruiming, werk verruiming. Al deze inlichtingen mist spr. Voorzitter zegt, dat het bestek voorschrijft 80 werkloozen te werk te stellen. De heer Schoorl bedoelt of er gebouwd wordt. Voorzitter begrijpt den heer Schoorl niet, deze spreekt z.i. in raadselen. Spr. meent dat er 4 wonin gen komen. Dc heer De Vries zegt, dat volgens de bepalingen binnen het jaar gebouwd moet werden. De heer Schoorl noemt het bij normalen verkoop vanzelfsprekend, dat er niets gevraagd wordt, maar nu er verlies voor de gemeente is, wil spr. hooren of er ook voordeelen zijn, n.L of er spoedig gebouwd wordt. De heer Bakker zegt, dat wanneer hier vanavond een besluit valt tot verkoop, met spoed de aanvraag voor bouwvoorschot zal volgen en er 4 woningen ge bouwd zullen worden. Al is het geen groot werk, het geeft toch weer eenige verruiming. Den heer Van Erp doet liet genoegen dat de heer Schoorl hier constateert dat dezen verkoop de ge meente geld kost Spr. zal niet tegen stemmen, maar wijst er op, de een particulier dezen grond voor dien prijs niet had kunnen koopen. Dat. houdt op die wijze het particulier initiatief tegen en spr. meent dat door een dergelijken verkoop de prijs van den grond in de onmiddellijke nabijheid zal dalen. Spr. ver bindt hieraan vast de vraag of B. en W. spoedig, let tende op de algemeene daling van den grondprijs, hun meening eens willen zeggen over den prijs van den bouwgrond op het Heerenbosch. De heer Schoorl komt tegen deze redeneering op en zegt in 'n breed betoog, dat 't niet waar is dat door deze verkoop aan „G. W." den grondprijs daalt. Daar voor zijn andere oorzaken. Spr. wijst er op waarvoor het Heerenbosch eigenlijk is gekocht: om woongele genheid te scheppen. Spr. meent verder dat dezen grond door particulieren niet gevraagd wordt. De heer Van Erp zegt, nooit te hebben beweerd dat door dezen grondverkoop den prijs van den bouw grond zou dalen Voor dezen verkoop was de alge meene prijs reeds gedaald en juist daarom vraagt spr. aan B. en W. daarover hun meening kenbaar te ma ken. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Recognitie op de Radio-centrale. B. en W. stellen den Raad voor op de alhier be staande radio-centrale een jaarlijksche recognitie te heffen voor het aanleggen en hebben van draden of kabels boven of in gemeentegrond van f 1000. vermeerderd met een bedrag van f2 50 per jaar voor elke aansluiting boven het getal van 400 aansluitin gen. In verband hiermede wordt voorgesteld een con cessie te verlcenen voor den tijd van 10 jaar. waar tegenover de concessionaris zich zal moeten ver plichten, ten allen tijde aan het College van B. en W. inzage te geven van de lijst van aansluitingen. Voorzitter spreekt een inleidend woord. Veel is geconfereerd over bovenstaande quaestio. Met den heer Willemse is lang over een en ander gesproken. Tenslotte meenden B. en W. te moeten vasthouden aan f 1000.— recognitie per jaar, behoudens de andere voorwaarden bovenomschreven. De heer Van Erp merkt op, dat uit niets blijkt, dat de heer Willemse geneigd is te betalen. Voorzitter deelt mee, dat de heer Willemse daaren tegen juist niet van plan is het gevraagde bedrag te betalen. De heer Van Erp voortgaande, zegt, dat indien de heer Willemse wel bereid zou zijn te betalen, hij zich nog niet met het voorstel en het prae-advies zou kun nen verenigen. Zes jaar geleden kreeg de heer Wil lemse vergunning om tot wederopzeggen toe te mogen distribueeren. Dat recht kreeg hij kosteloos en de ba ten deven geheel aan hem. De praktijk heeft bewe zen dat in deze radiodistributie perspectieven voor de gemeente liggen opgesloten. Dat spreker nu daaruit voordeel wil putten is terecht. Het geldt hier geen antioathie tegen den heer Willemse, integendeel, spr. is gaarne bereid den ondernemer tegemoet te komen. Nu echter de gemeentefinantiën zoo dringend verbete ring behoeven