Kantongerecht te Schagen. Binnen de muren van Tarifa. Zaterdag 17 December 1932. SCHAGER COURANT. DE MOOISTE FOTO H;t Zuidelijkste stadje van Europa. Zitting van Donderdag 15 December. EEN KERMIS-SOUVENIR. De lange rij van gasten werd deze week geopend door den 26-jarigen K. S.. een Hoornsche, die moet terechtstaan omdat hij op den 23 Juli, den Donderdag van Schager kermis, zijn veeauto voor Cérès had neergezet en niet aan een sommatie van brigadier Holema gevolg had gegeven om zijn wagen zóó te plaatsen, dat het doorgaande verkeer geen hinder jou ondervinden. Verdachte geeft toe dat. zijn wagen daar stond, in eens kwam brigadier Holema, rukte do deur van de cabine open en zette hem op de bon, zonder meer. Het was nu wel beroerd voor onzen veetransporteur, jnaar hij werd zoo één twee drie maar niet geloofd. Majoor Holema, verbalisant, kwam er aan te pas en nu scheen een heel ander licht in deze zaak. De auto stond er als een hinderpaal op den open baren weg en toen aan S. werd verzocht om wat „op te halen", zette S. zoo'n grooten mond op, dat zijn heele vrachtauto er haast wel in kon parkeeren. Dit nam de ijverige politieman niet. Het rijbewijs werd op een gedaan bevel ook al niet getoond. Getuige kreeg toen al sterk den indruk, dat hier wat anders was gedronken dan suikerwater. Ineens zette S. de auto in beweging en met kangeroe-sprongen ging liet vehikel over den weg. Voorbijgangers vlogen alle kanten heen. Op de Laan wist Majoor Holema dezen springhok te vatten en bracht hem over naar ■een apartement, waar de roes kan worden uitgemaft. Verdachte beweerde 1, hoogstens 2 pilsies te heb ben gehad. Waar deze onthouder van leege glaasjes niet eer der met den rechter had kennis gemaakt, eischte het O. M. maar 2 tientjes of 20 dagen vrij van alle diensten. De Kantonrechter gaf als kermisaandonken S pop of 8 dagen. PALING STINKA. Op Harddraverijdag (22 September), kreeg de 13- jarige Schenk, een scholier uit Wieringerwaard, harre trek aan een palinkie. Overeenkomstig -ijn financiën ging hij te werk en wist voor 5 centen een paling te koopen bij den venter C. v. d. B. Toon de kleine baas met peuzelen zou beginnen, bleek hem alras dat zijn visch stonk en zóó bedorven was als een ei van 0 maanden in den zomer zal jijn. Schenk, waarin volgens den EdelAchtbare hefren, stellig rechercheursbloed zit. waarschuwde de po litie, die al gauw 2 manden paling stinka in beslag nam. De koopman was niet verschonen. Maar zonder hem gaat het ook best cn nadat het O. M. hem met f30. boete of 30 dagen zitten had willen vereeren, werd hij veroordeeld tot 15 gulden of 15 dagen met vacan- tie. TOT WEERZIENS! Voor het groene kleed verscheen de 38-jarige winke lier J. M. uit Den Helder, die op 27 October op het kruispunt ZijperwegRuigeweg't Buurtje, geen voorrang had verleend aan den daarop rechthebben den C. v. d. Heuvel, melkrijder uit Schagerbrug. Do beide auto's tomden op elkaar in en de melkrijder breeg nogal wat schade aan zijn wagen. De verdachte M. bekend het hem ten laste gelegde, naar wijst op do omstandig' eid daar er op dat fut/lsprmt" gt»en zicht is. De -auto's stonden plots te genover elkaar. Getuige v. d. Heuvel zegt, dat verdachte wel direct de schuld op zich nam. Beiden hebben signaal gegeven. Majoor Holema bevestigt dat van eenig goed zicht geen sprake is. De verdediger van verdachte, Mr. de Groot uit Alk maar, wijst er in dit verband op, dat verdachte toch ook geen anderen weg overbleef. Hij gaf signaal, had geen zicht, dus Kon niet weten 'at hij voor rang moest verleenen. De zaak wordt clan aangehouden tot 19 Januari e.k., om de omstandigheden ter plaatse nader te onder zoeken. LEF IS ALLES. De 26-jarige loodgieter J. de B. uit Warmenhuizen. had met een auto gereden, die niet was voorzien van voor- en achterlichten. To n de politie hem zijn rij bewijs vroeg, bleek dat hij die niet eens bezat op den koop toe. Het O. M. eischte voor het riiden zonder licht f6.of 6 dagen en voor het rijden zonder daar toe bevoegd te zijn 15 pop of 15 dagen. Uitspraak f6.