Tweede Kamer. Arbeid in Mbakkerijen. KOOPT BIJ ONS UW St. NICOLAASCADEAUX POORTER's Tapijt- en Meubelhandel Zaterdag 3 December 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9187 Werkverschaffing en Steunverlening. Presentiegeldvergadering der Eerste Kamer DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Het „v e r s c h e kadetje". Algemeen aanvangsuur van 5 uur. Een raadsel der oudheid... en zijn oplossing. DE POSTBEGROOTING OVER DE RADIO-UITZENDING. Een Michiei de Ruyter te Stralsnnd. EEN MAN, DIE EEN BETER LOT VERDIEND HAD... HET IS UW VOORDEEL! ZONDAGS GESLOTEN. Er was animo bij de dames en heeren in de Tweede Kamer om het woord te voeren over beide bovenstaan de onderwerpen. Niet minder dan 23 stuks waren aan bod. En dat is voor het goede natuurlijk veel te veel en het kon niet anders of men moest vele ma len in herhalingen treden. De heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) vestigt er de aandacht op, dat de lasten voor de kleine gemeenten ten plattelande steeds zwaarder worden. Door aller lei omstandigheden neemt ook daar de werkloosheid toe. Het rijk heeft de kosten der crisiswerkloosheid op zich te nemen. In elk geval moet het rijk de plattelandsgemeenten meer dan tot nu toe te hulp komen. Spr. vraagt meer steun voor den landbouw en wil voor den steun en werkverschaffing plaatselijke com missies, waarin werknemers en werkgevers om loon beslagen etc. te beoordeelen. De noodtoestand der gemeente Emmen wordt be sproken door den heer v. d. Heide (s.d.a.p.). Het kijk moet hier helpen. De heer Van Maenen (r.k.) was over de zorg voor de werkeloozen nogal tevreden. Deze afdeeling achtte spr. reeds te zwaar belast. Meer zorg werd gevraagd voor de huisvesting der tewerkgestelden. Het ge zinsleven dient bevorderd. De huisvaders moeten wekelijks naar huis. De lonen der werkverschaffing moeten hooger zijn dan bij steunverleening. Verschil lende nieuwe werkobjecten werden aangeduid. De heer v. d. Tempel (s.d.a.p.) wijst er op dat ver laging der uitkeeringen aan werkeloozen niet ver antwoord is. De menschen leven op de uiterste grens van het bestaansminimum. Ook deze spr. noemt nieu we werkobjecten voor werkverruiming. De heer Dr. Vos (lib.) had bezwaar dat de eerste vijf gulden, die de vrouw verdient, niet worden af getrokken van den steun van den man. Spr. drong aan op scherpe controle en keurde het af dat in Amsterdam de tweede stempeling was afgeschaft Spr. is van oordeel dat er nog velen zijn die ten on rechte steun genieten. Verschillende sprekers trouwens waren van mee ning, dat er naar werk moest worden gezocht. En met den heer v. d. Tempel, waren de heeren dr. Vos (lib.), J. ter Laan (s.d.) en Kuiper (r.k.) het eens over de wenschelijkheid om de wergelegenheid te verruimen door het uitvoeren van gewone werken, „gewone" of ook wel „normale" genoemd in tegen stelling tot. de werkverschaffing. Men dacht aan elec- trificatie der spoorwegen, versnelden aanleg van ka nalen, wegen, bruggen, woningbouw enz. Die werk verruiming, behoort niet tot het rijk beperkt te blij ven, maar ook door gemeenten die daartoe door het rijk in de gelegenheid moeten worden gesteld, ter hand worden genomen. Er werd ernstig gewaarschuwd tegen werkverplaat- sing, wat het geval is als men gewone, normale wer ken in werkverschaffing gaat uitvoeren. De heeren Ebels (v.d.). Bakker (c.