iliimti Kleiws- AiieritmiE- Luiiitliii. KEG'S THEE Voor de Sint Nicolaas-Puzzle zie pagina 4 Tweede Blad. - Uilgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. DE AANSLAG OP HERRIOT'S TREIN Nieuwe spanning tusschen Italië en Zuid-S 1 avi rout*nemcn en hoop' DE TUINDERS KRIJGEN STEUN. BROEDERMOORD TE VOORST. DOOR"' DEN TREIN GEGREPEN. Krasse maatregelen. De trust der bakkers en meelfabrikanten. Gemoedelijke rechtspraak. THEELEPELTJES m of 4 Taartvorkjes of Een Theezeefje Voor 50 punten uit de pakjes Plaatselijk Nieuws. Gezondheidscommissie te Schagen. V r ij s p r a a k. Woensdag 23 November 1932. HÏÏÏÏÏ 76ste Jaargang No. 9181 CTÏÏM pit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiën nog tooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno« inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* du nummer bestaat dit drie bladen. Op zoek naar de daders. De gegevens waarover de politie heeft te beschikken. Een verdacht document. Een auto, waarvan men de motor heeft hooren trillen, en drie auto-lantaarns van een veel gebruikt merk, dat zijn de schaarsche elecenten, waarover de politie te Angers beschikt bij haar onderzoek naar de daders van den aanslag op de spoorlijn bij Champ- tocé, waarlangs Zondagochtend Herriot's trein naar tantes zou rijden. De marechaussees hebben zonder resultaat verscheidene dorpen in de buurt doorzocht, maar geen verdachte individuen aangetroffen. Jn de eerste plaats heeft de justitie natuurlijk haar oog laten vallen op de groepen van Bretonsche auto- nomisten, die echter zeer gering van omvang zijn en welker leden voor het meerendeel bekend zijn. De agitatie der autonomisten is sedert de aanslagen te Rennes en te Vannes in Augustus j.1. natuwkeurig gesurveilleerd en er bestaat een dik dossier over hun doen en laten. Intusschen hoeft de justitie van anonieme zijde een document in handen gekregen, welks beteekenis zij thans aan een onderfzoek onderwerpt. Er staat in: „Het hoofd der Fransche regeering komt naar Nan- tes om yoor de tweede maal het vierde eeuwfeest onzer annexatie te vieren. Wij zijn besloten deze be- leediging niet onbeantwoord te later en onzen na- tionalen wil opnieuw te bevestigen door de spoor lijn, waarlangs hij Bretagne binnenkomt, te vernie len. Deze operatic zal geschieden met inachtneming van alle gebruikelijke voorzorgsmaatregelen op de spoorlijnen, teneinde zeker te zijn dat er geen enkel ongeluk kan voorvallen Dit opzettelijk onschuldig gebaar zal den Franschen bewindhebbers bewijzen dat de Bretagners besloten zijn, zie hniet opnieuw straffeloos in eigen huis te laten beleedigen. Zij zul len pas welkom zijn op den dag, waarop zij de Bre tonsche natie de vrijheid zullen komen terugbrengen, waarop deze recht heeft". Het document draagt de onderteekening „Gwen ha Du", hetgeen „wit en zwart" beteekent en de po litie niet onbekend is, daar ze eveneens werd aan getroffen op een document, dat dezen zomer eenige uren na den aanslag te Rennes werd gevonden. Men vreest, echter, dat het een mystificatie betreft; in elk geval toont het aan, dat de aanslag slechts als een „gebaar" was bedoeld om Herriot te intimideoren. Schade toegebracht aan de eigendommen van Italiaansche burgers. V.D. verneemt uit Rome: De Italiaansche pers volgt aan de hand van berichten uit Weenen en Belgrado met aandacht de ontwikkeling van den politieken toe stand in Zuid-Slavië. Een rechtstreeks bericht uit Zara maakt pas nu melding van het feit, dat eenige dagen geleden op het Balmarische eiland Brazza, dat voor Spalato is gelegen, ongeregeldheden hebben plaats gehad. Er zouden gewelddaden zijn gepleegd jegens Italiaansche bewoners. In het plaatsje San Giovanna zouden sterke groepen de huizen van Ita liaansche burgers hebben bestormd, terwijl de graven van Italiaansche families zouden zijn geschonden. Er zou aanzienlijke schade zijn toegebracht aan eigen dommen van Italiaansche burgers. De Zuid-Slavische politie zou de demonstranten hun gang hebben laten gaan en pas hebben ingegrepen, nadat de Italiaan sche