Alitieci Kim:- Aiitrttitit- LïiéiiüiI. Het nieuwe Kabinet. Auto door den trein gegrepen BHÏILS HET IS BEREIKT: Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co„ Schagen. Eerste Blad. Doodelijke botsing. AMERIKA NOG NIET NAT! Men mocht niet hoog bieden. Het drama in het Haagsche Bosch. SPORT. Dinsdag 6 December 1932. SCHAKER 76ste Jaargang No. 9188 ClÜRAÏT. Pit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 'a morgens 8 uur, worden Adver- tantiên nog zooveel mogelijk ln het eeratuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden haar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. DUITSCHLAND. BERLIJN. 3 Dec. (V D.) Rijkspresident von Hin denburg heeft hedenavond officieel de nieuwe minis ters van het kabinet-Von Schleicher benoemd De tosten van Voedselvoorziening en Economische Za ken zijn nog niet bezet: De lijst van Ministers ziet er als volgt uit: Rijkskanselier en Rijksweer: Von Schleicher Buitenlandsche Zaken: Von Neurath, Financiën: Von Schwerin Krosigk. Verkeer: Eltz von Ruebenach. Arbeid: Syrup. Binnenlandsche Zaken: Dr. Bracht Rijkscommissaris voor de Werkverschaffing: Dr. Gereke. Minister zonder portefeuille: Popitr. Justitie: Guertner. Warmbold en Von Braun zullen hun besprekingen over de principieele vragen der economische politiek morgen voortzetten. Reeds een motie van wantrouwen tegen Von Schleicher. De persafdeeling van het centraal comité der Com munistische partij deelt mede, dat de communisti iche Rijksdaglractie de opdracht heeft ontvangen, onmiddellijk een motie van wantrouwen tegen Van Schleicher en zijn regeering in te dienen en alle maatregelen te treffen, die er toe leiden, dat over de le motie reeds in de Rijksdagzitting van 6 Decem l»ei#ordt gestemd. Rijksdagfracties beraadslagen. Het W.B. meldde gisteravond uit Berjijn: De verschillende Rijksdagfracties zijn bijeen ge komen om haar standpunt te bepalen tegenover de binnenlandsche politiek. Aangaande dc Rijksdagzit ting welke heden (Dinsdag) begint, werd door de soc.-dem. Rijksdagfractie besloten den oud-voorzittèr van den Rijksdag Paul Löbe, opnieuw candidaat te stellen voor het Rijksdagpresidium. De sociaal-demo cratische fractie zal eischen dat de Rijksdag dadelijk na de constitueering de regeeringsverklaring aan hoort, waarna de debatten daarover behooren te be ginnen. De fractie zal dadelijk een motie van wantrouwen tegen de regeering-von Schleicher indienen, daar de samenstelling van het nieuwe kabinet geen garantie ervoor biedt dat de politiek van de nieuwe regeering zich principieel van die van de oude zal onderschei den. De soc.-dem. kondigen oppositie aan. Het bestuur van de soc.-dem. partij heeft een op roep uitgevaardigd, waarin wordt gezegd: „In de plaats van het kabinet-von Papen is een ka binet getreden, dat vrijwel uitsluitend bestaat uit leden van de oude regeering. Ook tegen deze regee ring zal de sociaal-democratie de scherpste oppositie voeren. Zij ziet in het kabinet niet slechts de voort zetting van het vorige regime, maar ook de een zijdige vertegenwoordiging van het kapitalistische stelsel, welks falen met den dag duidelijker wordt Onze strijd geldt niet alleen dc herovering van een verloren positie, het weder goedmaken van begaan onrecht, handhaving van bedreigde rechten van volk en arbeiders, hij geldt ook de invoering van een so cialistisch stelsel, dat ieder werk en brood verzekert". Verder wordt in den oproep nog gezegd, dat het voor alle tijden de verdienste van de Soc.-Dem. blijft, dat zij de Duitsche fascist en zóólang verre van de macht gehouden hebben, tot dat fascisme den volks- lunst begon te verspelen. Nat.-Soc. initiatiefvoorstel. De Nat.