St. Nicolaas. Crisispolitiek van de Regeering. Zondag a.s. GEOPEND Boekhandel TRAPMAH POSITIE VAN HET SPOORWEGPERSONEEL Ernstige studentenonlusten in Polen. Mijnbouwschade in De aardschokken. AARDBEVING IN CHILI. Engelands moeilijk probleem. DE VROUW, DIE SIGAREN ROOKTE. Plaatselijk Nieuws. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 766 m.M. Vooruitzichten: Droog weer. Temperatuur: 1 gr. C. is 34 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien Refrartionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Demonstratief bestnrencongres te Den Haag. De verslechtering der positie en wie er voor aanspra kelijk zijn. Gisteren werd te Den Haag een demonstratief be- sturencongres van spoorwegpersoneel organisaties onder leiding van den Personeolraad gehouden In den Personeelraad zijn vijf erkende vakvereenigin- gen bij de Ned. Spoorwegen georganiseerd. De minister van Waterstaat was vertegenwoordigd door mr. N. C. Couvée, referendaris van het Depar tement, de directie der Ned. Spoorwegen dcor jhr. dr. E. L. Elias, secretaris der Ned. Spoorwegen, de S.D.A.P. Eerste Kamerfractie door den heer J. Oude geest, de R.K. Eerste Kamerfractie door den heer De Bruijn. Van de Tweede Kamer waren aanwezig de heeren Kupers en IJzerman (S.D.A.P.), de heer Hermans (R.K.), de heeren H. Amelink en mr. Dam- brink (A.R.) en van den Vrijheidsbond prof. ir. C. L. v. d. Bilt. Als aanleiding tot dit congres kan worden ge noemd de verslechtering in posities van het perso neel. Rede over loonsverlaging. De eerste spreker was de heer Hellemons. Hij zette uiteen, dat de spoorwegen geen zuivere commer- cieele bedrijfspolitiek behooren ie voeren. Het is dan ook onbillijk, het loon afhankelijk te stellen van de bedrijfsuitkomsten. Daarbij komt, dat het spoorweg personeel het strijdmiddel van de staking is ont zegd. Ook met een beroep op de daling van de kosten van levensonderhoud is loonsverlaging niet te ver dedigen. De prijzen der eerste levensbehoeften stij gen nog dagelijks. Spr. wees erop. dat in tien jaren tijds het spoor wegpersoneel reeds 343 millioen geofferd heeft en laakte, dat in deze omstandigheden het dividend van 5 gegarandeerd blijft. De volgende spreker was de heer Willcmsen. die erop wees, dat de Spoorwegen feitelijk een Staats bedrijf zijn. Maar daarom behoort het spoorwegper soneel niet achter te staan bij het overige Rijksper soneel. Dat dit wel het geval is, lichtte spr. uitvoe rig toe. Spr. ging uitvoerig de verslechteringen na, die zijn aangebracht en zeide, dat de Personeelraad tot de conclusie is gekomen, dat het laatste voorstel der directie niet meer in overeenstemming is te brengen met een streven naar behandeling van het spoorwegpersoneel, gelijkwaardig aan die van het overige rijkspersoneel. De levensvatbaarheid. De heer Van Braambeek zette uiteen, dat noch de vakbonden, noch het personeel voor den slechten toe stand der spoorwegen aansprakelijk zijn. Zij hebben geen invloed op -het beheer. Nu het verkeerd is ge gaan, moesten zij dus ook niet de gevolgen dragen. De vakbeweging heeft steeds medegewerkt, het be drijf zoo gezond mogelijk te maken. Spr. waarschuwde tegen de stemming als zouden de spoorwegen weinig reden van bestaan meer heb ben. Ondanks de opkomst van de auto hebben de spoorwegen tal van maatregelen kunnen nemen, die veel geld kosten. Een resolutie. Voorgelezen werd een resolutie waaruit we het vol gende vermelden: De vergadering verklaart zich van oordeel, dat de positie van het spoorwegpersoneel onafhankelijk dient te zijn van de bedrijfsuitkomsten. Op grond hiervan wordt besloten, de door de di rectie voorgestelde loonsverlaging