Alienei Nitus- AlKIttllit- Inillllllll BERTILS Hitier Kabinetsformateur. Uitgevers: N.V. vJi TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. ZAL HIJ SLACEN Hindenburg's voorwaarden. Botsing bij roekeloos passeeren. Ook Tuinbouw onder de Crisis-Pachtwet. DE VANDALEN LANGS DEN WEG. Uit onze omgeving. Resultaten met Bertels' Kunstkorrel: Attentie Dinsdag 22 November 1932. sciaceh 76ste Jaargang No. 9180 courant. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag eo Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog tooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent: ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT LIT DRIE BLADEN. DUITSCHLAND. HEDEN PUBLICATIE VAN ZIJN ANTWOORD AAN HINDENBURG. Eindelijk heeft do Duitsche Rijkspresident Von Hin denburg dus gehoor gegeven .an den wensch van zijn raadgevers, om het nu eens te probeeren, of Adolf Hitier een kabinet tot stand kan brengen. Hindenburg heeft echter voorwaarden gesteld, en wel de volgende, waarvan, zooals het Wolff-bureau meldt, or 2 van persoonlijken en 3 van zakelijken aard zijn. Op de eerste plaats gaat het om de vaststelling, dat d3 persoonlijke samenstelling van het kabinet de toe stemming behoeft van den rijkspresident. Ten tweede behoudt de rijkspresident zich het recht voor van hijzoncloren invloer op de bezetting van het rijksweerministerie en het ministerie van buitenland- schc zaken. Dit volgt reeds hieruit, dat de rijkspresident opper bevelhebber van de rijksweer is en de vertegenwoordi ger van het rijk krachtens het volkenrecht, gelijk in de grondwet staat. Op de derde plaats verlangt de rijkspresident op opstelling van een economisch program. Ten vierde den waarborg, dat geen terugkeer tot het dualisme rijk Pruisen en ten vijfde, dat geen wijziging of verzwakking van artikel 48 der rijks grondwet plaats vindt. Behalve deze vijf punten zijn door den rijkspresi dent geen verdere voorwaarden voor een meerder- he. Iskabinet onder leiding van Hitier gesteld. Wij mcenen te weten, dat Ilitler deze voorwaarden in het geheel niet heeft afgewezen. Desondanks wer den de vooruitzichten voor het tot stand komen van e>n meerderheidsrogereing onder leiding van Hitier gisteravond in politieke kringen ook in het hotel Kaiserhof zeer sceptisch beoordeeld, daar het niet alleen aankomt o"> de nationaal-socialistische partij, doch ook op andere partijgroepen. HET ANTWOORD VAN HITLER. Berlijn, 21 November. Het Rijkspersbureau der NSDAP. deelt mede: Na uitvoerige besprekingen met leidende figuren uit de Nationaal Socialistische bewe ging en vooraanstaande persooi.'ijl heden .it het open bare leven, is hedenavond om acht uur het antwoord van Adolf Hitier In den vorm van een brief aan den staatssecretaris Dr. Meissner overhandigd. De brief behelst een aantal kwesties, welke waar schijnlijk morgen in den loop van den dag zullen wor den opgehelderd. Nader wordt uit Berlijn gemeld: Wij vernemen, dat de brief van Adolf Hitier aan staatssecretaris Dr. Meissner waarschijnlijk niet zal worden gepubliceerd. De brief is om acht uur vanavond door den president van den Rijksdag, Goering, overhan digd. Omtrent den inhoud van het voorloopige antwoord van Hitier verluidt evenwel, dat Hitier de opdracht van den Rijkspresident in den gewenschten vorm niet heeft aanvaard, waartegenover staat dat de deur voor verdere 'besprekingen openblijft. Tot de persoonlijkheden met wien in den loop van Maandagmiddag in hotel Kaiserhof uitvoerige gedach- tenwisselingen hebben plaats gehad, behoort ook de vroegere president van de Rijksbank. Dr. Schacht. Met personen tot andere partijen behoorend, die voor een eventueele kabinetsvorming in aanmerking komen, is evenwel van nationaal-socialistische zijde niet onder handeld en met hen is tot nu toe ook nog geen