Liefde de Sterkste. Nederland in getallen en verhoudingen De Schooimuts. Zaterdag 17 December 1932. Vijfde blad. No. 9195 KAASC0NTR6LESTATI0N „NOORDHOLLAND." ENKELE GREPEN UIT HET NIEUWE STATISTISCHE ZAKBOEK. Ongekende stijging van het aantal inwoners van ons land. De 8 millioen gepas seerd en wat hiervan de oorzaak is. Wat we verder de lacht in blazen en door ons keelsgat laten verdwijnen. Tot slot eenige cijfers over de organi satie van werkne mers. Voor ons ligt de nieuwe uitgave van het Statis tisch Zakboek, die voor 1932 Ook deze editie geeft een rijstebrijberg van cijfers die gelukkig niet alle even interessant zijn. Wat moesten wij er anders mee beginnen, nu onze plaatsruimte toch ai dikwijls een tekort oplevert. Het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat net Zakboek samenstelde, is blijkbaar met de uitwerking van de uitkomsten der jongste volkstelling nog niet klaar. Sommige gegevens gaan nog maar tot 1920. Daarover zwijgen wc in alle talen: oud nieuws is er al genoeg in de wereld. Wij doen hier en daar een greep in het nieuwe nieuws. Wij groeien vast, In tal en last Het gaat ons als het weeshuis, dat boven den in gang prijkt met dit rijmpje: ons aantal groeit gere geld en de lasten navenant. Sinds 1909 wast de bevolking jaarlijks met onge veer 100.000. Hierop maakte 1931 geen uitzondering. In dat jaar kwamen we van 7.935.565 op 8.061.571, een stijging dus van 126.006. een ongekend en verontrus tend cijfer. Waar moet dat met ons heen, vooral al9 de Regoering niet gedwongen wordt de drooglegging van het IJselmeer voort te zetten. Vergelijk het totaal eens met 1829, toen het zielen tal 2.613.487 bedroeg. Een verhooging van dit aantal rnet 50 duurde 49 jaar. De volgende 50 haalden wc in 22 jaar, zoodat in 1900 het tweevoud van 1829 was bereikt. Voor de verdubbeling namen wc dus 71 jaar. waarna wij het drievoud van 1829 haalden in 30 jaar. Hoe dat mogelijk is, niettegenstaande do gezinnen hoe langer hoe kleiner worden, leeren ons andere cijfers. Terwijl het geboortecijfer per 10.000 inwoners daalde van 335 op 222. dus met één derde, verminder de het sterftecijfer van 266 op 96. dus bijna met twee- terden. Het geboorte-overschot wordt dus steeds Sootor, vooral de laatste 60 jaar en vandaar onze for- JBdobeie groei. In 1829 was de bevolkingsdichtheid 80 per K.M2. en nu 247. Benauwend, niet waar? Een landverhuizing helpt ons niet meer: het totaal aantal landverhuizers bedroeg in 1931 slechts 365, terwijl het in de jaren 1916—1920 gemiddeld nog ruim 11.000 was. En hoeveel zou het niet geweest zijn in de tachtiger en negentiger jar*n van de vorige eeuw, toen we een crisis doorleefden welke met de tegenwoordige is te vergelijken? Hierover zwijgt het zakboek; blijkbaar heeft men de menschen vóór 1916 maar laten emi- greeren zonder hen zelfs te tellen. Van rooken en drinken. Het Centraal Bureau heeft de leuke gedachte ge had, om een grafische voorstelling te laten zien, wit wij in 1930 moesten betalen aan verschillende be lastingen en wat wij dat zijn in hoofdzaak de man nen vrijwillig offerden voor ons genoegen. Het is aldus weer te geven: Gedwongen uitgaven: Rijksbelasting Gemeentebelasting Provinciale belasting Totaal 842 millioen of per hoofd der bevolking gemiddeld 106 gld. 583 millioen 240 millioen 19 millioen FEUILLETON. Naar het Erigelsch van Mrs. Patrick MacGill. 