Uw adres voor BANKET en alle andere soorten Gebak. Tweede Kamer. Zaterdag 3 December 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9187 VON SCHLEICHER BEREID DE MOOISTE FOTO Het Nederlandsch Elftal. Ingezonden StuLxen. Is hier iets voor U bij? Plaatselijk Nieuws. Is hier iets voor U bij Verkorting arbeidsduur. Winkelsluiting. Van een hond, die in het water viel. Theater Royal. DUITSCHLAND. OM LEN NIEUW KABINET TE VORMEN. Be vermoedelijke samenstelling der nieuwe regeering reeds voor een gedeelte bekend. BERLIJN. Gister heeft rijkspresident Von Hin denburg den rijksweerminister, generaal Von Schlei cher opgedragen, een nieuw kabinet te vormen. Von Schleicher heeft deze opdracht aanvaard Wolff verneemt over de opdracht aan von Schlei- cher nog het volgende: Gisteravond en vanochtend heeft rijkskanselier von Papen den rijkspresident uitvoerig ingelicht 0ver zijn meening nopens den politieken toestand. Hij heeft daarbij zelf voorgesteld hem niet opnieuw met de vorming van het kabinet te belasten en deze aan generaal von Schleicher op te dragen. Daarbij ging von Papen van de overweging uit, dat hij zijn persoon bij de eischen van den huidigen, politieken toestand achter moet stellen. Hij heeft zijn voorstel «motiveerd met de verwachting, dat er een ontspan ning in den politieken toestand zal komen, wanneer generaal von Schleicher in de regeeringsvorming slaagt. Voorts deelde von Papen mede. dat hij ver wacht, dat men met een kabinet-von Schleicher ronder conflict met den Rijksdag zal kunnen regee ren. Naar van welingelichte zijde voorts verluidt heeft Hindenburg eerst na lang overleg in het voorstel van von Papen toegestemd. Hindenburg heeft von Papen van zijn vertrouwen verzekerd en hem harte lijk bedankt voor het werk van zijn regeering. Hij meende echter de oogen niet te mogen sluiten voor hetgeen von Papen hem had meegedeeld, en alle persoonlijke opvattingen achter de zakelijke te moe ten stellen. Daarom heeft hij generaal von Schlei cher met de vorming van het nieuwe kabinet belast. Vermoedelijke samenstelling /an het ka binet. Naar Wolff nog verneemt, zal vermoedelijk het ka binet von Schleicher als volgt zijn samengesteld: Rijkskanselier en rijksweerminister: generaal von Schleicher. Buitenlandsche zaken: Freiherr von Neurath. Binnenlandsche zaken: dr. Bracht. Financiën: graaf Schwerin von Krosigk. Justitie: dr. Gürtner. Verkeer en posterijen: von Ruebenach. Open staan nog de drie economische ministeries, dus het ministerie van economie, het voedingsmi nisterie en het ministerie van arbeid. De nieuwe rijkskanselier wordt automatisch ook rijkscommissaris voor Pruisen. Men vermoedt ech ter dat dr. Bracht zijn functie van plaatsvervangend- commissaris niet zal behouden. In politieke kringen rekent men er op dat von Schleicher zal slagen in de vorming van een kabi net dere wegen zou kunnen begaan dan het kabinet. Papen en dit ook zou willen kan men zich ternau wernood voorstellen. Het kabinet Schleicher gaat ons even weinig aan als het kabinet von Papen Het blad verklaart de dingen die komen zullen, gelaten af te wachten. De „D.A.Z." onthoudt zich er van een standpunt in te nemen, doch is van meening, dat het kabinet Schleicher gevormd is ter voorbereiding van de groote nationale concentratie en dat besprekingen met Luther zullen plaats vinden om een gemeen schappelijke leiding te verzekeren in de economische politiek. „Vorwaerts" verklaart dat de sociaal democratie op de scherpste wijze den strijd zal voortzetten tegen een ieder die de omineuze koets-von Papen wil ver volgen Von Papen heeft afgedaan, de h >ofd-verant- vvoordelijke heet thans niet meer Papen, maar Schleicher. De regeeringscrisis is ten