Liefde de Sterkste. Raad Winkel. Donderdag 1 December 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9186 De Raad der gemeente Winkel kwam in openbare vergadering bijeen op Dinsdag 29 November 1932, om kwart voor twee. Voorzitter de Edelachtb. Heer Jb. Rosteer, Secre taris de heer A. de Ridder. Aanwezig zijn alle leden, vergadering (1 November 1932), zonder op- of aan merkingen vastgesteld. Hierop volgen: Mededeelingen. Omtrent de in de vorige vergadering gestelde vragen inzake straatverlichting en Gasfabricatie, tullen rapporten worden overgelegd. Het betreft hier het verschil in productie van gas uit gelijke hoeveelheden brandstof. De over te leggen rapporten waren samengesteld door den heer Meijer, directeur van de Gasfabriek. Hat betreft de straatverlichting wordt opgemerkt, dat de straatverlichting in de gemeen Winkel en Kieuwq Niedorp langer zal kunnen branden tegen 'deielfde kosten door het nemen van bepaalde maat reen bij de fabricage van gas. Hierover volgen na dcre gegevens t.z.L Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is «Mgekeurd en van kracht verklaard vanaf 6 No vember tot 17 December 1932 de door den Raad vast gestelde steunregeling aan wcrkloozen. Het bij te dragen percentage zal nader worden be paald. De heer De Pree meent een fout te zien in do thans geldende steunregeling. Spreker merkt dan op, dat de georganiseerde transportarbeiders naar de thans geldende regeling minder ontvangen dan hen, die ge meentesteun genieten. Dit zal de bedoeling niet zijn geweest. Voorzitter zegt een onderzoek in dezen gaarne toe. Brandstofvoorziening. Voorzitter deelt mede, dat door B. en W. een adres js gericht tot den minister met het verzoek een re geling te willen treffen voor eventueele brandstof verschaffing aan werklooze arbeiders. Een nadere beschikking des ministers is in dezen nog niet afgekomen en kunnen dan ook geen ver dere mededeclingen alsnog worden gedaan. Ingekomen stokken. Ingekomen is de begrooting der Gezondheidscom missie te Hoorn voor 1933. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze voed te keuren, terwijl het uitgetrokken bedrag als bijdrage in de kosten dier commissie op de begroo ting dor gemeente is uitgetrokken. De begrooting wordt goedgekeurd door den Raad Voorts kwam in een adres van het Bestuur van het Alp. Burg. Armbestuur, inhoudende de mededee- line dat werd besloten 50 reductie te verlcenen op de landpachten. Albevorens goedkeuring op dit besluit te vragen aan Ged. Staten, vraagt het bestuur voornoemd goed keuring van den Raad. Voorzitter noemt dit besluit zeer sympathiek en beveelt het warm ter goedkeuring bij den Raad aan. Metaigemeene stemmen wordt het genomen besluit goedgekeurd. Voorzitter verzoekt den voorzitter van het Alg. Burg. Armbestuur, den heer Van Zoonen, de waar deering van het gemeentebestuur te willen over brengen. Hoogfrequent-apparaten. Voorts is ingekomen een adres van de radio-bezit tende inwoners van Lutjewinkcl. waarin mededeo- iing wordt gedaan, dat nietfegens'aande het politie verordeningshesluit, de storingen, ontstaan door het gebruik van hoogfrequent-apparaten. doorgaan. Voorzitter merkt op, dat dit feitelijk een adres is. da' behoort aan het hoofd der politie, maar niettemin wil sph. mededeelen, dat aan de bezitters van der gelijke apparaten op 22 November is bericht, dat de noodige maatregelen getroffen moesten zijn. die sto ring voorkwamen. Voorzitters meening was 8 dagen alsnog gelegenheid te geven om de zaak in orde te brengen dus tot 't einde der maand. Dan zal een strenge inspectie volgen. Gegevens worden .voorts ver- zamels om straks met gestrengheid te kunnen, op treden. Zeer in 't bijzonder zal worden gelet op een bepaalde firma. De heer Van Wijk wil over dit punt mededeelingen doen. Spreker is er van verzekerd, dat