24. „Mijn zoon zal Lord Perivale zijn en dat miserabele winkeljuf je zal mij niet verdringen als ik er iets aan kan doen." Die woorden waren de kern van de half waanzinnige gedachten, die door Lady Olga's brein joegen en die haar deden besluiten om de premie op den moord te verdubbelen. Langer dan een uur zaten zij plannen te beramen en toen Lady Perivale in haar splinternieu- Wen wagen wegreed, had zich een wilde vreugde van 'haar meester gemaakt. Maar iets van haar opwinding vervloog en het was of de koude vinger des doods haar eigen lichaam voor een oogenblik had aangeraakt, toen zij Piccadilly inreed en daar haar stiefzoon in levende lijve een taxi zag be sturen, met een nummer aan den knoop van zijn jas en een chauffeurspet op, die zijn gezicht, dat heel mager en bleek geworden was, overschaduwde. Het was door een wonder, dat de doodeiyk verschrik te vrouw aan een botsing ontkwam en een politieman keek haar zeer scherp aan. toen zij zich met groote wilskracht herstelde en haar wagen draaide, zoodat zij dien van haar stiefzoon op eenigen afstand kon volgen. Jack bezorgde haar geen opwindende jacht. Nadat hU sijn vrachtje had weggebracht, keerde hij terug naar Picadilly en reed langzaam, alsof hij uitkeek naar mo gelijke klanten. Ten slotte ging hij in de rij staan, en uit het feit, dat "Ij bij zijn collega's zeer goed bekend scheen, maakte Lady Olga op, dat hij gewoonlijk daar te vinden was. Zij wendde haar eigen wagen naar Flnsbury Pave- ment en hoewel het al laat was, ging zij voor de tweede fnaal naar Max Reiss om hem haar ontdekking mede te deelen. 215 millioen 183 millioen Bier Wijn van 50 381 1.23 5.36 2801 1.71 2.48 27.5 1.63 2.62 25.3 1.44 2.41 V r ij w i 11 i g e uitgaven: Voor alcoholia Voor tabak Totaal 398 millioen lat is gemiddeld f50, vrouwen cn kinderen, ook de zuigelingen meegerekend. Wie hierin aanleiding vindt voor een strafpredica- tie, ga zijn gang. Wij vreezen dal het boter aan de galg zal zijn. 1931 was iets minder erg dan zijn voorganger. Het tabaksverbruik daalde van f 183.037.000 op f 176.460.000, dus met f6.577.000. Invloed van de crisis? Misschien ten deele, doch zeker ook van de prijsdaling en van meer pijp-roo- kerij. als we het zoo eens mogen zeggen. De laatste drie jaren geven dit beeld. Sigaren in Waarde in Jaar duizendtallen guldens 1929 1.346.089 92.703 000 1930 1.369 650 94.068.900 1931 1.369.415 89.637.000 Sigaretten in duizendtallen 1929 3.179.577 53.651.000 1930 3.589.552 61.673.000 1931 3.554.017 58.485.000 Tabak :n Kgr. 1929 11.299.000 26.671.090 1930 11.577.000 27.296.000 1931 12.312000 28.338.000 Ook wat het drinken betreft, vertoont 1931 een iets beter beeld dan 1930, terwijl een vergelijking met 20 jaar geleden den invloed doet zien van drankbestrij ding. arbeidersbeweging en sport. Gebruik par jaar in liters per hoofd der bevolking: Gedistill. 1912—14 1929 1980 1931 Georganiseerde werknemers. Het ledental der gezamenlijke vakbonden is nog nooit zoo hoog geweest als nu, zeker 100.000 hooger dan ooit te voren. 20 jaar geleden, in 1910, waren er ongeveer 180 000 georganiseerde arbeiders ln 10 jaar tijds groeide dit getal aan tot ruim 680.000, waarna de crisis van 8, 9 jaar geleden een daling veroorzaakte tot 493.510 in 1926. Het leek wel een debacle. Herstel volgde van 1927 af. eerst heel langzaam, doch weldra hoe langer hoe sneller. Per 1 Januari '32 was een nieuwe top bereikt, 780.000 en dat, mid den in een crisistijd zoo erg als niemand zich herin nert. Ononderbroken zet de groei zich voort, een on gekend verschijnsel en wel een bewijs, dat de orga- nisatie-idée enorm aan sterkte heeft gewonnen. Het ledental van de verschillende vakcentralcn was op 1 Januari jl.: N.V.V. (Ned. Verbond van Vakvereen.) 