AlldCGl Nitiws- ilraitmit- Liiilimllil Boodschap van Koover. Duitsche Rijksdag bijeen. VERKEERSONGEVALLEN. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Geen uitstel van betaling Göring weer voorzitter. VERLAGING DER P.E.N.-T A RIE V E N Auto botst tegen een boom. DRIE PERSONEN DOOR GAS GESTIKT. De scheepsramp in de Japanscbe wateren. Visschers-verrassingen. Woensdag 7 December 1932. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9189 COURANT. Pit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tetitién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVER TEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. Drastische bezuinigingsmaatregelen. Her ziening van het banksysteem. Verla ging der ambtenarensalarissen. Samenwerking der naties be pleit. WASHINGTON.. 6 Dec (V.D.) Heden heeft pre sident flpover in het Congres de gebruikelijke jaar- Ujksche Boo ;chap voorgelezen HOOVER. Hij verklaarde, dat de tot nu toe genomen maat regelen en de credieten van de Finance Reconstruc- tion de behoeftige bevolking in den komenden winter voor honger en koude zullen bewaren. De werelddepressie zonder weerga heeft gedu rende het geheele jaar aangehouden en in den laat- sten winter en vooral in den herfst tengevolge van den toestand in Europa verscheidene zeer ernstige crises veroorzaakt. De getroffen noodmaatregelen hebben echter Amerika behoed voor een economische instorting en sedert Juli is een zekere verbetering in den economischen toestand getreden. Voor het weder op gang brengen van het econo mische leven zijn noodig: 1. Een drastische bezuiniging op de kosten van staatsbeheer. 2. Een geheel nieuwe organisatie vau het Ame- rikaansche banksetlsel, welks te kort schieten door de economische crisis belangrijk is verergerd. S.a Een uitdrukkelijke, oprechte samenwerking met de andere naties, ten einde te komen tot stabili seering van de prijzen der grondstoffen door verbruik en tot herstel van het algemeen vertrouwen. Hoover kondigt dan een bezuiniging op de begroo ting van 580 millioen dollar aan en beveelt het hand haven van het dit jaar ingevoerde systeem aan, vol gens hetwelk de regeeringsambtenaren verplicht zijn, onbetaalde verlofdagen te nemen, hetgeen practisch overeenkomt met een vijfdaagscho werkweek. Hij be veelt dit stelsel ook bij de particuliere bedrijven aan, om te geraken tot een betere arbeidsverdeeling. Ver der stelt hij voor een nieuwe salarisverlaging tot 118 en de afschaffing van onnoodige uitkeeringen Mn oorlogsdeelnemers. De opbrengst van de in Juli Ingevoerde belastingen is teleurstellend geweest, wes halve er reden is voor de invoering van een alge- meene producenten-belasting, die echter de industrie van levensmiddelen en van goedkoope kleeding niet zal bezwaren. Hoover verdedigt eveneens het samen voegen van verschillende regeeringsinstanties. Wat betreft de ontwapening verklaart Hoover, dat de regeering der Vereenigde Staten er naar streeft, dat de sterkte van de verdedigingswapenen der an dere mogendheden wordt verhoogd, de sterkte der aanvalswapenen daarentegen verminderd. Daardoor zou de stabiliteit in het wereldgebeuren worden be vorderd, evenals de algemeene welvaart. Hoover behandelt ook de schuldenkwestie en maakt daarbij in het kort melding van de Engelsche en fransche nota's, alsmede van het antwoord van de «fflerikaansche regeering. Hij verklaart, dat hij aan de debiteuren heeft medegedeeld, dat hij het Con gres wegen zal aanbevelen, waarlangs desnoods tij delijke transfermoeilijkheden in verband met de De- cember-betalingen zouden kunnen worden opgehe ven. In dit verband kondigt Hoover een speciale bood schap -aan, die de kwestie der oorlogsschulden uitvoe rig zal behandelen. Voor wat betreft het Haagsche Hof van Arbitrage, ae anti-trustwet en de talrijke binnenlandsche her vormingen, verwijst Hoover naar zijn vroegere Bood schappen. De details van het economisch programma worden tegemoet gezien in een speciale Boodschap, die men eerstdaags verwacht De vergadering rumoerig, doch niet stormachtig. Gistermiddag om drie uur is de eerste zitting van den op 6 November gekozen nieuwen Duitschen Rijksdag geopend Alle tribunes waren stampvol en ook de diplomatenloge was tot op de laatste plaats bezet. Enkele minuten voor drie uur verschenen de Hit- lerianen aaneengesloten en in hun partij uniformen in