de aanschaf fing van de storingsapparaten geheel het gevolg is van de intense brutaliteit van de colporteurs die daarmee de goe gemeente bezoeken. Deze heeren tre den op zeer te laken wijze op In de eerste plaats ma ken ze de menschen wijs, dat er geen toestelletje FEUILLETON Naar het Engelsch van Mrs. Patrick MacGill. ba beide kinderen slaakten vreugdekreten, toen zij hun zuster zagen; tenminste Chick slaakte een kreet; h* geluid dat Dumpeling voortbracht zou men eerder schreeuw kunnen noemen. Het meisje met haar springende krullen, lange bloote wenen en toomelooze onstuimigheid, vloog op Hetty li "O. wat ben jij stout geweest om weg te gaan en ons Melemaal alleen te laten! Ik heb gehuild en gehuild, hto Ohlck ook. Hij heeft een kwakende eend gekregen ik een bus vol toffees. Er zijn er nog een paar on- mijn kussen, die ik mee naar bed genomen heb en opgewonden kind grabbelde met haar dikke handjes onder de verkreukelde lakens en haalde een massa, kle urige, half gesmolten toffees te voorsohqn, die er uit een of zij al eens met haar tong hadden kennis ge maakt. Hetty moest wel lachen, maar drukte haar kleine hartstochtelijk tegen zich aan en uitte In stilte fle bede. dat zij nooit, de droeve ervaring der liefde c i 2011 doen. waardoor zij zooveel verdriet had. ..O, Hetty, je hebt gejokt; je hebt gezegd, dat Jadk onze groote broer zou worden en nooit van ons zou •"^Tgaan, maar jullie zijn alle twee verdwenen en toen 3 mijnheer Reiss gekomen en Chick en ik hebben heel in een tuf-tuf gezeten'ratelde het kleine ding oor, van de hak op den tak springend, hm» a'v' de naam van Jack ging als een messteek door 1 ^,ruhte het kleine hoofdje tegen zich aan Dumpelle,,"^ac^ nu nooit meer je broer worden, hf^?t„hlnden nlel"' het klnd zorgeloos. Hei Je huïwJt jdat huilt? Chick had ook hoofdpijn en den tuf-tuf," eindigde zij ernstig. mag worden tusschcngeschakeld, omdat dan de aan geboden toestellen voor best ral ingsgeneeswijze niet goed zullen werken en alsdan geen genezing is te verwachten. De menschen gelooven dat. Zij worden als het ware onder hypnose gebracht door de colpor teurs, maar het is een groote om de tuinleiderij. Het optreden gaat alle perken te buiten. Spreker is be kend, dat menschen f75.— neertelden voor een ap paraat, omdat genezing werd verzekerd; nog erger zelf, er zijn menschen die twee zulke apparaten koch ten voor zegge f 150.—, omdat meneer de colporteur bij de andere huisgenooten ook kwalen en ziekten ontdekte en het ergste deed vreezen. Dit gaat alle grenzen te buiten en spreker noemt het een plicht van de overheid om maatregelen te nemen. Teneinde duidelijk te doen uitkomen, hoe zeer de menschen worden beetgenomen, citeerde spreker het volgende artikeltje uit de Telegraaf, zijn de een verslagje van een voordracht gehouden door Dr. H. W. Reich, arts specialist electri-radio-therapie: waaruit duidelijk bleek, dat het gebruik van zulke apparaten zonder doktersadvies hoogst gevaarlijk is en dat dan van genezing geen sprake kan wezen. In den regel worden prulmachinetjes verkocht voor veel geld. De bekende Dr. Heijermans schreef daarnevens aan een inwoner der gemeente, als antwoord op een hem gedane vraag, dat het zeer gevaarlijk was met be doelde toestellen te werken, zonder daartoe de hulp van een arts in te roepen. Genoemde dokter waar- s luiwde met klem tegen deze kwakzalverij op clcc- triciteitsgebied. Voorzitter dankt den heer Van Wijk voor zijn me dedeelingen in dezen. Het is spreker ook onbegrij pelijk, dat menschen zich wagen aan 't gebruik van dergelijke apparaten, zonder een deugdelijk dokters advies. Alleen dan zal het baat brengen kunnen. t Verslagen. Een verslag van de vergadering der Gascommissie van 21 en 28 October 1932. B. en W. stellen voor dit voor kennisgeving aan te nemen. Aldus