Alumni Hitiis- Alteruntit- LaMliiillil Het noodlottige ongeluk Rumoerige Rijksdag-zitting. Tweede Kamer. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Het Radiodebat Steunverlening en Werkloosheid. Misdrijf of ongeval? Donderdag 8 December 1932. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9190 CMANT. |)it blad verachljni viermaal per week: Dinsdag, Woensdag. Donder dag en Zaterdag Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- r(fin nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN De Incidenten ontstonden niet op een gewone open bare tribune, doch op een tribune, die gereserveerd is voor de leden der parlementen van de landen. Vervolg der vergadering Na een onderbreking van ongeveer drie kwartier opende de vice-presldent Eser de zitting met me- dedeeling, dat de voorzitter efin onderzoek naar het ge beurde zou Instellen en dat. wanneer er zich nieuwe or deverstoringen op de tribunes zouden voordoen, alle tri bunes ontruimd zouden worden. Verder heeft de vergadering een verloop gehad, dat bijna herinnerde aan de vroegere normale parlements- tijden. Men hecht aan de ordeverstoringen dan ook lang niet meer zooveel waarde als gister. De debatten over de aanhangige wetsontwerpen gin gen zoo vlot, dat men veel eerder klaar was dan men vermoed had. Wat betreft het nationaal-socialistisehe voorstel ter vervanging van den Rijkspresident bij ver hindering. dat zal Vrijdag aangenomen worden. Het so ciaal-democratische voorstel tot opheffing van de ge- heele noodverordening van 4 September en ook die van 14 Juni, kan niet op een meerderheid rekenen en zal dus wel verworpen worden. Het natlonaal-socialistisch voorstel, dat minder ver gaat en alleen opheffing wens ebt van de loonreglementen en de sociaal-politieke bepalingen in de noodverordening van 4 September, zal aangenomen worden, waardoor de Rijksdag Vrijdag reeds verdaagd zou kunnen worden. Gevolgen der Incidenten Bij de incidenten tusschen communistische en nat- soc. afgevaardigden zijn, naar Wolff meldt, verscheidene personen gewond. Ernstige kwetsuren hebben vooral de rechercheurs opgeloopen, die zich met uitgebreide armen tusschen de vechtenden plaatsten. Een hunner kreeg een diepe hoofdwonde, terwijl een ander door slagen met harde voorwerpen ernstig aan den elleboog werd geblesseerd. De betrokken Rijksdagleden schijnen slechts lichte verwondingen te hebben opgeloopen; men weet slechts, dat de Pruisische nat.-soc. landdagafge vaardigde Lohse en de communist Hörnle bloedend aar, het hoofd gewond werden. In het seniorenconvent i6 het incident uitvoerig be- sproken, dooh de schuldkwestie kon nog niet worden opgehelderd, en het onderzoek duurt voort. Er zal een rapport worden opgesteld, dat aan Görlng zal worden voorgelegd, die daaruit conclusies zal moeten trekken en eventueel maatregelen moet nemen. Hierboven geven wij nog een foto van het ernstige ongeluk bij den onbewaakten overweg aan de Groot- sloot, tusschen Oudesluis en Keinsmerbrug. De auto, een twec-persoons wagen met Dicky-scat werd door den trein gegrepen en opzij gesmeten, terwijl de in zittenden er uit werden geslingerd en op eenigen af stand van elknar langs den berm kwamen te liggen. Eén lag onder de auto. Op de foto is duidelijk te zien, dat de auto van achteren beetgepakt is. Aanvankelijk mocht de gekraakte wagen niet wor den weggesleept. Dit bleek op last te zijn van de po litie. Dinsdagmorgen heeft onder leiding van burge meester De Moor van de Zijpe in zijn kwaliteit als hulpofficier van justitie en in opdracht van den of ficier van justitie te Alkmaar, een onderzoek op de plek van het ongeluk plaats gehad. Daarbij was aan den heer Niestadt, fotograaf te Schagen, opgedragen verschillende situatie-foto's te maken, die later bij een eventueele gerechtelijke vervolging als bewijs stukken dienst zullen moeten doen. De plaatsen waar de slachtoffers hadden gelegen werden door paaltjes aangeduid. Ook werd op de plaats van de auto, die aan de andere zijde van den overweg den trein had afgewacht, en die, naar wij vernamen, werd be stuurd door den directeur van de Coöp. Verbruiks ver. „De Tijdgeest" te Winkel, weer een andere wa gen neergezet, om zooveel mogelijk het geval te re- construeeren. Ook gaf deze ooggetuige een uitvoerig relaas van zijn bevindingen. De toestand van allo drie patiënten is zeer bevre digend. Ze gsian goed vooruit. DUITSCHLAND Lawaaiige Incidenten, waarbij tenslotte op de gereserveerde tribune de coinmunis- ten en nationaal-socialisten slaags raakten. 