de zaal. De banken der regeering bleven leeg. Die van den Rijksraad werden bezet door de vertegenwoordigers der landen, o.w. dr Budt voor de regeering Braun in Pruisen. Toen het oudste rijksdaglid in jaren, generaal von Litzmann (nationaal-socialist), die in deze zitting het presidium bekleedde, binnenkwam, werd hij met lui der stem door de nat. soc. leden begroet. De commu nisten riepen: „Weg met den generaal van het ver slagen leger." Von Litzmann sprak een lange rede uit, welke herhaaldelijk door bijvalskreten der nazi's, of gelach tn afkeuringen der communisten werd onderbroken. Generaal von Litzmann begon met te constateeren dat hij voldeed aan de officieele vereischten voor ouderdnmspresident (hij is 82 jaar) en opende daarna de vergadering. De kern van zijn rede was een pleidooi voor Hitier, „den man. die", zooals v. Litzmann zeide, „door mil- lioenen Duitschers als de grootste en beste man wordt beschouwd, die sedert jaren en jaren aan het pro bleem gewerkt heeft hoe Duitschland te redden. De zelfde rijkspresident, die een Ilermann Muller, een Bruning en een von Papen zijn volle vertrouwen heeft gegeven, gaf zijn vertrouwen niet aan dezen man." Stormachtige bijval bij de nat.-soc. en gelach en gejouw bij de communisten. De nood van het Duitsche volk is grenzeloos. In October van dit jaar hebben in Berlijn 193 menschen zelfmoord gepleegd. De communisten roepen: „Maar geen gepension» neerde officieren!" In het vervolg van zijn rede legde generaal Litr- mann den nadruk er op, dat de zorg voor het welzijn van het volk het eenige richtsnoer moet zijn van al ler denken en handelen. Zijn rede werd luide toege juicht door de nationaal-socialisten, doch verwekte hevig geschreeuw bij de communisten. Daarop worden de namen van de afgevaardigden afgeroepen om vast te stellen of de Rijksdag beslui ten kan nemen. Er waren 566 van de 584 Rijksdag leden aanwezig. Afwezig was ook het oudste lid van den vorigen Rijksdag, de communiste Clara Zetkin. Daarmede was de Rijksdag geconstitueerd. Herman Göring tot voorzitter van Rijksdag herkozen. den Bij eerste stemming werd de afgetreden voorzitter van den Rijksdag, de nationaal-socialist Herman Göring. r**»* stemmen opnieuw gekozen GÖRING. Göring heeft daarop een korte rede gehouden, waarin hij allereerst dankte voor het hem geschon ken vertrouwen. Het zal zijn plicht zijn. den Rijksdag te leiden in overeenstemming met de grondwet en de orde, en steeds op de bres te staar, voor de rech ten van het volk. De belangrijkste taak zal echter zijn, den ontzettenden nood van het volk te lenigen en in dat streven zullen alle Duitschers tot elkaar komen. Het parlement is op het oogenblik de eenige plaats, waar uiting kan worden gegeven aan den wil van het volk. Het eenige gezag is dat, hetwelk in het volk wortelt, niet datgene, dat steunt op de bajo netten. Het is zeer te betreuren, dat door de benoe ming van den Rijksweerminister tot Rijkskanselier de weermacht, is betrokken in den politieken strijd. De weermacht behoort aan het geheele volk. Haar werkingssfeer ligt buiten de grenzen en nooit mag zij worden gebruikt als binnenlandsche politie. De Rijkspresident, die bedenkingen had tegen het verleenen van verstrekkende bevoegdheden aan den leider van een derde deel des volks, heeft thans een nog veel verder gaande macht toevertrouwd aan één enkel persoon. De nationaal-socialistiscbe beweging strijdt voor het bestaan van het volk en in dien zin zal ook hij. Göring, zijn ambt uitoefenen ten dienste van dat volk. Vervolgens werden als eerste, tweede en derde vice- president gekozen: Esser (centrum), Rauch (Beier- sche Volkspartij) en Löbe (soc.-dem.). Hiermee was de arbeid voor deze eerste, constitu- eerende vergadering van den Duitschen Rijksdag af- geloopen. Tot Woensdag verdaagd. Na bovenstaande verkiezing der presidenten, werd beraadslaagd over de vaststelling van de agenda voor Woensdag. Een communistisch voorstel, de mo ties van wantrouwen op de agenda te plaatsen, werd verworpen met alleen de stemmen van de commu nisten voor. Ook een soc.-dem. voorstel, om morgen de regceringsverklaring te doen plaats hebben, werd verworpen met de stemmen van comm. en soc.-dem. voor. Dat beteekent, dat de Nat.-Soc. niet zijn inge gaan op de in de motie schuilende uitdaging van de Soc.