en dit onderwerp wordt aangesneden, wil spreker opmerken dat hij f 1000-zelfs te wei nig vindtDe baten zijn wel zoodanig, dat deze rede natie is gewettigd. Het gaat er bij spreker niet om. om den heer Willemse door zijn neus te boren. Er is aan dit bedrijf veel te verdienen, dat is bewezen en dus is er voor de gemeente ook veel aan te verdienen. De distributieprijs zou eventueel zelfs ook nog kun nen worden verlaagd. De heer Willemse zou indien het een gemeentebedrijf werd, directeur kunnen wor den. Nu is het heusch tijd do zaken goed aan te pak ken. Niet alleen dat er winst in schuilt in de toe komst, maar het geeft vele mogelijkheden voor de gemeente daarnevens. Spreker noemt het er in opne men van het brandalarm als voorbeeld. Na alles stelt spreker voor, dat B. en W. het gedane voorstel zullen terug nemen en dat onderhandeld zal worden over overname van het geheelc net. Een en ander kan dan bij de begrooting worden behandeld. De belasting betalende burgerij moet zoo min mogelijk worden be zwaard, en dit schept daartoe een middel. Als het een gemeentebedrijf wordt, hebben alle fracties medezeg genschap, iets wat ook een factor van belang ge noemd moet worden. Daar wil de heer Van Erp het voorloopig bij laten. De heer Bakker zegt zich eenige vragen te hebben gesteld, die spreker hier wil herhalen. Zoo vraagt spreker zich af, of het college van B. en W. inzage der boeken van den heer W. heeft gehad, zoodat de overtuiging is verkregen, dat f 1000.— geheven kan worden, zonder dat de rentabiliteit van het bedrijf gevaar loopt. Dan vraagt spreker zich af, zal de heer W., in dien de gemeente f 1000.— gaat heffen, niet de distributiegelden gaan verhoogen en is verlaging daar van momenteel niet mogelijk? De burgerij moet maar betalen. Voorzitter deelt mede, dat van de boeken geen in zage is genomen. De heer W. heeft zeer uitvoerig met. B. en W. gesproken, er zijn steekproeven genomen op andere bedrijven en toen bleek, dat hetgeen de heer W. beweerde, niet overeenkwam met de resul taten der proeven. De cijfers gaven verschillen aan. Deskundige voor lichting bleek noodig te wezen en daarom wendde het College van B. en W. zich tot den directeur van 't ra- dlobedrijf te Alkmaar. Maar genoemde deskundige vroe een zoodanigen prijs voor *t geven van een advies, dat daarop niet kon worden ingegaan. Na lang conferee- ren met den heer Willemse werd door hem een bedrag van f 400 genoemd. Een vertegenwoordiger van den bond van radio-distributiehouders, die met B. en W. confereerde, kwam tot de conclusie dat f 1000 niet te hoog was, maar meer mocht 't toch ook niet wezen. De heer Bakker zegt tot de conclusie te zijn geko men, dat dit bedrijf aan de gemeente moet worden getrokken. Daarom wil spreker dit punt, evenals de heer Van Erp, aanhouden. In 14 dagen is dit zaadje niet te regelen. Spreker vindt 't wel wat schriel om nu, na 6 jaar van den heer W. een belasting van f 1000 te gaan heffen. Nu weet spreker wel, dat de draden over de straat gaan, enz., maar 't is wel wat erg om, nu Iemands bedrijf goed gaat, ineens f1000 te gaan heffen. Er zijn wel meer menschen die pas in zaken zijn en die 't goed gaat. Spreker wil advies inwinnen bij een deskundige. Om nu maar plompverloren f 1000 belasting op dit eene bedrijf te gaan heffen en 10 jaar concessie te gaan geven, neen, daar staat spreker hui verig tegenover. Voorzitter merkt op, dat tegen 1 Januari nieuwe concessie voor 't net is gevraagd. Desnoods zou een voorloopig® concessie kunnen worden gegeven, zegt de heer Bakker. De heer De Vries merkt op, naar aanleiding van 't gezegde des heeren Bakker, dat 't bedrijf van den heer Willemse een aparte plaats inneemt. Men mag hier niet zeggen, dat 't meer zaken goed gaat. Alle andere zaken betalen hun belastingen daarvoor- en de lieer Willemse niet. De gemeente mag waarlijk wel iets aan baten