De brandende „P. C. Hooft." Plaatselijk Nieuws. 1932. SCHAGER COURANT. Vijfde blad. No. 9179 Arilt.Br Löw zwaar gewond. SPEELHOL TE AMSTERDAM DOOR DE POLITIE UITGEROEID. DE WEST-FRIESCHE KANALEN. VERZET TEGEN DE CRISIS-V ARKENSWET. Ontzettende orkaan boren Noorwegen. Zaterdag 19 November Nog steeds stijgen vlammenznilen op boven 't In dichte rookwolken gebuide schip. Zware explosies op het brandende wrak. Het schip brandt schoon leeg. Het wrak rust thans op den bodem van het IJ. Op het oogenblik dat dit geschreven wordt Vrij dagmorgen brandt de „P. C. Hooft" nu al ruim vier dagen en waar het vuur in het binnenste van het wrak nog iedef oogenblik fel oplaait, zal het ongetwijfeld zoo lang duren, totdat het schip totaal leeggebrand ls. Donderdagmorgen heeft het vuur met vernieuwde jcracht zijn vernietigend werk voortgezet en als e en vulkaan in werking ligt de „P. C. Hooft" of eigenlijk een trieste, donkere rest van wat eens een trotsch zeekasteel was als het ware op haar ondergang te wachten. Woensdagmiddag reeds begon het vuur zich weer fel ler te ontwikkelen, in hoofdzaak in de nog niet ont plofte, maar lekke olietanks. Weder stegen vlammenzuilen hoog boven den schoor steen op en verspreidden zich zware, zwarte rookwolken 'over de beele omgeving. Telkens klonken ontploffingen en de brandweer heeft in allerijl, zelfs met achterlating van de gereedschappen, het schip moeten verlaten. Blijkbaar stroomde de brandende olie ook naar het achterschip, want ook hier stegen nu spoedig weer rookwolken op. Bij een zware explosie, die tot op ver ren afstand gehoord is, verhief zich een hooge vuurzuil boven het wrak. Het schijnt dat de olie zich door de tunnels van de schroefassen door het heele schip ver spreid t. Met het waterkanon heeft de Jan v. d. Heyde ont zaglijke massa's water in den vuurpoel geworpen! met het gevolg, dat het schip veel zwaardere slagzij Is gaan maken. Tegen den avond schenen te vlammen wat te minderen; de brandwachts hebben toen ook de achtergelaten gereedschappen nlt het wrak gehaald. Donderdagmorgen had het sch'o zich, vermoedelijk tengevolge van de groote hoeveelheden water die er Woensdag Ingeworpen waren, geheel opgeheven. Et worden schotten aangebracht om het wegvloeien van brandende olie In het IJ te voorkomen. Zooa' gd, maakt de ,.P. C. Hooft" geen dagzij meer. He; achterschip is reeds zoover gezakt, dat de kiel zich tot ongeveer bij den achtermast een meter in den IJbodem heeft vastgewerkt; het voorschip heeft, door het nog in tact zijn van de waterdichte schotten, deze daling in mindere mate medegemaakt, zoodat zich onder den kop nog altijd een kolom van ongeveer drie Meter bevindt. Waar echter rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat de zich in het voor schip bevindende waterdichte schotten zich zullen be geven, zou het casco hlérdoor dieper komen te liggen en daarmede de breeks aan stuur- en bakboordzijde, die naar den dienstgang van de eerste klasse en naar de machinekamer voeren, gelijk komen te liggen met het water. De brandende olie zou dan gelegenheid krij gen naar bulten in ht IJ te vloeien, hetgeen fatale gevolgen zou kunnen hebben. Ter voorkoming daarvan is ln gemeenschappelijk overleg tusschen havenmeester W. N. van de Poll, de brandweerautoriteiten en de directie van de Amster- damïche Droogdok Maatschappij besloten om de breeks, welke op het oogenblik niets anders meer zijn dan groote gaten boven den waterlijn voor het grootste gedeelte met ijzeren platen af te dekken, welke arbeid nog gisteravond door het personeel van genoemde maatschappij zou worden uitgevoerd. Aan de brandweer Is echter eerst de taak opgedragen om voor bij de opening een muurtje van vuurvaste steenen op te trekken, opdat het vuur niet in staat zal zijn de nieuwe platen te doen krom trekken of de bouten, waarmede zij bevestigd zijn, te doen loslaten. Vóór de brandweer met dit werk zal beginnen, zal