contact gezocht. Het is niet juist dat Goering Zondag met Ste- gerwald zou hebben onderhandeld. Het betreft veeleer een ander kopstuk der Centrumspartij. Twee auto's moeten worden weggesleept. Zaterdagavond reed op den Wagenweg te Haarlem een luxe-auto met groote snelheid. De bestuurder trachtte herhaalde malen een autobus in te halen en rit ?ass,eercn- Dit lukte hem echter niet. Eindelijk aaent de bestuurder zijn kans schoon te zien en hij gar op een gegeven moment vol gas. Hij schoot de autobus voorbij, maar juist op dat oogenbhk naderde uit de richting Heemstede een uto, bestuurd door iemand uit Den Haag, die met uen passeerenden auto in botsing kwam. rpn^ 61 geon Persoonlijke ongelukken te betreu- was.de botsing zoo hevig, dat beide wagens g oote materiecle schade opliepen en moesten wor- Hna..iVe^g£T5 eePt- Tegen den bestuurder van den vprhj.fimsc aUito' die 200 roekeloos reed, is proces verbaal opgemaakt. Wetswijziging in voorbereiding. Op de vragen van de Tweede Kamerleden Loerakker en Ch. L. van de Bilt betreffende wijziging van de Crisispachtwet in dien zin, dat deze van toepassing is op den tuinbouw, antwoordden de ministers Donner en Verschuur, dat het wetsontwerp tot wijziging van de Crisispachtwet, waarin de kwestie in dezen zin wordt geregeld dat de wet ook den tuinbouw zal be treffen, hun departementen reeds verlaten heeft. VROUW HAAR SPRAAK VERLOREN. Tengevolge van den schrik, veroorzaakt door de aardbeving. In Oss is de 50-jarige mevr. K. uit de Torenstraat zoo hevig van de aardbeving overstuur geraakt, dat zij van schrik haar spraakvermogen verloor. Gister morgen heeft men een geneesheer ontboden, daar zij nog steeds niet in staat was te spreken. ONWEER EN HAGEL IN ZUID AFRIKA. Veel vee gedood. Uit Naboomspruit (Transvaal), 21 Nov. Er heeft hier een ontzettend onweer gewoed, waarbij hagelstee- nen met zooveel kracht zijn neergekomen, dat zij der tig c.M. diep in den grond boorden. Vierhonderd run deren, tweeduizend schapen en dertig geiten werden gedood. Strengere straffen zouden hier op hun plaats zijn. Proe.-generaal bij den H. R. richt scherp verwijt tegen het Hof, dat automobi list één maand hechtenis oplegde. Bij de behandeling van het cassatieberoep van een autobestuurder, die was veroordeeld wegens het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel door schuld, heeft de procureur-generaal bij den Hoogen Raad. Mr. A. Tak. gisteren een scherp verwijt gericht tot het rechterlijk college dat dezen verdachte slechts tot een korten hech- tenisstraf had veroordeeld. Het ongeval dat tot deze strafzaak had aanleiding ge geven, had zich als volgt toegedragen. Te Staphorst reed een automobilist op het Kerkpad zóó dicht langs de voetgangers op het wandelpad, dat twee meisjes wer- den aangereden en op den grond geworpen. Eén der meisjes is ten gevolge van de opgeloopen verwondingen aan één zijde blijvend verlamd. De auto snelde weg in de richting Zwolle, doch kon daar tengevolge van een spoedige telefonische waarschuwing aangehouden wor den. De bestuurder uit Meppel, die alvorens hard weg te rijden eerst nog de gevolgen van zijn daad had gezien werd wegens het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel door schuld door de Zwolsche rechtbank veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen. In hooger beroep heeft het gerechtshof te Arnhem deze straf verminderd tot alleen één maand hechtenis. Bij het nemen van zijn conclusie zelde de procureur- generaal bij den Hoogen Raad dat men hier tot zijn spijt niet in staat was nog verandering in de straf maat aan te brengen. Hij stelde er echter prijs op in het openbaar te verklaren dat hij de opgelegde straf veel te laag achtte. Voorts zeide de procureur-generaal van meening te zijn, dat de rechterlijke macht in het algemeen