liefde de Sterkste. BLUE BAND Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Tweede blad. No. 9182 DE ALGEMEENE VERGADERING. Behandeling van de Begrooting. WEET WAT U. EET! In het Gemeenlandshuis aan den Kennemerstraat- te Alkmaar, werd Woensdag 23 November 1932, Hes morgens 10 uur, de^algemeene vergadering ge houden van het Bestuur van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans Jr., dijk graaf; secretaris de heer J. W. Boersma; penning meester de heer P. W. Groot; ingenieur de heer P. Tj. poppen De Voorzitter heet de heeren welkom en deelt me de dat van den heer Sluis bericht is ingekomen, dat jiij verhinderd is de vergadering hij te wonen. Verder zijn voor zoover mogelijk, alle Hoofdinge landen aanwezig. Op een daartoe gedaan verzoek verleent de Voorzit ter het woord aan den heer D de Boer. die zegt als oudste hoofdingeland de bevoegdheid te hebben, het •woord te voeren en spr. wenscht dan den Dijkgraaf geluk met zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Spr. heeft zich in hooge mate ver heugd over deze onderscheiding, niet alleen als per soon, maar ook als bestuurslid van dit waterschap en zegt dat hoewel hij het verleenen van dergelijke on derscheidingen dikwijls vergissingen worden begaan, dit thans niet het geval is geweest. (Applaus.) De Voorzitter dankt den heer De Boer voor deze vriendelijke woorden en de vergadering voor hare in stemming en zegt dat wat bereikt is geworden, mo gelijk is geweest door algemeene samenwerking en daardoor een deel van de onderscheiding die spr. is toegekend, op het algemeen bestuur terugkomt en spr. feliciteert de heeren daar wel mee. De notulen worden goedgekeurd. Ged. Staten verleenden hun goedkeuring aan ver schillende besluiten, in de vorige algemeene vergade ring genomen. Op 19 September kwam, begeleid door een brief, onderteekent N., een kaart in van de Hondsbossche Zeewering van October 1890, vervaardigd door den heer H. G. Th. Mann. Het is niet mogelijk geweest den onbekenden gever dank te betuigen en daarom doet de Voorzitter het thans in deze vergadering. Van harte dankt spreker den gever, een dergelijke sympa- :eke daad wordt op hoogen prijs gesteld. Diverse aankoopen. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden wordt voorge- steld tot aankoop van: lo. een stuk gedempte sloot van den polder „de Zeevang" voor f 1— Wordt goedgevonden. 2e. een perceel bouwland van mevr. wed. P. Broek huizen te Nieuwe Niedorp, voor de verbetering van den weg op den Langereisdijk, voor den prijs van f850.-; Conform hot voorstel wordt besloten. 3o. twee perceelen grond, respectievelijk van K. Bos Jz. te Alkmaar en van L. A. Wetsfeijn te Huis waard, ter verbetering van den weg op den Zuidcr- Rekerdijk voor den prijs van f 1.per M2.; Wordt goedgevonden. 4o. een huis en erf van mevr. wed. J. Mol te Aven- hora voor f 4000.het huis af te breken en het per ceel, voor zooveel noodig, bij den openharen weg te voegen. Een en ander omdat in de kom der gemeente Avenhom. ter plaatse waar de weg op den Waligs- dijken de dorpsstraat samenkomen, zich aan de zuid zijdeeen zeer scherpe bocht evindt, die voor het ver keer uitermate hinderlijk en bovendien gevaarlijk is, doordal het onmiddellijk aan don weg grenzende hoekhuis alle uitzicht beneemt; Wordt goedgevonden. Voorts wordt door Dijkgraaf en Hoogheemraden voorgesteld, om tei verkrijging van een beteren ter reinstoestand, met den heer Jb. Eduwaard te Camper duin een ruiling van grond aan te gaan, waarbij da heer Eduwaard ongeveer 60 M2. grond aan het Hoog heemraadschap afstaat en het Hoogheemraadschap f50 M2. aan den hee»* Eduwaard. De heer Eduwaard is bereid voor den door het Hoogheemraadschap af te stanen grond f 1.50 per M2. te betalen, terwijl de waarde van den grond, dien het Hoogheemraadschap ontvangt, op f3.zal worden gesteld. FEUILLETON. Naar het Engelsch van Mrs. Patrick MacGill. Het schoonste liefdes-lied, dat ooit geschreven werd. Hetty ontwaakte met schrik uit een