315.023 R.K.W. (R.K. Werkliedenverbond) 176.646 C.N.V. (Christ. Nationaal Vakverbond) 101.454 N.V.C. (Ned Vakcentrale) 45.911 N.A.S. (Nationaal Arbeids-Secrctariaat) 20.199 N.S.V. (Ned. Syndicalistisch Vakverbond) 2038 Bovendien zijn er nog 117.777 georganiscerden in plaatselijke vereenigingen, niet aangesloten bij een centrale voor het heele land. Bij deze werknemers is de organisatie-idée dus nog niet diep genoeg ge worteld. Hier volgt een opgave van het percentage, dat in verschillende groepen van bedrijven georganiseerd is: t. van het overheidspersoneel, politie en militai ren inbegrepen 64 2. van de arbeiders in de industrie 41 3. visscherij, handel cn verkeer, (zonder spoor en tram) bank- en verzekeringswe zen 27 4. land- en tuinbouw, veenderij 9 Het algemeen gemiddelde is 31 waar de land-, tuin- cn veenarbeiders dus ver beneden blijven, Het is dunkt ons. niet te boud gesproken, als wij bewe ren, dat het geringe organisatie-besef een van de oor zaken is, dat er op 't platteland slechter arbeidsver houdingen zijn dan elders. Bloemenmagazijn „CORONA", KONINGSTRAAT 67 - DEN HELDER, levert U alle moderne bloemstukken Telefoon 216. Postgiro 99555. „Uitstekend: laat u alles maar aan mij over en als u kunt, probeer dan ook maar de heele zaak te vergeten," was de raad van Max Reiss, die wel gemakkelijk te geven, maar moeilijk op te volgen was. Kindervreugde. Beneden in de kleine Zwltsersche vallei aan den voet van den berg, waar dokter Renan's sanatorium was gebouwd, wachtte Hetty met verlangend kloppend hart. Het waren haar twee vrije uren in den namiddag en zij had geen tijd om het bergpad te beklimmen om te zien of het heerlijke bericht, dat Dumpling van haar broertje had meegebracht, waar was Den vorigen avond was er een visioen van blonde krullen, blauwe oogen en rose wangen de eetzaal bin nen komen vliegen, terwijl Hetty bezig was de hotel gasten te bedienen en Dumpling had zoo hard zij kon geschreeuwd: „Chick heeft zonder krukken geloopen! Heusch Hetty heusch! Ik ben hierheen gevlogen om het je te vertellen!" Hetty liet den schaal, dien zij droeg bijna vallen van verrassing en vreugde, maar het gebeurde gelukkig nog niet, inplaats daarvan zette zij hem netjes op de juiste tafel en naar het gangetje loopend, dat van de eetzaal naar de keuken leidde, leunde zij tegen den muur en deed iets wat zeer vrouwelijk en nog meer menscheiyk was zij barstte in tranen uit. Het geheele keukenpersoneel kwam op haar snikken aangehold. „Wat is er gebeurd, mijn kleintje?" vroeg de groote, dikke kok, die op het ongewone geluld ook was komen aanloopen. „Hetty huilt en ik ben niet eens stout geweest," riep Dumpling met een beleedlgd gezichtje; „Chick heeft vandaag zonder krukken geloopen en ik heb gehold om het haar te komen vertellen en nu huilt zij!" Dumpelings kleine onderlip trilde verdacht en mis schien beefde haar stemmetje ook wel, want plotseling keerde Hetty zloh om. nam haar kleine zusje in haar armen en zei over haar hoofd tot de verzamelde dienst meisjes: „He* is kinderachtig, nietwaar om over een goede tij ding te huilen, maar ik geloof, dat het de schok was; Dumpeling is mij zoo juist komen vertellen dat dokter Renan inderdaad mijn kleine broertje heeft genezen. Dumpeling en hij zijn tweelingen en hij was altijd ver lamd; het is te mooi om te gelooven, dat hij zal 'op groeien en zal kunnen loopen als andere menschen." De algemeene ledenvergadering werd gehouden in „De Witte Engel" te Hoorn op Donderdag 15 December 1932, onder voorzitterschap van den heer G. Nobel, Lutjewinkel. Secretaris is de heer Ir. D. C. de Waal. Na opening volgt lezing der notulen, die onder dank zegging aan den samensteller worden goedgekeurd. Van den Minister van Economishche Zaken en Arbeid is bericht ontvangen, dat met ingang van 1 Januari a.s. de prijs voor de kaasmerken is bepaald op Y* cent voor volvette kaas en op 0.2 cent voor niet-volvette kaas. De Voorzitter merkt op dat we begonnen zijn met een kaasmerkprijs van 1% cent. Mededeelingen. Door den Secretaris worden de volgende mededeelin gen gedaan: a. Ledental. Op 31 December 1931 bedroeg het ledental 504, n.1. 