De Brabantsche Brief van Dré. H o l e 1 „R ij s s e n b e r g" afgebrand. „Z a k e 1 ij k e" jeugd. AFSCHAFFING VAN DEN ZOMERTIJD. Zware brand te Veendam. UI venhout, 29 November 1932. Menier, Teugeswoorig la er maar één manier om méé te ko men in de weareld. Eén ma nier om méé te draaien op dieën steeds sneller wente lenden èèrdbal en die ma nier is om da ding nie al te seerjeus te nemen. Waant as ge da wèl doet, as ge deuze weareld, dit draaiend gekkenhuis veur „vol" aanziet, veur ernst nimt, dan kan 't nie uitblij ven, of ge wordt stapel kran kejorum Wetenschap, Kunst, Poli tiek, as ge alles wat er op die punten wordt beweerd veur zuute koek aannimt, nouw dan meugde wel *n maag hebben aa 'nen ijzeren ketel, om t allegaar te verstouwen. As ge 't allegaar mee oew harsens verwerken wilt, dan meugde wel 'nen kop van gewapend beton hebben, wil le nie ontploffen. En daarom: as ge gtren oew maag gezond houdt, as ge gèren oew harsepan klèèr houdt, wel, dan Is 't het beste nog maar, da ge de boel maar laanks oew Jaske lot loopen en da ge kalmkes oewen weg gaat. Dan Is 't de grotste wijsheid, om op d'n dag oew werk, oewen handel, oew perduktle zoo goed meugelijk af te leveren- en as d'n dag weer om Is, oew deur te sluiten, t plattebuske op te poken en maar net te doen, of ge mee oew Trui „samen alleen" op de weareld zljt. 'n Mopke muziek, niet te laang en as er per ongeluk weer 's 'nen weareldhervormer veur oewen radioow komt, dan draalde d'n knop om en ge zegt: „zeg ze thuis gedag." Waant één ding staat veuruit vast: hij hee gelijk! Nét ro'n gelijk as d'n vorige, die 't aandersom beweerd had en as nommer drie, die 't mergen weer veul beter wit en t aanders bekekt. Om dus mee oew eigen nie overhoop te komen leggen, is d'n besten raad die *k m'n eigen geven kan, en ok opvolg, amlco, draai 't knobbel- ke om, mokt netjes 'n buiging, zeggende: „gedag Beu kers, vandaag nie noodig." Veftig jaren gelejen omtrent, hebben ze 'n zekere stof tot wetenschap verheven. En nie zoow flaauw, amlco. ge kondt er doktor in worren! Die wetenschap hiette toen, als ik me-n-eigen nog herinder: economie-politiek! Teugeswoorig hiet ze... Malaise! Maar da's zoow erg nie, die naamsveranderink. 't Kind mot *nen naam hebben en as ge nagaat dat er in Amerika teugeswoorig wefkes zijn, die alle drie maan den weer aanders hieten, Jansen, Pletersen, Klaasen, Wullemsen, al navenaant dat d'ren mieljonnèèr is ge doopt licht, dat dan ok d'n Economie z'n eigen 'a aanders vernoemde! Maar genogt: Sjeek Spier hee al gezeed g"ad in z"nen tijd: „wat is "nen naam", en iedereen, ok al hebben ze nie veul aanders gelezen van dieën mensoh, as die vier woordjes, -is 't daar wel mee eens! Maar 'k wou ditte gezeed hebben: veur d'n economie zóó vast was geloopen as nouw 't geval Is, toen s oh reven de geleerde perfesters en doktoren haalve kraanten vol over economie. En as ge 't dan allegaar sjecuur las en 'r oewen kop mee voldouwde, dan zoude die kearels volop gelijk gegeven hebben! Zelfs... al sprakken ze me kaar vierkaant teugen. En nouw? Ge ziet niks meer van die krantengeleerdheid, niks! 't Beste wa ze 'r dan ok van maken kunnen! Maar... as er nouw 's éénen was, die twee woordjes zéker wist, van boeken en kraanten die hij vroeger volgeschreven hee, dan zouwen me 'n heel end op kunnen schieten In de weareld. D'n één houdt 't mee goud, d'n andere zweert bij zui ver. (of daar 'n aander verschil in is as de kleur!), nommer drie zouw veur 'n dubbeltje gère tien gulden ontvangen in plots van aandersom. nommer vier wilt „kappetaol" heelegaar afschaffen..., en da's samen zoow ongeveer de wijsheid waarmee de weareld naar de pin- nekes is gedraaid. Nouw zit bekaanst iedereen, mee z'n ermen, over me kaar. te woohten