— of 6 dagen en f 12 of 12 dagen. ZOO ZIJN ONZE MANIEREN. Dan volgt de één-acter. waarin de 26-jarige chauf feur J. de Gr., een inwoner van Wieringen de hoofd rol vervult. De Gr. staat terecht terzake dat hij op 15 October j.1. als bestuurder van een 4-wielig motorrijtuig niet voldoende heeft uitgehaald, toen hij een andere auto wilde passeeren. Hierdoor ontstond een hotsing. De verdachte zegt dat er niets van waar is. Het is juist andersom. De getuige is de schuldige en hij is zoo onschuldig als een Wieringer lammetje! Hij gaf ge regeld signaal en heeft wel 2 K.M. achter de andere auto gereden, maar men liet hem maar niet pas seeren. Eindelijk kreeg hij een kansje, maar naast die andere auto zijnde, begon men hem in het nauw te drijven. De arme stakker zat al in een grinthoop zelfs! H Als getuigen worden gehoord de heeren C. Groen, die chauffeerde, D. Kloosterboer en T. Groen. Beide laatstgenoemden zaten in de auto van den heer C. Groen. Deze heeren verklaarden het wel even anders. Verdachte reed met een 66—70 K.M. vaartje achter hen aan, toeterde en wilde op hetzelfde moment pas seeren. Voordat daartoe gelegenheid bestond, wilde verdachte er langs, met als gevolg dat de auto des heeren Groen beschadigd werd aan beide linker spatborden. De schade bedroeg f 18.—. Dat is andere hoe vond het O. M. en eischte f30 of 30 dagen en intrekking van het rijbewijs voor 3 maan den. De uitspraak luidde f25 boete of 25 dagen. Als het weer gebeurd, zegt de Kantonrechter, gaat het rijbewijs er an! NU GAAT HEM WEL EEN LICHT OP. De 10-jarige veehouder J. Gr. uit Schagen maakt dan op kousevoeten zijn entrée. Hem is ten laste ge legd, dat hij op 4 October j.1. een driewielig voer tuig onverlicht op den openbaren weg had laten staan, in een tijd dat het lampie er al lang op moest. Het gevolg was, dat de 37-jarige bollenfabrikant van de Iveinsmerbrug G. N. Rentenaar er met zijn brood- noodige broodauto tegenop vloog, wat hem f50 schade opbracht. Verdachte bekend het hem ten laste gelegde, maar vraagt dan fluisterend aan den Kantonrechter: »Maar die andere hakker dan." Kantonrechter: „Bakker? Wat bakker?" Verdachte: Die eerst passeerde! Bat kan de Kantonrechter niet allemaal wisselen bovendien dat smoezen helpt ook geen steek. -»o ongelukkige deegbewerker Rentenaar heeft fei- !ip«5mig meer hicr aan toe ,e voegen. Dc schade is t en Groot heeft niet willen schuiven. natuurfijk "mCChtCr Z6gt dan: "Ach' een koppige bocr Ük. Verd. is het daar niet mee eens. Boer is ie wel, maar geen koppige. Het O. M. spreekt schande over deze allures en vraagt tot straf 20 pop of 20 dagen vrij van melken plus toewijzing van de civiele vordering van f -46.35. Verdachte zegt het niet te kunnen betalen. Hij heeft S kleine kinderen, maar geen centen. De uitspraak luidde f 12 of 12 dagen plus toewijzing der vordering. HET KAMPIOENSCHAP VAN KOLHORX. Op 't zondaarsbankje komt dan te zitten dc 20- jarige timmerman S. B. uit Generauidcn, tijdelijk te Kolhorn. Hij keek wel vreemd op, dat verdachte J. B. niet aanwezig was, maar zou toch trachten alleen d varkentje te wasschen. Dat hij dan ook voor geen kleintje vervaard is, getuigt 't volgende: Onze duim stok-jongleur had in October tijdens een feest in café Jonker te Kolhorn, de orde verstoord. Er ontstond ertn groote knokpartij, waaraan verdachte braaf mee deed. Glazen deuren sneuvelden, 't was een herrie van geweld. Verdachte zegt (natuurlijk) dat er niets van waar is. Als een vredesduif je was hij zich tus- schen enkele vechtenden neergestreken, maar tijd om de vredesidée te verkondigen, kreeg hij niet. In een ommezien van tijd werkten politiebanden hem naar buiten. De Kantonrechter kan zich