Sparta KVronel Ds. N. J. C. Schermerhorn te Wieringen. HET HAAGSCHE DRAMA Overgedaan aan het P.E.N. Noodweer boven Sydney. Tegen een boom gereden. Berlijnsche gemeenteraad bestormd. Een angstig half uurtje. W ER IN OE v J.I. Donderdagavond had in café Scheltus een open- oare vergadering plaats uitgeschreven door de „Vrije Groep', afdeeling Wieringen. Als spreker trad op Ds. N. J. C. Schermerhorn, met als onderwerp „Het recht der zelfverdediging". De zaal was eivol toen de heer Vergaaij de verga dering opende, en dit verheugde hem ten zeerste. Vervolgens verkreeg Ds, Schermerhorn het woord. Men zal zich afvragen zegt spr., wat er mede bedoeld wordt „Het recht der zelfverdediging". Hiermede wordt bedoeld het nationale recht wat ieder levend wezen heeft. Dit recht te verdedigen en te be strijden wanneer men bedreigd wordt. Dit wordt ook erkend. Wanneer men wordt aangevallen en zich ver dedigt, zal lederen rechter U vrijspreken door te zeg gen: .hij heeft gehandeld uit zelfverdediging". Dit niet in ons land, maar in alle landen der wereld. Maar he laas. het recht van zelfverdediging heeft een wijziging ondergaan, is verworden, is ontaard in aanval en ver overing. wy moeten teruggaan, zegt spr., eeuwen terug, toen men geheel anders leefde als nu. Toen de men schen afhankelijk waren van wat de natuur hun schonk en men nog niets wist van de productieve wijze van handelen als nu. Deze menschen leefden in groepen en stammen en zochten die plaatsen op, waar ze in hun onderhoud konden voorzien en een gemakkelijk bestaan konden vinden. B.v. waar het meeste wild, visch enz. te vinden was. Echter waren er ook stammen, de z.g. nomaden-stammen. Deze trokken met hun vee de we reld rond naar de beste weidestreken te zoeken en de gevolgen waren noodwendig, dat ernstige botsingen plaats hadden tussohen de stammen. Er kwam dus et rijd om de beste paatsen om ln het onderhoud te voor- rien. Een strijd om zich te kunnen handhaven. Deze etrijd komt in de oudheid overal terug en was het be gin van oorlog, tevens van het militarisme. Het mlli- tairisme heeft zijn ontstaan te danken aan de vrede lievendheid der menschen. Ook onder die oude stam men leefde toen al de angst door anderen van hun plaats te worden verdrongen. Zij wilden echter werken en zwoegen en alsdan later de vruchten binnenhalen. Echter vormden de naburige stammen een bedreiging. Dit alles was dat er een groep menschen ontstond die het heft in handen nam en beloofde te zullen war ken, hen te zullen oefenen indens trijd, voor hen wape nen te maken en hen voor mogelijke belagers te vrij waren. Toen kwam het dat deze groep van menschen de opperheerschappij kregen en laten kwamen met het be kende „wij doen wat voor jullie en dat moet betaald worden". Vandaar dat ze een schatting moesten beta len, de z.g. lOden. Geeft iemand macht en er zal mis bruik van gemaakt worden. En toch was de oorlog in die dagen gerechtvaardigd. Thans zijn de tijden anders. Toch heeft het den schijn of 't Inderdaad nog zoo is door te zeggen, wij mllitairisten zijn er voor, te waken voor de veiligheid. Neen wij zijn er voor te lewen ten koste van het volk. Oorspronkelijk was 't voor den mensch niet stoffelijk onder te gaan. Wij zijn dierlijke wezens waarin langzamerhand een tweede mensch te ontstaan die niet wil alleen een stoffelijk bestaan, maar opeischt het recht der zelfverdediging. De mensch heeft een recht Dit is revolutionnair. Doe niet me aan den mllltairistlsch aanslag