Raad Noordscharwoude. LEED 3 JAAR AAN RHEUMATIEK KLOOSTERBALSEM Uit onze Omgeving. KON ZICH NIET BEWEGEN AKKER'S o.i.iMHi Het Zwakke Punt. Z IJ P E ST. HAARTENSBRUG. Door de vereeniging Nut en Genoegen alhier werd alsemeene vergadering gehouden in het lokaal fan den beer Bruin. Na opening volgde lezing der notulen en rekening en verantwoording van den penningmeester. Alles werd accoord bevonden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Jn. Sleutel en W. Blaauw, die de herbenoeming aannamen. Medegedeeld werd, dat slechts 66 boeken waren ge lezen in het afgeloopen jaar. Verder hadden besprekingen plaats over het 40- iarig bestaun der vereeniging, dat herdacht zal wor den op Zaterdag 17 December a.s. Er bleek zoowel van de zijde der dames als van de heeren heel wat animo, om dezen dag zoo feestelijk en gezellig mo gelijk te maken. Behalve de opvoering van het blij spel „De Moord in het kolenhok" kan er op volledige medewerking van de gymnastiekverceniging gerekend worden. Een viertal muzikanten zal den avond opluisteren met muziek. Aan bet slot der bijeenkomst sprak voorzitter zijn CTOote voldoening uit over de medewerking die de vereeniging voor dezen feestavond mocht ondervin den. Hierna volgde sluiting. WARMENHUIZEN Woensdagavond had in de zaal van den heer Slikker de eerste nutsavond plaats, uitgaande van de Mij. tot Nut van Algemeen. Door Voorzitter Ds. Seulijn werd deze bijeenkomst ge opend en heette de aanwezigen en den spreker, den heer Pilger uit Amsterdam hartelijk welkom. Alvorens den spreker van hedenavond het woord te geven, her denkt de voorzitter den overleden Ds. Klaver van Hoorn die oorspronkelijk op dezen avond 'n lezing zou houden Hierna verkreeg de heer Gerard Pilger het woord en bc>u ons vergasten op een Chineeschen avond. De cau serie ging gepaard met lichtbeelden, waardoor alles prachtig mooi verduidelijkt werd. Met bewondering hebben we het leven en werken van den Chinees gade- geelagen. Het was alles zeer Interessant. Tot slot werd door den spreker voorgedragen een Chlneesche schets, getiteld: „De Kring van Krijt" in vier acte's. Door den Voorzitter werd aan spreker op geestige wijze dank gebracht voor den aangenamen en leerzamen avond, die ons ia bezorgd. ANNA PAULOWNA HO LI- MIJ. VAN LANDBOUW. De afd. Anna Paulowna van de Holl. Mij. van Land bouw hield in Veerburg een vergadering, hoofdzakelijk met het doel de agenda voor de algemeene vergadering op 21 November In Den Haag en de daarbij door het hoofdbestuur gegeven prae-advlezen te bespreken. Voor af gingen enkele kleinere zaken. Met het organiseeren van een cursus als vervolg op dien van Ds. Enklaar had men tot heden geen succes. Intueschen zal de secr., de heer N. Raap, de pogingen voortzetten. Getracht zal worden weer een boekhouden reus te hou den. Het bestuur kreeg vrijheid eventueel een keuze te doen uit de lijst met sprekers over landbouwonder- werpen. Op verzoek van het hoofdbestuur zal ln onze gemeen- te nog eens een nauwkeurige Inventarisatie plaats hebben, waartoe een commissie werd benoemd. Ten aanzien van de te Den Haag te houden crlsls- *ergsderlng kwamen verschillende aanmerkingen los, oa. werd misnoegen uitgesproken dat ta.v.' de tarwe- wet niet de richtprijs van f 12.50 was gehandhaafd, het maalpercentage dient verhoogd te worden. De afgevaar digde kreeg vrij mandaat, doch zal deelnemen aan de voorbespreking die zal plaats hebben. Ook de crisiszulvelwet en de crtslsvarkenswet wer den besproken, zoomede het agendapunt „credlet". Vooral wat het laatste punt betreft, werden verschil lende te nemen maatregelen gelanoeerd, maar tenslotte achtte men alle maatregelen van weinig waarde, Indien de bedrijven verlies blijven opleveren. Bij de