BLUE BAND De aardbevingen in Noord-Brabant. WEET WAT U E E T 30 ets. per Woensdag 7 December 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9189 Wat De Bilt er van zegt 'T IS VERSTANDIG Uit onze Omgeving. Acht bevingen geregistreerd. Vroegere aardbevingen in ons land. Ofschoon wij reeds in ons nummer van jl. Zater dag van de hand van een bekend seismoloog een be ichouwing opnamen over de aardschokken, die se flert den 20sten November in ons land, en speciaal in Oostelijk Noord-Brabant gevoeld zijn, laten wij hier onder nog volgen een uittreksel uit het overzicht, dat het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Insti tuut aan het persbureau Vaz Dias heeft gegeven, be nevens enkele mededeelingen. waartoe de opmer kingen der waarnemers aanleiding gaven. In de eer ste plaats dankt het Meteorologisch Instituut allen die berichten hebben ingezonden. Er zijn er samen ongeveer 800 ontvahgen. Te De Bilt werden van Zondagavond 20 November tot Maandagmorgen 28 November 8 aardbevingen uit Noord-Brabant geregistreerd. De beving van 20 November 23 u. 56 m. gaf zoo wel te De Bilt als te Heerlen de grootste uitslagen op het diagram; er werden ongeveer 400 berichten over ontvangen, uit alle deelen des lands; ook uit de Noordelijke provincies, zoodat de beving over het geheel land waarneembaar geweest is, veel verder dan de eerste persberichten aangaven. Na deze toonde te De Bilt de beving van 28 No vember 6 u. 1 m. de grootste uitslagen, te Heerlen die van 23 November 3 u. 28 m., terwijl daar die van 28 November 6 u. 1 m. veel zwakker werd opgetee- kend, te De Bilt die van 23 November 3 u. 28 m. Wat beteekent dit? Het beteekent, dat de oorsprong der verschillende bevingen niet dezelfde was, die der beving van 23 November lag meer naar het Zuiden (richting Heerlen), die der beving van 28 November meer naar het Noorden (richting De Bilt); met toe neming van den afstand neemt namelijk in het al gemeen de uitwijking der bodembewegingen af. Deze conclusie is in overeenstemming met de ontvangen berichten, die voor de beving van 28 November 6 u. 1 m. meer uit het Noorden van Oost Noord-Brabant afkomstig zijn, voor die van 23 November 3 u. 28 m. uit het Zuiden, zooals Eindhoven en ook uit Zuid- Limburg. Brengt men de verschillende opgeteekende feiten in verband met de geologische gesteldheid van dit deel van ons land het gebied der slenken en hor tten. d.i. van aardschollen, die ten opzichte van de omgeving zijn weggezakt of hooger liggen, o.a. de Groote Centrale Slenk, die van Duitschland door Ne derland in ongeveer noordwestelijke richting naar dl Noordzee loopt dan behoeft het geen bevreem- dinjte wekken dat hier thans aardbevingen zijn op- tfrtreden. De aardbevingen zijn van tectonischen oorsprong, dus verschuiving in de aardkorst, tengevolge van inkrimping en dergelijke. Dit is trouwens het geval met vrijwel alle aardbevingen van eenige beteeke- nis. Vulkanische aardbevingen, d.w.z. aardbevingen ten gevolge van vulcanische uitbarstingen zijn slechts tot op een afstand van circa 200 K.M. nog te registreeren, verder niet; daarvoor zijn ze te zwak. De drooglegging der Wlerlngermeer. In sommige bladen kreeg de drooglegging van de Wieringermeer de schuld van de aardbevingen; ge lukkig waren er nog in deze bladen die het bericht niet overnamen. Zonder twijfel beteekent het leeg pompen van den Wieringerm eerpol der