korten, onrus- «gen slaap. Ztj bevond zich in een kleine kamer, ge meubeld met een vurenhouten tafel, twee stoelen en een harden, paardenharen sofa. Zij lag op de sofa met haar mutsje op en haar mantel aan. juist zooals zij 8 uren geleden naar het politiebureau gekomen was. Het kleine raampje zat hoog in den muur, maar bui ten stond er een boom voor en de groene takken tikten egen het glas, met een zacht geluid, dat het rampzalige ®eiske scheen te lokken in den ochtendzonneschijo en an haar heerlijke jeugd te genieten. Het zonlicht, dat op de bladeren glinsterde, bracht tranen in Hetty Loring's oogen. Welk zou haar trouwdag geweest zijn! eei* boosaardig spel van het Noodlot had ge- 1 d. dat haar vader juist haar trouwdag had uitgeko- u om uit de gevangenis te ontsnappen? u toch gevoelde zij geen bitterheid tegenover den coien opgejaagden vluchteling, die naar haar vaste ,2+* meer zwak dan slecht was geweest; zij was erbitterd door den samenloop van omstandigheden. acht uur kwam dezelfde politieagent, die Hetty a gearresteerd in de kamer met een dampende kroes ee een een bord, waarop twee dikke boterhammen et marine besmeerd, lagen. «Wees nu verstandig en eet iets, anders zult u niet S zi^n om van u af te spreken als u om tien uur d°rw n polltierechter moet verschijnen", zei de vrien had'3ke ^0nge man> die oprecht medelijd-en met Hetty den" 7°UW een °°&je °P de kinderen gaan hou- vertel<2e bij tien minuten later, toen hij terugkwam moe^au i Wa.rm water volgens het reglement Btuk h h ouc* z'Jn> maar hij had het verwarmd een e' Sele zeep en een schoone, ruige handdoek. He Hoogheemraadschap zal dus bij de ruiling f630 toekrijgen. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. De badplaats Camperduin. Door den heer Jac. Bellis te Petten is gevraagd een gedeelte ter grootte van ongeveer 6 Are, 50 c.A. in erfofi ht te mogen ontvangen, ten einde daarop een woonhuis te stichten. Het perceel bestaat in hoofd ik uit duingrond en is gelegen nabij Camperduin. Tegen de uitgifte in erfpacht van dezen grond be staan geen bezwaren. In verband met de ontwikke lingsmogelijkheid van Camperduin als badplaats, wor«t voorgesteld de erfpachtssom op 10 cent per M2. of in totaal op f 65.per jaar. Wordt goedgevonden. Overneming van wegen. Verwijzende naar de uitvoerige beschouwingen die Dijkgraaf en Hoogheemraden hebben gewijd aan de concentratie van het wegenbeheer in het algemeen en de overneming van eigendom, beheer en onder houden van een weg der gemeente Winkel, in het bij zonder. stellen zij thans voor tut overneming van den zg. Heerenweg in de gemeente Egmondbinnen loopende van de grens der gemeente Castricum af to de grens der gemeente Bergen, de Vennewatersweg, vormende de verbinding tusschen Egmondbinnen en Heiloo en het gedeelte van den Hoeverweg in de kom van Egmond aan den Hoef, bekend als de Slot- weg. Wordt goedgevonden. Van de Banne Nieuwe Niedorp. Bovendien wordt voorgesteld tot overneming van den VVinkelerweg, van de grens der gemeenten Nieuwe Niedorp en Winkel af tot den dorpsweg van Nieuwe Niedorp. Dit weggedeelte, lang 164.50 meter, en thans in eigendom, beheer en onderhoud bij de Banne Nieuwe Niedorp. sluit aan op den van de ge meente Winkel over te riemen weg. De verbetering van dezen weg is bereids gereed gekomen. De banne stelde zich vooraf garant alle kosten door het Hoogheemraadschap gemaakt, ten behoeve van deze wegverbetering te zullen terugbe talen, indien een overeenkomst tot overdracht niet tot stand mocht komen. De kosten van het werk, vermeerderd met de kos ten van aankoop der hiervoor bedoelde terreinsstroo- ken, hebben bedragen rond f3600.