Duitsche luchtballon neergekomen. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9192 Een der opvarenden nit de mand gevallen. lijnramp in Amerika. Ingezonden Stukken. STEUN AAN NOODLIJDENDE MIDDENSTANDSBEDRIJVEN. Mislukte bomaanslag in Egypte. Voetbaltribune ingestort. Noodlottige bioscoopbrand in China. Offerblokken gelicht. Algomïsne staking te Spaman ca. De hernieuwde instandhouding der Alkmaarsche Rechtbank befuifd. Wolven in Jamtland. Dinsdag 13 December .1932 Ernstig gewond op den bevroren grond terecht gekomen. Andere drie inzittenden lichtgewond. GRAVENHAGE, 11 December. Zondagmid- dag omstreeks twaalf uur is nabij Kwintsheul in de gemeente Wateringen een Duitsche ballon gedaald, waarbij een der inzittenden, doordat hij uit de mand viel, ernstig werd gewond. De ballon, gemerkt „Sport Dusseldorf", was Zondag ochtend vroeg te Dusseldorf opgestegen. Aan boord bevonden zich vier personen, onder wie de 28-jarige 0. Gannitz en Dr. K. Munch Met den Oostenwind maakte de ballon, die reeds met dezelfde passagiers voor de tiende maal een vlucht ondernam, een vlotte reis. Boven het Westland zag men de Noordzee cn daar men vreesde bij den Oostenwind boven zee te recht te komen, werd besloten te landen. Het anker werd uitgeworpen en nadat dit korten tijd over den grond had gesleept, bleef het plotseling baken in een sloot. De mand van de ballon stootte even daarna tegen den bodem waardoor de heer O. Gannitz eruit viel en ernstig gewond bleef liggen. Bij een volgende botsing met den grond, die echter vele minder hevig was, gingen de drie andere in zittenden uit de mand, waarbij Dr. Munch een lichte verwonding opliep. Het bleek, dat men was neergekomen direct ach ter de boerderij van den landbouwer J. Hanemeier, gelegen in den polder aan den Bovendijk nabij Kwintsheul. Er was op het oogenblik van de landing niemand ter plaatse, doch spoedig verscheen een automobilist, die hulp ging halen, en eenige boeren. Korten tijd later verschenen de politie en dokter Hoogwater uit Wateringen. Laatstgenoemde heeft den ernstig ge wonden passagier Gannitz voorloopig verbonden, waarop hij per auto naar het R.K. Ziekenhuis St. Johannus de Deo aan het Westeinde te Den Haag werd overgebacht. De drie andere inzittenden ble ven voorloopig op de boerderij van den heer Hane meier en gingen in den loop van den middag, nadat zij de ballon geborgen hadden, per autobus eveneens naar Den Haag. Zondagavond was dc toestand van het slachtoffer hapt ernstig. Het relaas van een ooggetuige. Aan een medewerker van ,JDe Crt." vertelde do Jieor Hardonk uit Wassenaar, die met zijn wagen een beetje aan het toeren was in den omtrek van Wateringen, dat hij boven den polder een grooten ballon opmerkte, die zichtbaar daalde. Nieuwsgierig geworden, volgde hij met zijn wagen den ballon en zag dezen van den weg af nabij Kwintsheul inder daad zeer snel in den polder dalen. Het anker word uitgeworpen, maar pakte niet dadelijk in den hard bevroren grond. Plotseling kreeg het houvast en tot hun schrik za gen de ooggetuigen, de automobilist en een landbou wer en zijn vrouw, die in de nabijheid wonen en nu kwamen toesnellen, dat door den schok een der in zittenden uit het schuitje was geslagen en van een hoogte van ach te a tien meter op den hardbevroren grond viel. Dc heer Hardonk werkte zich over de sloot en snelde het veld in, terwijl ook uit de nabijgelegen boerderij hulp kwam opdagen. Het bleek toen. dat de inmiddels geheel gedaalde ballon bemand was geweest met vier Duitschers uit Dusseldorf en dat degene, die uit den mand was gevallen, er ernstig aan toe was. Ook de andere drie hadden, zij het in lichte mate, letsel bekomen. De zwaar gewonde man werd naar de boerderij gedragen, waar