zooiets levendig voorstel len, maar is toch zoo vrij te verklaren dat het een herrie was van belang. Daarenboven had de vredes engel een fatsoenlijke snee in zijn oor. Als kanibalen zijn juillie te keer gegaan, zegt de Kantonrechter. Het slot van het liedje is dat dit opperhoofd der kanibalen 12 zilverstukken zal moeten schuiven om niet S dagen te worden opgezonden naar het Vredes paleis te Alkmaar. EEN KOOL GESTOOFD. De gebroeders G. en P. M., resp. oud 22 en 26 jaar, losse arbeiders, zonder emplooi, en wonende j Kolhorn, hadden op 24 October van het land van den heer Koomen te Waardpolder, twee zakken roode kool gepikt. Ze meenden wel dat dc kust veilig was, maar de heer Koomen snorde ze juist. De eigenaar heeft zich zeer menschelijk getoond en zou er niets van hebben gemaakt, als de heeren de kool terug hadden gebracht naar de plaats waar ze deze wegge haald hadden. Dat wilden de heeren niet. Overeenkomstig den eisch werden ze veroordeeld iec.er tot betaling van 10 gulden boete of 10 dagen brommen. TEEKEN DES TIJDS. Achtereenvolgens staan terecht de arbeiders D. L., J. D. en W. M., allen wonende tc Sint Maarten. Deze heeren hebben hun kinderen enkele dagen van school gehouden, iets wat niet mag. Alle drie verklaarden ze uit armoede te hebben gehandeld. De kinderen konden wat verdienen en dat is tegenwoor- di r van veel belang. De Kantonrechter kent de omstandigheden van deze menschen en veroordeelde D. L. tot f 4.— boete of 4 dagen on J. D. en W. M. ieder tot f 1.50 of 1 dag zitten. BOERENBEDROG. Van de gedagvaarde Haarlemmers is alleen aan wezig de 46-jarige straatmaker A. v. d. S. De heeren hadden op een mooien Zondagmorgen in October zitten visschen niet den hengel in verboden vischwater te Harenkarspel. Ze werden op de bon gezet en vischten dus achter het net. Verdachte bekend ruiterlijk. Een boer had toestem ming gegeven om daar te mogen visschen. Maar aangezien de boer niets te geven heeft, geeft de Kan tonrechter ieder een bon voor betaling van f 1.50. Er is ook niets tegen om 1 dag en pension te gaan in ,.De Houten Lepel". ONZE WEGEN. De 22-jarige expediteur J. B., met woonplaats Wie- ringen, werd er van beschuldigd op 7 November op den Westfrieschen dijk bij Warmenhuizen met zijn auto tegen den langen platten hooiwagen van den heer Wagenaar te zijn gebotst, waardoor dit appa raat van den dijk kieperde mitsgaders een heele partij opgeladen hooi. Verdachte geeft het toe. De dijk is smal en met het langzaam passeeren van den stilstaanden wagen raakte hij even den zijkant, waardoor dc heele zaak naar lager regionen verhuisde. De gemaakte onkos ten zullen worden vergoed. De heer Wagenaar, als getuige gehoord, bevestig de, dat verdachte zeer voorzichtig handelde, 't Was dan ook zuiver een ongelukje. Per ongeluk eischte het O.M. f20 boete of 20 da gen. De kantonrechter gaf „half-af". JORIS GOEDBLOED. Dan stapt de 43-jarige J. B., een landbouwer uit de Zijpe, binnen; hij kijkt of hij zijn laatste oortje versnoept heeft. Pp het eerste gezicht lijkt hij wel wat op Baron van Munohhausen. Deze Joris Goed- bloed ging om half negen in den avond van 4 No vember over het land met een sterke carbidlan- taarn en een paffertje onder den arm. Twee jachtopzieners snorden hem. Toen ze dich terbij kwamen ging B. aan de repeteer, na zijn ge- geweer én lantaarn te hebben neergegooid. 't Was al zoo te snappen, dat dit niet waar kon zijn. Verdachte zou het wel even vertollen. Ilij ging met z'n lantaarn naar de duiker in t land kijken en had toevallig het geweer mee. De kantonrechter: „Aardig, leuk, zeker, natuurlijk( maarik geloof er geen bliksem van. Als je naar de duiker gaat kijken heb je niet hard weg te loo- pen en je hebt ook nog geen geweer nocdig om naai de duiker te zien. Het O.M. heeft al een aardig kijkje od deze „licht- bakkendc" boeren en eischt 30 pop of 30 dagen on verbeurdverklaring van geweer en lantaarn. De kan tonrechter vond feitelijk dit nummer meer waard, maar liet het toch maar zoo. 