Aluncci Hiuws- Almuiiii- Mnillil Wie wordt Rijkskanselier 1 Alle goededingenindrieen! Fa. K. Rol Banketletters Nieuwe aardschokken. 88 88 88 Onze 88 88 88 88 88 88 Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. MISLUKTE BANKOVERVAL TE AMSTERDAM. DE ORANJE NASSAU-MIJNEN. Actie tegen de Winkelsluitingswet 88 88 Schagen. Telefoon 70. §8 Wegenverbetering in Noord-Holland. Nieuwe „hongermarsch" naar Washington. SALARISVERLAGING PROV. PERSONEEL TARIEVEN NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Het nieuwste aan de grens. Dinsdag 29 November 1932. SEHA6EB 76ste Jaargang No. 9184 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- t»>ntidn nog zooveel mogelijk in het eerstuitknmend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIJ NUMMER 8ESTAAT UIT DRIE BLADEN. DUITSCHLAND. VON SCHLEICHER THANS FAVORIET. Echter wéinig kans op suoces. Nadat eerst Hitier en daarna Mgr. Kaas vergeef- 8che pogingen hebben aangewend om een nieuwe Duitsche regeering te vormen, is thans generaal Von Schleichcr favoriet en ofschoon er aan de eene zijde gezegd wordt, dat er weinig kans bestaat, dat ook deze weinig succes zal hebben, wordt in politieke kringen meer en meer den indruk gevestigd, dat er wel iets uit kan groeien, en zelfs vandaag, Dinsdag, reeds de beslissing zou vallen. Het verluidt dat von Schleicher vandaag opnieuw in contact zal treden met leiders der N.S.D.A.P. Van deze bespreking zal afhangen of von Schleicher op zich zal nemen een nieuwe Rijksregeering te vormen. Na het resultaat der besprekingen welke generaal von Schleicher en von Papen hebben gevoerd, moet het niet onwaarschijnlijk worden geacht dat Dinsdag ol in ieder geval binnen enkele dagen een overgangs kabinet onder leiding van generaal von Schleicher zal kunnen worden gevormd. Von Schleicher zou bij de besprekingen hebben na gegaan welke houding een door hem geleid over gangskabinet zou moeten aannemen tegenover de partijen. De vertegenwoordigers van het vakverbond hebben den rijksw oor-minister o.a. gewezen op de dringende noodzakelijkheid van werkverschaffing door het doen uitvoeren van openbare werken. Zij herhaalden ook hun eisch inzake de loonpolitiek, vervat in de nood- iwrw-rfening van 5 September j.l. In politieke kringen neemt men aan dat het niet geheel uitgesloten is, dat het' tot een overleg tus- schen von Schleicher en de nationaal socialisten zal komen, indien bij voorbaat duidelijk wordt vastge steld, dat het kabinet slechts een overgangskabinet voor ene korten termijn zal zijn. Indien dit ondubbel zinnig wordt vastgesteld, en van Schlecher ook nog afziet van sommige sociale maatregelen en van con- stitutionoelo hervormingen, welke door verschillende partijen bestreden worden, is het mogelijk, dat het kabinet van Schleichcr tot stand komt, hoewel de beslissing in laatste instantie natuurlijk bij den rijks president ligt, zoodat ook nog de mogelijkheid be staat, dat von Papen met de samenstelling van het nieuwe kabinet zal worden belast. Intusschen nemen verschillende bladen aan, dat von Schleicher de meeste kans heeft zoodat ook reeds een lijst van het kabinet wordt gepubliceerd. Von Schleicher zou behalve rijkskanselier ook rijks weerminister worden, om zoodoende steeds naar de Bendlerstrasse te kunnen terugkeeren. Tot minister van binnenlandsche zaken zou, indien het niet lukt daarvoor een nationaal-socialist te winnen, dr. Bracht worden benoemd, tot minister van landbouw von Knebel-Doeberitz, voor economische zaken en arbeid de landraad buiten dienst dr. Gerecke. Ook Stegerwald wordt als mogelijke minister van arbeid genoemd, doch het centrum schijnt hieraan d voor waarde te verbinden, dat dan ook een nationaal-so cialist officieel in het kabinet wordt benoemd. Van het oude kabinet zouden aanblijven van Neu- rath als minister van buitenlandsche zaken, Schwo- rin von Krosigk als minister van financiën en Elz von Rubenach als