op wa nuuws. Ik .ken er, die iederen dag 'n paar gulden leenen, mee de bedoeling om 't weer effen te maken op d'n grooten feestdag van de algemeene revolutie! Ollee, amlco, zulke grappenmakers zijn er teugeswoorig ok, horre! Maar genogt alweer. As ik verder deurgaal op al da schoons, waar 'nen boerenmensoh alleen maar om lachen kan, dan zit ik. veur ik 't wet, in d'n politieken mesthoop en dan... dan kleddert de blubber om oew ooren, veur ge 't beseft. Elke mensch is teugeswoorig „ergens" lid van en „er gens" hee altij 'n kraant en bestaat uit duuzenden on bekenden, en as ge nouw per ongeluk één lid van „Er gens" op z'n eksterogskes trapt, dan komen die duuzen- vertrekken, een maand vroeger dan hij gedacht had. Je vader is met hem meegegaan." Max Reiss deed deze mededeeling geheel onverwachts aan het ontbijt. Hetty schrok en alle kleur, die ze nog over had ver dween uit haar smalle wangen. „Weggegaan? Heelernaal weg? Voor goed weg?" vroeg zij verslagen. „Heelernaal weg", antwoordde Max Reiss, haar woor den herhalend. „Je moest mij op je knieën danken en mijn naam zegenen, dat moest je!" flapte hij er belee- digd uit Hetty bloosde en haar wangen geleken op twee pioen rozen. ,Jk - ik ben u dankbaar, mijnheer Reiss. Dank u heel hartelijk!" 6tamelde Hetty en ze wenschte, dat zü iets meer warmte In haar stem kon leggen. Zij kon met geen mogelijkheid beschrijven waarom zij tegen den man, met wien zij nu verplicht was te trouwen, zoo'n lngekankerden haat koesterde. Zij wist niet dat haar koelheid, haar jeugdige reinheid, en haar ongenaakbaarheid juist haar voornaamste aantrekke lijkheden waren. Gedurende zijn geheele leven was Max Reiss alleen in contact gekomen met vrouwen voor wie geld het eenige was, wier zieleleven te koop was met de dingen, die men voor geld verkrijgen kon, die erom gelachen zouden hebben, wanneer zij hoorden, dat Iemand een ander Ideaal kon hebben dan onmetelijk en rijkdom. Maar hij kon Hetty Loring niet koopen, Hij had groo te sommen besteed voor de prachtigste juweelen, hij had haar uit Londen een vorstelijken uitzet medege bracht opdat zij hem alle eer met haar verschijning kon aandoen, wanneer zij getrouwd waren. Maar in zijn hart wist hij wel, dat zelfs zijn meest rijke gift niet in staat was haar polsen ook maar een weinig sneller te doen kloppen en hü wist ook, dat haar bleeke wangen en doffe overschaduwde oogen niet te wijten waren aan gebrek aan voedsel of frlssche lucht want Hetty at met den eetlust van een gezond jong meisje en haar meesten tijd bracht zij met haar zusje in den tuin door maar aan een nameloos verlangen naar Jack Peri-vale, wiens geschiedenis nu tot alle cou ranten was doorgedrongen. Max Reiss was van plan geleidelijk al zijn zaken in Engeland af te wikkelen, met Hetty te trouwen en dan naar Amerika te gaan om daar opnieuw zijn praktijken den onbekenden mee d'r kraant op oew af, of ge 'm doodgetrapt hedt en dan... Wel dan kunde beter terecht staan veur 'nen echten moord (per auto) „verkeersongeluk" hiet da, waar ge mee vijf guldens boete afkomt! En dikkels mee *n vrij spraak. Dus... gin politiek, de deur dicht en 't plattebuske nog *s lekker opgepookt. En as meneer „Ergens" aan m'nen radio komt, d'r uit die gin huishuur betaalt. 'k Had 't daarsjuust over die Am er i kaan scha werkens, die zoow dikkels van mieljonnèèr verwisselen! „Mieljon nèèr" ollee, ik zeg da zoow, omdat 'k nooit aanders gelezen heb, as Amerikanen worden as krantenjongen geboren en gaan as mieljonnèèr dood! Neeë, da's gin smoesje, amico! 'k Weet nie of ge 't wit, maar ge hedt daar 'n vereeniging van mieljonnèèrs- gewezen kraanten jongens. Eéns per jaar venten die kearels nog mee kraanten ouwe liefde roest nie. en as ge nouw 't „geluk" hedt, zo'nen kearel tas baas te hébben, die oew b.v. 