Het Schuldenvraagstuk. Ontwapening. Dinsdag 13 December 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9192 MISLUKTE ROOFOVERVAL Boerderij-brand te Oostwoud. Bij Verkoudheid Vervoer- en Verkeers- vraagstnkken. Het Fransche kabinet besluit an der voorwaarden te betalen. - Her- riot zal de vertrouwenskwestie DE TEKST DEB FORMCLE. stellen. Genève, 11 December (V.D.) De slotverklaring icr vijf mogendheden inzake de gelijktijdige regeling der kwestie betreffende de rechtsgelijkheid en de vei ligheid, is Zondagmiddag in Hotel Beau Blvage door de nrtegenwoordigers der vijf staten onderteekend. De Jngelsche, Fransche en Dujtsche delegatie publiceerden llgelijkertijd den tekst van het definitieve aocoord in de drie talen. Het aocoord is als volgt geformuleerd: 1. De regeeringen van het Vereenigd Koninkrijk, Frank rijk en Italië verklaren dat een der grondbeginselen der Ontwapeningsconferentie zal moeten zijn de rechts gelijkheid van Duitschland en de andere bij verdrag ontwapende staten te waarborgen en wel volgens een systeem, dat alle naties veiligheid biedt en dat dit prin cipe in de overeenkomst, welke de besluiten der Ont wapeningsconferentie bevat, belichaamd zal worden. Deze verklaring sluit in. dat de bewapeningsbeperkin gen voor alle staten in de tot stand komende ontwape ningsovereenkomst zullen moeten zijn opgenomen. Er bestaat overeenstemming omtrent het feit. dat de ma nier waarop deze rechtsgelijkheid zal worden toegepast op de Conferentie zal worden besproken. 2. Op de basis van deze verklaring heeft Duitschland ïich bereid verklaard, weer aan de Ontwapeningscon ferentie deel te nemen. S. De regjeeringen van het Vereenigd Koninkrijk. Frank rijk, Duitschland en Italië zijn bereid, gemeenschappe lijk met alle andere Europeesche staten nogmaals plech tig te bevstigen. dat zij onder geen omstandigheid zul len trachten huidige of toekomstige kwesties tusschen de ondergeteekenden met geweld op te lossen. Een en ander mag niet vooruitloopen op een nadere bespreking Inzake de kwestie der veiligheid. 4. De vijf regeeringen der Vereenigde Staten, van het Vereenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitschland en Italië verklaren, dat zij besloten zijn ter Conferentie gemeen schappelijk met de andere daar vertegenwoordigde mo gendheden het daarheen te leiden, dat onverwijld een overeenkomst wordt uitgewerkt, welke een wezenlijke vermindering en begrensing der bewapeningen tot stand Vengt en tegelijkertijd voorziet in een toekomstige her- tning met het doel om te komen tot verdere vermin- Afeg. w.g. I. R&msay MacDonald, voorz. Norman H. Davia. John Simon I. P. Boncour C. von Neurath. Alolsi. Duitschland zal weer aan de Ontwapenings conferentie deelnemen. Genève, 11 December (V.D.) De Rijksregeering heeft Zondagmorgen den te Genève vertoevenden Duit- schen minister voor Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat het Duitsche kabinet de gisteren bij de besprekingen der vijf mogendheden uitgewerkte nieuwe regeling in zake de kwestie der rechtsgelijkheid aanneemt en ver klaart tevens, dat Duitschland hierdoor weer zal deel nemen aan de Ontwapeningsconferentie. De inhoud der nieuwe formule houdt in wezen in, dat een der grondbeginselen der Ontwapeningsconferentie Is. Duitschland en de andere ontwapende mogendheden rechtsgelijkheid te waarborgen binnen een systeem, het welk gelijke veiligheid voor alle naties biedt. De overeenkomst te Genève. Berlijnsche persstemmen. BERLIJN, 12 Dec. De enkele reeds verschenen ochtendbladen leveren uit voerig commentaar op de overeenstemming, bereikt te Geneve. De „Montag" wijst er op, dat over de beslissing van den rijkskanselier en den minister van buitenland sche zaken zeker in de commissie van buitenlandsche zaken nog zal worden gedebatteerd, aangezien deze be slissing in toonaangevende politieke kringen zeker cri- tiek zal opwekken. Verder legt het blad er den nadruk op, dat het vierde deel der overeenkomsten het ernstigst moet worden beoordeeld, waarbij