iliiuti Bitlis- Tweede Kamer. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. VON SCHLEICHER EN HITLER. De uitslag der Senaatsverkiezingen in België. DE AARDSCHOKKEN IN ONS LAND. AUTO-DIEFSTAL. De salarisverlaging van het Prov. personeel. Botsing op den Muiderstraatweg. Een heibeltje. Woensdag 30 November 1932. sMGTR 76ste Jaargang No. 9185 CODRANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jpntiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEP. No 20 Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit drie bladen. DUITSCHLAND. Zal hedenmorgen een beslissende bespreking plaats vinden? Berlijn, 29 November (V.D.). Wij vernemen van gezaghebbende zijde, dat Adolf Hitier besloten heeft tegemoet te lymen aan de wenschen van generaal Von Schleicher en heeft toegezegd Woensdagochtend naar Berlijn te komen, ten einde met den Rijksweer- minister een onderhoud te hebben over den polltieken toestand. Hitier zal tegen negen uur te Berlijn aanko men. waarna de bespreking d'rect zal aanvangen, zoo dat tegen den middag de Rijkspresident op de hoogte kaa worden gebracht van het bereikte resultaat. Ook in politieke kringen te Berlijn verwacht men tjiana met stelligheid, dat de beslissing over den per soon van den nieuwen rijkskanselier vandaag. Woens dag, zal vallen. Voorwaarde hiervoor ls evenwel, dat de besprekingen, die generaal von Schleicher en Adolf Hit- Ier vandaag zullen hebben, reeds dienzelfden dag be ëindigd zullen worden. Niet alleen acht men dit over het algemeen waarschijnlijk, doch men gelooft zelfs dat de beraadslagingen reeds in den loop van de ochtenduren ten einde zullen worden gevoerd. Persstemmen. Door de Berlijnsche bladen wordt algemeen gewezen op de groote beteekenis, die de verwaohte bespreking tusschen von Schleicher en Hitier heeft. De „Daz" wijst er op, dat het Pruisische probleem ze ker een punt van belang zal vormen bij deze besprekin gen. Van nationaal socialistische zijde wordt opgemerkt dat het onderhoud wel in de eerste plaats de plannen betreft om den rijksdag tot 10 Januari te verdagen, teneinde tijd te winnen voor nieuwe onderhandelingen voor de vorming van een regeering. Overigens wordt In het licht gesteld, dat geen plannen meer bestaan voor verdere onderhandelingen met de partijen, maar dat de kring gesloten zal worden met de bespreking met Hit- Ier van Woensdag. De „Boersenkurier" bestrijdt de geruchten volgens welke besloten zou zijn tot een kabinet d'affaires von Papen en schrijft o.a.: De beweringen, dat het vorige kabinet von Papen als cabinet d'affaires in functie zou kunnen blijven worden alleen reeds weerlegd door het feit, dat een aantal ministers, zooals bijv. Schwerin von Krosigk, prof. Warmbold en niet in de laatste plaats de minister zonder portefeuille en commissaris van Pruisen, dr. Braoht weigeren zouden in functie te blij ven in dit kabinet Naar de „Lokalanzeiger" verneemt, hebben in den loop van heden weer vertegenwoordigers van de N.S.- D.A.P. contact gezocht met vertegenwoordigers van het Centrum. Er zouden besprekingen hebben plaats gevon den tusschen Goering, Kaas, Esser en den voorzitter Van de Pruisische fractie van het Centrum, Laucher. Hierbij zou men de vraag besproken hebben of de ver kiezing van een Pruisischen premier door Centrum en nationaal socialisten de mogelijkheid zou bieden tot een overeenstemming met den rijkspresident onder voor waarde, dat in Pruisen de rijkscommissaris zou worden afgeschaft De „Tag" geeft uiting aan de vrees, dat bij een langer duren van de crisis de schade door verlies aan autoritaire waarden grooter zou kunnen zijn dan k»t nut van de nagesteefde opheldering. Overtuiging loos parlementarisme zal er zeker niet voor terug schrikken uit de verwarring van de regeeringscrisis «en presidentscrisis te doen ontstaan. Het blad spreekt de hoop uit, dat rijkspresident von Hindenburg het groote gevaar zal afweren door een snelle autoritaire beëindiging van de regeeringscrisis en aldus de ge dachte van een autoritaire staatsleiding als onaantast baar principe tot