Aliiieei ifiws- De crisis in Duitschland duurt voort. Het IJselmeer-Pei!. Arpad Moldovan, Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. eerste blad Ook Mgr. Kaas niet geslaagd. STROOPER NEERGESCHOTEN. Kinderportretten Familiegroepen Busten, enz. Fotografische Atelier Geen verlaging. DE MOOISTE FOTO Het wrak van de P. C. Hooft. Duitsch stoomschip vergaan. Zaterdag 26 November 1932. SGHAGER 76ste Jaargang No. 9183 COURANT. jjjt blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- dag «d Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk In het eerstuftk-imond nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letlers worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADEN ONVOLDOENDE STEUN BIJ DE PARTIJEN. Nadat Hitier. zooals bekend gefaald heeft in de vorming van een nieuwe regeering, heeft de Rijks president mgr. Kaas. den leider van de R.K. partij, het „Centrum", opgedragen een nieuw kabinet sa men te stellen. In politieke kringen verwachtte men echter al direct weinig resultaat van deze nieuwe opdracht, en het is gebleken, dat zij hierin goed gezien hadden. Mgx. KAAS. Gisfermiddag om vijf uur heeft mgr. Kaas den Rijkspresident opgezocht ten einde hem rapport uit te brengen betreffende besprekingen met de partij leiders Hitier, Hugenberg, Schaeffer en Dingeldey. Officieel wordt medegedeeld: „De Rijkspresident heeft hedenmiddag om vijf uur den leider van de Centrumspartij prelaat Kaas ontvangen, die hem verslag uitbracht over zijn vandaag gevoerde bespre kingen met de voorzitters der N S.D A.P., der Duitsch-Nationale Volkspartij, de Beiersche Volks partij en de Duitsche Volkspartij betreffende de eventueele mogelijkheden tot vorming eener nood- en werkgemeenschap van den Rijksdag. Prelaat Kaas heeft bij deze besprekingen aan de leiders der genoemde partijen in de eerste plaats de vraag gericht of zij evenals de Centrumspartij be reid zijn deel te nemen aan beraadslagingen over een zakelijk nood- en werkprogram voor een meer derheidsregeering. Deze vraag is door de voorzitters der Beiersche Volkspartij en der Duitsche Volkspartij bevestigend beantwoord. De voorzitter der Duitsch Nationale Volkspartij heeft een dergelijke bespreking in strijd geacht met het standpunt dat door zijn partij wordt ingenomen. De voorzitter der N.S.D.A.P. verklaarde, dat hij op grond der ervaringen van de laatste dagen en in verband met de overtuiging dat geen positief resul taat is te bereiken, aan een dergelijke bespreking niet kan deelnemen. Uit dien hoofde hoeft prelaat Kaas den Rijkspre sident verzocht te mogen afzien van vorder contact met de partijen. De rijkspresident heeft den prelaat dank gebracht voor diens bemoeiingen." I Aangenomen wordt dat de Rijkspresident thans iedere verdere poging een parlementaire meerder heid te vormen, zal opgeven en op z'n laatst Zater dag een man die zijn vertrouwen heeft, zal belasten met de vorming van een presidentieel kabinet. j De JD. A. Z." noemt in dit verband den naam von Neurath, terwijl het „Acht Uhr Abendblatt" van meening is dat generaal von Schleicher thans voor het kanselierschap in aanmerking komt. Hugenbergs onderhoud met dr. Kaas. Van Duitsch-Nationale zijde wordt medegedeeld dat in het onderhoud dat dr. Hugenberg gisteren met dr. Kaas had, Hugenberg nogmaals verklaarde dat de ervaring van de laatste jaren het schadelijke van een parlementair partij-regime duidelijk had aan getoond. Evenmin kon er twijfel bestaan over de ver keerde gevolgen van het sedert 1919 tusschen het Rijk en Pruisen bestaande dualisme. De ontwikke ling van de laatste maanden houdt het begin in van het overwinnen van beide kwalen. De Duitsch-Na tionale Volkspartij houdt vast aan wat er bereikt is, zoolang de parlementair georienteerde