73 kaas- en boterfabrieken, 22 kaasfabrieken en 409 zelf- kazende boeren. In den loop van 1932 zijn uitgetreden 25 leden, n.1. 3 kaas- en boterfabrieken, en 2 kaasfa brieken wegens opheffing en 20 zelfkazende boeren, terwijl toetraden 12 zelfkazende boeren, zoodat het le dental op dit oogenblik bedraagt 491, nl 70 kaas- en boterfabrieken, 20 kaasfabrieken en 401 zelfkazende boeren. b. C r i s i s-Z u i v e 1 w e t 1932. De mededeellng over de inwerkingtreding van deze wet komt overeen met de mededeeling, gedaan in de vergadering van het Botercontrole-station, waarvan elders verslag in dit nummer voorkomt en waar we dus naar verwijzen. c. Salarisregeling. Het Bestuur wenscht de mededeeling te doen, dat volgens zijne meening ln verband met de resultaten der Crisis-Zuivelwet de salarisregeling voor 1933 wel ongewijzigd zal kuqnen blijven. De heer Ham zegt dat ln de vorige vergadering de rijwielvergoeding is bepaald op f 65. Spr. vindt dat een buitengewoon hoog bedrag, want tegenwoordig koop Je voor f 50 een goede nieuwe fiets. De Voorzitter antwoordt, dat volgens de voorschrif ten in de najaarsvergadering mededeeling dient te worden gedaan over de salarisregeling, maar bij de behandeling van de begrooting komt nader aan de orde wat door den heer Ham werd opgemerkt. De heer Ham vindt dat de mededeeling dan weinig beteekenis heeft. Benoeming finantlecle commissie. 't Bestuur stelt voor hiervoor aan te wijzen de drie volgende leden: N.V. Beemster Kaasfabriek „De Hoop" te Beemster, Coop. Zuivelfabriek „De Dageraad" te Burgerbrug en de heer G. Vlaar Cz. te Benningsbroek. Aldus wordt besloten. Entreegeld voor 1938. Het Bestuur stelt voor om evenals het vorige jaar het entréegeld voor 1933 voor alle nieuwe leden te be palen op f 1.per koe of per 300 K.G. in het afge- loopen boekjaar bereide kaas, indien het aantal koeien geen juiste maatstaf voor de kaasproductie vormt. Wordt goedgevonden. Do Fransche pot. Bij de rondvraag zegt de heer Laan dat een extra heffing plaats vindt van kaas die naar Frankrijk wordt gezonden. Spr. vraagt op welke wijze dat geld terugbetaald zal worden. De Voorzitter zegt dat het met die heffing voor Fransche kaas een ingewikkelde kwestie is. De heffing zelf is een moeilijk punt en de inzichten erover waren dan ook nogal verschillend. Een commissie uit expor teurs bepaalde hoe hoog de heffing moest wezen. Soms werd het advies door het crisiszuivelbureau opgevolgd, maar soms stelde het crisiszuivelbureau de heffing zelf vast. Aan de exporteurs werd dan mededeeling hiervan gedaan. De heffing werd door het crisiszuivelbureau op 18 cent bepaald, maar de prijs van de kaas mocht in Frankrijk niet met die heffing verhoogd worden. Dat gaf aanleiding tot moeilijkheden. Spr. staat op het standpunt dat vooral voor Noordholland, als belang rijkste gebied voor uitvoer van kaas naar Frankrijk, de hooge heffing ongewenscht is. De mogelijkheid be staat immers dat Frankrijk, evenals met de boter Ss geschied, zelf een dergelijke heffing op de kaas legt, en we dan dus zouden krijgen vrij belangrijk hooger in voerrechten op de kaas naar Frankrijk. Gelukkig» is het zoover nog niet, maar de mogelijkheid bestaat dat het dien kant uitgaat. Spr. heeft dan ook gezegd, drijf het recht niet zoo op. Wat nu de pot betreft, het is een vrij belangrijk bedrag, van zeven acht duizend gulden En het is altijd zoo, als er wat te verdeelen is, dan komen de moeilijkheden. Er is groote kans dat het Hetty sprak vlug in het Fransch, dat zij bijna even goed beheerschte als haar eigen taal en onmiddellijk was de belangstelling bij haar collega's opgewekt. Jeanne. het andere meisje, dat juist klaar stond om met haar verloofde uit te gaan, rukte haar nieuwen, be- bloemden hoed