einde, de staats crisis duurt voort, de economische crisis bestaat nog, De sociaal democratie strijdt verder togen de vijan den der arbeidersklasse, de fascistische reactie, wel ke nog steeds krachtig cn gevaarlijk, maar in haar belangrijkste stellingen is aangetast. De „Tempo" noemt het kabinet een novum in de Duitsche politiek, daar thans voor de eerste maal de leiding der geheele Duitsche politiek in nauw ver band met die van de weermacht wordt gebracht. Het „Berliner Tageblatt' is eveneens van oordeel, dat men hier slechts met een noodoplossing te doen beeft, die echter met zekere voldoening kan worden begroet. Portret-Atelier JAC. DE BOER, Keizerstraat - DEN HELDER. Arasterdam. 1 December Naar de secretaris vari de T. C. van den K.N.V.B. mededeelt, zal Bas Pauwe als reserve meegaan naar Dusseldorf. Eerst Zondag morgen 4 December zal aldaar besloten worden, hoe het elftal zal worden samengesteld. Aan de Redactie van de Schager Courant. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het verslag van do vergade ring van de verèeniging voor Vreemdelingenverkeer te Schoorl, voori:omende in uw blad van Woensdag 30 Nov. j.1., verzoekt ondergeteekendc de navolgende verbetering te willen aanbrengen. Daar uw verslaggever mededeelt, dat do voorzitter juist nog de meerderheid behaalde, moet hier volle digheidshalve aan toegevoegd worden, dat hoewel de heer Schermer, zittend bestuurslid was, hij slechts 7 stemmen op zich vereenigde, terwijl de heer Kielstra 17 stemmen verkreeg. U dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachend, Lid V.V.V. Schoorl, 1 Dec. 1932. LLESLAMPEN, staande. LEESLAMPJES voor boeken. WANDLAMFJES. i. JHEMERLAMFJES. KAPPEN (Rodoliti). KRONEN. PLAFONNIèRES. Technisch Bureau A. Keesman, Noord A 80 - Schaéen. Premie-verhaal. De Kamer heeft zich ook bezig gehouden met het rcgeeringsvoorstel, dat beoogt de lasten, die krach tens sociale en pensioenwetgeving op het Rijk druk ken. tijdelijk tc verlichten. Het invaliditeitsfonds heeft n.1. een reserve van ruim 30 millioen en die wil de regeering gebruiken door van 193336 de kosten van administratie, dienststukken en de bezoldigin gen van voorzitters van Radon van Arbeid en verze keringsraad te zamen tot een bedrag van circa 19 millioen door het fonds in plaats van door het Rijk te doen gebruiken en verder het rcstcerende bedrag van 12 millioen te gebruiken voor een tijdelijke vermin dering van de jaarlijksche bijdrage van het Rijk met drie millioen. Het ouderdomsfonds heeft een extra-reserve van f 10.746.000 en in verband daarmede stelt de regeering voor de staatsbijdrage aan dat fonds gedurende twee jaar met 15.370.000 te verlagen. Ten slotte wil zij de mogelijkheid van verhaal van do premie voor eigen pensioen verruimen, door het maximum van dat verhaal van 3 op 8 te bren gen. De bezwaren uit de Kamer betroffen vooral het pre mie verhaal Dat beteekent een nieuwe, tijdelijke sa lariskorting met 5 zoo werd van verschillende zij den betoogd. Men verwacht wel dat de minister wel tot hef maximum zal gaan en dat ook de lagere orga nen dit voorbeeld zullen volgen. De héér J. ter Laan diende een motie in, dat ver laging van de inkomsten van het rijkspersoneel on gewenseht is. Minister Verschuur zette uiteen, dat het aanspre ken van de reservefondsen geen bezuiniging is, maar een verschuiving van lasten en minister De Geer nam de pensioenbijdrage voor zijn rekening. Volgens hem is de pensioenpremie een onderdeel van het salaris vraagstuk. Juist omdat de ambtenaren góén uitzonde ringspositie innemen is een korting te verdedigen: de inkomsten van nagenoeg ieder zijn verminderd. Met de organisaties heeft de minister nog geen overeen stemming bereikt: de