hem de eer ste hulp werd verleend. De heer Hardonk had den indruk gekregen, dat er met den ballon iets niét in orde was. Hij daalde, zoo als gezegd, zeer snel en was, toon hij op den grond i was, in een oogenblik van tijd geheel leeg. Vermoe delijk heeft er dus een scheur ingezeten. Bovendien blijkt wel uit. het feit, dat ook de andere drie inzit tenden licht gewond waren, dat de ballon vrij krach tig op den grond is terecht gekomen. De ballon is door dc bewoners van de boerderij opgeborgen. De commandant van den ballon vertelt. De ballonscommandant, Hauptman Erwin Pfeffer vertelde Zondagavond aan den Haagschen corr. van de „Crt.'dat als de zwaar gewonde Herr G. zich goed had vastgehouden, er niets gebeurd was. Toen de mand met eenige vaart over den grond sleepte en daardoor schuin hing. viel hij er uit en bezeerde zich door de snelheid op den harden grond ernstig. Wij zijn er alle drie uitgestegen toen de vaart ver minderd was en hebben slechts enkele lichte schram men opgeloopen. Vanmorgen om negen uur stegen wij met den bal lon „Dusseldorf' op. aldus ging de commandant verder. Het was een zuiver sportieve tocht, zooals wij £1?. dikwijls bii goed weer op Zondagen ondernemen. Wij zijn meermalen in Nederland geland, zonder ooit een ernstig ongeval te hebben meegemaakt. Dit is 25 Mijnwerkers bedolven. In een steenkolenmijn der Harlan Fuel Cy. bij Yan- ®ey (Kentucky) zijn tengevolge van een ontploffing 25 mijnwerkers bedolven. Tot nu toe is het nog niet geiUkt de mannen te bergen. Nader uit New-York: Het reddingswerk in de mijn van de Harlan Fuel Company in den staat Kentucky, waar 25 mijnwerkers ,°°r een ontploffing werden bedolven, blijkt uiterst pcilijk. De lijken van 19 slachtoffers zijn thans gebor gen. Men gelooft niet. dat de andere zes mijnwerkers evend kunnen worden bovengebracht. het eerste incident, dat mij sinds de oorlogsjaren overkomt. Wij dreven vanmorgen op een hoogte van 300 meter in N.W.-richting over Limburg, en passeer den Maas en Rijn. Het was prachtig, zonnig weer daarboven. In het geheel niet koud. Het zal ongeveer drie uur vanmiddag geweest zijn. loen wij de Noord zee in de verte zagen opdoemen. Wij ontwaarden Den Haag-, het werd dus tijd om naar beneden te gaan en wij besloten in de gemeente Wateringen te landen. Wij lieten gas ontsnappen en waren weldra boven een geschikt landingsterrein. Eerst moesten wij nog ballast uitgooien om een paar minder gun stige punten te ontgaan. Maar daarop verliep alles goed. Met eenige snelheid begon de mand over den grond te sleepen en alles zou vrij goed afgeloopen zijn als ook de heer G. zich stevig had vastgehouden. Viel hij uan niet op eenige hoogte uit de mand, zooals beweerd werd. Absoluut niet, verzekerde Herr Pfeffer met na druk. „Trouwens hoe zou dit ook gekund hebben. De mand van den ballon reikt tot borsthoogte der lucht- vaarders. men kan er dus eenvoudig niet uitvallen, zoolang de mand recht hangt. Bij het sleepen over den grond kwam zij echter in scbeeve positie, waar door de positie voor de luchtvaarders niet gemakke lijk werd. De ballon zelf, die 1680 M3 inhoud heeft, is in het geheel niet beschadigd en is nu naar Dus- seldorp teruggezonden. Den Haag. 9 December 1932. Aan de Redactie van de Schager Courant, Schagen, N.