Liefde de Sterkste. De Langendijker Groentenveilingen. De Toekomst". Woensdag 30 November 1932.SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9185 De kooloogst zoo goed als binnen. De verwachte voorraden. Aanmerkelijk minder, wat mls- schlen beter Is voor een bevredi genden prijs. - Het oog op Dnitsch- land gericht. Geen beste markt. Aardappelen slecht. Goede aanvoer roode kool, Iets lager prij zen. Gele kool slechter nog dan verleden week. Ook slecht voor Deensche witte. Bloemkool min der aanvoer, hooger prijzen. Uien stationnalr. Peen lage prij zen. Idem bieten. Aanvoer rammenas. Er zullen nu wel niet veel bouwers meer zijn, die nog belangrijke hoeveelheden kool op hun akkers hebben staan, zoodat de winterkool nu zoo goed als geborgen is Het kan nog wel eens meevallen met de hoeveelheden stapelproducten, hoorden we van Éommige bouwers, die van oordeel waren. dat. als weldra de cijfers der inventarisatie bekend zullen zijn, het zal blijken, dat „er nog heel wat zal zitten". We twijfelen er niet aan. of er zal „heel wat" voor raad zijn. doch uit het feit. dat verschillende boe ten niet zijn verhuurd en men nie» met de ruimte behoeft te woekeren, durven we wel de verwachting neerschrijven, dal de hoeveelheden stapelproducten en in het bijzonder kool, veel geringer zullen zijn dan het vorige jaar, toen er bij de inventarisatie op 1 December bleken aanwezig te zijn 4620 wagons van 10000 K G. roode kool, 2458 dito gele. 3982 dito Deen sche witte. 443 wagons uien en 57 spoorwagons peen. alzoo in totaal 11562. We verwachten dat er min stens 3000 spoorwagens minder zullen zijn. Het is misschien maar gelukkig, dat er niet zoo veel kool is. want het is de laatste jaren de moeilijke vraag geworden, maar men met al die producten moet belanden. Nu de politieke toestand in Duitschland al verwarder wordt dan ooit en er heelemaal geen pijl meer valt te trekken op het doel, waarop de eco nomische politiek zich in dit land zal richten, is er met geen schijn van zekerheid te zeggen, of Duitsch land in beteekenende mate dezen winter in aanmer king zal komen als afzetgebied onzer bewaarkool En nu moge het waar zijn. dat in het bijzonder onze export naar Duitschland de laatste jaren is afgeno men op een wijze, welke hoogst onrustbarend moet worden genoemd, dit neemt niet weg. dat in han dei- en tuinbouwkringen nog altijd terecht de mee ning domineert, dat gaat die uitvoer nog verder ach teruit. dit voor den tuinbouw op een débacle moet uitioopen. Men vergete niet. dat de mogelijkheid om andere afzetgebieden te vinden in den tegenwoordi- gen tijd al bijzonder groote moeilijkheden oplevert Uit een en ander moge blijken, hoe begrijpelijk het is. dat de tuinders met bezorgdheid deu winter te gemoet gaan. En overal hoort men de hoop uitspre ken. dat het eens een echte ou lerwetsche winter moge worden, waardoor de mogelijkheid voor het maken van bevredigende prijzen eerder benaderd wordt. Wordt het weer een slappe winter met weinig sneeuw en ijs. dan wordt vrij algemeen verwacht, dat bij de geringere voorraden nog slechte prijzen zul len worden gemaakt. En die verwachting is te meer teleurstellend, nu ook de door de Tweede Kamer aangenomen steunwet voor den tuinbouw geen af doende. zij het dan ook tijdelijke, uitkomst voor den noodlijdenden tuinbouw zal brengen. De verdeeling van het toegestane bedrag ad f5.000.000 zal dit wel spoedig bevestigen, zoodat er na niet te langen tijd alle aanleiding zal zijn, zich opnieuw tot de Regee ring te wenden met het verzoek een grooter bedrag beschikbaar te stellen. De omstandigheden, waaronder deze veiiingsweek is verloopen, waren helaas niet van dien aard, dat met veel optimisme de toekomst kan worden tege moet gegaan. Vergeleken met het vorige jaar, zijn ze wel iets be