het de vraag opwerpt, waarom de Duitsohe minister van buitenlandsche za ken in Geneve zich nogmaals verplicht heeft tot eer «essentieele vermindering en beperking der bewapenir gen", Duitschland heeft deze verplichting reeds in ont zaggelijke mate nagekomen. De „Montagspost" is van meening, dat de mogelijkheden van het kabinet Schlei- cher gedurende de eerste weken en maanden verder zul len worden verbeterd door de successen op buitenlandsch politiek gebied. Wanneer juist in Januari Duitschland zal staan in een na bet eerste succes hoopvollen strijd om de sedert 13 jaar omstreden kwestie van soevereiniteit over eiger defensiezaken, zal het voor de rijksdagpartijen nauwe Hiks mogelijk zijn dezen strijd door een zuiver binner- landsch politieken strijd in gevaar te brengen. Voor dr Duitsche politiek, vooral de binnenlandsche, moet ge constateerd worden, dat aan het doel, den tweeder «teun van het verdrag van Versailles uit den weg te ruimen, alle krachten der bevolking en alle partijen hebben medegewerkt. PARIJS, 11 December (V.D.): In de hedenmorgen gehouden kabinetszitting heeft de Fransche rcgeering% met algemeene stemmen be sloten, onder bepaalde voorwaarden don op 15 De cember a.s. vervallende schuldentermijn te voldoen. De tekst van het regeeringsbesluit is nog niet bekend en moet nog nader uitgewerkt worden. In politieke kringen weet men echter mede te deelen, dat het in wezen dezelfde ontwerp-resolutie is, die gisteren door de beide Kamercommissies zijn aangenomen en den minister-president zijn voorgelegd. Morgenmid dag bij het begin der Kamerzitting zal Herriot mede- deeling doen van het regeeringsbesluit en bij de stem ming daarover de vertrouwenskwestie stellen. Vanmorgen had Herriot nog een onderhoud met den Britschen ambassadeur te Parijs Lord Tyrrell, waarbij de kwestie van het gemeenschappelijk op treden van Frankrijk en Engeland opnieuw ter spra ke is gekomen. De nieuwe Fngelsche schuldennota aan Amerika. LONDEN, 11 December (V.D.): De Engelsche regeering heeft de regeering der Ver eenigde Staten een nieuwe nota inzake de schulden kwestie doen toekomen. Zij betreurt, dat Amerika niet heeft toegestemd in uitstel van de schuldenbe taling van 15 December en verklaart, dat het geheele bedrag in goud zal worden gestort, echter niet op de rente-rekening, doch geheel op de rekening van de amortisatie van de Engelsche schuld aan Amerika. Engeland wenscht een bespoediging van de onder handelingen over de schulden, zoodat voor 15 Juni 1933, wanneer de nieuwe termijn vervalt, schoon schip zal zijn gemaakt. De Engelsche nota bestaat uit vijf punten, waarin o.m. gezegd wordt, dat de Engelsche regeering over tuigd is, dat door geen andere oplossing dan het uit stel der komende April-betaling de gevaren van ver dere transfers kan voorkomen. Hervatting der beta lingen moet tot algemeen onheil leiden. De betaling van 15 December zal geschieden, omdat de tijd te kort was voor onderhandelingen en de Amerikaansche re geering verklaarde, dat betaling thans de vooruitzich ten op een bevredigende regeling der schuldenkwestie aanzienlijk zou verbeteren. Op een 71-jarigen man te Oldenzaal. Twee individuen onder valsche voorwend sels de woning binnengedrongen en den bewoner gebonden. Met geringen buit vertrokken. Zaterdagavond heeft te Oldenzaal een brutale roofoverval plaats gehad op den 71 jarigen heer Hei- nink, die zich bezig houdt met het verstrekken vau hypotheken en het koopen en verkoopen van grond. Op den bewusten avond bevond hij zjch tegen half zes alleen tfruis, toen zich twee onbekende personen bij hem vervoegden, die voorgaven in relatie te staan met de Rotterdamsche Bankvereeniging en hem wil den spreken over de aflossing van een hypotheek. Nadat de heer H. hen binnegelatcn had. verzochten zij dezen, hun f 1000 ter haud te stellen, welk be drag ze zeiden noodig te hebben voor een transactie. Nog steeds geen kwaad vermoedende deelde de heer H. mede, op het moment geen geld in huis te hebben en dus aan hun verlangen