post- en verkeersminister. Kassier met een revolver gedreigd. Door het maken van lawaai slaan de da ders op de vlucht. Zij verdwijnen tus- schen het publiek. Op het Damrak 24 te Amsterdam, waar gevestigd is de „Noord-Hollandsche Bank", kwam gistermid dag tegen zes uur iemand binnen om geld te wisse len. De kassier voldeed aan dit verzoek. Toen hij nog bezig was, kwam een tweede man binnen, die on middellijk een revolver op den kassier richtte. Deze •chrok hevig en begon te gillen Ook sloeg hij een ruit «tuk, Door dat lawaai verschrikt, maakten de beide ttannen dat zij weg kwamen. Zij verdwenen tus- 'chen het publiek dat op het lawaai kwam toeloopen. Bij de bank wordt niets vermist. Worden niet verkocht. Uit HEERLEN: Naar aanleiding van de loopende geruchten, omtrent onderhandelingen over een ver koop van de Oranje Nassaumijnen in Zuid-Limburg, deelt de Directie van de Oranje Nassaumijnen mede, dat inderdaad de Steenkolen-Handelsvereeniging te tiecht, daartoe strekkende voorstellen heeft ge- aan. De daarop volgende onderhandelingen met het concern-De Wondel, hebben echter niet tot overeen stemming geleid. In het Zuiden des lands. De be volking in angst uit hun woningen gevlucht. Maandag in den vroegen morgen om ongeveer 4 uur en 6 uur, zijn er in Oostelijk Noord-Brabant we derom aardschokken waargenomen. De verschijnse len begonnen om 4.20 uur cn herhaalden zich in he viger mate om 6.02 uur. Hij hield ongeveer 7 a 8 se conden aan. In Scliijndel schrok de bevolking omstreeks vier uur wakker tengevolge van het schudden van den grond. Hevig ontdaan door dezen nieuwen schrik en verontrust door het steeds opnieuw zich herhalen van deze aardhcvingsverschijnselen vluchtte men in tuin en straat. Heel het dorp was in een oogwenk in rep en roer en toen vooral bij den laatsten schok, o.m. enkele schoorsteen en sneuvelden nam de ont steltenis toe. Eerst veel later in den morgen keerde de rust terug. Schade werd aan diverse schoorsteencn toege bracht. De laatste aardschok was heviger dan de eer ste. In Den Bosch zijn de schokken ook zeer duidelijk waargenomen. De laatste was evenals in Schijndel het hevigst en algemeen, ook in de dorpen, in de Ook in Dnitschland gevoeld. Uit Essen wordt gemeld, dat ook in het Ruhrgo- bicd de aardbevingen werden geregistreerd door de seismografen van het Geologisch Instituut te Bo- chum, terwijl zij te Essen ook door verschillende personen zijn gevoeld De eerste beving begon om 5.02 uur, de tweede om 6 uur 42 min. 6 sec. In beide gevallen begon na ongeveer veertien seconden de tweede beving, wat er op wijst, dat de haard op een afstand van onge veer 125 k.m. ligt, zoodat zij zich op Nederlandsch gebied zou kunnen bevinden. Zondag een winkel te Rotterdam open gehouden. De afdeeling Rotterdam van den Bond van don Kleinhandeldrijvenden Middenstand heeft Zondag een nieuwe actie tegen de Winkelsluitingswet inge luid met het open houden van een winkel in de Rubroekstraat. Er is den geheelen dag door vrij druk verkocht en het resultaat was natuurlijk een procesverbaal. De Bond koestert niet de illusie dat hij dit proces winnen zal, doch verwacht dat bij de behandeling er van, de bezwaren die speciaal van de zijde der kleine winkeliers tegen de wet bestaan, tot de officieele in stanties zullen doordringen. Het is niet onwaarschijnlijk dat de actie de volgen de week ondersteund zal worden door andere winke liers. IoooocsoaooiooiocjocioaoöoraoaocoQgaooig] cöaocMaoaoeooocöraooociaooQocsooooo: 2 munten uit door: FIJNSTE KWALITEIT. HEERLIJKE SMAAK, BILLIJKE PRIJZEN. Dit zijn redenen om met de a.s. St. Nicolaas Uw bestellingen bij ons te doen. In onze St. Nicolaas Etalage vindt U een groote sorteering LUXE DOOZEN CHOCOLADE-FIGUREN - CHO- COLADE LETTERS - BORSTPLAAT - MARSE PEIN, enz. enz. Icocxjc^oofxjtxjoöooöooiooiooioaoaocxïofoi QOCX)öOCX3CX)(X)CX)CXi(X)OÖO!OöOCX)CX)CX)öOl omgeving, kreeg men den indruk, dat