GEBREIDE MUTS VAN ANGORA WOL. Wie zou er niet zoo'n aardig wollen mutsje willen bezitten, een hoofdbedekking, die den laatsten tijd zeer modern is. Het koopen van zoo'n mutsje is zeer eenvoudig, maar bijzon dere modelletjes zijn niet zoo goedkoop te krijgen. Geen nood echter voor wie met brei pennen kan omgaan en aan de hand van de volgende beschrijving de van angora-wol gebreide muts kan vervaardigen. De maat. Maat ongeveer 50 c.M. (omtrek hoofd, dikke wol. 13 steken in de breedte en 16 toeren in de lengte zijn 5 c.M. Breien op 4 naalden met kleine kluwtjes Angora-wol. Het breien. We zetten op 2 naalden elk 40 st. op en op de derde naald 50 st., breien de eerste toer recht verdraaid door achter in de opzet- steek in te steken, daarna nog 2 toeren recht. Meerdering toer: 9 st. recht breien, daar na de 10e st. tweemaal breien, dus meerderen. We hebben 130 st. opgezet, dus herhalen dit in het geheel 13 X; daarna twee toeren recht breien. Meerdering toer: 10 st. breien, de 11e steek tweemaal breien, herhalen tot de toer uit is, daarna twee toeren recht. Meerdering toer: 11 st. breien, de 12e steek tweemaal, toer uitbreien en twee toeren recht. Meerdering toer: 12 st. breien; de 13e steek tweemaal, enz. Twee toeren recht. Meerdering toer: 13 st. breien, de 14e st. tweemaal, enz. 10 toeren recht breien en daarna werken we als volgt: le rondte: 13 st. breien twee st. samen- breien, herhalen tot eind der toer. 2e rondte: recht breien. 3e rondte: 12 st. breien, twee steken samen- breien. herhalen tot eind. 4e rondte: recht breien. 5e rondte: 11 st. breien: twee steken samen breien, herhalen. 6e rondte: recht breien. We gaan verder met op deze wijze te min deren, telkens de minderingtoeren afwisse lende met 1 toer recht, totdat we de laatste toer gebreid hebben: 1 steek recht, twee steken samenbreien voor elk minderingge- ieelte. daarna twee toeren na elkander, vaarbij wij telkens twee steken samenbreien. daarna de wol afbreken, waarbij we een eind draad laten hangen om af te hechten; draad 'ii een stopnaald en eenige malen door de overgebleven steken halen, goed aanhalen en ian de verkeerde kant afhechten. De afwerking. Vouw de muts dubbel en geef met gekleur de wol een klein teeken aan den binnenkant wat midden-vóór en achter is. Om het rek ken te voorkomen, naaien we langs de opzet- steken met kleine steekjes een 2 cM. breed Int, dat iin de tint van de baret moet zijn en desverkiezende even onder de opzetsteken uit mag komen, doch niet meer dan J4 cM. Naar verkiezing kan op zijde een strik van lint of wel een kleine nikkelen gesp of speld worden aangebracht, hetgeen zeer modern is. Het Practisch Modeblad Kosteloos en Portovrij. Het aantal aanvragen voor een exemplaar van „Het Practisch Modeblad" heeft ons zoo verrast, dat de verzending ervan de eerste dagen niet zoo vlug kan geschieden, als wij zelf wel wenschten. Wij hebben nu echter maatregelen getroffen om de dames in het vervolg binnen drie dagen de nieuwe mode krant toe te sturen. Aangezien het meerendeel der aanvraag- sters geen porto bijsloot, anderen daaren tegen weer te veel wordt „Het Practisch Mo deblad" voortaan kosteloos en portovrij na opgaaf van naam en adres toegezonden. De namen van de lezeressen, die ons te veel porto zonden, hebben wij genoteerd, zoo dat zij bij bestelling van een patroon het te veel gezonden bedrag in mindering kunnen brengen. Tenslotte is het voor ons eenvoudiger, in dien lezeressen, die nog prijs stellen op de toezending van onze modekrant, deze voort aan aanvragen door op een briefkaart naam en adres te vermelden, benevens de woorden Bestemd voor „Het Practisch Modeblad". In het blad worden besproken: De laatste modellen, Het knippen en rij gen, Het inkoopen van stoffen, Het afwer ken van den bovenkant en het split van een rok, Onze Breipatronen, Hoe vergrooten wij patronen, Hoe moet de meer gezette vrouw zich kleeden, Het verlengen van een kinder jurk. Kinderkleeding. Practische schorten Bijzondere modellen, Hoe men een blouse kan vergrooten enz. Het blad is geheel kosteloos en portovrij bij onze moderedactrice verkrijgbaar. DE MODEREDACTRICE. Het gebruik van papier. IN DE HUISHOUDING EN OP DE ZIEKENKAMER. JONGENSJAS. 