op de vrijheid Vecht voor uw persoonlijkheid en staat revolutionnair tegenover de wereld en het milltairisroe. Handhaaft U tich tegenover het militairlstische, dat een aanslag pleegt op de menschelijkheid, het wezen dat werkzaam «ptreedt in den oorlog en zich kenmerkt door anderen taod te schieten. Wij moeten streven naar de verede onzer persoonlijkheid, streven, te worden tot ster fte karakters enz" te zoeken naar een leven in overeen stemming met het geweten en zich zelf weet als goed zuiver en rein Wat is het militairisme, zegt spreker Militairisme heeft menschen noodig die niet luisteren naar zich zelf. Het streeft er naar van den mensch een zoeker en een strever te maken, en staat dan gelijk als een automaat. Een mensch die niet meer luistert naar zijn geweten, maar alleen naar de stem van zijn superieuren, Dit Is het waarachtig wezen van het militairisme Discipline en zonder dat niet bestaanbaar Het onderdrukt en ver moord 't geweten en de soldaat wordt van mensch tot vechtautomaat gedegradeerd Het ls een ziekelijk tmensch die in staat is anderen te dooden Ik zou het niet kunnen zegt spreker want steeds zou de gedachte •bij mü zijn: ik heb een mensch gedood. Hoe is het mogeiyk dat menschen tegenover elkander staan met vernielende wapenen Zij moesten zich reken schap geven dat het niet aangaat als honden op elkaar aan te vallen Spreker haalt een gezegde aan van Frederlk de Groote die zei: als mijn soldaten gaan denken blijft er geen in 't gelid Wij richten ons thans naar de menschen met de woorden: eischt het recht van zelfverdediging en persoonlijkheid dat door het militairisme wordt aangerand. Het ls gerechtvaar digd en een goede daad dienstweigeraar te worden en deze gedachte leeft ook bij de beroepsmilitairen Zie wat eens de president der Vereenigde Staten, Wilson, zeide: De oorlog is niet anders dan een handelsonder neming. Het ls een belang van een kleine groep men schen die noodzakelijk oorlog moeten hebben Dit zijn de industrieën zooals mijnen, petroleum enz. En toch begrijpen heel veel menschen dit niet Die zijn nog altijd dom en zeggen: wanneer er oorlog komt wü trekken op voor ons vaderland om het te verdedi gen. De kapitalisten hebben een belang, n.1. voort biyven bestaan van het militairisme, als mensch hoog te staan, vroom en christelijk zijn, ongeacht welken godsdienst, maar allen moeten buigen voor een God, die bestaat bij de kapitalisten uit een klein kastje, dat de brandkast is. Neen, het volk heeft recht zich zelf te verdedigen, stof felijk cn redelijk tegen hun grooten vijand, het kapita lisme. militairisme en oorlog. Hierna is het pauze. Deze wordt door den heer Ver gaaij benut eenige mededeelingen te doen over verga deringen, die in voorbereiding zijn, terwijl tevens ver kocht werd de verboden radiorede van Jack Erka. Na de pauze verkrijgt Dr. Schermerhorn wederom het woord en zegt gewezen te hebben op het gevaar van het militairisme. Er wordt nog steeds geschermd met voor te spiegelen een redeiyk bestaan voor de menschheid. Dit is echter misleiding. Is een leuze, een fase. De oorlog moet een leuze hebben en de oude leuze is nog steeds dat men moet strijden voor het bestaan en afhankelijkheid van ons volk. Er moet echter niet geschreven worden voor ons volk. maar voor de heerschers. Zie ook de leuze der oude Romeinen. Het is goed en zalig voor het vaderland te sterven. Neen het zijn de kapitalisten die den oorlog willen en spreker kan dit met be wijzen staven. In