niet te aanvaarden en een dringend beroep te doen op regeering, volks vertegenwoordiging en directie om gehoor te geven aan het verlangen van het personeel, om elke ver dere aantasting der inkomsten achterwege te laten. Deze motie zal ter kennis worden gebracht van de regeering en de directie. Aansporing tot lijdelijk verzet. Een afgevaardigde uit Groningen spoorde aan tot Jijdelijk verzet van het personeel als daartoe het pa rool gegeven wordt. De voorzitter antwoordde, dat dit congres niet is bijeengeroepen om strijdmiddelen te beramen. Strijd middelen als lijdelijk verzet wil men liever niet. Men moet dit overlaten aan de organisaties. Tenslotte werd de resolutie aangenomen. Joden gemolesteerd. Maandag hebben ernstige anti-Semitische onlusten plaats gehad te Lemberg, waar studenten, bij wie ïich volk van de straat aansloot, vergelding wilde •nemen voor den dood van een student, tengevolge van een verwonding die hem door een joodsche col lega was toegebracht. Volgens een Reuter-telegram werden op ettelijke plaatsen van de stad joden aangevallen en afgeram meld; bij talrijke joodsche winkels werden de ruiten ingeslagen. In 80 gevallen werden joden zoo ernstig gewond, dat geneeskundige hulp verleend moest worden. De politie deed alle mogelijke moeite om de me nigte tot bedaren te brengen en de orde te herstel len, maar dat gelukte niet geheel. De toestand wordt, blijkens een scherpe censuur die op het verspreiden van de nieuwsberichten is ingesteld, nog steeds als niet normaal beschouwd. Zuid-Limburg. Verzakking van de kweekschool voor onder wijzeressen te Heerlen. Muren van de fundamenten gerukt. Dezer dagen namen VJ nog een bericht op over de schade die bovengrondsch wordt aangebracht, tenge volge van verzakkingen in het Limburgsche mijnge- bied. Thans heeft weer de nog betrekkelijk nieuwe Kweekschool voor Onderwijzeressen in het Bekker- veld te Heerlen, naar de „Limb. Koerier" meldt, ern stig door mijnschade geleden. Het schijnt, dat de Oranje-Nassaumijnen onder de school door een laag kolen hebben afgebouwd op betrekkelijk geringe diepte Daartoe zou men, toen men nauwelijks onder de schoold oor was, gestooten zijn op een storing, die verdere winning van de koien onmogelijk maaKte. De verzakking, die intrad, was daarom van een zeer ern stig karakter,; zij was niet regelmatig. De school schoof naar den kant van Heerlen af, daarenboven zakte zij in het midden méér dan aan de zijkanten. Het gevolg daarvan was, dat de solide massa van den bovenbouw van de hoeken van de fundamenten onge- eer 10 centimeter af school, doch daarop nog geleelte- lijk belef rusten. Voorts ontstonden groote scheuren in het gebouw en viel er gips van de plafonds naar be neden. De verzakkingen zijn nu tot stilstand gekomen. De aardschok heeft een spoedige zetting bevorderd. Het is een geluk dat het gebouv/va n zeer stevige constructie is, anders ware het zeker ingestort. Het gevaar daarvoor is nu wel geweken en openbaren zich geen ernstiger gevolgen, dan zal de school wel niet behoeven te worden ontruimd. Het is ook moge lijk, dat door verdere zakning meer een gunstige toe stand ontstaat. De schadepost is intusschen zeer be langrijk. Reparatie der school zal meerdere tiendui zenden guldens vorderen. Sommige inwoners van Vegbel verlaten uit vrees hun dorp. Overnachten in scharen en kippenhokken. Men meldt uit Veghel aan de N.R.Ct., dat men daar bevreesd is voor de telkens terugkeerende aard schokken en dat verscheidene ingezetenen het dorp hebben verlaten en zich naar elders hebben begeven. Men vreest onder de boerenbevolking, dat de oude boerderijen, die reeds veel van