uitvoering zal brengen. Auto te water. Geen persoonlijke ongelukken. Op den hoek van de Bilderdijkkade en de Jac. van Lennepkade te Amsterdam is gisteravond te ongeveer kwart voor tien een personenauto te water gereden. De inzittenden, een 47-jarige man en zijn 27-jarige zoon, d'e ter plaatse, waar het bovendien vrij donker Is, niet bekend waren, maakten de onvrijwillige tuimeling mede, doch konden zich vrijwel onmiddellijk door een portierraam en met behulp van toegeschoten voorbij gangers weder op den veiligen wal werken. Inmiddels waren de G.G. en G.D. en de brandweer gewaarschuwd. Het personeel van den ziekenwagen oordeelde het, gezien den niet ernstigen afloop van et avontuurlijke bad, beter beide drenkelingen naar un woning inplaats van naar het ziekenhuis te ver voeren. De reddingswagen van de brandweer kreeg de landizie van het op het droge brengen van de auto et, aangezien de oudste van de belde slachtoffers en gedeeltelijk onder water liggenden wagen daar oorloopig wilde laten, om te zien of een particuliere erneming het bergingswerk tegen een gemoedelij- j^ren priis dan de brandweer bedingt, zou willen op- Winst voor katholieken en socialisten. Uit Brussel, 29 November (V.D.) Het voorloopig resultaat der senaatsverkiezingen luidt: Katholieken: twee zetels vooruit. Socialisten: twee zetels vooruit. Liberalen: twee zetels achteruit. Vlaamsch Nationalisten: twee zetels achteruit. De Senaat bestaat uit 153 leden, waarvan 93 Zon dag zijn gekozen. De provinciale radon kiezen hier nog 40 bij, terwijl de beide groepen, dus bestaande uit 133 senatoren, nog 20 senatoren coopteeren. Een gevolg van de drooglegging der Zuiderzee? Bewijzen nog niet voorhanden, doch nitgesioten ls het geenszins. Do aardschokken, die den laatsten tijd in ons land optreden, worden thans in verband gebracht met de drooglegging van een deel der Zuiderzee. Deaer dagen kwam een medewerker van de N.R.Ct. in aanraking met een Nederlandsch ingenieur, die eeni- gen tijd in Amerika heeft vertoefdd en daar veelvuldig omgang heeft gehad met seismologen, deskundigen op het gebied van aardbevingen. Hij vertelde iets, dat in verband met de aardschokken van de laatste dagen wel licht het vermelden waard is. n.1. dat een Amerikaansch seismoloog van naam hem reeds In 1929. toen hij over de drooglegging van de Zuiderzee sprak, had gezegd, dat dit werk wel eens min of meer belangrijke bewegin gen in den bodem van ons land téweeg zou kunnen brengen. Ter toelichting van deze voorspelling had de bedoelde geleerde erop gewezen, dat bij de drooglegging een ge deelte van den bodem van een zeer aanzienlijk gewicht, het gewioht n.1. van het weggepompte water, wordt ont last. Deze verandering in de verdeeling van den druk op den bodem zou van invloed kunnen zijn op den even wichtstoestand in den bodem en tot verstoring daarvan kunnen leiden. Naar men heeft gezien, zijn de aardschokken, die hier te lande zijn waargenomen, volgens de opvatting van De Bilt niet van vulkanischen aard, maar wat hun oor zaak dan wel zou zijn. daar is men blijkbaar nog niet achter. Mogelijk is er in de hypothese van den Ameri kaan een vingerwijzing voor een oplossing. De droog legging van de Zuiderzee is wel nog slechts voor een klein gedeelte volbracht, maar bij het leegpompen van de Wieringermeer is er in elk geval reeds een ontzag lijk gewicht verplaatst. Tot zoover de N.R.Ct. De heer Lehr, directeur van het Seismografisch in stituut te Bochum, verklaarde op een betreffende vraag van de „Tel." dat de opvatting van sommigen, dat de aardtrillingen in verband zouden staan met het droogleggen van een deel der Zuiderzee, in geen geval zonder meer van de hand moet worden gewezen. Uiteraard heeft men hier echter te doen met een hypothese, waarvoor de bewijzen nog niet te vinden zijn. Het is niet uitgesloten, aldus de heer Lehr, dat een bij de drooglegging veroorzaakte verplaatsing en verschuiving der aardoppervlakte een' druk heeft doen ontstaan, door welke energie een golvenbeweging wordt opgewekt, welke zich als lengtegolven, dwars- golven