rondvraag werd besloten een onderzoek ln te stellen naar een goede en gemakkelijk aan te brengen en af te nemen wielbeschermer van tractors. Opgemerkt werd, dat bij het afbranden van het gras van de bermen het gras wordt gedood, maar het die per zittende riet niet Het denkbeeld niet meer te „plakken" werd ontraden, maar de wensch om van de sociale lasten af te komen, zal nog eens bfj het Hoofdbestuur aanhangig worden gemaakt De heer Raap bracht in herinnering, dat de loonlijs ten In elk geval deze maand bij hem binnen moeten zij voor de Landbouwonderllnge. Hierna sluiting. Woensdagavond werd hier ln Veerburg. vanwege de O.S.P, eene openbare vergadering gehouden met den heeT R, Stenhuls als spreker. Een 60-tal belangstellenden was aanwezig. Nadat de heer H. Koorn van Winkel de vergadering had geopend, verkreeg de heer Stenhuls het woord. Deze begon zijn rede met een Inleiding, die door leder sociaal-democraat zou kunnen worden onderschreven. Hij wees n.1. op de bekende tegenstellingen; enorme voedselvoorraad en uitgebreide productiemogeHJkhell «enerzijds, anderzijds: leed. honger, tekort, waarvoor het kapitalisme aansprakelijk dient te worden gesteld. On danks alle overvloed brengt n.1. het kapitalisme van een gezond maatschappelijk stelsel nleta terecht. Integen deel. het vervalt van de eene crisis ln de andere, waar den vooral de laatste bijzonder scherp is. Spr. verge lijkt hier de voorafgaande crisisperioden, die In den we reldhandel nooit meer verlaging dan 7 pet., In de pro ductie nooit meer dan 5 4 6 pet. verlaging gaven, met de huidige., nu de wereldhandel met 61 pet., de produc tie met 45 pet. ls gedaald. Dit wijst er op (en hier ver laat spr. de sociaal-dem. theorie), dat deze crisis er een w la permanentie, dus niet door geleidelijken ombouw, doch alleen met daadwerkelijke revolutionaire middelen kan worden bestreden. Spreker valt dan de sociaal-democraten aan, die de arbeidersklasse, naar spr.'s meening. veel te tam hou- en by monde van Matthüsen. P. de Wolf. dr. Tin bergen. e.a. verbetering in nabije toekomst meen en te wen. Volgens spr. kan slechts de sociale revolutie ln ï00scherp mogelijken vorm uitkomst brengen. De ar- elflersklasse had In 1914 den oorlog reeds moeten ver- doch de soc.-dem. leiders zagen toen hun taak et Thans schrijft ook Wibaut, dat deze crisis er een Eet kapitalisme zelf. dus geen conjunctuur, doch n ^^tour-verschijnsel en spr. is dat met hem eens, r,, dient onze houding daartegen anders te zijn. da" der soc.-dem. j 00 sPr- nog eenlgen tijd voort, met de houding kwaitJi erstiewe"in-? ,n <3ezcn tijd als een onjuiste te d t oeeren- Spr.'s betoog kwam in feite hierop neer. verv 8 ^0c*aa*"(*emocraBe haar doelstelling: ombouw en elitlcrm Van maatschappelijk stelsel door gelei- j 0 en voortdurende machtsvorming zou moeten ver- de niQ°T 'l'8 der Het socialisme n u! daarvoor in eenisH stellen. De arbeiders zullen hunne vakver- - ^8n Hnksom moeten laten wenden, want, meent P zonder buitenparlementaire middelen ls niets te daan™^' rb0lders- boeren en soldaten zullen elkaar ««-voor moeten vinden. ^ogens spr. is de O.S.P. geboren uit de harde nood- werd V.Ï V" arbe'dersbelang. volgens haar. te zeer gen a]Ie^lrl°03d- De O S P- daarvoor strijden te- ben 4 en onderdrukking in. De arbeiders heb rat doelde beSü.V°0r eenheld en de kpacht- Dank iQ KLOOSÏERBALSEM kan hij weer wandelen en lietstn „Bet kwam in eens, maar 3 jaar lang was het of ik die pijn ln mijn riig nooit meer kwijt zou raken. Alles was mij teoeel. Men zei mij dat ik rheu- matiek had en daarvan wel nooit meer af zou komen. Toen werd ik opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zijn mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom iedereen den Kloosterbalsem aan." S. SI. te H. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen b}j brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Door een tweetal personen werden hierop opmerkin gen gemaakt. De eerste, de heer Moolj, vraagt of de heer Stenhuls het eens ia met Manc' woorden: .Arbei ders aller landen, vereenlgt U!" Als St het daarmee eens is, dan dient deze ook andera op te treden dan thans. Als vroeger voorzitter van het N.V.V. kan Stenhuis weten, dat éénheid aller eerst noodlg la Met zijn werken van thans pleegt hij echter afbraakpoli tl ek, die de positie der arbeiders ver zwakt. Als door de sociaal-democratie tot heden nog te weinig resultaat werd verkregen, kwam dat omdat deze nog nergens de meerderheid bezat. Slechts door de eenheid van alle arbeiders kan iets worden bereikt De tweede persoon, wiens naam niet werd opgegeven, meent, dat niet door revolutie, doch slechts door evo lutie, verbetering van den toestand der arbeidersklasse kan worden verkregen. De heer Stenhuls, hierop antwoordende, ls wel voor eenheid, doch alleen in den strijd. Bovendien heeft, volgens spr. de S.DA.P. zelf de eenheid verscheurd. Spr. meent ook, dat wanneer men nog niets bereiken kan, ook geen verantwoordelijkheid dient te worden aan vaard. Dat men niets bereikte kwam. omdat er aan de socialistische beweging de noodlge dreiging ontbrak. Tegenover de evolutle-idée zegt spr., dat men niet op sokken de hemel in marcheert. De conclusie kan alleen zijn „Wij moeten den revolutionnalren weg op!" De vergadering werd hierop door den heer Koorn ge sloten, die hen, die zich als lid der O.S.P. meenden te moeten opgeven, verzocht, even na te blilven. Blijkbaar was er onder de aanwezigen hiertoe weinig anlrao. Toen uw verslaggever althans zijn jas had aan getrokken, en nog eens een blik in de zaal wierp, was er niemand meer aanwezig. LANGEND IJ K BROEK OP LANGENDIJK. Woensdag 16 November 1932, 's avonds 7 uur, werd vanwege de Hulpverocniging van Chr. Nat Onder wijs, de 7e ouderavond gehouden in de school. Dat er voor dezen avond steeds weer een groote belangstel ling bestaat van de zijde der ouders, bewees wel het talrbke aantal opgekomenen, om dezen avond bij te wonen. De voorzitter de heer S. Wagenaar, sprak hierover dan ook zijn groote blijdschap uit en liet vervolgens de revue passeeien, wat alzoo in de vorige ouderavon den is geschied. Spr. hoopt verder op een penoegelijk samenzijn, waarna twee coupletten gezongen werden van het Wilhelmus, als uiting \an verknochtheid aan l.-t Oranjehuis. Na het presenteeren van thee en koek, hetwelk bij afwisseling plaats vond, werd het woord gegeven aan den heer Van Zuilen, welke tot onderwerp had: Een vraag en een antwoord, of hoe zullen wij met onze kinderen de winteravonden doorbrengen. Spr. wees op de groote verantwoordelijkheid der uuaers in de taak der opvoeding, om hun kinderen aangenaam be zig te houden, hetwelk later in het maatschappelijk leven van onschatbare waarde zal blijken te zijn. Mej. Bruijn gaf een interessant verhaal over de eerste schooljaren der kinderen, met zijn vele moei lijkheden en verrassingen. Hierna werd gepauzeerd en de gelegenheid open gesteld voor de ouders om te zien wat er alzoo op school geschied en welke vorderingen gemaakt zijn. Na de pauze werd het woord gegeven aan den heer IJtsma, welke een terugblik gaf van de ruim 40 jaren welke hij hier ter plaatse als onderwijzer werkzaam is. Spr. dankte nog voor het cadeau hem door de oudleerlingen geschonken als waardeering voor zijn werk en wees vervolgens op de moeilijkheden welke de onderwijzers ondervinden in de taak hen op de schouders gelegd. Te ruim half twaalf werd deze geanimeerde avond door den heer Buijze