-Dem., om reeds vandaag te debatteeren over de politiek, die gevolgd moet worden. De Rijksdag zal zich dus vandaag slechts bezig houden met de wetsontwerpen betreffende de ver vanging bij verhindering enz. van den Rijkspresident, betreffende verandering van het sociaal-politieke deel van de noodverordening van 4 September en met de voorstellen inzake amnestie, werkverschaffing en hulp voor den winter. De electrlciteitsvoorzlenlng ln Noord-IIol- land. Blijkens het voorloopig uitgebrach te rapport zou de flnantieele toestand van het PJE.N. grootere verlaging mogelijk ma- kea Nadat Ged. Staten van Noord-Holland voorstelden om de P.E.N.tarieven te verlagen, drongen elf ge meenten in een request aan op een verdergaande ver laging. Deze groep zou de kleinste verlaging toegewe zen krijgen, alhoewel voor die gemeenten th&na het allerhóógste tarief geldt. De electriciteitscommlssle heeft thans een nader on derzoek laten instellen bij het P.E.N., aan de hand van gepubliceerde jaarverslagen enz. van het bedrijf. Blijkens het voorloopig uitgebrachte rapport zou de flnancieele toestand van het P.E.N. grootere verlaging mogelijk maken, aldus de Haarlemsche corr. van de „Tel." Over deze kwestie schrijft de Zaandamsche corres* pondent van bovengenoemd blad nog het volgende: Aan de gemeenten Koog a. d. Zaan, Zaandijk. Krom menie. Assendelft, Wormerveer, Wormer, Westzaan «n Knollendam levert het P.E.N. electrlschen stroom. Toen het bedrijf voor een 15-tal jaren in het 'even werd geroepen, hebben de Zaangemeenten zich in een N.V. omgezet, ten einde op zoo voordeelig mogelijke voorwaarden de Zaan zelf van licht en kracht te voor zien. Deze N.V. „Zaanland" is het zeer voor den wind gegaan. En jaarlijks pareeren op de begrootingen van de gemeenten, de aandeelhoudsters der N.V., zeer be langrijke bedragen uit de winst. Zaandam en Amsterdam zijn contractueel aan elkan der verbonden buiten het P.E.N. en ook buiten de „Zaanland". Zaandam is dus niet betrokken bij de actie. Wel kan gezegd worden, dat in den raad van Zaandam meermalen gewezen is op het dure tarief voor electriclteit in vergelijking met „Zaanland". „Zaanland", die zeer economisch beheerd is, wordt thans bedreigd. Het P.E.N. heeft namelijk het voorne men te kennen gegeven, zelf stroom aan de verbrui kers te zullen leveren, als ln Aug. 1933 het contract met „Zaanland" afloopt. Reeds is een bedrag van vijf ton aangevraagd door Gedeputeerden om een nieuw net aan te leggen in de genoemde dorpen. Reeds ging een protest van de Kamer van Koophan del en Fabrieken in Zaanland naar Prov. Staten. De vrijzinnig-democratische kieskring „Den Helder" zond ook een protest. De klein-industrie stichtte dezer dagen te Wormerveer een centraal comité van actie. Enkele cijfers zullen verduidelijken waarom de actie zoo krachtig werd opgezet. De prijs voor de gewone K.W. in de lichturen bedraagt 12 ets., bij de „Zaanland" (Amsterdam 21% ets., Den Haag 20 ets., 2iaandam 26 ets. en het P.E.N. 30 ets.) In den duursten tijd heeft het P.E.N. moeten werken In Noordholland; het bracht op tal van kleine afgelegen plaatsen electriclteit. In het P.E.N. is tot nog toe geïnvesteerd een kapitaal van 45.000.000 gulden, waarvan slechts een vijfde deel werd afgelost. De omzetcijfers geven f 5.500.000 aan. Men stelt de vraag of inderdaad het P.E.N. econo misch beheerd wordt. Het is daarom nog volstrekt niet zeker, dat de tariefsverlaging zal worden ingevoerd, aldus eerdergenoemde correspondent. Drie zwaar-, twee lichtgewonden. MAASTRICHT. 8 Dec. Dinsdagmiddag ondernam een vijftal personen een proefrit met een auto tussohen Maastricht en Vaals. Op den steilen Keerderberg raakte de bestuurder de macht over het stuur kwijt. De wagen smakte met groote vaart tegen een boom. Drie der inzittenden, de heeren Raed- schilder uit Geule, Jansen uit Maastricht en Mozes Vel- leman uit Maastriöht, werden zeer ernstig gewond. Voor al de bestuurder Jansen werd zoodanig getroffen, dat voor zijn leven gevreesd wordt. De twee andere inzit tenden werden licht gewond. De drie zwaar gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis Calvarieberg te Maastricht. De auto is geheel vernield. Een geval van gasverstikking te Amsterdam Vrouw met 1-jarig dochtertje en 2-jarig zoontje omgekomen. Amsterdam, 6 December. In een perceel aan de Louis Bothastraat ln Amsterdam-Oost zijn heden avond drie personen