zien van dat bedrijf ook Maar om nu tot gemeentelijke exploitatie over te gaan, lijkt spreker gevaarlijk, 't Zal juist geld gaan kosten. Spreker raadt aan 't voorstel van B. en W. te aanvaarden. De heer Bakker wijst er op, dat de heer Willemse niet bereid was om de buitenwijken aan 't net aan te sluiten, toen dit S jaar geleden met klem werd ver zocht. Dat is ook een reden waarom spreker er een gem. bedrijf van wil maken. Dan zal een ieder kunnen worden aangesloten, ook die veraf wonen. Als we weer 10 jaar concessie geven en f 1000 laten betelen, komen de buitenwijken er zeker niet aan te pas. Spreker wil zoo maar niet die f 1000 aanpakken, maar eerst nadere besprekingen houden met den betrokkene. De heer Schoorl laat een ander geluid hooren. De gegevens zijn niet juist. De heer Willemse heeft een Rijksconcessie tot 26 April 1937. Van naasting kan voorloopig dus geen sprake zijn. De heer W. moet het gemeentebestuur om verlenging der concessie vragen als de 5 jaar van de rijksconcessie om zijn. Daarin ligt opgesloten dat P.T.T. het gemeentebestuur de gelegen heid voor naasting laat. Zoo maar ineens toeëigenen zal zeker niet gaan. De heer W. had het plan om de kabileering uit te breiden, opdat naar drie stations kan worden geluisterd. Deze net-uitbreiding zal 12 a 15.000 gulden kosten. Alles lijkt wel heel aardig, maar met hard en lang werken heeft de heer W. er een bestaan in. Hoe zal dat nu bij de gemeente worden? Er zullen minstens 2 ambtenaren moeten worden aangesteld. Er moet komen een modern net. ^">arin schuilt voor de gemeente gevaar. De heer W. is 't werk machtig, dat is gebleken. Nu ongeveer de geb.eele afschrijving door den heer W. kan zijn geschied moet weer worden uitgebreid. Nieuwe en hoorre kosten, alzoo. Nu zal de gemeente daarenboven f 1000 gaan oneischen. Dan moet de heer W. ook een coneejeJo hebben van meer dan 10 jaar. Anders gaat 't toch t& ver. Soreker wil dan zien, dat B. en W. hun voorstel zóó zullen a^andeeren, dat de middelmoot wordt gekozen, b.v. f 700. De heer Orsel zegt 't niet goed te vinden van den heer W. iets te heffen. Laatstgenoemde wil een nieuw net leggen, dat zeer veel geld kost. De eerste 5 laar zal er zeker verlies zijn van f 1000 's jaars ongeveer. De heer Van Erp bestrijdt hetgeen de heer Schoorl ride met betrekking tot de Riiksconcessie. Alleen B. en W. hebben 't recht om concessie te verleenen, waaron 't rijk goedgunstig kan beschikken. Ook kan de ge meente naasten. Wat betreft de kosten van den nieu wen kabel en 't gevaar dat daardoor voor de gemeente •mu ontstaan, daarover verschilt soreker van me°ning. Het soijt soreker dat Mr. Bulskool niet aanwezig is. want dan kwamen er wel andere argumenten naar voren. Ieder zakenman zou on de zaak ingaan, als er f 1000 recognitie zou worden geheven on zoo'n bedriif. Een net waarin opgenomen een brand alarm syst»em. noemt spreker 'n noodzaak. Maar 10 laar zich vastzet ten. kan soreker niet begriloen. BH de a>. hegroot'ng zal naar geldmiddelen worden gezocht. Hier Is een mooie gelegenheid. Over gemeentelijke expl.-kosten mankt spreker zich In 't minst niet ongerust. Als er een ambtenaar voor noodig is. is dat ook niet erg. Maar dat zijn bijkomstigheden, die later onder de norren kunnen worden gezien. Soreker zag gaarne, dat 't College van B. en W zijn voorstel terug nam en dat over aankooo van 't heele bedriif werd gedneht. Dat hoeft niet direct, dat kan wel over eenlgen tHd. De heer Van Nuland is 't met 't voorstel van B. en W. eens. om f 1000 te heffen. De heer Willemse is daartoe bereid. Inzage van de boeken hebben B. en W. niet gehad en soreker kan zich indenken, dat er geen h^ek- houdlng bestaat. Zoo is f dus een slag in 't duider. Oo losse schroeven wil men dus een groot Bedrag gaan heffen. Daar is soreker 't met den heer SnHoort mee eens. De billlljkheid verelscht. dat de heer