het waterkanon van de „Jan van der Heyde" do ruimte tus schen de breek; uit die aan stuurboordkant sloeg vanmorgen nog een steekvlam van wel twintig m^ter na een ontploffing naar buiten -- zoo goed als mogelijk is afkoelen. Dc havenmeester meent, dat het geheele werk voor 12 uur vannacht gereed zou kunnen zijn. De kans. dat het schip zco diep zal zinken, dat de onderste patrijspoorten gelijk met de waterlijn zouden komen te staan, is uitgesloten. Drie brandweerlieden loopen kleine lichte verwondingen ln het gelaat op. In den loop van Donderdagavond is tengevolge van het in brand geraken van steedn nieuwe olievoorraden, het middenschip van de P. C. Hooft weer veel feller Eaan branden. De vlammen sloegen weer aan stuur- en bakboordzijde naar buiten en laaiden weer fel omhoog, ïoodat de Noordoostelijke hemel boven Amsterdam het flakkerend schijnsel terugkaatste, welk verschijnsel over Sloten afstand zichtbaar was. Dit hernieuwd uitbreken de vlammen had tengevolge, dat aan het voorne men om de breeks aan stuur- en bakboordzijde van het schip vuurvast en waterdicht af te sluiten, geen uitvoe- nn8 kon worden gegeven. Wel heeft do brandweer nog een poging in het werk gestel'd, maar de gloeiende pla ten in de omgeving van de breeks maakten de uitvoe rig van het plan onmogelijk. De „Jan v.d. Heyde" trachtte met het waterkanon vergeefs de platen af te koelen. Hierdoor ontstonden klaarblijkelijk gassen, die steekvlammen naar buiten sloegen. Een Incident heeft zich hierbij voorgedaan, dat gelukkig nog goed is LUCHTVAART Vliegtuig gevallen Zijn piloot gedood. R,ut« uit Victoria Falla (Afrika) meldt, Is het "SPirt of Fun" van den Amerikaanschen film magnaat Arthui Löw gevallen. kiir^)oPllj0t. Werd Kedo°d. Arthur Löw en zijn recfats- wond iseur- d,e k®111 vergezelde, werden zwaar ge- De ..Spirit of Fun" wordt geacht de snelste eendekker te.ziin- Löw was met het vliegtuig van Au- om n* Afril{a gevlogen. Het was zijn bedoeling Zuid-Af f. nd,£ing van zijn zakelijke besprekingen in een "cordvlucht te ondernemen van Kaap- Arth4*1, ?nsel3nd- ted L°W ,s de v'ce-president van Löw» ïneorpora- troinn.^ C- in3tellinS de controle uitoefent over het Me- "CMjoldwyn-concern, afgeloopen. De hoofdbrandmeester-ingenieur van de brandweer, van Thlel, de brandmeester Haarsma en de brandwacht Hagenaar werden bij het leiden van de werkzaamheden, toen zij zich te dicht bij de uitschieten de vlammen waagden, door een der vlammen getroffen en licht aan het gelaat gewond. Gelukkig draagt deze verwonding geen ernstig karakter, dooh brandmeester Haarsma en brandwacht Hagenaar hebben den verde ren avond geen dienst meer gedaan. De ligging van het sohip is nog steeds ongewijzigd, bij het achtersohip steekt de kiel diep ln den bodem, ter wijl het voorschip nog drijft. Men is er dus niet in ge slaagd het- gevaar van het uitstorten van de olie op het water definitief te keeren. Brandweer en havendienst blijven echter op hun hoede. OOGONDERZOEK'INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C.VAN GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - RE FR ACTIONIST LAGEZIJDE B40. TEL.26. SCHAGEN OOGONDERZOEK GEHEEL* GRATIS, Een succesvolle inval. Overtreding drankwet en gokspel geconstateerd. Werkloozen het slachtoffer. Twintig personen gearresteerd. De politie van het Bureau Marnixstraat te Amster dam heeft Donderdagmiddag een belangrijk succes ge boekt. doordat zij kans heeft gezien een inval in een speelhol te doen en de leiders daarvan, die als ware parasieten de werkiooze bewoners van do volksbuurt, waarin het hol gelegen ls. wisten te verlokken hun schamel loontje of steunuitkeering in het hazardspel met hen te verspelen waarbij ze steevast verloren., omdat de heeren voor valsch spel niet terugdeinsden op heeterdaad te betrappen. Het huis, waartegen de po litie reeds gerulmen tijd verdenking koesterde, is ge legen in de Egelantierstraat nr. 