op de gebruikelijke wijze geslo ten. HE E RH V GO WAARD Over de te houdc lezingen zal overleg worden ge pleegd met een zusterafdeeling en getracht worden een boekhoudcursus te houden. Bij de bestuursverkiezing wordt de heer D. v. d. Stok herkozen, terwijl in de plaats van den heer Bro-rsma (niet herkiesbaar) wordt benoemd de heer S. v. d. Wal. Beiden accepteeren hunne benoeming. Hierna komt in behandeling de agenda voor de Cri sisvergadering van de Maatschappij in Den Haag, waarbij de levering van de varkens een bespreking uitmaakt. De bezwaren die men heeft, zullen aan het Hoofdbestuur worden medegedeeld. Bij de rondvraag spreekt de heer Jb. Wit over de sociale lasten en zou willen dat het Hoofdbestuur meer pressie bij do regeering uitoefende om den landbouw van dien last te ontheffen. Voorzitter zegt dat deze kwestie 'e volle aandacht van het Hoofd bestuur heeft en dat het Hoofdbestuur steeds zijn best doet ons van die sociale lasten te ontheffen. Tot he den heeft men echter geen resultaat mogen bereiken. De heer v. d. Wal spreekt over het vastrecht van electriciteit en tarief waterleiding voor boerderijen. Aangezien de afd. Waard en Groet inzake deze aan gelegenheden kort geleden nul op request heeft ge kregen, verwacht men nu nog geen resultaat en zal men afwachten. Hierna sluiting. SINT PANCRAS Beroepen. Tot predikant bij de Ned. Horv. Gemeente alhier is beroepen Ds. E. Warmolts, thans te Scherpenzeel. Donderdagavond had alhier de vergadering van de afd. Heerhugowaard en omstr. van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw plaats, in het lokaal van den heer A. Rus. De voorzitter, de heer D. de Jong, hoette bij de ope ning de aanwezigen hartelijk welkom. De notulen werden goedgekeurd, waarna mededee- ling werd gedaan van verschillende ingekomen stuk ken. Hierna volgde de bespreking van het prae-advies van het hoofdbestuur omtrent de algemeene verga dering op 21 November a.s. in Den Haag. Evenals in de andere afdeelingen werden de ver schillende crisiswetten besproken, waarbij de heer Go vers uit Alkmaar de crisis in de schapenfokkerij besprak. Tot afgevaardigde naar de vergadering in Den Haag werd benoemd de heer D. de Jong. Bef'o! n werd burgeme'ster Drost eens uit te noo- digen tot behandeling van het onderwerp: „Land- bouwstaatsbemoc iing." Hierna volgde sluiting. NIEUWE NI EDO R P Woensdagavond had in de Prins Maurits verga dering plaats van de afd. Winkel, Nieuwe Niedorp en omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw. Aanwezig waren 17 leden. Na opening door den voorzitter worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Op een vraag van den heer D. Wit naar aanleiding van de notulen, wordt medegedeeld, dat het onder houd met het bestuur van den Smcdcnbond geen re sultaat heeft gehad. Het tarief voor hoefbeslag blijft Medegedeeld wordt dat in de sub-commissie inzake de uitvoering van de Crisis-Pachtwet zijn benoemd de heeren: A. Winkel als pachter, D. v. d. Stok als ver pachter en J. de Veer als onpartijdig deskundige. Het zwakke punt voor mannen en vrouwen vor men de lendenen, welke zoo licht worden aange daan door overspanning en zorgen, door kouvatten en tal van andere oorzaken. Dientengevolge komen scherpe, stekende pijnen in den rug, urinestoornissen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid en rheumatische pijnen ook zoo vaak voor Plaatselijke behandeling kan tijdelijk verlichting geven voor sommige dezer ongemakken, doch de eenige wijze om gezond te worden en te blijven is door het versterken der verzwakte organen met Fost.er's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel behaalde reeds jaren lang een ongeëvenaard succes tegen rheu matiek. spit, ischias, waterzucht, urinestoornissen, lendenpijn en blaasstoornissen. Bij alle drogisten enz. a f175 per flacon. De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdag avond acht uur ten raadhuize. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spengler, burge meester. secretarie de heer K G. Reinders. De heer Schrijver was afwezig. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom en deelde mede, dat de heer Schrijver boricht van verhindering had gezonden wegens ziekte. Voorzitter sprak den wensch uit, dat de heer Schrijver weer spoedig hersteld mag zijn. Hierna werden de notulen der vorige vergadering door den Secretaris voorgelezen en onveranderd, on der dankzegging aan don samensteller goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stokken en mededeelingen. Aanwezig is proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Volgens de boeken waren de totale ontvangsten f133.401 75 de uitgaven f 127.293.76, batig saldo f6107.99, welk bedrag in kas aanwezig was. Onder de uitgaven is begrepen een bedrag van f 11.000. geplaatst op de Boerenleenbank. Van den heer Van der Bijl te Leiden is bericht In gekomen, dat hij zijn benoeming als onderwijzer aan de U.L.O. school aanneemt. De datum van Indienst treding is 1 December a.s. Van Ged. Staten de goedkeuring op het raadsbe sluit tot het aangaan van een geldleening ten be hoeve der verstrekte tuinderscredieten. Voor kennis geving aangenomen. Voor de raadsleden heeft ter inzage gelegen een aantal missives en correspondentie tusschen het ge meentebestuur en de gemeente Oudkarspel over het onderhoud der brandkranen op de Spoorstraat waarin tot uiting kwam. dat het onderhoud der brandkranen wel eenigszins te wenschen overliet, doch dat dit niet te wijten was aan Noordscharwou de, daar het onderhoud bij het Prov. Waterleiding bedrijf berust. Van Ged. Staten bericht, dat van de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger 6 zal worden ingehouden,, onder aftrek van de eerste f 1000.-. Van het Wit Gele Kruis was een verzoek ingeko men voor 1933 een subsidie te mogen ontvangen van f 0.15 per R.-K. inwoner. Op voors.jl van B. en W. zal dit bij de begrooting worden behandeld. Van den Langondijker Bestuurdersbond was een schrijven ingekomen, dat de werklooze bouwvakar beiders bij beschikking van den Minister als crisis- werkloozen worden beschouwd en wordt verzocht voor deze categorie eenzelfde uitk6ering in de steun regeling te vermelden als voor de transportarbeiders. Van den R.K. Volksbond was eenzelfde schrijven ingekomen. Voorzitter deelde mede, dat B. en W. er niets op tegen hadden deze uitkeering te noemen, doch de beslissing is aan den Minister. Van de afd. Oudkarspel-Noordscharwoude van den Bond voor Staatspensionneering was een verzoek om vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting voor de propaganda-avonden ingekomen. B. en W. stelden voor, dit schrijven voor kennis geving aan te nemen, daar alleen vrijstelling mag worden verleend, als het voor een liefdadig doel wordt gegeven. Spr. herinnerde aan een reeds eerder genomen beslissing om geen vrijstelling te verleenen. De heer Kwadijk meende, dat deze uitvoeringen wel voor een liefdadig doel waren, omdat de oudjes er worden onthaald en ze een prettigen avond wordt bezorgd. Spr. stelde voor, de afd. wel vrijstelling te geven. De Voorzitter merkte echter on, dat het eigenlijk propaganda-avonden zijn, waar tooneelstukken wor den opgevoerd en welke avonden doorgaans worden besloten met een bal. Propaganda voor Staatspen sioen is wel aan te bevelen, doch er kan geen vrij stelling worden gegeven. Op een vraag van den heer Kwadijk antwoordde Voorzitter, dat de belasting 10 bedraagt, waarna de heer Kansen zeide, het