llitmii Nieuws- Uitmuit- üiilmM EEN MYSTERIE OPGELOST Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co„ Schagen. Eerste Blad. Tegenvoorstel gedaan. Gevangenisoproer in Noorwegen. Kostbaar manuscript gestolen. In den muil van den leeuw. HEVIG ONWEER BOVEN AMERSFOORT eer een bedreiging der NederI. Industrie. Oude veete uitgevochten. Noodlottige rit De gestolen juweelen van Dr. ir. Philips. Donderdag 24 November 1932. SGHA6ER 76ste Jaargang No. 9182 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag «n Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentlên nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DJ! NUMMER BESTAAT DIT DRIE BLADEN. DUITSCHLAND. Hij weigert een parlementair kabinet te vormen. Aanspraken op een kanselierschap nog niet opgegeven. Heden wordt Hinden- burg's antwoord verwacht. Naar uit Berjijn gemeld wordt, publiceerde het na- tionaal-socialistisch persbureau gistermiddag het volgende communiqué: „Hedenmiddag halfzeven is het antwoord van Adolf Hitier op den brief van staatssecretaris dr Meissner van gisteren overhandigd In dit antwoord wordt met een uitvoerige motiveering verklaard, dat Adolf Hitier, de opdracht tot het vinden van een luiver parlementaire oplossing der regeeringscrisis welke hem door den rijkspresident was gegeven, niet kan aanvaarden, daar deze opdracht met het oog op de daaraan verbonden reserves op zichzelf be schouwd niet uitvoerbaar is. Gezien de troostelooze situatie van ons vaderland, de steeds toenemende armoede en den plicht voor icderen Duitscher, al les in het werk te stellen om te voorkomen, dat volk en rijk in een chaos ten onder gaan, heeft Adolf Hitier den rijkspresident een nauwkeurig omlijnd voorstel gedaan, op grond waarvan de regeerings crisis binnen zeer korten, bepaalden tijd kan wor den opgelost. Het voorstel besluit met de belofte van Adolf Hitier, bij aanvaarding van zijn plan zoowel zijn persoon als zijn geheele beweging in de waag schaal te werpen voor het oplossen der regeerings crisis en zoodoende ook voor de redding van het va derland." Dit antwoord beteekent dus een feitelijke afwijzing van Von Hindenburg's opdracht aan Adolf Hitier, om een parlementaire raeerderheidsrcgeering te vor men. De oplossing die in bovenstaande communiqué aan de hand gedaan wordt, zal ongetwijfeld wel gaan in de richting van een presidentieele oplossing, iets wat Hitier steeds gewenscht, zoo niet geëischt heeft. Door zijn afwijzend antwoord blijft in ieder geval de mogelijkheid voor verdere onderhandelingen open. Bij de onderhandeling van het antwoord door den voorzitter van den Rijksdag, Göring, een partijgenoot van Hitier, heeft deze bovendien uitdrukkelijk den wensch uitgesproken, dat de draad tusschen het bu reau van den rijkspresident en Hitier niet zal wor den afgebroken, doch dat de onderhandelingen onder alle omstandigheden moeten worden voortgezet. Voorts heeft Göring verzocht, Hitler's voorstel voor- loopig geheim te houden, ten einde de verdere onder handelingen geen stoornis te doen ondervinden. Overigens heeft zich hij het verloop van de tot dus ver gevoerde onderhandelingen, welke ons geen stap verder gebracht hebben, zich telkens weer dezelfde Kringloop voltrokken. Adolf Hit Ier begint met den eisch te stellen dat hij rijkskanselier wil worden, een presidentieel kabi net dus; er volgen onderhandelingen en Hindenburg weigert. Gister heeft Hitier den dag besloten door op nieuw het rijkskanselierschap op te eischen. Vandaag worden de onderhandelingen voortgezet en de rijks- president zal opnieuw weigeren. Ernstige pogingen om een parlementaire meerder heid bij elkaar te krijgen, heeft Hitier in de week, die wij achter den rug hebben, geen oogenblik ge daan. Hij wist, dat de onderhandelingen met het Centrum bijna even moeilijk zouden zijn als met de Duitsch-nationalen, die zich openlijk tegen zijn rijks- *anselierschap verzetten. Hitler's plan. Hitier heeft moeten bekennen, zoo schrijft de Ber- hjnsche corr. van de „Tel." o.m., dat hij niet uit ei gen kracht op het rijkskanselierschap aanspraak kan niaken, maar dat hij dezen post verlangt uitsluitend ®ls de man, die het vertrouwen van den rijkspresi- flent geniet.. Met dat vertrouwen staat het maar