Zie ginds komt de stoomboot Dronken achter het stuurrad? Nu nog maar een paar dagen en dan zal het weer fijn St.-Nicolaasavond wezen. Maandag komt die goede Sint uit Spanje aan. Per stoom boot zooals jullie weten, want we zingen immers: Zie ginds komt de stoomboot Uit Spanje weer aan, Zij brengt ons St.-Nicolaas, Ik zie hem reeds staan. Welnu, daar kunnen we natuurlijk allemaal niet bij wezen, maar als je nu eens zien wilt, hoe die stoomboot aankomt, dan moeten jullie de be weegbare plaat, die hierboven staat afgebeeld, eerst opplakken op stevig karton en dan uitknip pen of uitsnijden. Vooral het wiel G. moet goed stevig zijn. Desnoods kun je hierbij, wanneer je niet zulk dik karton hebt, eerst van het dunnere twee stukjes op elkaar plakken, en dan uitknip pen. Wanneer je dit alles zorgvuldig hebt gedaan, dan bevestig je A op G en D op B. Denk er om. G zit niet in het midden, maar dat moet ook niet. Dus je moet niet gaan denken: wacht die C zit niet goed in het middelpunt, dus dat zal ik eens beter doen dan die teekenaar, want dan komt er niets van terecht. Die bevestiging van A op C en D op B moet niet al te vast zitten, zoodat het gemakkelijk kan draaien. Als het nu klaar is, dan moet het er uitzien, als hierboven in den rechterbovenhoek een beetje eenvoudig is getee- kend. Dat is dan de achterkant. En nu neem je de „golven" bij het achterschip beet en als je nu voorzichtig de zaak vooruit over de tafel schuift, dan zul je eens zien hoe mooi de stoomboot uit Spanje door de golven schommelt. winkeliers «n ook wel bij autoriteiten bekend werd. Be kend als de eersten zijn met het zwak der Langendijkers om „naar stad" te gaan, om daar te winkelen, en ln aanmerking genomen de groote attractie der winkeliers, waarvan de Inzet vooral was: doet uw lnkoopen hier en doet die niet in Alkmaar (of In Schagen, waar een zelf de ontheffing verleend was), moesten die onthefflngs- beslulten wel onaangenaam aandoen. Nu tooh werd de deur voor een winkelreisje naar Alkmaar wagenwijd opengezet en onze winkeliers werden de dupe. En zoo kon het gebeuren, dat de besluiten van Alk maar en Schagen, om ontheffing van de Winkelslui tingswet te verleenen, de plotseling opkomende, bijzon dere omstandigheid was, die hier nu werkelijk kon gelden. En we willen niet ontkennen dat het bijzondere van die bijzondere omstandigheid werkelijk Iets bijzon ders ls, reden waarom we er in het bijzonder melding van maken. Het Hoofdbestuur van den Neutralen Bond voor Boe ren, Land- en Tuinbouwers zal een expresse vergadering beleggen ter bespreking van de Tuinbouwsteunwet en de middelen bespreken, welke eventueel moeten worden aangewend, om de tuinders op meer afdoende wijze te helpen. De kooltelling te Koedijk gaf tot uitkomst een ge schatte voorraad van 142 wagons roode, 78 gele en 197 witte, samen 417 wagons. Verleden jaar waren die ge tallen reep. 825, 127 en 270, of tezamen 722. Commentaar overbodig. BROEK OP LANGENDIJK. Inventarisatie stapelproducten der Tuinbouwvereenl- glng „De Groentencultuur" alhier: 1 Dec. 1932 1 D«c. 1931 2898000 K.G. gele kool 2882000 K.G. gele kool 1766500 K.G. D. witte kool 2277500 K.G. D. w. kool 485200 K.G. roode kool 1635500 K.G. roode kool )800 K.G. uien 554300 K.G. uien 87800 K.G. peen 64100 K.G. peen B O O W 0 V D Aan Mej. P. S. M. van Wijk, onderwijzeres te Aarts- woud ls wederom twee maanden ziekteverlof verleend, Ingaande 1 December 1932. Door B. en W. dezer gemeente is aan D. Rooker, opperbrandmeester alhier overeenkomstig zijn verzoek, met Ingang van 1 Januari sus. eervol ontslag verleend als zoodanig, met dank voor de veele diensten aan de gemeente bewezen. Van