3e vergadering een keer geschorst. Naar het !n Berlijnsche politieke kringen vcluWt, Zou de politieke situatie met den dag opklaren. Wanneer men echter leest over de rumoerige inci denten die zich gisteren tijdens de Rijksdagzitting hebben voorgedaan, dan zou men daar nog niet veel van willen gelooven, ofschoon dit natuurlijk niet be paald een maatstaf behoeft te zijn voor een al of niet intreden van een verbetering in den binnenlandschen toestand. De incidenten, die zich gisteren hebben voor gedaan, gingen als altijd wel met veel rumoer gepaard, doch zij waren zonder dieperen zin. Het was weerzinwekkend den communist Schneller «P rijkspresident von Hindenburg te hooren schelden, terwijl vice-president Esser slechts onvoldoende in- gteep. Het kort daarop volgende gevocht in de couloir tosschen communisten en nat.-sccialisten was een uiting van de nervositeit der Hltlerianen. Te pas en te onpas peperden de communisten het den nat.-socla- llsten in, dat zij sedert de verkiezingen van Thuringen *ulk een opvallende zwenking hebben gemaakt. De Hltlerianen konden dat slecht zetten en vandaar, dat de atmosfeer voor handtastelijkheden gunstig was. Overigens viel het op, hoeveel geuniformde nat- BociaHsten in den Rijksdag rondlieren en politiewerk verrichtten. Het waren dergelijke S.A.-lieden, die den communist op de publieke tribune verwijderden en daardoor tot de gevechten aanleiding gaven. Het verloop van de zitting. Omtrent het verloop van de zitting wordt het volgen ds gemeld: Nadat door voorzitter Göring enkele mededeelingen waren gedaan, volgde de behandeling van het nationaal ■ocialistisch wetsontwerp betreffende de vervanging van den rijkspresident door den president van hei Staatsgerechtshof in plaats van door den Rijkskanse lier. Tijdens de rede van den afgevaardigde Schneller icomm.) betreffende de vervanging van den rijkspresi dent. kwam het tot een schorsing van de zitting. Schnel ler had den rijkspresident meermalen scherp becriti- seerd. zoodat de vice-president Esser hem ten slotte tot de orde moest roepen. De communisten riepen toen in koor: „Weg met Hin denburg!" Iemand op de tribune stemde hiermee in: hij werd van de tribune verwijderd. Toen de communisti sche fractie, wederom riep: „Weg met Hindenburg", werd dit wederom door iemand op de tribune herhaald. Deze werd toen door andere tribunebezoekers uit de zaal verwijderd. De communistische rijksdagleden be merkten dit. en uitten luidkeels hun verontwaardiging Toen de verwijderde tribunebezoeker weer op de tribune verscheen, werd hij door nat.-soc. leden in S.A.-uniform van de tribune verwijderd. Onderwijl had de vice-president de zitting geschorst. Tal van communistische rijksdagleden begaven zien naar de publieke tribune, gevolgd door nat.-soc. afge vaardigden. Toen de communisten en nationaal-sogialisten elkaar in den corridor ontmoetten, scheen het eerst alsof het met een heftige woordenwisseling zou afloopen. Plot seling vloog echter met een grooten boog een spuw- bakje door de lucht. Op hetzelfde oogenblik ontbrand de een verwoede vechtpartij tusschen veertig of vijftig communistische en Hitleriaaneche afgevaardigden, waarbij niet slechts aschbakjes en deksels van lesse naars, doch zelfs ook telefoontoestellen en andere zware voorwerpen, die van de wanden werden gerukt, al wapens dienst deden. Ten slotte werden de commu nisten door de Hitlerianen achteruit gedrongen. Bij het gevecht kregen ettelijke afgevaardigden bloedige verwondingen. De incidenten op de publieke tribune blijken uitge lokt te zijn door het communistische lid van den Mecklenburgschen Landdag Quandt, die ook „Weg met Hindenburg zou hebben geroepen". Bij het handgemeen in de couloirs werd een tafel zoo hoog door de lucht geworpen, dat een tamelijk hoog hangende lichtkroon verbrijzeld werd. Door de neer vallende kristallen werden talrijke afgevaardigden ge wond, Het ernstigt gekwetst werd de natianaal-socia- list Lahse, die een telefoontoestel tegen het hoofd had gekregen. Zooals gister reeds gemeld, heeft het Zendtijdbe- sluit een geanimeerd debat op zijn