't heele Jaar beknibbelt (daar rijn van die mieljonnèèrs!) dan loopte 'm op z'nen kran tendag „per ongeluk" teugen z'nen mieljonnèèrsbuik, ge kopt 'n kraant van 'nen stuiver, betaalt mee 'n dubbeltje en ge zegt, zoow erm as gé mocht zijn: „lot maar zitten, jong!" Maar 'k wouw 't over de wefkes van die mieljon nèèrs gehad hebben. Ge mot weten, die hebben 'n nuuwe mode uitgevon den! Die scheiën teugeswoorig uitliefde! Amlco, déar moeste nouw Trui 'e over uit heuren pakken! Om koud van te worren. „Zijn die wijven nouw heelegaar bedlt-en-bedat," hee ze gezeed! „Gaan die 'n mooi servies aan duuzend stukskes gooien, omda ze baang zijn dat er vandaag of mergen 'n oorke van 'n kommeke zal breken?" En toch Is 't zoow. Ik heb 't zeivers gelezen. Da gaat zoow, as lk 't goedbegrijp. Op 'nen goelen mergen staat de mieljonnèèr op, uit z'n donzen bedde- ke, zet z'nen buik zoow vriendelijk meugelyk veuruit en schrijdt naar z'n marmeren bad mee gouwen bieskes Daar dompelt ie in d'n laauwen eau-de-cologne. en dan komt z'nen lijf-barbier om 'm netjes in orde te maken. De mieljonnèèr scheldt 'in 'n haalf uur achter mekaar uit, omda-d-et allemaal zoow lang duurt, (want 'n schei kammen in zeuven haren is 'n heksentoer!) en einde lijk smeert ie 'm, in 'nen wolk van alle blommengeuren naar de lift, (scheldt de lift uit omdat ze zoow lang zaam valt) en spoeidt z'n eigen, as 'nen lenigen zee hond naar z'n toeteloeriske, die mee 't ontbijt zit te wachten. Meestal is da-d- gepensioneerd filmdingske van tachtig pond „zwaar", mee 'n pruik van withouten krullen en 'n steuvig gestucadoord smoeltje, solied ln d'n grondverf, 't Wicht is opgenomen in zeuventlen mieljonnèèrsstamboomen en dikkels „thuis" in 't heele stamboomenbosch, waarvan de variëteiten zijn: rijke krantenjongens, èrme graven en baronnen. Hij is dol op z'n toeteloeriske, da bekend staat as duur! Ja amlco, zoow schijnt da te gaan, in Kauw- gommerika. As de krantenjongen de tweede week zóóveul ver dient, dat Ie 'n dubbeltje overhoudt, dan gaat ie 'n hondje houwen. Veur da dubbeltje schaft le „stukskes" aan, bij d'n slager. Houdt ie, na ennigten tijd wa méér over, dan gaat le 'nen grooten hond houwen, die weer wa duurder is in d'n kost en as ie eindelijk z'n eerste mieljoen bezit, dan gaat le nie naar d'n hondenkoopman, maar naar de filmfabriek en lot z'n eigen daar 'n duur wefke aan meten. En hoe meer mleljoenen, hoe duurder of le z'n eigen da „goedje" aanschaft. Afijn hij is dan dol op z'n „gelakte meubeltje" en as ie binnenkomt, uit d'n barbier z'n handen, dan zouw ie ze gèren 'n kuske geven. Maarversch verfwerk mot droog blijven, dus hij gaat zitten, aan d'n over- kaant van de tafel en wuift z'n tachtig-pond-kostelijk held minzaam toe. Achter de verflaag wordt onzichtbaar glimgeiachen. En as ie dan op z'n Engelsch hee gevraagd of z'n „toeteloeriske lekker slaapies heeft gedaan," dan mokt ie de post open. die naast z'n gouwen eierdopke leet. Hè? Wa'st da? Hee z'n toeteloeriske nouw echtschei ding aangevraagd? „Ja, m'n mollig mieljonnèrke, gij zij zoow goed voor jouw olledollepoesevrouwke, da'k echtscheiding aanvroeg waant m'n hart brikt (en ze legt d'r gelakte vlnger- topkes op de rechterborst), want m'n hart brikt, as ik denk dat da wel 's veranderen zal. Dan is al dit ,,mooie"weg!' De mieljonnèèr wil 'n traan wegpinken, maar hij be denkt z'n eigen de barbier hee-'t 'm sjuust zoo sjecuur gepoeierd en ontroerd zee t ie dan: „en nouw zullen we samen 's 'n manjefiek, duur echtschelding- twaletje veur m'n poezesoesevrouwke laten maken!" 