lldiiii Kims- De Schufdenkwestie. In- en Verkoopbureau voor 6 KEG'S THEE Ook FraÉfMietaalt niet. Spoorwegramp in Zwitserland. De WesMriesche Kanalen. c THEELEPELTJES Een Theezeefje Voor 50 punten uit de pakjes Overal Woensdag 14 December 1932. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9193 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* Inbegrepen). Groote letlers worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN Eerste Blad. Twee treinen in een tunneel op elkaar geloopen. De omvang van de ramp door de volslagen duisternis in den beginne niet te overzien. VERSCHEIDENE DOODEN EN GEWONDEN. LUZERN, 13 Dec. (V.D.). In den Guetsch-tunnel bij Luzern zijn hedenmiddag twee treinen op elkaar gebotst. Daar in den tunnel een volslagen duisternis heerscht, laat zich de omvang van het ongeluk niet overzien. Ook de oorzaak is nog niet bekend. Brand weer en reddingsbrigade dringen in den tunnel bin nen. Vier dooden en twaalf zwaargewonden. Omtrent de treinramp in den Guetsch-tunnel wordt nader gemeld, dat de St. Gotthard sneltrein 554 in botsing is gekomen met den sneltrein uit Zuerich. Tot dusverre zijn vier (volgens een ander bericht uht) dooden geborgen. Zes personen worden nog iwnist, terwijl twaalf zwaar gewond zijn. De beide amhinisten zijn om het leven gekomen. Het red dfagiwerk in den donkeren, nauwen tunnol is zeer moeilijk. De spoorweg van uit het slation te Luzern voert achter de stad langs, om zich weinige kilometers verder te splitsen. Eén tak gaat dan naar Belilnzo na. de andere naar Bazel-Zuerich. De ramp vindt zijn oorzaak duarin, dat de sneltrein uit Zuerich bij de post Sentimatt door een op onveilig staand sig naal is gereden. Gelukkig hadden de beide treinen nog niet hun volle vaart. Indien dat het geval ware geweest, had de ramp ongetwijfeld een nog veel groo ter omvang gehad. Het spoorwegverkeer naar en van het station Luzern is volkomen gestremd. Het opruimingswerk. - Verwron gen wagens vulden den tunnel tot boven aan toe. - Schokkende tooneelen toen de ongedeerd ge bleven passagiers, als kwamen ze nit een hel, naar buiten wankel den. Het oprumingswerk in den Guetsch-tunnel wordt zeer bemoeilijkt, doordat de verongelukte locomotie ven en wagons de ruimte tot boven toe vullen. Men is ononderbroken bezig met het uit elkaar halen van de ineengewrongen stukken ijzer. Het werk zal nog den geheelen nacht in beslag nemen. Na de botsing is in den tunnel door kortsluiting een brandje ont staan, dat echter spoedig kon worden gebluscht Te zeven uur waren vijf lijken geborgen, terwijl vijftien gewonden waren weggebracht. Onder de puin- hoopen bevonden zich toen geen gewonden meer. Door de botsing zijn de beide locomotieven, de ba gagewagens en twee personenwagons, die gelukkig •lechts matig waren bezet, vernield. De gewonden hebben voor het meerendeel schedelbreuken en arm en beenbreuken opgeloopen. Het was een schokkend tooneel, de ongedeerd gebleven passagiers uit den tunnel naar buiten te zien wankelen, als waren zij aan een hel ontkomen. Verscheidene hunner hadden een zenuwschok gekregen. Hot is nog niet bekend, door welke oorzaak de ma chinist van den sneltrein uit Zuerich door het op onveilig staande signaal is gereden. De directie van den Luzerner Spoorweg heeft onmiddellijk een on derzoek ingesteld. 6 dooden, 12 gewonden. Volgens de laatste mededcelingen van het station Luzern bedraagt het aantal dooden 6, het aantal ge wonden 12. Bij de botsing had de sneltrein uit Zue rich een snelheid van 70 KM.. De locomotieven reden Wheel in elkaar. De arm van een der machinisten steekt nog als een afschuwelijk waarschuwingssig naai uit de locomotief. De postwagen van een der trei nen richtte zich in verticalen stand op, terwijl een personenwagen nog boven op den postwagen werd geschoven. Een der passagiers, die bij het ongeluk een dubbele beenbreuk heeft gekregen, vertelde, dat hij drie uur lang in een afschuwelijke houding onder de ruïnen op zijn redding heeft moeten wachten. Ook sommigen der overige gewonden moesten twee tot drie uur wachten, tot zij geholpen konden worden. De red dingsbrigade kon slechts met de grootste omzichtig heid te werk gaan, daar de wagens zoo zeer waren gekraakt, dat zij ieder oogenblik volkomen uiteen konden vallen. De duisternis maakte den arbeid nog moeilijker. 