'T IS MAAR EEN WEET! De 21-jarige chauffeur S. W., wonende te Winkel, had bij en wegkruizing in Nieuwe Niedorp geen voorrang verleend aan de auto van den expediteur Pancras uit Hugowaard. Een botsing kon niet uit blijven. Verdachte geeft het tenlaste gelegde eerlijk toe. 't Was wat mistig en hij rijdt nog niet lang. Met den vaderlijken raad om de wetten te gaan bestudeeren, knapte de kantonrechter hem op met een tientje boete of 10 dagen. DE OUDE TRUCK. De 21-jarige L. R. uit Sint Maartensbrug stond te recht omdat hij zonder licht op de fiets had gereden. Verdachte deelt moe dat z'n „bolletje" juist stuk was en hij op weg was om een nieuwe bol te halen. Het O.M. vroeg voor dezen bolle-boos f 4 of 4 dagen, maar de kantonrechter maakte er 2 pop of 2 maal 2i uur van. Portret-Atelier JAC. DE BOER, Keizerstraat - DEN HELDER. BA-RA HOE KAN DAT! De 42-jarige veehouder J. R. uit Schagen duwde op 17 Nov. achter een onverlichte handkar over de Loet. Toen hij 's avonds thuis kwam, lag er een be keuring. Ra-ra hoe kon dat. Hij had niemand ge zien of gesproken en toch een bon bij de boterham. De kantonrechter deelt hem dan voorzichtig mee dat de politie in Schagen kattenoogen heeft, 't Is juist het mooie veel zien, zonder gezien te worden! Ver dachte zegt dat. 't onmogelijk „besting". Het O.M.: Voor mijn part kan er nog meer „be- stingen", maar dit is geconstateerd. Slot f3 of 3 dagen. LEST-BEST. We kregen een heerlijk dessert met liefst 7 bijge rechten in don vorm van getuigen. In het middel punt aller belangstelling stond de 28-jarige Oude- sluizer A. S. Arie denkt ook, als je iets doet. doe 't dan goed. Hij stond dun nu terecht voor 2 feiten, die elk op zichzelf al een tochtje naar de rechtzaal waard zijn. Maar ter zake. Deze man, die als vast abonné staat genoteerd naar het schijnt, reed op 16 October met een oud brakkig huur-Fordje langs het Kanaal. Dit is geoorloofd maar wat niet te tolereeren is dat hij in dit avonduur geen licht op had. In zijn luxen wagen zaten eenige vrienden. Of de heeren van de benzine hebben gedronken of andere voor een menseh min der goede spullen, is niet uitgeplozen, maar chauf feur Arie reed links van den weg, zonder licht en ter nauwernood kon de motorrijder Wit uit Scnooil een botsing ontgaan. Naar later bleek, heeft A. S. één lampje laten aan brengen, twee vond ie zonde van het geld! In de ga rage, waar de reparatie geschiedde bleek, dat de hee ren lang niet „wit" waren. Als le getuige werd gehoord de 24-jarige analyst C. W. uit Schoorl, berijder van bovenbedoeld motor rijwiel. Getuige zeide ter nauwernood den dans ie zijn ontsprongen. Zijn duo-engeltje Mej. E. Spaans, die 18 lentes telt en te Zijpe woonachtig is, legt eensluidende ver klaringen af. Maar daarmee was de zaak niet ten einde. De auto bereikte Petten, waar diverse personen dit vehikel zigzag over den weg zagen gaan, om ten slotte in een sloot terecht te komen. De chauffeur bieef eerst in den wagen, maar later zag men hem flink „aangezet" in de cafézaal. Getuige v. d. Heide, politiedienaar te Zijpe, zegt niet te kunnen opgeven wat en hoeveel S. heeft ge dronken. maar we denken dat 't er wel niet op een heeft gestoken. Meerdere getuigen komen verklaringen afleggen die A. S. niet tot voordeel kunnen zijn. Verdachte zegt per ongeluk in de sloot te zijn ge komen en hij had niets gebruikt. laatst staan te veel. Het O.M. zegt, dat er nu maar eens een eind aan moet komen. Zulke menschen zijn gevaren op flen weg. Geëischt wordt voor het le ten biste gelegde feit f40 of 40 dagen en voor het 2e feit 2 maan den principale hechtenis en intrekking van het rij bewijs voor den tijd van 1 jaar. De uitspraak luidt: le feit f20 boet* of 20 dagen en voor het tweede feit f60 of 60 