den grooten wereldoorlog verkocht «Ingeland aan Duitschland oorlogstuig, hetzelfde deed Duitschland tegenover Frankrijk, dit alles moest (laar anders ds staten den oorlog niet konden voort zetten. De soldaten werden dus met hun eigen fa brikaat doodgeschoten. Dit alles is na den oorlog bekend gemaakt. Dit is echter voorbij Thans moe ten wij ons rekenschap geven voor den toekomstigen oorlog, welke in voorbereiding is. En hoe in voor bereiding! Niet meer als vroeger leger tegen leger, niet. in loopgraven als in den afgcloopen oorlog 1914- 1918. maar een luchtoorlog welke ook tegen de bur gers gericht is. Reeds zijn er vliegtuigen in aanbouw tt>et een veel grootere draagkracht dan in den afge- loopen oorlog. Zij kunnen 'n ontelbaar aantal bommen vervoeren en ze uitstrooien over de dichtbevolkte plaatsen en dood en verderf aanbrengen. Dit geldt vooral waar industriën ziin. die munitie aanmaken. Zoodoende worden deze op verspreide plaatsen in ons land gebouwd en gevestigd, zie naar den Haag, Hem- j Y Dordrecht en Twente. De vliegtuigen hebben vf> h vorigcu oorlog reeds bewezen vernieling en i -i u te liUnnen aanbrengen Zie de luchtraids der tschers over ParÜs en Londen, waar ettelijke bur gers werden gedood, door de uitgestrooide bommen, Er is niets geleerd van dien oorlog. Wij hebben het Kellog-pact en te Genève de Volkenbond. Er wordt in Genève vergadert en gesproken over den vrede en toch bewapenen de naties zich steeds meer en meer, ondanks dat de Volkenbond bestaat. De oorlog is buiten de wet en onzedelijk zegt men, en spr. her innert zich een gezegde van Multatuli: „Door gebrek aan zwaarte omhoog gevallen". Wij moeten echter goed begrijpen en beseffen ons recht van zelfverde diging, ons verzetten tegen iederen oorlog. Spreker geeft thans nog voorbeelden over den strijd met de chemische producten, die in den komenden oorlog gevoerd zal worden. Dit zijn giftige gassen, die, dood en verderf verspreiden. En spr. betreurt het, dat in Amerika in de plaats Etswold zulke knappe koppen bezig zijn met de uitvinding van een gas dat nog veel verderfelijker moet zijn. Verder dat een Duitsche dokter een boek heeft uitgegeven, dat schrijft over den komenden gif- en brandoorlog. Toen spr. dit boek las, dezen hem de haren te berge. Een bom met gas kan in een omtrek van verscheidene kilometers alles dooden, terwijl de brandbom een zoodanige hitte verspreidt, dat aan blusschen niet te denken valt. Ook de traangasbommen zijn verschrikkelijk. Zij veroorzaken geen reuk en zijn onzichtbaar.. De bommen zijn zwaarder dan de lucht, zoodat de men schen ten doode zijn gedoemd. Verder is er nog een kwaad. Dit zijn bacillen die kunstmatig gekweekt worden, de z.g. pest-, typhus-, cholera-bacil. Deze ba cillen worden in een flesch die maar een paar centen kost, per vliegmachine uitgeworpen en de bacillen vinden hun weg, dood en verderf zaaiend. Spreker hoopt, dat het hem gelukt is de vergade ring te doen gevoelen dat de nieuwe oorlog een be dreiging voor ons volk is. De ondergang van onzen cultuur. Het is de roeping van den mensch om op te komen voor het recht van zelfverdediging, het bestaan der volken, het behoud van het leven en dit leven te verdedigen. Spreker roept allen op tot den strijd; allen zich een te voelen en zich het recht van zelfstandigheid moeten toepassen, te breken met de macht die de voiken bedreigen. (Applaus.) Op een vraag van een der aanwezigen, hoe het komt dat in den oorlog nooit generaals en