consul-generaal te Spalato had verzocht de be langen der Italianen te beschermen. Er zijn eenige arrestaties verricht. dure rijksdagverkiezingen. Ruim 4 millioen M. Op een der eerste zittingen van den Rijksdag, zal naar het Wolffbureau verneemt, ook de quaestie der ooge kosten, die de rijksdagverkiezingen meebrengen, kK^^el<l worden- Deze koster zijn de laatste jaren U naer hoog, mede in verband met de toeneming van net aantal rijksdagleden. roe8®r bedroegen de verkiezingskosten gemiddeld "e milI>oen M. De laatste twee verkiezingen hebben J er me«r dan vier millioen M. gekosti sthgeni) aantal studenten in frankrijk. Ook de meisjesstudenten worden talrijker. aantal studenten aan de Farijsche universiteit iaa n0S steeds in onrustbarende mate toe. Het vorig jQo- Waren er 31.886 ingeschreven, dit jaar 33821, dus in De vrouwelÜke studenten komen eveneens 23 3qq talrijker g^ale. In 1931 waren er 8487 tegen 24'srq ®™melflke studenten, thans zijn er 9252 tegen rentegen ne«mt het aantal buitenlandsche denten af. Het daalde van 7741 in 1931 op 7504. LUCHTVAART amv mollison vliegt alleen naar engeland terug. "ÓotehMftCtAm«lMemniSC\ °nderhOU<1 mSt haar «=ht«a ber ™y besloten, omstreeks 9 Decem Zü zal solovluch' naar Engeland terug te vliegen. Wetsontwerp in de Tweede Kamer aange nomen. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp inzake uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoezerijgewassen z. h. s. aangenomen. De mo ties betroffen het bedrag van de aan de veilingen uit te keeren garantiegelden en het van toepassing verklaren van de garantie-prijsregeling op ter vei ling aangebrachte artikelen, die niet den vastge- stelden minimum-prijs oubrengen of hebben opge bracht. Mislukt amendement-Wijnkoop om den me- moriepost te vervangen door een bedrag van f25 millioen. Voor een meer uitvoerig verslag zie men elders in dit nummer. Met een mes doodgestoken. De dader geeft zichzelf aan bij de politie. Sedertdien spoorloos verdwenen. Voorst (bij Zutphen), 22 November. Heden avond te ongeveer zes uur heeft de 32-jarige klompen maker J. Donkers, zijn 33-jarigen broeder H., na een twist met een mes dood gestoken. Na eerst gerulmen tijd te hebben gewacht, is de da der naar den Rijksveldwachter gegaan, om dezen van den moord in kennis te stellen. De veldwachter was echter niet thuis. Onmiddellijk na zijn thuiskomst is hy, in gezelschap van de gemeentepolitie, naar de woning der familie Donkers gegaan, doch de zoon, die den moord had gepleegd, was niet meer thuisgekomen. De politie zoekt thans de omgeving af. Geneeskundige hulp, welke Inmiddels was verschenen, mocht niet meer baten, men kon slechts den dood constateeren, De Officier van Justitie uit Zutphen, mr. Stam, was hedenavond ter plaatse voor het instellen van een on derzoek. De dader stond gunstig bekend. Auto op een onbewaakten overweg ver ongelukt. Twee personen gedood. Gistermiddag omstreeks twee uur is op den onbe waakten overweg op den Sint Joosterweg onder de gemeente Echt een ongeluk gebeurd, waarvan tweo personen het slachtoffer zijn geworden. De gebroe ders Delsing, manufacturiers te Echt, bemerkten bij den onbewaakten overweg niet, dat de sneltrein van Maastricht naar Amsterdam naderde De auto werd door den trein gegrepen en ongeveer dertig meter meegesleurd. Het voertuig werd totaal vernield. De 38-jarige A. Delsing, gehuwd, werd op slag ge- doqd; zijn ongetrouwde broeder H. Delsing werd zwaar gewond en is naar het ziekenhuis te Roer mond overgebracht. Een later bericht meldt, dat ook hij is overleden. Caféhouder in Den Haag schiet op een lastige bezoeker. Maandagavond kwam een zekere M„ die bij de poli tie ongunstig bekend staat in een café aan de Hoef- kade, by den Stationsweg in Den Haag binnen. De man verkeerde onder den Invloed van sterken drank. De caféhouder, de 27-jarige K. weigerde hem te tap pen. Een woordenwisseling ontstond waarop M. dreigde den geheelen inventaris van het café aan stukken te slaan. Toen hij bovendien een bierglas nam en dreigde dat naar het hoofd van den kastelein