op tragische wijze door gasver stikking om het leven gekomen. Het zijn een 32-jarige vrouw met haar éénjarig dochtertje en haar tweejarig zoontje. Toen de man om zeven uur van zijn werk thuis kwam vond hij de drie ongelukkigen in de met gas gevulde keuken. Een zevenjarig zoontje vertoef de op dat tijdstip bij familie in de buurt. De man waarschuwde onmiddellijk den Geneeskun digen Dienst, die spoedig ter plaatse was en met be hulp van een. zuurstofapparaat de levensgeesten trachtte op te wekken. Ook de brandweer werd gealar meerd om met een zuurstoftoestel assistentie te ver leenen. Deze pogingen mochten echter niet baten. De drie slachtoffers bleken reeds te zijn overleden en werden naar het Nederlandsch Israëlitisch Ziekenhuis overgebracht. Ook de commandant van de brandweer, de heer Gordijn, was op de plaats van de ramp aan wezig. 106 leden der bemanning van de gezon» ken „Sawarabi" vermist. Zooals gemeld, heeft de Japansche torpedojager Sawarabi ter hoogte van Formosa schipbreuk gele den. Volgens de laatste berichten is 't schip nog niet gezonken, het helt echter reeds geheel over, zoodat er nog maar weinig hoop bestaat, het schip te redden. Van de bemanning worden 106 leden vermist. Officieel wordt medegedeeld, dat de volledige be manning ter sterkte van 120 koppen aan boord van de gezonken torpedojager „Sawarabi" was. Men kan aannemen dat 106 opvarenden zijn omgekomen, daar tot dusver slechts 14 werden gered. De plaats van de ramp ligt op ongveeer honderd zeemijlen van Formosa. De redding der overlevenden geschiedde dor drie torpedojagers, die onmiddellijk naar de plaats van de ramp waren gegaan. Wielrijder aangereden en gedood. Gisternacht omstreeks twaalf uur reed de bijna 60- iarige B. te Hengelo, komende uit de rióhting van de Bank astraat over den Weide weg naar de Bomsche straat en wilde hij deze straat oversteken, toen een auto. bestuurd door den winkelier B., uit de richting Borne kwam aanrijden. De automobilist, die den wielrij der aan zijn rechterzijde had, had dezen moeten laten passeeren. Hij gaf echter geen voorrang en de wielrij der werd overreden. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. Knaapje doodgereden te Monnikendam. Plotseling voor autobus gekomen. Maandagmiddag circa, halfvijf is de zevenjarige J. v. O. te Monnikendam door een autobus van den dienst EdamAmsterdam aangereden en doodelijk gewond. De autobus reed met normale snelheid in de richting Amsterdam, toen het jongetje, dat eenigszins aan doof heid leed, de Brugsteeg uitholde, juist voor het voer tuig. De chauffeur remde onmiddellijk en trachtte nog door uitwijken een ongeluk te voorkomen, waarbij hij op de lager gelegen stoep van een sigarenwinkel te rechtkwam. Het linkervoorwiel ging echter over het lichaam van het knaapje heen. Het slachtoffertje werd in hopeloozen toestand bij dr. v. d. Brink binnengedra gen en overleed spoedig. Volgens Verklaringen van oog getuigen treft den chauffeur geen schuld. UIT ONZE OOST. Door een krokodil aangevallen. In de Koeripan-rivier Lampongs ondervond een /isscher onlangs een schrikbarende gebeurtenis, die voor hem goed afliep, maar aan een opgeschoten inheem- schen knaap bijna het leven heeft gekost, aldus het N. v. d. D. v. N.-I. Toen hij met een werpnet in de rivier zijn beroep uitoefende .bleef op een moment het net aan den bodem haken. Dit net trekkende, gelastte de visscher den hem vergezellende knaap overigens goed zwemmer en duiker het hinderlijke obstakel ts onderzoeken. Nauwelijks te water gesprongen, gaf de knaap een doordringenden gil, daar een krokodil hem in zijn dij beet. Op dezen gil sprong de visscher den knaap te hulp en viel, het gevaar trotseerende. het ondier aan. Daarop werd de bewustelooze en hevig bloedende knaap met spoed naar het hospitaal ge bracht, waar men alle hoop heeft dit jonge leven te redden. Eenige jagers, onder wie een Chineesche zoöloog, togen naar de plek van het ongeval en hadden in den vooravond de voldoening, het monster van 3% M. lengte, dood te schieten. Men heeft den laatsten tijd in de Koeripan-rivier meerdere krokodillen van kleinere afmetingen gezien, terwijl ln een moeras, dicht bij de riviermonding, een reuzenpython huist, die de jagers in het zwaar drassig terrein moeilijk onder schot kunnen krijgen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1