bet Ministerie van Financiën ls bericht Inge komen, dat voor het Jaar 1932-'38 de korting bedoeld in artikel 1 der wet van 18 Maart 1932 (Stbl. no. 104) olet zal worden toegepast. Door Ged. Staten dezer provincie ls aan de ge meente vrijstelling verleend voor het geven van onder wijs ln lichamelijke oefening voor wat de school te Aartswoud betreft, tot de ln aanbouw zijnde school gereed zal zijn en wat de school aan de Kerkelaan be treft, alleen ten aanzien van de zaaloefeningen en wel tot 1 Januari 1934, onder voorwaarde, dat aan de school te Aartswoud onderwijs worde gegeven in de ln art. 2 der 1*0. Wet van 1878 vermelde vrije- en orde-oefe nlngen der gymnastiek. Door Ged. Staten dezer provincie ls goedgekeurd het raadsbesluit tot verhuur van perceeel Kerkelaan C 12. B. en W. dezer gemeente hebben besloten het loon van de werkverschaffing vast te stellen ingaande 2 dezer op f 1.50 per schacht; de toeslagen blijven on veranderd. Het ls de bedoeling 17 December a.s. de werkverschaffing voor georganlseerden die uit hun kas kunnen trekken stop te zetten en de ongeorgani seerden en zij die niet kunnsn trekken, te laten wer ken voor een loon dat ongeveer gelijk zal zijn aan het bedrag dat de georganlseerden kunnen trekken. W1ERINQERMEE* SLOOTDORP. Bioscoopvoorstelling. De N.-H. Cinema, die zoo langzamerhand ook hier een geziene gast is geworden, zal Zondag a.s. 4 De cember wederom een voorstelling geven in Hotel Smit. Deze keer werd een komische schlager als hoofdfilm gekozen en wel: Charlie op Avontuur. De onverbeterlijke komiek Charlie Chaplin vertoont er zijn dolste streken in en ongetwijfeld zal men evenals overal elders brullen van 't lachen. Een goed bijprogramma wordt daarnevens gegarandeerd. Men zie voorts de advertentie in ons GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage 0 NIEUWLAND BERGEN. BARSINGERHORN GEMEENTE BARSINGERHORN. Burgerlijke Stand over de maand November 1932: Geboren: Johannes Jacobus, zoon van Hedde Bos en van Maria Catharlna Wolf; Berendje, dochter van Pie- ter Meijer en van Aaltje van Polen; Johannes, zoon van Pleter Pool en van Maartje Jongejan. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Arie Dirk Stina en Pletertje Mostert; Dirk van Twuijver en Anna Dekker. Overleden: Marijtje Langedijk, oud 79 jaren, weduwe van Dirk Pool; Pieter Molenaar, oud 59 jaren, we duwnaar van Slentje Oudendijk. Loop der bevolking over de maand November: Ingekomen: K. de Boer en echtg. van Medembllk en Mej. R. de Boer van 's-Gravenhage naar Kolhorn, ark; F. S. Antonldes van Zuidbroek naar Waardpolder G 2; A. Stevens van Velsen naar Kolhorn F 75a; Mej. D. W. Koelemelj van Schagen naar Hoogebleren D 2; Mej. J. Meijer van Groningen naar Kolhorn, ark; Mej. G. Veenstra van Kollumerland c.a. naar Krell C 66; Mej. P. Meijer van Zwaag naar C 99. Vertrokken: Mej. K. Paulusma naar Wieringen, Den Oever; C. Haljette naar Boschkapelle; Wed. J. Zegere naar Anna Paulowna, Verl. Meerweg 62; B. Staal en gezin naar Anna Paulowna, a.b. „Harmke", Balgzand- kanaal; echtg. A. Moolj naar Schagen, Grootewal; W. Mul naar Winkel C 29; R. Smid naar Bellingwolde E 80; W. Schuiling en gezin naar Alkmaar; H. Roossien en gezin naar Anna Paulowna, aan boord, Balgzand- kanaal; Mej. G. van der Oord naar Amsterdam, Corn. Schuitstraat 28; A. F. Vonck naar Sint Janssteen, Wil- helminaetr. A 293; H. J. Bolland en gezin naar Ber gen (N.