-H. Zeer geachte Redactie, In uw blad wordt door den heer J. Schouten de vraag tot mij gericht, om zoo goed te willen zijn. nog eens even uit te leggen, op wolken grondslag B. en W. van Harenkarspel recht zouden hebben gehad, van de verstrekte credieten zekere gelden af te houden. Laat ik beginnen met te zeggen, dat het altijd ge vaarlijk is, op couranten verslagen af te gaan, aan gezien. hoe goed en met hoeveel accuratesse ze ook worden samengesteld, toch uit den aard der zaak zo nooit precies weergeven kunnen het gesproken woord. Door mij is, om te beginnen, volstrekt niet op de vergadering in Noordscharwoude positief verklaard^ dat B. en W. tot hetgeen zij gedaan hadden, het posi tievc recht zouden hebben gehad. Integendeel, ik heb alle mogelijke voorbehoud gemaakt, of inderdaad de Wet hen wel het recht gaf, tot wat zij deden, om de eenvoudige reden, zooals ik er ook trouwens heb bijgezegd, dat men. om zoo iels te kunnen beoordee- len, eerst aiie stukken en omstandigheden zou moe ten kunnen beoordeelen en ik geenszins die feiten en omstandigheden precies kende. Voortgaande heb ik toen ongeveer in dezen geest gesproken: „Zouden Burgemeester en Wethouders ecnig „wettelijk recht bezitten, dan zou dit waarschijn lijk ontleend worden aan de bepalingen van de „Armenwet. Eén der artikelen van de Armen-~ „wet toch geeft do bevoegdheid om. wanneer een „vroeger ondersteunae in staat geraakt om de „steun bedragen geheel of gedeeltelijk terug te „betalen, hij dan daartoe ook verplicht is, en dit „van hem kan worden gevorderd. „Aan deze bepaling (zoo voegde ik daaraan toe), „hebben bv eenigen tijd geleden B. en W. van de „gemeente Huizen het recht meenen te mogen „ontleenen. om, toen de erfgooiers een bedrag „zouden ontvangen als hun aandeel in „Stad en „Lande van Gooiland", daarop beslag te leggen „en vroeger verstrekte steunbedragen daarmede „te doen terugbetalen. Mijn betoog was toen verder ongeveer als volgt: „Iloe het echter ook zij: va&tstaat. dat in mo- „reel opzicht een dergelijke handelwijze eenvou- „dig schandelijk is, want dat niet altijd het .wet telijk" recht ook tegelijk het „zedelijk" recht is. „Maar (zoo vervolgde ik), het laat zich zelfs ook „nog wel betoogen dat ook met de Wet in de „hand B. en W nog niet gerechtigd zijn tot wat „zij doen. „Immers, de uitdrukking „in staat geraken om „terug te betalen", is óók nog voor verschillende „uitleggingen vatbaar. „Hier komt echter alles er op aan, hoe de „Rechter de Wet zou uitleggen. Maar dan zou „men over moeten gaan tot een omvangrijk „proces." Ziedaar ongeveer het betoog, dat ik gehouden heb, en waaraan ik heb toegevoegd: „Hoe het echter ook zij: wettelijk recht of zedelijk „recht: in ieder geval staat vast de lioogc nood zakelijkheid om raadsleden en wethouders, die „aldus optreden, zooals in Harenkarspel, zoo „spoedig mogelijk als de gelegenheid zich vóór- „doet, en dat is bij de aanstaande Genieenteraads- verkiezingen, uit den Raad te verwijderen", of, „zooals ik het uitdrukte: „er uit te wiepsen." Ik moge dus nog eens herhalen, dat door mij dus geenszins definitief beweerd is, dat B. en W. van Harenkarspel het wettelijk recht daartoe hadden. Tenslotte meen ik nog wel gezegd te hebben: „Wanneer een College van B. en W. dergelijke „dingen doet. dan zal het vermoedelijk wel eerst „duchtig hebben geinformeerd, of het „wettelijk" „recht aan zijn kant is. Maar. nog eens: zonder „kennisname van alle preciese feiten en stukken „is er zóó maar niet over te oordeelen." Het spreekt vanzelf, dat de heer Schouten volko men gelijk heeft, wanneer hij er op wijst, dat de geest van de Wet, die de crediet-regeling bracht, geenszins strookt met de wijze, waarop B. en W. van Ilarcnkqj-spel zijn opgetreden. Integendeel, zulk optreden is daarmede vierkant in strijd. Maar de „geest" der Wet is nog niet de letter en tekst van de Wet zélf. Ook in de Tweede Kamer heb ik trouwens reeds op het m.i. volkomen ontoelaatbaar optreden van B. en W. van Haren karspel gewezen, ook al heb ik den naam: Harenkarspel zélf niet genoemd, maar in het algemeen er de aandacht op gevestigd, dat zulke praktijken zich in sommige gemeenten voordeden. In