Alineei Niins- iliiiiimii- Liiiiiiillil Wie wordt Rijkskanselier Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. flet ontwapeningsvraagstuk. Een vreemde moord te Weenen. Inbraak in het station te Purmerend. Het drama aan den boschrand. Uit den trein gesprongen. Een schokkend verhaal. HET WERK VAN HET NATIONAAL CRISlSCOMITé. FELLE BRAND INDEN HAAG. Donderdag 1 December 1932. SCHA6ER 76ste Jaargang No. 9186 cTüRlïf. j)tt bind verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag ®d Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. TIëN van 1 tot 5 regels fOi Inbegrepen). Groote letters Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- 5, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BRADEN. DUITSCHLAND. Kabinet Von Schleicher waarschijnlijk. BERLIJN, 30 November (V.D.). Rijksweerminis ter von Schleicher heeft Woensdagmiddag den Rijkspresident opnieuw tusschentijds rapport uitge bracht over den binnenlandschen politieken toe stand. In politieke kringen neemt men thans met vrij groote stelligheid aan. dat, hoewel de beslissing nog niet is gevallen, de heer von Schleicher zeer binnen kori door den Rijkspresirler.t zal worden verzocht het kanselierschap op zich te nemen, waarbij het ook zeker zou zijn, dat de heer von Schleicher zijn functie van Hijksweerrninister zal aanhouden. Deze oplossing van de crisis wordt in breede krin gen toegejuicht. Aangenomen wordt dat een presi dentieele regeering von Schleicher zeker kan zijn van de instemming van het Centrum, de Beiersche Volkspartij, de Duitsche Volkspartij en ook de Duitsch Nationale Volkspartij. In politieke kringen wordt in dit verband gewe ten op het interview dat de „Nachtausgabe" heeft gehad met den Duitsch-Nationalen afgevaardigde, Schmidt uit Hannover. waarbij deze nadrukkelijk eischt dat een einde aan de crisis zal konijn en dat een regeering zal worden gevormd, welke „crisis- vast" is en een duidelijk, economisch plan heeft zon der zich evenwel vast te leggen aan een bepaald per soon. De Duitsch Nationalen zouden op het stand punt staan, dat een autoritaire regeering moet wor den gevormd en dat de kwestie van personen daarbij op den achtergrond moet worden geplaatst. Amerika en de totnogtoe bereikte resul taten. Washington voor opstellen van een verdrag. Reuter seint uit Washington: Op het departement van buitenlandsche zaken staat men gunstig tegenover het te Genève geuite denkbeeld om de tot dusver bereikte resultaten in zake de ontwapening op te stellen in een verdrag. De Amerikaansche delegatie zou hierdoor uit zuinig heidsoverwegingen kunnen worden beperkt tot twee gedelegeerden, die de verdere vraagstukken bestu- deeren zullen. In regeeringskringen is men van meening, dat het totstandkomen van een dergelijk verdrag in de naaste toekomst kan worden verwacht, daar volgens een medcdeeling van Norman Davis zoowel in de quaestic van Duitschlands terugkeer tot de ontwa peningsconferentie alsook wat betreft de Fransch Italiaansche meeningsverschillen op het gebied van de vloot een aanmerkelijke vooruitgang is bereikt Thans opgehelderd. Weenen, 30 Nov. De Weensche politie Is er in geslaagd een misdaad op te helderen, die heel Wee nen eenige dageft lang in spanning heeft gehouden. Aan het eind van de vorige week werd door den Do mui beneden Weenen eerst een arm en vervolgens «n been aan wal gespoeld. Groote afdeelingen politie uk Weenen en Neder-Oostenrijk kregen opdracht de osk op te helderen. Er werd geconstateerd, dat een wouw, Unterstoeger genaamd, reeds verscheidene we ken vermist werd. Zij had gewoond in de nabijheid van den Donau bij een zekeren Franz Blazej. Op dezen man viel de verdenking. Hij ontkende echter in den aanvang hardnekkig en beweerde, dat de vrouw naar Rozenheim was vertrokken. Hedenavond nu heeft Balzej een bekentenis afge legd, waarbij hij mededeelde, dat hij de vrouw op 28 October ind en loop van een twist had gewurgd. Den dag daarop had hij het lijk volkomen in stukken ge fineden en in den Donau geworpen. Ook de echtgenoote van Blazej werd in arrest ge fiteld. Zij schijnt wel is waar geen deel te hebben gehad in den moord, maar wel betrokken te zijn bij huwelijks *wendelarijen, die tijdens het onderzoek mede aan het 'klit zijn gekomen. Een belangrijke rol bij het onder zoek is gespeeld door de door de politie gebruikte .