krachten er niet in slagen iets anders te doen. De partij die de door den Rijkspresident in den afgeloopen zomer ge nomen besluiten heeft toegejuicht, steunt het denk- beled van ene presidentieel kabinet. Daarbij moeten echter de fouten, die het afgetreden kabinet heeft ge maakt. vermeden worden. Het denkbeeld van een meerderheidsregeering op de basis van bepaalde programpunten herinnert zoo zeer aai. de richtingspolitiek van vroeger, dat juist de Duitsch-Nationale Partij na de opgedane ervaring geen behoefte aan herhaling heeft. Het drama te Egmond. De man doodgebloed. Zooals we reeds in ons nummer van Donderdag heb ben bericht, is Woensdagavond te Egmond Binnen een strooper door een jachtopziener neergeschoten. Om trent dit drama, dat een menschenleven kostte, kun nen we nog 't volgende melden. De 25-jarige strooper Krijn Dekker uit Egmond aan Zee was omstreeks half negen met zijn broer in de duinen, 't z.g. Krim, een duingebied in de gemeente Egmond-Binnen, op ongeveer een uur afstand van de kom der gemeente. Daar werden de beide mannen ontdekt door twee veldwachters, waarbij één onbezoldigde, tevens jacht opziener, t.w. de 35 jarige Joop van den Berg. De politiemannen riepen hen aan, doch de stroopers gaven geen gehoor aan dit bevel en wilden vluchten. Daarop schoot de onbezoldigd rijksveldwachter en *Mkte K. D., die viel. In allerijl werd het slachtoffer een naburig huisje binnengedragen, waar bleek dat de dood reeds door verbloeding was ingetreden. Twee ontboden doktoren konden geen hulp meer bieden. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Egmond a.d. Hoef overgebracht. ■Het slachtoffer stond gunstig bekend. WAT DE BROER VERTELT. ■Aan de Alkm. Crt. ontleenen we nog enkele bijzon derheden: De 30-jarige broer van het slachtoffer, een slanken visscher met een ernstig uiterlijk, die er met zijn broer °Bi te stroopen op was uitgetrokken, verzekerde, dat er van een aanval door zijn broer op den jachtopziener feen sprake was. Hij vertelde dat zij den jachtopziener Pas ontdekten, toen hij 5 M. van hen af was. De jacht opziener stak toen onmiddellijk zijn licht aan en riep: «blijf staan g.v.d.Ook liet hij onmiddellijk den hond los *n riep: „vast". Wij vluchtten, aldus de broer, en de hond ging onmiddellijk achter mijn broer aan. Mijn roer had wel een dolkmes bij zich voor den hond, och heeft blijkbaar geen tijd gehad om het te ge bruiken. Na de sommatie liep ik weg. Toen ik mijn broer voor het laatst zag, zoo vervolgde hij, liep hij 3 M. voor den jachtopziener en hoorde ik 2 schoten, waar van ik de lichtstralen zag en wel in een richting die er °P wees, dat er niet in de lucht was geschoten. Wan neer mijn broer niet in zijn vlucht was geschoten, had net schot hem niet van achteren in het dikst van zijn «Hjbeen moeten treffen. Andere verklaring. De burgemeester der gemeente was al spoedig ge- lrJar3ChUWd en (?ezo autorlteit begaf zich oogenblikke- naar de woning, waar de getroffene was binnenge dragen, en waar de doktoren een medisch onderzoek in stelden. De burgemeester trof den jachtopziener in een zeer overspannen toestand aan, In de woning van de weduwe Valkering te Rinnegum, waarheen ook het lijk was overgebracht. Van den begeleidenden rijksveldwachter, die met den jachtopziener een honderd honderdvijf tig meter voor den rijksveldwachter uit had geloopen. vernam hij 't volgende: De jachtopziener hield twee stroopers aan, waarvan één vluchtte, terwijl de andere hem. naar de jachtop ziener zeide, aanviel. De strooper gaf den hond van den veldwachter, omdat het beest hem aanviel, een klap met een stuk hout, zoodat het dier terugdeinsde en de jachtopziener kreeg een slag op zijn arm. Toen de bur gemeester hem ondervroeg, klaagde hij nog steeds over