mogelijkheid om daartoe te ko men is echter nog niet uitgesloten. Nadere mededee lingen hierover acht de minister hangende de bespre kingen minder gewenseht. Een motie van den heer Suring om de lagere orga nen buiten dit grootere pensioenverhaal te houden, werd door den minister overgenomen. Toen volgden een aantal stemmingen. De motie-Ter Laan werd verworpen on het eindresultaat was. dat het wetsontwerp werd aangenomen. Nadat ook eerst het hooger pensioenverhaal was aangenomen. ONTBONDEN. In de op 30 November alhier gehouden vergade ring van stemgerechtigde leden der contributiever- ^ening Centraal Ziekenhuis werd in verband met wijziging van de tarieven voor verpleging in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar met. algemeene stemmen besloten genoemde vereeniging te ontbin den. Het bestuur werd belast met de liquidatie, ter wijl een eventueel overschot zal worden gestort in de Diaconiekas der Hervormde Gemeente van Scha- gen. SINT NIOOLAAS IN DE FRÖBELSCHOOL. Ook dit jaar zal Sint Nicolaas zijn jaarlijksch bezoek, aan de fröbelschool brengen en wel op Dinsdag a.s., des middags om twee uur. In het gymnastieklokaal van de openbare lagere school zal de Heilige zich een poosje te midden van de blijde kinderschaar ophouden en afgaande op de vele, aardige versjes die we nu reeds van de kleuters hooren, zullen het daar weer een paar gezellige uurtjes wor den. Vele ouders van de schoolgaande kindertjes zul len ongetwijfeld een dankbaar gebruik van de vrien delijke kennisgeving die de directrice der school zond. en zullen dien middag getuige willen zijn van de groote kindervreugde die te aanschouwen zal zijn. MARKTOVERZICHT. Merkelijk meer vette koeien waren er Donderdag j.1. aangevoerd. De handel was veel beter bij vorige paar weken; prijzen tot 32 cent. Al heel spoedig wqs zoo goed ais alles verkocht. Hier viel niet te klagen. Er waren ook heele beste kwaliteit koeien aange voerd; dat scheelt nog wel eens de eene week bij de andere. Voor de duurste koe werd f270.betaald. De handel in gelde- en lcalfkoeien is nog altijd een trekkende handel; dat zou wel heel wat beter zijn als er maar geld onder de menschen was. Vaarzen liepen er goed uit, vooral voor den dood, daar is nogal flink vraag voor; deze handel was heel goed te noemen. Veel vaarzen werden gekocht en bestemd voor het Zuiden van ons land. De handel in graskalveren was zeer stug; deze beesten gelden al heel weinig. De handel in nuchtere kalveren was merkelijk heter bij vorige weken. Oude slachtschapen golden van 12—20 gulden; wild was deze handel wel niet. maar het ging. De handel in vette schapen was heel goed; prijzen tot f20.50. We zagen weer eens kooplui die we in geen weken gezien hebben, dus maar hopen op nog heter. Maar met de overhouders wil het maar niet. deze golden weer minder bij vorige weken; handel zeer stug. Paarden waren er weinig aangevoerd; weinig han del. De handel in biggen en schrammen was zeer kalm, weinig behoefte, lage prijzen. De handel in vette var kens was matig, geen hooge prijzen, tot 14 cent, dat moest ook noodig weer eens beter worden. Op de kippenmarkt was het heel gewoontjes, prijs houdend. Op de stalletjesmarkt was veel drukte en bewe ging, dat-neemt den laatsten tijd enorm toe. Over het geheel was het weer een gezellige drukte op de markt Fa. K. ROL. De officieele mededeeling over de benoeming van het kabinet zal eerst plaats hebben, wanneer alle bij zonderheden bekend zijn. Ontspanning in politieke kringen. De opdracht aan generaal von Schleicher heeft in politieke kringen ontspanning gebracht na de ner veuze stemming van de laatste dagen In Centrum- kringen wordt verklaard, dat de partij zal afwachten hoe het