ter, doch de bestede prijzen, die, over 't geheel geno men, zelfs nog ongunstiger waren dan de vorige week, wettigen nog altijd een ernstig beroep op re- geeringshulp. Voor aardappelen spreekt dat al heel duidelijk. Al kwamen het vorige jaar op dezen tijd geen aardappelen meer ter markt, de in den particu lieren handel bestede prijzen van toen, geven een scherp contrast met den prijs van f 1.voor Eigen FEUILLETON. Naar het Engelsch van Mrs. Patrick MacGill. li ..Neen, dank u... het ia hier binnen prettiger en rus tiger. Wilt u mij niet vertellen waarheen en bij wien u ®lj brengt?" vroeg Hetty aan den chauffeur. .Ik zou het u graag vertellen als ik niet zoo schitte rend betaald was. ora mijn mond te houden", was het •enigszins teleurgestelde antwoord, terwijl de jonge Aauffeur bewonderend naar het mooel meisje keek. >Ik begrijp het, maar dit kunt u mij wel vertellen: 4&arin kan niets kwaads steken: werd u betaald door •en heer door een heel goeden vriend van mij?" Ademloos wachtte zij op het antwoord. ■Ja," luidde dit prompt. ..Dank u", zei Hetty haastig, zonder eenig spoor van "vijfel meer. Zfj was zelfs niet langer ongerust over de kinderen. Jack zou ook wel aan hen gedacht hebben. De eenige over wien zij nu nog bezorgd was. was haar vader. Was hij gepakt of was het hem gelukt te ont komen Er waren zooveel vragen, waarmee zij haar hersens pijnigde en er klonk oprechte sympathie in de stem van den jongen chauffeur toen hij haar een mand over handigde met de woorden: „Nu moet u maar goed eten, in want rijden den heelen nacht door; dit is veiliger dan de trein, want alle stations worden natuur- ^Z®ewaars°huwd om een oogje op u te houden!" ye sterren stonden reeds aan den hemel, toen de au o zijn reis ging voortzetten en nu zij goed doorvoed gerustgesteld was, voelde Hetty eerst haar groote behoefte aan slaap. JS strekte zich uit op de zachte zitting en de gelijk- a beweging van den wagen zij waren blijkbaar tot eei\ köofdweg brachten haar vermoeide zenuwen rust: acht uur lang sliep zij rustig en kalm zoo door. van h WaS ^Ulst ontwaakt en nauwelijks was de geur morgenlucht, de lentebloemen en het weiland tot heimers en dien van f 0.70f 1.90 voor blauwe dito, welke nu werden besteed. Daarbij sluit ook aan de bespottelijk lage prijs van fO.SOf 1.60 voor blauwe aardappels en f 0.60—f 0.70 voor Duken en f 0.40 f 0.80 voor Schotsche muizen en f 0.40 voor groote Schotten, alles per 100 K.G. De aanvoer van roode kool was in de afgeloopen week zeer bevredigend en was aanmerkelijk grooter dan in de overeenkomstige week van het vorige jaar, toen er veel meer roode kool was. Ongetwijfeld moet dit hieraan worden toegeschreven, dat de prijzen nu wat minder slecht zijn. Ze zijn nog verre van loonend, doch de bouwers hebben blijkbaar niet veel hoop op de toekomst, en stellen zich al met weinig tevreden. Het mooiste goed van 3 pond werd verkocht voor on geveer f3.30. Groote kool, eerste kwaliteit, bracht aan vankelijk f 1.50—f 1.80 op, terwijl later nog iets min der werd betaald. Voor tweede soort werden lagere prijzen besteed dan verleden week; het meest ge wilde kleingoed werd voor ongeveer f2.verkocht; voor de grootste of wat kleinere van sterker afwij kende kwaliteit werd f 0.60 tot f 1.betaald. No teeringen van f0.60, die de laatste weken bij roode kool niet voorkwamen, kwamen helaas weer herhaal delijk voor. Een verminderde vraag bij een daarte genover staanden te grooten aanvoer is ongetwijfeld het geheim van deze ongunstige stemming. De totale aanvoer aan beide veilingen beliep rond 47 spoor wagens. Lusteloos en slap was de stemming voor gele kool. Het mooiste en meest gezochte goed bracht aanvan kelijk f 1.50—f 1.70 op, later liepen deze noteeringen nog met 20 a 30 cent terug. De grootste kool werd