EI Goede raadgevingen bij het gebruiken van een patroon. Hoe moeten wij knippen Daar voor velen het knippen een groot bezwaar Is, zullen we hier een paar eenvou dige regels voor het knippen van kleeding- stukken geven. Ie. Knip zoo zuinig mogelijk. Er zijn verschillende stofbreedten in den handel. Wij kunnen dan naar het patroon uitrekenen welke breedte het voordeeligste gebruikt kan worden. Laten we nu eens veronderstellen, dat we een eenvoudige japon willen maken en dat de stof 100 c.M. breed is. Meestal gaat er dan naast het lijfje vóór X mouw uit en naast het lijfje achter ook 1 mouw. We leggen eerst zooveel stof dubbel als we voor het lijfje noodig hebben en de reep stof die overblijft gebruiken we dan voor de mouw. Goed er om denken, dat middenvoor en middenachter van het lijfje en de midden- vouw van de mouw altijd recht van draad moet liggen. Voor den eenvoudigen rechten rok hebben we twee maal de hoogte noodig, want 2 M. wijdte is wel voldoende voor een normaal figuur. Voor een eenvoudige jurk met klokrok ls stof van 130 cM. zeer geschikt. Naast het lijfje van voor en achter gaan er de mouwen uit en hebben we voor de rok twee maal de hoogte noodig, dan wordt de rok 2.60 M wijd. Is de mouw langer dan het lijfje, dan moet U twee maal de lengte van de mouw nemen, in plaats van tweemaal de hoogte van het lijfje. Hebben we stof van 70 cM., dan is twee maal de hoogte van het lijfje noodig, een maal de hoogte der mouw (is de mouw wij der dan 35 cM., dan mag er aan de onder- mauw een stukje aangezet worden. Is het een rok met een paar plooien, dan hebben we tweemaal de hoogte van den rok noodig en kunnen we den rok nog verwijden met de stukken, die naast de lijfjes overge bleven zijn. Een klokrok kan bij smalle stof beter dwars genomen worden, daar er anders te groote geeren aangezet moeten worden, mits het patróón van de stof het toelaat (waar we later op terug zullen komen). Als we stof in onze gedachten hebben en we hebben het patroon van het kleeding- stuk, dan doen we het verstandigste om de breedte van de stof op den grond of op een groote tafel af te zetten en laten dan het patroon zooveel mogelijk in elkaar schuiven. 2e. Patronen zijn altijd zonder naden. De naden moeten dus extra bijgeknipt worden. Het beste doet U 3 cM. naad aan te knippen. Mocht het kleedingstuk dan bij het passen te nauw zijn, dan kan het altijd verwijd worden. Vooral groote naden aan den kop van de mouw. Als u het patroon opgespeld hebt, kunt u bij katoenen stof het best langs het patroon raderen en bij wollen stof doorslaan. U kunt dan altijd op die aangegeven lijnen naaien en volgt U precies het patroon. 3e. Knip de lengte der voorwerpen langs de lengte der stof. De lengte der stof herkennen we aan den zelfkant. Nu zijn er wel eens uitzonderingen op dezen regel. Met gestreepte stoffen bijv. worden wel uitzonderingen gemaakt. Een slanke figuur mag gerust bij ge streepte stof het lijfje dwars nemen, dan zal zij nog even forscher toonen, terwijl een gezette figuur beter de streep in de lengte kan houden. Bij klokrokken worden ook uitzonderingen gemaakt (reeds besproken bij punt I). 4e. Let op klim en val van de stof. Als we fantasiestof hebben, moeten we eerst zien of er op en neer aan die stof is en moet alles aan een kant uitgeknipt worden. Ook moet er altijd om gedacht worden, dat middenvoor en middenachter altijd in het miden van een patroon moet zitten, daar het faanw eerskanten van het midden hetzelfde uit moet komen. Bij gestreepte stof moet het midden in het midden van een streep zitten en bij een ruit ln het midden van een ruit. Bij een ruit moet er ook om gedacht worden, dat de onderkanten van de armsgaten van voor en achter op dezelfde hoogte van dezelfde ruit gelegd worden, daar de ruiten op de zijna den