de schokken geleden hebben, zullen instorten. Dientengevolge overnachten velen in kippenhokken en schuren. Te Oss heeft men geconstateerd, dat vele nieuwe huizen scheuren in de plafonds hebben. HIJ WILDE OP DE WILDE DIEREN JACHT. Een 15-jarige jongen uit Middelburg verschafte zich geld en wapens bestaande uit een revolver met 200 kogels, een groot mes, een scherpe bijl en een gordel en had het plan te trachten naar Afrika te komen om daar op wilde dieren te gaan jagen. Hij nam zijn weg door Zeeuwsch-Vlaanderen naar België. Op de grens stelden de douane-beambten een onderzoek In, waar bij bleek dat de jongen in het bezit was van al deze wapenen. De politie te Middelburg werd ingelicht en deze was reeds bekend met het verdwijnen van den jeugdigen avonturier. Natuurlijk is hij onder het ou derlijk gezag terug gebracht. Opnieuw hevige aardschokken. Vele gewonden? SANTIAGO DE CHILI. 29 Nov. (V.D.) Dinsdagochtend is te Santiago opnieuw een hevige aardschok waargenomen, welke evenwel geen aanzien lijke schade heeft aangericht Volgens een bericht van Reuter zou er wel aanzien lijke schade zijn aangericht en zouden er ook vele ge wonden zijn te betreuren. TWEE MIJNWERKERS GEDOOD. Uit RECKLING HAUSEN: Dinsdag zijn twee mijnwerkers In de mijn Fuerst Leo- pold Baldor door vallend gesteente bedolven. Zij konden slechts als lijken worden geborgen. Twee in de directe nabijheid werkende arbeiders kwamen er betrekkelijk goed af. Aangenomen wordt, dat dit ongeluk verband houdt met de aardschokken, waardoor dit gebied in de afgeloopen dagen is getroffen. AFSCHUWELIJKE MISDAAD. Vrouw beroofd en daarna onder den trein gelegd. Uit KEULEN: Te Eitorf a.d. Sieg is gistermorgen de vrouw van een landbouwer, die op weg naar het station was, door twee majinen overvallen en beroofd. De onverlaten legden daarop de vrouw op den spoordijk en lieten haar door den trein overrijden. De ongelukkige werd daardoor op slag gedood. De misdadigers zijn nog onbekend. ITALIAANSCH BANDIET ALS BURGEMEESTER. De Italiaansche politie, die op een verzoek der Ame- rikaansche 'regeering tot uitlevering van een zekeren Giuseppe Spinelli nasporingen deed. trof dezen aan in een klein visschersdorpje aan de baai van Salerno, waar hij als burgemeester optrad. Volgens de Amerikaansche autoriteiten was Spinelli die langen tijd in de Ver. Staten woonde, lid van de bandietenbende van Volpi, bestaande uit handlangers van Jack Diamond. De drie broeders Volpi werden tij dens een gevecht met de politie gedood, waarop Spinelli in allerijl de wijk nam naar zijn geboorteland. 3000 DOODEN TE CUBA De Cubaansche regeering deelt officieel mede, dat bij den orkaan die Cuba teisterde, 3000 personen zijn om gekomen. VERVALSCHTE COCAÏNE. 5000 Mark voor een Kg. aardappelmeel. Zaterdagmiddag trachtte een Duitsoher uit Herzogen- rath, in gezelschap van twee andere jongelui een Kg. cocaine te verkoopen. Ze begaven zich naar Kerkrade, waar ze iemand vonden, die zich voor de cocaine inte resseerde. De handelaars verlangden echter 5000 Mark en aanvankelijk kwam de koop niet tot stand. Toen de koopman eenigen tijd later een flinke som gelds liet zien werd de cocaine direct per auto in Herzogenrafch gehaald. Intusschen was ook de politie van Kerkrade ten tooneele verschenen. En toen de verkoop zou ge schieden greep de politie in, en legde beslag op het poeder, dat voornamelijk uit aardappelmeel bleek te be staan. Een Duitsoher en een peraoon uit Kerkrade wer den tevens geverbaliseerd wegens bedrog. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. In de memorie van antwoord aan de Tweede Ka mer op het voorloopig verslag op het departement van Economische Zaken en Arbeid zegt de minister, dat vooral de handelspolitieke sfeer rondom ons land een beleid eischt, waarbij het buitenland de noodzakelijkheid van eventueele Nederlandsche maatregelen in billijkheid erkennen moet Inmiddels meent de minister binnenkort voor textielproducten opnieuw te moeten ingrijpen. Het verheugt hem dat ook waardeering werd uitgesproken voor de gema tigde wijze waarop het wapen der contigenteering werd gehanteerd. Er zal verbetering aangebracht worden tusschen het departement en de agenten der regeering in het buitenland door middel van een rechtstreeksche cor respondentie. Arbeidstijden van chauffeurs. Een algemeene maatregel van bestuur tot regeling van de arbeids- en rusttijden van de onder de Ar beidswet vallende chauffeurs is in voorbereiding. De ervaring leert, dat van een ongegrond en overmatig gebruik van het instituut der overwerkvergunningen geen sprake is. Een algemeen verbod voor ambte naren en arbeiders om na volbrachte dagtaak elders arbeid te verrichten, zoo de persoonlijke vrijheid te veer aan banden leggen. De Winkelsluitingswet. De toepassing der Winkelsluitingswet heeft in derdaad verschillende bezwaren aan het licht ge bracht. die den minister reeds hebben doen over wegen of daarin niet door wetswijziging ware te voorzien. Mede in verband hiermede is thans nog een onderzoek gaande naar de gevolgen, welke deze wet voor den winkelstand heeft. Een eindoordeel over deze aangelegenheid moet de minister zich voorbehouden, omdat nog niet alle gegevens ter zake in zijn bezit zijn. Toch meent hij echter nu wel reeds te mogen verklaren, dat. naar zijn aanvankelijk en indruk de wet voor sommige soorten van winkels inderdaad in mindere of meer dere mate schadelijk werkt. In de algemeen genomen klacht dat de wet zoo funeste gevolgen voor den winkelstand heeft, schuilt naar den door den minister tot dusver gekregen in druk stellig overdrijving. Zoo noodig zal hij echter een wijzigingsvoorstel in dienen. Dat de gelegenheid om in banketwinkels ook gedurende sluitingstijd consumptie-ijs te verkoopen tot misbruiken aanleiding heeft gegeven zal zeker een reden zijn om te overwegen of de gegeven facili teit wel gehandhaafd zal blijven. De toestand op het gebied van verkoop door middel van automaten, laat ook naar den indruk van den minister te wenschen over. Landbouw. Bij de afdeeling Landbouw betreurt de minister het, dat tot nu toe geen oplossing is gevonden voor de vraag, op welke wijze ook de betrekkelijk niet om vangrijke groep van landbouwers, wier bestaan voor een aanzienlijk deel afhankelijk is van de opbrengst van rogge, eenige tegemoetkoming ware te verlee- nen. Verschillende voorstellen zijn in overweging en de minister hoopt binnenkort een wetsontwerp ter zake in te dienen. De mogelijkheid om het percentage inlandsche tarwe voor de broodbereiding tot 25 te verhoogen, is in studie. Den minister is niet geble ken, dat voor een betere behandeling van klachten door de Crisiszuivelcentrale dan thans plaats vindt, aanleiding kan bestaan. De minister acht een algeheel verbod van invoer van boter en vleesch niet wenschelijk. De commis sie van advies in zake de Crisisvarkenswet zal dezer dagen worden ingesteld. TOKIO DE TWEEDE WERELDSTAD Tokio telt thans ongeveer 5.140.000 inwoners en wordt nog slechts door New York overvleugeld. Berlijn met ruim 4.228.000 inwoners neemt thans de vierde plaats in na New York, Tokio en Londen. Het is met de vergelijking van de bevolkingscijfers var. wereld steden trouwens altijd wat onzuiver gesteld. Men moet natuurijk rekening houden met de voorsteden die, economisch