—. Rekening hou dende met den levensduur van het wegdek, en uit Wanneer U aan talel gaat voor het middagmaal, weet dan wat gij uw gezin voorzet. Laat dan alles gebakken, ge braden en gestoofd zijn in 30 ct Blue Band - Hollands beste per standaardmerk - voor 100 °/o S half bereid uit de allerbeste g pond grondstoffen. Verseh gekarnd mei 25 °/0 allerfijnste Roomboter onder Rijkscontróle. Deze dingen werden aangevuld met zijn eigen zakkam metje, dat Hetty dankbaar aannam, waarna zij zoo goed mogelijk toilet maakte. Niettegenstaande de donkere kringen onder haar oogen, die getuigden van een slapeloozen nacht, zag het jonge meisje er allerliefst, maar bedrukt uit, toen zij vier uren later in de beklaagdenbank kwam. De kranten hadden op een of andere wijze reeds van het geval gehoord en de rechtszaal was gevuld met een aantal nieuwsgierigen, voor wie de aanblik van een medemensch in tegenspoed een welkome'afleiding was. Illustrators van de verschillende kranten haalden vlug hun potlood en schetsboek te voorschijn, toen zij zagen hoe jong en lieftallig de gevangene was. De beschuldiging: „Het buisvesten van een vluchte ling en het verleenen van hulp om aan den arm der gerechtigheid te ontkomen, werd Hetty voorgelezen, die slechts zeer vaag de onduidelijke wettige bewoordingen begreep en antwoordde door een onmerkbaar knikje met haar goudblond hoofd en een even samentrekken der mooie wenkbrauwen. „Lord Perivale", riep de deurwaarder met luide, hel deren stem en iedereen zag reikhalzend uit naar den arlstocratischen getuige in deze zaak. „U heeft juffrouw Loring gisteravond in haar huis bezocht op een buitengewoon laat en ongewoon uur om duidelijk te zijn te middernacht?" constateerde de rechter van instructie met koude, effen stem. „Ja", antwoordde Lord Perivale kortaf met een nor- schen blik naar het meisje in de beklaagdenbank. Hij verachtte het publiek, dat hij „het gepeupel" noemde en hij haatte publiciteit. Op dat oogenblik wenschte hij Hetty Loring dood. De rechter zette zijn kruisverhoor voort. „De zaak, die u met juffrouw Loring te bespreken had, moet wel zeer dringend zijn geweest om tot een zóó laat bezoek te leiden. Wilt u ons in het kort den aard ervan mededeelen?" Lo~d Perivale kuchte en aarzelde en men kon nem aanzien hoe woedend hij was. dat hij op zulk een wijze gedwongen werd de zaak in het publit bekend te ma ken. Hetty bloosde en keek diep beschaa/md. Zij was in tens en bitter verontwaardigd, haar liefde voor Jack, die zij als het mooiste en heiligste in haar leven be schouwde, door de meedoogenlooze atmosfeer van een rechtszaal gesleurd te zien. Maar het gevoel, dat de vraag van den rechter bij haar wakker riep, was nog niets vergeleken bij bet brandende gevoel van onrechtvaardigheid en wanhoop bij de leugens, die als waarheden klonken, toen zij door Lord Perivale geuit werden. „Wilt U ons vertellen waarom u juffrouw Loring op dat late uur bezocht?" drong de magistraat opnieuw aan. De volei zaal was als geëlectriseerd door algemeene opwinding en de atmosfeer was geladen van emotie, toen de oude edelman voortging: „Deze jonge vrouw is in de eerste plaats de dochter van Flobert Loring, den misdadiger, die naar ik meen, uit de gevangenis ontvlucht is." „Dat weten wij", viel de rechter eenigszins ongedul dig in. „Juist, maar wat u niet weet. is, dat door een onge lukkige samenloop van omstandigheden mijn zoon in de valstrikken van deze jonge vrouw is geraakt en haar zelfs als zijn verloofde aan mij heeft voorgesteld." Aller oogen waren gericht op het mooie gezichtje, dat zoo wit en onbewegelijk was. als ware het uit mar mer gehouwen. Hetty Loring voelde haar bloed bevrie zen. toen Lord Perivale voortging: „Natuurlijk wenschte ik haar niet tot schoondochter: het kind van den man. die in zoo'n nauw verband stond tot den dood van mijn broer acht jaar geleden en die juist bezig was te ontsnappen uit de gevangenis waar hij was heengezonden om zijn gerechte straf te onder gaan. Maar toen mijn zoon dit vernam, was hij nog vas ter besloten met haar te trouwen en de plechtigheid was vastgesteld op vandaag, ze hadden een speciale- vergunning, en dat alles heb ik mee moeten aanhooren" eindigde de oude man verontwaardigd. De journalisten schreven met koortsachtigen ijver en de teekenaars maakten hun schetsen met uitersten