NIEUWJAARSGROETEN a 50 cent. Twee aanvaringen op zee. ONTWRICHTING DER VARKENSMARKTEN. SALARISKORTING. Ernstig auto-ongeval Behandeling voor den Raad van Scheepvaart. Rommel yoor 20 gulden. Onder zand bedolven. De verdwenen 20.000 gulden. Boerderij afgebrand. Drieste overval. DE 0NGEWENSCHTE GAST TE DOORN. BOCRDCR IJ- Door de Varkenscentrale, Gemeentebesturen, die er schade door lijden komen er tegen op. Dezer dagen heeft te Utrecht op instignatie van de Verecniging van Hoofdambtenaren bij het Marktwe zen een buitengewone vergadering plaats gehad van Directeuren van Vecmarktdiensten. Aan de uitnoodl- ging om deze vergadering bij te wonen, hadden ge volg gegeven eenigo wethouders van gemeenten, waar belangrijke varkensmarkten worden gehouden, de rechtskundige adviseur mr. G. H. E. Nord Thom son met eenige bestuursleden van den Bond van Var kenshouders, de voorzitter en secretaris van den Ne- dcrlandschen Bond van Veehandelaren, de heer Vaandrager van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, een vertegenwoordiger van het gemeente bestuur van Meppel, vertegenwoordigers van den Bond van Varkenshandelaren, alsmede eenige niet- leden van bovenvermelde vereenigingen, tevens be langhebbenden. Ter vergadering is gesproken over de toenemende ontwrichting van de varkensmarkten in ons land, als gevolg van de regelingen door do Crisis-Varkens-Cen trale achtereenvolgens getroffen, waardoor vele ge meenten in verschillend opzicht in meerdere of min dere mate schade lijden. Het doel was, te beramen plannen, welker uitvoering de bedoelde ontwrichting mogelijk kan terugdringen. De bijeenkomst werd gepresideerd door den voor zitter der Vereeniging ir. C. H. Claassen, directeur van het Marktwezen te Amsterdam, die alvorens de beraadslagingen te openen den secretaris den heer L. A. Mennes, directeur van den Markt- en Haven dienst te Leiden, gelegenheid gaf tot het houden van een inleiding, waarin deze een overzicht gaf inzake datgene, wat sedert de oprichting der Varkens-Cen trale tot op dit oogenblik door dit crisislichaam was geregeld. Tijdens het debat, dat hierna gevoerd werd, bleek wel heel duidelijk, dat men over het algemeen met de diverse maatregelen niet accoord gaat en dat inzon derheid de handel en de markten beteekenende scha de lijden door de bemoeiingen der Centrale. Tevens kwam aan den dag, dat men verre van gerust is voor de naaste toekomst en wel als gevolg van de groote onzekerheid van het heden en gelet op de som bere geruchten die er loopen. Na een breedvoerige be spreking werd unaniem besloten, den betrokken Ge meentebesturen dringend te raden, gemeenschappe lijk stappen te doen ter verbetering van den tegen- woordigen stand van zaken en vanwege de Vereeni ging contact te zoeken met de handels- en land bouworganisaties en besprekingen te voeren met d9 onderscheidene autoriteiten der Varkens-Centrale. In een daarop gevolge vergadering van de leden zijn ïnet het oog op voornoemd besluit werkcommissies Ingesteld en Is hetgeen in dit verband moet worden gedaan, nader uitgestippeld. De Vereeniging heeft zich voorgenomen het verder noodige te doen ter wegneming van de schade, die de gemeenten en alle bij den varkenshandel betrokken tttegorieën van belanghebbenden ondervinden door itschakeling van de varkensmarkten door de z.g. crisis-maatregelen. Regeering tempert haar plannen. Met Ingang van 1 Januari zal voor ongehuwde vijf, voor gehuwde rijksambtenaren vier pet van het salaris méér gekort worden. Geen verhooging van pensioen- premieverhaat In de op Donderdag plaats gehad hebbende verga dering van de.Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken las de voorzitter de volgende Regeeringsverklaring voor: Na verschillende in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg vertegenwoordigde organisa ties gehoord te hebben, meent de Regeering, haar in de millioenennota aangekondigde voornemens aldus te moeten wijzigen, dat de verhooging van den aftrek voor ongehuwden van 3 tot 5 pet komt te verval len en dat de tijdelijke saiariskorting, met 1 Maart 1932 ingevoerd, in dien zin wordt verhoogd, dat voor ongehuwden 5 pet. en voor gehuwden 4 pet. méér zal worden gekort dan in de geldende regeling. De besparing op de uitgaven hierdoor te verkrijgen wordt nader geraamd op f 11.3 millioen. Dit bedrag komt derhalve naast de f7 millioen 's jaars, welke bespaard werden door de sinds 1 Maart 1932 vigee- rende regeling. De nieuwe korting zal ingaan 1 Ja nuari 1933 en zal, doordat zij tot stand komt in den vorm van een verhooging der bestaande korting, gel digheidsduur hebben tot 1 Maart 1935. De Regeering heeft tot deze tempering van de door haar aanvankelijk voorgenomen korting slechts be sloten, omdat, naar haar gebleken is, op deze wijze overeenstemming verkregen zal worden met de groo te meerderheid van de in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg vertegenwoordigde orga nisaties, en het haar een groot belang schijnt, dat een reëel overleg met de zich van haar verantwoor delijkheid bewuste Centrale Commissie ditmaal tot een positief resultaat leidt. Zooals in de voorafgaande mededeeling besloten ligt, zal de regeering derhalve de bevoegdheid tot een verhoogd premieverhaal, haar in de aanhangige wij ziging der Pensioenwet gegeven, ongebruikt laten. Met de grootst mogelijke meerderheid besloot de Centrale Commissie met dit gewijzigd Regeerings- voorstel in te stemmen. Bij het inslaan van een zijweg geen vaart verminderd. Bestuurder gedood. Donderdagmiddag omstreeks 3 uur heeft te Middel teers bij Moergestel een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Met een snelheid van 50 a 60 K.M. reed de vrachtauto van A. Kemps uit Oirschot door de kom ter gemeente Middelbeers. Even buiten het dorp vvildo de bestuurder, de heer Kemps een zijweg in slaan zonder zijn snelheid te verminderen. Hij raakte «et stuur kwijt, zoodat de auto tegen een links van aen weg staanden boom terecht kwam. De vracht auto werd zwaar gehavend. De bestuurder werd zoo- ♦on i .venvon(l door de botsing, dat hij eenige minu- n tater overleed. Naast den bestuurder was nog passagier gezeten, doch deze bekwam geen let- Na de aanvaring tusschen de s.s. „Rozen burg" en „Mount Helicon". Waarom verleende de „Statendam" geen hulp? Gezagvoerder door den Baad voor de Scheepvaart gehoord. Amsterdam, 15 December. Men zal zich herin neren dat de Raad voor de Scheepvaart de vorige week een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaak van het ongeval, overkomen aan het s.s. „Rozenburg", hetwelk op 13 November nabij het lichtschip „Noord-Hinder" is aangevaren door het Panameesche s.s. „Mount Heli con", waarbij eerstgenoemd schip ln zinkenden toe stand kwam te verkeeren. De Raad heeft het achteraf noodig geoordeeld, dit onderzoek uit te strekken tot de vraag, welke redenen den gezagvoerder van de „Statendam", welk mailschip zich op het tijdstip van de aanvaring niet ver van de onhellsplaats bevonden heeft, genoopt kunnen hebben om n 1 e t te hulp te komen. In dit verband heeft de Raad hedenmiddag onder voorzitterschap van prof. Taverne, den gezagvoerder van de „Statendam" gehoord. Getuige deelde mede, dat hfj, nadat de „Statendam" omstreeks 12 uur dos nachts het lichtschip „Noord-Hinder" gepasseerd was, door den tweed enofficier, die de wacht had, er van ln kennis werd gesteld dat er een aanvaring was geweest tus schen het s.a „Rozenburg" en een ander schip. Getui ge heeft toen dadelijk gevraagd of er S.O.S.