doel der vereeniging toe te juichen en waar het bedrag aan vermakelijkheidsbe lasting voor de gemeente eigenlijk van minder belang is, was spr. er voor, vrijstelling te geven. De Voorzitter verwonderde er zich over, waar het toch over zoo'n klein bedrag ging, dat de vereeniging geen belasting kon betalen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Geen avondschool van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in een schoolokaal. Van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling was een verzoek ingekomen, om ten behoeve van een voor de arbeiders te houden ontwikkelingscursus, waar voor zich reeds 53 deelnemers hebben opgegeven, de beschikking te krijgen over twee lokalen der O. L. School. De Voorzitter deelde mede, in verband met een reeds eenige jaren geleden ingekomen verzoek om subsidie voor het instituut, dat subsidie aan het In stituut niet is toegestaan bij beschikking van de Kroon, omdat het doel is om de arbeiders politieke ontwikkeling bij te brengen. Dit verzoek is eigenlijk hetzelfde en daarom stelden B. en W. voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. B. en W. juichen het toe, dat zoovele volwassenen zich wenschen te ont wikkelen en hebben B. en W. de hoop uitgesproken, dat de Oudercominissie der O. L. school het op zich zal nemen, om voor de ingezetenen de gelegenheid open te stellen. Het college is dan bereid, alle me dewerking te verleenen. De heer Kwadijk keurde de houding van B. en W. niet goed en noemde het een klap in het aange zicht der arbeiders. Alleen in de omgeving van Nijmegen heeft men de subsidies aan het Instituut niet goedgekeurd, ('.och in vele omliggende plaatsen, zooals Schagen, Alkmaar en Oudkarspel wordt wel subsidie gegeven. Spr. vond het treurig, dat het hier niet werd gegeven. Het onderwijs is neutraal. De Voorzitter stelde evenwel voor, om aan het K. B. te houden, waarop de heer Kwadijk opmerkte, dat, als het was verboden om subsidie te geven, Alkmaar, waar reeds 2 jaar subsidie wordt gegeven, wel op de vingers zou zijn getikt. In Noord-Brabant worden de R.K. arbeiders wel voor dit doel gesteund, omdat men daar overwegend katholiek is. Het voorstel van B. en W. werd z. h. st. aangeno men. Wel steun aan den cnrsus tot ontwikke ling van R.K. werkloozen. Van den Raad van Bestuur van de St Jozefgezel- lenvereeniging was een verzoek ingekomen een bij drage te mogen ontvangen van f 120.in de kosten van een cursus tot ontspanning en ontwikkeling van werkloozen. B. en W. juichten het toe, dat particulieren zich het lot der werkloozen aantrekken, doch stelden voor, het verzoek aan te houden tot dat bewezen is, dat de cursus bestaansrecht heeft De subsidie kan dan in de toekomst worden uitgemaakt B. en W. zijn in prin cipe voor subsidieering. Als B. en W. den tijd ge komen achten zullen zij een onderzoek instellen en met voorstellen komen. Aldus besloten. Extra subsidie aan het Armbestuur. Van het Burg. Armbestuur was een verzoek ingeko men, een extra-subsidie van f2000.te mogen ont vangen. B. en W. stelden voor, gezien de slechte tijdsomstan digheden, deze subsidie te verleenen. Aldus besloten. Van het echtpaar Koopman was een verzoek inge komen om, evenals over dit jaar, voor het volgend jaar een bijdrage te mogen ontvangen in het ver voer van hunne twee de school voor buitengewoon la ger onderwijs te Alkmaar bezoekende kinderen. Voorzitter merkte op, dat dit jaar 75 is ver goed en stelde voor, over het volgend jaar wederom een gelijke bijdrage te verleenen. Aldus besloten. Het adres van de afd. Schagen van den Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters met ver zoek de personeele belasting voor de biljarts, ge plaatst in de café'a, te willen