-H.) Door de Arbelderszangvereenlglng te Kolhorn ls aan het plaatselijk crisis-comité afgedragen een bedrag van f 11.05, zijnde de opbrengst van de gehouden schaalcollecte tijdens 5e door die vereeniglng gegeven uitvoering. SINT PANCRAS De tuinbouwarbeider Kouwen. die bij zijn patroon in een drulvenkas aan het werk was, bleef plotseling dood. GEMEENTE ST. PANCRAS. Burgerlijke Stand over de maand November 1932. Geboren en gehuwd: geene Overleden: Jantje Groen, 66 jaren, echtgen. van Ja- cob Groot, eerder weduwe van Slmon Sterk. Hubert Kouwen, 51 Jaar, echtgen. van Marlna Remmers. Ingekomen personen: Arle Hulbers en gezin van Koe. dijk; Grietje Koning van Ror.kum; Hendrik Stenne- berg en gezin van Oudksrspel; Geertje Mljts, gehuwd met Hark Kloosterboer, van Noordscharwoude; Grietje Stam van Koedijk. Vertrokken personen: Pieter Wagenaar Cz. naar Hel- Ico; Aafje Kromhout, d,b. naar Alkmaar; Hendrik den Hartlgh en gezin naar Medembllk, RECHTSWEZEN* Het ernstige verkeersongeluk op den Am- aterdamschen straatweg bij Utrecht, dat aan twee menschen het leven kostte. Student voor het Hof. DRIE MAANDEN GEEISCHT. AMSTERDAM. 1 Dec. Op Zaterdagavond 12 Maart gebeurde op den Amster- damschen straatweg te Utrecht, even voorbij den spoor- ovorgang aan den kant van Zuilen een ernstig auto-on geval. dat het leven heeft gekost aan twee mensöhen, n.1. aan de 59-jarige Mej. H. W. Hartskamp en aan den 58-jarigen H. Binnenkamp, die door een student-euto- moblllst werden aangereden. Wegens het veroorzaken van dood door schuld werd een 24-jarlge Utrechtsche student aldaar, door de reoht bank veroordeeld tot een maand hechtenis, met een jaar ontzegging van een motorrijtuig te besturen. De student stond Donderdag in hooger beroep voor het Hof te Amsterdam terecht. Hij was ln beroep ge- kamen, omdat hij zich onschuldig voelde. Op de vragen van den president vertelt vord. dat hij met de auto uit Amsterdam kwam, den vorigen dag had hij daar een feest bezocht waarvan hij te vier uur in den naoht te rug kwam. Den dag van het ongeluk had verd. met zijn vrienden in een wijnhuis te Amsterdam nog zes d zeven glazen wijn gedronken, dooh van dronkenschap was naar verd.'s meening geen sprake. Ook was de snel heid, waarmede gereden werd, niet bijzonder groot ge weest, de beide menschen werden aangereden, omdat zij plotseling den weg overstaken. De chauffeur van een gemeentelijke autobus, die ver dachte op den Amsterdamschen straatweg zag rijden, had bijna een aanrijding met verdachte gehad. Naar get.'s meening reed verdachte toen met een snelheid van ruim 90 K.M. Een fletser had gezien, dat de man en de vrouw eerst bezig waren over ts steken, toen weer teruggin gen, kortom aan het „haspelen" warén. President: Zag het er naar uit, dat die twee wande laars dronken waren? Getuige: Ja, daar leek het wel op. Uit de getuigenverklaringen bleek voorts, dat verd. nog door een zwenking naar links gepoogd had een on geluk te voorkomen. Een mede-student van verdachte, die bij hem in den auto had gezeten, had ook de feestelijkheden den dag te voren bijgewoond. Op den dag van het ongeluk was in den namiddag asti-spumanti gedronken. Onbekwaam was verd. echter niet. Volgens get, was de snelheid op het mament van het ongeluk niet meer dan 45 50 K.M. geweest. Een caféhouder verklaarde, dat de slachtoffers van het ongeluk kort voor het gebeurde in zijn cafe waren geweest. Ze hadden tamelijk veel gedronken, vroolljk en gearmd gingen zij weg. Pres.: (tot getuigt/ Waren zt dronken? Get,: Neen. zooveel hadden zij niet gedronken, maar ik heb gehoord, dat ze ook nog andere café's hebben bezocht dien avond. Requisitoir. De procureur-generaal, Mr. Van Harlnxma thoe Sloo- ten zegt dat verd. ongetwijfeld veel had gedronken, dien dag en ook den vorigen dag en op oud Ijs vriest het gemakkelijk. Ook de snelheid van verd. is zeer groot geweest, gezien de vele bochten ln den weg. Verdachte heeft zeer roekeloos en onvoorzichtig gere den. De drank, die verd. hier parten heeft gespeeld, moet van den weg worden verbannen. Strenge straffen dienen te worden opgelegd in dergelijke gevallen. Het O.M. eischte tenslotte een gevangenisstraf van drie maanden en de intrekking van verd.'s rijbe wijs voor den tijd van één jaar. De verdediger, mr. F. Schoking, pleitte vrijspraak, sube. clementie. Arrest 13 December WIERINGEN Sport. A.s. Zondag spelen: Succes IIIB/K.C. II, 2 uur. Succes 4:H.R-C. 8. 