kabinet wordt samengesteld en welke zijn za kelijke doeleinden zijn, doch dat door de opdracht vooruitgang is bereikt. De gevaren, die zouden zijn ontstaan bij een opdracht aan von Papen, zijn afge wend, omdat de president bij zijn beslissing de zake lijke motieven voorop heeft gesteld. Reeds thans blijkt, dat verdere bespreking der con- tingenteering, door de thans plaats hebbende ontwik keling van de handelspolitiek, geen doel heeft. Overi gens zal deze kwestie door de drie economische mi nisteries, met de competente deelneming van den president der rijksbank, dr. Luther, worden bcban deld. Laatstgenoemde bevindt zich op het oogenblik in München, waar hij morgenochtend aan de tech nische hoogeschool een lezing houdt. Hij kan dus op zijq vroegst eerst Zondag weer in Berlijn zijn. On- dertusschen zal von Schleicher ook de kwestie van de benoeming van een nieuwen minister van Arbeid bespreken. Persstemmen. De Duitsche bladen, die eerst kort voor haar ver schijning de benoeming van von Schleicher tot kabi- Mtsformaleur hebben vernomen, wijden daaraan Morloopig nog slechts korte besprekingen. „Lokalanzeiger" schrijft o.m. dat de Rijkspresident vastbesloten was geweest, den man en den naam von Papen te houden, ondanks alle tegenwerpingen ®n insinuaties. Doch de bezwaren, welke uit den kring der vroegere medewerkers van von Papen te- pen een herbenoeming van von Papen waren te ber de gebracht, hebben Hindenburg tot de meening doen komen, dat hij zich in geval van een herbe noeming van Von Papen zich zelf en von Papen voor onoverkomelijke moeilijkheden zou plaatsen, be ironie der geschiedenis wil, dat thans de gene raal en soldaat Schleicher tegenover den om zoo te 'eggen burger von Papen staat als de man der mil dere methodes, als de bereider van het compromis, "at een kabinet Schleicher op de thans zoo beslis sende kwestie van bedrijfsleven thans essentieel an- Voor de Badkamer en voor de Waschtafel: glazen kambakjes SPONS- en ZEEPHOUDERS handdoekrekken zitbankjes APPARATEN VOOR VLOEIBARE ZEEP. "esschen en Bussen VLOEIBARE ZEEP. Technisch Bureau A. Keesman, A 80 - Schagen. Bij de behandeling van de begrooting van Econo mische Zaken, kwam de afdeeling Arbeid aan do orde en hierbij we d gesproken over de verkorting van den arbeidsduur. Het spreekt vanzelf, dat van verschillende zijden, b.v. door de heeren Kuiper (r.k.) cn Kupers (s d.a.p.) een lans werd gebroken voor de verkorting der arbeidsduur. De eerste vroeg een serieus onderzoek en meende dat de regeering de bezwaren te hoog aansloeg. De tweede zag in de ver korting van den arbeidsduur een middel tot bestrij ding der werkeloosheid. Het was jammer, dat de re geering zoo weinig optimistisch was in deze over de internationale pogingen om tot de 40 urige werk week te komen Voelt de minister meer voor een rou- Ieerings-systeem, laat hij dan de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers tot een bespreking uitnoodigen. De heer Kortenhorst (r.k.) merkte op, dat de heer Kupers vergeet te zeggen, dat dezo arbeidsverkorting tot 40 uur per week gepaard moet gaan met een loonsverlaging van 17 De heer Kupers weet toch ook wel, dat verkorting van den arbeidsduur zonder meer een nieuwe last op het bedrijfsleven zou be- teekenen, welke het thans niet meer kan dragen. De heer Van Hellenberg Hubar (r.k.) somde een aantal bezwaren op tegen de winkelsluitingswet en de nadeelen die banketbakkers en slijters ondervin den van de Zondagssluiting. Hij achtte een wetswij ziging noodig, maar het initiatief-voorstel der libe ralen preamateur. Maar het mocht geen beletsel zijn voor den minister om zelf met zijn aangekondigd voorstel te komen. De heer Schaper beaamde het, dat het 