13 dooden? Een nog later bericht meldt: Het aantal dooden bij het spoorwegongeluk bij Lu zern is nog gestegen. In den loop van den avond zijn 3 zwaar gewonden overleden, zoodat het aantal dooden thans 9 bedraagt. Bovendien worden nog 4 personen vermist, waarvan men aanneemt, dat zij dood onder de overblijfselen liggen. Het aantal doo den zou dus in totaal 13 bedragen. In den van Luzern naar Bellinzona rijdenden trein bevond zich ook een veetransport. Het angstige ge loei van het vee en de noodkreten der gewonden wa ren vreeselijk om aan te hooren. De niet gedoode die ren konden slechts met groote moeite één voor één uit den tunnel worden gebracht Gedepnteerde Staten handhaven ten volle hnn standpnnt, dat het gewenscht is, met de uitvoering van de plan nen voort te gaan. Met betrekking tot de vraag, of ten be hoeve van het Westfriesche kanalenplan reeds bijdragen van Staat en gemeenten zijn ontvangen, zeggen Gedeputeerde Staten op het algemeen verslag der afdeelingen over de begrooting voor 1933, dat onlangs ter za ke van het kanaal StolpenSchagenKol- horn aan de gemeenten en waterschappen, welke voor den aanleg van dit kanaal een subsidie hebben toegezegd, alsmede aan het Rijk, betaling van de eerste bijdrage is ge vraagd. Ged. Staten handhaven ten volle hun standpunt dat het gewenscht moet worden geacht met de uitvoering van de kanalen- plannen voort te gaan. België weigert te betalen. Eenparig besluit van den ministerraad. BRUSSEL, 13 Dec. (V.D.). In de kabinetszitting van hedenavond heeft de Belgische regeering beslo ten, de op 15 December vervallende termijnen van de Belgische schuld aan Amerika niet te betalen. De Belgische regeering is daarna afgetreden. Het besluit werd met algemeen stemmen genomen in een zitting van het kabinet welke hedenmiddag onder voorzitterschap van graaf de Broqueville plaats had Het werd gemotiveerd met den finan- cieelen toestand des lands, alsmede met het politiek karakter der schuld. In den loop van de zitting herin nerde de minister van Nationale Verdediging, Theu- nis. die in 1925 had deelgenomen aan de onderhan delingen over het Amerikaansch-Belgische schulden- acoord, aan de omstandigheden, ondpr welke het ac- coord indertijd werd gesloten, terwijl hij ook wees op de strekking dier overeenkomst. Nog geen beslissing te Parijs. De po sitie van Herriot bedreigd. Ook in Frankrijk staat de schuldenkwesties op het oogenblik in het brandpunt der publieke belang stelling. De positie van het kabinet-Herriot is gister als ge volg van het verloop der politieke gebeurtenissen in verband met de scbuldenbetaiing op 15 December a.s in hoogst ernstige mate verzwakt, daar thans ook de socialisten een voorstel hebben ingediend, de December-betaling uit te stellen en een algemeene conferfentie tot regeling van het schuldenprobleem bijeen te roepen. Het voorstel van de Fransche regeering voor de nota aan Amerika. De Fransche regeering heeft de Kamer voorgesteld, de volgende nota aan de Vereenigde Staten te rich ten: 1. De Fransche regeering neemt kennis van het antwoord van staatssecretaris Stimson van 8 Decem ber, waarin de regeering der Vereenigde Staten ge waagt van de mogelijkheid van een onderzoek van a .e elementen, die de Fransche eisch en haar behan deling door Congres en Araerikaansche volk betref fen. Bevredigende werking van