dergelijke misdrijven te licht straft. Zich tot de vertegenwoordigers der pers wendende, uitte mr. Tak de hoop dat men zijn meening naar buiten zou uitdragen. Daar er geen termen voor vernietiging aanwezig zijn, moest de procureur-generaal tot verwerping van het cassatieberoep concludeeren, waarop de uitspraak werd bepaald op 28 Nov. a,s. Tel. ANNA PAULOWNA Uitvoering D.O.K.E.V. We hooren het wel eens en merken het zelf soms ook wel op, dat er sportvereenigingen zijn, die van sportiviteit niet de minste notie hebben. In wedstrij den en ook wel in andere gevallen weten zij hun te genpartij niet te waardeeren en met grooten eigen dunk, meenen ze, dat juist hun belangen niet naar behooren worden behartigd. Volgens hen kijkt een verslaggever altijd door een verkeerden bril en de scheidsrechter bij een wedstrijd is altijd partijdig, maar niet in hun voordeel natuurlijk! Zoo'n vereeniging is D.O.K.E V. gelukkig niet. Zij weet een goedbedoelde opmerking uit het publiek wel op de juiste manier te waardeeren, beschouwt dat niet als een hatelijkheidje, maar als iets waar mee men misschien z'n voordeel kan doen. Zij ziet niet in dezen verslaggever den man, die eigenlijk alles maar moet ophemelen, verdiend of niet ver diend en als hij dien kant niet uit wil, beschouwd wordt als een noodzakelijk kwaad. Met genoegen gaven we dan ook aan de uitnoodi- ging van D.O.K.E.V. gehoor om haar uitvoering te komen bijwonen. De uitnoodiging bereikte ons in den vorm van een toegezonden, typografisch goed ver zorgd, programma, dat gymnastische oefeningen in allerhande soort, voor dames, heeren en meisjes, vermeldde, Het gaat natuurlijk niet aan alle oefeningen te be- oordeelen, want die werden meestal nog weer heel verschillend door de afzonderlijke gymnasten uitge voerd. Liever willen we ons dus tot een paar alge- meene opmerkingen bepalen. Met uitzondering van de eerste oefening aan het paard, door enkelen wat nonchalant afgewerkt, hebben de heeren goed ge werkt. In den loop van den avond werden zij steeds beter en het slot, het werken aan het hoog-rek, was zelfs heel goed te noemen. Staaltjes van kracht, maar ook van durf gaven zij te bewonderen. De meisjes- en damesgroepen toonden ook ditmaal weer bij de brug- en paardoefeningen een natuur lijk gevoel voor een goede houding te hebben, iets wat zij op de manlijke leden vóór hebben. Vooral de kleinste meisjes werkten keurig. Voor het publiek duurde het werken van deze groepen aan de toestel len wel eens wat lang. Maar het zijn vrij groote groepen en allen willen natuurlijk op een uitvoering hun kunnen toonen. Als dan "maar aan één toestel gewerkt kan worden, houdt een oefening wel eens wat lang op en boeit niet altijd tot het einde. De vrije-, staaf- en knotsoefeningen konden gemakkelij ker de belangstelling vasthouden. Wij gelooven dan ook, dat aan die soort oefeningen gekust een ruime plaats op het programma ingeruimd mag worden We willen niet eindigen zonder het muziek-trio een compliment te maken voor de prettige bescheiden wijze, waarop de oefeningen begeleid werden. Spoorbuart. R.K. TooneeL Zondagavond gaf de R.K. Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeideen onderafdeeling van de Ma- riacongregratie voor jongelingen, in de stampvolle zaal van den heer Bor een uitvoering. Pastoor Van der Eem heette de aanwezigen wel kom. Spr. noemde het een heel waagstuk van de tooneelvereeniging, het zoo aanstonds op te voeren tooneelstuk in studie te hebben durven nemen, maar hij twijfelde niet of de spelers zouden zich ten volle geven en ieder voldaan huiswaarts gaan. Opgevoerd werd dan: „De toog van mijnheer pastoor", een transformatiespel in vijf bedrijven van P. Fr. Servatius van Enschedé. Het stuk werd, al eischte het heel wat van de spelers, en had één zelfs vier rollen