altijd tegenover elkaar uit moeten ko men. Bij fluweel en laken moet alles altijd één kant uit geknipt worden. Nog enkele opmerkingen. Manchetten, rugstukken, kraagjes, cein tuurs, schouderbandjes uit de lengte der stof knippen. Knoopsgaten altijd op dubbele stof maken. Als we schuine biesjes willen knippen moeten we de lengte der stof rechthoekig op de breedte der stof leggen. U krijgt altijd een rechter en een linker mouw, als u twee goede kanten, of twee ver keerde kanten op elkaar legt. BONTEN DASSEN. Kleine, in een vlugge knoop gelegde bon ten dassen zijn zeer en vogue en wellicht een voortzetting van de zoo populair gewor den shawls, die wij dezen zomer zooveel zagen dragen. Even als deze zijden shawls worden de bonten dassen zoowel op mantels, mantel- japonnen en wollen middagjaponnen gedra gen. In den regel worden zij van kortgescho ren en zacht bont gemaakt, dat zich gemak kelijk laat knoopen. Juist deze schijnbare kleinigheden zijn van zooveel belang voor een goede werking van het geheel. Niet alleen de min of meer kostbare bont EEN ZELFGEKNOOPTE CEINTUUR. Geknoopte ceintuurs worden op het oogenblik veel gedragen. Zij doen het op lichte, zoowel als op donkere klee ding. Het is niet moeilijk, zulk een ceintuur zelf te knoopen. vooral met d. duidelijke voorbeelden óp de af beelding voor oogen. Hieruit blijkt, dat we om te beginnen een sterke draad moeten spannen. Daaraan ko men vier evenlange draden te hangen. Als materiaal gebruiken wij koord- katoen, dat niet al te dik mag zijn. Hoe de draden geknoopt en door elkaar gestrengeld moeten worden, toonen de plaatjes beter, dan wij het in woorden kunnen omschrijven. Er moet echter op gelet worden, bij het begin geen fouten te maken, anders komt het niet uit De afbeeldingen 3 en 4 laten ons ^et begin zien van een opengewerkt gedeelte, dat ook vrij eenvoudig is te maken. AN W ri— -riet gelukt, dan «1 een tweede poging zeker meer succes opleveren soorten, maar eveneens het geplette pluche, eigent zich zeer goed voor deze kleine das sen. De prijs hiervan valt vrijwel onder ieders bereik. Men ziet thans garnituren, bestaande uit shawl of kraag en manchetten op wollen ja ponnen dragen van glad bont en eveneens van pluche. Een combinatie van violet met licht grijs pluche verwerkt tot muts, shawl en mofje staat bijzonder mooi bij een zwart geheel. Moderne middagjapon. (7500). Zwart fluweefen Ja pon met wit-zljden bo venstuk. een geheel, dat in samenwerking met de nieuw-modische mouw zeer modern en apart is te noemen. Tallooze variaties zijn bij dit model mo gelijk o.a. een stoffen ondergedeelte en zijden crêpe of velours-chiffon bovenstuk; denkt u dit eens ln diep warme tin ten rood, dan heeft men zeer zeker niet alleen een mooi, maar ook een flatteerend ensemble. We kunnen de pa tronen van dit model ook op economische wijze benutten, nJ. door een bestaande japon naar dit voorbeeld te veranderen. Alleen moet men er bij het knippen aan denken, dat het gedrapeerde bo venstuk zóó geknipt moet worden, dat de halslijn langs de schuine kant komt. Om de pof van de mouw goed te doen val len komt er een aansluitende voeringmouw on der, waarop de ruimte van de pof veredeld wordt; de hooge manchet wordt evene .ns tegji- gevoerd. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 50. Prijs 0.58. HONING IS GEZOND Het wordt nog veel te weinig gebruikt. Goede woorden zijn als de honingraat, Zoet voor de ziel en heilzaam voor het lichaam. Nog veel te weinig is men over het alge meen overtuigd van het groote nut, dat het gebruik van honing met zich brengt. Het moet evenwel niet als een genotmiddel, doch als een voedingsmiddel van groote waarde worden aangemerkt. Het gebruik ervan is zóó oud, dat de Bij bel reeds spreekt over het land, overvloeien de van melk en honing, terwijl bij de oude Oostersche volken honing reeds tot het eerste toegediende voedsel der pasgeborenen behoorde ook de Egyptenaren wisten het naar waarde te schatten en verwerkten het in hunne spijzen en medicijnen en den hei ligen stier Apis offerde men honingkoeken. De oude Grieken waren overtuigd, dat het regelmatig nuttigen van honing hen zeer oud deed worden, terwijl de Grieksche philo- soof Pythagoras zijn hoogen leeftijd van 90 jaar hier eveneens aan toeschreef. Inderdaad heeft honing dan ook niet alleen een groote voedingswaarde, maar tevens het voordeel, dat hij buitengewoon licht verteerbaar is. Het verteringsproces wordt niet in de maag bewerkstelligd, doch de honing wordt rechtstreeks in het bloed opgenomen. Vooral voor kinderen ls honing van groote waarde, door het gehalte aan natuurlijke kalk, ijzer, phosphor en mineralen, terwijl het regelmatig gebruik een uitstekend voorbehoedmiddel is tegen bloedarmoede en Engelsche ziekte. Van buitengewoon groot belang is het evenwel om honing van bekende merken te koopen, en er op te letten of het Rijkscon- trólemerk op de flacon aanwezig is. Dit is voor de koopers een waarborg, dat zij inderdaad het zuivere natuurproduct krijgen en geen minderwaardige namaak, die onder den naam van honing in den handel gebracht wordt. Wij kunnen onze Nederlandsche bijenhou ders in deze het beste helpen, door aan de winkeliers uitsluitend Hollandsche bijen honing met rijksmerk te vragen. Hieronder volgt een klein staatje, ont leend aan Hindheden, waarbij wij het hooge nut van het gebruik van honing nog even willen aangeven vergeleken met andere voedingsmiddelen: 1 K.G. rundvleesch bevat 2144 calorieën 1 K.G. kalfsvleesch bevat 1296 1 K.G. schelvisch bevat 347 1 K.G. eieren bevat 1329 1 K.G. melk bevat 654 1 K.G. honing bevat 3321 Aangezien de mensch voor de instandhou ding van zijn lichaam een zeker aantal calorieën noodig heeft, kan het eten van honing zeer aanvullend werken. Als middel tegen hoest of bij heeschheid is het gebruik van 1 goed geklopt ei met 1 eetlepel honing en sap van 1 citroen, waar van men 3 maal per dag een dessertlepel gebruikt, zeer aan te bevelen. Honing wordt niet alleen op de boterham gebruikt, maar evenzeer bij het maken van koekjes, waarvoor wij hieronder het recept laten volgen Houfhgkoekjes, 250 gr. suiker. 2 eieren, 125 gr. honing, één theelepel gemalen kaneel, een puntje kruid nagel, 375 gr. meel, een half pakje bakpoeder. Eieren en suiker tot schuim kloppen, honing en kruiden met elkander vermengen en bij het eiermengsel voegen, daarna lepels- gewijze de goed gezeefde bloem en bakpoeder. Goed met elkander kneden en uithollen tot een glad deeg, waaruit met een glas ronde koekje^ worden gestoken, die men in een matig warme oven bakt. Licht-, lucht- en waterbaden. Iedere vrouw moest per dag drie baden kunnen nemen, ni. een licht-, een lucht- en een waterbad of afwassching. Onze huid leeft, ademt en transpireert en de poriën scheiden, meestal nauwelijks zicht baar, de slechte stoffen uit, die bij onvol doende baden de poriën verstoppen, waar door een goede functioneering belemmerd wordt. Het wasschen der huid met een goede kwaliteit zeep is zeer noodig. Vrouwen moe ten er aan denken, dat haar lichaam on eindig veel meer zorg verelscht, dan bijv. de behandeling van hare wasch, die in den regel hare volle toewijding heeft. Huisjurk voor kleine meisjes. (7729). Eenvoudig te maken huisjurkje van effen wollen of gewerkte stof met bovenpas, waar aan een geplooid onderstuk, terwijl het vier kant uitgeknipte halsje hoog aansluit. De mouw kan het best lang genomen worden, met het oog op de koude dagen en wordt met een smal manchetje afgewerkt. Practische schooljurk. (7723) Van effen of geruite wollen stof met een effen garneering aan hals en ceintuur staat dit eenvoudige jurkje heel aardig. De jurk sluit met fantasie knoopen aan de linker zijkant; koperen knoopen staan op een ge ruite jurk b.v. heel aardig. Het rokje heeft vóór en achter diepe stolpplooien, terwijl het mouwtje aangesloten is. Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 10 tot 14 jaar. Kort manteltje. Herhaaldelijk bereiken ons aanvragen om het patroon beschikbaar te stellen voor een kort aangesloten manteltje. MIDDAGJAPON. (7717). Eenvoudig middagjapon netje, dat zich eveneens zeer eigent om gedragen te worden door werkende meisjes. Het geheel bestaat uit een vóór- en achterbaan, waaraan de bovenpas ge knipt ls, die als garneering een effen rond kraagje heeft met afhangende einden, die door een kleine gesp gehaald worden. Verder krijgen we 4 kleine baantjes, die aan beiA kanten van vóór- en achterbaan gezet wor den en doorloopen tot aan de onderkant der boven pas. De mouw is modern en wordt onder de elleboog aanmerkelijk wijder, terwijl het ondergedeelte de pols warm omsluit en afgewerkt wordt met een knoopgar- neering. Een aardige combinatie is om de |apon gedeeltelijk effen te maken en b.v. de zijstukken van geruite stof, terwijl ook een ge werkte stof met effen kraagje zeer goed zal voldoen. Willen wij een bestaande japon met gedeel telijke bijvoeging van nieuwe stof vermaken, dan kan dit model hier eveneens voor gebruikt wor den, alleen is het dan mogelijk, dat op taille hoogte naden gewerkt moeten worden, doordat de lengte der bestaande japon niet overeenkomt met de nieuwe. Hierover wordt de ceintuur ge dragen. zoodat dit geen bezwaar oplevert. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 46. .Prijs 0-58. (350) We geven hierbij het gewenschte model, dat zoowel van geplet pluche als van laken gemaakt kan worden. De hooge kraag, zooals wij die den vorigen winter zagen, treedt niet meer zoo op den voorgrond. In de plaats hiervan hebben we een rechte opstaande kraag, met lange ein den, die door elkander gehaald worden. Ook de mouw heeft een garneering, die met de kraag overeenkomt, en b.v. op een laken mantel van zachte, kort harig bont, maar eveneens van imitatie Astrakan of Breitschwanz zeer goed kleedt. Het model van den mantel is aangesloten en kan hoog gesloten worden met een fan- tasieknoop, waarvan er op taillehoogte drie als sluiting dienst doen. Verkrijgbaar in de maten 42 tot en met 48. Prijs 0.58. VERSTELLEN VAN DEKENS. De tijden zijn zoo, dat wij zoolang moge lijk alles moeten blijven verstellen, alvorens tot aanschaffing van nieuwe dingen over te gaan. Dekens zijn, althans in de goede kwali teiten, duur om aan te schaffen, zoodat wij ze op de dunne plekken eerst nog zullen trachten te verstellen. Ook dan, wanneer zij er niet zoo heel mooi meer uitzien of te dun geworden zijn voor bovendeken, is het noo dig, ze te verstellen, als ze dunne plekken vertoonen. Deze plekken kunnen we het best door- stoppen met fijne wol in dezelfde kleur en ls de plek heel dun, dan rijgen we een stukje flanel aan de achterzijde, iets grooter dan de plek zelve en stoppen èn deken èn flanel zoo netjes mogelijk door. Is de slijtage van dien aard, dat er reeds een gat is ontstaan, dan is verstellen beter dan stoppen. In dat geval zullen we de deken iets korter moeten maken en van het afgeknipte deel een stukje op de versleten plek aanbrengen, dat aan alle kanten 2 c.M. grooter is dan het gat. Eerst wordt dit opge- regen en daarna met de flanelsteek aan beide zijden op de deken bevestigd. December-lekkemijen. ST. NICOLAASGEBRCIKEXj Op het eiland Wangeroog draagt koekind met horens verschijnende ges naam Sunner-Klaus. Begeleid door j „Greisan" vraagt Sunner-Klaus naar drag van de kinderen, laat hen bidden J hen tenslotte geschenken. Op Helgoland. waar volgens het gaty kinderen Sint-Nicolaas met zijn gezeS* enkele weken voor zün feestdag versdfe de kinderen den vijfden December bloedverwanten en brengen daar hun*, en borden, in de hoop dat .