12 uur. Succes adsp.H.R.C. adsp. 11 uur. Petten 1—Succes 2. 2 uur; vertrek 1 uur. L. Rijvereeniging „Wieringen", geen rijles. Ark in vlammen Woensdagavond is de houten woonark, bewoond door H. Oosterbeek, grondwerker bij de Zuiderzee werken, liggende te Breezand, afsluitdijk, geheel in vlammen opgegaan. De bewoners en de hond konden worden gered. De inventaris ging geheel verloren. Oorzaak van den brand is waarschijnlijk vuur uit een keukenfornuis, hetwelk zich aan de omgeving medegedeeld heeft. Sinterklazenlief en -leed. We leven in een tijd waarin elke gelegenheid waar uit munt is te slaan, wordt benut Het ie dan ook alleszins verklaarbaar dat in Sint Nicolaastiid het ambt van Sinterklaas en zwarte Piet, vooral bij wer- keloozen die op deze wijze iets wenschen te verdie nen, zeer gewild is. Zag men vroeger spo: adlsch den goeden Sint en zijn getrouwe, gezeten in rijtuig oi auto in het publiek verkeer en dan nog door een groote menschenmenigte in draf gevolgd, thans treft men de beoefenaars van dit heilig ambt aan bij bosjes hetgeen reeds tot gevolg heeft dat de verecring voor den grooten Spaanschen kindervriend allengs ver hindert en het geloof in het bestaan ervan bij de goedgeloovige kleinen diep wordt geschokt. Zoolang echter de beroeps-Sinterklazen, zooals wij ze maar sullen noemen, ziel. met het aureool van den goed heilig man omgeven en zich in hunne gedragingen ook als zoodanig den volke vertoonen, dan zal nie mand daaraan aanstoot nemen, al blijft de vertoo ning van een ongelimiteerd aantal Sinterklazen dwaas. Anders is het echter wanneer, zooals wij thans dagelijks te Wieringen kunnen aanschouwen, de Sint en ook zijn zwarte knecht zich niet bewust rijn van de waardigheid, welke zij hebben te dragen. Een (ongetwijfeld handig) koopman in speelgoed be reist per auto, waaraan een volgwagen is gekoppeld, in de bekende vermomming, vergezeld van zijn ge- costumeerden knecht, het Wieringer publiek en heeft door deze maskerade inderdaad meer succes bij den verkoop, dan wanneer hij al gewoon veniend burger zou hebben aangeklopt, 't Moederhart is nu eenmaal gauw ontvankelijk waar het hare kinderen betreft, die niet genoeg naar den heiligen man en zijn ge- vreesden helper kunnen kijken. In dit opzicht is hij als „koopman" derhalve volkomen geslaagd. Ter wijl echter drommen van kleuters om den auto staan geschaard, krijgt de Sint het blijkbaar eenigszins be nauwd en acht het juiste oogenblik gekomen om zich van mijter, snor en baard te ontdoen, teneinde zich het gelaat af te wisschen. Hiertegen zal in normale omstandigheden wel geen bezwaar bestaan, doch thans beteekent dit vanzelf sprekend eene eigenaardige gewaarwording voor de kleinen. Na zich aldus even te hebben verfrischt, wordt weer toilet gemaakt en terwijl de Sint een ci- garet opsteekt, waarbij zijn snor bijna in vlammen opgaat, neemt de hooge gast met een sierlijken zwaai plaats achter het stuurad, start en rijdt weg, de peu ters in bittere ontgoocheling achterlatende en uitge joeld door de beter wetende meer opgeschoten jon gensbende. Hetzelfde tooneeltje herhaalt zich weder om