-h.), Araelink (a.r.) en anderen waren van oordeel dat de werk verschaffing minder centraal moest zijn. Zij geven de voorkeur aan werkverschaffing die meer plaatse lijk was of streeksgewijs. De menschen die tewerk gesteld worden, moet men zooveel mogelijk in het gezin houden. En wat. de landarbeiders betreft, moest men bij te werk stellen bij particulieren niet een /oontoeslag van regeeringswege. Het zou ons te ver voeren om al de spreker de re vue te laten passeeron. Er waren vele en velerlei wenschen en verlangens. De heer v. d. Heide (s.d.) vroeg b.v. om toeslag op turf, om in de veenkoloniën de menschen aan het werk te kunnen zetten. De heer Van Maenen (r.kwil bij kanalenaanleg het graaf werk door handenarbeid doen geschieden en niet ma chinaal. Het Waddengebied, bebossching, vlascultuur, dat alles zou werk geven, zeiden verschillende leden. De heer Braat wilde een bordje met verboden toe gang aan de grenzen. Steunt den landbouw, brengt die tot bloei, zeide hij en dan is de werkeloosheid op het platteland spoedig verdwenen. De steunregeling werd niet minder uitvoerig be sproken. Nalatige gemeenten in deze moesten tot een steunregeling worden aangespoord, desnoods gedwon gen. Gemeenten echter die reeds zeer groote uitga ven voor werkverschaffing hebben, kunnen geen 75 voor steunregeling meer betalen Een groot be zwaar werd geacht dat de inkomsten van een der ge zinsleden uit sociale verzekeringswetten van het steunbedrag, dat het gezinshoofd ontvangt, worden afgetrokken. Met grooten aandrang kwam de heer Kupers op vor den zorg van jonge werkeloozen. Laat men deze toch ontwikkelen. De vrouwen in de Kamer. nl. de dames Bakker Nort (v.d.) en De Jong (s.d.), braken en lans voor de gelijkstelling van de alleenstaande vrouw met den man. Dat was billijk. De laatste diende nog een mo tie in, waarin steunverleening aan volwassen inwo nende kinderen wordt gevraagd Zij achtte het ver keerd, dat deze buiten de steunregeling vielen. Haar partijgenoote mej. Groenewege vroeg een toelage vor de werkelooze jeugd, die zonder een cent zakgeld zit. Het was voor den minister-president, die vandaag nog jarig was ook, een prettigen dag en wij denken wel. dat het hem wel eenigen tijd zal kosten om een leder der sprekers zijn deel te geven van het mi- nisterieele antwoord. Vergadering 5 minuten gednnrd. De Eerste Kamer hield Donderdagmiddag weer een van haar bekende kortstondige en blijkbaar nog niet afgeschafte presentiegeld-vergaderingen, waarin het voornaamste was de mededeeling van den voorzitter, dat de vergadering direct gesloten zou worden om jn de afdeelingen te gaan. Met elkaar had de ge- heele vergadering vijf minuten geduurd. Chef-veldwachter van Maartensdijk ge dood. Donderdagmiddag ongeveer één uur had op den onbewaakten overweg bij de Hollandsche Rading te Maartensdijk een zeer ernstig ongeluk plaats, dat t leven heeft gekost van den 43-jarigen chef-gemeen te-veldwachter R. Klaassen. De heer Klaassen wilde met zijn motorrijwiel den overweg passeeren juist op het moment dat uit de richting Hilversum een snel trein naderde, welke door hem niet werd opge merkt. Ter hoogte van den tweeden wagon vloog de motor tegen den trein op. De heer K. werd enkele meters meegesleurd en werd op slag gedood. De trein wam ongeveer 20 Meter verder tot stilstand. De mo tor werd totaal vernield. Geen voorstellen om de Arbeidswet in overeenstemming te brengen met bet ontwerp-verdrag van Genèva. Er la bij de Tweede Kamer een wetsontwerp Ingediend tot wijziging van de Arbeidswet 1919 en wel betreffende de arbeid ln broodbakkerijen. Uit de memorie van toe lichting ontleenen we 't volgende: De arbeidswet 1919 verbood