-Soc. Rijksdagfractie heeft besloten, een Initiatief-wetsvoorstel tc doen, dat de plaatsvervan ging van den Rijkspresident regelt. In de inleiding wordt er op gewezen, dat de wet moet worden aan genomen met de twee derden meerderheid, die voor grondwetswijziging nóodig is. De tekst van het ontwerp luidt: Art. 51 van de Rijksgrondwet wordt als volgt ge lezen: 1- De Rijkspresident wordt, wanneer hij verhinderd is, vervangen door den voorzitter van het Rijks- gerechtshof. 2- Hetzelfde geldt, wanneer het presidentschap tus- schentijds openvalt, tot aan de nieuwe verkiezin gen. Tusschen een wielrijder en een auto. Met het hoofd door een onbreekbaar ruit. Gistermiddag te half vier heeft op den Benoorden- houtsche weg, nabij de Waalsdorperlaan te Den Haag een ernstig verkeersongeval plaats gehad, waarvan de 69-jarlge heer W. P. van der H., huia- en decoratie schilder, wonende aan de Beeklaan, het slachtoffer is geworden. Genoemde heer, die een rijwiel bereed, kwam in botsing met en auto, Daarbij kwam hij met et hoofd terecht door een z.g. onbreekbare voorruit van dezen auto. De heer H., die op slag gedood werd, 3 00r den G. D. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De politie nam den auto. die door den heer K. uit Den Haag bestuurd werd, in beslag en stelt ans een onderzoek naar de schuldvraag in. Op den onbewaakten overweg nabij Keinsmerbrng. Alle drie inzittenden zwaar gewond, van wie een levensgevaarlijk. - De auto totaal vernield. Gistermiddag ongeveer 10 minuten over vier heeft bij den onbewaakten overweg aan de Grootsloot, tus schen Oudesluis en Keinsmerbrug, een ontzettend ongeluk plaats gehad. Een luxe auto is n.1. in volle vaart tegen den juist passeerenden sneltrein uit Den Helder gereden, welke te 16.12 te Schagen moet arri- voeren. De auto werd geheel vernield. De trein kwam dadelijk na het ongeval tot stilstand. Het bleek dat de drie inzittenden van den auto allen waren ge wond. Het ergst was er aan toe mej. Corrie ter Bruggen, onderwijzeres te Oudesluis, gem. Zijpe. In hoogst zorgwekkenden toestand heeft men haar binnenge bracht in de nabij de plaats van het ongeluk gele gen boerderij van den heer E. A. Lindenbergh. De beide andere slachtoffers, dc heer P. Ero, Directeur van de N.V. Fabriek voor Chocolade- en Suikerwer ken v.h. Ero en Rem te Alkmaar en mej. Jannie ter Bruggen, een zuster van het eerstgenoemde slacht offer, en onderwijzeres te Anna Paulowna, zijn met denzelfden trein naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht en aldaar ter verpleging opge nomen. De heer Ero had een schedelfractuur en een hersenschudding opgeloopen. Mej. J. ter Bruggen was er minder ernstig aan toe, zij bleek geen lichaams- deelen te hebben gebroken, doch wel klaagde zij over hevigen pijn. De eerste hulp werd verleend door een geneesheer en een verpleegster, welke zich toevallig in den trein bevonden. De dames Ter Bruggen waren met den heer Ero, die den auto bestuurde, meegereden en op weg naar hun woonplaats Heiloo, waar zij het St. Nicolaasfeest zouden vieren. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast. Opmerkelijk is, dat de overweg goed zichtbaar is, terwijl het uitzicht op de spoorbaan geheel vrij is. Toch is dit in enkele jaren reeds het vierde onge luk op dezelfde plek. Een automobilist die aan de andere zijde van den overweg op den trein stond te wachten, zag de auto naderen en het ongeluk gebeuren. j De toestand der patiënten. Bij informatie vernamen we hedenmorgen dat mej. C. ter Bruggen nog steeds bewusteloos was. De dokter kon er nog weinig van zeggen, ofschoon er wel enkele gunstige teekenen aanwezig waren. Zij is niet verminkt, doch heeft een groote wond boven het oog, terwijl ook haar arm een blessure heeft op geloopen. Zij zal hedenmorgen vervoerd worden naar het ziekenhuis te