dagen en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Daar kan Arie het voorloops wel mee doen. Daarna sluiting. Een h n LEGENDEN VAN BLOED EN WREEDHEID. WAAROM ONS PLAN VAN TARIFA OVER TE STEKEN NIET DOORGING. HA- VENBOUW IN ZUID-SPAN JE. (Van onzen reizenden correspondent). ALGECIRAS, December 1932. EN der uitloopers van den rots van Gibraltar heet wel „de punt van Europa", maar dat is niet juist. De zuidelijkste punt van Europa ligt westelijker nog dan Algeciras op Spaanschen bodem, ongeveer drie-en-twintig kilometer van genoem de havenstad en daar droomt een allerwonderlijkst stadje, Tarifa. We zijn er met ons motorrijwiel en heel ons hebben en houden heengetuft om er een écheepsgelegenheld naar Afrika te zoeken, want inderdaad is vandaar de scheepsreis naar Afrika het kortst. De Straat van Gibraltar is hier op zijn smalst en begint zich van Tarifa in westelijke richting weder te verbrecden naar den Atlantischen Oceaan, waarvan de felle branding hier reeds wild opbotst tegen de kust. Terwijl we het stadje naderden, kwamen ook de bergen van Afrika steeds naderbij. Gedurende onzen tocht naar Tarifa kwamen we door een bosch van kurkeiken. Vanuit Algeciras wordt zeer veel kurk uit gevoerd. De kurkeiken hebben bladeren van geheel anderen vorm dan de gewone eiken, maar ze dragen dezelfde vruchten. Een echt mlddeleeuwsch Moorsch stadje is Tarifa. Nog staan er de poorten, groot, indrukwekkend, som ber, maar de doorgangen zijn nauw. Die poorten da teeren uit den tijd, dat er nog geen snelverkeer en geen automobielen bestonden. We lieten daarom ons motorrijwiel buiten de omwalling. Mijn makker "bleef er ter bewaking bij. terwijl ik de poort door wandelde en kwam in nauwe bochtige, hellende straatjes tus- schen melkwitte huizen met weinige, kleine vensters. Door een openstaande deur was hier en daar een kijk op een binnenhof met groen, soms ook met zuilen galerijen en een in het zonlicht spelende fontein. Ara bisch was dat alles, zooals de Arabieren bouwden in de middeleeuwen en zooals zij nog bouwen in Afrika, in Azië. Kleine, keurige parkjes, ook in dezen tijd van het jaar vol kleurige bloemen, zijn er tusschen de witte huizen en oude menschen zaten er op bankjes, kinde ren speelden er in het blakerende zonnelicht. Ongestoorde vrede en rust heerschten in de straten, waar enkele Andaluzische boeren met de groote, ty pische hoeden, sombrero's beladen ezels en muildieren rondgeleidden. Aan den oever van de zee echter werd het anders. Als een herinnering aan strijd en bloed ver heft er zich zoo goed als ongeschonden het geweldige kasteel, dat eens de stad verdedigde. Tarifa, het zuidelijkste stadje van Europa, zooals Hammerfest het noordelijkste is, telt thans 12.000 in woners. Het werd in 711 gesticht door Tarif ben Malik, een aanvoerder der Mooren en naar hem genoemd. Ruim vijf eeuwen later veroverden de Spanjaarden het. maar de Mooren hernamen het weder na een moeilijk en langdurig beleg. Ze wisten zich door list meester te maken van het negenjarig zoontje van den Spaanschen bevelhebber, Guzman den Goeden, en dreigden den knaap te zullen vermoorden, indien Guzman de stad niet overgaf. Guzman weigerde Tarifa aan den vijand uir te leveren en van de tinnen van het kasteel moest hij machteloos toezien, hoe zijn zoontje door de Mooren werd gedood en tenslotte werd Tarifa toch door de Mooren genomen. Tegen het einde der vijftiende eeuw kwam Tarifa voorgoed in het bezit der Spanjaarden. Van het oude kasteel zag ik aan de overzijde van het blauwe water met witte zeilen en een groote passa giersboot, de bergen van Afrika heel dichtbij. De af stand van de Europeesche naar de Afrikaansche kust bedraagt hier slechts veertien kilometer. Beneden, dicht bij den voet van het kasteel, aanschouwde ik de visschershaven met tallcoze flinke visschersbarken, die best in staat zouden zijn