Instituut voor Arbeidersontwikkeling, Afd. Schagen. Theater RoyaL Recognitie Radiocentrale. Uit onze omgeving. Overdracht G.E.B. aan het P.E.N. Voor de afd. Schagen van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling hield Dr. Ketner uit Den Helder Don derdagavond jJ. een voordracht over Karl Marx, in de bovenzaal van de Cérès. Om ruim 8 uur opende de voorzitster der afdeeling, Mevrouw Krul. dezen avond met een welgemeend har telijk welkom. Met genoegen kon spreekster constat.ee- ren dat de bovenzaal haast te klein wordt voor de afd. avonden, iets wat èn voor het bestuur èn voor 't insti tuut een groote verheugenis is. Spreekster uit den wensch. dat bij een volgende gelegenheid de groote zaai zal blaken noodig te zijn. Een speciaal welkomstwoord zegt voorzitster tot den spreker van den avond. Dr. Ketner uit Den Helder, die niet dan na veel moeite kon worden „veroverd" voor de afd. Schagen. Nadat Mevr. Krul gewezen had op de groote figuur Karl Marx. een der grondleggers van het socialisme, gaf ze het woord aan Dr. Ketner voor 't houden van zijn voordracht Dr. Ketner ving zijn voordracht dan aan met er op te wijzen dat Karl Marx inderdaad een voorman en grond legger is geweest van 't moderne socialisme. Er heerscht. aldus spr. op socialistisch gebied nog veel ver warring. Daarom is 't zoo goed juist de grondslagen na der te bezien en te bespreken, want hei maatschappe lijk streven berust op die zelfde grondslagen. Marx was een groot man; men behoeft geen Napoleon of de Ruy- ter te wezen om groot te zijn. Tot den dag van heden gaat er invloed uit van Marx' theorie. Dr. Ketner zegt dan alvorens over de beteekenis van Marx te zullen spreken als grondlegger, eerst iets uit zn leven te wil len mededeelen en begint dan met er op te wijzen dat Karl werd geboren in 1818 te Trier als zoon van èohte Joden. Ziin vader was een rechtsgeleerde en moest, ten einde zijn ambt te mogen uitvoeren, christen gedoopt worden. Dat geschiedde dan ook. Karl Marx werd even eens voor 't recht bestemd, maar de kiem van zijn his torisch materialisme lag reeds in zijn schoolwerk. Toen hij 17 jaar was ging Karl %studeeren te Bon, later te Berlijn. Ingeschreven als student voor de juridische fa- euliteit, studeerde Marx echter economie en filosophie. In 1842 studeerde hij af. Toen brak voor Marx een tijd van strijden aan. welke tot zijn dood heeft voortgeduurd Marx ging een democratische courant uitgeven, waar door hij in verzet kwam tegen de monarchie. De regee ring kwam in 't harnas tegen zijn oppositiegeest Hij nam de wijk naar Parijs, waar hij trouwde. Ook hier ging het hem en zijn vriend Engels niet naar den vlee- ze. Marx werd verbannen en vestigde zich te Brussel (1846). Toen een jaar later de Koning van Pruisen den rijksdag bijeen riep, hoopte Marx vurig dat de revolutie zou uitbreken. Hij richtte een bond van communisten op en 't beroemde communistisch manifest verscheen. Op scherpe wijze werden de bestaande toestanden ge hekeld. slechts een algeheele omwenteling kon, aldus MacK, verbetering brengen. Nog heden ten dage kent men rijn kernachtige uitdrukking, die een zoo groote waarschuwing inhoudt: „Proletariërs aller landen, ver- eenlgt U!" De revolutie kwam. en ook in Frankrijk gistte het. Soherpe artikelen verschenen er van Marx in een door hem opgerichte courant. Het oude regime wilde zich herstellen, en nam onwettelijke maatregelen. Marx moest verschijnen voor de jury wegens hoogverraad. Hij verdedigde zijn idee en zijn optreden en handelen en werd na een gloedvol betoog vrijgesproken. De Jury dankte hem bovendien nog voor zijn leerrijke uiteenzet ting. In 1849 werd hij echter toch verbannen. Hij ging naar Londen, waar hij zich nog 't meest veilig voelde. Hier sleet hij zijn laatste levensjaren in bittere armoede Zijn vrouw en 3 kinderen zag hij ten grave dragen en als gebroken man overleed hij in 1883. Met Marx ging een merkwaardige persoonlijkheid heen. Nadat Dr. Ketner nog eenigen tijd had gesproken over de invloed welke de idee Marx op de wereld heeft uitgeoefend en nog heden ten dage uitoefent en de juiste gedachtengang van den grooten Marx had aan getoond, beëindigde spr. zijn In grooten aandacht ge volgde. zeer belangwekkende voordracht. 't Was dan ook zeker namens allen, toen Mevrouw Krul een hartelijk dankwoord sprak tot Dr. Ketner. De rede. aldus Mevr. Krul, werd met spanning en verwach ting tegemoetgezien en allen zullen zekeT volkomen te vreden rijn gesteld. Spreekster noemde den avond een rustpoos in 't woelende, jachtende leven, een avond van Intiem genieten daarnevens. Gaarne riep ze Dr. Ketner een hartelijk tot weerziens toe, waarmee allen met ap plaus instemden. KERSTUITVOERING. Zooals reeds gemeld komen de Vereenigde Schouw spelers op len Kerstdag in het Noordhollandsch Kof fiehuis met „Polly, 't meisje met een verleden". Wij kennen de Schouwspelers reeds eenige jarên en weten dat dit gezelschap steeds weer heel goed ver zorgde voorstellingen geeft. Dit jaar wordt het bepaald Iets dat zal inslaan en dat een avond van groote