hij niet veel minder sterk was dan die van verleden week Zon dagnacht. Ook nu dreunden de huizen en geraakten alle mo gelijke voorwerpen in beweging. In der Bosch zelf was deze schok zoo hevig, dat in een woning een kind uit het bed viel. In Vught heeft men zelfs vier schokken gevoeld, waarvan er een zóó ernstig was, dat stoelen en tafels dansten en op één plaats beelden onder stolpen van de kast rolden. In de omgeving van de Brabantsche hoofdstad zijn de schokken overal gevoeld, zoodat de bevolking op vele plaatsen zeer verontrust is, vooral ook omdat de schokken met gerommel gepaard gingen. In de Dungen vertoeven verschillende bewoners reeds dagenlang uit angst in houten schuurtjes of kippenhokken, wat ook het geval is in Hecswijk, waar in verschillende woningen vrij diepe scheuren zijn ontstaan. Ook te Oss werden de bovengemelde schokken dui delijk waargenomen. Het meubilair stond in de hui zen te dansen. In panischen schrik vlogen de bewo ners in nachtgewaad naar buiten. Te Zalt-Bommel en te Wychen werden de aard schokken eveneens waargenomen. Te Wychen meen de men zelfs onderaardsch gerommel te hebben ge hoord, evenals te Zaltbommel. Reden tot ongerustheid? De medewerkers aan het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te de Bilt zijn van meening, dat een her haling niet is uitgesloten, en in hoofdzaak in het Zuiden des lands zwakke aardbevingen zullen wor den waargenomen. Verwoestende aardbevingen zijn niet te duchten en de kans op groote storingen is na de thans waar genomen schokken, geringer dan te voren. Reden tot ongerustheid behoeft er dan ook aller minst te bestaan. Verzoek van A.N.W.B. en K.NJLC. Blijkens de provinciale begrooting van Noordhol land voor het jaar 1933, zooals deze door Gcd. Staten aan de Prov. Staten is aangeboden, is de jaarlijksche storting uit de algemeene middelen in het Wegen fonds van f 1.000.000 tot f500.000 verminderd. De A.N.W.B. en de K.N.A.C., zoo lezen we in het „Hdhl.", zijn van meening, dat het alle aanbeveling zou ver dienen, het productieve werk aan wegenbouw en we- genverbefering ten krachtigste door te voeren. Zij hebben de Staten van Noord-Holland verzocht indien eenigszins mogelijk de storting in het Wegen fonds ook voor 1933 op f 1.000.000 vast te stellen. Een voorhoede trekt uit verschillende landsdeelen op. Uit New York, 28 Nov. (V.D.): De gedelegeerden voor den hongermarsch naar Washington komen thans bijeen: tegen Woensdagmorgen hopen de orga nisatoren 1500 werkeloozen bijeen te hebben, tenein de den marsch naar de nationale hoofdstad aan te vangen. Zij zullen den vijfden December in Was hington aankomen, waar zij zich zullen voegen bij de duizenden anderen, die uit alle deelen van het land naar Washington opmarcheeren. Carl Winter, de secretaris van den raad van werklooi.en heeft de gedelegeerden aangeraden er op voorbereid te zijn, dat zijn onderweg door de politie zullen worden te gengewerkt. Het zes-procentsvoorstel van Ge deputeerde Staten. Aanvanke lijk gingen allen met het voorstel mede, doch thans komen de so ciaal-democratische Gedeputeer den op hun goedkeuring terug, In den loop der vorige maand hebben Gedeputeer de Staten van Noordholland, zooals wij vermeldden, bij de Staten een voorstel ingediend om op de nomi nale bezoldiging van elk lid van het personeel der provincie, na aftrek van f 1000, gedurende de eerst volgende drie jaren een korting toe te passen van zes procent. Dit vorstel, zoo lezen we thans in het „Handels blad", was in het georganiseerd overleg voor het personeel der provincie behandeld en daar met meerderheid van stemmen aangenomen. In het college van Gedeputeerden is, na nauwkeurig wik ken en wegen van de omstandigneden, algeheele over censtemming bereikt, van meerder- of minderheid was geen sprake: ook de beide sociaal democratische leden van het college gingen met het voorstel mede. Daarna ontstond in sociaal-democratische organi- saties oppositie tegen de houding der gedeputeerden, de heeren A. H. Gerard en A. W. Michels; de op drachtgevers dezer provinciale bestuurders kwamen tot het besluit dat de leden der Soc.