dc hoop, dtit ik den heer Schouten voldoende heb ingelicht, verblijf ik inmiddels, Mijnheer de Redac teur, U dankzeggende voor de plaatsing, Hoogachtend. Mr. J. E. W. DUIJS. SPECIAAL DE BEDRIJVEN IN WEST-FRIESLAND GENOEMD. De Kon. Ned. Middenstandsbond dringt voor buiten gewone gevallen op ryksvoorzienlng in de credletbehoeften aan. Het aigemeene bestuur van den Kon. Nederlandschen middenstandsbond heeft aan de Tweede Kamer in een adres zijn instemming betuigd met de opmerkingen, welke in het voorloopig verslag ten aanzien van steun- verleening aan den middenstand zijn gemaakt. Inder daad is het juist, dat ten gevolge van de crisis het aan tal noodlijdende middenstandsbedrijven toeneemt, voor al in de door werkloosheid getroffen industriegebieden, zooals Twente, alsmede in de land- en tuinbouwstreken, waarvan inzonderheid W e s t-F r i e s 1 a n d moet wor den genoemd. Men dient echter onderscheid te maken tusschen den crisisnood in het algemeen, welke voornamelijk een ge volg is van de door verminderde koopkracht gedaalde omzetten bij vrijwel constant gebleven onkosten en door oredietmoeilijkheden, en de bijzondere bezwaren, welke zich met name in de tuinbouwstreken voordoen. Laatstbedoelde toestand is een gevolg van het van oudsher bestaande gebruik van levering op crediet aan de tuinbouwende bevolking, waarop enkele malen per Jaar na ontvangst van de baten van den oogst pleegt te worden afgelost. Niet alleen benoodigdheden voor de uitoefening van het bedrijf, doch ook alle eerste levens behoeften worden op deze wijze geleverd. Zoolang de tuinbouwproducten voldoende opbrachten, konden de betalingen geregeld doorgaan, doch sinds de ontwrich ting van het tuinbouwbedrijf zijn deze grootendeels ach terwege gebleven, waardoor een zeer aanzienlijk bedrag naar schatting 2 millioen gulden niet meer liquide te maken is. Op hun beurt geraken de winkeliers over het algemeen kleine zakenmenschen in moeilijk heden. doordien zij de wissels van grossiers en fabrikan ten niet meer kunnen voldoen-. Het is duidelijk, dat in dien geen bijzondere maatregelen genomen worden, steeds meer bedrijven gedupeerd zullen worden. Met de middenstandsorganisaties zijn de Commissie uit de W e s t-F r i e s c h e gemeentebesturen en de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Hoorn en te Alkmaar dan ook van oordeel, dat van regeeringswege spoedig afdoende hulp zal moeten worden geboden. Het. Bondsbestuur deed een dringend beroep op de Kamer om in beginsel te besluiten aan deze noodlijden de middenstandsbedrijven in een nader te bepalen vorm financieelen steun te verleenen. Daarbij moge nog worden opgemerkt, dat de stelling, dat verlies cp credletleveranties tot het normale bednjfs risico behoort en derhalve geen aanleiding kan bestaan voor de overheid om hier tusschen beide te komen, ten deze niet opgaat, omdat het een gebruik betreft, dat gegrond is op de bijzondere omstandigheden, waaronder het grootste deel der bevolking in genoemde streek leeft Het ware een groote onbillijkheid om de kwade kansen voor een belangrijk gedeelte af te wentelen op den mid denstand, die toch gedurende de jaren 1930 tot heden het de bevolking mogelijk heeft gemaakt zich van het noodigste te voorzien. Aangezien te verwachten is. dat de crisismoeilijkheden in de middenstandsbedrijven zullen blijven toenemen, heeft het Bondsbestuur bij de Kamer met klem er op aangedrongen, dat naast een bijzondere steunregeling voor W e s t-F r i e s 1 a n d ook een aigemeene regeling in het leven geroepen zal worden ter voorziening in de credietbehoeften van levensvatbare middenstandsbe drijven, die door de crisis getroffen zijn en wegens het niet-voldoen aan de bankteohnische eisohen