geschiedt. Diverse begrootingen. Komen aan de orde kw.; Gemeentehegrooting 1933, vaststelling. Goedkeuring begrooting Algemeen Burgerlijk Arm bestuur 1933. Goedkeuring begrooting Gasfabriek 1933. Door de Commissie van onderzoek is uitgebracht het volgende rapport, terwijl het antwoord van B. en W. daarbij is vermeld. De commissie acht het gewenscht dat bij het plaat sen van advertentiën een gepaste zuinigheid wordt betracht. B. en W. schenken hieraan hun volle aandacht, waarmede reeds regelmatig rekening gehouden wordt. De Commissie acht het gewenscht, dat B. en W. binnen niet al te langen tijd met voorstellen komen tot overplaatsing van het woonwagenkamp, zoo mo gelijk door aankoop van een stukje grond, waar door de wagens van den openbaren weg zullen kun nen verdwijnen en tevens gelegenheid zal zijn voor het maken van sanitaire inrichtingen. B. en W. schenken hieraan hun volle aandacht. De Commissie zal er prijs op stellen, dat bij lvand en vooral bij nawerk daarvan, zooveel mogelijk het werk te doen uitvoeren door belanghebbenden zelf. ten einde de voor de gemeente blijvende kosten niet grooter te doen zijn, dan strikt noodzakelijk is. Met de door de Commissie gemaakte opmerking zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Loonsverlaging. In de Commissie zijn stemmen opgegaan om alle loonen met Wz tó verminderen. Na uitvoerige be schouwingen is echter de meerderheid der Commis sie van oordeel, dat het niet gewenscht is tot verla ging over te gaan. De meerderheid van het College van Burgemeester en Wethouders is voor het behoud der tegenwoor dige loonen. De heer Brugman ontpopt zich als de minderheid Spr. wil gaarne melden waarom hij de meening van de andere heeren niet kon deelen. 't Is niet aldus wethouder Brugman, omdat ik ;;oo gaarne wil ver lagen. maar ik ben tot de gcdach'en van een kleine tijdelijke korting gekomen omdat de bcarooting der gemeente niet, dan met zeer veel moeite sluitend was te maken. Toevlucht daartoe werd genomen in belastingverhooging De opeenten zijn sterk opge voerd. Daarin, aldus de heer Brugman, spiegelt zich duidelijk de finaneieele toestand der gemeente af. De gemeentegelden zullen met zeer veel moeite bin nen komen. In de particuliere bedrijven zit?t men al ora verlaging van loonen. maar eveneens bij rijk en provincie. Snr. noemt het een billijkheid, dat dan ook de gemeente volgt Een kleine tijdelijke verlaging wil vveth. Brugman toegepast zien. met dien verstande daf de loonen „Nietwaar", klonk een dun. verontwaardigd stemmetje van den anderen kant van de kamer. Er ontstond ru zie. want Chlck's tweelingzuster was te veel gewoon aan Chicks hulpeloosheid om daarmede eenigermate re kening te houden en met het beslechten hunner twist en het wassohen en kleeden der kinderen had Hetty zooveel te doen. dat zij voor korten lijd niet aan haar eigen verdriet dacht. Zij liet de kinderen een kwartiertje alleen om zichzelf te gaan opknappen en toen zij terugkwam zag zij, dat Dumpeling naar beneden was gegaan om in den tuin te spelen. Max Reiss stond bij Chlck's bedje en Hetty voelde hoe diep zij bloosde onder de doordringende oogen, die op haar gericht waren. „Wat jammer, dat het ventje niet eens door Renan onderzocht kan worden, dien beroemden Fransohen dok ter. die uitsluitend kinderziekten behandelt. Kort gele den heeft hij een veel erger geval van ruggegraatsziekte dan van Chick genezen", vertelde hij en streek met zfjn dikke, benngde hand zacht over het kleine jongens kopje. Voor een oogenbllk was Hetty's verdriet vergeten. In haar hart had zij altijd nog de hoop gekoesterd, dat kleine Chick nog eens zou kunnen genezen, ten spijt van alles wat de doktoren hieromtrent gezegd hadden. „Wie... wie is die dokter? O. denkt U dathij Chick zou willen behandelen?" riep zij, terwijl