te vertolken, vlot gespeeld. Na afloop hield men een verloting en besloot den avond met een gezellig samenzijn. Politie. Gevonden: een gewone en een motorhandschoen. Verloren: twee rijwiclbelastingmerken. W I E BIN GE N DEN OEVER. Harmonie „Apollo" In verband met het groote succes van de opvoering „Een dag dame", bij de j.1. ledenuitvoeringen van Apollo, heeft men j.1. Zondagavond in de zaal van Jurrie Lont een reprise van dit alleraardigst tooneelstuk gegeven. Ook thans was het succes wederom zeer groot. Verslag van de opvoering gaven wij reeds in ons blad van 15 November. Vreemde vangst. Door gebr. Poel alhier is in de netten opgehaald een z.g. zeeduivel, welke aan boord vrij spoedig den geest gaf. Van Dale zegt over den zeeduivel o.m. het vol* dende: De visch bereikt een lengte van 1 2 M. Hij is even merkwaardig door zijn monsterachtige vormen als door de vreemdsoortige priemvormige aanhangsels van zijn kop. waarmede hij andere visschen tot zich lokt. Men noemt den zeeduivel ook wel zeekikvorsch, visschende kikker, hengelaar en wijduuvel terwijl hij aan onze kus ten meest onder den naam van hozemond en hozebek bekend is. Dat hiér een voor de visscherij schadelijk on gedierte is gevangen, behoeft wel geen betoog. Nieuwe werken. De straatweg achter het dorp Den Oever om, aange legd door den aannemer Hermans, begint zijn voltooi ing te naderen. Een zeer groote verbetering zal binnen kort hiermede tot stand zijn gekomen, speciaal voor de groote autobussen, welke zich thans met moeite door de nauwe straatjes te Den Oever moeten kronkelen. Eveneens beginnen hunne voltooiing naderen de openbare lagere school te Den Oever en den herbouw van de R.K. hulpkerk. Zoom en ziet wordt er momen teel nog druk gewerkt te Den Oever. Naar de Zesdaagsche, Dat er ook te Wieringen veel belangstelling voor de Zesdaagsche bestaat, blijkt uit de vele auto's die met passagiers naar Amsterdam gaan niet alleen, doch zelfs gaat heden een autobus van de Haan met belangstel lenden naar de wielerwedstrijden. WIEREN GEN. De bekende biljartspeler v. d. Laan gaf j.1. Zaterdag te De Haukes en Zondag te Hippolytushoef resp. bij Halfweeg en Scheltus, de liefhebbers van dit spel weer een paar genoegelijke uren. Over de prestaties schreven wij reeds eerder en waren nu niet minder enthousiast. De belangstelling was groot, wat dan ook niet te verwonderen was. De gebruikelijke kunst- en fantasiestooten met de verlotingen, trokken ook aller belangstel ing. Baldadigheid. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn door tot nu toe onbekend gebleven personen ruiten vernield van de woning bewoond door den timmerman J. L. te Zandburen. welke echter met zijn gezin uit was. Om trent de reden van deze vernieling heeft men wel vermoedens, doch de daders zijn tot heden nog niet be kend. Zondag gaf de Muziekvereeniging „Harmonie" in dit seizoen haar eerste uitvoering voor gehuwde kunst lievende leden, onder leiding van haar Directeur, den heer P. Kreijger. „Concordia" was bijna geheel bezet, hetgeen door den voorzitter van „Harmonie" werd op gemerkt in zijn openingswoord. Spr. meende deze zeer groote opkomst aan de populariteit en de gezelligheid, welke altijd op deze avonden heerschte te mogen toe schrijven. Hij heette de aanwezigen .en de eere-leden hartelijk welkom en hoopte dat de vereeniging er in mocht slagen allen een prettigen avond te bezorgen. Liepen de muz^knuraemrs de vorige week goed van stapel, deze avond werd niet minder gemusiceeerd, ja Voordeelen: sterker kuikens en pluimvee, korter rui. méér wintereieren. méér en grooter kwaliteits-eieren, arbeid- en voederbesparende voedering, lager productiekosten van het ei. „Ratio" 1, 2, 3 Piepkuiken mestvoederss „Ratio" 1. Opfokv. 1-30 dagen f6.75 p. 50 Kg. „Ratio" 2. Kunstk. 