het in- en ver koopbureau te Alkmaar. Ook in 1933 blijft het voort bestaan. In de memorie van antwoord op de Provinciale be grooting van Noordholland voor 1933 lezen wij, dat het in- en verkoopbureau voor tuinbouwproducten, geves tigd te Alkmaar, dat op 31 October zijn werk begon, tot nu toe ongestoord zijn taak heeft gedaan en bijzondere moeilijkheden deden zich iaarbij niet voor. De direc teur heeft met vele instellingen van maatschappelijk nut in den lande contact verkregen en over de medewer king van die zijde valt niet te klagen. Dit is evenmin het geval met den handel, omdat het bureau zich op den grondslag van het rapport der commissie-Minderhoud heeft gesteld en dus met den afzet zijner producten zoo min mogelijk op het terrein komt, waarop de gewone handel zich beweegt. Ook de afzet van daarvoor in aanmerking komende producten als veevoeder door tusschenkomst der plaat selijke landbouworganisaties heeft een bevredigend ver loop, zoodat van 31 October af geen producten, welke den minimumprijs aan de veiling niet konden opbren gen, behoefden te worden vernietigd. Een gunstige omstandigheid. Een gunstige omstandigheid is voorts, dat althans voor 1932 het beschikbare bedrag van f 100.000 niet al leen ruim voldoende is, dooh, naar het zich laat aan zien, lang niet zal worden verbruikt. Voor een deel is dit een gevolg van het feit, dat de groote hoeveelhe den nog aanwezige vroege aardappelen buiten de rege ling zijn gebleven, doordat er tot voor kort geen be hoefte aan was gevoeld, voor dit product een minimum prijs vast te stellen. Aan den minister is intusschen ge vraagd te willen bevorderen, dat ook voor de vroege aardappelen een minimumprijs wordt bepaald en de mi nister heeft reeds gemeld, dat het Centraal Bureau daartoe binnenkort zal ovrgaan. Deze aardappelen, wel ke in normale tijden in het najaar niet meer ter veiling worden aangeboden, z(jn uitsluitend, maar dan ook uit stekend geschikt voor veevoeder en het in- en verkoop bureau heeft daarvoor een zeer groot aantal bestellin gen ontvangen. Ged. Staten hebben den indruk, dat het bureau in grooten kring bevrediging wekt, niet het minst bij de tuinders zelf, die daarvan twee voordeelen genieten. Ten eerste incasseeren zij een. al is het dan slechts ge ringe, opbrengst voor hun aangevoerde voortbrengselen en behoeven zij deze niet te vernietigen; ten tweede worden deze producten aan den handel onttrokken, zoo dat zü niet. zooals voorheen, prijsdervend voor de an dere producten werken. Het is thans nog de vraag, in hoever het bureau zijn taak in 1933 zal kunnen vervullen met het voor dat jaar aangevraagde bedrag van f 100.000. Ged. Staten zijn niet in staat, deze vraag te beantwoorden, omdat er geen enkel gegeven bestaat, waaruit kan worden afge leid, van welken omvang de hoeveelheden zullen zijn, welke den minimumprijs niet opbrengen. Intusschen geeft de omstandigheid, dat de regeering voornemens Is voor 1933 de steunverleening, voor 1932 aanvaard, voort te zetten, aanleiding de toekomst niet al te somber in te zien. Ged. Staten zijn na overweging van een en ander voornemens het in- en verkoopbureau ook in 1933 te laten voortbestaan. Het spreekt vanzelf, dat, zoodra we derom meer normale tijden aanbreken, deze crisis-instel ling zal moeten worden opgeheven. Een adres van den R.K. Middenstandsbond, waarin erkenning gevraagd wordt van den georganiseerde!! handel. Geheel los van het bovenstaande vinden we nog het volgende bericht vermeld: De provincie Noordholland heeft, zooals bekend ls, een bureau voor in- en verkoop van tuinbouwproducten opgericht, dat ten doel heeft in dezen crisistijd vernie tiging van producten, die aan de vellingen onverkoop baar blijken, te voorkomen en den producenten althans een zekere tegemoetkoming in de productiekosten te verschafen. Het heeft de