af en verklaarde, dat zij Hetty's plaats zou innemen en dat Hetty onmiddellijk naar haar klei ne broertje moest gaan. dat door Gods genade en door dien goeden dokter was gered en dat zij met eigen oogen moest zien hoe hij liep. Wild klopte Hetty's hart van vreugde, toen zij met Dumpling aan haar hand het bergpad besteeg om het wonder te aanschouwen, dat de groote chirurg vol bracht had. Het was een aanblik, die Chicks moeder als zij ge leefd zou hebben, had verblijd op een wijze, die met geen menschelijke pen te beschrijven zou zijn, om het kleine ventje door de kamer te zien loopen zonder eenige hulp. zelfs zonder een hand. die hem vasthield. Hetty drukte de adem bijna uit het kleine lichaam in haar hartstochtelijke omhelzing en nog eens welden de tranen in haar oogen, toen zij den dokter dankte voor het wonder, dat hij had gedaan. „En nooit... nooit zal ik in staat zijn u met iets an ders dan woorden te danken", riep zij met innigen spijt uit Dr. Renan's kalme stem had een laèhende ondertoon, toen hij zei: „Jullie hebt in Engeland een spreekwoord, dat zegt: Nooit is een zeer lange dag! En dat is ook waar, juffrouw Loring. Maar als de kleine jongen op- goelt zooals zijn zuster, is dat voor mij al belooning ge noeg", en hij legde zijn hand op haar slanken schouder. „O. dokter, u bent veel te goed", riep Hetty, terwijl zij impulsief zijn hand greep en die met kussen bedekte. Men verzekerde haar, dat de genezing blijvend zou zijn en daar zij den volgenden dag niet naar boven kon komen, beloofde men haar Chick naar beneden te rij den met een der zusters, opdat zij hem kon zien loopen. Maar tot Hetty's verwondering kwam geen zuster den volgenden dag met Chick naar beneden: het was dokter Renan zelf en Hetty was benieuwd of er iets niet ln den haak zou zijn dat hij haar voorzichtig wilde mede- deelen. Maar de groote man stelde haar spoedig gerust. „Als je je goed herinnert zei ik gisteravond, dat „Nooit een zeer lange dag is", glimlachte dokter Renan en terwijl hij sprak, diepte hij een courant uit zijn zak. „Hier lees dat eens", verzocht hij, op een met inkt omlijnde advertentie wijzend. Het was de Parijsohe Elke school een eigen petje, Dat is thans het ideaal, Na de glorie van de Yo-Yo Spreekt dit duidelijke taal.. Onze tijd lijdt wat aan leegte. Innerlijk zijn we wat klein, En we trachten dit te dekken Met den uiterlijken schijn! Elke school een eigen mutsje, 'n Onderscheiding van de klas, Eigen kleur en dito bandjes, Al naar intellect en ras. Lieve kind'ren, dat is „reuze", Dat is inderdaad zeer „knal", Want 't bedekt voor vreemde oogen Menig hopeloos geval! Op 't gymnasium gaan „de groentjes", Later zijn ze immers groen, En de H.B.S., opstandig, Moet 't met roode mutsen doen. Dat lijkt veel op revolutie, Komt men echter in het nauw, Dan brengt Hollands M.U.L.Ó. redding, Want die laat de zaak blauw-blauw! Ouders zijn vaak erg vervelend. En ze plegen soms verzet, Dit baretten-nieuwigheidje Gaat ver boven hunne pet. In het jong moderne leven Doen ze altijd zeer onthutst, Ze kleineeren deze petjes, En ze zijn zelf slecht gemutst! Kind'ren, draagt dan je baretje Maar spontaan, met eed'len zwier, Eischt nadrukk'lijk 't passend petje, En verslijt het met plezier, Alleen iets dient niet vergeten, Hoop des lands, onthoudt dus dit: 't Gaat niet om don vorm van 't petje. Maar om 't geen er ónder zit! December 1932. KROES. (Nadruk verboden). bedrag voor propaganda om nieuw afzetgebied te krij gen, zal worden gebruikt. De heer Laan meent dat het bedrag dan niet tot zijn. recht komt. Zij die er aanspraak op hebben, krijgen het geld dan niet terug. De Voorzitter zegt dat men van oordeel is dat zij die kaas naar Frankrijk exporteeren, een goeden prijs ma ken en dat