-seinen wa ren gegeven ot om assistentie was gevraagd. Het ant woord was ontkennend. En een fooi toe Voor het Kantongerecht te Groningen heeft zich gis teren te verantwoorden gehad zekere J. B., die al meer malen wegens kwakzalverij en andere misdrijven is veroordeeld, doch die thans op zeer geraffineerde wijze eenige in het Damsterdiep te Groningen liggende schip pers bij den neus had genomen. Hij gaf zich ook hier voor dokter uit, „onderzocht" zijn patiënten, keek de een in de oogen en stelde daarnaar de diagnose, terwijl hij bij een vrouw de kwaal „van de nagels" aflas. Hij schreef „medicijnen" voor. die hij zelf fabriceer de en bezorgde, waarvoor hij de goedgeloovige menschen bedragen van ongeveer f 20 liet betalen, onder toevoe ging dat hij er dan nog niets aan verdiende. De gedu peerden gaven hem toen nog 1 gulden „om hem wat te laten verdienen". De medicijnen bleken rommel te wezen en waren zoo van samenstelling dat de „patiën ten" er ziek van werden. Petroleum scheen de hoofd inhoud te zijn. De ambtenaar van het Openb, Ministerie te Gronin gen eischte f 600, boete subs. 6 maanden hechtenis, maar de Kantonrechter veroordeelde den man tot 2 maanden hechtenis. Doodelijk ongeluk te Leersum. Op de zandgraverij van de cementsteenfabriek M. O. V. A. te Leersum had naar de Utr. Crt. meldt een ernstig ongeluk plaats. Een 26-jarige. ongehuwde ar beider C. v. R. raakte tijdens het graven bedolven onder het van een hoogte van 5 meter neerstorten de zand. Hoewel de. ongelukkige spoedig door zijn mede-arbeiders was bevrijd, bleken toch de levens geesten reeds te z!in geweken. De ijlings ontboden geneeskundige kon helaas niet anders dan den dood constateeren. SALARISKORTING TE ENKHUIZEN. Geen steunregeling noodig. De Raad van Enkhuizen heeft Woensdagavond de Maandag aangevangen algemcene beschouwingen over de gemeentebegrooting beëindigd. Nadat ver worpen was 'n voorstl van B. en W. om op de sa larissen van het gemeentepersoneel 8 te korten met vrijstelling van f500 (vóór de wethouders en 2 A.R.) werd aangenomen een voorstel van het Ge organiseerd Overleg om 6 te korten, met vrijstel ling van de eerste f 700) tegen de drie soc.-dem en de O.S.P.'ers). Met gelijke stemverhouding werd ver worpen een soc-dcm. voorstel tot invoering eener steunregeling. De burgerlijke raadsleden waren van oordeel, dat de belangen der werkloozen door werk verschaffing beter zijn gediend. Een brievenbesteller gearresteerd. In verband met den diefstal van den brief inhou dende f20.000, j.1. Maandag van Winschoten naar Groningen verzonden, is Donderdag te Winschoten aangehouden de brievenbesteller J. v. d. Sch., die in twee van de drie gevallen van postdiefstal, dienst heeft gedaan. Alvorens tot arrestatie over te gaan, had do politie drie huiszoekingen gedaan in de woning van den be steller en van familieleden van hem. Ook in het laatste geval j.1. Maandagmorgen be hoorde deze besteller tot het dienstdoend personeel. Toen tusschen twee uur en half drie de „Staten dam" bjj den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg kwam, vernam getuige, op de brug komende, dat de „Rozenburg" in zinkenden toestand verkeerde en de bemanning er door een Amerikaan afgehaald was. De aanvaring was vijf mijl ten Oosten van den Noord- Hinder geschied. De voorzitter: Heeft U het antwoord op Uw vragen aan den tweeden officier voldoende geacht? 