't Pousevrouwke schuift de lange wimpers langzaam open en gluurt schattig naar bulten, naar d'r moliig zeehondje. Amico, ik word nouw zo'n bleQe misselijk en lot die twee dus maar alleen betijen, maar de echtscheidingen uit liefde, zijn in Amerika nog meer in trek as knaauw- gom. te beginnen in New York, Chicago of een der andere groote dichtbevolkte steden. Londen was een terrein ■wat voor hem wel bijna afgegraasd was. Er was niet de minste kans op, dat de autoriteiten zijn vrouw zouden indentlficeer-en als Hetty Loring, het meisje dat ontsnapt was gedurende haar transport naar het verbeterhuis. In haar rijke en modieuze kleeding zou zij er heel anders uitzien en in ieder geval kon haar vergrijp geen misdaad genoemd worden. Met hongerige blikken keek hij naar het bleeke ge zichtje. 'dat er zoo aandoenlijk uitzag in den gouden oohtendzonnesch ij n. „Wij zullen niet te lang meer wachten, Hetty. Van ochtend ga ik naar de stad om een speciale vergunning te koopen en dan zullen wij a.s. Woensdag trouwen in Babbacombe, het kleine dorpje aan den voet van den heuvel." „Ja", was alles wat Hetty kon antwoorden, maar haar hart stierf in haar binnenste. Voor een oogenbllk ver gat zij alles behalve haar jammerlijke liefdesgeschiede nis, vergat, dat zij door haar offer haar vaders veilig heid verzekerd had, vergat dat door haar liefdesdroom te begraven zij kleinen Chick de kans gaf op een ge lukkig en gezond leven. Max Reiss had zijn woord ge houden: do groote Rfenan was uit Zwitserland geroepen om het kind te onderzoeken en koesterde alle hoop op een volkomen en duurzame genezing, als hij den jon gen onder zijn persoonlijke controle had. Dus had hij kleinen Chick meegenomen naar zijn herstellingsoord in de bergen en Hetty had een innig dankgebed gepre veld toen zij zag, hoe de groote, vriendelijke chirurg de zorg voor het kleine jongetje op zich naim. Zij daoht nu aan Chick en aan haar vader en aan wat het Max Reiss had gekost haar aan de wet te doen ont snappen; hoe hij zichzelf schuldig had f-maakt, alleen teTwille van haar en va; zijn groote liefde. Er klonk dan ook dankbaarheid in haar stem, toen zij zeide: „Vergeef mij, als 't je blieft, Max! Het was de eerste maal, dat zij hem bij zijn voornaam noemde. „Denk niet, dat ik kjv 1 en ongevoelig ben voor alles wat je gedaan hebt. A'issdh'"i zal ik mettertijd leeren Je lief te hebben, als je in het begin maar geduld met mij wilt hebben en in ieder geval zal ik als we getrouwd zijn, mijn best doen, een goede vrouw voor je te zijn." Zij sprak deze woorden op een aandoenlijk, lieve ma nier. t Gaat gepèèrd mee kollesale „bruiloften", toespra ken, costuums die geëtaleerd worren en 't komt alle maal in de kranten, mee de prentjes van 't „bruids paar" erbij en iedereen vindt 't daar roerend schoon. Nouw gij weer! En acht dagen later, stapt Mister Zeehond weer op- gepolitoerd in z'n lift en lot z'n eigen zakken naar 'n splinternuuw tweedebandske da weer op 'm te wach ten zit aan de ontbijttafel en zoowlang as er glnnen brief va d'n advekaat naast z'n eierdopke leet, is zijnen dag al weer good! Hoe gij over de wetten denkt, amico, die op zo'n manlei de samenleving tot 'aen troep maken, die 'k nie nader noemen kan in deus fatsoenlijke krant, da weet lk nie, of... ik weet 't wel, natuurlijk! Nouw zoow denk ik er dan net eender over. 'k Wouw ok nog iets over de Kunst (hoofdletter zetterke! aanders hebben me al keet, veur me begin nen!) over de Kunst gezeed hebben. En wel naar aanleiding van 'n stukske da 'k las in de „Nuuwe Haarlemmer", 'n stukske da gong over de reis van Mgr. Aengenent naar d'n Paus. „Tenslotte", zoow las lk: „informeerde de Paus naar de richting der kerkelijke kunst in Nederland en vroeg of in ons land de traditioneele lijn der Kerk gevolgd werd zooals de Paus dat absoluut wenschte". Ik heb gin plak meer. M'n velleke ls vol. Maar.... ik eindig maar net eender as Mgr. daar in Rome zal gedaan hebben, toen d'n H. Vader da vroeg en.... ik krab maar 's achter m'n oor! Ik koom er wel 's op trug. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRé. Van het bekende toerlstenverblijf niets don -en rnlne overgebleven. De brand weer machteloos door gebrek aan blnsch- water. Naar uit het Twentsche stadje Rijssen gemeld wordt, is Woensdagavond ongeveer halfelf het be kende hotel en toeristenverblijf '„Rijssenburg", een prooi der vlammen geworden. De oorzaak is onbekend gebleven. In het hotel, dat zeer eenzaam in de naatste omgeving van uitge strekte bosschen ligt, waren slechts de bewoners aanwezig; gasten zijn er in de wintermaanden maar zeer zelden. De brandweer trok naar het terrein van den brand, dóch zij kon niets uitrichten, daar er geen blusch- water te krijgen was. De watervoorziening in de heu velachtige terreinen daar is zeer schaarsch. Mede tengevolge van de groote droogte van de laatste weken woedde dc brand zeer fel. Het duurde dan ook niet erg lang of het geheele gebouw was een ruine. Ook van den inventaris kon vrijwel niets gered worden. Een gelukkige omstandigheid was de windrich ting. Die was nl. zoo, dat de bosschen geen gevaar liepen. Tegen overslaan van de vlammen behoefden dan ook geen maatregelen genomen te worden. In dien de bosschen aangetast zouden zijn, was de ramp zeer zeker thans niet te overzien. De eigenaresse, N.V. Maatschappij Hollands Schwarzwaid, was verzekerd Hotel „Rijsserberg" was bij de toeristen, die Twente bezoeken, een bekende pleisterplaats. Niet alleen ver toefden er iederen zomer talrijke vreemdelingen ge durende kortoren of langeren tijd, doch ook door trekkende toeristen verbleven er gaarne eenige oogenblikken om van den hoog gelegen heuvel, waarop het gebouw stond, te genieten van de schoo- ne panorama's over een groot deel van Twente on Salland. Als ei iets te verdienen ls.... De „Neue Freie Presse" geeft het volgende, voor de „Sachlichkeif van de veelbesproken moderne jeugd typeerende verhaal uit Wcenen: Annerl was 16 jaar oud. blond, blauwoogig en zon der baantje. Toen zij zich bij een parfumerie-winke lier aanmeldde, die een advertentie had geplaatst voor een verkoopstertje, geurde het in den winkel op eenmaal naar de Lente. Daaraan waren de par fums „Printempsvolkomen onschuldig: met de jon ge Annerl was de Lente in den winkel gekoben. Zoo was het ten minste voor het gevoel van den winke lier. die echter tot zijn levendige spijt moest verkla ren dat de post al vergeven was. Ln toen zag Annerl er in haar teleurstelling zóó zielig, maar ook zóó lie felijk uit. dat de winkeleigenaar het als een nood zaak Voelde haar te troosten. De kus dien hij het jonge meisje toen op de roode lippen drukte, was volgens hemzelf vaderlijk bedoeld, maar zijn echtge- noote vond zulks in het geheel niet vaderlijk. Want Max Reiss staarde onafgebroken naar het witte ge zichtje met zijn kinderlijken onschuld en ernstige aan trekkelijkheid en hij overdacht of hij nog veel langer moest wachten, alvorens hij haar kon gebruiken voor datgene wat vanaf het eerste oogenbllk zijn bedoeling met haar was. Tot nog toe was hij bang geweest, maar nu Hetty's vader uit den weg was geruimd, was er geen reden tot verder uitstal; te meer daar hij dien morgen bericht had ontvangen, dat een zijner ondernemingen misschien wel de grootste misliep, omdat de vrouwenhand ont brak. Max Reiss kuchte; zijn stem had een zwaren, bijna vaderlijken toon, toen hij een der kleine handen in de zijne nam en antwoordde: .Dat ls goed, kindje! Als je maar bij me blijft, zal ik je veilig door het leven helpen En om nu eens te zien of je werkelijk apprecieert wat ik voor jou en je vader en je kleine broertje heb ge