Alkmaar. Ook naar den toestand van de beide andere slachtoffers, die, zooals boven reedp gezegd, in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar zijn opgenomen, hebben wij voor het ter perse gaan van dit num mer geïnformeerd. Van hen is de toestand, naar men ons meedeelde, naai* omstandigheden goed te noe men en bestaat een geen direct levensgevaar. Mej. J. ten Bruggen had echter een minder goeden nacht doorgemaakt, doch dit kwam in hoofdzaak daardoor, dat ze zoo in angst gezeten heeft om haar zuster. Geen voldoende meerderheid voor Garner. WASHINGTON, 5 Dec. (V.D.). Heden is het Arae- rikaansche Congres bijeengekomen. In het Huis van Afgevaardigden is reeds in de eerste zitting gestemd over de bekende Garner-act, waarin de onmiddellijke intrekking van de prohibitiewet wordt geëischt. Vóór werden uitgebracht 272 stemmen, togen 147, zoodat de vereischte meerderheid van twee derden niet is bereikt. Het voorstel tot gedeeltelijkee opheffing van het alcoholverbod direct aan de orde. Reuter seint nog uit Washington: Op plechtige wijze heeft gistermiddag om 12 uur de opening plaats gehad van de laatste zitting van het Amerikaansehe bondscongres in zijn tegenwoor dige samenstelling. Dadelijk nadat de openingsplechtigheid in het Huis van Afgevaardigden onder voorzitterschap van den Speaker, John N. Garner. afgeloopen was, diende de democratische partijleider Rainey in het Repre sentantenhuis een voorstel in, dat. in overeenstem ming was met het door de democratische partij op gestelde programma en waarin de opheffing van het 18e amendement op de grondwet van de Vcreenigde Staten werd verlangd, waardoor de verkoop van alco holhoudende dranken in Amerika mogelijk zou wor den gemaakt. Vóór dit voorstel stemden 272 afgevaardigden, ter wijl 144 er tegen stemden. Daar hiermede de vereisch te tweederde meerderheid niet was verkregen, is het voorstel dus verworpen. Door deze stemming acht men elke mogelijkheid van afschaffing van het drankverbod gedurende de zitting van het tegenwoordige Congres, dus tot 1 Maart, buitengesloten. Dit échec van de „natten" heeft groote verwonde ring gebaard, daar men een grootere meerderheid voor de afschaffing had verwacht. Tevens meldt Reuter, dat de aangekondigde bood schap van president Hoover, waarin deze. naar wordt verwacht, belangrijke dingen zal zeggen over de schuldenquaestic heden in het Congres zal voor gelezen worden. 32 koeien en een paard voor I 219. Te Maasland moest een gedwongen verkooping plaats hébben op een boerderij als gevolg van een vrij gering bedrag aan huurschuld zoo meldt dc „Stand." De weduwe, wier echtgenoot niet lang geleden is ge storven, stond voor de taak voor haar gezin van acht kinderen in 't onderhoud te voorzien, en daardoor ook had deze verkooping allerminst de sympathie van land bouwers enz. uit den omtrek. Er was voldoende belangstelling voor deze verkooping In totaal kwamen 32 koeien en een paard Ln veiling. Toen de deurwaarder met de verkooping begon was er een enkele die een goed bod wilde doen. Hem werd echter heel spoedig duidelijk gemaakt, ilatdit in de ge geven omstandigheden niet gewensoht was. Zoo ging de verkooping verder en werden „belachelij ke koopjes" gehaald. De koopers waren echter meeren- deel familileden. Toen de geheele veestapel verkocht was, bleek de to tale koopsomf 219 te bedragen. Dader had nog een „afspraakje". Nader wordt vernomen, dat de 19-jarige werklooze kappersbediende C. E. van T., die Vrijdagavond het meisje G. M. de H., in het Haagsche Bosch met een scheermesjo ernstig heeft mishandeld, (zie ook elders in dit nummer), bij zijn verhoor nog heeft ver klaard, ook andere meisjes aldus te hebben willen mishandelen. Hii had een afspraak gemaakt met een meisje, dat