verlagen, werd met al gemeene stemmen afgewezen. Van de heeren W. Kuiper en A. Timmerman waren reclame's voor de hondenbelasting ingekomen, welke beiden werden afgewezen. De overdracht van den Twnijverweg. De stemmen staken. Van het gemeentebestuur van Sint Pancras waren twee voorstellen ingekomen omtrent de overdracht van den Twuijverweg aan het Hoogheemraadschap. Het eerste voorstel om het onderhoud van den weg over te dragen tegen een jaarlijksche bijdrage van f700.per jaar, werd door de meerderheid van B. en W. gunstig ontvangen. De heer Ootjers was er tegen. Voor deze gemeente zou de bijdrage 1/6 gedeelte bedragen. Wat het tweede schrijven betreft, waarin wordt medegedeeld, dat de gemeenten moeten bijdragen in de kosten van een rijwielpad aan beide kanten van den weg, waren er drie verschillende meeningen in B. en W. De kosten hiervan zijn f900— per jaar. Voorzitter herinnerde aan de gehouden lange bespre kingen over de verbetering van den Twuijverweg eenige jaren geleden. Spr. was van meening, dat de gemeente niet mocht bijdragen aan een rijwielpad, wat in een andere gemeente wordt aangelegd. Sint Pancras moest eigenlijk de kosten hiervan voor hare rekening nemen. De eene meening in B. en W. is, dat men op het eerste schrijven moet ingaan, de tweede om dit niet te doen en de derde ora een onder zoek naar de kostenberekening van het Hoogheem raadschap te doen. De meerderheid echter vertrouwt het Hoogheemraadschap wel. Wethouder Ootjers heeft van het tweede adres een eigenaardigen indruk gekregen. Men moet 1/6 van het onderhoud betalen en daarmee moest het eigenlijk pas wezen. Spr. wist niet of het in eigen beheer goed- kooper zou zijn, doch wenschte niet bij te dragen aan de verbetering van den Twuijverweg. Wethouder Barten zegt voor het tweede voorstel te zijn en wijst op het zeer geringe bedrag wat het ver schil uitmaakt. Een rijwielpad is ook van veel meer belang voor den Langendijk dan voor Sint Pancras. Spr. vreesde, dat men in eigen beheer meer moest be talen en als de Twuijverweg van het wegenplan wordt afgevoerd, hebben wij toch ook meer te betalen. De heer Ootjers geloofde, dat het Hoogheemraad schap duur werkt en dat de kosten naar die hoogte worden berekend. De heer Kooi is erg voor een rijwielpad met het oog op de veiligheid op den weg. De heer Duijves voelde voor het eerste voorstel, doch wat betreft het tweede, die luxe kunnen we ons niet veroorloven. De heer Kwadiik was het met den heer Barten eens. Spr. is voor centralisatie van wegen. Spr. wees er op, dat de weg er zeer slecht bij ligt. De heer Kansen vond dat men er zeer lang aan vast zit en het is niet aan Noordscharwoude om aan het rijwielpad bij te dragen. Nadat nog eenige discussie wordt gevoerd, waarbij de heer Barten opmerkte, dat de weg op zulken slap pen grond ligt en dat het Hoogheemraadschap goede wegen aanlegt, werd het voorstel van Sint Pancras om den weg over te dragen tegen een vorgoeding van f 900.— per jaar in stemming gebracht en staakten de stemmen. Vóór stemden de heeren Barten, Kooi en Kwadijk. De verordening op de heffing van vergunningsrecht werd gewijzigd in dien zin, dat het minimumbedrag voor een vergunning f 40.en voor een verlof f 25. bedraagt. Aanbieding begrootingen 1933. Hierna boden B. en W. de begrootingen aan van de gemeente, de lichtbedrijven en het Burg. Armbe stuur, welke zullen worden nagezien door de heeren Kooi, Kwadijk en Schrijver. Bij de rondvraag drong de heer Kooi er op aan, dat de automobilisten er door borden aan de einden van het dorp opmerkzaam op werden gemaakt, dat de auto's aan den Westkant van de straat moeten worden geparkeerd. Wordt toegezegd. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1932 | | pagina 19