't Had toch kunnen zijn. dat de „Rozenburg" niet in staat was om S.O.S.-seinen te geven! Achteraf is gebleken dat de „Rozenburg" later is gaan seinen. Getuige- Ik heb geen oogenblik verondersteld, dat er gevaar was. Wel was ik verbaasd toen ik, bij den Waterweg hoorde, dat het schip zinkende was. Voorzitter: Er zijn later nog een groot aantal seinen gewisseld over deze aangelegenheid. Is U daarvan niets medegedeeld? Getuige: Neen, ik veronderstelde, dat mijn marco nist, die een jarenlange ervaring heeft, zich wel met mij in verbinding zou stellen, indien hij belangrijke be richten opving. Voorzitter: Hoe is de verhouding tusschen kapitlen en marconist? Moet hij U van belangrijke telegram men mededeeling doen? Getuige: De marconisten worden aangesteld door Radio-Holland. Ik heb echter het recht om inzage te nemen van alle offlcleele telegrammen, die hfl ontvangt of uitzendt. Marconist in gebreke gesteld. De Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart de heer C. Fock reide dat hij uit de hier gehoorde verklaringen kan vaststellen, dat de kapitein zeer onvolledig is in gelicht- Spr. kan begrijpen, dat de kapitein gedacht heeft: „Als er wat Is, dan hoor ik het wel". De marconist echter heeft niet gedaan wat hij had moeten doen; spr. Is ervan overtuigd, dat de directie van de HollandAmerikalijn en van Radio-Holland alles zullen doen om een herhaling van iets dergelijks te voorkomen. Bovendien zal bij de wijziging van de Schepenwet, die 1 Januari in werking treedt, de gezagvoerder verplicht Zes stuks vee in de vlammen omgekomen. Donderdagmiddag ontstond brand in de boerde rij van den landbouwer J. van Loon te Liessel, ge meente Deurne. In een oogwenk stond het groote, oude gebouw, dat gedeeltelijk met stroo gedekt was, in lichte laaie. Hoewel de brand midden op den dag woedde, kon het vee zelfs niet geheel worden gered. Drie koeien en drie stuks jong rundvee kwamen in het vuur om. Alles ging grootendeels verloren, alleen van den inboedel kon nog een en ander naar buiten worden gebracht. Toen de brandweer uit Deurne ar riveerde behoefde zij nog slechts toezicht, te houden en eenige wankele muren te sloopen. Verzekering dekt de schade. In het hartje van New York. Uit New York: Néw York is in opwinding gebracht door een driesten roofoverval. Vijf gemaskerde gang sters pleegden een overval op het in de 169e straat gelegen filiaal van de Manhattan Trust Company. Razend snel sprongen zij in de kantoorruimte, hiel den de employé's met machinepistolen in bedwang en dwongen den leider der onderneming de kluis te openen. De roovers eigenden zich ongeveer 15000 dol lars toe en verdwenen. De "overval was het werk van slechts enkele minuten geweest. Bij het verlaten van het gebouw gooiden de gangsters traangasbommen neer ten einde de achtervolging te bemoeilijken. De politie zette direct de achtervolging der roovers met gepantserde auto's in. Er ontstond een wilde jacht door de drukste wijken der millioencnstad. Na een opwindend vuurgevecht tusschen politie en gang sters konden de bandieten tenslotte nog ontkomen. DROOGTE IN SURINAME. Groote schade door watergebrek. Uit Paramaribo. De droogte in Suriname houdt aan. Er is ernstig gebrek aan water. De koffie heeft ernstige schade geleden. 