't best was dat de liberalen hun voorstel maar introkken. Verder kwamen er nog talrijk vele losse op- en aanmerkingen, maar eindelijk, het was reeds 1 uur middernacht, kwam minister Verschuur aan het woord. Hij hoopte dat de heer Hiemstra, die om ver korting van den arbeidstijd in den landbouw had ge vraagd, daarop niet zoo lang zou moeten wachten als Cato op de verwoesting van Cartago. Wat he* vraagstuk van de 40-".rige arbeidsweek betreft, moet men volgens den minister allereerst vragen: Behoort zij tot de economische mogelijkheden? Men moet er zich voor hoeden, zich in een ideaalwereld, waarin alles internationaal klopt, te gaan verplaatsen, zoo dat geen loonsverlaging het gevolg zou zijn. In de praktijk zou die internationale samenwerking aller minst sluiten en dan is loonsverlaging de keerzijde der medaille. Het rouleersysteem deugt niet voor een zoo groote werkloosheid, als thans heerscht Wat de winkelsluitingswet betreft heeft de regee ring inlichtingen gevraagd aan de middenstanders, deze moeten nog inkomen voor en aleer de regeering definitie) antwoord kan geven op de vragen van Dr. Vos. Wel heeft de regeering den indruk in 't al gemeen, dat de wet op de helling moet. Ook op de verschillende andere gemaakte opmer kingen ging de minister uitvoerig in. En een schipper, die niet wakker word. AMSTERDAM. 3 Dec. In den afgeloopen naoht omstreeks half twee werden de bewoners van het Singel in de omgeving van de brug voor de Lijnbaansteeg opgeschrikt door een vreeselijk gejammer, dat bij tijden wegstierf in een zacht en ge rekt huilen. Spoedig dromden de menschen samen op den brug. waar deze lugubere klanken onder vandaan kwamen. Het bleek, dat een onvoorzichtig hondje te water was gevallen en nu op een der dwarsbalken ge zeten, zijn doodsangst uitschreeuwde. Met reddingsha ken traohtten de toesohouwers het dier te bereiken, doob dit bleek onmogelijk. Intusschen liet de hond niet af van zijn enerveerend gillen en janken. Een reeds be jaard heer was niet opgewassen tegen den angst van het in het nauw gedreven hondje. Vastberaden trok hij zijn jas uit, legde zijn hoed naast zich neer en met de he- roische woorden: „Wanneer de jonge menschen dan te laf zijn, zal ik mij te water begeven en dit ongelukkige dier redden", maakte hij zich gereed te water te sprin gen, toen een gemoedelijke agent kwam aanstappen en met veel overtuigingskracht, vooral tot uiting komende in een paar stevige handen, den man van zijn voorne men afbraoht. Steeds heviger echter jammerde de bib berende hond op zijn dwarsbalk, steeds meer ramen werden- opengeschoven, steeds zenuwachtiger holden de toesohouwers van den eenen kant van de brug naar den anderen. Eindelijk daagde de redding op. Een controleur van de Nederlandsohe Bewakings Maatschappij nader de, overzag den toestand en was met enkele sprongen bij een enormen dekschuit aangeland, die hij met eeni- ge vlugge handgrepen losmaakte. Geholpen door den wind dreef de schuit spoedig naar de brug en het duur de niet lang of het hondje, dat ruimschoots een plaats kon vinden op een moderne damesschoot, wandelde, thans weer volkomen gerust en met het leven verzoend op zijn geweldige reddingsboot rond, die met veel moeite .weer op zijn plaats werd gebracht. De schipper, die aan boord van de dekschuit huisde, had van dit alles niets bemerkt. Onbewust van het feit, dat zijn schip tot red dingsboot bevorderd was, klonken de tevreden klanken van zijn gerusten slaap nog even duidelijk door het scheepsluik ala tevoren MAN AANGEREDEN. Ernstig gewond naar het ziekenhuis ge bracht. Donderdagavond is de heer Leefsma, wijnhande laar te Apeldoorn, door een luxe auto, bestuurd door den hotelhouder Koldewij uit