andere per sonen worden gedood, zegt spreker blij te zijn dit te kunnen behandelen. Voor dezo heeren bestaat geen gevaar. De verschillende hoofdkwartiers zijn zooda nig gelegen én worden beveiligd tegen de aanvallen. De piloten weten dit en die kwartieren worden ver meden. Dit ook al weer ten koste van het volk. Ver der zegt spreker, dat in vredestijd groote manueuvre's worden gehouden. Ziet naar Italië. Dan komen de verschillende officieren der landen er naar kijken. Zoo is het gebeurd, dat de vertegenwoordiger van Sovjet-Rusland die van Itali^ complimenteerde met de schitterende uitrusting der Italianen op oorlogs gebied. Na nog eenige vragen beantwoordt te hebben op het gebied der dienstweigering, sluit voorzitter de ergadering na een woord van dank te hebben ge richt aan Ds. Schermerhorn voor zijn rede, de ver gadering. Aan de deur was gelegenheid iets bij te dragen voor het cantine fonds voor dienstweigeraars en met gulle hand werd iets geofferd. Sportnieuws voor a.s. Zondag Succes IIH.R.C. 3. Aanvang 2 uur. Petten ISucces L Vertrek 1 uur. Oudesluis nSucoes 3. Vertrek 1 uur. L. Rljvereeniging „Wieringen", bij gunstig weer ver- zamelen bij Conoordla. DEN OEVER. Afsluitdijk WieringenFriesland. De ingenieur bij de Zuiderzeewerken te Den Oevér maakt bekend aan belanghebbenden, dat de afsluitdijk naar Friesland voorlooplg nog voor alle verkeer blijft gesloten. Advents-samenkomst, Woensdagavond werd ln het Chr. Tehuis voor Zul- derzeewerkers te Den Oever een bijzondere Advents- bijeenkomst gehouden. Gesproken werd over de betee- kenis van het Kerstfeest. Sprekers waren Dr. J. Bosma van Krabbendam Ds S. U. Zuldema van Anna Paulowna. Mede werking werd verleend door het Gereformeerd Zang koor „Sursum Corda" dlr. Job. F. Asma. De toegang tot dezen avond was vrij. Overboeking overschotten 1931. Spoorweg afsluitdijk. Bij K. B. van 1 December j.J. No. 572 is f 20.000 uit getrokken op art. 297 van het IXe Hoofdstuk der Rijks- begrootlng voor het dienstjaar 1931, als restant overge,- boekt naar de begrooting voor 1932. Het betreft hier den aanleg van een spoorweg over den afsluitdijk door de Zuiderzee met verbindingen aan de spoorwegen Am sterdamDen Helder en HarlingenNieuwe Schans. Bekendmaking. De directeur-generaal der Zuiderzeewerken maakt be kend, dat, wegen? werkzaamheden aan de schutsluis te Den Oever op 3 en 4 Januari 1933 deze gedeelteiyk ge stremd zal zijn, zoodat sohepen, welke op die dagen van de sluis gebruik zullen maken, meer of minder belang rijke vertraging zulen ondervinden. ANNA PAULOWNA Vrydagavond werd en overstaan van Notaris Koo- raen te Wieringerwaard in het café van den heer Jb. Borst te Breezand publiek gepresenteerd een woonhuis met schuur, erf en bouwland, samen groot 1.46.10 H.A. aan den Verlengden Stoomweg en eigendom van den heer L. Star. Het geheel heeft bij inzet kunnen gelden f 3275, welk bod door den heer G. Smit werd gedaan. Volgende week afslag. Officieele mededeelingen voetbalvereeniging B.K.C.: A.s. Zondag is het eerste vrij. Het tweede speelt thuis om 2 uur tegen H.R.C. 6. Het derde speelt uit om 2 uur te Julianadorp tegen J.V.C. 2. Met de Kerstdagen zijn geen competitiewedstrijden vastgesteld. BREEZAND. Verkooplng. Donderdagmiddag had In café Borst de verkooplng bij opbod en afslag plaats van de eigendommen van den heer H. Timmer Gz,, bestaande uit de volgende percee- len: le. een woonhuis met tuin en erf aan den Zwarteweg, groot 17 a. 53 ca.; 2e. een woonhuis