aandacht getrokken van den R.K. Mid denstandsbond in het Bisdom Haarlem, dat in de com missie van toezicht op dit in- en verkoopbureau wel de verschillende land- en tuinbouworganisaties zijn verte genwoordigd. doch dat de organisaties van den handel in aardappelen, groenten en fruit of van den midden stand in deze commissie geen vertegenwoordiging heb ben gekregen. In verband hiermede heeft de bond zich gewend tot Ged. Staten van Noordholland, met het verzoek hierin alsnog wijziging te brengen. Het is toch de bedoeling, aldus de bond in zijn adres, dat de producten, welke door het In- en Verkoopbureau worden aangekocht, in de eerste plaats als menschelijk voedsel zullen worden gebruikt. Hiermede treedt het bureau op het terrein van den handel, zij het dan ook, dat bij het bureau voorap staat, en ook moet voorop staan, dat alleen tuinbouwproducten worden verschaft aan instellingen, die tegen normale voorwaarden die pro ducten niet zouden koopen. Het is de bedoeling van het Bureau om niet in con currentie te treden met den handel. Daar dit de bedoe ling is, zou de Bond het echter ten zeerste gewenscht achten, dat in de commissie van toezicht op het bureau een vertegenwoordiger van den georganiseerden handel zou worden opgenomen, teneinde ook ln de practijk te voorkomen, dat tusschen de werkzaamheden van het Bureau en den normalen handel een conflict ontstaat. Vlekvrije stevige Chroomsilver |'v oi 4 Taarfvorkjes of - verkrijgbaar v--'.'-.V.. 2. De Fransche regeering verlangt derhalve de on verwijlde opening van onderhandelingen ter correctie van een toestand, die reeds thans in strijd is met de feitelijke situatie. Deze feitelijke situatie is een ge volg van het op verlangen van president Hoover ver leend moratorium en van de maatregelen, die uit het moratorium voortvloeiden. 3. De Fransche regeering zal op 15 December 19.261.432,40 dollar betalen, maar verlangt, dat deze betaling in rekening wordt gebracht in de toekom stige overeenkomst. 4. De Fransche regeering stelt de regeering der Vereenigde Staten er van in kennis, dat Frankrijk, zoolang de door het moratorium gesch ipen toestand zal voortduren, niet in staat zal zijn. verder de lasten te dragen van een regeling, die slechts gerechtvaar digd zou kunnen worden door de schrapping der her stel-betalingen, wanneer niet een nieuwe algemeene regeling der internationale schulden wordt gevonden. Engeland zendt een nieuwe nota. Het Engelsche kabinet is gisteren in speciale zit ting bijeengekomen, om nogmaals tc beraadslagen over de schuldenkwestie. Besloten werd, een nieuwe nota aan de regeering der Vereenigde Staten te richten, in antwoord op de Amerikaansche nota van 11 dezer. Een nader Reuter-telegram meklt. dat de niouwe Britsche nota aan de Amerikaansche regeering reeds heden door den Britschen gezant te Washington aan Stimson is overhandigd. Er wordt in verklaard, dat de Britsche regeering den 15 December termijn zal betalen. De beslissing Is hedenmorgen om 5 uur gevallen. - Geen betaling aan Amerika. - Dit beteekent te vens het einde van bet kabinet Herriot. Uit Parijs ontvingen we hedenmorgen hgt telefonische bericht: De beslissing over de vraag of Frankrijk de morgen vervallende betalingstermijn aan de Vereenigde Staten zal betalen, is heden morgen kwart over 5 gevallen. Deze beslis sing beteekent tevens het einde van het ka binet-Herriot. De Kamer heeft het voorstel van den radicalen afgevaardigde, die het voorstel van de regeering had overgenomen, toen de ministerpresident de vertrouwens kwestie stelde, met 402187 stemmen ver worpen. De betaling aan Amerika zal dus niet geschieden. De minister president zal zich vanmorgen naar Elysee begeven om den president der Fransche re publiek het ontslag van het kabinet aan te bieden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1