nachtarbeid ln broodbak kerijen. Een gevolg hiervan la, dat versch brood aan het ontbijt, wanneer men wat matlneua is, een ongekende luxe werd. Al kwam er. door langen strijd eenlge verbe tering, de regeling te dien opzichte bleef onvoldoende en 't versche kadetje bleef weg. Men had noodig een vroe ger aanvangsuur en werd aangedrongen dit op 5 uur te stellen. Uiteraard hebben alleen de werkgevers in het bak kersbedrijf en niet de gezellen er belang bfl. dat de bak- kersarbeid een uur vroeger aanvangt. Wanneer dan ook slechts door overeenstemming een zoodanige regeling kan tot stand komen zullen noodzakelijk de werkgevers tegenover de ooncessie der arbeiders om een uur vroeger te willen beginnen Iets van anderen aard moeten stellen. Het orakel van Cnmae. Eenigen tijd geleden heeft men nabij Cumae merkwaardige archeologische ontdekkingen gedaan. Men gelooft daarmede ook de oplossing te hebben gevonden van een raadsel der oud heid: het geheim van de sprekende marmeren beelden. VOOR ongeveer 3000 jaar vonden visschers aan de kust van Cumae in het huidige Italië een meis je, dat blijkbaar door een scheepsramp daar was beland. Met verwondering en bijgeloovige vrees staarden zij de Jonge vreemdelinge aan. die zich door levendige gebaren en vreemdsoortige keelklanken trachtte te doen begrijpen. Wild zwart haar omlijstte haar donkerkleurig gelaat, waaraan groote vurige oogen een zonderlinge, fanatieke uitdrukking verleenden. De vreemdelinge trok zich terug ln een van de vele rotshol en aan de kust, en niemand waagde het in haar eenzaamheid te storen. Vreesachtig meed men den berg en wonderlijke verhalen hulden de onbekende ln een sluier van mystiek. DE STICHTING VAN CUMAE. Cumae was één der eerste Grieksche voorposten in Italië. Van Euboea waren eenige der dapperste Griek sche zeevaarders uitgetrokken: zij vestigden zich op het eiland Ischia, om later hun nederzetting te verplaat sen naar een hoogte op het tegenover liggende vaste land. Helleensche zeden en cultuur brachten zij nnnr Campania; in het geloof van hun volk begonnen zij tem pels op te richten voor de goden van hun vaderland. Boven deze Grieksche nederzetting verhieven zich, hoog op de woeete steile rotsen, de witmarmeren zullen, de prachtige kapiteelen van den Apollo-teoipel. Arbei ders en lastdragers zagen soms de onbekende vtouw, die haar toevlucht had gezocht In de holen van den berg. Lang duurde het. vóór zij zich in de nabijheid der menschen waagde, nog langer, vóór zij een middel vond om zich uit te drukken. De verwondering groeide want de vreemdelinge, die uit het Oosten naar Cumae was gekomen, had een vreemde wetenschap, een geloof aan vreemde goden medegebracht. Een waas van raadselachtigheid omgaf de donkerharige vrouw in korten tüd kreeg zy den naam van profetes; „de Sibylle van Cumae." De priesters van Apollo beseften het gevaar, dat hun tempel bedreigde van de zijde van deze profetes. Ander zijds zagen zij in, dat zy juist door middel van deze vrouw eer en inkomsten van den tempel konden ver meerderen. Zy brachten de Sibylle, om haar te inspiree- ren, tot een gunstige profetische uitspraak, tarwe, wijn, vruchten en goud. En in nauwelijks tien jaar was het den handigen Apollopriesters gelukt, de gave der voor spelling van de vreemde vrouw te gebruiken tot eer van hun god, was het hun gelukt, haar tot priesteres van Apollo te maken. Haar roem verbreidde zich sindsdien over de geheel beschaafde wereld der Oudheid. Geen legeraanvoerder zou het gewaagd hebben, ten strijde