222. In het benedenge deelte is gevestigd het voddenpakhuis van den lompen koopman Vulsje, die reeds vaker met de polltic wegens hazardspel in aanraking was geweest. Men wist, ver moedde althans zeer sterk, dat in het achter het pak huis gelegen vertrek gelegenheid tot hazardspel werd gegeven. Men had echter nog nooit kans gezien dit be drijf op heeterdaad te betrappen, te meer, waar gewoon lijk eenige vertrouwden van den lompenkoopman in de straat en voor de deur op den uitkijk stonden. Donderdagmiddag werd Inspecteur Visser van het Bureau Marnixstraat door een familielid van iemand, die in het verdachte perceel aanwezig was, gewaar schuwd dat er wederom gespeeld werd. Het was een re latie van een werkiooze, die met leedo oogen aanzag, hoe de valsche spelers zijn werkloos familielid het steun geld uit de zak klopten. Inspecteur Visser waarschuwde het hoofdbureau van politie en weldra rukte de grijze politieauto met een groot aantal agenten onder leiding van inspecteur Vis ser en Inspecteur Mol uit. nadat eenige politiebeamb ten ln burger het terrein in de Egelantierstraat waren gaan verkennen. De grijze auto, die uiterlijk doet den ken aan een gewonen bestelwagen, kon zonder arjy- waan te wekken hpt speelhol passeeren en toen was ge bleken. dat de „uitkijk" geen onraad vermoedde, keerde de auto na een korten omweg weer langs denzelfden weg terug. Op hoefcerdaad betrapt. Plotseling bleef de wagen voor het perceel nr. 222 staan. De inspecteurs Mol en Visser, gevolgd door eeni ge manschappen, sprongen er uit en voordat de wacht post alarm kon maken, werd deze op zij geslingerd en drongen de belde inspecteurs het pakhuis binnen. Dit alles duurde slechts enkele seconden. Met twee forsche slagen tegen de deur van het achtervertrek bezweek deze en zoo verrast waren de ln het vertrek aanwezi gen door het verschijnen van de beide geuniformde in specteurs, dat zij geld en kaarten, die zij ln handen hadden, ln hun verbouwereerdheid over de tafel smeten Er bevonden zich in het vertrek 19 personen, die ach ter eenige tafels en aan een hoofd taf el gezeten waren en op heeterdaad bij het spel werden betrapt. Het bleek dat een zekere Vleyra bankhouder was en dus bij het spel de voornaamste rol speelde, althans de grootste winst opstreek. De andere aanwezigen waren voor een deel werk loozen, waarvan zooals achteraf bij het verhoor bleek, velen door den bankhouder en den eigenaar van het speelhol gedupeerd waren. Er was dan ook van te voren reeds een twist geweest om het houden van de bank, wat tenslotte Vieyra ten deel was gevallen, die zooals bleek deze functie zeer dikwijls vervulde en tien procent van zijn winst aan Vuisje moest afstaan. Als regel verloor bijna iedereen, die zich tot spelen liet verleiden, zijn geld aan den bankhouder, die biira steeds alle winst opstreek. Het was dan ook herhaalde lijk tot onaangenaamheden gekomen, omdat men elkaar valsch spel verweet. Dat dit vermoeden niet ongegrond was, bleek uit het politioneel .onderzoek van de in beslag genomen kaarten. Spellen kaarten met vrouwen er ln. Men vond daarbij spellen met zes vrouwen, drie har ten asen en gemerkten, terwijl ook velen van de aan wezigen losse kaarten in de zak bleken te hebben. Er werd voor een bedrag van f 24 dat aan speelgeld op tafel lag. in beslag genomen. Vieyra bleek bovendien nog een bedrag van f 1100.bij zich te dragen. Boven dien ontdekte de politie, dat de lompenkoopman Vuisje aan de bezoekers thee schonk a tien cent per kop, zoo dat gezien hij geen vergunning heeft voor den verkoop van alcoholvrije dranken, hij tevens betrapt werd op overtreding van de drankwet Alle negentien personen werden naar het bureau Mar nixstraat overgebracht en aan een langdurig verhoor onderworpen, waarbij tal van gedupeerden klachten uit ten over het bedrijf van Vieyra en Vuisje. Zeventien der aangehoudenen werden na het verhoor ln vrijheid gesteld, terwijl