7643. Bijgaande afbeel ding geeft ons een eenvoudig te maken Jongensjas te zien met ceintuur ora het mid- deL Diverse heerenstof- fen leenen zich voor dit model, dat met stevige satinet ge-i voerd wordt. f Ook een niet meer' gedragen heerenjas kan voor de zoon des huizes vermaakt wor den; het eenige, waar wij dan wel eens moeite mee hebben, zijn de zakken; deze moeten dan dichtge- stopt worden en op de jongensjas worden opgestikte zakken aan gebracht zóó, dat ze voor de vroegere in- knip komen. Patronen zijn ver krijgbaar voor jonoens j vao 58 jaar. Papier deelt het lot van vele stomme die naren, welke in de huishouding gebruikt, doch niet naar waarde geschat worden. Indien de huisvrouw echter doordrongen is van het nuttig effect, dat het gebruiken van papier voor verschillende huishoudelijke doeleinden en zelfs op de ziekenkamer met zich medebrengt, dan zal zij de aanwending hiervan als een groot gemak leeren kennen. Couranten bewaren we zóó, dat we in een hoek van een der keukenkastjes steeds een net stapeltje bij de hand hebben, om naar gelang van behoeften, te gebruiken. Bij verschillende bezigheden voorkomt het gebruik van couranten meerder werk. Bij het schoonmaken van groenten enz. wordt op de aanrecht of keukentafel een courant neergelegd, hierop komt de groentenafval, dié we daarna heel gemakkelijk in den asch- bak kunnen deponeeren, zonder vuile boel gemaakt te hebben. Hoewel we etensresten altijd zooveel mogelijk zullen verwerken, kan het mogelijk zijn, dat er iets weggeworpen wordt, dat niet frisch meer is. Ook dit pak ken we in couranten, vóór het in den asch- bak komt. Nu we toch bezig zijn met den aschbak, of liever zooals we tegenwoordig hebben: asch- emmers, die veel hygiënischer in het gebruik zijn dan bakken, wil ik er nog even op wij zen, dat het zoo goed is om onderin den emmer en tegen den wand courantenpapier te leggen, dat bij het ledigen van den bak tegelijk meegaat. We krijgen den aschemmer schoon en wel terug en het uitboenen zal slechts een enkele maal behoeven te ge schieden. Courantenpapier helpt ons tevens de mot uit kleeren en bont te houden, indien we ten minste zorgen, dat de kanten goed dicht ge plakt worden. Ook op de treden van de trap gelegd in enkele laagjes voorkomt het 't slij ten van den looper. Spijzen blijven er heerlijk warm in of wor den er in gaar gekookt. Behalve couranten bewijst papier in het algemeen ons goede diensten, in den vorm van verpakkingsmateriaal voor onze levens middelen, bij het medenemen van t twaalf uurtje, waarvoor we vetvrij papier kiezen, maar ook kan het dunne, doorzichtige, glas achtige papier, z.g. cellophaan, gebruikt wor- der om zijden lampekappen tegen vuil te beschermen en eveneens om er levensmidde len mede af te dekken, zoodat zij niet door vliegen of stof verontreinigd worden. Wij hebben in het voorafgaande slechts enkele van de lange reeks gevallen genoemd, waarbij papier en vooral courantenpapier met succes gebruikt kan worden. Ook in de ziekenkamer kan papier in ver schillende gevallen gebruikt worden, o.a. wanneer bij lijders aan sommige ziekten het beddegoed vaak vernieuwd moet worden. Een flinke laag papier, dat het vocht goed in zich opneemt, is hier dus zeer op zijn plaats. Het bed behoeft niet telkens van nieuwe lakens voorzien te worden, alleen het papier wordt vernieuwd en het gebruikte wordt eenvoudig weggegooid. Papieren zakdoeken zijn bij verkoudheid veel practischer da gewone zakdoeken. Na het gebruik worden z* in de kachel of asch emmer gedeponeerd, waardoor men eveneens het verspreiden van de bacillen voorkomt. Servetten voor de ziekenkamer zijn even eens van papier verkrijgbaar, ook cartonnen schijfjes om medicijnfleschjes enz. op neer te zetten. Wanneer compressen moeten worden aan bracht, zal crêpe papier langer vochtig blij ven onder den flanellen of wollen omslag, dan katoenen doekjes. Het zou ons te ver voeren