rekening gekre gen en heeft de Kamer hieromtrent den Minister aan den tand gevoeld. Ook de heer Krijger (c.h.), die voorheen de AVRO. als het zondekind beschouwde,, leek ons wel wat bekeerd en wetswijziging in den zin dat de politiek uit den aether verdween, scheen hem niet onaangenaam. De katholieken, waarvan de heer Teulings de woordvoerder was, wil van een alles overkoepelende omroep niets weten en ook de anti-rev. mijnheer Van Dijk wil dat niet. „Samenwerking der omroepvereenigingen op het gebied van programma en techniek bij behoud van het huidige omroepsysteem" is zoo verzekert mr. Teulings zijn hartewensch. Dit verstaat hij echter zoo, dat hij in geen geval zou willen medewerken tot do uitzending van een algemeen program op éénen zender en van verschillende bijzondere pro gramma's op een anderen zender. Z.i. heeft de prak tijk de juistheid van het zendtijdbesluit van 15 Mei 1930 bevestigd. Edoch, ook de heer Teulings is bereid mede te wer ken tot het ondervangen van het onmiskenbaar be zwaar der „rechtstreeksche, menigmaal vulgaire, op ruiende en ophitsende politiek in den aether", waar bij het „droit de réponse" onvermijdelijk wordt en het cultureele doel geheel op den achtergrond raakt. Dus het zendtijdbesluit onaangetast laten, maar de uitwassen er af en is de kans niet uitgesloten dat er een uitweg wordt gevonden om de politiek uit den aether te verbannen. En daarop is zooveel te meer kans. nu minister Reijmer in zijn antwoord zeide: dat de quaestie van de politiek in den aether het uitgangspunt is geweest voor spr.'s besluit. Het woord „gcostesstrooming" wordt dikwijls gebruikt ten onrechte om politiek te camoufleercn. Spr. is be reid wetswijziging te bevorderen, waardoor de po litiek in den aether meer dan tot nu toe wordt voor komen. De minister meent dat hij den zendtijd naar eer lijkheid en billijkheid heeft verdeeld.Spr. heeft geen parti-pris tegen de AVRO., maar deze heeft gewei gerd samen te werken met. allen en dus is alleen de schuld aan de AVRO. Wat den zenderbouw betreft, wacht de minister het resultaat van de conferentie te Madrid af. Spr. ver wacht het nog deze maand. De minister besprak eveneens de postbegrooting en hij meent dat men het niet moet voorstellen alsof de posterijen er maar op uit zijn om winst te maken en de belangen van het publiek te verwaarloozen.. Spr. komt er tegen op, dat er maar bezuinigingen zouden zijn ingevoerd zonder rekening te houden met de belangen van het publiek. Er is bezuinigd; er moest bezuinigd worden, maar inmiddels zijn maat regelen genomen ten bate van het publiek. Nacht treinen, autovervoer, automatiseering telefoondienst. Verschillende sprekers hebben het gehad over per soneelsbelangen; spr. streeft er steeds naar het per soneel zooveel mogelijk te beschermen. De bedrijfsleiding is bereid een deel der bezuini ging prijs te geven om een betere regeling te verkrij gen .oor het personeel. Wat de luchtpostdienst be treft, handhaving is een nationaal belang. De telefoonconcessies der groote steden kunnen vervallen, als de redenen daarvoor niet meer aan wezig zijn. De begrooting der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie is aangenomen met G9 tegen 13 stemmen. Te gen: liberalen, vrijz.-dem., staatk. Ger. en Floris Vos. De heer Van Braambeek verklaarde hierbij, dat de S.D.A.P. nu nog voor de begrooting zou stemmen, maar zich krachtig zou verzetten tegen de aange kondigde pogingen van den minister om de politiek ook in Nederland uit den aether te bannen. Minister Ruijs heeft geantwoord op de vele opmer kingen en bezwaren gemaakt over bovengenoemde onderwerpen en de minister meende uit wat is ge zegd, een zekere tevredenheid te hebben beluisterd. Wel zijn er nog vele wenschen en een daarvan was om een nauwer contact te brengen tusschen zijn de partement en de provincies en gemeenten. De mi nister verklaarde zich bereid verschillende kleine contact-commissies uit de gemeenten in te stellen, or ganen, die snel en practisch kunnen werken en z.i. daarom beter zullen zijn dan één groote commissie. Ook zal hij nagaan in hoeverre het mogelijk is den Werkloosheidsraad in te schakelen. Vele leden hadden gevraagd om loontoeslagen in den landbouw. Werd dit ingevoerd voor den land bouw, dan moest het ook voor de industrie. De mi nister geeft