of oppervlaktegolven voortplant. Vroeger zijn er evenwel verschillende perioden van tectonische bewe ging geweest in de buurt van den tegenwoordigen haard, welke .niet in verband stonden met andere massa-verplaatsingen in de aardoppervlakte. In elk geval kan in het huidige stadium nog niets met absolute zekerheid over de oorzaak der aardschok ken worden gezegd. Het oordeel van Duitsche geleerden. De Eerlijnscho correspondent van het „Handelsblad" telefoneerde gisteravond: Naar aanleiding van de in Nederland verspreide ge ruchten. dat de aardbevingen der laatste dagen met de drooglegging der Zuiderzee verband houden, heeft de .BerL Lokal Anzeiger" zich tot eenige Duitsche specia listen gewend. De leider van het station voor de waarneming van aardbevingen te Boohum meent, dat deze vermoedens geenszins zonder meer van de hand gewezen mogen worden. Voor deze hypothese zijn z.i. wel degelijk be wijzen te leveren. Hij denkt aan de mogelijkheid, dat ten gevolge van aardverplaatsing in het gebied der Zui derzee de beweging van het „Schollen-Gebirge"' in de Rhein-bruchspalte" beïnvloed wordt. Daarom rekent hij ook met de mogelijkheid van nog meer aardbevingen. Zulke aardschokken kunnen door bijzondere oorza ken in het leven geroepen worden, en het is niet uitgesloten dat zulk een ruk het gevolg is van het „leegpompen" van de Zuiderzee, welke ruk dan ellipti sche golfbewegingen in de aarde uitlokt. In dit sta dium kan intusschen nog niets met zekerheid gezegd worden. De directie van het Geodetische Instituut in Pots dam gelooft eveneens aan de mogelijkheid dat de drooglegging der Zuiderzee schuld is, en meent dat zekere spanningen, in de aardkorst veroorzaakt wor den door opheffing van een sterken, eeuwenouden ge- lijkmatigen druk. Andere geleerden zijn intusschen van meening, dat deze verandering van druk nog geringer is dan 'de wijzigingen in gewicht die door eb en vloed ontstaan. Zij meenen dat men pas een oordeel kan vellen nadat over langer tijdsverloop Zeissmographische waarnemin gen gedaan zijn* Handel in honderden gestolen anto's. Te Dusseldorf een bende autodieven ge snapt. Het Noord-Limburgsche plaatsje Well als auto-beurs. Reads herhaalde malen is geschreven over de auto-diefstallen in het begin van dit jaar te Berlijn en in andere gre-ote sts.ien van Duitschland op zeer groote schaal gepleegd. De naspeuringen bleven lan gen tijd tevergeefs Thans is het komen vast te stf-an, zoo lezen we in het „Handelsblad dat gedurende dit jaar in Berlijn 1500 auto's werden ontvreemd, alle zeer dure mer ken van f 15.000 tot f20.000. Eenige dagen geleden is de Duitsche politie de die venbende op het spoor gekomen. In het Duitsche grensplaatsje Kaldenkirchen werd toen aan een Venloschen garagehouder een 8-cylinder Horch Cabriolet voor f2000 te koop aangeboden. De politie werd gewaarschuwd en een en ander leidde tot het opsporen van een werkplaats te Dusseldorf, waar ge regeld vanuit verschillende groote Duitsche plaatsen gestolen auto's werden aangevoerd en vanwaar ze over de Nederlandsche grens werden vervoerd. Het is toen komen vast te staan, dat in de eerste helft van dit jaar in de Noord-Limburgsche grens strook Wellsche hutWeeze een honderdtal luxe auto's over de grens gebracht is. Zestig hiervan zijn absoluut zeker van genoemde dievenbende afkomstig. Van een-en-dertig wagens kon men de Nederland sche koopers achterhalen. Een cafétje in dit plaatsje Well is langen tijd het centrum geweest van een levendigen automobielhan del tusschen Duitschland en Nederland. Daar wer den besprekingen gevoerd door heeren uit Dussel dorf, Berlijn en Rotterdam en Den Haag. Daar wer den wekelijks eenige auto's gebracht, waarop de num mers op zeer handige wijze waren verwisseld; die op zeer afdoende wijze in een nieuwe kleur gesto ken waren. De inklaring aan de grens leverde nooit eenige moeilijkheid op: de bijbehoorende papieren en des noods de koopcontracten waren zoo vervalscht, dat de douanebeambten nooit eenigen argwaan kre gen. De zoo in ons land binnengebrachte auto's werden zoo