pijn in zijn arm. De rijksveldwachter had den jachtop ziener hooren roepen en was onmiddellijk ia zijn rich ting geloopen, maar toen hij twen schoten had gehoord, liep hij zoo hard niet meer, omdat hij niet de kans wilde loopen ook te worden getroffen. Toen hij op de plaats van het onheil verscheen, lag de strooper, die in zijn dijbeen was getroffen, kermend van pijn op den grond. De jachtopziener beweerde eerst twee schoten in de lucht te hebben gelost en het derde schot op het been van zijn aanvaller te hebben gericht. Een nerveus politieman. De beide zoons van de wed. Valkering verklaarden dat om half 9 de jachtopziener in zenuwachtigen toe stand was verschenen met het verzoek, hulp te verlee- nen voor het vervoer van den gewonden strooper. Met een ladder begaven zij zich onmiddellijk op weg, terwijl een andere huisgenoot den dokter en den burge meester waarschuwde. Na een half uur troffen zij het slachtoffer in tegenwoordigheid van den rijksveldwach ter. De strooper klaagde over pijn en vroeg om water en zei nog: „Ik ben ongelukkig". Uitwendig bloedde hij weinig en zij legden hem op de ladder. Tijdens het ver voer wyd het slachtoffer bewusteloos en toen zij om half 10 Tn de woning van hun moeder aankwamen, kon de daar aanwezige dr. Fischer nog slechts een flauwen polsslag constateeren. Spoedig daarop overleed de on gelukkige. Broederliefde en -leed. De broer van Krijn deelde nog mee: Kort na het overlijden van mijn broer, kwaim ik ook bij de wed. Valkering, waar ik van den dokter vernam, dat er voor mijn broer geen hoop meer was. Gelukkig was toen de jachtopziener niet meer aanwezig, andere had ik voor mij zelf niet kunnen instaan, want het was niet de eerste keer, dat hij op ons geschoten heeft. In Jan. of Febr. van het vorig jaar heeft hij dit ook nog gedaan en bovendien heeft hij aan een paar bewoners va/n Egmondbinnen verklaard, dat hij, wanneer hij één van de 2 „krijntjes" de bijnamen van de gebr. Dek ker kreeg, korte metten met hem zou maken. De vader vertelt. De vader verzekerde, dat hij in een gesprek met den jachtopziener over de jongens had gezegd: „als je ze eerlijk vangt, zullen zij beslist hun naam opgeven en behoef je niet bang voor ze te zijn". De jachtopziener had daarop geantwoord: „als ze kwaad willen doen, zal Ik wel weten wat mij te doen staat". Hjj verklaarde, dat de jachtopziener iemand is, die al heel gauw met den revolver dreigt Tegen een jachtopziener die eerlijk een proces-verbaal opmaakt hadden zij niets. De sectie op het lijk. Donderdagmorgen heeft het sectleonderzoek plaats gehad door het parket uit Alkmaar, vertegenwoordigd door den subst.-off. van justitie, mr. v. d. Feen de Lille, den rechtercommissaris mr. Fruin en den subst.-griffier mr. Couvée te Rinnegom (gem. Egmond-Binnen) in het café van den heer C. v. d. Molen aanwezig. De sectie werd daar verricht door den anatoom-patho toog dr. Hulst uit Leiden en ook bijgewoond door dr. Fischer uit Egmond Binnen en den broer van het slachtoffer, C, Dekker. Om 10 uur werd het lijk vrijgegeven. Op een vraag aan den officier van justitie of vastgesteld was waar Krijn Dekker was getroffen, deelde hij mede, dat hij daarover wel een vermoeden heeft, doch dat hij niet op het rapport van dr. Hulst vooruit wenschte te loo pen. terwijl dr. Hulst zich op zijn ambtsgeheim beriep. De officier van Justitie en de rechter-commissaris stelden nog ter plaatse in het duin een onderzoek in. in de allerfijnste uitvoering. Specialiteit in VERGROOTINGEN naar elk portret, ook naar oude of onduidelijke foto's. Geopend DAGELIJKS van 8—8 uur, 's ZON DAGS den geheelen dag tot n.m. 10 uur. NIEUWE NIEOORP. 