om nog meer gevallen te noemen, waarbij wij papier in welken vorm ook, kunnen gebruiken. Zeker is het, dat wij als huisvrouwen zullen moeten .i het zooveel mogelijk Le benutten. PON VOOR GEZETTE FIGUREN Verschillende stof fen leenen er zich toe om dit mooie model japon te maken. In de eerste plaats fluweel met een licht gekleurd crêpe geor- gette vest; verder zwart satijn, maar eveneens een mooi wollen weefsel, beide met een zacht zalm kleurig rosé of wit vest Voor oudere da mes is het model ook bijzonder geschikt b.v. met een vest van zwart satijn, waarop enkele rijen gitten kraaltjes worden ge regen, hetgeen het jladde vest zeer op haalt Het meest practi sche is, om een vest apart te dragen; de uitsnijding kan wan neer de japon van zijde of stof gemaakt is een keer of 4 met de machine doorge stikt worden. De voorzijde van het vest wordt van zijde gemaakt en de rug van voering of satinet; de lengte reikt tot even onder het middel, terwijl even hiervoor een elastiek wordt aangebracht, waardoor het geheel netter blijft zitten. Dit vest is ook uitstekend geschikt om gedra gen te worden bij een japon, die van een mantel vermaakt is en waarvoor wij het vest, indien het op zich zelf besteld wordt, voor 20 cent beschikbaar stellen. Bijgaande japon met vest worden te samen geleverd voor 58 cent en zijn verkrijgbaar tot en met maat 52. Wat de wintermode brengt. Japonnen. Heel veel ziet men voor kantoor en huis japonnen bestaande kleedingstukken ver maakt, bijv. zomermantels, hetgeen met een weinig moeite heel goed kan geschieden, vaak met bovenstukken uit fluweel. Princessejaponnen ziet men eveneens weer dragen met verhoogde of normale taillelijn: het is een bijzonder flatteus model voor fluweel en velours chiffon. De taillelijn is zeer verschillend, men ziet deze zeer hoog, hetgeen echter alleen door slanke figuren gedragen kan worden. Verder heeft men de normale, maar voor de meer gezette figuren gelukkig ook de lagere taille lijn. waardoor het figuur veel beter tot zijn recht komt. Garneering:. De garneering der japonnen is in geenen deele symmetrisch te noemen, daar het nieuwste is, haar slechts aan één zijde der japon aan te brengen. Zoo zagen wij een model japon van groen bouclé met aan de rechterzijde één groote revers, die met zwart velours chiffon was afgezet en even onder de linkerschouder met een kleine platte strik van de garneering was bezet. Wollen kantstof ziet men in rijke keuze, niet alleen meer de effen tinten met bloem motieven, maar nu in hoofdzaak een dichter weefsel in streepdessins. Bijzonder origineel kan de garneering zijn (in dezelfde tint of afwijkend) van ruches uit wollen stoffen, waarvan de onderkant uitgerafeld is, dus zoo ongeveer den indruk van franje maakt. Men ziet deze franje aan de onderzijde van strookjes, mouwen, shawls enz. Japonnen in twee kleuren. Gelukkig heeft de mode ditmaal een zeer practische kijk gehad, wat betreft het ver werken van geheel aparte bovenstukk-n aan japonnen. Geen japon is reeds zóó zichtbaar gedragen of de mogelijkheid bestaat er e n geheel afwijkend bovenstuk op te zetten, wat kleur en stof betreft, zelfs de mouwen behoeven, indien men dit uit een oogpunt van zuinigheid verkiest slechts gedeeltelijk vernieuwd te worden. Geeft men de voorkeur aan een overgooier dan kan ook deze met weinig moeite van een veel gedragen japon gemaakt worden door de halslijn van achteren slechts weinig, doch aan de voorzijde diep uit te knippen en ook om de armsgaten een flink gedeelte der stof weg te knippen. Men heeft hierdoor een ne+te huisjapon, waaronder blouses gedra gen kunne worden. Een beetje verkouden maar. DOCH OPPASSEN DE BOODSCHAP. Wij leven thans weer in een tijd, waarin men een mensch, die niet aan hoest- of niesaanvallen onderhevig is. als een onder een bijzonder gelukkig gesternte geboren schepsel beschouwt. De doorsnee-mensch kan echter zijn nood lot niet ontgaan enis verkouden, heeft de bijna onvermijdelijke kou te pakken Is dit kouvatten inderdaad niet te ver mijden Zooals bekend Is, draagt de mensch