een vermin dering van druk op het aardoppervlak daar ter plaatse en is dit van invloed op de spanningen der aardkorst elders, doch deze invloed is zoo klein, ver geleken bij de in het gesteente der aardkorst heer- schende spanningen, da het slechts als een secon daire oorzaak van het optreden van aardbevingen kan beschouwd worden in dien zin, dat het oogen- blik hiervan iets kan vervroegd of vertraagd wor den. de primaire oorzaak is de in de aardkorst heer- schende geweldige spanning, waardoor deze tenslotte op een zwakken plaats met een schok breekt. Als vergelijkbare secondaire oorzaken, die een plaatselijke drukvermeerdering gever, zijn te noe men zware regenval, hooge stand der rivieren of overstroomingen van polders als omstreeks 1916 in Waterland; drukvermindering geeft daarna het af voeren van het hooge water, het leegpompen der pol ders. Vroeger is nooit gebleken, dat hier te lande hierdoor aardbevingen zijn ontstaan; er is geen re den om dit nu aan te nemen. De Wieringermeer was van 0 tot 5 Meter diep; het IJselmeer is ca. 15 maal 7x>o groot van oppervlakte. De hoeveelheid water, uit de Wieringermeer ge pompt, komt overeen met een ca. 20 c M. hooge laag water van het IJselmeer; de invloed der twee wa termassa's is wel ongeveer gelijk te achten. Het is zeer te betwijfelen dat zij, die thans in de schuld van den Wieringermeerpolder gelooven, zoo sterk in hun geloof zullen staan, dat wanneer over eenigen tijd de waterstand in het IJselmeer weer eens zeer hoog mocht zijn, zij zullen aandringen in dezen toestand geen verandering te brengen, teneinde hun landgenooten in Noord-Brabant voor nieuwe aardschokken te behoeden. Niet alleen In den nacht Sommige waarnemers hebben er op gewezen, dat de meest aardschokken in den avond of nacht zijn voorgekomen en gevraagd of hierdoor een bijzon dere oorzaak was aan te wijzen. Een algemeene oor zaak, dat aardbevingen meer in den nacht worden gevoeld dan overdag is, dat door de bezigheden over dag zwakke trillingen niet gemerkt worden, die savonds of 's nachts wel de aandacht trekken, wan neer men rustig zit of ligt. Enkele waarnemers in aet aardbevingsgebied hebben in hun schrijven op gemerkt, dat de schokken evengoed overdag voor kwamen, doch inderdaad hadden sterkere schokken, die door de seismografen zijn opgeteekend of door waarnemers ver buiten het aardbevingsgebied ge voeld, plaats tusschen 20 u. 50 m., 's avonds en 6 u. lm. 's morgens, zooals uit het in het begin gegeven lijstje blijkt. Jaarlijks een 10.000 tal aardbevingen op aarde. ooALen.t0e duiken in de bladen voorspellingen van innen?1^6" op' Bedenkt men' dat er jaarlijks een iv.wu tal aardbevingen op aarde gevoeld worden, an ia het duidelijk, dat een voorspelling, waarbij vJÜ1 op de r.uimte houdt, b.v. de aankondiging «siJcr een aardbeving in Zuid-Amerika, zeker moet assen; ook heeft men goede kans bij het voorspellen van nabevingen van een sterke aardbeving succes te hebben. In „Oe Natuur'' van April 1929 zijn de aankondigin gen van Bendandi, een Italiaan, voor Mei 1928 uit voerig besproken en aan de waarnemingen getuetst, het bleek daarbij dat de voorspellingen het tegendeel van geslaagd waren. Thans heeft een Duitsch inge nicur zich den profetenmantel omgehangen en aard schokken in het Nederlandsch-Duitscbe grensgebied aangekondigd, in den nacht van 29 op 30 November en voorts op 1, 5 en 6 