heeft de Nederlandsche recherche in samen werking met de Duitsche achterhaald voor het grootste gedeelte afgeleverd aan een firma te Rot terdam en aan een firma te Den Haag. Toen de Rotterdamsche firma er van op de hoogte werd gebracht, dat de auto's van diefstal afkomstig waren, verklaarde zij hiervan volkomen onkundig te zijn. Om aan haar clientèle geen onnoodigen last te veroorzaken heeft zij toen onder de klanten, die zoo'n luxe-wagen van haar hadden betrokken een publieke verkooping der betreffende wagens gehou den, waardoor aan de autoho.iders het eigendoms recht werd verzekerd volgens onze wet Zoo rijden er thans vele ingewijden beweren verscheidene honderden auto's in ons land die van diefstallen in de Duitsche groote plaatsen afkomstig zijn enwaaraan diverse verzekeringsmaatschap pijen geweldige stroppen gehad hebben. Wat het „Volksblad" er van zegt. In ons nummer van gister heeft men kunnen le zen, dat de sociaal-democratische Gedeputeerde Sta tenleden van Noordholland, de heeren A. H. Gerhard en A. W. Michels, verplicht zouden geweest zijn tegen het loonsverlagingsvoorstel van Gedeputeer den te stemmen, ofschoon dit toch aanvankelijk met hunne instemming door het dagelijksch provinciaal bestuur was ingediend. Ook was het voorstel in het georganiseerd overleg voor het personeel der provin cie behandeld en daar met meerderheid van stem men aangenomen. De verandering in de houding der bovengenoemde heeren was gekomen, nadat in so ciaal-democratische organisaties tegen het standpunt dier beide heeren oppositie was ontstaan. Het socialistisch orgaan, het „Volksblad" meldt naar aanleiding van dit bericht: Het Handelsblad brengt een bericht, dat bij het voorstel van Gedeputeerde Staten van Noordholland tot loonsverlaging voor het provinciaal personeel de sociaal-democratische Gedeputeerden zich bij het voorstel hadden neergelegd, doch nu krachtens be sluit van „de opdrachtgevers" van deze provinciale bestuurders verplicht werden tegen de loonsverlaging te stemmen. Aan dit bericht licht ten grondslag het feit, dat de sociaal-democratische Statenfractie, met inbegrip van haar Gedeputeerden eenstemmig besloot tegen de loonsverlaging te stemmen. Overigens is het bericht uit blijkbaar zeer onzuivere of slecht ingelichte bron gevloeid, gelijk wel nader zal blijken. PEPER IN DE OOGEN GEWORPEN. Laffe streek te Rotterdam. Maandagmorgen omstreeks half twaalf werd de twintigjarige dienstbode C P. van de familie M. aan den Schieweg te Rotterdam door een tot nog toe onbekend gebleven man peper in de oogen gegooid. Toen er omstreeks dien tijd aan de woning werd gebeld, was het meisje naar voren gegaan. Nauwe lijks had zij de deur geopend of de man, die er voor stond, wierp het meisje een hoeveelheid peper in het gelaat. Na volvoering van deze lafhartige daa-.l zette de man het op een loopen. Het meisje werd naar het ziekenhuis „Eudokia" gebracht, waar bleek, dat zij er nog vrij goed was afgekomen. Nadat de pe per uit de oogen was verwijderd, kon zij weer naar huis terugkeeren. De politie van het bureau Berg- singel stelt een onderzoek in. Tegen niet verlichte stilstaande vracht auto gereden. Gisteravond omstreeks 8 uur is een luxe auto ko mende uit de richting Naarden, die bestuurd werd door den heer S. de Wit uit Amsterdam, op den Rijksweg tusschen Naarden en De Hakkelaarsbrug, tegen een stilstaanden vrachtauto opgereden. Voorbijgangers waarschuwden onmiddellijk een dokter en de politie in Muiden. Daar het ongeluk op Naardensch gebied bleek te hebben plaats gehad, kwam er later hulp uit deze gemeente. De heer De W. werd per ziekenauto met een been- en een armbreuk naar de Majel la-Stichting te Bussum overgebracht. Volgens verklaringen van boorbijgaande automo bilisten had de stilstaande vrachtauto geen achter licht. De heer De Visser (comm.) heeft het zoover ge bracht, dat hem voor den dag van gister verdere deelneming nan de debatten is ontzegd. De heer Albarda had het woord gevraagd over een ingekomen stuk, nl. een telegram van den Bond van Marineschepelingen, in zake