thans door de middenstandsbanken niet geholpen kunnen worden. In dit verband Is in het bijzonder aanbevolen de weder instelling van een regeeringscommissie voor het Mid- denstandscrediet, zooals in 1915 op voorstel van wijlen dr. Bos tot stand is gebracht, welke uitnemend heeft gewerkt. Nu de regeering inmiddels op aandrang van verschil lende Kamerleden bij de openbare behandeling van de begrooting ernstige overweging en een onderzoek van wege den oeconomischen voorlichtingsdienst heeft toe gezegd, heeft het bondsbestuur in een brief aan den minister van oeconomische zaken en arbeid zijn voldoe ning hierover uitgesproken en verzocht ter zake overleg te willen plegen met de commissie van overleg uit de Middenstandsbonden, welke zich bereids met deze ma terie heeft beziggehouden en daartoe o.m. geconfereerd heeft met de hoofddirectie van de Nederlandsche Mid- denstandsbank. Op het huis van den Britschen Hoogen Commissaris in Egypte. CAIRO. 11 Dec. Gisteravond ia in de ambtswoning van den Britschen Hoogen Commissaris in Egypte een bom ontploft, waar door echter slechts een vensterruit brak. De politie heeft een Joodsch Ingezetene, die vermoedelijk Britseh onderdaan is en in de omgeving van het ambtsgebouw werd aangetroffen, aangehouden. Dea aanslag draagt vermoedelijk een politiek karakter.* Eén doode, 114 gewonden. BUENOS AIRES. 11 Dec. Tijdens een voetbalwedstrijd in de Chileensche hoofd stad Santiago stortte een tribune in. Een kind werd gedood en 114 personen min of meer ernstig gewond. De menigte werd zoo woedend, dat zij de tribune in brand wilde steken, wat slechts met veel moeite door de politie kon worden voorkomen. Twaalf dood en, vu'ftlg gewonden. PEKING, 10 Dec. Volgens een bericht uit Tsjifoe is in de stad Tsjinlin gedurende een bioscoopvoorstelling brand uitgebroken. Het gebouw werd volkomen vernield. Twaalf personen zijn bij de ramp om het leven gekomen, terwijl vijftig zwaar werden gewond. Dader gearresteerd. HERPEN. (N.B.) 11 Dcc. Zondagmiddag om half oen werd de politie gewaar schuwd. dat in de R.K. kerk alhier, iemand bezig was met het lichten der offerblokken. Toen de man zich ontdekt zag gLng hy er op een motorfiets vandoor. Hij had echter pech, want even bulten het dorp weigerde de motor. HU werd door de politie ingerekend. Het gesto len geld en eenige inbrekerswerktuiger werden In be slag genomen. De man bleek te zijn zekere, W., uit 's- Hertogenbosch, die reeds meermalen voor hetzelfde feit is veroordeeld. Bloedige botsingen en plunderingen. MADRID, 11 Dec. (V.D.), In de Spaansche uni versiteitsstad Salamanca is de aigemeene staking af gekondigd. Tal van winkels worden geplunderd, waarbij bloedige botsingen met de politie ontstonden en vele personen gewond werden. De politie moest later met infanterie en pionierstroepen versterkt worden terwijl politieversterkiiig uit Madrid werd ontboden. Vele personen zijn gearresteerd De staking heeft zich inmiddels naar de provincie uitgebreid. In 200 plaatsen wordt gestaakt en het autobusverkeer ligt geheel stil. Ook in Noord-Spanje is het werk neergelegd In Gijon hebben stakers de spoorrails opgebroken en electrische centrales vernield. Te Oviedo is de arena in brand gestoken. In vele mijnen in Nuord Spanje wordt eveneens gestaakt. VREESELIJKE MISDAAD VAN EEN MOEDER. Te Gladbcck, in Duitschland, is een vrouw gearres teerd, die er van wordt verdacht, hasr drie kinderen van 5 tot 7 jaar oud, te hebben ve: dronken. Slechts van een der kinderen is net lijk gevonden. De vrouw heeft bekend; zij beklaagde er zir h over, dat zij door haar man slecht werd behandeld. Ook de man is gearres teerd. Onze medewerker aan de Arrondissements-Rechtbank schrijft ons: Zaterdagavond kwamen tot