te trekken, zonder van de Sibylle een gunstige voorspelling te hebben ver kregen; geen vorst zou de kroon hebben aanvaard, zon der door middel van de befaamde profetes een blik in de toekomst te hebben geworpen. SPREKENDE BEELDEN. Beweerd wordt, dat de zieneres op zeventigjarigen leeftijd is gestorven. Hoewel haar beenderen werden verbrand en de urn met de asch ln den tempel van Apollo werd geplaatst, wisten de priesters hun geloo- vigen er van te overtuigen, dat de Sibylle wel lichame- lyk van hen was weggenomen, maar dat de gave der voorspelling van deze wonderbaarlijke vrouw naar het raadsbesluit van Apollo voor het volk was behouden. Haar stem, haar wisheid sprak nu door den mond van Tenslotte zag de minister de noodzakelykheid van vroegeren aanvang in. De eenige oplossing van de be staande moeiiykheden Is naar het oordeel van den mi nister dan ook een by de wet algemeen aanvangsuur om vijf uur des oohtends toe te staan, gelijk ln dit wetsont werp is belichaamd. Volgens artikel 38 van de Arbeidswet 1919 mag het hoofd of de bestuurder van een broodbakkery, die ln den regel zonder hulp van anderen bakkersarbeid ver richt, tusschen acht uur 's avonds en zes uur 's oohtends dien arbeid verrichten, indien hem daartoe vergunning is verleend. Zoodanige vergunning mag alleen geweigerd worden met het oog op de belangen van anderen. Het ontwerp-verdrag staat niet op dat standpunt. Het ver biedt nachtarbeid gelijkeiyk voor patroons en voor ar beiders en kent geen speciale afwijkingen voor den eerstgenoemde alleen. Het belang, dat Nederland zooveel mogelijk door toe treding tot 't ontwerp-verdrag den arbeid der internatlo nale organisaties steunt, onderschat de minister niet, maar het dienen daarvan zou hy In dit geval te duur gekocht achten door een nieuwe en voor de behoeften van ons land geheel onnoodige Inbreuk op de patroons- vrijheid te maken. De minister vindt daarom geen aanleiding tot het doen van voorstellen ten einde de Arbeidswet ln over eenstemming te brengen met het ontwerp-verdrag en het ligt voorts ln zyn voornemen om, wanneer de be handeling van het ontwerp in de Staten-Generaal is af- geloopen, de noodige stappen te doen om tot intrekking van het wetsontwerp houdende voorbehoud der bevoegd heid van toetreding tot het ontwerp-verdrag te geraken Mocht by de wet worden geregeld, dat arbeid ln brood- bakkerijen om 5 uur weer zal mogen aanvangen, dan is er alle reden om aan te nemen, dat het versche kadetje weer present zal zyn op onzen ontbyttafel! de marmeren beelden, die zich bevonden ln het groote voorhof van den tempel Vergilius spreekt van honderd stemmen, van honderd beelden. Wellioht is dat een dichteriyke vrijheid. Maar een feit is het, dat elkeen In dien rijd, arm en rijk, vorst en bedelaar, krijgsman, burger en koopman in Cumae raad kon krijgen. De priester, die den hulp zoekende aan den Ingang van den tempel ontving, go- bood hem, na de geschenken te hebben aanvaard voor een zeker beeld een gebed te verrichten en zyn wen- schen te uiten. Meestal vernam dan de geloovlge uit het binnenste van het beeld de op hollen, zonderlingen toon uitgesproken orakelspreuk, die hem meer of min der duideiyk aanwees, wat hem te doen stond. Eeuwenlang oefende Cumae zoo een betooverenden invloed uit op de geloovige. bygeloovige menschheid, totdat het ten offer viel aan den oorlog en verwoest werd. De overbiyfselen, de ruïnen van de stad zijn echter tot op den huldigen dag behouden gebleven; omgeval len en gebarsten zullen getuigen