December. Hij is niet geluk kig geweest in de keuze zijner data, op 29 en 30 No vember en op 1 December zijn geen aardbevingen geregistreerd; 5 en 0 December kunnen nog een ver rassing brengen. ^Dit blijkt inmiddels op die dagen ook al niet het geval te zijn geweest. Red. Sch Crt.) Aardschokken in vroeger tijd en wat ons nu verder te wachten staat. Na de beving van Maandagmorgen 28 November 6 u. 1 m. zijn tot 2 December te De Biit geen aard bevingen afkomstig uit Noord Brabant geregistreerd; wel zijn in het aardbevingsgebied nog schokken waar genomen, doch deze waren niet sterk genoeg om tc De Bilt opgeteekend te worden. Van belang is de vraag, wat ons nu verder te wacb ten 9taat. Met zekerheid is hieromtrent niets te zeg gen; men kan alleen vermoedens uitspreken, door na te gaan wat bij vroegere aardbevingen is ge schied. Het best komen hiertoe de aardbevingen hier te lande van 1755 en 1756 in aanmerking; het is goed iets van de geschiedenis van zijn land, ook op het gebied van aardbevingen te kennen, zoodat niet meer geschreven zal worden, wat verleden jaar naar aan leiding van de Noordzeebeving van 67 Juni in een onzer geïllustreerde bladen geschiedde, nl. dat aardbevingen „ten onzent nimmer geconstateerd rijn." In den morgen van 27 December 1755 werd in Z.O. Nederland en het naburige Duitschland en België een sterke aardbeving waargenomen, voorafgegaan door enkele voorbevingen op 26 December en gevolgd door een groot aantal nabevingen op de volgende dagen. Op 18 Februari 1756 trad een veel sterkere aard beving op, die gevoeld werd tot in Z.O. Engeland, Parijs en Neurenberg. Van dien dag af tot begin April ging, zoo ver telt de geschiedenis, te Maastricht geen dag voorbij, dat er niets gevoeld werd; men telde meer dan tach tig afzonderlijke aardschokken. De nabevigen ble ven tot 1757 voortduren. Deze berichten worden op aardige wijze geïllu streerd door een mededeeling uit een oud familie boek, die Dr. van Gils te Roermond aan de pers en aan het Meteorologisch Instituut deed, handelende over aardbevingen, gevoeld te Roermond op 26 en 27 December 1755, 18, 19, 20 Februari en 3 Juni 1756. Ook bij vele andere aardbevingen is gebleken, dat een groot aantal nabevingen optraden die soms maanden aanhielden; bij andere aardbevingen was het met één schok vrijwel afgeloopen, zooals bij de beving in do Noordzee zuidelijk van de Doggersbank van 67 Juni 1931, afstand 350 K.M. van de Bilt, welke gpregisteerd werd op meer dan 6000 K.M. af stand, zooals in Noord-Amerika (Washington) fen Centraal Azië. Van deze beving is te De Bilt geen enkele nabeving opgeteekend, ook niet te Kew in En geland, dat op 270 K.M. afstand van den oorsprong ligt. In Noord-Brabant ligt het geval anders. Zooals reeds in het begin gezegd is, werden te De Bilt van 20 tot 28 November acht schokken opgeteekend. De sterkste hiervan die van 20 Nov. 23 u. 56 m., was lang niet zoo sterk als de Noordzee-beving, die in Engeland, Nederland, Denemarken, West-Duitsch- land, België en Noord-Frankrijk gevoeld werd. Van de in sterkte op de beving van 20 Nov. 23 u. 56 m. volgende kan aangetoond worden, dat de oor sprong van de eenc, die van 23 Nov. 3 u. 28 m. Zui delijker, die van de andere, van 28 Nov. 6 u. 1 m. Noordelijker dan die van Zondagavond 20 Nov. lag. Blijkbaar vertoont de aardkosi onder Oostelijk Noord-Brabant verschillende zwakke plekken en tre den er