viering vfn een intiem feestje naar aanleiding der verheugende tijding om trent de thans gegarandeerde veiligheid der Arrondis sementsrechtbank in een der ruime kamers van de woning van den gerechtsbode een aantal employé's der verschillende afdeelingen. heeren deurwaarders, rijksveldwacht en andere belanghebbenden bij het be houd van dit belangrijk instituut der justitie bijeen. Onder de uitvoering van een gevarieerd programma door verschillende talentvolle dilettanten onder de aan wezigen. werd dit feestavondje recht aangenaam door gebracht. In 't bijzonder moet daaronder aangemerkt worden de heer v. d. Post, een cabaret-artist. zanger, conferen cier en pianist met bijzondere qualiteiten. Groot succes verwierf hij onder meer met zijn geestig lied in Louis Davids' aantrekkelijken trant: Op de Alkmaarsche Rechtbank. Voorts toonde deze heer zich, zoowel ter begeleiding van zijn eigen nummers als in samenspel met den heer Jaques Amoureus, 'n zeer verdienstelijk violist en internationaal llederenvertolker. een uitne mend actief en muzikaal klavierspeler. Deze onver moeide cabaretier mag zonder twijfel op elke feestelijke bijeenkomst de ziel en stimulans der feestvreugde ge noemd worden. Melding moet nog worden gemaakt van het magni fiek stemmenmaterïaal onder de schijnbaar droge be dienaren der gerechtigheid, begeerenswaardig voor eiken zangdirecteur. We kunnen ook niet nalaten te wijzen op de presta ties van den oudste der aanwezigen, den rijksklerk van het parket, den heer Kok. die in een geestige causerie verschillende rechters, officieren, ambtenaren en op merkelijke voorvallen gedurende zijn nagenoeg 35-jarige ambtsperiode de revue liet passeeren. Gedurende den geheelen avond wisten deze voor een gezellige bijeenkomst onbetaalbare krachten de ianwe- zlgen aangenaam bezig te houden en de Zondag had zich reeds vele uren te voren aangediend, alvorens tot een meermalen uit volle borst bezongen afscheid werd besloten. Natuurlijk mogen wij dit verslagje niet beëindigen, alvorens een woord van dank en hulde te brengen aan den heer en mevrouw Emraering. bun familieleden en den heer Tj. Boxum. voor de voortreffelijke manier waarop deze charmante feestavond, die nog lang in aangename herinnerig zal voortleven, zoo succesvol heb" ben gearrangeerd. L. H. O. OOGONDERZOEK-IN RICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W C. VAN GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - RE FR ACTIONIST LAGEZIJDE B40 TEL.26. SCHAGEN OOGONDERZOEK GEHEEL* GRATIS Erg huisgehouden onder de rendieren. Uittocht der wolven veroorzaakt door boschbranden. l'it de Zweedsche hoofdstad wordt aan dc N. R. Ct. gemeld: De geweldige boschbranden, die dezen zomer nabij dc Finsch—Russische grens woedden, schijnen oen uittocht van groote troepen wolven naar Finsch en Zweedsch Lapland tengevolge gehad tc hebben. Er gaat geen week voorbij, zonder dat dc wolven ccn oloedbad onder de rendierkudden aanrichten en dc schade, die de Laplanders hierdoor lijden, wordt be langrijk grooter geacht dan de schade, die zij elk jaar weer ondervinden, doordat rendieren op den ertsspoorweg van Lulea naar Narvik overreden wor den. De laatste weken zijn de wolven naar hot Zui den getrokken en dezer dagen zijn do eerste troe pen in Jamtland gesignaleerd. Bij Björkvattnct is een kudde van ongeveer vijfhonderd rendieren door wolven uiteen gejaagd, waarna de rendieren hun wijk namen naar boerenhoeven, waar zij nogal scha de aanrichtten. Ook aan den Noorschcn kant van de grens hebben de wolven onder de rendierkudden huis gehouden. Zoolang het nog niet flink gesneeuwd heeft, is het vrijwel onmogelijk jacht op dc wolven te maken.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9