zorg. Het gebeurde zelden, dat zij zoo'n roman „naar het le ven" te hooren kregen. „Maar u heeft ons nog altijd niet verteld waarom u juffrouw Loring bezocht", herinnerde de rechter Lord Perivale. Op zijn verbonden hoofd wijzend, merkte de oude edel man geirriteerd op: „Het zou niet te veel zijn als u een beetje rekening zoudt willen houden met mijn verwon ding en mij het verhaal op mijn eigen manier zoudt la ten vertellen". „Zeker", mompelde de rechter met vriendelijke be leefdheid. Hij kende Lord Perivale persoonlijk en was dadel'i'k ge-eigd hem te verontschuldigen. „Als u dan de heele onverkwikkelijke waarheid we ten moet... ik ging deze jongedame een groote som gelds aanbieden als zij haar verloving met mijn zoon wilde verbreken," zei hij. Toen viel hem plotseling nog een andere belangrijke bijzonderheid in, die lady Olga hem verteld had. ..Het meisje schijnt haar vaders ondeugden geërfd te hebben want zij is wegens diefstal uit haar betrekking gaande van een rentebasis van bïi per jaar, zul len de gemiddelde voortdurende kosten van het weg gedeelte, met inbegrip van het gewone jaarlijksche onderhoud, gesteld kunnen worden op rond f232. De bijdrage, die voor het weggedeelte uit de pro- inciale kas zal worden genoten, is te stellen op f72. .Iet de Banne wordt overeengekomen, dat het ver schil tusschen deze bedragen, of f232.f72. f 160.als vaste bijdrage jaarlijks door de Banne aan het Hoogheemraadschap zal worden uitgekeerd. Ook dit voorstel verwerft zonder hoofdelijke stemming de goedkeuring der vergadering. De geldleening. Dijkgraaf en Hoogheemraden bieden ter vaststel ling aan een ontwerp besluit om hen te machtigen tot het aangaan eener geldleening van f500.000.— tot dekking van de kosten van verbetering van we gen, tot de overneming waarvan de vergadering heeft besloten of waaromtrent zij met de tegenwoor dige onderhoudsplichtigen, in afwachting van de be slissing der algemeene vergadering tot overeen stemming zijn gekomen. Het bedrag der leening is gebaseerd op de kosten van verbetering, zooals die door onzen technischen dienst zijn geraamd en die tot grondslag der onder handeling?- hebben gediend, met dien verstande, dat die vooi den Heerenweg in de gemeente Egmond binnen waren geraamd op f210.000.— en die voor de wegen der gemeente Winkel op f 115.300.Voor deze wegen worden echter reeds over 1932 de volle bijdra gen van gemeente en provincie genoten, welke bij-* dragen in hun geheel in mindering kunnen strekken van het te leenen bedrag, omdat voor deze wegen over 1932 uitsluitend uitgaven voor verbetering zijn gedaan. In totaal zou volstaan kunnen worden met f 493.600.te leenen. Het verdient echter de voor keur dit bedrag af te ronden tot f500.000,omdat daardoor de mogelijkheid wordt geopend, dat de lee ning ter beurze wordt genoteerd. Voorts te bepalen, dat de leening zal worden aan- gegaan tegen een reëele rente van ten hoogste 5* b. dat, behoudens het bepaalde onder c. de lee ning zal worden afgelost in 25 jaar, aanvangende in 1933, en wel: van 1933 tot en met 1942, telken jare f23.000. van 1943 tot en met 1952, telken jare f22.000. van 1953 tot en met 1957, telken jare f 10.000. Zonder discussie wordt conform het voorstel van het Dag. Bestuur besloten. De tijdelijke salariskorting. Nadat de openbare vergadering een poosje ge schorst is geweest en weer heropend is, komt aan de orde het voorstel van het Dag. Bestuur om voor- loopig voor één jaar een tijdeiijke salanskorting toe te passen en wel voor Dijkgraaf en ambtenaren van 5 voor hoogheemraden van 10 In ons nummer van 12 November jl. hebben wij uitvoerig de motiveering van dit voorstel vermeld. De heer P J. Waiboer zegt, te behooren tot de genen, die van meening zijn, dat de salarissen van ambtenaren niet behoeven te schommelen met de Inkomens van particulieren. Doch gezien den toe stand van het oogenblik, en gelet op de omstandig heid, dat vele wel genegen zijn de verlaging van het welstandspeil te aanvaarden, meent