6000 balen koffie zijn reeds verloren. Bij de goudontginning en den houtaankap is even eens tengevolge van de droogte stagnatie ontstaan. DE SCHELDETUNNELS GEREED. Uit Antwerpen, 15 December (V.D.): Op zes December waren de bodemwerken van den kleinen 500 M. langen tunnel voltooid, acht dagen la ter waren de bodemwerken van den grooten 1200 M. langen tunnol gereed. Op 20 December zal de koning een bezoek brengen aan de tunnelwerken. Hij zal langs den grooten tun nel van Antwerpen naar den linker Scheldeocver gaan en door den kleinen tunnel naar de stad terug- keeren. worden om op geregelde tijden het dagboek van den marconist af te teekenen. De Raad zal later uitspraak doen. Aanvaring ln het Kanaal. Tusschen een Nederlandsch en een Duitseh stoomschip. De Raad voor de Scheepvaart heeeft tevens een on derzoek ingesteld naar de ooreaak van de aanvaring tijdens mist, op 18 Januari j.1., in het Engelsche Ka naal, tusschen het Nederlandsche motorschip „Gazelle" en het Duitsche s.s. „Atto". De „Gazelle" is een nieuw motorscheepje uit Delfzijl; de kapitein verklaarde in het bezit te zijn van een di ploma Kleine Vaart. Hij voer ln ballast met bestem ming Teignmouth. Te 4.30 uur geraakte de motor on klaar en sloeg af. Hij zette de zeilen bij; de wind was Zuid-West. Daar het scheepje onbestuurbaar was ge worden, werden twee roode z.g. bollantaarns op voorge schreven hoogte goed zichtbaar geheschen. Te midder nacht is de stagfok neergehaald, teneinde de zichtbaar heid der roode lichten te bevorderen. De boord lichten waren gedoofd. Het was eenigszins heiig. Getuige ziede mistseinen te hebben gegeven, met behulp van den kleinen motor. Te 2 uur des morgens nam men dwars op aan bak boord de lichten waar van een stoomschip, dat vrij snel reöht op de „Gazelle" aanhield. Getuige heeft, om de aandacht te trekken, twee lange stooten gegeven en een flambouw op de brug ontstoken. Dit teeken schijnt men op de „Atto" eerst op het laatste oogenblik te heb ben opgemerkt. De „Atto" stopte toen, maar raakte bijna op hetzelf de oogenblik de „Gazelle", bakboord midscheeps. De schade was gering, daar de „Atto" weinig vaart had. De „Atto" is een schip van den Norddeutsohen Lloyd, dat op weg was van Las Palamas naar Le Havre. Voor het Seeamt te Bremerhafen. dat deze zaak on derzocht heeft, hebben de opvarenden der „Atto" ver klaard, datde lantaarns van de „Gazelle" te laag hingen en slechts op ten hoogste 500 meter zichtbaar waren. De Hoofdinspecteur voor de Soheepvaart, de heer C. Fock daarentegen weet de aanvaring geheel aan de „Atto". De stand van de waarschuwingslantaarns aan boord van de „Gazelle" was geheel volgens voorschrift. Dat men aan boord van de „Gazelle" de lichten van de „Atto" zoo laat heeft waargenomen, schrijft spr. tos den mist. De Raad zal later uitspraak doen. Was het de „schrik van den Nederrijn"? Heinrich Fücker de groote spoorweg dief. „Der Schrecken des linken Niederrheins", zoo noemt de „Rheinische Anzeiger" Heinrich Fücker, die in het paleis te Doorn gearresteerd werd. Dit blad weet uit het leven van dezen persoon nog het volgende mede te deelen. In de jaren 19191922 hadden, hoofdzakelijk op het traject Keulen—Krefeld, voortdurend spoorwegdief stallen op groote schaal plaats, zonder dat het de po litie mocht gelukken de daders te pakken te krijgen, zelfs maar eenig spoor van hen te ontdekken. Ook de bewaking der stations en goederentreinen leverde geen resultaat op, totdat op zekeren dag de verden king viel op een ontslagen machinist, hetwelk leidde tot het doorzoeken van diens huis. Aanvankelijk werd echter ook hier niets verdachts aangetroffen, totdat na lang zoeken achter een kast een verborgen deur gevonden werd, die tot een kelder voerde. Het raadsel was opgelost. Men vond hier meer dan een wagon gestolen waren. Nog was do hoofddader bijna