daan, vraag ik je om nog vanavond iets voor me te doen." Een plotselinge huivering doorvoer Hetty. „Wat moet lk dan doen?" vroeg zij, zooals een klein kind gevraagd zou kunnen hebben. Max Reiss liet zijn vaderlijke allures vallen en werd vroolijk; hij grinnikte alsof hij juist een goede mop had 'gehoord. „Zullen de jongens je niet met huid en haar opeten, jouw kleine duif!" grinnikte hij vergenoegd. „De jongens? Ik begrijp u niet", stamelde Hetty, zich afvragend of hij soms dronken kon zijn, als was het ook nog vroeg in den morgen. „Doe maar geen moeite - om iets te begrijpen, kind. Trek dat mooie witte costuum aan en zet dien grooten zwarten hoed op, die ik je pas uit Parijs heb medege bracht en zorg dan, dat je in een half uur klaar bent om met mij naar de stad te gaan", en hij stond op on drukte een kus op Hetty's go.uiblond haar alvorens hij de kamer verliet. Is de vrijheid dien prijs waard? Hetty zat stijf rechtop ln Max Reiss' prachtlgen auto met doodsbleek gezicht onder den grooten hoed met veeren. „Wacht maar totdat wij in den trein zijn; dan zal ik je meer ervan vertellen", sprak haar verloofde, in ant de echtgenoote hoorde ervan. Annerl vertelde haar avontuur namelijk aan haar vrienden en vriendin nen-kring en daaronder waren vakl-»oze vriendjes die geen geld kregen en toch graag naar de bioscoop wilden. Met hun voortreffelijk zakenlieden-inzicht zagen deze „moderne'' jongelui dat dit avontuur van Annerl geld waard was. Zoo werd de parfumerie-winkel in de daarop vol gende dagen druk bezocht. De klanten, bestaande uit meisjes en jongens beneden de 20 jaar, waren echter geen betalers. De meisjes verlangden parfu merieën en wat er nog meer voor heerlijkheden in een dergelijken winkel te krijgen zijn, de jongens contant geld De winkelier gaf het allemaal „gratis voor niets"', zooals dat heet. Totdat het den winkelier na eenigen tijd te bar werd. Wanneer hij een faillissement wilde voorko men moest hij bij zijn vrouw te biecht gaan. Hij deed tenslotte het laatste en de vrouw gaf hem den ver- standigsten raad die te geven was: „ga naar de politie." Eenige dagen later stonden de jonge geldafperser- tjes terecht voor den kinderrechter. Ook de gekuste Annerl was als getuige verschenen. Toen de rechter haar vroeg waarom zij zich „überhaupt" had laten kussen, antwoordde de 16-jarige Circe met onschul- digen oogopslag en met naieve verwondering: „Maar hij gaf me toch een poederdoosje cadeau!" Initiatief-voorstel van een tweetal leden der Tweede Kamer. De Tweede Kamerleden Van den Heuvel en Bak ker hebben een initiatief-voorstel bij de Tweede Ka mer ingediend, beoogende de wet van 23 Maart 1018, gewijzigd bij de wet van '22 Maart 1922, regelende den zomertijd, in te trekken. In de memorie van toelichting zetten de beide Ka merleden uiteen, dat zij tot initiatiefvoorstel zijn ge komen, omdat dc Regeering bij de behandeling van hoofdstuk V der Rijksbegrooting heeft uitgesproken, dat van haar geen voorstel tot intrekking van de wet, regelende den zomertijd, is te verwachten. Blijkens vroegere door den tegenwoordigen minis ter van binnenlandsche zaken ingediende voorstellen is deze bewindsman voor zich zelf bereid mede te werken aan afschaffing Van den zomertijd. Alleen het verwerpen van het desbetreffend voorstel, nu bijna acht jaar geleden, door de Eerste Kamer, doet blijkbaar de regeering ervan afzien opnieuw een voorstel in te dienen. Nu er in een toenemend aantal kringen, ook bui ten de vroeger bezwaarden, bezwaren rijzen tegen den zomertijd, meenen de voorstellers, dat er genoeg zame reden is, deze zaak op nieuw aan de orde te stellen. Zij ontwikkelden vier bezwaren. Zij achten het onjuist om verkeerde gewoonten, gelijk blijkbaar het later op den dag stellen