op verschillende plaatsen bewegingen op, het geen in verband met de geologische structuur zeer aannemelijk is. Men zal trachten met behulp van de waarnemingen van buitenlandsche stations de plaats der epicentra van de geregistreerde bevingen nader vast te stel len, voornamelijk uit de tijden, waarop verschillende fasen aan verschillende stations zijn geregisteerd. Het is voor de plaatsbepaling een gunstige omstan digheid, dat althans één station dat voor plaatsbe paling in aanmerking komt, in het N.W. kwadrant is gelegen; de andere stations, die hiervoor gegevens kunnen verschaffen, liggen voornamelijk in het Z.W.- lijke, Z.O.lijke en N.Odijke richting. Had de seismo graaf te Heerlen een minutenteekeninrichting, dan zou het mogelijk zijn, ook hier de tijden der inzit tende seconden nauwkeurig aan te geven. Nu is dit slechts bij benadering mogelijk, doch de tijdsverschil len van verschillende inzetten zijn wel aan te geven, doordat de registreer-snelheid bekend is. Ook al zijn na Maandagmorgen 28 November te De Bilt geen aardbevingen uit Noord-Brabant meer geregistreerd, dus geer sterke schokken meer voorge komen, zoo mag men toch niet aannemen, dat deze ook verder zullen uitblijven; men moet afwachten, wat komen zal. Men leze intusschen wat een geoloog van naam hierover mededeelt, en make zich niet noo- deloos ongerust. '/j pondspakje om Blue Bandje gebrui ken - omdat U niets beters koopen kunt. Probeer ze, vandaag VERSCH GEKARND met 25 t>lo allerfijnste Roomboter onder Rijkscontröle HE E RH Tl GOW AARD VEEN HUIZEN. Sint Nicolaas bracht vergezeld van zijn zwarten va zal een bezoek aan onze school. Door het hoofd der school, den heer IJselstein werd hein een welkom toe geroepen, terwijl de jeugd hem eenige liederen toezong Uit den bekenden zak kwamen allerlei mooie cadeaux te voorschijn, voor ieder kind wat. De jeugd soheen zich dit jaar zeer goed gedragen te hebben, daar er geen enkele berisping toegediend werd. Rijkelijk werden de kinderen op melk, koek. chocolade enz. onthaald, terwijl ieder nog naar een leuk prijsje mocht vissohen. Alleraardigst waren een paar stukjes door de kinde ren uitgevoerd. „Wij komen uith et neuzenland", sloeg bij de aanwezigen in, terwijl een gymnastiekles, uitge voerd door leerlingen, die gegrimeerd waren, groote lachlust wekte. SIST MAARTE Bij besluit van Ged. Staten dato 30 November jl is de begrooting der gemeente, over den dienst 1933 reeds goedgekeurd terugontvangen. SC H00 RL Burgerlijke Stand. Over November 1923. Geboren: Albert Johannes, zoon van R. Mink en A. Vaartjes; Guurtje, dochter van P. Kuiper en J. Modder. Huwelijken: Jacobus Cornelis Modder, 22 jaren, landbouwer en Trijntje Meijer, 18 jaren, zonder be roep, beiden alhier. Pieter Kramer, 24 jaren, smid monteur, en Dieuwertje Schotvanger, 22 jaren, zon- ler beroep te Zijpe. Overleden: Jacob Schuijt, 57 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Christina Margrietha Bood. ZURE PETTEN. Maandagmiddag vond in het gymnastieklokaal der O. L. school het jaarlijksche St. Nicolaasfeest plaats. Behalve de leerlingen waren daar vele ouderen uit belangstelling en ter begroeting van den Sint aan wezig. Op prettige wijze onderhield deze zich met de kleinen, terwijl ter afwisseling de geleerde lied jes luide weerklonken. Piet zorgde onderwijl voor de tractaties. Tot besluit deed Sinterklaas de ca deautjes uitreiken, die