•wonderlamp". Slechts met behulp van het krachtige «cht an deze lamp slaagde men er in den vloer vrr «et huisje van Blazej gedroogde bloedvlekken te ont dekken, hetgeen tot het overtuigen van den misdadiger veel heeft bijgedragen. ONTPLOFFING. Drie arbeiders bedolven. TRIER. 30 Nov. In een steengroeve hij Trier zijn drie arbeiders, die et springstoffen werkten, door plotseling neerstortend bedo'ven- Terwijl twee hunner, zij het zwaar konden worden geborgen, kon de derde, de 11 van den eigenaar van de steengroeve, slechts als n °k et" ^et gesteente uit gehaald worden. trtsJ 1*de zwaar gewonden zijn in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis overgehmcht. Een vrachtauto meegebracht om daar de brandkast op te laden, Gisternacht hebben inbrekers, die met een vracht auto daarheen waren gekomen, een inbraak gepleegd in het station der Ned. Spoorwegen te Purmerend. ♦uist toen zij bezig waren de brandkast naar bui ten te brengen om die op den auto te laden werden zij door de surveilleerende politie ontdekt. IJlings namen zij daarvoor de vlucht zonder gelegenheid te hebben iets mede te nemen Bij hun achtervol ging slaagde de politie erin drie der daders te ar resteeren. Het roode licht verried.... De berichtgever van het „Hsbl." te Purmerend melde nader nog: Door het slot van de poort te verbreken zijn de in brekers aan de zuidzijde in een vierpersoonsauto het perron opgereden. Met een looper hebben zij de deur van het kantoor opengebroken. Daarna hebben zij de brandkast naar het perron gesleept, blijkbaar met het doel deze met de auto te vervoeren, de bedoeling was dan, het per ron aan de noordzijde verlaten. Een agent van politie had echter het roode achter licht gezien toen de auto het "perron opreed. Hij vond dit verdacht en haalde een collega. Waarschijnlijk stond een der inbrekers op den uitkijk; deze moet de politiebeambten ontdekt hebben. Hij waarschuwde dan zijn kameraad of kameraden, die in allerijl daar op de vlucht namen met achterlating van de auto. Wij vernamen nog. dat te Broek-in-Waterland twee personen zijn aangehouden, die geen onbekende zijn bij de politie te Amsterdam. Zij hebben ontkend. Gefingeerde roofoverval te Hilversum. Om schuldelschers van de deur te houden. Dinsdagochtend om 11 ur werd de Hilversumsche politie door een boschwachter telefonisch gewaar schuwd. dat in de bosschen van Jhr. de Pesters op de grens van Hilversum en Maartensdijk een bejaard man met een bebloed gezicht en besmeurde en geha vende kleeren door een burger was gevonden. De man verklaarde aan de Hilversumsche recher cheurs, die naar de plek, waar de man was gevonden, waren gegaan, dat hij dien morgen om half tien door een jongeman was neergeslagen, waarbij hij het be wustzijn had verloren. De aanvaller droeg volgens hem een blauwe pet en had een mager bleek gezicht. Het slachtoffer beweerde voorts van 3000 gulden aan bankpapier beroofd te zijn. Bij een door de politie van Hilversum en Maartens dijk Ingesteld onderzoek bleek de man een 57-jarige pensionhouder uit Soesterberg te zijn. Hij was in het gezicht bebloed en met zand en dennenaalden be smeurd. Zijn bovenkleeren waren gescheurd. Van zijn fiets was het ventiel uit den band getrokken en uit