toe, dat de centrale werkverschaffing be zwaren oplevert; zij is echter onmisbaar. Overigens wil de minister gemeentelijke werkverschaffing gaar ne bevorderen. Het uitvoeren van groote werken was van ver schillende zijden bepleit. De heer v.d. Tempel had het denkbeeld geopperd, dat het Rijk door leening verkre gen gelden tegen lage rente ter beschikking van de gemeenten zou stellen. Dat zou echter, volgens den minister te groote lasten op de gemeenten leggen. Beter is het ieder geval op zichzelf te bezien. Bij de uitvoering van groote werken past overigens groote voorzichtigheid. In deze geheele materie is trouwens voorzichtig heid geboden. Dat geldt ook voor de gemeenten en haar financieele verhouding tot het Rijk ten deze. De gemeenten kunnen er zich van verzekerd houden, dat de regeering bij de vaststelling van het subsidie ernstig rekening houdt met haar financieele belan gen. Voor zakgeld van jeugdige werkloozen is thans geen geld beschikbaar en evenmin kunnen, behou dens in bijzondere gevallen, meer personen uit één gezin te werk worden gesteld. Bij het vraagstuk der vreemde arbeidskrachten moet men wel in het oog houden, dat in Duitschland 20.000 en in België 15.000 tot 20-000 Nederlandsche arbeiders werken, wier be langen men niet mag vergeten. Op gemeentelijke steunregeling drong de minister steeds aan. Met Kerstmis krijgen de werkeloozen een extra-uitkcering van 25 Tot het betalen van den steun via de kassen voor acht weken is reeds besloten; toeslag van de ge meenten kan de minister echter niet bevorderen. Met mej. De Jong is hij het eens, dat de leeftijds grens, waarop ongehuwde vrouwen steun kunnen krengen, verlaagd moet worden. Men zal dien leef tijd van 35 jaar op 25 jaar brengen. Niet voldoen kan de minister echter aan het verzoek ora inwonende volwassen werklooze kinderen onder de steunrege ling te betrekken: dat Iaat de financieele toestand met toe. Reeds is besloten, dat bij ziekte geen hoo- gere aftrek van den steun zal plaats hebben dan vóórdien. De loonen bij de werkverschaffing kunnen niet worden verhoogd, behoudens dan in bijzondere ge vallen. Voor groote gezinnen zal nog eens worden nagegaan of daarvoor nog iets is te doen, door een regeling van kinderbijslag voor het geheele land. Er kwam ondanks de uitvoerige beantwoording van den minister, toch nog een heele reeks sprekers en werd groote ongerustheid geuit over de werke- loozcnkassen. Het terugbrengen van het subsidie percentage werd afgekeurd, men wilde zelfs, waar noodig, verhoogen. Er werd verlenging van den uitkeeringsduur voor de landarbeiderskassen gevraagd van zeven tot der tien weken. Het is tijd om de wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering ter hand te nemen en de heer v. d. Tempel diende een motie in, waarin onver wijld voorbereiding van een ontwerp word gevraagd. De minister deelde mede, dat de kwestie van het subsidie-maximum nog in onderzoek is. Wellicht zal het mogelijk zijn in enkele gevallen hooger te gaan dan 2C0 Men mag echter niet vergeten, dat ook aan de overheidskassen buitengewoon hooge eischen gesteld worden. Op de landarbeiderskassen zal be paaldelijk worden gelet. De wensehelijkheid van een wettelijke werkloos heidsverzekering beaamt de minister volkomen, doch hij meent, dat van een onverwijlde indiening van een ontwerp thans geen sprake kan zijn. Wèl wil hij een voorontwerp laten gereed maken en dat den Hoogen Raad van Arbeid aanbieden. Na deze toezegging trok de heer v. d. Tempel zijn motie in. Daarna was aan de orde het onderwerp Volksge zondheid. Totaal verkoold lijk in het bosch gevon den. Uit Leeuwarden, 7 December: Hedenmiddag vonden voorbijgangers in het bosch te Oenkerk bij Leeuwarden het totaal verkoolde lijk van den twee en twintigjarigen A. de Vries uit Oen- kerk. Doordat er naast het lichaam een pas gestopte pijp en 'n haif verkoolde jas lagen, vermoedt men dat dc kleeren van het slachtoffer bij het aansteken van de pijp vlam hebben gevat. De politie onderzoekt thans of hier sprake is van misdrijf, of dat aan een ongeval moet worden ge dacht. SNEEUW OP KOMST? Volgens het weerbericht van het Kon. Meteorolo gisch Instituut komt er wellicht eenige sneeuw. Ver wacht wordt ook lichte vorst tot temperauur om het vriespunt.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1