beschouwd, met de stad zelf een geheel vormen. ONDER DE WIELEN GËRAAKT. De 65-jarige landbouwer Rossing uit Exloo bege leidde gister eenige wagens, die zwaar beladen waren De man kwam daarbij te vallen, waardoor hij on- de: de wielen van een der wagens terecht kwam. Eenige uren later is hij aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. INBRAAK TE FRANEKER. Bedrag van 1800 gestolen. Te Franeker kwam de Wed. Alkema tot de zeer onaangename ontdekking, dat er in haar woning was ingebroken. Zij en haar dochter, met wie zij samenwoonde, hadden elders geslapen, omdat al het huisraad met het oog op spoedige verhuizing inge pakt stond. De dief heeft ongeveer f 800 uit een trommel, geborgen in een kast. buitgemaakt. Van den dader heeft de politie nog geen spoor. Betaling van de schulden aan Engeland of niet? Üit Londen, 29 November (V.D.): Hedenavond om negen uur zal het kahinet in het Lagerhuis opnieuw bijeenkomen ter bespreking van de antwoordnota aan de Vereenigde Staten inzake de schuldenkwestie. De concept-nota is reeds gereed MacDonald zal vanavond door den koning op Buckingham Palace in audiëntie worden ontvangen. Naar verluidt deelen verscheiden leden van het ka binet nadrukkelijk het standpunt van de schatkist- autoriteiten, dat ernstige gevolgen moeten worden verwacht als Engeland zou betalen Daarentegen heeft de gouverneur van de Bank van Engeland, Mon- tagu Norman, gisteren bij zijn besprekingen met mi nister Chamberlain, even nadrukkelijk gezegd, dat niet betalen noodlottige gevolgen zou hebben voor Engelands crediet. Men verwacht, dat de Ver. Staten zich accoord zul len verklaren met een compromis in dier voege, dat uitstel wordt verleend voor de kapitaalsaflossing van 30 millioen, doch niet voor de rente van 65 millioen. De man, die de sigaar werd van de vrouw, die de sigaar niet wilde worden. De Dult3che rechtbank zal hebben te beslissen ove de vraag, hoeveel sigaren een getrouwde vrouw mag rooken. De echtgenoot van een aan sigaren verslaafde dame heeft n.1. een eiseb tot echtscheiding ingediend. Hij is van meening, dat aan alle dwaasheid een grens behoort te zijn en dat, wanneer die wordt overschreden, de wet moet ingrijpen. Reeds jaren geleden maakte Mevrouw G. er een ge. woonte van haar mans beste import-sigaren te doen verdwijnen. Zij meende, dat dit haar goed recht was. Van stelen was geen sprake: in de wet was geen pa. ragraaf aan te wijzen, volgens welke ze den staat ia gevaar zou brengen, de openbare orde verstoren of openbare zeden schenden. Meneer zei er trouwens niets van. Hii maakte zich wel eens nijdig, maar enfin, wa*. neer zijn eega binnenshuis de amazone wilde spelen, mocht hij haar dat plezier niet ontnemen. De rooklusten der dame namen evenwel met de Ja. ren toe en wanneer het echtpaar 's Zondagsmiddag door de straten der stad wandelde, weigerde vrouwllj' hardnekkig de havanna zoo lang op te bergen. Het g, volg laat zioh raden. Talrijke kijklustigen, waarondt vele spotters weken niet van de zijde van den heer (t mevrouw G. Verschillende café's weigerden hun den toegang, om. dat hun aanwezigheid een hinderlijke volksoploop ver. oorzaakte zonder dat het aantal bezoekers toenam. Het ergst was het wel op Zaterdagavond, wanneer mevrouw haar opwachting maakte voor het postkantoor waar de man werkte en met groote passen heen en weer loopend, de eene Vorstenlanden na de andere in brand stak. Tenslotte bleven de geestige toespelingen van vrien- den en bekenden niet uit. Minstens eenmaal in de week, ontving de heer G. een zending zwarte sigaren met een briefje, waarin men hem vroeg, of hij het permit teerde. dat men in dezen