met schuur en tuin, groot 22 a. 20 c.a.; 3e. een bollensohuur met tuin, groot 36 A. 90 e.A., en 4e. bloembollenland, groot 3 H.A. 41 A. 40 c.A. Perceel 1 werd ingezet op f 5000, het bod niet ver hoogd en bij afslag niet gemijnd; Perceel 2 ingezet op f 13000, niet geboden, op f 16 gemijnd door N.V. Tim- mer's bloembollenhandelPerceel 3 inzet f 3000, niet ge boden, niet gemijnd; Perceel 4 Inzet per kwart bunder f 250, geboden tot f 375, niet gemijnd. Hoogste bod voor het geheele perceel dus f 5121. Combinatie 2 en 3 f 6016 in bod, niet verhoogde, niet gemijnd. Combinatie 2, 3 en 4. In bod op f 11137. niet verhoogd, niet gemijnd. Combinatie 1, 2, 3 en 4. In bod op f 16137, bod nietverhoogd, op f 1200 gemijnd door den makelaar H. Peper te Haarlem. BILJARTVEREEN. HOLL. NOORDERKWARTIER. Door het verliezen van Keijzer tegen Van Lochem, zijn Keijzer en Slikker thans precies gelijk; beiden hebben van de 7 partijen elk 5 gewonnen en valt Zon dag te Anna Paulowna de beslissing, waar Keijzer cn Slikker hun laatste partij spelen des middags 12 uur. B O O OW OU D De heer D. Breebaart, vroeger alhier woonachtig, re serve 2e luitenant der militaire administratie, ingedeeld bij 2 R.OA te Naarden, is by Kon. Besluit van 13 De cember jJ. bevorderd tot jRes. le luitenant by genoemd dienstvak, zulks met ingang van 1 Januari a.s. BARSINGERHORN KOLHORN. Als teeken dat er opheden veel gebrek aan werk is, bleek by de aanbesteding van slootwerk voor den pol der Waard en Groet, waarvoor niet minder dan 29 in schrijvers waren, hiervan waren de gebr. Korver van Oude Niedorp het laagst, aan wien het werk ook is ge gund. R AREN K ARSPET Afscheid van Secretaris Dam. Beëediging van den nieuwen Secretaris. De raad dezer gemeente Is bijeengeroepen tot eene vergadering op Vrijdag 23 December 1932, des namid dags drie uur. De agendapunten zijn: 1. Afscheid van den heer J. Dam als Secretaris, Ont vanger en Ambtenaar van den Burgeriyken Stand der gemeente; 2. Beëediging van den heer G. H. Esslng, als Secreta ris en Ontvanger der gemeente Harenkarspel. KOE OR AS JULIANADORP. Bond van Landpachten, afd. Julianadorp. Bovengenoemde afdeeling hield Donderdagavond een openbare vergadering in het lokaal van het café Prins Hendrik, van den heer A. Kossen. Een 59-tal belangstellenden was aanwezig. Spreker was de heer L. Rinzema uit Woerden, en had als titel aan zijn onderwerp gegeven: Gevaren die dreigen. De voorzitter van de afd. de heer P. van der Veer, opende met een woord van welkom de vergadering. Daarna is het woord aan den heer Rinsema, die de pachtwet en de wijzigingen ervan behandelt, de uitvoering van de wet bespreekt en op de noodza kelijkheid wijst dat de hypotheekboeren steun ont vangen. Verschillende wenschen van den Bond wor den naar voren gebracht en spr. oordeelt dat met alle macht protest moet worden aangeteekend tegen de wijze waarop de crisispachtwet in haar huidigen vorm wordt toegepast. Eenige nieuwe leden traden tot de afdeeling toe. Bezoekt ZONDAG a.s den belang rijken Competitiewedstrijd, 4e klas K.N.V.B. terrein LOET. Aanvang 2 uur. Eenir licht in den moord op een vrouw in de Naaldwijkschestraat. De getui gende kellner in arrest gesteld. Er schijnt eenig licht gekomen te zijn in het drama dat zich in den nacht van Maandag op Dinsdag in de Naaldwijkschestraat in Den Haag heeft afgespeeld, en waarvan een 25-jarige vrouw het slachtoffer is ge worden. De politie schijnt voldoende gegevens in handen te hebben