spr. dat een salariskorting van 10 redelijk is te noemen. Spr. wijst er op, dat de koopkracht van het geld grooter is geworden en dat de korting daardoor beschouwd kan worden als te zijn pl.m. 4 Wat de hoogheem raden betreft, spr. meent dat een korting van 20 heel goed kan. Spr. wil tevens voorstellen een ver laging van de vergoeding voor hoofdingelanden en hoofdingeland-plaatsvervangers van 20 De heer Jimmink zegt, meerdere malen gewezen te hebben op de te hooge salarissen van Dijkgraaf Hoogheemraden en hoofdambtenaren, niet alleen wat de salarissen betreft, maar ook ten aanzien van de vergoeding voor autogebruik, reis- en verblijfkosten, enz. Totdat dan nu Dijkgraaf en Hoogheemraden voorstellen, rijk en provincie ten voorbeeld en de ambtenarenorganisaties gehoord, voor één jaar de sa larissen van de hoogheemraden met 10 te ver korten en die van den dijkgraaf en ambtenaren met 5 Spr. heeft een oogenblik perplex gestaan, toen hij zijn gedachten over dit ontwerpbesluit heeft la ten gaan. Spr. wijst uitvoerig op den economischen toestand, hoe de landbouwers 365 dagen in het jaar werken, met ontzegging van alle wereldsche genoe gens. vaak dag en nacht en desondanks momenteel van eenige winst geen sprake is, ja veelal van ver lies. Eenzelfde toestand is in het veehoudersbedrijf, in het akkerbouwbedrijf en in niet mindere mate in hot tuinbouwbedrijf. Zij allen zijn op sterven na dood en worden door kunstmatige ademhaling in 't leven gehouden. Spr. wijst er dan op, dat de salaris sen van het Hoogheemraadschap door al deze men- schen moeten worden opgebracht en spr. oordeelt dan ook, dat het voorstel van het Dag Bestuur om 5 te korten feitelijk een plagiaat is (Enkele stemmen: ontslagen, en een zeer goede vriendin van mij, die in deze zaak betrokken was, heeft al haar invloed aange wend om te beletten, dat zij op zoo'n jeugdigen leeftijd gerechtelijk vervolgd zou worden." De waarheid werd hier zoodanig verdraaid en ver wrongen, dat Hetty het uitsnikte en haar blauwe oog?n stonden star van ontzetting. Nu zou Jack toch zeker wel tusschenbeide komen en zorgen dat zij niet langer zoo gemarteld werd! Zij bood een beeld van hulpelooSe ellende toen zij de zaal rondkeek, alsof zij verwachtte, dat haar ver loofde komen zou om haar terzijde te staan. „Terwijl wij in gesprek waren, werden de ramen open gegooid het waren groote openslaande deuren, die op den tuin uitkwamen en de vader van het meisje vloog naar binnen. Ik probeerde mijn politiefluitje te voorschijn te halen, maar ik werd tegen den grond ge slagen... en de rest weet u." Er ontstond een gemompel van sympathie in de zaal, wat Lord Perivale zeer onaangenaam scheen te zijn en de rechter wendde zich tot hem met de vraag: „Is uw zoon in de zaal? Natuurlijk heeft hij geen en kele verplichting, maar als hij wil, zou hij naar voren kunnen komen en ons misschien eenig licht werpen op het karakter van het meisje." Het gemompel der menigte verstomde en werd door een zoo doodsche stilte gevolgd, dat men een speld kou hooren vallen. Daarna hoorde Hetty Jaok's vader met luide stem, die haar als het geluid uit een koperen trompet klonk, ten aanhoore van het publiek zeggen: „Nadat ik gisteravond nog met mijn zoon gesproken heb, zag hij het onmogelijke van dit huwelijk in en het is met zijn volle toestemming, dat ik juffrouw Loring den afkoopsom bood." Iemand in de volle zaal een vrouw verbrak de gespannen stilte door een luiden verontwaardigden uit roep: „Wat een schooier!" riep zij onwillekeurig en haar oogen waren gericht op het doodsbleeke gezicht van het meisje ln de beklaagdenbank. „Verwijder die vrouw uit de zaal!" klonk het strenge bevel van den rechter. De vrouw, die klaarblijkelijk het hart op de rechte plaats had en die wist, dat het spel der liefde voor een ieder gelijk is, of hij boer of edelman van geboorte is, wierp Hetty een blik van sympathie toe, alvorens zij uit de zaal werd gebracht. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5