zoo- Om den rijkspresident te bewegen in zijn benoe- ng toe te stemmen, was hij bereid de bezetting van tJJe overige portefeuilles aan Hindenburg over te laten. Niet alleen de rijkskanselier, maar ook iedere minister afzonderlijk zou het vertrouwen van den "Jkspresident moeten genieten. Indien Hindenburg oeze oplossing wilde aanvaarden, zou Hitier met zijn geheele persoonlijkheid en zijn geheele beweging ach- u niciïwe kabinet staan. Het is weinig waarschijnlijk, dat president Hinden- HorM-°u c,it nieuvY.e P,an van Hitier ingaat. Herhaal delijk heeft de rijkspresident laten verklaren, dat bartijleider voorzitter van een kabinet kan zijn, uat, steunend op zijn vertrouwen, boven de partijen s gesteld. Waarschijnlijk zal staatssecretaris Meiss- ïnrt-i-1i mor£en in verbinding stellen met andere partijieiders, om ook van hen te vernemen, dat een Trien1!?611'011 kabi netleen onmogelijkheid is. Dan zal en komen tot de z.g. presidentieele oplossing, en HITLER. behalve rijkskanselier von Papen noemt men vandaag dr. Bracht en burgemeester Gördeler als de candida- ten, die de meeste kans hebben de leiding in handen te krijgen. Zooals de dingen er gisteravond voorstonden, was het resultaat der tot op dat oogenblik gevoerde be sprekingen uiterst onbevredigend Indien Hinden burg het nieuwe aanbod van Hitler afslaat en daaraan valt nauwelijks te twijfelen dan zal er tusschen de nat.-socialisten en elk kabinet dai aan de regeering komt, opnieuw een oorlogstoestand ontstaan. Relletje vóór hotel Kaiserhof. Gisteravond kwamen plotseling van alle kanten een groot aantal communisten op het hotel Kaiser hof af. waar Hitler logeert, en waarvoor zich zijn partijgangers in dichte drommen hadden verzameld. De communisten riepen scheldwoorden aan het adres van de nazi's, die weldra met hen slaags raakten. De politie wist door snel op te treden erger te voor kómen, en deed de geheele omgeving ontruimen. Met gloeiende staven ten aanval. Door politie en troepen spoedig onderdrukt. Uit Oslo wordt gemeld: Dinsdagavond ontstond in de Akershus-gevangenis te Oslo een opstand onder de gevangenen. De gevangenen, die in de smederij werkten, sta ken met gloeiende staven ijzer de schilderswerk plaats in brand. Andere gevangenen overvielen de cipiers en ha men hun de sleutels af. Aangezien deze sleutels ech ter niet pasten op de sloten der groote gevangenis poorten, konden de gevangenen niet ontsnappen. De ontboden politie, die uitgerust was met stalen helmen, slaagde er na eenigen tijd in, het oproer te onderdrukken. Ongeveer veertig gevangenen werden in pantser auto's naar andere gevangenissen overgebracht. De smederij en de schilderswerkplaats zijn geheel uitgebrand. Het is opvallend, dat in dez> gevangenis, die plaats biedt aan ongeveer 1G0 gevangenen, bijna el ke drie maanden een muiterij of een oproer uit breekt. Van e©n tentoonstelt Lng over Wal ter Scott te New-York Al een maand geleden verdwenen. Naar Reuter uit New York meldt, is het tweede deel van het oorspronkelijke manuscript van Walter Scots roman „Guy Manenring", eigendom van J. P. Morgan, gestolen van een tentoonstelig, die ter her denking van Scott in de bibliotheek van de Columbia- universiteit werd gehouden. Het manuscript is er een uit drie, die tezamen den geheelen „Guy Mannering" vormen. De waarde moet zeer hoog zijn. Er zijn uitgebreide maatregelen getroffen om in alle oostelijke staten van Noord-Amerika naspeuringen te doen in stellen. Naar thans is komen vast te staan, moet het kost bare stuk reeds omstreeks 18 October verdwenen zijn. Angstige momenten voor een leeuwen temmer. Bij een vertooning in een circus te Warschau met een gedresseerde groep leeuwen is gisteravond een ongewoon ongeluk gebeurd, dat nog gped is afge- loopen. De temmer bekroonde eiken avond zijn dressuur- proeven door zijn hoofd en handen in den geopen- den muil van een leeuwin te steken Gisteravond bemerkte de temmer met ontzetting, dat de leeuwin hem niet meer losliet; tegelijkertijd voelde hij de sterke tanden van de leeuwin. Eerst na lange pogin gen is de ernstig gekwetste man er in geslaagd zich te bevrijden. Hij had nog zooveel tegenwoordigheid van geest, dat hij de opgewonden dieren in hun kooien wist te