elders, waarbij zwarte Piet de attractie nog ver hoogt door, eveneens om een luchtje te scheppen, zijn mombakkes enkele decimeters laat zakken. Besluiten we de vermelding van dit triest straat toneeltje met den goeden raad aan allen die het hierboven omschreven „vak" wenschen uit te oefenen: terwille van de kleinen, staak dit onwaardig ge doe! Gedraag u in alle opzichten als degene, waar voor ge u wenschtliit te geven-en helpt mede eene oude mooie traditie in hooge eere te houden. Z1JVE Naar wij vernemen heeft het Bestuur van het wa terschap Zljpe en Hazepolder aan Ged. Staten van Nd.- Holland vergunning gevraagd tot het plaatsen van een ruwolie-motor van 26-30 P.K. ter aandrijving van den bestaanden vijzel ln den molen van polder C. Men deelt ons mede. dat de herbouw van de on langs afgebrande boerderij van den heer P Veeken te Stolpen opgedragen ls aan den aannemer K Kreljger te Oudesluis Architect ls de heer Chr Dekker te Scha gen Burg Stand van 25 November tot en met 1 De cember 1932 Geboren en Ondertrouwd: Geene Getrouwd: Johan Dirk Dubbeld, 25 jaar, kruidenier, te Schagen en Grietje Brouwer, 22 jaar. te Zljpe; Mar- cells van Wieringen, 21 jaar. bloemist, te Anna Pau lowna en Krijntje Rezelman. 24 jaar, te Zijp Overleden: Neeltje Heddes, 69 Jaar, weduwe van Adrianus Deutekom; Arle Keesman, 3 dagen, zoon van Nloolaas Keesman en Anna Petronella Frankenhout; Willem van Os, 70 jaar, ongehuwd BURGER VLOTBRU O. Tot brugwachter alhier ls aangesteld de heer A. Weljgertze, voorheen te Jisp. SCHAGERBRUG. Vrijdagmiddag ongeveer half 1 had op den hoek nabij het café van Mevr. de Wed. Broer voor de zoo veel ate maal een aanrijding plaats tusschen twee auto's (vrachtwagens). De eene auto kwam uit de richting Schagen, de andere uit de richting St. Maar tensbrug. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De auto's bekwamen materieele schade. T ZAND. We vernamen dat dezen winter door den heer A. Ka- tw, Hoofd der R.K. school alhier, een landbouwboek- fcoudcuraus zal worden gegeven, bestaande uit pl.m. 10 h»en. Tot op heden gaven zich hiervoor reeds 20 leer- Hngen op. In verband met de afsluiting der Zuiderzee krijgen hier door het Noordholl. Kanaal nogal eens wat zee schepen. Zoo ook deze week een tweetal motorschoeners resp. 2 en 3 masters, belden van Hamburg, waarvan de •ene de respectabele hoeveelheid van 250 ton bruine teer •n pek voor de werf te Alblasserdam ln had. Een echt levendig gezicht deze groote maatsohepen hier te zien Men schril ft ons: De verbodsbepalingen van de Winkelsluitingswet zul- tÜi, bebben ze ons 8oed Ingelicht, voor Zondag 4 Dec. Wllen werking worden gesteld, althans ln 3 der 4 ge beenten; Broek op Langendljk's Dag. Bestuur doet «Mxaan niet mee op grond van zijn christelijke levens- Beschouwing. Aanvankelijk hadden de collega's van B. •b W. der 3 andere gemeenten geen plan, om op het verzoek van de Winkeliersvereenlglng, de winkels op December te mogen openen, in te gaan, doch ^un standpunt is sindsdien gewijzigd. Dat in den aan- nlets voor inwilliging van het verzoek gevoeld yerd, vond zijn overweging ln het feit, dat de Wet zich •frtegen verzette. Immers was hier niet aanwezig de wn tot ontheffing, die ln art. 9 is neergelegd, n.1. een plotseling opkomende, bijzondere omstandigheid. Nle- laasf met reobt billen beweren, dat het St. Ntco- tenii ia* 6011 Plotseling opkomende gebeur- Tat ®ebeur®* nu? In Alkmaar zullen de win- ae ook geopend mogen zijn. Hoe art. 9 daar vpa ,u?^le6rd wordt, weten we niet, doch wel weten at deze Alkmaarsche beslissing al spoedig bij on Voor onze handige jonge lezers.

Schager Courant | 1932 | | pagina 15