te gooien, haalde deze een cylinderrevolver te voorschijn, welke hij steeds onder de toonbank heeft liggen. Het gelukte den café houder M. naar bulten te werken, waarop deze riep, dat hy ook zoo'n „dingetje" had. Nauweiyks bulten, dreigde M. wederom naar binnen te komen. De café houder draaide het licht in zijn zaak uit en loste een tweetal schoten, één door het ruitje van de straatdeur en éen door het Lipsslot van de deur. zonder M. echter te treffen. De politie heeft den revolver, waarin zich nog 4 scherpe patronen bevonden, in beslag genomen. Een onderzoek is ingesteld, speciaal met betrekking tot de vraag in hoeverre de kastelein geacht kan wor den uit zelfverdediging te hebben gehandeld. 156.000 MEER WERKT OOZEN EN DUITS CHLA ND. Uit Beriyn. Officieel wordt medegedeeld, dat per 15 November by de verschillende arbeidsbeurzen 5.265.000 werkloozen waren ingeschreven, d.L 156.000 meer dan per 1 November. „Als ze het ons lastig maken, bonwen we zelf een meelfabriek." (de coöperaties). Ten aanzien van het standpunt der coöperatieve bakkerijen tegenover het trust-contract van bakkers en meelfabrikanten, is het van belang, kennis te ne men van hetgeen de heer de Boer, sprekende namens den Centralen Bond van Verbruikscoöperaties, heeft gezegd bij de officieele opening eener nieuwe bakkerij van de coöperatie „Samenwerking" te Amsterdam. Aan het verslag in het „Volk" is daarover het volgen de ontleend: „Hij bracht in herinnering de totstandkoming van de trust tusschen meelfabrikanten en bakkers en gaf als zijn meening te kennen, dat deze trust niet an ders bedoelt, dan een gezondmaking der bedrijfsresul taten ten koste van het publiek. Wat nu de houding der verbruikscoöperatie betreft: stellig zullen enkelen zich voor het gemak bij deze trust aansluiten, maar dat getuigt dan van gebrek aan inzicht in het belang en de macht van de coöperatieve beweging. Over het algemeen zullen de coöperaties haar eigen gang gaan. Van al dit gescharrel zullen zij zich niets aantrekken. Wij laten pnze houding niet bepalen door het particuliere bedrijf. Als ze het ons lastig maken bouwen we zelf een meelfabriek! (Applaus.) Deze trust kan alleen bestaan door de Tarwe wet. Van de regeering mogen wij verlangen, dat zij dit ver bond buiten werking stelt. Gebeurt dit dan stort het geheele kaartenhuis ineen!" Ia het Hllversumsche kantongerecht. Uit een verslag van het Hilversumsche kantonge recht in de „Gooi- en Eemlander": Dezelfde verd. moet thans in combinatie met zijn vriend V. terecht staan, omdat zij op grond van Jhr. de Pesters hadden geloopen. Verd. V. meent, dat hij net als de kapitalisten evengoed het recht heeft om een konijn te vangen. Kant.: Trekt u steun? Verd. V.: Ja. f 10.40 in de week. Kant.: En daar hoef je niets voor to doen. Verd.: Zoo; ik mot toch zek^r tweemaal per dag stempelen. Kant.: Och man wees toch dankbaar. Ambt. O.M.: Als ze er achter komen, dat je met stroopen je kost probeert te verdienen, dan kryg je heelemaal geen steun meer. Kant.: Ga naar Rusland, daar kan je misschien met nietsdoen je geld verdienen. Verd.: Nog al naast de deur. (Gelach). Kant.: Heeft u kinderen? Verd.: Ja, twaalf. Kant.: Dat heeft u zeker van de konijnen afgeke ken. (Groote vroolijkheid). U moet nu eens begrij pen, dat u andersmans eigendom niet mag stroopen. Verd.: Ik noem dat geen andersmans eigendom meer. Het O.M. eischt tegen verd. V. f5 subs. 2 dagen en tegen verd. v. d. H. f3 subs. 1 dag hechtenis en mr. v. d. Ley kan zich met diens eisch vereenigen. TUSSCHEN DE KAMRADEREN VERMORZELD. Doodelijk ongeluk te Sluiskil. Uit Sas van Gent: In de Azote, de ammoniak- fabriek te Sluiskil, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een 25-jarig werkman werd door een riem van de hijschkraan gegrepen en geraakte tusschen de kamraderen, zoodat het lichaam van den ongelukkige op niet minder dan tien plaatsen verminkt werd. Het gelukte eenigen arbeiders ten slotte met hulp van den onmiddellijk uit Sas van Gent toegeschoten fabrieksarts, het totaal verbrijzelde lichaam uit