gekregen om den kellner, die aan de politie gegevens en een signalement verstrekt had, aan te houden, als vermoedelijke dader. Deze kellner is de 40-jarige J. P., wonende Naaldwijkschestraat 97. Don derdagochtend is de man op het hoofdbureau van po litie ontboden voor het verstrekken van inlichtingen. Hij is toen opgesloten. De aangehoudene geeft een signalement, dat op hemzelf slaat. Omtrent de motieven, die de politie ertoe geleid hebben den kellner als den vermoedelijken dader te gaan beschouwen, wordt het volgende gemeld: Het signalement, dat de man opgaf, klopte volko men met zijn eigen signalement. De vrouw van den kellner, die ook gehoord is en die, naar zij zegt, toe vallig uit het raam lag (het was midden in den nacht en zeer donker) gaf precies hetzelfde signale ment op. De kellner verklaarde, dat hij thuis kwam uit een café op den Parallelweg en de Naaldwijkschestraat inliep. Hij hoorde toen de deur van het perceel, waarin het drama zich afspeelde, dichtslaan en kwam een man tegen, van wien hij het signalement opgaf. Dezo man was uit het bedoelde perceel gekomen. Re volverschoten had hij niet gehoord. Dit kan onmogelijk kloppen, omdat vaststaat, dat de schoten gelost zijn, nadat de deur reeds dicht was. De kellner moet dus de schoten gehoord heb ben. De aangehoudene bekent, de vermoorde vrouw bezocht te hebben. Voorts is gebleken, dat de aangehoudene 's avonds om 8 uur een bezoek aan de vrouw, die gedood is, gebracht heeft. Dit heeft hij echter bij zijn aanvan kelijk verhoor verzwegen. Dat hij de vrouw inderdaad bezocht heeft, bekent de man thans. Verdacht is ten slotte nog, dat de kellner, thuis komende en van de juffrouw, die boven woonde, hoo- rende dat er een moord gpleegd was, terwijl hij zulke belangrijke gegevens wist, rustig naar bed is gegaan en zich niet onmiddellijk met de ter plaatse komende politie heeft verstaan. Dc revolver, waarmee het misdrijf is gepleegd, is nog niet te voorschijn gekomen. Wel heeft men voor de deur van het bewuste perceel een halve-gulden- stuk gevonden. De aangehoudene ontkent hardnekkig iets met den moord uitstaande te hebben. Ook vrouw van gearresteerde verhoord. Later wordt nog gemeld, dat in den loop van den middag ook de vrouw van den gearresteerden kellner op het hoofdbureau van politie aan een verhoor is onderworpen. In den tuin van verdachte's huis is on der den grond verstopt een revolver gevonden. Dit wapen was echter zoo doorgeroest, dat het er vele jaren gelegen moet hebben. Hiermede kan de moord niet zijn gepleegd. Ook de gemeente Obdam. De Raad der gemeente Obdam besloot in zijn eer gisteren gehouden zitting met algemeene stemmen tot overdracht van het gem. electr. bedrijf aan de Provincie Noordholland. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 771 m.M. Vooruitzichten: Waarschijnlijk nog droog weer. Temperatuur: 5 gr. C. is 41 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogzi]de E 103, Schagen Gedipl. Opticien - Refraetionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Meteoorsteen ln de stad neergevallen. Vier winkels vernield. Groot aantal per sonen gewond. Een onweer van ongekende hevigheid heeft volgens een Reuter-bericht te Sydney in Nieuw Zuid Wales (Australië) buitengewoon groote schade aangericht. Een reusachtige meteoorsteen vernielde vier winkels in het Noorden der stad: in andere wü'ken werden daken weggerukt, huizen vernield en ruiten verbrijzeld. Een groot aantal personen werd ernstig gewond