Vieyra en Vuisje in voorloopige bewa ring z\jn gehouden en waarschijnlijk ter beschikking van de justitie zullen worden gesteld, In de buurt beschouwt men de uitroeiing van het speelhol als een ware opluchting. Vooral do vrouwen gaven van haar verontwaardiging blijk over de wijze, waarop vele mannen, die de verleiding moeilijk konden weerstaan, hier hun geld kwijt raakten. De succesvolle Inval wordt beschouwd als een per soonlijk succes van de inspecteurs Visser en Mol, Overleg bouwbedrijf en regeering inzake de regeling der werkverschaffing. Tusschen Ged. Staten van Noord-Holland en de be sturen der werkgevers- en werknemersbonden ln het bouwbedrijf is in tegenwoordigheid van een tweetal ambtenaren van het Departement van Binnenlandsche Zaken overleg gepleegd over de uitvoering van te gra ven kanalen in het Noordelijk gedeelte dier provincie, waarbij de machinale werkmethode door handkracht zou worden vervangen. Nadat gebleken was, dat zoowel bij werkgevers- als bij werknemersorganisaties ernstige bedenkingen tegen de bestaande regeling der werkverschaffing bestaan, is besloten, dat de betrokken bonden voor het geheele land een plan voor gewijzigde uitvoering zullen samenstel len. Dit is dezer dagen geschied en het plan zal binnen kort een punt van nader overleg uitmaken tusschen regeering en werkgevers- en werk nemers besturen in de bouwbedrijven. Eersto strafzaak te Amersioort. Hooge geldboete geëlscht te gen 56 varkenshouders. Donderdag is voor het kantongerecht te Amersfoort een strafzaak behandeld tegen 56 varkenshouders uit Woudenberg en omgeving, die gezamenlijk verzet pleeg den tegen de Crisisvarkenswet, meer ln het bijzonder tegen het lidmaatschap van de Gewestelijke Varkens- centrale „Utrecht", gevestigd te Utrecht. Dit lidmaat schap werd wettelijk voorgeschreven om de merken ln de ooren der varkens te kunnen laten aanbrengen. De verdachten waren wel bereid om de wetsvoorschriften op te volgen (her-merken) doch zij wenschten niet toe te treden tot de genoemde Centrale wier voorschriften uitgebreider waren dan die der wet en dus lang niet altijd voor de wet gedekt waren. Namens de varkens houders trad mr. H. H. Steeneker uit Amsterdam op, die tevens prlncipleele bezwaren ten berde bracht. Overigens werd het ten laste gelegde feit, het niet merken der varkens, toegegeven. De ambtenaar van het O.M.. mr. Zijlstra achtte het strafbare feit wettig en overtuigend bewezen en elsóhte boeten, varieererde tusschen f 25 en f 500. Met princi- oieele bezweren kon de wet bezwaarlijk rekening hou den ln dit geval. De kantonrechter zal Donderdag 1 December schrif telijk vonnis wijzen. NOOD IN CANADA. Itleer dan een twaalfde der bevolking ont vangt steun. Reuter melrlt uit Ottawa dat de minister van ar beid in het O.anadeesrho Lagerhuis 1 oeft, medegrde ld. dat S00 0(K1 mannen, vrouwen en kinderen, d.i 8 van de bevolking van Canada, op het oogenblik op ccjiigerlei wijze steun erlangen. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verfeoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C NIEUWLAND BERGEN. Vijftien vlsscbersschepen op drift. De vdsschersvloot van Oksevaag losgeslagen. OSLO. 17 Nov. Een onzettende orkaan teistert thans Noord Noorwe gen. Er ls buitengewoon groote schade aangericht. Te Helnaes zUn alle gebouwen door den storm ver woest. Vijftien visschersschepen zijn op drift. Ter plaat se staan nog overeind het woonhuis van een koopman en het telefoonkantoor. Ook het postkantoor ls omver- gewaaid. Nog erger is Oksevaag er aan toe. De geheele vlsschersvloot van dit plaatsje, welke voor anker lag, is losgeslagen. De meeste vissohera hebben daardoor al wat zij bezaten, verloren. Er is ook groote schade aan de gebouwen aangericht. De Noorsche regeering zal waarschijnlijk een hulpactie ten bate van de noodlijden de bevolking op touw moeten zetten. KOUDEGOLF TE CHIC AG O. Vroege winter In de noordelijke