van al lerlei dingon geacht wordt te zijn, te gaan verhelpen door maatregelen, die juist degenen, die aan de na tuur der dingen getrouw zijn gebleven, treffen. Het is een groot bezwaar voor onze boeren-, tuinders- en landarbeidcrsbevolking, indien door een bepaalde maatregel de arbeid een uur vroeger moet worden aangevangen. De morgenduisternis en de dauw zijn voor vele werkzaamheden een groot beletsel. In de streken, waar men zich aan de werking van deze wet kan onttrekken, geeft het dan belangrijke verwarring in de gezinnen. Zeer veel onderwijsdeskundigen en huismoeders zijn overtuigd van het nadeelige van den zomertijd, omdat voor veel kinderen de maatregel een uur min der slaap beteekent. Ook veel visschers ondervinden nadeelen van den zomertijd, doordat voor hen de tijd, waarop met suc ces gevischt kan worden, met een uur wordt ver kort. Huis genoot en met moeite gered. Donderdagmorgen ontstond te Veendam brand in een groot perceel in de Kerkst-aat. waarin gevestigd is het filiaal der Velo-waschmachine-maatschnppij. De filiaalhouder en zijn vrouw, die boven sliepen, wisten zich ternauwernood te redden. Twee kleine kinderen moesten door den vader naar beneden wor den geworpen, waar ze door omstanders werden op gevangen De ouders zelf wisten zfch met behulp van een ladder naar beneden te begeven. Do beide motorspuiten waren spoedig aanwezig, doch konden niet verhinderen, dat het geheele perceel uitbrand de. De bovenwoning van een belendend perceel, eigen dom der gemeente en bewoond door het hoofd eener school, brandde eveneens uit. woord op haar bedeesde vraag, wat hij van haar ver wachtte. De weg naar het station was aan belde zijden be grensd door wijde, groote heidevelden en onder alle andere omstandigheden zou Hetty. die dol op de mooie natuur was, van een dergelijken tocht genoten hebben. Maar vandaag voelde zij geen geluk in den gouden zon neschijn. geen schoonheid in de zee, geen bewustzijn, dat het leven mooi was, iets om van te genieten en dankbaar voor te zijn. Hetty's blauwe oogen waren vertroebeld door ver driet; zij wrong haar handen in de dure. nieuwe hand- sohoenen en een torn in het witte glacé toonde aan welke heftige aandoeningen haar doortrilden. Waarom nam Max Reiss haar mee naar Londen en waarom moest zij zich In feestgewaad steken? Het vreeselijike gevoel bekroop haar en liet haar tot het einde der reis niet meer los. dat z!i naar Londen gingen om daar te trouwen; dat Max Reiss dit met op zet voor haar had verzwegen om haar te beletten te protesteeren of een scène te maken. Hetty was zich terdege bewust, dat zij haar belofte gegeven had in ruil voor haar vaders vrijheid en Chick'fl genezing en dat zij die niet meer kon terugnemen, zelfs al zou Jack plotseling terugkomen en haar vragen hem te vergeven en nog zijn vrouw te worden. Er kwam een waas voor haar oogen, toen zij aan den man dacht, die haar zoo trouw en eerlijk had gesche nen. „Hij was niet sterk genoeg om dat alles te trotseeren; hij liet mij in den steek toen hij de gelegenheid had om zijn liefde te bewijzen. Ik zou hem niet ln den steek ge laten hebben." Haar hoofd gloeide hevig en haar hart was zwaar als lood, toen zij uit de auto stapte en mee naar het loket ging, waar Max Reiss twee eerste klasse kaartjes kocht Hij had haar gezegd, dat hij eerste klasse reisde om haast en gedrang bij de loketten te voorkomen. Het is zeker, dat zooals Hetty daar stond in haar ele gant costuum met den coquetten hoed. niemand zou heboen kunnen denken dat zij ook maar in de verste verte iets te maken had met het kleine, verschrikte meisje met het wollen mutsje en den langen mantel, die uit de handen der politie ontvlucht was. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 18