de hoop haar wan gen kleurde en haar groote oogen deed schitteren. „Dat zou hij, voor tweehonderd pond en vergoeding van zijn reiskosten", luidde het koele antwoord, dat de schittering weer uit Hetty's oogen deed verdwijnen, evenals de blos van haar wangen, omdat zij de onmoge lijkheid ervan inzag ooit tweehonderd pond bij elkaar te krijgen. O. wat was het leven wreed, zoo ongelooflijk wreed en onrechtvaardig! „Er zijn menschen. die zoo'n bedrag uitgeven voor een diner", dacht Hetty diep-ongelukkig en zij keerde zich af om haar tranen te verbergen. „Kom mee naar beneden in den salon; er Is niemand: je vader is een paar uur gaan slapen; hij heeft den ge- heelen nacht geen oog dichtgedaan uit angst om jou", sprak Max Reiss na een stilte, die eenige minuten had geduurd. „Als u het goed vind, zou ik liever hier boven bij Chick blijven", antwoordde Hetty. Zij vreesde ervoor ora alleen te moeten zijn met den man, die zich zooveel moeite gegeven had om zijn van f 1000 en minder onaangetast blijven. *t Zai dan een enkeling treffen bovendien. De heer De Veer noemt salarisregeling een der moeilijkste punten. Des te moeilijker wordt dit, als men gaat tornen aan de onderlinge verhoudingen. Dan zal men overal moeten gaan verlagen, 't Zal wangunst kweeken, indien de gemeente niet ver laagt. In de gemeente wonen veel veehouders, land en tuinbouwers. In deze bedrijver zijn de loonen al lijd al op een laag niveau geweest. Spr. wil eerst overleg gepleegd zien met de betreffende organisu lies. Als 4A verlaging moet worden toegepast, zal een uitzondering gemaakt dienen te worden met den ambtenaar ter secretarie, die zeker te weinig ver dient. Hier dient een verhooging van salaris eerder gegeven to worden. De heer Van Wijk merkt op, dat deze loonkwestie voort naar de algemèene beschouwingen op de be grooting. In land- en tuinbouw en in veeteelt gaat het zeer slecht en het kan dan ook niet anders of een salaris- en loonsverlaging komt in bespreking. Maar spr. wil vragen: zijn de gemeentefinantiën zoo zorgelijk? Het vorig jaar bedroeg de schuld der gemeente per inwoner f43. Dit jaar is dat f39. Er is dus f7000 schuld minder, of a.h.w. een bezit van f7000 meer. Dat kan spr. niet zorgelijk noemen en meent hij, dat de gemeente er nog niet zoo beroerd voorstaat. Een loonsverlaging van VA op een en keling toegepast zal van geen invloed wezen. De levensstandaard is den laatslen tijd ook weer sterk omhoog gegaan en spr. vindt het nu niet den tijd om aan verdiensten te tornen. Men wilde met steun wetten helpen, maar daarmee worden de menschen in den put geholpen. Spr. noemt de varkenswet, de tarwewet en de toeslag op verkochte tuinbouwpro ducten als voorbeeld. Terwijl velen gebrek lijden, worden in het buitenland producten vernietigd. Spr. noemt dat alles wel een bewijs van prachtige samenleving. Ook op gemeentelijk terrein is veel waar te nemen. In dc eerste plaatse dan de kanaal- werken. Als de plannen doorgaan en het kanaal komt door Lutjewinkcl, dan zal de gemeente 40 jaar lang f 500Ü- moeten betalen Volgens verslagen wil men trachten de kanaalwerk»*n in werkverschaffing "te doen uitvoeren. Als het geschiedt cn er zal een hongerloontje worden uitbetaald, zal spr. zijn stem er aan onthouden Gaarne zag de heer Van Wijk voorstellen gedaan in vet band met woningbouw cn inrichting van een sportpark. H^f is beter de men sche.n te laten werker, dan ze steun te geven. Als sociaal-democraat is spr er voor om van de dikke salarissen iets af te nemen, maar niet van de klei ne loonen. De heer Kamp zegt dan. dat allerwege over ver laging wordt gesproken Men moet een vergelijk maken met de lonen van 3 jaar geleden en dan is niet te zeggen dat er van een verlaging sprake is. De bestaande loonen waren in den loop der tijden verhoogd. Een eventueele