voor fÖ.80 a f0.90 verkocht en ook wel iets kleinere met afwijking in qualiteit. Ook hier kwamen meer malen noteeringen van f0.60 voor. Van uit het bui tenland is geen vraag en in het binnenland is blijk baar nog veel voorraad in tuinen entuintjes, zoodat de Langendijker bouwers hun kool niet tegen loo- nende prijzen kwijt kunnen. De aanvoer bedroeg 22 spoorwagens. Met den aanvoer van gewone of vroege witte is het zoo goed als gedaan. Wat er ter markt komt, wordt aangekocht met bestemming voor de zuurkoolfabrie- ken. Ze bracht in de afgeloopen week f 0.60—f 1.20 op, al naar qualiteit. De aanvoer van Deensche witte kool is voor die der vroege in de plaats gekomen. De prijzen ervan waren nog iets slechter dan de vo rige week. Van de mooiste groote werd f 1.20 besteed en waren voor de zuurkoolfabrieken bestemd. Andere brachten f 0.60 of iets meer op, zoodat de uitkomst bedroevend was. Aan witte kool werden 30 spoorwagens aangevoerd. Bloemkool kwam er minder dan gewoonlijk aan de veiling. Er schijnt vraag uit binnen- en buitenland te zijn. Bij de niet groote aanvoeren kon de prijs iets stijgen. Lecerf, waarvan de aanvoer gering is, bracht pl.m. f5.op. De grootste eerste soort reuzen werden verkocht voor f 13 tot f 14, kleinere voor f 7—f 10. Voor tweede soort werd ongeveer f2 tot f4 betaald. Aan gevoerd werden 16000 stuks. De uien toonden een standvastige markt, zooals we dit het heele najaar al constateerden. Nep, in kleine hoeveelheden aangevoerd, bracht f6.20— f6.70 op; drielingen werden verkocht voor f 4-20—f 4.70. Voor gewone gele uien werd f4f4.90 betaald en voor grove f3.90f4.80. Aangevoerd werden 9 spoorwa gons. Groote peen bracht hij uitzondering f2 op. meestal werd f 1.80 besteed. Voor kleinere werd f 0.60—f 0.90 betaald. Bieten brengen ook slechte prijzen op: f 1.40—f 1.80 voor de beste, 10.60 of iets meer voor de andere. Rammenas werd verkocht voor f 1.20. ZUIDSCHARWOUDE. Algemeene Vergadering. Inleiding van den voorzitter over de „Steunwet voor den Tulnbcuw". Maandagavond vergaderde de tuinbouwvereeniging „De Toekomst" ten lokale van den heer H. Stoffers. De voorzitter, de heer S. de Boer, herinnerde er aan, dat het wel eens voorgekomen is, dat de leden meenden, dat het Bestuur te lang wachtte met het houden van een algemeene vergadering. Om eens bij elkaar te komen, ten einde te bespreken, wat de tuinders tegenwoordig bezig houdt en waarvan allen zijn vervuld, heeft het Bestuur gemeend goed te doen, de leden in de gelegenheid te stellen daarover met elkaar te spreken. Voorzitter heet leden en pers wel kom, waarna de secretaris de notulen der vorige bijeenkomst voorleest, welke ongewijzigd worden vastgesteld. Bij het punt mededeelingen, vertelde de voorzitter, dat er door de afd. een bloerhbollencursus is inge steld. Het spijt hem, dat bijna alleen jongens dien cursus volgen en dat zoo weinig jonge tuinders, slechts enkele, aan dien cursus deelnemen. Het Be stuur was al een paar weken te laat, om regeerings- subsidie te verkrijgen, doch door de groote medewer king van B. en W. is het mogelijk geweest, den cur sus toch, buiten subsidie om, te laten doorgaan. Daarna leidt de voorzitter het punt „Steunwet voor den tuinbouw" in. Hij deelt mee, dat het Bestuur het gewenscht oordeelde, dat. nu de Steunwet in de Tweede Kamer is aangenomen, de leden eens hij el kaar komen, om daarover van gedachten te wisselen, om zoodoende nog beter omtrent den inhoud op de hoogte te komen, al is het Bestuur ook buiten ver gaderingen de vraagbaak voor de leden. Voorzitter herinnert dan, hoe de tuinbouw al enkele jaren een ernstige crisis doormaakt, een tijd van moeilijke ja ren Deze crisis is anders dan vorige. De tuinbouw heeft nu reeds verschillende malen om steun moe ten aankloppen. Hij wijst dan op