een groot aantal ziektekiemen met zich mede en luist in den herfst en het voorjaar, wanneer wij zeer wisselvallis: weer hebben, komen zij het meest tot ontwikkeling. Door dit weer wordt het lichaam ni. veel ontvankelijker voor die ziektekiemen en op koude dagen beschermen wij ons vaak niet genoeg tegen de doordringende koude en wind, het lichaam verbruikt zijn reservekrachten tot afweer en ons weerstandsvermogen wordt hierdoor veel minder krachtig, zoodat de ziektekiemen maar al te gemakkelijk hun werk kunnen doen. Hoe komt het nu. dat over het algemeen de gevolgen van natte voeten zich niet altijd tot pijn in de voeten en de beenen bepalen, maar ..neus-verkoudheid" het gevolg ls Neus en neus-keelholte zijn door de ge voelige slijmvliezen de infectiehaarden bij uitnemendheid en geven veel gemakkelijker toegang tot de inwendige organen. De ziektekiemen verzamelen zich hier en blijven vrij latent, zoolang men nog over hel noodige weerstandsvermogen beschikt, is dit verbruikt dan zullen zij zich naar de verdere gelegen lichaamsdeelen. de bronchiën, enz. voortzetten en zich langzamerhand door het eheele lichaam verspreiden. Wij beschermen ons lichaam tegen dit kou vatten. dat zooveel onaangename gevolgen kan hebben als griep, gewrichtsrheumat'ek, blaasontstekingen, bronchitis, enz., het beste door niet alleen doelmatige kleeding te dra gen die zich aanpast aan den tijd van het jaar, maar ook door lichamelijke overspan ning bij slecht weer te vermijden, zooals o.a. het fietsen bij storm en regen. Voelt men de eerste kenteekenen van een lichte verkoudheid vóórdat men nog echt niest en snuit, da.i is de uitbreiding hiervan nog vaak tegen te gaan. door bij het naar bed gaan warme citroengroc en een heete kruik te nemen, verder door gorgelen en het gebruik van anti-septische bonbons. Het voornaamste is echter te trachten, het kouvatten te voorkomen en vooral verkou den menschen te mijden. Niets werkt het ver kouden worden in dezen tijd van het jaar zóó in de hand als het verblijven in overvolle warme zalen, waar de bacteriën volop ge legenheid hebben, zich te verspreiden. Men denke slechts aan de vele hoestende en proes tende menschen In bioscoop, schouwburg en concertzaal, die zich meermalen niet eens de moeite getroosten, een zakdoek voor den mond te houden en zoodoende anderen in fecteeren. Voorkomen is beter dan genezen; een ieder neme de voorzorgsmaatregelen in acht, die noodig zijn om zich en zijn medemensch voor verkoudheid te behoeden. Parfumerie. De laatste eeuw is men zeer vindingrijk geweest in het samenstellen van parfums in alle mogelijke genres, thans zelfs gecompri meerd in kleine elegante doosjes, waarvan de inhoud een zalfachtige substantie gelijkt, welke op den bovenkant van de hand of onder aan het oor wordt gewreven en heel vaak een onaangenaam scherpe lucht ver spreidt. Wil men gebruik maken van parfums, dan zullen dit slechts goede kwaliteiten en zachte geuren mogen zijn als: viooltjes, rozen, serin gen, lavendel en enkele andere. Nimmer zal de werkelijk beschaafde vrouw parfum gebruiken die een geheel vertrek vult of waardoor zij op straat opvalt. Het wasschen van wildlederen handschoenen. Meermalen wordt ons de vraag gesteld, hoe het toch komt, dat wild- of zeemlederen handschoenen, indien zij gewasschen en droog zijn, zóó hard aanvoelen, dat men ze gewoonweg niet aan kan krijgen. De behandeling, mevrouwtje, op de goede behandeling komt het slechts aan. We maken een lauw sopje van zeepvlok ken met een paar druppels slaolie en laten de handschoenen hierin een uurtje weken, daarna wordt een nieuw sopje eveneens met een paar druppels slaolie gemaakt en nu trekken wij de handschoenen aan en maken dezelfde beweging als bij handen wasschen, waardoor de handschoenen geheel schoon worden; een schuiertje mogen we er echter niet bij gebruiken. Zijn de handschoenen schoon, dan nemen wij een badhanddoek en vegen hieraan onze .behandschoende" handen af, zoodat het overtollige water er wat uitgaat, spoelen niet na, blazen ze op en leggen ze op een doek