niel te kunnen voldoen. Toen bleek, dat goedschiks niets los te krij- was. toonde een der bezoekers plotseling een revol ver en eischte. dat hun de plaats moest worden aan gewezen waar geld geborgen was. De nog krasse heer greep naar den revolver en drukte deze stevig neer; doch na een korte worsteling werd hij overmand en met een tafellaken uit de huiskamer en met touwen die de individuen voldoende bij zich hadden, vastge bonden. Zij doorzochten daarna zijn zakken en von den 'n portemonnaie met een kwartje en een cent. In- tusschen had zich een vrouw, die den heer H. moest Zaterdag werd uit Londen gemeld: Aan de Zuidkust van Engeland en in het Kanaal woedt een hevige storm uit het Oosten. Dertig sche pen hebben Plymouth als noodhaken binnengeloo- pen. De kracht van den storm is zoo groot, dat, zelfs groote stoomschepen met een snelheid van vier of vijf knoopen vooruit kunnen komen. Zondag werd nog uit Plymouth geseind: In den afgeloopen nacht heeft een hevige storm in het Kanaal gewoed, ten gevolge waarvan niet min der dan veertig schepen zijn opgehouden en te Ply mouth zijn binnengevallen om bescherming te zoe ken. Verschillende booten waren door den storm zoo 'ang opgehouden, dat zij nieuwen kolenvoorraad moesten bunkeren. Onder de schepen, die de haven I van Plymouth zijn binnengevallen, bevindt zich ook 'iet Nederlandsche stoomschip „Van Renselaar", dat I een dag vertraging had en de laatste 24 uur slechts 00 mijl had afgelegd. De storm had af en toe een sne' beid van 80 mijl per uur. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Cochem, 11 Dec. (V.D.). In den nacht op 2Jondag keerden verscheidene nat. soc. van een bijeenkomst in Coblenz met en vrachtauto terug. In de nabijheid van Koennern begon de auto te slingeren en vloog tegen telegraafpaal. Verschillende inzittenden werden tegen den grond geslingerd. Een persoon, een vader van 11 kinderen, werd doodelijk gewond, twee anderen be kwamen zware verwondingen. VIER KINDEREN VERBRAND. Te Callantsoog hebben Zaterdag met de aldaar gesta- Honneerde reddingsboot oefeningen plaats gehad. De boot wordt naar zee gesleept. Schepen moeten zich bergen. Bij een brand te Edmonton in Alberta (Canada) waar- U een boerderij in de asch werd gelegd, zijn vier kin eren verbrand. De vader, de moeder en de twee jong- kinderen werden gered. vOio. uor laatste dagen heeft op vele plaatsen in ons land op het water een stevige ijslaag gevormd en - talrjjke plaatsen weiden reeds de ijsbanen opengesteld, zeer tot genoegen van de jeugd, die spoedig de schaatsen ondergebonden had en zich niet weinig wist te vermaken. Een kijkje op de ijsbaan te Bussum, spreken, achter de woning begeven en zag door de ruiten twee heeren staan; ook zij vermoedde geen kwaad, verwijderde zich weer, omdut zij meende, dat de heer H. bezoek had. De indringers echter vermoedden onraad en ver lieten onopgemerkt door de voordeir het huis. Tot groot geluk van den heer H., die den verstik kingsdood nabij was, wist hij een zijne^ beenen vrij te krijgen en strompelde daarop, nog met touwen om lichaam en been, om hulp naar zijn buurman den opperwachtmeester der Marechaussee. Na daar tot bedaren te zijn gekomen, wist hij een volledig signa lement van de onverlaten op te geven. Het signalement van de daders volledig bekend. Onmidedllijk werd een uitgebreid onderzoek inge steld. waarbij bleek, dat de indringers een half uur vóór den overval voor een winkelétalege in dezelfde straat hadden gestaan, blijkbaar wachtende tot het voldoende donker was. Voorts is gebleken, dat ze met een autobus circa 4 uur van Enschedé zijn aangeko men en voor den terugreis den locaaltrein van kwart voor zes op het laatste oogenblik zijn ingestapt, zon der gelegenheid te hebben gehad nog kaartjes te koopen. De conducteur verstrekte hun die en liet sig nalement dat het spoorwegpersoneel kon geven, klopt precies met hetgeen de heer H. opgaf. Alle grensposten zijn gewaarschuwd en denzelfden avond is een volledig signalement per radio uitge