den door de Pro vincie gegeven steun, in den vorm van borgstelling, door bij de Boerenleenbanken opgenomen credieten door tuinders en stelt de provincie ten voorbeeld aan anderen, waar nooit tevergeefs is aangeklopt. Later is door de regeering steun verleend rentelooze voorschotten maar onvoldoende, vooral waar die steun tot gevolg had, het dieper in de schulden ra- haar doorgedrongen, toen de auto stilhield voor een klein huisje, dat bijna op de punt van een rots stond en dat omringd was door wijde heidegronden, terwijl men geen ander huis in den omtrek ontwaarde. Hetty voelde de smaak van de zoute zeelucht aan haar lippen toen zij nog half slapend uitstapte, maar haar blauwe oogen openden zich wijd van verbazing en angst en haar mondhoeken vertrokken in teleurstelling, toen zij in de deuropening niet Jack. haar beschermer en ridder zag staan, maar Max Reiss. HETTY GEEFT HAAR BELOFTE TEN TWEEDE MALE. Hettys teleurstelling, die te hevig was om te kun nen verbergen, ging voor Max Reiss niet verloren, hoe wel hij haar toch lachend, met uitgestrekto armen te gemoet kwam. „Welkom tn Zeezicht. Hetty! Wat heb ik een verdui velde moeite gehad om iemand te krijgen, die je wou helpen met de verdwijningstruc. Maar je hebt het er goed afgebracht en hier zullen ze je niet vinden, ook al zoeken ze zich blind." Hij praatte aan een stuk door. terwijl hij Hetty hielp haar mantel uitdoen en toen ging hij haar voor naar een aardige kleine kamer, waar het jonge meisje een tweede en nog heftiger verrassing wachtte. Bij het vuur, met zijn kortgeknipt hoofd op zijn hand leunend, zat haar vader. Hij sprong op, toen Hetty binnenkwam en in het vol gend oogenblik lag zij in zijn armen en werd haar ge laat bedekt met teedere kussen. „Mijn kleine meisje! Mijn eigen lief doohtertje!" sta melde Robert Loring gebroken. „Vader!" was alles wat Hetty kon uitbrengen en zij snikte zacht, maar al haar gevoelens werden toch over- heerscht door die ééne gedachte: „Jack heeft mij in den steek «relaten! Wat zijn vader gezegd heeft, was d^ waarheicu" „Mijnheer Reiss Is een' buitengewoon man; de braaf ste man, dien ik ooitontmoet heb. Hij verdient al het geluk, dat een mensch ln zijn leven maar hebben kan alles", zei Hetty's vader met de sporen van zijn oude enthousiasme en blind vertrouwen In de goedheid van anderen. „Heeft... heeft... Mijnheer Reiss u dan geholpen, va der?" vroeg Hetty nae en korte stilte. Er klonk een groote mate van bewondering in de holle stem, die toonde dat dit heerschap geen tijd ver loren had laten gaan om bij haar vader in den gunst te komen, toen hij antwoordde: „Nadat ik. van je weg ken. De steun was wel goed bedoeld en gaf ook wel eenige verlichting, doch afdoende was het niet. Spr. licht dit met voorbeelden toe. Dan is er door ver schillende gemeentebesturen steun verleend. Toch bleef de toestand der tuinders moeilijk en bij het ver zoeken om meerderen steun aan de regeering werd gedacht aan de oorlogsjaren, toen de tuinders zoo veel moesten offeren. De Minister kon er echter niet toe overgaan. Dat was een teleurstelling. Later werd het echter ernstiger en eindelijk is de Minister er toch toe overgegaan, na herhaalden aandrang, om met een steunwet. voor den tuinbouw te komen, al waren er verschillende bepalingen, die niet de in stemming der tuinders hadden. Ook is er eenige ver lichting gekomen door reductie op pachtprijzen, zoo wel door gemeenten als instellingen en particuliere verpachters, wat ook hitter noodig was. Dan hebben we gekregen de Crisis-pachtwet, die echter niet van toepassing bleek te zijn op den tuinbouw, hoewel er nu werk van wordt gemaakt, dat die er ook spoedig onder zal vallen. Voorzitter gaat nu de verschillende bezwaren na, die bij tal van tuinders tegen de Steunwet zijn gore- zen. Hij