vorm zijn vrouw een klein bewijs van hoogachting deed toekomen. Merkwaardigerwijze achtte niet mevrouw G. zich hiep door beleedigd, maar gevoelde haar echtgenoot zich in zijn eer gekrenkt. En dus verklaarde hij op zekeren dag, dat hij de schande niet langer kon dragen en echt scheiding zou aanvragen. Mevrouw G. had evenwel geen lust een leelijke pijp te rooken en hield vol, dat ze niets had gedaan dat een reden tot het verbreken der echtverbintenis kon zijn. De gebruikelijke schadevergoeding werd vanzelf sprekend door haar geëischt. Daar de wet hier voor tweëerlei uitleg vatbaar is. kan dit reohtsgeding als een belangrijk precedent worden beschouwd, wanneer zich in de toekomst soortgelijks gevallen, waarbij de hobbies van echtglnooten laster praatjes tengevolge hebben, mochten voordoen. Voor Onze Winkel is van 10 uur af tot 4 uur. OoK Zaterdagmiddag en -avond OPEN. Beleefd aanbevelend, Nagekomen Br richten. w i f n i n n k n De heer P. Veerdig alhier Is aangesteld als varkens- en biggenmerker in dit district. DEN OEVER. 29 Nov. Aanvoer aan den vischafslag: 335 manden sardien f 0.752 per mand, 500 Kg. spiering 22 cent per Kg., 3 kisten toeter f 3 per kist, 2 zalmtjes 56 cent per pond 35 balen wulken f 14.6018 per baal. 5 balen kruikels f 5 per baal. HARENK ARSPET- DIRKSHORN. Herkozen tot leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Harenkarspel de heeren J. Dam, A. Kistemaker J. van der Molen en L. Reuvers. W I N K El 1 December a.s. zal de heer C. Peetoom zijn betrek king als brievenbesteller, met pensioen verlaten, na 35 laren deze functie te hebben verricht en al die jaren Winkel als standplaats heeft gehad. Hij heeft het post kantoor alhier In alle stadia medegemaakt, in opblo/ en in teruggang van post- tot hulpkantoor. In al die ren is hij een bekend figuur geweest in de gemeente el zooals het nu eenmaal bij den post gaat. een welkomeï gast geweest. Tal van droeve zoowel als blijde berichten zijn door zijn handen gegaan en in menig gezin Is hij d» vertrouwde geweest Men moet den plattelandspost ken nen in zijn verhouding tot de afgelegen bewoners, de soha kei tusschen hun kleine omgeving en het grootere daar buiten. Voor den een een brief lezen, voor den ander schrijven, want de post is de vertrouwde en de raads man in vele gevallen. Zijn uittreden uit zijn dienst zal in alle stilte plaats hebben, maar dat behoeft nog niet te beteekenen, dat niemand hem dankbaar is. Integendeel, hij zal bij velen gemist worden en de gemeenschap die hij diende wenscht hem veel goeds in zijn verder leven. In den raad der gemeente Winkel die in vergadering bijeen kwam op Maandag j.1. werd ernstig gesproken over hoog-frequent-apparaten en de brutale wijze waar op z.g. bestralingstoestellen worden aan den man ge bracht. Men ma.g hier spreken van kwakzalverij op electr. gebied. Voorts werden de begrootingen der ge meente, van de gasfabriek en van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur vastgesteld. De gemeentebegrooting vroeg nog vele discussies. Besloten werd geen loonsver laging van 4.5 pet. toe te passen. De grondrenten konden niet worden verlaagd. Ter sprake kwam een geval van den persoon R., In woner der gemeente, die zich ongekleed op straat en in huis vertoont. Hiertegen zal zeer gestreng worden opgetreden. Waar blijkt, dat de vele waarschuwingen niets hebben geholpen, zullen afdoende maatregelen volgen. Men zie 't volledig raadsverslag in ons nummer van morgen. BENOEMD. Tot tijdelijk onderwijzer aan de U.L.O,-school alhier is met ingang van 1 December benoemd de heer S. Buls kool, Noordscharwoude,

Schager Courant | 1932 | | pagina 2