korting zou heusch niet erg wezen. Een verlaging van iA op de salarissen of loonen speelt geen rol. Tegen het gezegde van den heer Van Wijk. dat de schuld per inwoner is verlaagd, wil spr. opmerken dat met de eigendom men der gemeente zeker dan geen rekening is ge houden. Indien daar wel aan wordt gedacht, zal die redenatie nergens op lijken De heer Dekker zegt voor het onveranderd laten der loonen te wezen Óp komende jaren is niet voor uit te loopen. Spr wijst er op, dat de persoon belast met het z.g. tonnenstelsel, f21 verdiend. Mogen we, aldus de heer Dekker, daar nog aan gaan korten? Dat zou toch zeer onbillijk zijn. 't Is geen hoog sala ris f21 en men mag blij zijn dat die menschen zich kunnen redden. Als er gekort wordt op f21, zal dat niet langer het geval zijn. De gemeente veldwachter verkeert wel in gunsti ger positie, maar die heeft ook meer moeten leeren en presteeren om het zoover te brengen. Bij zijn aan stelling, nu een jaar geleden, is er al minder salaris gegeven dan diens voorganger genoot, in verband al met de tijdsomstandigheden. Men mag dus nu niet weer gaan snoeien! De tijden zijn moeilijk, maar dit luttel hedrag zal geen redding brengen. De heer De Pree zegt, respect te hebben voor het antwoord van de meerderheid van het college van B. cn W. Spr. noemt flink dat die heeren tegen den stroom in durven roeien. Een roep om loonsverla ging gaat door 't land, maar spr. vraagt: zal dat de crisis oplossen? Hoe meer de loonen werden verlaagd, hoe meer werkloozen kwamen er Ai is men in de particuliere bedrijven tot loonsverlaging overgegaan dat was noodgedwongen daarom behoeft men bij de ge meente dat voorbeeld niet zonder meer te volgen. De menschen in de particuliere bedrijven kunnen er niet. óf ternauwernood komen en spr. is er tegen om de ambtenaren der gemeente ook zoover te bren gen De heer Brugman zegt dan, dat de heer Van Wijk wel meent, dat de gemeentefinantiën er niet zoo slecht uitzien, maar waarom werd dan tot belasting verhooging overgegaan? Zegt dat niet genoeg? De toestand is hoogst précair en men mag niet zeggen dat het in Winkel zoo slecht nog niet is. De heer Van Wijk merkt op. dat men, dank zij het. rapport-Weiter tot loonsverlaging kwam. Overal vriendschap voor haar te bewijzen. Maar er was iets ongeduldigs in de stem van Max Reiss. toen hij op een toon. die meer een bevel dan een verzoek was. zei: „Het is toch beter, dat ,1e mee naar beneden gaat. Ik wil met je spreken en het Is altyd het beste de dingen, die men doen wil, dadelijk af te ma ken." Beseffend, dat zij met al haar pogingen dit gesprek toch alleen maar zou kunnen uitstellen en niet ontgaan, stond Hetty vermoeid op en ging Max Reiss vóór naar de kamer beneden. Een wee en angstig gevoel bekroop haar toen ze zag hoe de dikke hand de deur zorgvuldig sloot, waarna Max Reiss met een paar groote stappen op haar toe kwam en haar In zijn sterken armen sloot Haar tenger lichaam met zoo'n kracht tegen zich aan drukkend dat zij bijna geen adem kon krygen, zei hij met heesche stem: „Ik wilde eigenlijk mijn belooning niet zoo gauw op- elschen. maar jq brengt mij het hoofd op hol je be nevelt myn denken, jij brengt mijn bloed in opschudding als lk jou zie, kan ik aan niets anders meer denken, niets anders meer voelen dan jou jou jou! De woorden werden afgebroken door ruwe kussen en Iedere kus voelde ze als een brandmerk. Hetty sloot haar oogen, wendde haar hoofd af en trachtte met haar zwakke krachten den stroom van liefdesbetuigingen en kussen af te wenden, liefdesbetui gingen die kwamen uit den mond van den man. dien zij tegelijkertijd haatte en vreesde. „Ik was razend van woede, toen jij mij aan den kant zette terwille van dien jongen dwaas, die niet eens weet wat het woord „liefde" beteekent, maar ik verloor den moed niet. Ik