van de vroegere pracht van den Apollotempel. De Sibylle van Cumae bleef een symbool maar het geheim van de sprekende beelden werd niet opgelost Totdat de uitgravingen, die kort geleden hebben plaats gehad, tot eigenaardige resul taten leidden. DE TRUC DER PRIESTERS. Van de honderd beelden, die Vergillus vermeldt rijn er nog slechts veertien gevonden. Eenige werden ont dekt diep in den rots, die ondermijnd is door tallooze gangen en holen. Al deze beelden hebben eer\ merkwaardige eigen schap: het marmer is zorgvuldig uitgehold, de bodem ontbreekt Veertien beelden zyn gevonden, en tegeiy- kertijd verticale gangen in den grond, die leiden naar veertien kleine holen, die weer in verbinding staan met onderaardsche gangen. Ziedaar de sleutel van het raadsel van Cumae! De priesters zelf beantwoordden door den mond der stomme beelden uit de diepte der aarde de vragen der geloovigen. Bedrog? Toch is er een verontschuldiging voor. De priesters waren ln dien tijd de eenigen, die iets van het wereldgebeuren afwisten. En het pleit voor hun verstand, hun ervaring en hun kennis, dat vele der orakelspreuken, die door de geloovigen werden opgevolgd, inderdaad een gunstig gevolg hadden. Met dat alles heeft het raadsel van Cumae door de moderne onderzoekingsmethoden een ietwat ontnuch terende, desillusioneerende oplossing gevonden! Green medewerking van den minis ter voor een langeren zendtijd aan de A.V.R.O. In de memorie van antwoord op het Voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens de Postbegrootrag voor 1933, wordt door den minister met betrekking tot het radio-vraagstuk opgemerkt, dat van hem geen medewerking is te verwachten voor het toewij zen van een langeren zendtijd aan de A.V.R.O., om dat daardoor juist de door de wet geëischte billijk heid ten opzichte van de andere omroeporganisaties in het gedrang zal komen. De minister betreurt dat de voor de gezamenlijke verzorging van het algemeen programma onmisbare samenwerking tusschen de organisaties nog in on voldoende mate aanwezig is. Het vraagstuk van den zenderbouw heeft steeds de volle aandacht van den minister, al is de kwestie nog niet tot oplossing ge bracht. ten gevolge van de bekende weigering van een der omroepvereenigingen, om aan de meest voor de hand liggende en tevens meest economische op lossing mede te werken. Ten aanzien van het besluit van de Algemeene Programmacommissie, waarbij de N.C R.V. voor drie maal werd uitgesloten van de verzorging van het algemeen programma, heeft de minister van het op leggen van sancties afgezien. De minister stelt zich voor, ten aanzien van de mogelijkheid en toelaat baarheid van radio-propaganda bij de a.s. Kamerver kiezingen, het advies van den Radioraad in te win nen, waarna hij zijn beslissing zal nemen. De mi nister zegt niet den indruk te hebben, dat de radio- omroep-controlecommissie haar taak niet met vollê toewijding en een oprecht streven naar objectiviteit verricht. De voorbereiding van een wettelijke regeling voor het in het leven roepen van een beroepsinstantie is ter hand genomen. Het overleg tusschen het Phohi-bestuur en de be trokken Nederlandsche omroepvereenigingen heeft tot een regeling geleid, waarmede alle betrokkenen zich hebben kunnen vereenigen, waarmede de rege ling van den omroep naar de overzeesche gebiedsdee- len tot stand kwam. Spoedig zullen de uitzendingen hervat worden. Gewaagde streek van een leerling dar middelbare school te Stralsnnd. Een leerling van de middelbare school te Stralsund heeft een