W. voor de concessie iets offert. Soreker vindt l0-1ariee corce^sle echter te lang. Dat zou 10 jaar den weg tot naasten afsluiten. De heer De Veer wijst er op, dat de opzet was om belasting te heffen en teven een billijke heffing is ook geen bezwaar. Soreker wil vasthouden aan de gestelde som van f 1000, maar wil geen concessie verleenen voor beoaalden tnd. Soreker vindt 10 jaar veel te lang. De heer De Veer wil de billijkheid betrachten. Al? aangetoond kan worden uit de hoeken hoe 't bedr'->f rendeert, is een beslissing te nemen Kan 't niet zijn dat f 1000 kan worden bet*»«M. dan moet dat minder i« h'llHk en eerlijk. De heer De Vries motiveert het voorstel van B. en W. t.a.v. de f 1000 door er on te wijzen dat B. en W. een afschrijvingstermijn van 10 jaar te kort vinden en bo vendien was de berekening vai# den heer W. geba seerd op salaris voor zich zelf en voor zijn helde zoons. Zooveel personeel voor dit bedrijf vinden B. en W. te groot. 't Eerst komt In stemming het voorstel van den heer Van Erp, luidende: Overname net. Dit wordt verwornen met 37 stemmen. Voor stem den de heeren Van Ero. Bakker en Orsel. Daarna volgt 't voorstel van B. en W. (f 1000 hefflne en 10 iaar concessie).Dit voorstel wordt verwornen met 82 stemmen. Voor stemden de be'de wethoudrs. Dan volgt 't voorstel van den heer De Veer. luidoT,de flOfV» heffing en geen conce-ale voor va steeste?**»». tenruTi. Dit ondergaat hetzelfde lot en valt met 82 stemmen. Voor stemden de heeren Van Erp en De Veer. Tenslotte een voorstel-van Nuland waarin opgenomen het voorstel van den heer Schoorl, luidende: Conces sie verleenen voor den zelfden tijd als de riiksconces sie tot 26 April 1937) plus een heff'ng van f 700 per iaar. Hier staakten de stemmen 55. Tegen stem den de heeren De Veer, Blaauboer, Van Erp, Bakker en Orsel. De geldleening voor den bouw der Christe lijke school. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. alsnog voorstel len in behandeling te nemen het aanbod van de Maat schappij voor Gemeente Crediet, over het sluiten van een geldleening van ten hoogste f 40.000, voor den bouw der Christelijke school, af te lossen in 40 jaren. Spr. deelt mede dat geen enkel aanbod was ontvangen, dat nader overleg gepleegd is geworden met den In specteur en de Vereen, v. Christelijk onderwijs, dat daar bij was opgemerkt dat het bouwen thans belangrijk goedkooper zou zijn, maar dat B. en W. het beter von den zich aan het bedrag van f 40.000 vast te houden. Na herhaalde pogingen om de leening te plaatsen, zijn thans 2 aanbiedingen ontvangen, waarbij die van Ge- meentecrediet de voordeeligste is. De leening is aan te gaan tegen 514 pet. rente, a pari. terwijl voor meerdere aflossingen die voor 31 Dec. 1942 mochten worden ge daan, 1 pet. vergoeding" moet worden gegeven. B. en W. stellen voor op deze aanbieding in te gaan, al is de ren tevoet niet laag te noemen. De heer Van Erp wijst op de mogelijkheid dat de toe stand zich kan wijzigen en zou daarom willen dat de termijn voor vervroegde aflossing van 1942, terugge bracht werd tot 1937. De Voorzitter merkt op dat een lageren rentevoet uit sluitend geldt voor obligatieleningen en spr. verwacht dat aan een rentevoet van 5% pet', wel niet za.1 zijn te ontkomen. De heer Bakker uit er zijn misnoegen pver, dat in de zen tijd een dergelijk hoog bedrag voor een school, die niet noodig ls en niet gewenscht wordt, zal worden be steed. Reuze kosten en verwijdering van menschen on der elkaar. Spr. wijst er op dat toen men met een lijst voor het schoolfeest der openbare school bij het hoofd der Christelijke school kwam, deze opmerkte, dat men niet aan het goede adres was, want dat hij hoofd van de christelijke school was. Als daaruit nu de opvoed kunde van een dergelijk persoon moet blijken. Spr. weet wel dat men de gemeente met de wet in de hand kan dwingen, de