ons en ons motorrijwiel met z'yspan over te brengen naar het nabije Donkere Werelddeel. Met deze mededeelir.g keerde ik terug bij mijn mak ker bulten da poort. Hij ging daarop het stadje in om photo's te nemen en te onderhandelen met de visschers over onzen overtocht naar Afrika. Ik bleef zoolang bij ons vehikel. Na ^en goed half uur keerde mijn Tsje chische kameraad terug en verhief zijn veto tegen het plan van Tarifa naar Afrika over te steken. Flinke vaartuigen waren er genoeg, maar een goede laadin- richting ontbrak aan het visschershaventje en zoo zouden we de kans loopen ons motorrijwiel met al ons hebben en houden te zien verdwijnen in het water en dit mochten we -niet riskeeren. Er bleef ons dus niets anders over dan terug te keeren naar Algeciras, waar gelegenheid bestaat auto mobielen op de zekerste wijze aan boord der passa giersschepen te krijgen. In het kleine stadje dicht bij Gibraltar hebben' we, in afwachting van post uit het vaderland, nu nog eenige dagen rondgeloopen en veel Nederlandsch gesproken. Met mijn moedertaal heb ik het In Zuid-Spanje goed getroffen. Te Malaga ontmoette ik een rasechte Ant werpenaar, die daar woont en taallessen geeft. Fransch en Engelsch. Bovendien werkt te Malaga een Ant- werpsche firma, Akkermans en van Haren, aan de verbetering van de haven. v oor dé poort «ai het Zuidelijkste stadje van Ei^ropa. Het kasteel aan Europa's Zuidpunt. Te Algeciras, waar de haven wordt uitgebreid, zag ik bij de werkzaamheden een klein locomotiefje wer ken, dat den naam „Biesbosch" 'droeg en als naam van den eigenaar A. Bosch. Er moesten dus Nederlanders in de nabijheid zijn en spoedig had ik den leider van het werk uitgevonden, een zoon van de Noordzee, af komstig van den Hoek van Holland. Deze Nederlander woont hier met vrouw en kinderen in een huis aan de haven met het uitzicht op Gibraltar en in zijn huis vonden we een prettige ontvangst, waarbij mijn reis makker zijn Tsjechische tong moest verdraaien, om zoo goed mogelijk Nederlandsch te spreken. Met dezen havenbouwer, die trouwens ook uitstekend Spaansch spreekt, hebben we rond gevaren in een motorbootje van het werk en een bezoek gebracht aan een klein eilandje, dicht voor Algeciras, waar onver moed groote werkplaatsen zijn, een smederij, een ijzer gieterij, een eigen electrlsche centrale en een gieterij voor de geweldige betonblokken van 60.000 en meer kilogram, waaruit de havendam wordt gebouwd. Dui kers werken hier tot op een diepte van een-en-twlntig meter in het blauwe, bewogen water om de fundamen ten voor het havenhoofd te leggen en de geweldige betonblokken te rangschikken. Met uitzondering van den kapitein en den machinist van een hopper, bestaat al het verdere personeel echter uit Spanjaarden. Een groot deel der Spaansche havens is trouwens gebouwd, verbeterd of uitgebreid door dezelfde firma, die in Spanje voor vele millioen werken heeft uitge voerd en er nog bezig is. Eigenaardig is het, dat Spanje zooveel geld uitgeeft om de haven van Algeciras te vergrooten. Dit stadje heeft geen gunstige verbindingsweg met het binnen land. Nabij gelegen groote, bloeiende havens als Malaga en Cadiz voldoen trouwens geheel aan de behoefte en zoo zal er achter den havenbouw te Algeciras wel iets anders dan een economisch doel schuilen. Vermoedelijk geschiedt deze .havenbouw met het oog op mogelijke gebeurlijkheden in Spaansch-Marokko, welke het wen- schelijk zouden kunnen maken zoo snel mogelijk en langs den kortsten weg groote massa's troepen naar Afrika over te brengen. Dezer dagen zag ik herhaal delijk jonge recruten inschepen, maar dit heeft nieis te maken met aanstaande moeilijkheden. Een deel der Spaansche dienstplichtigen komt te Marokko in gar nizoen, bij slot van rekening, ze blijven aan de kust, in het gezicht van hun vaderland. J. K. BREDERODE.

Schager Courant | 1932 | | pagina 13