een lederen zak, waarvan de sluiting was afgescheurd, was naar zijn beweren vijf Kg. raapolie ontvreemd. De aanvaller was volgens den pensionhouder, na hem een portefeuille met 3000 gld. en een zilveren horloge afhandig gemaakt te hebben, het bosch inge vlucht. Daar dit constateeren van het wegvluchten In een bepaalde richting zou zijn geschied, nadat de man dus reeds bewusteloos was. wekte een en ander al dadelijk argwaan. De van overjas en broek gescheurde knoopen en een door den overvallene verloren bril werden opge spoord op veertien meter afstands van het fietspad achter een denneboschje op een hoopje bijeen. Een jachtopziener constateerde verder, dat het bosch, waarin de aanvaller zijn zijn weggevlucht, dien mor gen volgens hem nog niet bereden was. De echtgenoote van den pensionhouder had inmid dels aan de politie verklaard, dat het haar niet be kend was, dat haar man zooveel geld bezat. De zaken gingen reeds lang zeer slecht. Na geruimen tijd is de man door de mand gevallen. Hij bekende alles te hebben gefingeerd om daardoor de schuldeischers van de deur te houden. Hij had het horloge en de portefeuille in het bosch verstopt en had zelf zijn gezicht en kleeding gehavend en be smeurd. Hij is tenslotte in arrest gesteld. OUDE MAN VERBRAND. Te Woeste Hoeve, tusschen Apeldoorn en Arnhem, werd Maandagmiddag ontdekt, dat de 77-jarige al- leenwonede M. v. d. Bosch in zijn woning was om gekomen, doordat hij in het open haardvuur was ge vallen. De politie uit Apeldoorn, aldus het Hdbld., werd onmiddellijk gewaarschuwd en verschafte zich toe gang tot de woning. Men vond den man, die hulp behoevend was, half verbrand over de open haard liggen. Men vermoedt, dat hij in het vuur is gevallen en ten gevolge van zijn hulpbehoevendheid niet om hulp heeft kunnen roepen. De woning werd in zeer vervuilden toestand aangetroffen. Eenige honden en kippen deelden met den man de huiskamer. Volgens geruchten zou er een groot bedrag aan geld in de woning aanwezig moeten zijn, doch naar wij ver namen, werd slechts een bedrag van f 70 a f 80 gevon den. Onoplettend reiziger ernstig gewond. Een reiziger, die van Weert naar Maaslieeze moest, stapte per abuis in den trein naar Budel. Nadat de trein enkele kilometers had afgelegd, bemerkte de man zijn vergissing en sprong hij, zonder zich te bedenken, uit de coupé. Reizigers waarschuwden het station Budel. De man bleek ernstige verwondingen opgeloopen te hebben. BIOSCOPEN OP ZONDAG. Meerderheid in Croydon voor opensteling. De Maandag te Croydon in Engeland gehouden volksstemming over de openstelling van bioscopen op Zondag, heeft tot uitslag gehad dat zich een meer derheid van ruim 10.000 stemmen heeft uitgespro ken ten gunste van die openstelling. Van de kiezers voor den gemeenteraad bleken er 34617 voorstanders en 24386 tegenstanders. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 760 m.M. Vooruitzichten: Nog kans op regen. Temperatuur: 2 gr. C. is 36 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien - Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Vrouw die uit haar graf opstaat. In de buitenlandsche bladen lezen wij, aldus de N.R.Ct., een bericht dat wij, ontdaan van een aantal onnoodige opsieringen om het nog wat griezeliger te maken, bier na vertellen, zonder, overigens voor de juistheid er van eenige garantie te aanvaarden. Te Nagy Pe- rente, een plaats in Zevenbergen was de vrouw van een boer begraven. Men had haar de voor haar stand en omgeving tamelijk kostbare lijfsieraden in het graf meegegeven. Zulks was niet onbekend gebleven en lijk- beroovers groeven de vrouw op. Toen zij de kist open braken, vroeg met zwakke st°m de doode, wat zij wilden. De boeven, drie in getal schrokken zooals zij in hun leven nog nooit geschrokken waren. Een