zal wel afwachten en mij stilhouden zq ik tot mijzelf. Een liefde als de mijne overwint alles en toen de gelegenheid kwam om jullie allemaal te helpen met geld vierhonderd pond hebben jouw veiligheid en die van je vader gekost heb ik het gevaar getrot seerd omdat ik het vooruitzicht had jou toch nog tot mijn vrouw te maken", vervolgde hij opgewonden tot het hevig verschrikte meisje in zijn armen. „En dat is nog niet alles wat ik voor je zal kunnen doen", ging hij voort, als een climax overgaande tot wat hij een vorstelijk aanbod vond: „Ik ben van plan Re nan over te laten komen om naar Chick te kijken je weet, dat lk veel van kinderen houd en dan gaat er de volgende week een boot naar Afrika, waarvan de kapitein groote verplichtingen jegens mq heeft; hq zal je vader veilig overbrengen naar een zijner vrienden, werd maar ingehakt. Maar de koningin valt daar buiten! Die blijft ongemoeid. Men zegt nu wel dat Zij een spaarzame vrouw is en dat Ze niet meer zal uitgeven clan hoogst noodzakelijk is, maar daarmee is men niet tevreden gesteld. Spr. wil het rapport van „mijnheer Weiter" niet serieus nemen. Men grijpt de laagste menschen het eerst, inplaats van bovenaan te beginnen. Bij de Landsvrouwe zijn za ken te doen!! De heer Van Zoonen wil wqzen op de schoolschoon- maaksters, de mannen van het tonnenstelsel en meerdere van zulke ambtenaartjes. Nu zegt men wel dat het leven goedkooper is dan voor enkele jaren, maar een loon van f21 was voor eenige jaren toch ook al niet tè hoog Wie zegt dat die menschen al geen achterstand hadden? Waren die salarissen al in overeenstemming met die in andere bedrijven? Men zie maar naar de Zuiderweewerken! Spreker spreekt zich uit tegen verlaging. De heer Brugman noemt een kleine tijdelijke ver laging op het salaris van den gemeente-veldwachter niet erg en wel gerechtvaardigd. Voorzitter kan ook niet inzien, dat men nu in zoo veel gunstiger omstandigheden verkeert als vóór en kele jaren. De prijzen van kaas en boter b.v. zijn ge stegen. Veel is reeds voor arbeiders en gesteunden niet te bereiken. Dit punt is lang niet gemakkelijk. Spreker wijst op de zitting der Tweede Kamer, waar besloten werd. de accijns op suiker en thee te ver- hoogen. Dit zijn belangrijke voedings- cn genotmid delen. De contributies aan noodzakelijke vereenigin- gen zijn ook niets gedaald. Niemand zal bovendien durven beweren, dat de steun voldoende is, die wordt uitgekeerd, om in de behoeften te voorzien, t. Is zeer jammer dat de steunregeling zoo intens laag gesteld is: Spreker wil in het openbaar zeggen: ,,'t Is onbe grijpelijk, waar men van hoogerhand den moed „vandaan haalt om te beweren dat een arbeidersge zin zich van f 12.kan redden" 't Wordt hoog tijd dat men gnat zoeken in hoogere kringen, inplaats van-bij de lage loonen Welke gemeente zal gebaat zijn bij korting op de fatsoenlijke, gewone salarissen? De draagkracht is steeds geringer geworden. Laat men nu trachten de draagkracht te behouden, die er momenteel nog is. Spr. kan zich met loonsverla ging niet vereenigen, zooals die hier op de ambte naren is bedoeld. Dc lagere ambtenaren doen allen hun plicht en hun uiterste best en het zou zeer on billijk zijn hen te beknotten op het salaris. Het is iammer dat men in zulke tijdsomstandigheden leeft, maar de hier bedoelde loonen hebben geen invloed gehad op het belastingniveau. Dit heeft, geen invloed op de totaal som der begrooting. Voorzitter geeft den raad in overweging om niet tot verlaging te be sluiten. Het voorstel van B. en W. komt daarop in stem ming en wordt aangenomen met 43 stemmen. Te gen stemden de heeren Brugman De Veer en Kamp. Alzoo blijven de loonen gehandhaafd. Woninghuren. Door de Commissie is de wenschelijkheid uitge sproken, om de huren van de onderwijzerswoningen in overeenstemming