het kamraderstel los te werken. De ongelukkige bleek reeds overleden. EEN ENTHOUSIAST VOETBALLIEFHEBBER. In uitg.eputten staat langs den weg ge vonden. Zondagavond bemerkten eenige wielryders op het rijwielpad langs den Rijksweg te Geffen het lichaam van een jongeman, die in bewusteloozen toestand verkeerde., aldus het „Hsbl." Zij waarschuwden de marechaussee, die den bewustelooze naar de kazer ne overbrachten. Aanvankelijk dacht men, dat den jongeman een verkeersongeluk was overkomen, maar een geneesheer stelde vast, dat hij in staat van uitputting verkeerde. Toen de jongeman weer wat op verhaal gekomen was en den inwendigen mensen versterkt had, vertelde hij dat hij te voet van Heer len naar 's Hertogenbosch wilde gaan, teneinde daar een voetbalwedstrijd bij te wonen. Hij was reeds drie dagen onderweg en had in dien tijd geen voedsel genuttigd. De enthousiaste voetballiefhebber is op transport naar zijn woonplaats gesteld. eigenaardige rit van een vrachtauto. Uit HALLE: Een vrachtauto uit Ellefeld (Voigtland) is op den straatweg by Halle in brand geraakt. Het vuur werd met water gebluscht. Een eind verder had men door het warmloopen van de as opnieuw pech en de wagen moest stoppen. Des nachts „losten" dieven een gedeelte van de lading en toen de auto den volgenden dag weer op gang zou worden gebracht, ontstond een brand, welke de inhoud, bestaande uit koffie, en chocolade, vernie tigde en de wagen grootendeels vernielde, zoodat meer dan 30.000 M. schade wordt geleden. eviekvrije stevige Chrcomsilver Ovéral verkrijgbaar de heer h. s. eriks tot lid benoemd. In de plaats van den heer H. G. Th. Mann, die we gens hoogen leeftyd niet meer voor herbenoeming wenschte in aanmerking te komen, is door den Com missaris der Koningin in deze provincie benoemd tob lid van de Gezondheidscommissie te Schagen, de heen H. S. Eriks, oud-burgemeester van Petten. In een overtreding op de Winkelsluitings wet, Den lJWen November had voor de Arrondissements rechtbank te Alkmaar in hooger beroep terecht gestaan de heer P. B., caféhouder en eigenaar van de vischsa- lon op de Laagzijde alhier, die op Zondag 15 Mei om trent 11.50 des avonds, visch verkocht zou hebben, 'a feit, waarin veldwachter Flapper een overtreding ge zien had der Winkelsluitingswet. Men zal zich herinneren, dat verdachte, die juridisch bygestaan werd door mr. J. A. E. Buiskool, door den kantonrechter te Schagen veroordeeld werd tot f 5 boete of 1 dag hechtenis. In hooger beroep echter werd de vorige week, zooals reeds gemeld, door het Openbaar Ministerie van de Alkm. Rechtbank vrijspraak geëischt, op grond, dat hier inderdaad sprake was van de uitzondering dat in hoofdzaak het gekochte ter plaatse werd ge consumeerd. De inrichting van appellant den heer B. wees daar trouwens op en derhalve requireerde da officier vernietiging van het gewezen vonnis en ontslag van rechtsvervolging. Thans is deze vryspraak in de zitting der Arrondissementsrechtbank te Alkmaar van gister b e- v e s t i g d. DE LOET. Men is thans bezig met het egaliseeren van de ge dempte Loetsloot, om daarna met de bestrating een aanvang te maken. Enkele boomen zijn gerooid. On getwijfeld zal men, wanneer de werkzaamheden zijn beëindigd, van een belangrijke verkeersverbetering kunnen spreken, tenminste als de rest ook gedempt wordt. ongelukkige val. Gistermorgen had de heer S. het ongeluk van een auto waarop hy had plaats genomen, af te vallen. De auto reed in de Hoep en doordat een van de zykleppen door onbekende oorzaak losraakte, kwam de heer S. op de straat terecht. De heer S. werd by een der bewoners binnen ge dragen, waar Dr. Nanninga constateerde, dat het sleu telbeen was gebroken, terwyi voorts nog eenige won den aan het hoofd door den arts werden verbonden. De toestand van het slachtoffer is naar omstandig heden redeiyk wel. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Jan, zoon van Hepke Sikkema en Jan tje Douwes. POLITIE. Gevonden: Een paar sokken. Verloren: een regenjas.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1