wijst dan op de te bepalen richtprijzen, die goed zullen moeten maken de exploitatiekosten, waaronder dan een zeker loonbedrag valt. Hij hoopt, dat ze goed zullen werken, en dat het doel, den tuin bouw in stand te houden, er mee zal worden bereikt. Het is te doen om den tuinbouw door de crisis heen te helpen. Als het nu maar bij deze crisisjaren blijft, maar de vrees is gewettigd, dat we er log niet door heen zijn. Het is niet te bekijken en spr. gelooft, dat we ons er op moeten voorbereiden, en ons zullen moeten aanpassen om door de nog komende moei lijke jaren heen te worstelen. Hij wijst dan op de maar steeds aangroeiende exportbelemmeringen, op den toestand in Duitschland, met welk land de han delsondernemingen niet vlotten als wel voor den Hol- Iandschen tuinbouw gewenscht ware, zoodat eigen lijk de export naar Duitschland geboycot wordt. Hoe spoediger de invoerbelemmeringen weg raken, hoe beter. De Tweede Kamer heeft intusschen de Steun wet e-oedgekeurd, maar als het gevoteerde bedrag niet verhoogd wordt, zullen de richtprijzen ingekrom pen moeten worden. De Minister heeft echter toege zegd, dat als mocht blijken, dat de 5 millioen, die op berekening berust, te gering zou blijken, bij een groo ter bedrag in overweging zou nemen. De beperkende bepaling, dat een tuinder niet meer dan 20 procent zou mogen genieten van den gemid delden omzet over 1928, *29 en '30 >s ingetrokken. Een te veroordeelen bepaling is ook, dat het meer dere, dat een zeker product boven den bepaalden richtprijs zou opbrengen, in mindering zou worden gebracht bij het beding van een ander product, dat beneden dien richtprijs bleef. Spr. hoopt,, dat de re- reegingscommissaris zal meewerken, om te voorko men. dat de bouwers daarvan te veel de dupe zullen worden. En dan is voor deze streek, waar zooveel kool is was gegaan, probeerde ik over den heuvel te komen, maar juist toen ik die poging wilde wagen, werd Ik aangehouden door iemand, die mij vroeg wat ik in dat huis gedaan had om het op zoc'n eigenaardige manier te moeten verlaten; bijna had ik hem aangevallen, want leder wordt als een vijand beschouwd door hem, die bezig Is uit de gevangenis te vluchten maar plotse ling blies de wind mijn jas open en zag hij den breeden pijl op mijn kleeren. Hij had medelijden met me en bood aan. mij te helpen. De hemel moet hem op mijn pad gestuurd hebben, want naderhand hoorde ik, dat hij jou kende en je arme moeder ook gekend heeft." Robert LorlngJs stem stokte en zijn oogen werden voohtig bij de herinnering aan zijn vrouw. Had hij slechts even ondeT het glimlachende masker van Max Reiss kunnen zien, dan zou hij zijn woorden gauw te ruggenomen hebben. Max Reiss was altijd bereid een veroordeelde te helpen; alleen zij, over wie hij op deze wijze eenigen invloed had. konden hem van nut zijn. Hetty drong de tranen, die zich in haar oogen dron gen. terug en traohtte haar stem te beheerschen, toen zij antwoordde: „Ja, zeker kende hij moeder; hij heeft haar geld geleend en ons huis met alles wat het bevat, behoort hem." „O, dat wist ik niet; maar toch moet hij een brave man zijn. om iemand die in zoo'n neteligen toestand als ik, te helpen; en ik kan het hem met niets vergel den. met heelemaal niets", en een opreoht verdriet klonk uit de woorden van den man. die al vaker de dupe was geweest van goedgeloovigheld. Max Reiss kwam minzaam glimlachend de kamer binnen. Hij werd gevolgd door een oudere vrouw, met net gladgestreken grijs haar, vriendelijke blauwe oogen. maar do meest versteende gezichtsuitdrukking, die Het ty ooit gezien had. Weldra ontdekte zij de reden daar van: de vrouw was doofstom: zonder twijfel was dat in de oogen van Max Reiss haar grootste aantrekkelijk heid. „Ik dacht, dat ik jullie maar even alleen moest la