te drogen. Indien zij bijna droog zijn, trekken wij de handschoenen aan. hetgeen dan heel gemak kelijk gaat en laten ze daarna geheel drogen. Uw handschoenen zien er dan prachtig uit. Waaiers. Voor waaiers verwerkt men ongekrulde struis- veeren van de lichtste tot de donkerste tin ten; deze worden evenals hane- en fazante- veeren op schildpad, parelmoer en metaal ge monteerd. De moderne waaiers zijn 'ang en smal en bestaan uit vijf, hoogstens zeven struisveeren. JURK VOOR KLEINE MEISJES 7071. Ruim jurkje effen gekleurd of vyeila, da» kleine meisjes liefst zal kleece Het jurkje htó de hals (vóór ter) een ronde pas. die dubbel men wordt ea tusschen het j met de lange.^ mouwtjes gezets nadat het ccn 1* vier, vijf (met rijgsteekjes) o» kander is ingtj ook de oni van de mouw t eenige malen elkander ingei Dames die ssjotr maken, kuana jurkje hiermedr sieren: het geheel zal bijzonder oneen*# j den. Op het ronde pasje kunnen als flnceni langs de hals eenige rijen in den steelski werkt worden met gekleurde waschtdle Patronen verkrijgbaar voor meisjes vaj',-5 MODE NIEUWTJES. Bijzonder gaarne garneert men de midi ponnen met shawls, effen zoowel als gesa Nu ec-ns worden zjj om de puntig of rowi; sneden hals gedrapeerd en de uiteinden k losse knoop gelegd, dan weer ziet men de c den door schuine of horizontale cmgeblesï| knippen gehaald. Wij zagen o.a. een zwart fluweelen Japcrs een gedrapeerde kraag van wit zijden ertpajj gette, die over de buste gekruist werd, temj uiteinden smal uitliepen om op taillehoogm te gaan In een zwart fluweelen ceintwr, f midden op den rug met een kleine gesp sloot Mom Op bestaande gladde mouwen ziet mm k malen van afstekende stof een kleine pat b.v. met de halsgarneering overeenkomt en a geestigs aan de japon geeft. De pof waflK gïüj met de mouw in het armsgat gezet, wactce As noodig: ts. de bestaande mouw even in den onderkant wordt een zoom gemaaltw door een elastiek wordt geregen, zoodat de jj ruim op de oorspronkelijke mouw komt. Bet i een heel eenvoudige verandering voor eenv{ gedragen japon. Ilalsgarneerii Verreweg het meeste ziet men de punt»» knipte hals dragen, die dan ook bfj uitstekt schikt is voor gezette figuren. Het nieuwste is, de hals iets dieper daas maal in te knippen en in de opening een' piqué vest met kleine revers te dragen. Aan: bovenkant van het vest wordt aan de halsa een smalle reep genaaid, die om de hals waardoor het vest op de juiste hoogte blijft i ten. Voor dagelijksch gebruik zijn piqué na zeer practisch, omdat ze waschbaar zijn. Een andere aardige garneering, die zoovel! punt- als bij ronde kalzen past, bestat uit M stukjes bandfluweel in aardige tinten, die ais* vlecht om elkander worden geslagen en laa?tl hals worden gehecht, met of zonder afbtupJ einden en lussen. GOEDKOOPE KNIPPATR0N VOOR ONZE LEZERESSEN. Van de op deze pagina afgebeelde ien stellen wij ten behoeve van oca 1« ressen tegen kostprijs knippatw®8 oeschikbaar Bestellingen worden biMö J6 dagen uitgevoerd na overschrijvlBSjJ een bedrag van 0.58 op postrekening t.n.v den Patronendienst te den Haag der vermelding van gewenscht nummer luiste maat Aanvragen kunnen eveneens geschied door Inzending van 0.58 per postwissel per brief in postzegels aan de moderec trice van dit blad. Joan Maetsuyckerstr den Haag Men verzulme vooral niet Juiste maal gewenscht nummer op het postwis strookje of in de brief te vermelden De juiste Dikwijls komt het voor. dat men niet :ies de maat weet van het te best model Ten gerieve van lezeressen die te mede niet op de hoogte zijn. geven wij' derstaand een lijstje met de Juiste maten? de hiermede overeenkomende buste- i heupwijdten Vooi men tot bestelling gaat. diene men zich ei eerst van te ver? wissen of de opgegeven maat klopt voorkomt teleurstelling Maat Bustewijdte Heupwli: 40 92 1UU d 42 100 104 <j 44 108 nol 46 112 1161 48 120 124 50 126 130 f Het verdient wel aanbeveling om dit 4oed te bewaren opdat men het kan olegen bij eventueel nabestellen van pa! neii.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10