drijven, toen viel hij bewusteloos neer. Een groot deel van de toeschouwers hield aanvan kelijk het gebeurde voor een nieuwe zeer geslaagde truc. OX. VROITVVETOREN DOOR DEN BLIK SEM GETROFFEN. DEEL VAN DE BINNENSTAD IN DONKER. Gistermiddag omstreeks vier uur Is tijdens een kort maar hevig onweer boven Amersfogrt, de bliksem in geslagen in den O.L. Vrouwetoren, met het gevolg, dat de geheele electrische installatie werd vernield, en de motor, welke het mechanisme voor het speelwerk drijft, verbrandde. Het speelwerk is daardoor eenigen tijd buiten dienst gesteld. De bliksem is via den bliksemafleider in de aarde geslagen. Voor zoover men gisteravond heeft kunnen nagaan, is er aan het bouwwerk zelf niets beschadigd. Doordat verschillende electrische leidingen in de binnenstad in verbinding stonden met den kabel, die naar den toren leidt, is in verschillende zaken in de binnenstad de lichtleiding eveneens stukgeslagen. Doch dank zij de hulp van de Prov. Utrechtsche Electrlci- teitsmaatschappij kon m weer spoedig de zaken ver lichten. Ten gevolge van den bliksem zijn eveneens eenige telefoonlijnen gestoord, terwijl ook het alarmeerings- toestel van het politiebureau het heeft moeten ontgel den. Oprichting van stroocartonfabriek ln Enge land. Reuter seint uit Londen, dat een maatschappij is op gericht met een kapitaal van 1 mihoen tot oprichting van 3 stroocartonfabrieken, in Berkshire, waartoe be sloten is in de vergadering van de „National Farmera Union" te Faringdon (Berkhire). Men wijst er op. dat dit de eerste fabrieken van dien aard in Engeland zijn, en zij zullen in staat zijn het stroocarton 20 pet. goedkooper te produceeren dan de Nederlandsche fabrieken. Van de boeren wordt een garantie geëischt voor de levering van 50.000 ton stroo per jaar en per fabriek. Gisteren is overeenstemming bereikt inzake de leve ring van stroo voor de drie fabrieken. Betaald zal wor den gemiddeld 30 shilling per ton stroo in balen, leve ring naastbijzijnden verkeersweg, en gereed voor ver werking met een extra-betaling van 20 pet. Een der vechtersbazen ernstig gewond. De ander zichzelf bij de poiitie aange meld. Dinsdagmiddag heeft op den L. Tiendeweg te Gou da een vechtpartij plaats gehad tusschen twee man nen, zekere A. de J. en H. A., uit het Groninger land, waarvan de een den ander in Gouda aantrof. Er bestond tusschen beiden een oude veete en A. meende deze afdoende te kunnen beslechten door zijn provinciegenoot met een mes te lijf te gaan. Ze troffen elkander in een café; daar sloegen ze reeds aan 't bakkeleien. Later is op de straat do twist voortgezet. Deze liep ten slotte zoo hoog, dat A. uit zijn zak een knipmes te voorschijn haalde en daarmede zijn tegenstander te lijf ging. Hij bracht De J. 4 steken toe, waarvan 2 doel troffen. De slag- Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 752 m.M. Vooruitzichten: Blijft buiig. Temperatuur: 6 gr. C. is 42 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogzilde E 103, Schagen. Ge'dipl. Opticien Refractionist. Hel oogonderzoek doen wij gratis. ader van den linkerarm werd doorgesneden, terwijl verder een diepe wonde in den linkerbovenarm werd toegebracht. Hevig bloedend viel De J. op den grond. Dr. Rups legde een voorloopig verband en achtte opneming in de wijkverpleging noodzakelijk. De dader, die zeer overstuur was, heeft zichzelf bij de politie aangemeld. Hij is op het bureau, in af wachting van het onderzoek, opgesloten. Wielrenner in levensgevaarlijken toestand opgenomen. Bij een trainingsrit, welke door de wielrijdersclub ..Vitesse" te Nispen was georganiseerd, aan welke rit door 70 renners werd deelgenomen, is de renner P. van Zandvliet, uit Roosendaal komen te vallen, toen hij nog een 50 meter had te rijden om de finish te bereiken. Het slachtoffer werd met een zware hersenschudding en in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis Charitas te Roosendaal overgebracht. GEEN AANSLAG OP HOOVER'S TREIN. Op den dag van de presidentsverkiezingen in de Vereenigde Staten rapporteerde een spoorwegwach ter van een seinhuis in de buurt van San Francisco, dat hij een poging had ontdekt om den spoorweg op te blazen, voordat de trein zou passeeren, waarin Hoover reisde. Op