ten". zei hij vriendelijk, terwijl hij een stoel bij de tafwl trok en de vrouw door vlugg" teekens te verstaan grf, dat zij het blad met ontbijt, dat zij droeg, neer moest zetten. „Je zult hier zoo veilig zijn als wat", ging hij voort, terwijl hij haar koffie inschonk en haar handig van warme ham met spiegeleieren bediende. „Ik kan niets eten, dank u wel mijnheer Reiss, maar ik heb geen honger," zei Hetty met een afwezige stem. Haar eetlust was verdwenen; weer had het Noodlot haar beroofd van haar eenige kans op geluk. „Maar kindje, dat gaat niet; kom, wees flink; laat je „doorgedraaid", onverkocht is gebleven, omdat »e den minimum-prijs niet kan opbrengen, de bepaling, dat daarop geen toeslag zal worden gegeven, hoogst onbillijk. Herinnerd wordt aan de stemming in de Tweede Kamer, die met 4443 stemmen een voor stel verwierp, om daar wel toeslag op te verleenen. De vraag is besproken, of ook voor 1933 een steun regeling zal worden getroffen. Men zal dit moeten af wachten, doch hoogst gewenscht is het. dat de tuin ders dit spoedig weten, mede in verband met de teeltbeperking. Voorzitter zet in 't kort de werking van het In- en Verkoopbureap van de provincie uiteen, dat een nut tige instelling kan worden genoemd, en deelt nog mee, waarom de aardappels daaronder nog niet be grepen zijn. Op een desbetreffende vraag van den heer Koste lijk zegt voorzitter, dat het loonbedrag, dat oor spronkelijk f20 was, op f 15 is bepaald. In antwoord op een opmerking van den heer P. de Geus Jnz. wordt geantwoord, dat men op verschillende betaal- kantoren nog niet gereed is met de verwerking van de gegevens en dat nog niet is te zeggen, wanneer tot uitbetaling kan worden overgegaan. Hij hoopt, dat voor nieuwjaar voorschotten kunnen worden ge geven. De heer Jb. Kramer, bestuurslid, laat een scherp protest hooren tegen de prijzen, waarop de nood der tuinders in de Tweede Kamer is behandeld. Men roept: we zullen je helpen, maar als er wat hiilp komt. dan is de man overleden. Is dat hulp aan men- schen, die van den vroegen morgen tot den laten avond zoo hard werken! Hij gaat dan na de bespre kingen tusschen de verschillende tuinbouworgani saties. de besprekingen dier organisaties met de po litieke partijen, die het eens waren, bij die onder handelingen, althans, met de grieven tegen de Steun wet. Maar bij het stemmen in de Tweede Kamer was het links tegen rechts. Alle rechtschc partijen lieten de tuinders in den steek. Het was een slag in het aangezicht der commissie-Lovink, die 20 millioen noodig achtte, toen zij den Minister met zijn 5 mil lioen in het gelijk stelden. Alles wat Christelijk was, stemt tegen de voorstellen-Duijs die de tuinders zou den geholpen hebben. Spr. wijst dan op de noodza kelijkheid van het betrachten van spoed en vraagt wat de tuinders het volgend jaar moeten beginnen. De menschen missen zelfs het noodigp om in het noodzakelijkste levensonderhoud te voorzien! Den tuinbouwvereenigingen past het een scherp woord van protest tegen deze steunregeling te laten hooren. Enkele personen stellen nog korte vragen, doch met zekerheid kan daarop geen antwoord worden gegeven. „Van verwachting klopt ons hart", en men heeft dus af te wachten, hoe het verder verloop en de toepassing, zal zijn Ten aanzien van de vraag, wat te doen bij onvrijwillige verkoopingen, deelt voorzitter mee, dat deze zaak in het Bestuur is be sproken, doch dat het een moeilijke kwestie is. Ook is nog niet bekend, welke producten voor steun in aanmerking komen. Het dank voor de belangstelling, ook aan het adres der pers, wordt de vergadering gesloten. Golfspel bij nacht. De Amerikaan schijnt overdag geen tijd meer te hebben zich aan eenig vermaak te wijden. Hij gaat steeds meer er toe over 's nachts de vreugden des gewonen levens te