zonden. Voorts is nog gebleken, dat de gebruikte tou wen afkomstig zijn uit Van Heek's textielfabrieken in Enschedé. Bewoners met moeite gered. De heele boel platgebrand. Ook 75000 K G. ge perst stroo door het vuur verteerd. Zaterdagmiddag ging het gerucht door het dorp Oostwoud, dat de boerderij van den heer M., de z.g.n. Kloosterplaats, in brand stond. De brandspuit rukte uit., maar het schoorsteenbrandje, want dat bleek het te zijn, was reeds gebluscht In den daarop volgenden nacht echter om twee uur, werden de bewoners van de boerderij, de arbei ders Berends met zijn gezin, door een buurman ge wekt, want een gedeelte van de boerderij stond in volle vlam. Met moeite werden de bewoners gered. De boerderij, alsmede de gehpele inboedel, ging in d.. vlammen op. Ook een partij van 75.000 KG. geperst stroo werd door het vuur verteerd. De boerderij was laag verzekerd. De inboedel in het geheel niet. De oorzaak van den brand is onbekend. T MUNHARDT'S SALMIAK tab/etten Doos 2Qso SOct. Goederentarieven. Maatregelen in het belang van het verkeer en van de auto bussen en vrachtauto-diensten. In de Memorie van Antwoord van de Tweede Ka mer betreffende de begrooting van Waterstaat, wordt aangaande vervoer- en verkeersvraagstukken het vol gende gezegd: Van de uitvoerige beschouwingen omtrent het ver- voervraagstuk heeft de Minister met veel belangstel ling kennis genomen. Bovenal trok zijn aandacht de daaruit blijkende zeer groote verscheidenheid van in zichten, waaruit tevens moge blijken, dat een oplos sing van dit vraagstuk niet eenvoudig is. Dat de omwenteling, welke zich tengevolge van veldwinning van den motor in het verkeer voltrekt, gepaard aan de ongekend hevige crisis in het be drijfsleven en de steeds toenemende belemmering van het internationaal goederenverkeer, heeft geleid tot een toestand op het gebied van vervoer, die voorzie ning geraden maakt, is alleszins verklaarbaar. Het is een vraagstuk, dat zich vrijwel in alle landen voordoet. Evenals hier wordt ook elders coördinatie van de verschillende middelen van vervoer bepleit doch, voor zoover den Minister bekend, heeft dit de sideratum nog nergens geleid tot een geheel afdoende en bevredigende regeling, ook ondanks voorbereiding door adviescolleges. Na herinnerd te hebben aan de verlaging van de reizigerstarieven bij de Spoorwegen, wordt ten aan zien van de goederentarieven opgemerkt, dat wijzi ging van deze tarieven in voorbereiding is bij de Spoorwegdirectie, terwijl een daarmee verband hou dende wijziging van het Algemeen Reglement wordt ontworpen. Dienst- en rusttijden van chauffeurs. Voor de bestuurders van autobussen zijn sedert. 1928 ingevolge artikel 10 der wet Openbare Vervoer middelen ter wille van de veiligheid def reizigers bij algemeerien maatregel van bestuur dienst- en rusttij den vastgesteld. De ervaring leert aanhoudend, dat voor vrachtautobestuurders een dergelijke voorzie ning niet minder noodig is en wel ter wille van de veiligheid van het verkeer op den weg. Deze grond slag zou medebrengen, dat, zoolang althans regeling op grond van de Arbeidswet achterwege bleef, steun zou moeten worden gezocht in de Motor- en Rijwiel- wet.. Terwijl zoodanige voorziening, hetzij door aan vulling van artikel 22 dier wet, dan wel op grond van haar artikel 2, werd overwogen, bleek het den mi nister, dat zijn ambtgenoot van Economische Zaken en Arbeid thans voornemens is voorziening krach tens de Arbeidswet met spoed te bevorderen. De minister heeft inzake wijziging van de wet: openbare vervoermiddelen, een wetsontwerp doen op stellen, waaraan bij het. verschijnen van het V. V. de laatste hand werd gelegd. Dit ontwerp bedoelt voor autobussen eenige in de praktijk in het licht getreden leemten weg te nemen, voor vrachtauto diensten een vergunningstelsel in te voeren en voor beide vervoermiddelen, wat de z.g.n. „wilde ritten" betreft, te komen tot tempering van de thans al te weinig gebreidelde concurrentie.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5