te brengen met de werkelijke huurwaarde. B. en W. mecnen dit thans te moeten ontraden. De woningen zijn er en bij benoeming der tegenwoor dige titularissen zijn deze hen tegen een billijke huur aangewezen. Wel echter is met het gevoelen der Commissie rekening te houden bij een eventueele vacature. De raad gaat hiermee accoord. Verlaging grondrenten. In de Commissie is de vraag gesteld of bij verla ging der landpachten, ook niet dient te worden be trokken de door enkelen te betalen grondrenten, aan gezien dit eveneens een last is, die moet worden op gebracht, met evenveel moeite als de pacht. B. en W. meenen deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Reducties op pachtsommen worden verstrekt op grond van de omstandigheden, dat de opbrengsten oor de gebruikers van dien aard zijn, dat die niet loonend genoemd kunnen worden en geen goede ver houding meer bestaat tusschen het gehuurde en de opbrengst daarvan. Reductie te verleenen op grondrenten, welke druk ken op vaste eigendommen en waarmede bij den aan koop rekening is gehouden en b.v. gelijk te stellen is met hypotheek, zou beteekenen ontlasten van den eigendom en op dit terrein beweegt zich de steun verlening niet. De raad kan zich met de meening van B. en W. vereenigen. Combinatie van werkzaamheden. In de Commissie is de vraag gesteld of op dezen post niet zou zijn te bezuinigen door aan den weg werker die door overdracht van een gedeelte der wegen van een deel van zijn werk is ontlast, mede een deel van schoonhouden der scholen en het gymnastieklokaal op te dragen. Het loon voor een die een betrekking voor hem zal vinden en hem zoo het verleden doen vergeten. Zoodra de eerste opwinding over zqn verdwqnen voorby is. zal er voor hem geen gevaar meer te vreezen zyn," eindigde hq vol verwach ting. „En dat doe ik allemaal ik loop al dat gevaar ik besteed al dat geld uit liefde voor jou, Hetty omdat ik jou tot vrouw wil hebben", eindigde Max Reiss en maakte weer aanstalten om haar te omhelzen. Maar Hetty vluohtte naar den anderen kant van de tafel, zoover van hem weg als ze maar kon. „Neen neen ik bid u neen!" riep zq smeek end en strekte haar beide handen afwerend uit, alsof ze met haar zwakker pogingen den sterken man kon weerhou den. Haar kreet klonk luider dan zij of Max Reiss kon /ermoeden, want hy bereikte de ooren van Robert Lo ring, die niet sliep, zooals Max Reiss dacht, maar zich rusteloos van den eenen kant op den anderen lag ta gooien, zich afvragend wat de toekomst voor hem zou zijn, nu hq zqn vrijheid herkregen had. Max Reiss had open kaart gespeeld; hq had Robert Loring eerlqk verteld, dat hq hem hielp en beschermde, omdat hq zqn dochter liefhad en haar tot vrouw be geerde. „wy hadden na veertien dagen zullen trouwen, toen die jonge parvenue Jack Perivale, de zoon van Lord Perivale op de proppen kwam en haar om zoo te zeggen onder mqn neus wegkaapte. Ik vond dat des tijds vreeselijk, maar ik ben een goedhartig man, mijn heer Loring; ik heb uw dochter nog altyd lief en wil haar nog tot mqn vrouw maken. Ik zal goed voor haaf zijn en ook voor de kleintjes zorgen, totdat u er weer bovenop bent en u ze bq u kunt laten komen", verklaar de Max Reiss en hq zag er zoo vriendeiyk en oprecht uit. terwql hy die schijnbaar edelmoedige voorstellen deed, dat Robert Loring innig hoopte, dat Hetty goed gunstig zou denken over den man, die hen allen in zyn macht had, „Dat is de stem van mijn kleine meiske; er moet iets niet in orde zqn aan den klank ervan te oordeelen," mompelde Hetty's vader toen de schrille kreet door het huis weerklonk. Haastig trok hq eenige kleeren aan en rende op zijn sokken naar beneden. „Vadertje", riep Hetty met een snik van verlichting en wierp zich wanhopig aan zijn hala Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9