4-8 weken f6.50 50 „Ratio" 3. Kunstk. 8-12 f6.20 50 Maximum vleesch- en vetvorming. Minimum voederkosten en arbeid. Men kan nu gerust eenige dagen van huis gaande gevulde voederbak verzorgd het pluimvee en Bertels' Patentlegnest (kan kippenh. zelf maken) vergaart de eieren en voorkomt breuk, eierpikken en bevuiling. Nu kan, neen zal! iedereen Bertels' Kunst- korrel en Ratio mestvoeders voeren. Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Weigert namaak, let op ons Loodje 1 Oliefabrieken N.V., Amsterdam. zelfs nog veel attenter gewerkt, wat voorzeker wel aangemoedigd werd door de uitstekende stilte, welke er in de zaal heerschte. In de enkele „rusten" kon men wel een speld hooren vallen. Na het eindigen werd zoolang geapplaudisseerd, dat nog een extra nummer moest worden gegeven. Het kluchtspel werd nog met meer climax en atten tie gespeeld als vorige keer, het werd door 't publiek goed begrepen, en er werd onbedaarlijk om gelachen; een driemaal halen was voor de spelers wel een bewijs van instemming. Gingen er op vroegere uitvoeringen voor gehuwde leden velen na afloop naar huis, Zondag was het andersom, velen bleven, gedurende het bal, en weinigen ging naar huis. Zoodat het op het bal heel vol en zeer gezellig was. Toen dan ook de polonaise, fopdans en boerendans geannonceerd werden, ontbra ken er weinigen op het appèl. Iedereen deed mee. Het leek wel één groote bruiloft.Onder vroolijk gezang ging ieder met sluitingstijd weg, voorzeker met de gedach- te, een vroolijken, echt Wieringer Harmonie-avond te hebben meegemaakt. OUDE NIEDORP De heer G. de Heer, die benoemd was verklaard tot lid van den gemeenteraad (vacature Kriller) wegens niet aanneming der benoeming door J. Rootjes, heeft deze benoeming aangenomen. W 1 N K E Tj LUTJE WINKEL. Zaterdagavond hield Fryske Krite Schagen, haar eerste bijeenkomst dezen winter in de zaal van den heer K. Zeeman te Lutjewinkel. Voorzitter de heer .Tcnsma. heet de aanwezigen har telijk welkom, zgt dat de opkomst wel eens grooter is geweest, maar gezien het zeer mistige weer, valt het hem werkelijk mee, dat er nog zoo velen zijn op gekomen. Verder deelt voorzitter mede dat onze Too neelvereeniging dit jaar niet naar Den Helder gaat, omreden Den Helder het op te voeren stuk verleden jaar zelf heeft opgevoerd, men tracht nu te ruilen met Alkmaar. Verder hoopt spreker dat het de spelers gelukken zal de aanwezigen te bóeien, en geeft hierna het woord aan den heer Span, tooneelleider, die van het op te voeren stuk voor ieder bedrijf in liet Hol- landsch, de hoofdtrekken uiteenzet, opdat de aan wezige Westfriezen dit alsdan beter kunnen volgen, wat dan ook ten zeerste gewaardeerd wordt. Het opgevoerde stuk: Sake de Woldboer, viel zeer in den smaak van de aanwezigen. Hierin kwam zoo terecht naar voren liet stoere, taaie volhouden en tevens de warme liefde voor huis gezin. De rollen waren, zooals wij dai gewoon zijn van de Tooneelclub Walingom, weer in/mede han den en zij oogstten dan ook na elk bedrijf een har telijk aplaus. Voorzitter zegt hierna, dat hij er van overtuigd is namens alle aanwezigen de spelers hartelijk dank te zeggen voor het gegevenc, alhoewel hij niet per soonlijk wil wezen, kan hij toch niet nalaten, in deze Aeltje te bedanken. Zij heeft zoo echt de liefde en opoffering voor haar ouders naar voren gebracht. Verder dankt Voorzitter den heer Span voor zijn uitstekende leiding, alsook de souffeuse en grimeur, den heer Kasten, voor zijn schitterende grimage. Hierna gezellig bal, waar nog al lang alle aanwe zigen gezellig bijeen bleven. Het was een pracht avond voor de Friezen. Doordat wij hedenmorgen eenigen tijd van electrischen stroom verstoken zyn geweest, moesten wy verschillende berichten tot morgen laten liggen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1