over het algemeen zeer in den smaal vi^en. Het was een genotvollen middag. LANGEND IJ K BROEK OP LANGENDIJK. Inventarisatie stapelproducten der Langendijkcr Groenten Centrale op 1 December 1932: 449 wagons roode kool (vorig jaar 1070H)870 w. gele kool (v. j. 111534)908 w. Deensche kool (v. j. 107*234126 w. uien (v. j. 126); 24 w. peen (v. j. 1434). De wagons zijn berekend naar 10.000 K.G. Openstelling van het Post-, Telegraaf- en Telefoon kantoor te Broek op Langendijk en de hulpkantoren Oudkarspel, Noordscharwoude, Zuidscharwoude en Sint Pancras op den lsten en 2den Kerstdag en den Nieuwjaarsdag. Op den lsten en 2den Kerstdag en den Nieuw jaarsdag zijn de kantoren opengesteld als op Zon dagen. Op den 2den Kerstdag zal s morgens een brieven en pakketpostbestelling plaats vinden Voor niet busrechthouders bestaat alleen gelegen heid tot afhalen van correspondentie op den lsten Kerstdag en Nieuwjaarsdag van 9.15—9.30 uur. Op 31 December 1932 (Oudejaarsdag) zijn de kan toren voor den zegelverkoop opengesteld tot 18 uur. Bezorg Nieuwjaarscorrespondentie vroegtijdig ter post. HAREN KARSPET Politie. Gevonden: Een oud damesrijwiel en een oud zwaar verroest heerenrijwiel. Eerstbedoeld rijwiel is op Zondag jl. bij de R.K. kerk te Waarland gevon den en het heerenrijwiel, waarvan reeds eerder mel ding in de Schager Courant is gemaakt, berust reeds geruimen tijd ten Raadhuize te Dirkshorn. Inlich tingen bij de politie. GEMEENTE HARENKARSPEL. Burgerlijke stand over de maand November 1932. Geboren: Joukje Pietje, dochter van Sipke Sloterdijk en Meintje Westerkamp: Theodorus Martinus, zoon van Petrus Bruin en Lucia Allda Kraakman; Pieter. zoon van Arie Pankras en Kaatje Noord strand; Maria Wil helm in a, dochter van Cornelis Kramer en Catharina Bruin. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Arie Kant en Margaretha Manneveld. Overleden: Een als levenloos aangegeven kind van Adrianus Hoek en Jantje Jonker. W 1 E R I N G E N GEMEENTE WIERINGEN. Bevolking. Ingekomen personen: Uit Gronsveld: Mw. C. M. J. Kerckhoffs—geboren Broex; F. R. Joldersma en echtgen. uit Wonseradeel; W. Huizinga, uit Emmen; L. v. d. Vliet uit Marum; L Verstraate en gezin uit Harlingen; J. Basstra ui Sneek; J. A. van Dis en gezin uit Hoogeveen; M. Kep- pel en gezin uit Anna Paulowna; Mw. J. v. Oers uit Anna Paulowna: J. A. J. Tellier uit Schoondijke; J. Mi- davaine uit Grootebroek: J. de Jonge uit Arnemuiden; T. J. de Kort uit Ossenisse; G. Kuntkes uit Veendam; H. Zwart en gezin uit Medemblik; C. A. Dietvors en echtgen. uit Zevenbergen; Mw. A. de WitSchachtscha bel uit Harlingen; D. R. Smit en gezin uit Apeldoorn; E. Telkamp uit Termunten; Mw. J. Capellegeb. de Ruyter; E. Zuur uit Oude-Pekela; J. Molenkamp en ge zin uit Anna Paulowna; L. L. Zeeman uit Zijpe; TL Löhr uit Ursem; G. Tichelaar en gezin uit Medemblik; J. van der Mei en gezin uit Wonseradeel; G. J. Klos uit Baarn; B. Spoelstra uit Ferwerderadeel. Vertrokken personen: F. A. A. Grootveld naar Den Helder; J. Brouwer naar Hilversum: H. Haanstra en ge41n naar Weststellingwerf; M. v: d. Wal naar Ooststel- llngwerf; Mw. M. Glim naar Anna Paulowna; P. de Boer naar Andijk; M. Bosma naar FrankeradeelJ. G. H. Verhoeven en echtg. naar Medemblik; H. Scholte naar Vlagtwedde; H. Noor en gezin naar Den Helder-, Mw. T. Noor naar Groningen; B. Mud naar Smallinger- land; J. Klare naar