gewaagde streek uitgehaald, 's Nachts zag hij kans in de Mariakerk te komen, waar hij langs de torentrappen naar de bovenste galerij klom- Aan den buitenmuur van de kerk bevestigde hij aan een haak een meegebrachte touwladder, zag kans een touw vast te maken aan een volgenden haak in den muur, en op deze wijze wist hij den top vin den toren te bereiken, een hoogte van ruim 100 M. Hier bevestigde hij een vlag, bestaande uit een handdoek, waarop met inkt was geteekend een doodskop, een wolfsklauw, een driehoek en in morseteekens zijn naam initialen en die van zijn geboortestad. Tegen vijf uur 's ochtends verliet hij de kerk en volkomen rustig kwam hij 's morgens op school. De vlag wekte in Stralsund groote beroering en werd door een timmerman met behulp van een langen haak ver wijderd. Dit ergerde den jongen zóó, dat hij den volgenden nacht wederom met levensgevaar omhoog klom en een tweede vlag, waarop ditmaal behalve de teekens van den vorigen nacht ook nog een dolk was getee kend, nog iets hooger dan den vorigen keer, aan den hoogsten top van den toren onder den weerhaan, be vestigde. Opnieuw wekte de vlag beroering, doch de politie kreeg thans den jongen te pakken. Hij bood aan, zelf de vlag weer naar beneden te halen, en ver klaarde, het waagstuk niet met politieke bedoelin gen te hebben gedaan, doch alleen om zijn medescho lieren te imponeeren en dergelijke waagstukken, waarvan hij uit andere steden had gehoord, ook eens te beproeven. Zeldzaam voorstel van een eenvondigen boei ln een Noorsch dorp. Hij vraagt.... belastingverhooging om de werkloo- zen te helpen en haalt zich de vijandschap van vriend en bnnr op den hals. De autoriteiten en de bewoners van het dorp Ven- nesla in Noorwegen hebben stom verwonderd gestaan over het zeldzame verschijnsel: Iemand, die extra be lasting wil betalen! Het geval zit zoo: de landbouwer Roald P., die er heusch niet te overdadig warm inzit, bracht op ze keren dag een bezoek aan de belastingautoriteiten van het. vriendelijke dorp en verlangde, dat al de genen, die een zeker inkomen hadden, een bijslag van vijf procent zouden betalen. Daarmede zou men de 350 werkloozen van de gemeente eenigszins kun nen helpen. De heeren verklaarden, dat zij persoon lijk veel voelden voor het plan, maar dat een derge lijke bijslag onwettig zou zijn. De goedkeuring vaii het Storting zou zoo'n bij zonderen maatregel slecht» mogelijk kunnen maken. Maar voor het loopende be lastingjaar was de regeling reeds in kannen en kruiken, en als de landbouwer iets wilde doen voor de werkloozen, dan kon hij toch eenvoudig iets in de armenkas storten. Neen, verklaarde Roald, ik wil geen aalmoes geven, ik wil belasting betalen. Welnu, antwoordden de heeren, dan kon hij zijn aangifte^ biljet veranderen en zijn belastbaar inkomen hooger aangeven. Neen, zeide de boer wederom, dat ging ook niet, want hij verdiende niet meer, dan hij had aangegeven. Zou hij toch zijn aangifte veranderen, dan zou hij zich aan meineed schuldig maken. Want men vulde het biljet naar eer en geweten in. En eer en geweten beteekenden voor hem een eed. Waar op hij toornig het kantoor verliet en een adres tot het Storting richtte, waarin hij verhooging van de be lastingen verzocht. Met het resultaat, dat al zijn bu ren en bekenden hem de vriendschap hebben opge zegd, terwijl ook de werkloozen nog niets verder zijn. Een man, die een beter lot verdiend had Grootste keuze. Laagste prijzen. TELEFOON 87 - - SCHAGEN.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9