Voorst op den Rijks straatweg aldaar aangereden. De man werd tegen een boom geslingerd en bewusteloos in hotel „De Eikenboom'' binnengedragen, waar dr van Heuven een schedelbrei constateerde. Per ziekenauto is het slachtoffer naar het R.K. Ziekenhuis te Apel doorn overgebracht. De toestand van den heer L. is zeer ernstig. DE GOUDEN EEBE-MEDA II.T.F. Aan onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer J. Bleek, ambtenaar ter secretarie te Ouderkerk a.d. Amstel. is de gouden eere-medaille Oranje-Nassau toegekend. De heer Bleek is een lange reeks van jaren als amb tenaar ter secretarie te Ouderkerk o.a. Amstel, werk zaam geweest en heeft dezer dagen bij het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd dit ambt neergelegd. Ook in het vereenigingsleven daar ter plaatse nam de heer Bleek een belangrijke plaats in. De directie van bovengenoemd theater heeft be slag weten te leggen op de buitengewone film „Wat het leven verwoest". In dit diep aangrijpend drama speelt de zoo geliefde actrice Wynne Gibson de hoofdrol. Het is een stuk waarachtig leven, wat hier op het witte doek zal worden weergegeven. Van dit werk geven we een korte beschrijving. Het spel vangt aan op het plechtige moment, dat Clara met haar bruidegom Frank Deane voor het al taar staat om in den echt te worden verbonden. Dan treedt een rechercheur naar voren, die den jon geman in naam der wet arresteert. Jaren van huwelijksleven, dat zij zich zoo geluk kig voorgesteld had, brengen Clara slechts desillu sies. Frank blijkt een gewetenlooze leeglooper en straatroover te zijn, die zich op handige wijze steeds aan de justitie weet te onttrekken, doch voortdurend door rechercheur Garrison in de gaten gehouden wordt. Als Frank deelgenomen heeft aan een overval op een speelclub, komt de rechercheur om hem te arres- tecren, doch uit sympathie voor Clara en voor haar schattig dochtertje, die het hart van den ouden poli tieman veroverd heeft, laat hij haar gaan met den raad zich met haar man zoo ver mogelijk van New York te verwijderen. Frank gaat zeer tegen zijn zin mee, doch onderweg krijgt hij spijt van zijn besluit, en verandert van plan. Bij een kleine garage, waar zij stoppen om benzine in te nemen sluit hij den eige naar op en strijkt de inhoud van de geldlade op. ter wijl Clara met het kind in een winkel in de nabijheid zijn Als zij vertrokken zijn wordt spoedig alarm ge maakt, en de auto wordt door twee motoragenten achtervolgd. Fred schiet de eene neer. doch wordt door den andere gearresteerd, daar Clara hem den revolver afhandig heeft gemaakt. Hoewel volmaakt onschuldig, wordt Calara Deane bij het strafproces tegen haar en haai echtgenoot door de jury schuldig bevonden aan medeplichtig heid en tot dertig jaar dwangarbeid veroordeeld. De kleine Nancy wordt in een gesticht onderge bracht, doch daar Clara eindelijk wel inziet dat het voor het bestwil van haar kind is staat zij toe dat de kleine door een familie geadopteerd wordt. Vijftien jaren later krijgt Clara Deane gratie, en komt weer in het volle leven terug. Zij slaagt erin een betrekking te krijgen bij haar oude firma, maar hoeveel moeite zij ook doet om iets van haar kind te weten te komen, Garrison. die intusschen inspec teur geworden is, weigert iedere inlichting. Door een toeval komt Clara er eindelijk achter dat het meisje door den inspecteur zelf geadopteerd is en op het punt staat in het huwelijk te treden met een zoon van den millionair Ware. Dan komt Frank uit de gevangenis en ook hij is nieuwsgierig omtrent het lot van Nancy, echter uit minder nobele beweegredenen. Hij weet achter Cla ra s geheim te komen en begeeft zich naar het huis

Schager Courant | 1932 | | pagina 5