genieten, welke geneugten inder daad niet alleen beestaan in slapen, eten en wat dies meer zij, zelfs niet voor een business-man. Te San Francisco werd dan ook een golfbaan ge bouwd, waarvan men 's nachts gebruik kan maken. De baan wordt verlicht door lampen met een licht- capaciteit van 50 millioen kaarsen. Er is plaats voor 5000 toeschouwers. Van zes-en-twintig plaatsen uit wordt het veld bestraald. De lampen zijn bevestigd aan armen, die aan twintig meter hooge masten zitten, waarvan ieder één tot tien electrische peer lampen draagt elk van 1500 Walt De lichtbronnen zijn voorzien van alluminium-projectors, glazen re flectoren en lenzen en kunnen in alle richtingen ge draaid worden. Niet alleen het veld wordt verlicht, ook de omge ving: boomen en graslanden, is duidelijk zichtbaar. De lampen kunnen een voorwerp bestralen, dat twee tot vijfhonderd meter verwijderd is. De feestelijke opening van de baan had plaats in tegenwoordigheid van duizenden belangstellenden. Er werden, ook wat het spelpeil betreft, ongewone resultaten geboekt en vooral de golfster van San Erancisco, Joan Flint, verrichtte haar taak op een wijze, die stormen van toejuiching deed ontstaan. De vaklui zijn van meening, dat de baan in geen enkel opzicht onderdoet voor andere banen en dat het misschien zelfs aangenamer en gemakkelijker is bij kunstlicht te spelen dan bij daglicht. In ieder geval hebben de initiatiefnemers de golf- sport in een geheel nieuw licht gesteld. vader zien. dat hij een dochter heeft, waar moed en spirit in zit, want jij bent niet zoo'n slap niemendalle tje als de meeste vrouwen; daarvoor kan ik instaan, mijnheer Loring:" en met een bewonderenden blik op Hetty. klopte hij haar vader op den schouder. „Waar zijn de kinderen, vader?" zei Hetty, toen zij spreken kon. Haar vader wierp Max Reiss een zoo dankbaren blik toe. en antwoordde: „Dank zij onzen bevrijder, slapen de kleine schatten rustig en wel hierboven. Mijnheer Reiss heeft ze afgehaald van een vriendelijken politie agent, die ze tijdelijk verzorgde." „Ik moet naar ze kijken", zei Hetty opstaand. Zij was blij een reden te hebben om de kamer te ver laten, want zij had een gevoel of zij het zou moeten uitschreeuwen, als zij nog langer bij de twee mannen bleef, die haar samen zoo volkomen in hun macht had den. „Wacht even, dan zal juffrouw Wright met je naar boven gaan. Natuurlijk zul je je wel wat willen opfris- schen; daar had ik eerder aan moeten denken; nu zie je eens hoe weinig ik aan damesbezoek gewend ben"', Het Max Reiss er met eea poging tot schertsen op vol gen, terwijl hij op de bel drukte. Voor Robert Loring beteekenden deze woorden niets anders dan een uiting van overmatige vriendelijkheid, maar Hetty huiverde ervan. Zij zag den blik van bewon dering in de donkere oogen, die schenen te doorboren en zij kende het leelijke, verraderlijke karakter, dat achter zijn zoogenaamde weldadigheid verscholen was, van dien -woekeraar, dien de oorzaak was van zooveel ellende. De doof-stomme vrouw verscheen en knikte vriende lijk tegen Hetty in antwoord op haar meesters geba rentaal; zij ging haar voor op een smalle, met zeil be legde trap, naar een klein, maar vroolijk en keurig slaapkamertje. In de kamer was alles, wat men met mogelijkheid noo dig zou kunnen hebben, maar de kinderen waren er niet en Hetty keerde zioh om om te vragen waar zij wa ren. De vrouw scheen haar gedachten te reden, want zij knikte hevig met haar hoofd in de richting van de te genoverliggende kamer en bracht Hetty daarheen. Chick lag plat op zijn rug, met zooals gewoonlijk de uitdrukking van hevige pijn op zijn smal gezichtje, maar Dumpeling zat, met haar zonnige vroolijkheid op den rand van zijn bed zich te kleeden. Wordt vervolgd. I

Schager Courant | 1932 | | pagina 9