staten. Chieago werd Woensdag geteisterd door een koude golf. die tegelijk met een sneeuwstorm uit het noorden kwam. De geheele Ohiovallei werd met sneeuw bedekt. Ook in Wisconsin en Minnesota heerschte groote koude en bijna tot aan de Rlo Grande heeft het gevroren. In Illinois, Indiana, Michigan en Ohio is reeds zooveel sneeuw gevallen dat het verkeer op tal van plaatsen er door belemmerd werd. Dit is de vroegste winter, dien men zich herinnert. ERNSTIGE AANRIJDING. Het slachtoffer overleden. Uit Oostburg, 1? November: Onder de gemeente Groede, in Zeeuwsch Vlaanderen, is de werkman v. d. B., die per rijwiel naar zijn werk reed, door een auto uit Bre6kens bij het oversteken van den Rijks weg naar den Drieweg, door deze aangereden en een meter of acht meegesleurd. Ernstig gewond werd de 53-jarige arbeider opgeno men on naar het St. Anthoniusgesticht overgebracht, waar het slachtoffer is overleden. De auto werd even later nog aangereden door den tram met. eenige goe derenwagens vol suikerbieten. Persoonlijke ongeval len vonden hierdoor niet plaats. De auto is bescha digd. VROOLIJK BRUILOFTSFEEST. Dans- en kloppartij. In een perceel in de Rapenburgerstraat te Amster dam is tijdens een trouwpartij een vecht-idem ont staan, doordat de moeder van de bruid het kerkelijk huwelijk wilde beletten en de buren partij trokken. Het relletje dreigde grooten omvang aan te nemen, zoodat drio agenten genoodzaakt waren, van hun gummiwapenstok gebruik te maken hij het versprei den van de menigte. De trouwerij is daarna voortge zet. SPAItTA—TEXEL. Zondag a.s. zal Sparta I als gaat ontvangen Texel L Texel is een niet te onderschatten tegenstander en we willen ons, mede gezien den uitslag van vorige week, niet aan een voorspelling wagen. Maar dat het zal spannen aam den Loet, kan veilig worden aangenomen. BILJARTEN. Woensdag 16 Nov. ls gespeeld de biljartmatch in Cé- rès tusschen groep 1 door Aid. Kossen. C. Blaauboer. J. Pluilaar en J. Schenk, tegen groep 2 R. Del ver, C. Bontes, W. v. Eekeren, en W. Streutker. Onder een zeer geanimeerden strijd heeft groep 2 9 partijen gewonnen, groep I 7 partijen. LEZING MET LICHTBEELDEN. Donderdagavond werd in hotel „Vredelust" een lezing gehouden, welke werd verduidelijkt door lichtbeelden. Behandeld werd de bestralingsgeneeswijze volgens voor schrift van Dr. Kirchhoff tegen Rheumatiek, Asthma. Exceem enz. De lichtbeelden vulden duidelijk het ge sproken woord aan. 't Was een leerzame avond. DE MAZELEN. Van de 40 kindertjes uit de eerste klasse der Fröbel school ontbreken er 30 op 't appèl; van de 39 leerlingen uit de hoogste klasse zijn er een 20-tal aanwezig. Dg resteerende kinderen zijn in één lokaal samenge bracht. Hierdoor wordt ten duidelijkste gedemonstreerd hoe erg de mazelen in Schagen heerscht. THEATER ItOYAL. Zaterdag en Zondag draait in Royal de zoo gunstig ontvangen Operette-film „Liebes Kommando". Beken de schlagermelodieën komen er in voor, iets wat al be wijst. dat deze film opgang maakte. Dit superfilm-product verplaatst ons naar 't zoo ge- noegelijke cadettenleven, waar een meisje, terwille van haar broer die zich tot de muziek voelt aangetrokken, actief aan deel neemt. We zien dan Antonia 't soldaten leven meemaken en zich door allerlei moeilijkheden heenslaan. Alleen de dochter van den generaal weet, dat zich een meisje tusschen do cadetten bevindt, maar zij schendt het geheim niet. Eindelijk komt een luitenant achter het geheim, maar wil van deze wetenschap als nog geen gebruik maken. Intusschen maakt de zoon naam als musicus en zoo komt de vader van Antonia aohter het groote geheim van zijn doohter. Hij tracht zijn dochter uit den dienst te krijgen, maar door een verwarring komt daar voorloopig niets van. Intusschen kan de jonge luitenant zijn geheim niet langer bewaren omdat hij Antonia heeft lief gekregen. Hij kan haar die liefde echter niet zoo maar zonder meer verklaren