de bestraffing van eenige van zijn leden, die hun vrouwen hadden aan gespoord de demonstratie van de S.D.A.P op 8 No vember bij te wonen. Deze militairen waren gestraft met vijf dagen streng arrest en inhouding van sol dij. De heer Albarda wees er op, dat deze straf eerst 19 November is uitgesproken In de avondzitting van jl. Donderdag heeft de mi nister medegedeeld, dat tegen deze straf nog appèl openstaat, maar intusschen hebben de gestraften de vijf dagen arrest ondergaan. De heer Albarda dien de daarom een motie in, waarin werd uitgespro ken. dat herziening van deze straf gewenscht is. De voorzitter stelde voor, deze motie op een nader te bepalen datum te behandelen De heer De Vis ser (c.p.) wenschte evenwel geen uit3tel, doch on middellijke behandeling. Hij werd daarbij bestreden door de heeren Boon en Albarda. die betoogden, dat de termijn voor hooger beroep nog niet is verstreken en dat de aanwezigheid van den minister van De fensie gewenscht zou zijn. Deze opvatting van den heer Albarda lokte heftige verwijten van den heer De Visser aan het adres van de S.D.A.P. uit. De Ka mer, welke wel wist wat er komen zou, ontving hem met gejuich toen hij voor de tweede maal het woord vroeg. „Wij hebben het oordeel van die goudkragen niet noodig", riep de heer De Visser, waarop de heeren □uys en Juekes opmerkten: „Jullie schieten ze lie ver ineens dood!" De heer De Visser, d;e van schandelijk onrecht sprak, noemde die opmerking van den heer Joekes een onbeschaamdheid. De voorzitter kon dat woord niet laten passeeren en hamerde. Ook hieraan stoorde de heer De Visser zich niet en uitte zijn boosheid in de uitdrukking: wat kan mij dat verd De Voorzitter hamerde, de heer De Visser schreeuw de. De heer Ketelaar werd uitgescholden voor sch... De Voorzitter wist bij eenige windstilte voor te stel len om den heer De Visser voor vandaag uit te slui ten van verder debat. Dit werd aangenomen met G9 ttgen 23 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en Floris Vos. De motie-Albarda zal op een nader te bepalen dag worden behandeld. Zomertijd blijft. Bij Binnenlandsche Zaken is het sinds jaren de zomertijd die besproken wordt, zoo ook nu. Een motie om den zomertijd af te schaffen, werd ver worpen met 54 tegen 22 stemmen. Ook een oude bekende was de vraag over de her ziening der Begrafeniswet. Alleen Nederland heeft de crematie nog niet geregeld. Wij hoorden weer het een en ander over de Trek- hondenvvet, over de benoeming van Burgemeesters en Secretarissen. Geen politieke kleur moet den door slag geven, vooral de menschen uit eigen gemeente een kans geven. Jonge menschen moet men niet passeeren voor gepensionneerden, etc. De burgerwacht, de vrijwillige landstorm, werd eveneens becritiseerd, het werden geweld-instituten genoemd. Er werd een speech afgestoken tegen de dancings en bioscopen. De finantieele verhouding tusschen Rijk en Ge meenten kreeg eveneens een beurt. Er werd te streng opgetreden tegen gesaneerde gemeenten door de re geering. Het was niet de schuld der gemeenten dat ze in de misère waren gekomen.De Drentsche ge meenten b.v. hadden groote uitgaven voor werkver schaffing en steunverleening. Daarin moest het Rijk een grooter deel bijdragen. Samenvoeging van kleine gemeenten werd noodig geoordeeld. Hiermee werd het voornaamste aangeroerd. Buitenlandsche Zaken werd ook al reeds behan deld en hier was het de geheimzinnigheid van den minister die werd gelaakt, dit vooral wat onze ver houding tot België betreft. Er werd gewezen op de geruchten omtrent een sluis bij Lanaye tegenover een zeesluis bij Terneuzen. De kaarten moeten open op tafel. OoR werden Volkenbondsaangelegenheden besproken. De economische verhouding tusschen Nederland en Duitschland werd behandeld en dc ir den boozen toon die Nederland aanslaat, wordt die verhouding bedorven. De regeering kreeg eveneens het verwijt dat er te weinig verzet is aangeteekend tegen de Bel gische eischen, wat de kanalisatie betreft. De behandeling dezer begrooting wordt voortgezet*

Schager Courant | 1932 | | pagina 1