gelden beschikbaar te stellen, maar laat men ons dan deze school maar afdwingen. Zijn stem er aan geven, doet spr. nooit. De Voorzitter vindt het ook wel jammer, dat ln dezen tijd een dergelijke uitgave meet worden gedaan, maar het grootste gedeelte zal door de buitengemeenten moe ten worden opgebracht. Uit ZJipe bijv. zullen zeker meer kinderen de school bezoeken dan uit onze gemeente. De heer Bakker wijst er op dat de arbeiders van de bollenbedrljven ln hoofdzaak de kinderen voor deze school leveren en in dat bedrijf is het op 't oogenblik een chaos. Er za.1 daar dus straks staan een gebouw dat veel geld gekost heeft. De school is daar nu geves tigd, laten ze daar nu maar blijven. De Voorzitter zegt dat de Inspecteur er in een conf®. rentie op heeft gewezen datde oude school precies ver keerd omstaat. Verbouwing van de school zal dus niet te doen zijn- Met 8 tegen 2 stemmen wordt besloten de geldleening bij Gemeentecrediet te sluiten, tegen stêmden de hee- ren Bakker en Orsel. De rondvraag. De werkloozen en de ka- naaiwerken. De heer Van Nuland zegt dat hij met enthousiasme vervuld was, dat er eenige belangrijke werken zouden worden uitgevoerd in of bij onze gemeente en dat het oordeel was dat werkloosheid hier dan ook niet zou bestaan. Spr. wijst op de belangrijke offers die de ge meente Schagen zich voor het kanaal heeft getroost en uit zijn teleurstelling over het feit dat nuvzoo weinig mensohen uit onze gemeente aan die werken te wi»rk worden gesteld. Spr. dringt er op aan dat B. en W. ster ke pressie op Prov. Waterstaat uitoefenen en in overleg treden met de aannemers. B. en W. moeten de groot» trom roeren, want spr. vindt het een treurig beeld, voor i al nu er zoo'n groot aantal werkloozen zijn. De Voorzitter merkt op dat ook B. en W. veel llev« I zien dat de menschen werken, dan dat ze steun trek ken, een steun bovendien die onvoldoende is. B. en W. hebben dezen zomer alle moeite gedaan om een 20-tal arbeiders in de Wieringermeer geplaatst te krijgen en met succes. Nu worden de menschen ontslagen, maar daar is eenmaal moeilijk aan te ontkomen. Waar da heer Van Nuland doelt op de kanaalwerken, zegt spr, dat het ook voor hem een teleurstelling was. dat niet meerdere werkloozen geplaatst konden worden. Wel li slechts een begin met het werk gemaakt, maar de men schen uit Schagen zijn voorbij gegaan en andere men- schen te werk gesteld. Spr. herinnert er aan hoe ln di bestekken zou worden opgenomen dat een zeker percen tage van arbeiders uit de gemeenten Schagen en Bar- slngerhorn moesten komen en toen bleek dat men zich daaraan niet hield, hebben B. en W. zich gewend tot de Arbeidsbemiddeling. Dit bureau heeft er met een provinciaal ambtenaar over gesproken en toen zijn eeni ge menschen te werk gesteld en vreemde menschen ont slagen. Een der ondernemers schijnt echter het werk te hebben moeten staken. Spr. is naar een aannemer geweest, de eene aannemer was niet te bereiken, en in het bestek stond ook niet de verplichting om een per centage van de arbeiders uit de gemeenten Barsinger- hora en Schagen te nemen. In het bestek van den an deren aannemer stond die verplichting wel en deze aan nemer beloofde Schager arbeiders te zullen te werk stellen, want hij had liever Sohager arbeiders, dan vreemden. Maar deze aannemer voldeed niet aan zijn belofte. De heer Van Erp acht het noodig dat dan ln over leg met den gemeentearchitect naar ander werk wordt omgezien en spr. noemt het uitbaggeren van verschil lende slooten. Dat zal wat geld kosten, maar de ge meente kan de menschen maar niet op straat laten staan. De Voorzitter zegt dat aan het polderbestuur reed» om een onderhoud is gevraagd. De heer Bakker zegt dat we de kunstgrepen van d» aannemers;' voldoende kennen en die Zijn bijna niet b ondervangen, want als ze zeggen dat een arbeider on geschikt Is, gaat hij er toch