hij Zondagavond te Scheveningen zou ontmoeten, doch door zijn arrestatie den dag tevoren, is dit meisje aan het gevaar ontsnapt. Het meisje in wier gezelschap hij zich bevond toen hij Zaterdagochtend werd gearresteerd, zou vermoe delijk eveneens een dergelijk löt als mej. De H. heb ben ondergaan, wanneer de jongeling niet zoo spoe dig zou zijn opgeborgen. Gisterenmiddag is hij in het Gemeentelijk Zieken huis met mej. de H. geconfronteerd. Had van T. totnutoe een cynische houding aange nomen. thans, bij het ontmoeten van de patiënte, barstte hij in een hevig snikken uit en zeide, veel be rouw van zijn daad te hebben. De toestand van het meisje, dat veel bloedverlies heeft geleden, blijft vooruitgaan. De dader is in politie-bewaring gehouden. UIT ONZE OOST ERNSTIGE RAMPOKPARTIJ. Drie dooden en vier gewonden. Cherlbon, 3 Dec. (Aneta). Gisterenavond had ln het Ardjawinangoensche een zeer ernstige rampok- partij plaats. De daders sneden de telefoondraden door en zetten posten uit, die sohoten losten op de voorbij gangers. Zij drongen het huis van een rijken Inlander binnen waar zij alle sieraden benevens contanten sta len en den huiseigenaar en diens echtgenoote ernstig verwondden. De desa-politie is zeer flink opgetreden, hoewel zij ongewapend was. Twee politiemannen wer den gedood en een zwaar gewond. De daders zijn in auto's gevlucht. Aneta verneemt nader dat de zwaargewonde politie man is overleden. Een der daders is Inmiddels gear resteerd. Hij bleek afkomstig uit de omgeving van Bekasi, evenals de rampokkers die den laatsten tijd in Serang, Soekaboemi, Batavia en Meester Cornelis optraden. De Regent van Meester Cornelis wijt het voortbestaan van rampokbenden in het Bekasische aan de geïsoleerdheid van deze streek en de aanwe zigheid van particuliere landerijen waardoor het be- stuurscontact gering is. EEN VAT VOL HALVE CENTEN VOOR DELL In opdracht van den directeur van financiën heeft de algemeene ontvanger te Medan een onderzoek in gesteld naar de wenschelijkheid om halve centen als circulatiemiddel onder de bevolking ter Sumatra's Oostkust te brengen. Dit onderzoek betrof speciaal het ressort Deli, Serdang, Langkat en Slmeloengoen en de Koralanden. Prof. B. Sjollema schatte de voordeelen die te bereiken zijn door rationeele voeding op gemiddeld 20 cent per koe per dag. hetgeen voor een bedrijf met 40 koeien gedurende 200 staldagen een bedrag van f. 1600.- uit maakt en dat millioenen guldens bespaart kunnen worden. Op sommige bedrijven was de besparing zelfs grooter en steeg melkgift en melkvet. Dit is bereikt en alle foutief voe deren wordt opgeheven door voedering met: Rat.'/-, A uitgebalanceerd a L I U A dagrantsoenkoekje voor iedere melkgift tot 4 melkvet. Dc melk hiervan kost pl.m. 2 ]/i ct. p. liter. Ra n 13 uitgebalanceerd koekje d L 1 KJ U voor mestrunderen. Ratio A en B (wettig gedeponeerd) bevat de juiste dosis jodium, opgeloste ijzerver- bindingen en voedingszouten waardoor grooter weerstandsvermogen tegen verschillen de ziekten o.a. mond- en klauwzeer en in 't algemeen verbetering van den gezond heidstoestand der dieren en vergrooting der melk- en vleeschproductie wordt verkregen zoo als op verschillende veebedrijven is gebleken. Vraagt Brochure: 22 ruw voederrantsoenen met Ratio voor iedere melkgift en attesten. Ratiokoekjes mogen op geen stal ontbrekenI Veehoudersprijs A f. 7.90, B f. 7.15 per 100 Ko. vrij spoor/boot Amsterdam. Bijvoedering in de Weide t Ratio en Bertels' lijnzaadkoekjes 't beste en voordeeligste. Weigert namaak! Let op ons ongeschonden Loodje en dat in elk koekje voluit den naam Bertels staat en niet een enkele B. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; iniii j daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Oliefabrieken N.V., Amsterdam. De algemeene ontvanger heeft zich tot de penghoe- loe's gewend, die algemeen van oordeel waren dat de halve cent op het oogenblik, nu op den pasar alles be langrijk goedkooper is. een welkom circulatiemiddel zou zijn. In verband hiermede heeft hij via Batavia van 's Rijks Munt te Utrecht een vat met 80.000 nieuwe halve centstukken laten komen, dus voor een waarde van vier honderd gulden, waarvan thans voor driehonderd gul den onder de bevolking ter Oostkust is verspreid. Naar de algemeene ontvanger aan de Delische pers heeft meegedeeld, is een waarde van vierhonderd gul den aan halve centstukken ruim voldoende om aan de behoeften der bevolking uit het genoemde ressort tege moet te komen, vooral ook in verband met het enorme aantal centen en twee en 'n halve cent-stukk, dat ter Oostkust in omloop is en dat werkelijk phenomenaal moet zijn. Bij het onderzoek verklaarden de penghoe- loe's onder meer, dat, waar men vroeger op den pasar me* centen en halve stuivers het voedsel kocht, thans reeds vele voedingsmiddelen met halve centen betaald kunnen worden. De nieuwe halve-cent-stukken zijn bij zonder „lakoe" (d.w.z. gewild) omdat ze splinternieuw (jaar: 1932) zijn en door hun fraaien glans wel wat ge lijken op... gouden vijfjes! JULIANADORP. •J.V.C.-nieuws. Zondag ontving J.V.C. I bezoek van H.R.C. IV. Voor dezen wedstrijd bestond veel belangstelling, daar beide clubs gegadigden zijn voor de bovenste plaats. Om twee uur floot scheidsrechter van der Kooij de beide elftal len in het veld. J.V.C. won de toss en verkoos het wind- voordeel. Het spel is nog geen vijf minuten aan den gang, of de bal ligt al achter den H.R.C.-keeper. Even later wordt de J.V.C.-midvoor tot tweemaal toe gehaakt in het strafschopgebied, zonder dat de scheidsrechter daarvoor fluit, en als nu deze speler, nu hem een opge legde kans om te scoren wordt ontnomen, zich een iet wat dreigende houding veroorloofde tegen den H.R.C.- speler, die hem zoo unfair behandelde, wordt hij van het veld gezonden. Hevige verontwaardiging in het J.V.C.-kamp. Scheidsrechter blijft eohter bij zijn besluit en met 10 man speelt J.V.C. verdei-. Vlak voor de rust weet J.V.C. nogmaals te doelpunten. De rust gaat dus in met 20. Na de rust was H.R.C. geruimen tijd in de meerder heid, maar tot doelpunten wist ze het niet te brengen, dank zij de eminente verdediging van de achterhoede. Vooral 't werk van den J.V.C.-keeper was perfect. Toch komt H.R.C. op gemakkelijke wijze aan een doelpunt. Ala de J.V.C.-keeper een harde schuiver voor den doellijn stopt, wijst scheidsrechter tot ieders groota verbazing naar het midden. Geen wonder, dat door dergelijke blunders van den scheidsrechter de houding van het publiek er niet beter op werd. Toch wist J.V. C. uit een doorbraak nobmaals te doelpunten en den stand op 31 te brengen. H.R.C. neemt middenuit en gaat mooi samenspelend op het J.V.C.-doel af. Hier maakt een der J.V.C.-backs hands in het strafschop gebied. De daardoor toegestane penalty wordt benut en zoodoende was de stand 32. De druk op het J.V. C.-doel werd steeds grooter, maar met man en macht werd verdedigd, zoodat tot ieders opluchting de scheids rechter het eindsignaal liet hooren. Na afloop van den wedstrijd werd door J.V.C. geprotesteerd wegens het niet toekennen van een strafschop wegens haken in het beruchte gebied. Deze strafschop werd nu geno men er in een doelpunt omgezet. Door deze overwinning heeft J.V.C. zich een voor sprong op no. 1 verzekerd en staat er met twee ver- llespunten minder dan H.R.C. TV prachtig voor. De volgende week komt H.R.C. V op bezoek. Opge past jongens, die puntjes zijn ook nog niet binnen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1