en wacht popelend van ongeduld op een goede gelegenheid. En deze komt vrü onverwacht. Na dol romantischen weg kan de luitenant eindelijk zijn geliefde in de armen nemen Een prachtige film, die aller bezoek meer dan waard Is! MARKTO VERZICHT. De handel ln vette koeien was een Donderdag jJ. trekkend, bijzondere zwaro beesten werden niet aange voerd, de duurs'5 koe bracht 225 gld. op, of 30 ets. per pond. De aanvoer was iets minder bij de vorige week. doch niet veel. er waren al stallcoeien aangevoerd, dat was gauw. De handel in kalfkoeien en geldekoeien waa matig. De duurste kalfkoe ging weg voor 230 gld.. de duurste geldekoe voor 160 gld.; ala men die prijzen hoort, zou men zeggen: het gaat wel, maar als men d« laatste noteering ziet, is dit een zeer groot verschil. Grooten aanvoer van vaarzen, deze handel waa niet vlug, deze willen slecht gelden, voor den dood ls het ongeveer 16 4 17 cents per pond. Geen aanvoer van stieren. De paardenmarkt beteekende ook niet veel; geen no teering. Veel graskalveren aangevoerd, deze handel was aan den stuggen kant, de duurste werd verkocht voor 45 gld. en de goedkoopsten brachten 17 gld. op. De handel in nuchtere kalveren was stug, prijzen iets meer bij de vorige week. De handel in oude slachtschapen was matig; deze golden van 1420 gld. Vette schapen was de hoogste noteering 20Ms gld. Handel stug. Overhouders handel matig. Dus over de schapen valt weinig te melden. Vette varkens waren er aardig wat aangevoerd. De handel was matig; prijzen 2730 ets. per kilo, dat ging. De handel in biggen en schrammen was heel gewoon tjes, daar viel niet over te roepen; prijshoudend naar vorige markten. De aanvoer van kippen, konijnen, enz. wordt elke week beter, handel was goed. Over het weer en bezoek kon men tevreden zijn; het was weer een gezellige drukte. UITVOERING PLAATSELIJK CRISIS-COMITé. Met den kaartenverkoop voor bovengenoemde uit voering zal deze week nog eén begin worden ge maakt. Wij verzoeken daarom algeheele medewer king van onze burgerij om dezen avond in alle op zichten te doen slagen. Diverse jongedames werden bereid gevonden zich met den voorverkoop van kaar ten te belasten en verzoeken U dan ook haar taak zoo gemakkelijk mogelijk te maken, door ieder een programma, dat tevens als toegangsbewijs dient, te koopen voor slechts 50 cent. Plaatsbespreking dagelijks behalve Zondags, bij den heer C. D. Schmalz. Laagzijde B 23. LEZING ZUIDERZEEWERKEN. Donderdagavond jl. had in de Cérès van den heer J. Schonk plaats de aangekondigde lezing met lichtbeelden over de Zuiderzewerken. Deze lezing werd gehouden door den heer W. Verkerk, die zelf jaren actief heeft deelgenomen aan dit groote en crootsche werk, waarmee de Nederlandsche water bouwkundigen hebben bewezen groot te zijn. Zeer te betreuren was hel dat slechts een 30 tal menschen aanwezig was. De avond kan mooi en leerzaam worden genoemd en zij die niet aanwezig waren, mag dit zeker spijten. De heer Verkerk heeft bewezen een aangenaam verteller te zijn, die ter zake kundig is. Door honderden lantaarnplaatjes verduidelijkt hebben we het geheele werk vanaf de eerste voor bereidselen tot aan het dichten van de Vlieter mee gemaakt. Deze avond deed alle beschrijvingen te niet gaan. Men zag. door wijs beleid en inspanning aller krachten het natte element overwonnen wor den. de zee, de machtige en verraderlijke zee, die door de eeuwen heen de vaderlandsche kust beukte en bedreigde. Na het zien van al die foto's, waaraan de explicatie van den heer Verkerk alle recht deed wedervaren, beseft men pas, wat is tot stand ge bracht. We kunnen niet in bijzonderheden treden, maar zullen volstaan met te verklaren dat deze avond is geweest eenig in haar soort. Men verzuime niet, mocht de gelegenheid zich nogmaals voordoen, nota te nemen van de lezing met lichtbeelden over het groote werk „De Zuiderzeewerken,''

Schager Courant | 1932 | | pagina 17