13 c.M. N.A.P. voor defensie blijft ge handhaafd. Het lid der Tweed Kamer, Dr. S. E. B. Bierema heeft eenigen tijd geleden schriftelijk tot den minis ter vragen gericht, over het treffen van een tijdelijke wettelijke voorziening met betrekking tot het ÏJsel- meer-peil en zijn verlaging. De minister heeft thans zijn antwoord gegeven en heeft medegedeeld, dat hem bekend is. dat na den overvloedigen regenval de om het IJselmeer gelegen landen groote overlast van het water hebben ondervonden. Ook de minister meent, dat in dergelijke gevallen verbetering verkregen kan worden door verlaging van het peil van het IJsel meer. Er zijn echter bezwaren tegen onmiddellijke verlaging, omdat alvorens daartoe overgegaan kan worden, voorzieningen getroffen moeten worden in het belang der landsverdediging. Hiertoe waren aan vankelijk de IJselmeerwerken ontworpen. Nu het maken van de Zuidelijke inpolderingen voorloopig niet aan de orde komt, is ook de uitvoering van die werken op den achtergrond gekomen. De minister is met zijn ambtgenoot van Defensie in overleg ge treden om te trachten op andere wijze in de belangen der landsverdediging te voorzien. Ook de heer Ketelaar had vragen tot de regeering gericht over het peil van het IJselmeer en het tijd stip van voltooiing der IJmeerwerken. Hierop hebben de ministers Deckers en Reijmer ge antwoord. De ministers merken op, dat in art. 5 van de wet van 29 Juni 1925 het peil van het IJselmeer is vastgesteld op 13 c.M. N.A.P., overeenkomende met den gemiddelden laagwaterstand der vroegere Zuiderzee. Men meende dat bij dat peil noch de be langen van de landsverdediging, noch die der af watering zouden worden geschaad. Tot nu toe werd ook niet waargenomen, dat deze verwachting onjuist zou zijn, In hoeverre haar juistheid ook gedurende de jongste hoogwaterperiode is bevestigd, kan pas wor den nagegaan als de daaromtrent verzamelde gege vens bewerkt zijn. Thans kan reeds worden opgemerkt, dat door de uitvoering van voorzieningen aan de uitwaterings sluizen haar vermogen beperkt was. Ook is de re genval in de maand October ongekend groot ge weest, terwijl de laagwaterstanden in de Wadden zee vaak hoog waren, waardoor de loozing van het IJselmeerwater bemoeilijkt werd. Sedert begin Sep tember heeft het peil, dientengevolge een stand ge had, die soms niet onbeduidend hooger was dan 13 c.M. N.A.P. In het algemeen is voor de afwatering een zoo laag mogelijk peil op het meer voordeelig Andere belangen zooals die van de scheepvaart be perkten echter de mogelijkheid tot verlaging van het peil, zoodat het op het IJselmeer te handhaven normale peil steeds op een compromis tusschen alle hier in hPt geding zijnde belangen zal berusten. Volgens de destijds voorafgegane studies moet wor den verwacht, dat een peil van 40 c.M. N.A.P. Portret-Aielier JAC. DE BOER, Keizerstraat DEN HELDER. met het oog op de verschillende belangen als het meest gewenschte moet worden beschouwd. Ter wille van de landsverdediging kan het evenwel niet wor den aanvaard, tenzij de IJmeerwerken gereed zijn. Ook dit peil zal echter bij gestremde loozing, ge«, paard met groote waterlast, belangrijk overschreden kunnen worden, al zal zoo goed mogelijke handha-, ving daarvan een zeer belangrijke verbetering voor de afwatering der omliggende gebieden met zich brengen. Handhaving van een peil niet lager dan 13 c.M. N.A.P. wordt ook thans nog om defensieredenen onvermijdelijk geacht. De ministers beantwoorden da vraag of de defensieredenen belangrijker geacht moe-» ten worden dan de belangen van de afwatering, thani in beginsel bevestigend. Ook andere belangen beletten voorshands verlaging van het peil. Wel is de regeering voornemens om, in dien mocht blijken dat door bepaalde maatregelen, on afhankelijk van de IJmeerwerken, tot verlaging van het IJselmeerwater kan worden overgegaan, daaraan