van de schurken viel flauw, de twee anderen kozen het bazepad en de doodgewaande boerin kwam thuis. De echtgenoot, wien dit gebeurde, heeft er op aangedron gen, dat de drie boeven niet zullen worden gestraft. FORTUINLIJK GOUDDELVER IN NIEUW- ZEELAND. Voor 2600 pond sterling gewonnen. Uit Wellington. Een enkele gouddelver heeft in twee kleine gebieden van de Shotover River (Ota- go-district) zonder gebruikmaking van gereedschap pen 417 ons goud, ter waarde van 2300 pond sterling, gewonnen. Beweerd wordt, dat dit het grootste be drag aan goud is, dat sinds de goldrush :n de vorige eeuw door een enkelen gouddelver is gewonnen. Pereikte resultaten over bet afge lopen jaar. Pr-'nses Jn'iana vertelt. Drie mi'lioen bijéén- gebracht in één jaar. Het Is nu een jaar geleden dat Prinses Juliana het Nationaal Crisiscomité installeerde en is het in verband hiermee dat een overzicht gegeven wordt van de werk zaamheden en de bereikte resultaten van dit instituut Op een gister te Den Haag gehouden vergadering van het Dag. Bestuur sprak o.m. Prinses Juliana. H.K.H. deed eenige mededeelingen over het vele. goede werk dat geschiedt is. Over de wiize van werken, allerwegen, sprak H.K.H. haar erkentelijkheid uit en gewaagde van dankbaarheid. Deze dankbaarheid gaat in het bilzonder uit naar de vele gevers in den lande, die in geld of In natura ons hebben geholpen. H.K.H. beëindigde met het uitspreken van den wensoh dat het saamhoorlgheidsgevoel, waaruit het Nationaal Crisis Comité is ontstaan, in ons volk steeds sterker moge worden, opdat het comité wete. dat het zoowel door den moreelen als door den materieelen steun van het geheele Nederlandsche volk wordt gedragen. Ontvangsten en uitgaven. Het totaal bedrag in geld ontvangen bedraagt f 1.033.733 benevens een groot aantal giften in natura. Dit bedrag kan men als volgt snecificeeren: Aan gif ten van f 5000 en hooger f 283.585; giften van minder dan f 5000 f 319.317; afdracht 10 pet. van de plaatselijke comité's f 203.52-1; periodieke storting rekeninghouders f 80.288; periodieke bijdragen van ambtenaren en perso neel in overheids- en particulieren dienst en scholen f 81.731; periodieke bijdragen van land- en zeemacht f 35.328; opbrengt uit verschillende bronnen als bezich tiging afsluitdijk, verkoop sluitzegels en gedenkpennin gen t 30.000. De uitkeeringen In geld en in natura vertegenwoordi gen een geldwaarde van f 694.624. Grootendeels is dit bedrag aan de plaatselijke crisiscomité's uitgedeeld. Het uitgekeerde bedrag is als volgt te verdeelen: Aan geld 47 pet.; kleeding, dekking en schoeisel 17 pet; levens middelen 17 pet.; kunstmest 14 pet.; brandstoffen 4 pet. Hierbij mag niet onvermeld blijven, dat van verschil lende zijden belangrijke giften in natura werden ont vangen, brandstoffen, levensmiddelen, kleeding, enz. Uit de afdracht der plaatselijke comité's kan afgeleid worden dat de oomité's gezamenlijk de beschikking hebben gehad over f 1.831.712, afgescheiden van hetgeen zij in giften in natura hebben ontvangen. B.-steun. Ruim 400 gemeenten, waaronder de grootste uit ons land, hebben hiervan gebruik moeten maken. Het la de bedoeling met dit geld hulp te verleenen aan die werkloozen, welke behoefte hebben aan aanvullenden steun. Er was Indertijd uit de Kamer op de regeering aandrang uitgeoefend om den werkloozensteun te ver- hoogen. De regeering was niet bereid dat over de ge heele linie te doen, maar was wel genegen in individu- eele gevallen te helpen. Voor dat doel stelde zij f 750.000 ter beschikking van het Comité, op voorwaarde, dat de gemeenten een evengroot bedrag beschikbaar zouden stellen. De comité's hebben gezamenlijk de beschikking gehad over 1.831.712 gld., afgesoheiden van hetgeen zij in gif ten in natura hebben ontvangen. En als