-SönraaJü *s nachts wat in zal doen. In de middeleeuwen zijn hier te bi l aantal verbodsbepalingen ontstaan die i doel hadden het bijgeloovige element K Sinterklaasviering te bestrijden. Den öen Februari 1601 besloot oa. B meenteraad van Alkmaar dat het als blijfsel van het oud bijgeloof werd vertui St.-Nlcolaasavond met eetwaren, snoejl' poppegoed op eenige plaats te koop t« cl Zakgeld voor het kini Wij ouderen zullen ons zeker nog herinneren, hoe we als kinderen iederen Zondag ons zakgeld kregei konden we toenmaals niet van allerl onzen stuiver koopen: zakjes met lijken inhoud, peperrauntstokken, chocolade, tooverballen, trekbrokke enz. Menig poppenmoedertje wis die weinige centen nog te sparen haar lieveling schoentjes of kousjes pen, ja zelfs kon zij zich meubeltje haar poppenkamer of keukentje aat fen. Ook onze jongens konden door tf ren van die centen menige droom ver lijken in den vorm van een zak mooi ters! Hoe rekenden wij niet, hoe we elkander konden krijgen voor moedert jaardag; dan konden wij niet me handen aankomen, al was Vader's hd ook onontbeerlijk en moest hij ons geld naar boven afronden. Zondag aan Zondag was het aantred velen onzer moesten de ouders versla; brengen hoe het zakgeld wel besteed Hoe gelukkig waren we niet als voc goed rapport nog een toeslag gegeven en hoe trotsch waren we niet als wij hadden, dat onze centen eindelijk v zilverstuk werden ingewisseld. De tijden zijn echter veranderd koring van het zakgeld is door de I van den levensstandaard verbroken veel moeilijkere strijd om het bestai voorheen heeft een generatie van kb voortgebracht die in vergelijking me: jeugd nuchterder en practischer tep het leven staan. De vreugde echter, om iets te be het verlangen om door sparen zich bi en ander aan te schaffen, over eigen i geld naar goedvinden te kunnen bescfc vervult heden ten dage nog evena vroeger het kindergemoed. Al zullen wij dan ook geen groote 6 gen geven, laten wij de goede, oude ges van het wekelijksche zakgeld dan tocb invoeren. Zijn er meerdere kinderen, dan is d beste middel tot zelfopvoeding en bove zullen de ouders een inzicht omtrent a en karakter van het kind krijgen, daa: verschillende eigenschappen openbare eene kind zal zijn geld versnoepen, dei blijkt gierig te zijn, een derde gaat si met zijn geld om en vaak zal het de: gelukken met geduld en tact deze gei in den kiem te smoren, en in goede te leiden. G0EDK00PE KNIPPATROtf VOOR ONZE LEZERESSEN. Van de op deze pagina afgebeeld* ien stellen wij ten behoeve van ressen tegen kostprijs fcnipn oeschikbaar Bestellingen worden J6 dagen uitgevoerd na overschrijd! een bedrag van f 0.58 op postrekenlc?* t.n.v den Patronendlenst te den Has([ der vermelding van gewenscht nummï luiste maat Aanvragen Runnen eveneens door inzending van f 0.58 per postwl per brief ln postzegels aan de modeij trlce van dit blad. Joan Maetsuyckerst den Haag Men verzuime vooral niet Juiste i gewenscht nummer op het strookje of ln de brief te vermelden De juiste* Dikwijls komt het voor. dat meD niet- nes de maat weet van het te be® model Ten gerieve van lezeressen -ile- mede niet op de hoogte zijn. geven derstaand een lijstje met de Juiste ma» de hiermede overeenkomende buste- heupwijdten Vooi men tot bestelling1 gaat. diene men zich er eerst van ta wissen of de opgegeven, maat klopt voo: iomt teleurstelling Heup* 100 104 110 116 124 136 Het verdient wel aanbeveling om dit goed te bewaren, opdat men het kan Diegen bij eventueel nabestellen van P oen. Maat Bustewijdte 40 92 42 100 44 108 46 112 48 120 50 126

Schager Courant | 1932 | | pagina 20