uit. Spr. zegt dat we hebben kunnen lezen hoe een polderbestuur in samenwerking met 2 gemeentebesturen een belangrijk werk zal uitvoe ren en waar de voorzitter van onzen polder ls een wel willend man, raadt spr. aan dat B. en W. zich met dezen in verbinding zullen stellen. Er zijn nog veel vaarten en ilooten te verbeteren en als van rijk en provincie sub sidie wordt verkregen, gelooft spr. dat de polder wei bij machte ls in de kosten bij te dragen. Thans zijn er 80 werkloozen. maar eer we 2 4 3 weken verder zijn, zijn er wel 100. De Voorzitter merkt op dat als ln de werkverschaf fing werken van eenige beteekenis worden uitgevoerd, de gemeente gebonden zal zijn aan de rijksloonen. Voor do verbetering van de Snevert heeft het polderbestuur '"en begrooting gevraagd aan het Hoogheemraadschap, maar die begrooting is tot nu achterwege gebleven. De heer Blaauboer zegt dat die stagnatie veroorzaakt wordt doordat de verbetering in verband staat met den provincialen weg. De heer Bakker vindt het jammer dat de gemeente zich de offers voor de kanalen heeft getroost. In een tijd dat er geldende loonen waren en als nu dat werk voor loon ln werkverschaffing moet worden verricht. i« bet geen wonder dat de teleurstelling onder de arbeiders zeer groot ls. De heer Blaauboer zegt. dat het B. en W. ook ge ducht sniit. dat de voorbereidingen nog niet klaar ztin. ''looals bekend. Is er een beweging gaande, om het werk door het riik te doen uitvoeren, en het zal nu van de voorwaarden afhangen, of dit gebeurt. Als het niet het geval ls. zouden de kanalen door machines worden ge maakt en dan beteekent het als werkohlect niet veel. De heer Bakker zegt dat de stagnatie ontstaat doop dat de Prov. Waterstaat de kunstwerken on het drogi wil zien uitgevoerd. Dat beteekent een besparing, maai Tan Boezeroen en de gemeente Schagen zijn er de dupi van. De heer Blaauboer denkt dat er een misverstand li de kwestie loont hier niet over de uitvoering der kunst werken om het droge, want dat kan geschieden. Maar door den Minister wordt er onderhandeld met de geor ganiseerde arbeiders. Do beer Vp.tj Nuland acht het een groot verzuim van den Prov. Waterstaat dat in een der bestekken de be* naling over de tewerkstelling van het aantal arbeidfl'f uit onze gemeente niet is opgenomen en sur. herhaalt dat Prov. Waterstaat en Ged, Staten ernstig gewezen dienen te woeden op onze eisch in dezen. Aan de uit te voeren kunstwerken kunnen al aardig wat menschen te werk worden gesteld. De beer Blaauboer zegt dat aan die werken men schen werken en waar voorgeschreven is dat 25 pet. der -•rbeiders uit Barsinrerhora en Schagen moeten wor den aangesteld, beteekent dat voor Schagen 12% pet., niet veeL De Voorzitter zegt toe dat er aandrang op Prov. Wa terstaat zal worden uitgeoefend, ja. desnoods een con ferentie zal worden aangevraagd. De heer Van Nuland wiist on den aanleg van het gas buizennet naar Sehagerbrug, als werkr-bi'ect. De Voorzitter acht d't geen werkoblect van eenige beteekenis, maar bovendien dit werk hangt samen met het maken van de haven. B. en W. hebben in overwe ging genomen het leggen van de gasleiding om de ha ven heen. De heer Van Nuland zegt dat de raad die kwestie reeds vroeger or.der de oogen heeft gezien en de heer Bel toen nog heeft opgemerkt dat de zinker van onder geschikt belang was. Als op de havenwerken moet wor den gewacht, dan zal het worden als de stem eens roe penden in de woestijn. De heer Bakker vraagt dan uitvoering in eigen be heer, niet in aanbesteding. De heer Van Erp vraagt of reeds aanvragen inkomen over aankoop van gronden van het haventerrein. De Voorzitter zegt dat 2 brieven zijn ingekomen. De heer Van Erp zou dan graag het oordeel van B. en W. willen weten hoe de bebouwing zal geschieden, en als meerdere aanvragen komen dienen de menschen

Schager Courant | 1932 | | pagina 14