men een totale berekening op wilt maken van hetgeen de particuliere offervaardigheid van ons land bijeen heeft gebraoht, dan ziet men, dat alleen reeds in geld dit de drie millioen nadert. Duitsch meisjeshuis in de binnen stad verwoest. Twee brand weerlieden tengevolge van een explosie gewond. Een felle uitslaande brand heeft gisterochtend ruim half tien in de binnenstad opschudding gebracht. Op den hoek van de Vlamingstraat en de Raam straat, boven het Haagsche Lampenhuis, exploiteert o"e heer Terpstra het „Deutsche Madchenhaus", waar ongeveer 20 Duitsche dienstmeisjes hun verblijf heb ben Bij het uitbreken van den brand waren de meis jes reeds naar haar betrekking. De heer T. werd gewaarschuwd door een buurman, die rookwolken uit het raam van de tweede étage zag komen. q Haastig werd de brandweer gealarmeerd, die met groot materiaal wel spoedig ter plaatse was, doch in den aanvang niet direct de gewenschte aansluiting op de waterleiding kon krijgen. Daardoor kregen de vlammen een voorsprong. De vele houten tusschen- schotten van de slaapkamertjes vormden volop voedsel voor de vlammen. Eenige ruiten sprongen. Nadere bijzonderheden. Nader wordt nog gemeld: De brand is ontstaan op de derde (zolder-)étage, welke is verdeeld in acht zit-sluapkamertjes, waar van deze waren bewoond door Duitsche meisjes. Vermoedelijk had een van deze meisjes vanochtend, tegen het verbod van den heer Terpstra in, daar een cigaret gerookt en het restant achteloos weggewor pen. De tweede éta.ge is eveneens voor nachtverblijven ingericht; daar verblijven 16 meisjes, van wie het meerendeel zonder betrekking zijnde, of 'n zoodanige functie hebbend, dat zij tot laat in den avond werk zaam moeten zijn, nog sliep, toen tegen halftien de brand werd gealarmeerd. De heer T. nam onmiddel lijk alle maairegelen, die noodig waren om de meis jes op de tweede étage te wekken en in veiligheid le brengen. Een ernstig ongeval. Tijdens het blusschingswerk cieed zich nog een ernstig ongeval voor. Onder leiding van inspecteur Schilham, ondercommandant van de brandweer, be gaf zich een zestal brandweermannen, voorzien van rookmaskers naar de derde étage, om te trachten den vuurhaard te ontdekken Zij hadedn reeds de deur geopend, toen zware rook wolken met scherpe, doordringende dampen ver mengd, op hen afkwamen, direct gevolgd door een doffe explosie, waardoor de inspecteur en de brand weerlieden met groote kracht van de gelukkig niet hooge trap werden geslingerd De brigadier Van Ul- den sloeg hierbij met zijn rechterarm door een ruit, waarbij hij zich bloedend verwondde, terwijl hij ook nog verwondingen aan de ooien opliep. De agent De Jonge kreeg brandwonden in het gezicht en de derde agent werd licht aan de handen gewond. De eerstgenoemde twee werden door den eerste-hulp- dienst verbonden en moesten uit den dienst worden genomen. De overigen kwamen met den schrik vrij. Men vermoedt, dat de explosie is veroorzaakt door een flesch ammoniak, welke zich op de derde verdieping bevond. Boven het perceel bevond zich een torentje, versierd met een steenen balustrade en steenen glo bes, dat dreigde naar beneden te komen. De brand weer wist met veel moeite bij het snel brandende torentje te komen en met bijlen de gevaarlijke pun ten weg te werken. Leien, steenen en glasscherven vlogen in het rond. Tegen WA uur kon men zeggen, den brand mees ter te zijn en kon een motorwagen inrukken. De oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld. De bovenste verdieping is geheel uitgebrand. Slechts enkele goederen kouden nog tijdig in veiligheid wor den gebracht. In den loop van den ochtend kwamen eenige Duitsche meisjes huilende thuis; al haar goe deren waren een prooi der vlammen geworden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1