de aangegeven plaats vond de politie 22 stukken dynamiet. Volgens een Reu ter-telegram uit San Francisco heeft de baanwachter thans bekend dat de heelö zaak door hem geënsceneerd was. Hij wilde de pu blieke aandacht trekken en had dat op deze wijze willen bereiken. Het dynamiet had hij uit een mijn gestolen. De geheele bnit gevonden. - Een Oostenrijker in den val. Een ieder zal zich herinneren, de meer dan brutale inbraak, c"e eenigen tijd geleden te Den Haag werd gepleegd ten huize van Dr. Ir. Philips en waarbij ju weelen en andere sieraden ter waarde van f 200.000 werden ontvreemd. Thans is aan dit mysterie een ein de gekomen. De Haagsche politie is er in geslaagd den geheim- zinnigen diefstal op te helderen. De geheele gestolen buit ter waarde van f 200.000 is in beslag genomen en een der daders, de Oostenrijker M., is gearresteerd. Terwijl men algemeen dacht dat de kans op een oplossing in deze mysterieuze zaak geringer was dan ooit, omdat de drie Oostenrijkers H., D. en M. die van den diefstal werden verdacht, juist een week ge leden uit de voorloopige hechtenis in het Huis van Be waring waren ontslagen, is een der verdachten gister avond plotseling in den val geloopen. Naajr een tweede verdachte wordt op het oogenblik nog gezocht. Ov©r onze grenzen. De drie Oostenrijkers werden Donderdag 17 dezer als vreemdelingen zonder middelen van bestaan over de Belgische grens gezet, doch één hunnei werd Za terdag 19 Nov. j.1. wederom door de politie in Den Haag opgemerkt. Twee hunner, zekere D. en M. hebben zich, naar vermoed wordt, daarop naar Keulen bege ven, waar zij blijkbaar eenig geld hebben weten te krijgen voor hun verdere plannen. M. keerde n.1.Za terdag via Emmerik naar ons land terug. Aan de gens toonde hij een paspoort, daarbij blijkbaar er niet op rekenend, dat men zijn naam nog zou weten. M. reisde direct door naar den Haag waar hij door de Haagsche politie werd opgemerkt. De politie ging zijn gangen nauwkeurig na, omdat vermoed werd dat hij teruggekomen was om zich van den buit meester te maken en vervolgens naar zijn medeplichtigen in het buitenland terug te keeren. Overvallen, Dinsdagavond werd deze man overvallen toen hü een bepaald pand ter stede verliet. Hij werd in het bezit ge vonden van alle juweelen en verdere sieraden, terwijl bij huiszoeking in het pand ook de gestolen duizend gouden Engelsche ponden werden aangetroffen. Al het gestolene. dat sedert de inbraak diep onder den vloer in het laatstbedoelde pand was begraven ge weest, had de Oostenrijker juist opgegraven met d« bedoeling het naar het buitenland te brengen. De thans in beslag genomen buit is geheel compleet. Het spreekt vanzelf, dat de man opnieuw in verzeker de bewaring is genomen. Hoe men hem volgde. Toen de thans gearresteerde, die schoenmaker van beroep is, na de uitleiding wederom de grens passeerde, heeft hij als een gewoon reiziger zijn pas getoond. De grensbeambten waren natuurlijk op de hoogte van zijn uitwijzing uit ons land en zoo was het vrij eenvoudig de politie-autoriteiten te waarschuwen, dat de man zich weer in ons land bevond. De gangen van den man zijn toen nauwkeurig nage gaan, totdat de politie Dinsdagavond tot zijn arrestatie is overgegaan. Deze geschiedde voor de schoenmakerij aan den Sohenkweg, waar de man voor zijn arrestatie op 8 Augustus j.1. werkzaam was. Al dien tijd was de schoenwinkel gesloten gebleven. Vakwerk. Vroegere huiszoekingen ter plaatse hadden nooit eenig resultaat opgeleverd, wel een bewijs hoe goed de man de juweelen en andere gestolen goederen had ver borgen. In den keukenvloer was daartoe een zeer diep gat gegraven; de opening is nadien uiterst zorgvuldig dichtgemaakt. De medeplichtige gezocht. De politie heeft nu de aanhouding en uitlevering ver zocht van een der andere ook over de grens gezette Oostenrijkers, die waarschijnlijk als de hoofddader in deze berucht geworden zaak zal zijn opgetreden. Deze man staat zeer ongunstig bij de politie bekend. Reeds verschillende malen werd hij veroordeeld. Ook werd hij al eenige keeren als ongewensohte vreemdeling over de grens gezet om evenwel na korten of langoren tijd weer in ons land terug te keeren.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1