door vallende ruiten en schoorsteenen en in het ziekenhuis opgenomen. Een knaapje werd door den bliksem ge dood. Doodelijk auto-ongeluk onder Putten. Inzittende vrouw het slachtoffer. Gistermorgen omstreeks 4 uur heeft te Hoef onder Putten een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto van de Roode Express uit Groningen reed op den Rijksstraatweg, vermoedelijk door het slechte zicht, tegen een boom. In den auto zat het echtpaar Davids uit Anlo (Dr.), mede-eigenaars in de auto onderneming van de Roode Express, die op reis wa ren naar een zieken zoon in Amsterdam. De 63-jarige vrouw werd op slag gedood. De man en de chauffeur kwamen met den -schrik vrij. Het lijk van de vrouw is naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats te Putten vervoerd. De auto is ernstig beschadigd. 25 vrouwen eischen brood en kleoding. Wolff meldt uit Berlijn: Tijdens de raadszitting kwam het Donderdag tot onbeschrijflijke tumultscènes Toen een communis tisch gemeenteraadslid aan het woord was, werd plotseling de deur der zittingszaal opengerukt en on geveer vijf en twintig vrouwen drongen onder luid geschreeuw de zaal binnen. Zij riepen o.a.: wij ver langen brood, winterkleeding en kolen voor onze kinderen! De vrouwen beklommen de sprekerstribunes, bezet ten de banken van burgemeester en wethouders, be schimpten de niet-communistische raadsleden, enz. Kortom een kwartier lang heerschte er een onbe schrijflijk lawaai. Inmiddels was de politie gearriveerd, die echter niet behoefde in te grijpen, daar de demonstranten op aandringen van enkele raadsleden de zaal reeds verlaten hadden. Aan een goederenwagen hangend met een vaart van 100 K.M. in den nacht. Naar het „Berlingske Tidende' meldt, heeft dezer dagen een Deensche treinbeambte een avontuur be leefd, dat hem nog lang zal heugen. Hij deed dienst in den nachtexpress uit Kopenha gen en had in het station Nyborg eenige goederen uit een goederenwagen gelost. Voor het geval de trein bij zijn terugkeer reeds was begonnen te rijden, had hij de deur van den goederenwagen half open laten staan, ten einde er op het laatste oogenblik in te kunnen springen. Een man, die de luchtrem ging na kijken in den wagen, had echter tijdens de afwezig heid van den beambte de deur dicht gedaan, waar door deze van binnen gesloten was. De beambte kwam terug, de trein zette zich in beweging en hij sprong als gewoonlijk op de treeplank en greep naar het handvat van de deur, er was geen beweging in te krijgen! Inmiddels kreeg de trein een hoe langer hoe grooter vaart, de beambte wist dat deze 100 km. zou worden en hij klemde zich stevig vast aan het hand vat. Oe koude luchtstroom liet zich duchtig voelen, maar hij hield zich krampachtig vast alsof, eigen lijk omdat, zijn leven er van afhing. Toen de trein eindelijk na een half uur in Odense stilhield, waren zijn handen verstijfd en had hij geen gevoel meer in zijn lichaam. Men bracht hem weer wat op zijn verhaal en den volgenden dag deed hij weer gewoon zijn dienst. OUDSTE INWOONSTER VAN AMSTERDAM OVERLEDEN. Gistermiddag is in den ouderdom van bijna 103 jaar overleden, mevr. de wed. Chr. Sas-Poulviquet, de oudste inwoonster van de gemeente Amsterdam. Zij zou juist Tweeden Kerstdag a.s. het feit her denken, dat zij 103 jaar oud werd. Zij was tot op het laatste oogenblik nog flink van geest geweest. De begrafenis zal plaats vinden Dinsdag a.s. te half twee on da OosterbaaraafnlaAt*.

Schager Courant | 1932 | | pagina 11