-Dem. Staten fractie, de beide Gedeputeerden inbegrepen, niet voor de verlaging der loonen mochten stemmen. De gevol gen van dit votum kwamen reeds tot uiting bij het op 8 November jl. gehouden afdeelingsonderzoek! der provinciale begrooting. En in de Statenzitting, 20 December a.s. begin nende, zullen de soc.-dem. leden van het dagelijkse!^ bestuurscollege' de redenen uiteenzetten waarom zi| verplicht werden, te stemmen tegen het loonsver- lagingsvoorstol, met hunne instemming door het da-* gelijksch provinciaal bestuur ingediend. Verlaging van de abonnementsprijzen. De eerste verlagingen op 1 Januari. Achtdaagsche kaarten voor het geheela net. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar is bericht ont vangen, dat de Minister van Waterstaat zijn goed keuring gehecht heeft aan de voorstellen van de di rectie der Nedorlandsche Spoorwegen tot verlaging van de tarieven der abonnementskaarten en het ge wone reizigerstarief. Met ingang van 1 Januari worden de prijzen der al gemeene abonnementskaarten der Nederlandsch® Spoorwegen verlaagd, de wijze van aanvragen ver-' eenvoudigd. de groepskaarten afgeschaft en geduren de het geheele jaar achtdaagsche abonnementskaar ten verkrijgbaar gesteld voor het geheele net. De prijzen der algemeene abonnementskaarten zul len bedragen voor de eerste maand le klasse f85 (nu f 96), tweede klasse f 65 (f 72) en derde klasse f 43 (f48); voor elke volgende maand, mits onmiddellijk aansluitend aan de voorafgaande, eerste klasse f57 (f64), tweede f43.50 (f48), en derde klasse f30 (f32). De prijzen van de achtdaagsche abonnementskaar ten bedragen eerste klasse f 28.50 (f29), tweed® f21.75 (f22.50 en derde f 15 (f 16). De achtdaagsche abonnementskaarten zullen voof het geheele jaar gelden (nu slechts van 1 Juli tot 15 September). Zij, die op 31 December 1932 in het bezit zijn van een algemeene abonnements- of groepkaart, waarvan de geldigheid op 31 December eindigt, zijn, indien zij een onmiddellijke aansluitende abonnementskaart nemen, schuldig: voor 1ste klasse f57, voor de 2e klasse f 43.50, en voor de 3e klasse f30. Zij, wier algemeene abonnements- of groepskaart in 1933 nog doorloopt, kunnen deze verwisselen tegen een abonnementskaart volgens het nieuwe tarief, waarbij het eventueele prijsverschil wordt berekend. Omtrent de algemeene tariefsverlaging, die met 1 Mei waarschijnlijk in werking treedt, kon men ons thans nog niets berichten. Voorloopig profiteeren dus de handelsreizigers alleen nog maar. Een verlaging» zal over enkele maanden ook voor het publiek en voor het goederenvervoer worden ingevoerd. Barakken voor smokkelaars van marga rine. Mijnstreek ondervindt thans na deel. De verscherpte controle van Duitsche zijde heeft den smokkelhandel van Nederland naar Duitschland wel iets doen afnemen, doch de door beschermende maatregelen opgedreven prijzen van boter en mar garine deden andere mogelijkheden ontstaan. Het smokkelen geschiedt nu intensief, daar er naar Ne derland retourvracht is ontstaan. Het nieuwste zijn speciale barakken nabij onze grens, waar inen margarine aan smokkelaars levert, aldus het „Hsbl.". Tusschen Kohlbey en Herzogenrath heeft een w-erklooze een apart optrekje ervoor gebouwd, welk voorbeeld al door anderen moet zijn gevolgd. Profiteerde de winkelstand aan onze grenzen tot nog toe alleen van de handelsbelemmeringen, dit maal gaat hij. als vroeger al de Duitsche midden stand, de nadeelne ervan ondervinden. De fraudu leuze invoer van margarine schijnt zoo sterk te we zen, dat de Oostrand onzer mijnstreek als afzetge bied voor onze Nederlandsche margarineproducten bedenkelijk aan beteekenis heeft ingeboet.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1