daarom het bedrag van de heffing ten goede dient te komen aan alle producenten. Spr. vindt dat als het geld voor propaganda wordt gebruikt, het goede diensten zal bewijzen. De heer Laan gevoelt ook wel wat voor een dergelij ke bestemming, maar na de periode die achter den rug is, zouden de menschen het geld best kunnen gebruiken. De Voorzitter zegt dat als het geld werd uitgekeerd, het dan aan alle kaasproducenten zou worden uitge keerd en hoe moeilijk een dergelijke regeling is, blijkt reeds, als men nagaat dat dan b.v. rekening gehouden, dient te worden met de verschillende soorten van kaas. De heer Ham zegt dat de heeren van het crisiszuivel bureau zich niet voldoende rekenschap hebben gegeven wat met het geld moest gebeuren. Nu is de moeilijk heid er, hoewel de jongens daar er niet zoo zwaar aan Uilen. Dat het geld misschien voor propaganda zal worden gebruikt, is niet zoo onbillijk, maar de produ centen ondervinden de nadeelen op de markt. Spr. vraagt of het kaascontrolestation er op kan aandrin gen, dat de heffing tenminste teruggebracht wordt tot het bedrag dat een maand of drie weken geleden werd geheven. De Voorzitter zegt dat het kaascontrolestation weinig invloed op de zaken van het crisiszuivelbureau kan uit oefenen, maar het bestuur zal de kwestie bespreken. Spr. is zelf lid van de Fransche commissie en heeft een lage heffing voorgestaan, maar heeft het nooit kunnen winnen. Hierna volgt sluiting. editie van een Engelschen krant en ongeveer een week geleden gedateerd. Hetty's hart sprong op. toen zij las: „Hetty Loring. als dit onder je oogen komt, stel ja dam dadelijk met mij in verbinding. Ik heb zeer belang rijk en dringend nieuws voor je. Als je geld noodig hebt, telegrafeer dan Hotel Ritz. Vader." Zij kon haar oogen niet gelooven en kleine Chick, die trotsoh bij zijn ponywagentje stond, geraakte even op den achtergrond. „O, dokter Renan. wat beteekent dat? Wat kan het beteekenen? Het het schijnt wel. dat mijn vader vrij is. Hij zou nooit zoo openlijk durven adverteeren. als hij de politie moest vreezen. Wat zal ik doen?" Zij zag er zoo jong uit in haar eenvoudig, zwart ja ponnetje en wit schortje; zij leek bijna nog een kind, „Wat je doen moet? Wel. mijn kind er is maar één ding te doen. Je moet onmiddellijk erheen gaan van avond nog hier weg en dan morgen de boot naar Enge land nemen. Ik zal dadelijk bij de autoriteiten voor je pas zorgen. Wat het geld betreft, moet je mij maar zoolang als bankier laten optreden, dan kan je vader later wel met me afrekenen. Maar veel tijd heb je niet te verliezen; blijf jij hier bij Chick, dan zal ik alles voor je verzorgen." En zoo goed verzorgde de energieke chirurg alles, dat Hetty dien avond om acht uur in den trein zat en het eerste deel van haar reis naar Engeland ondernam. Een hoofdstuk vol verrassingen. Een lange door de zon gebruinde man. met den blos der gezondheid op zijn wangen en mannelyken trots in zijn oogen kwam Hetty tegemoet op den treeplank van de boot en met verwondering herkende zij haar vader! Maar welk een andere vader was dit! Zijn oogen wa ren niet langer onrustig dwalend, hij was goed gekleed, kalm en bezadigd en zag eruit als een beschaafd En- gelsöhman. „Mijn kleine meisje, mijn moedig, klein meisje", zei hij zaohtjes toen hij Hetty in zijn armen nam en haar kuste. Hetty hunkerde naar liefde en zy was vermoeid; hoe vermoeid wist zij niet eens totdat zij zijn kussen voelde. „Ik... o, wat heerlijk u te zien, vader; ik begrijp er niets varv maar ik ben gekomen zoodra ik Uw adverten tie gelezen had", stamelde zy, terwyl zij naar het gere serveerde eerste klasse compartiment, van den trein liepen, die hen naar Londen zou brengen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 17