ontkomen. Bij de huiszoeking kwam een zeer elegant gekleede jonge man kijken, die zich bijzonder voor deze zaak scheen te interesseeren. doch na eenigen tijd wilde verdwij nen, als niet een der wachthoudende politie-man- nen op de idéé was gekomen hem vast te houden Bij nadere kennismaking bleek het Heinrich Fückei zelf te zijn, de gezochte persoon, de vroegere machi nist. Hij werd met eenige medeplichtigen in de ge vangenis opgesloten. Spoedig zou echter blijken, dat hij een misdadiger van een buitengewoon brutaal soort was. Toen hij namelijk naar de gerechtsgevangenis werd overge bracht, wist hij plotseling uit den gevangeniswagen te ontkomen en ondanks de hem, nagezonden kogels spoorloos te verdwijnen. De spoorwegdiefstallen be gonnen opnieuw met dezelfde brutaliteit. Fücker's vrijheid was echter van korten duur, Eenige weken na de sensationcele ontvluchting liep hij door de straten van Dusseldorf. Door een grooten hoornen briel had hij zich onherkenbaar gemaakt Hier verried hij zich echter door, toen hij een vroe- geren collega tegen het lijf liep op de vlucht te slaan en spoedig zat hij toen weer achter slot en grendel. In het krankzinnigengesticht. Fücker hield zich alsof hij niet bij zinnen was en werd dan ook ter observatie in het „Heil- und Pflegeanstallt" te Duren gestuurd, waar hij ander half jaar verbleef, doch toen als simulant terugge stuurd en weer aan het gerecht overgeleverd werd ter afhandeling van zijn vonnis. Bij de behandeling van het vonnis bleek op welke geraffineerde manier Fücker bij zijn diefstallen te werk ging. Als vroegere spoorwegbeambte was hij precies met het heele doen en laten der spoorwegen in „zijn district" op de hoogte en hij wist deze ken nis bij de uitoefening van zijn bedrijf op handige wijze toe te passen. Hij verkleedde zich als spoorweg beambte en als zoodanig kon hij precies beoordeelen of het terrein voor hem veilig was. Dreigde er geen gevaar, dan sprong hij op den trein, opende de wa gons en gooide de naar zijn gading zijnde waren er uit, die dan door handlangers verder getranspor teerd werden. Opnieuw ontvlucht. Kort na zijn veroordeeling gelukte het Fücker we derom op onverklaarbare wijze de vlucht te nemen. En weer oefende hij hetzelfde bedrijf uit. Doch ook nu niet van langen duur. Hij werd na eenigen tijd door een spoorwegbeambte, die zich in een wagon verstopt had, met een ijzer op het hoofd geslagen doch wist nog te ontkomen. Direct werden alle dok ters hiervan in kennis gesteld en zoodoende gelukte het hem in Krefeld, waar hij zich liet behandelen, te arresteeren. Men vond bij hem een pistool met honderd patronen. Fücker werd tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, welke straf later tot negen jaar en drie maanden verkort werd. Eenige weken geleden werd hem ook de rest van zijn straf kwijtgescholden. Sinds dien tijd vertoefde hij bij zijn boer in Neuss. INBRAAK TE ZWOLLE. Een kistje met effecten teruggevonden. Tijdens de afwezigheid van de bewoonster moj. M. Witteveen is ingebroken in het perceel Willemskade 6 te Zwolle. Het geheele huis werd overhoop gehaald. Een geldkistje met een som gelds, effecten, gouden en zilveren voorwerpen worden ontvreemd. Later werd het kistje met de effecten op de Nieuwe Vee markt gevonden. De politie zette onmiddellijk het terrein af, maar vond van den inbreker geen spoor. aan Begunstigers, Familie, Vrienden, worden wederom In de Schager Courant van Oudejaarsdag geplaatst Opgaven s.v.pl. spoedig aan ons bureau of aan H.H. Kantoorhouders en Boek. handelaars. De Uitgevers.

Schager Courant | 1932 | | pagina 15