Utrecht; Mw. A. M. Bos naar Alk maar; Mw. E. Kal Lx naar Rotterdam; H. Wendel en gezin naar Zuid-scharwoude; S. de Boer naar Termun ten; H. v. d. Veen naar Dantumadeel; Sj. Fennema naar Tletjerksteradeel; D. Feiken naar Borger; J. G. van Bendegen naar Axel; Mw. P. M. Hoogesteger naar Den Helder; Th. List en gezin naar Medemblik. WIERINGERMEER SLOOTDORP. St. Nicolaasfeest. Onder veel belangstelling arriveerden Sinterklaas en Zwarte Piet 's middags half twee in Hotel Smit te Slootdorp, met doel een bezoek aan beide scholen te Slootdorp en Middenmeet*. Het was gezellig druk om en in Hotel Smit, daar velen nog een boodschap of verzoek aan den goeden Sint wilden brengen, zoo dat af en toe auto's af en aan reden. Toen Sinterklaas vorig jaar voor 't eerst een be zoek bracht in dit nieuwe veroverde gebied, waren ongeveer een dertigtal kinderen in de hulpschool te Slootdorp, die blijde uitzagen naar de komst van den grijzen Bischop. Ook dit jaar wilde Sinterklaas van zijn belangstelling getuigen en zelf zien hoeveel of er op gebied van scholen was veranderd. Het doel was eerst een bezoek aan de hulpschool te Midden- meer, waar vorig jaar 5 December nog geen steen was te zien. Intusschen heeft Zwarte Piet zorgvuldig de gevul de zakken in de hiervoor gereedstaande auto's" gela den en stevende Sinterklaas met gevolg op Midden- meer aan. Tot de school kon per auto nog niet gere den worden, zoodat Sinterklaas te voet onder groote belangstelling van de bewoners de school bereikte. Na eerst het onderwijzend personeel en de kinderen te hebben begroet, werden aardige, echte Sinterklaas versjes gezongen en werd Zwarte Piet opdracht ge geven ruimschoots alle kinderen allerlei versnaperin gen uit te deelen en liet Sinterklaas zich onderwijl op de hoogte stellen van de vorderingen der kinde ren, waarvan de grijze Bischop een goeden indruk heeft gekregen; hulde aan het onderwijzend perso neel. Te ongeveer drie uur vertrok de goede Sint en Zwarte Piet te voet door 't dorp, door alle kinderen weggebracht naar de auto's en werd onderweg een ziek kind persoonlijk door den Sint nog een en an der aan huis gebracht. Onder luid hoera reed men weg (en vriendelijk verzoek tot volgend jaar) met koers gymnastieklokaal Slootdorp, waar een kleine 200 kinderen den Bisschop opwachten. Ook hier allen blijde gezichten en na de begroeting van onderwijzend personeel en kinderen, werd de goede Sint hartelijk toegezongen, waarna allen van lekkers werden voorzien. Een meisje en jongetje uit de laagste klasse zongen elk een alleraardigst versje voor Sinterklaas; ook twee kinderen in 't Friesch, wat Sinterklaas waarschijnlijk niet geheel verstaan heeft en kregen een extra cadeautje. Waar vele moeders van kinderen van belangstellirg getuigden, was het recht gezellig in het lokaal. Onder hilariteit van alle aanwezigen kreeg een van de grootste jongens van Zwarte Piet een pak voor de broek. Na nog het noodice te hebben gestrooid, vertrok de Bisschop met gevolg weer naar Hotel Smit, om meerdere zaken af te doen en heeft 's avonds te paard, met fakkels, een optocht door het dorp ge maakt, waarbij hier en daar nog kinderen zijn be zocht. Dat zulks de belangstelling had van alle dorpsbewoners, zal niemand verwonderen. Alle kin deren liepen mee en zongen uit volle borst, wat onder dt verlichting van een paar fakkels een prettigen in-

Schager Courant | 1932 | | pagina 5