zoo spoedig mogelijk uitvoering te geven. Reeds ge ruimen tijd is overleg gaande tusschen de departementen van Defensie en Waterstaat omtrent de wijze waarop in de landsverdediging kan worden voor zien, maar tengevolge van de omvangrijkheid der uit te voeren berekeningen, zijn de besprekingen nog niet afgeloopen. Overwogen wordt of periodieke verlaging van het IJselmeer beneden het wettelijk voorgeschre ven peil kan worden toegelaten. Tijdelijke verlaging bij zeer sterken regenval is niet mogelijk, omdat zoo'n periode niet tijdig kan worden voorzien en een verlaging van eenige beteekenis uiter aard tijd vordert. Verlaging van het IJselmeerpell wordt vooralsnog schadelijk voor de scheepvaart geacht. Zoo dra de IJmeerwerken, of wat daarvoor eventueel in de plaats komt, gereed zullen zijn, zal verbetering in de afwatering van alle om het IJselmeer gelegen gebieden optreden. Met de uitvoering der IJmeerwerken zou volgens des tijds opgemaakte plannen zeven jaar gemoeid zijn. Da oplossing van het vraagstuk is o.m. afhankelijk van da varruiming van het Noordzeekanaal, die thans nog in uitvoering is. Stagnatie bij het lichtingswerk. De werkzaamheden van de firma Wijsmuller ta IJmuiden vor het drijvende maken van het wrak van de P. C. Hooft, waarvan de kiel op den IJ-bodem rust, hebben tot nu toe aangetoond, dat eerst de lek ken in den scheepswand, welke zich onder de wa terlijn bevinden, gedicht zullen moeten worden, wil men een gunstig resultaat bereiken. De groote hoe veelheid water, die eergisteren uit het wrak is ge pompt, hetgeen tot gevolg had dat "de waterhoogte in de machinekamer 8 centimeter was gezakt, is weer door verschillende gaten naar binnen gedron gen, zoodat het water in het wrak weer gelijk was komen te staan met het IJ-water De gaten onder water zullen dus eerst moeten worden opgezocht; te dien einde zullen, zooals eergisteren reeds beslo ten was, duikers deze plaatsen trachten te vinden. Op de Zweedsche kust STOCKHOLM. 28 Nov. (V.D.). Op het eiland Oland zijn behalve een reddingsboot, twee lijken van matrozen aangespoeld, die hoogstwaarschijnlijk be hoord hebben tot de bemanning van het Hamburg- sehe s s. „Hertha Grube", dat 5 koppen aan boord had en met een lading hout op weg was van Gam- leby (Zweden) naar Stettin. Men vermoedt, dat het stoomschip tijdens het noodweer der laatste dagen is ondergegaan. De matrozen waren voorzien van reddingsgordels. Het is waarschijnlijk, dat ook de andere drie opvarenden verdronken zijn. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Tijdens een kort onweder is de ongeveer zestig jarige landbouwer Tabbart te Coevorden in het wei land door den bliksem getroffen en gedood. ZIJN VROUW MET EEN MES GESTOKEN. Gisteravond heeft zich aan het politiebureau aan den Gevers Deijnootweg in Den Haag gemeld een 45-jarige, aan de Nieuwe Parklaan aldaar op ka mers wonende vrouw, die door haar man, een 64- iarigen hotelhouder, die aan den Harstenhoekweg woont, in eerstgenoemd perceel met een mes door de linkerhand was gestoken. De vrouw is door een dokter van de Badhuiskade aan het bureau behan deld. De man is door de politie aangehouden en op gesloten. MIJNBOUWSCHADE. Scheuren In de kerk. De mijnbouwschade neemt in de katholieke kerk te Chèvremont-Kerkrade steeds grooter afmetingen aan, voornamelijk in het oudere gedeelte. Maar ook in het nieuwe gedeelte, het vorige jaar in gebruik genomen, worden de scheuren steeds grootér. De kerk ligt in het concessieveld van de mijn Laura. De nieuwe vloer, in het priesterkoor, in Augustus j.1. gereed gekomen, is al op verschillende plaatsen gebarsten. Dagelijks wordt de kerk gepoetst, omdat er geregeld pleisterwerk van de plafonds valt.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1