vroolijkheid en echte gezelligheid zal geven. De Persverslagen vertellen ons om strijd van de goede kwaliteit der spelers, als Enny Mols de Leeuwe en Pierre Mols. Trouwens al de rollen wor den uitstekend vervuld, maar Enny Molsde Leeuwe geeft een voortreffelijke paradistische typeering van do internationale vampier, die zij heeft uit te beelden. Pierre Mols speelde de onhandige minnaar, die zijn doortastendheid zag beloond met een charmante echt- genoote. Theo Vink en Willem ten Hoonte, Beb Boole- man, Atie Crock, Willem v. d. Hoog, Ada van Duijl, J. Joha waren allen zeer te waardeeren. Gerard Robbers was een prachtige dronkaard. Het is een echt dolle, dwaze klucht! Dé menschen hebben tranen gelachen! De spelers konden soms niet doorgaan, zoo brulden de talrijke aanwezigen. „Es war einmal ein Walzer Alleen met de vermelding van den titel en de mededeeling dat deze week dit filmwerk gepresen teerd wordt in Theater Royal, zouden we desnoods kunnen volstaan. Deze toonfilm, operette van Franz Leh&r, kreeg alom een zoo gunstig onthaal, dat het haast niet denkbaar is dat men er niet van zal hebben gehoord. De gewoonte getrouw, willen we van deze ruim 2 K.M. lange rolprent ook een korte inhoudsopgave doen. De jonge Rudi Möbius is erfgenaam van het Ber- lijnsche bankiershuis Möbius doch de bank is bankroet. Assessor Pfennig, zijn vaderlijke raads man, £eeft kennis gemaakt met mevr. Weidling, wier dochter Lucie den huwbaren leeftijd heeft bereikt. Lucie geldt voor een zeer rijke partij en zooiets heeft Rudi juist noodig, vindt assessor Pfennig. Om de bank te redden, gaat Rudi naar Weenen, maar nog eenmaal wil hij zich amuseeren en van zijn vrijheid genieten. Hij koopt twee kaartjes voor de operette „Es war einmal ein Walzer". Één van deze werpt hij van het hotelbalcon op straat, waar het wordt gevonden door een aardig blond meisje, Steffie geheeten. Zij bevalt Rudi zoo goed, dat hij haar uitnoodigt na de voorstelling met hem naar Grinzig te gaan. Het stortregent. Op het nippertje kunnen zij een huurkoets bemachtigen, waarin nog een tweede paar tje plaats neemt: de fluitist Gustl Linzer en Lucie Weidling de voor Rudi bestemde bruid. In Grinzig aangekomen, gaat Rudi met zijn meisje, èen van de talrijke café's binnen, terwijl Lucie met Gustl verder rijdt. „Gustl je moet me schaken", fluistert Lucie, die huivert voor den dag van morgen, waarop zij zich met een zekeren Rudi Möbius zal moeten verloven. Alleen om haar familie te redden, moet zij met dien mijnheer Möbius trouwen, die voor zeer rijk door gaat. Schaken!! De brave, maar volkomen futlooze Gustl, beeft al van angst bij de gedachte alleenen Lucie ziet al haar hoop vervliegen. Rudi en Steffi zijn al spoedig in een romantische stemming gekomen. Als Rudi echter neerslachtig wordt en zegt dat hij morgen opgesloten wordt levenslang dan houdt het meisje hem voor een misdadiger en vlucht. Een silhouette is het eenige wat zij van elkaar heb ben, als herinnering aan hun romantische kennisma king. Nu is het eigenlijk geheel overbodig, dat Rudi en Lucie den volgenden dag aan elkaar wor den voorgesteld. Eerst als ze alleen gelaten worden, storten zij elkaar hun hart uit. Men wil hen beiden, terwille van het geld laten trouwen, maar daar is nu geen sprake meer van. Rudi zal Gustl bewegen Lucie te ontvoeren en Lucie belooft. Rudi, dat zij hem zal helpen het blonde meisje terug te vinden. Door een toeval ontdekt Rudi haar echter op straat. Spoedig worden alle misverstanden opgehelderd en Rudi haalt Steffi over met hem naar Beriijn te vluch ten. Reeds zitten ze in den trein en tegenover hen Gustl met de nu eindelijk geschaakte Lucie. Van de liefde alleen kan men evenwel niet leven en daarom wordt het gefailleerde bankiershuis omge- tooverd in een echte Weensche „Konditorei". Allen hebben er een werkend aandeel in en de zaken gaan goed. Zooals bekend hebben in de jl. raadsvergadering de stemmen gestaakt over een voorstel van de hee ren Van Nuland en Schoorl om van den radio-con- tralehouder H. Willemse een jaarlijksche recogni tie te heffen van f700.— en hem concessie te ver- leenen tot 20 April 1837, zijnde het tijdstip waarop de hem verleende Rijksconcessie eindigt. B. en W. hadden aan den Raad voorgesteld f 1000 te heffen, vermeerderd met een bedrag van f2.50 per jaar voor elke aansluiting boven het getal van 400 aansluitingen. De heer H. Willemse richt zich thans nogmaals met een adres tot den Raad. waarin adressant zegt te meenen. dat B. en W. in strijd handelen met let ter en geest der Gemeentewet door van het Radio- distributiebedrijf een zoo ho^ge heffing te vorderen. Adressant wijst er op, dat volgens artikel 275 der Gemeentewet toch worden voor plaatselijke belas tingen gehouden de door de gemeente gevorderde gelden wegens het hebben van voorwerpen onder, op, boven den voor den openbaren dienst bestem den gemeentegrond. Art. 287 dier wet bepaalt, dat de heffing zich moet richten naar het gebruik dat van de werken en inrichtingen wordt gemaakt en dat de in art. 275 bedoelde belastingen slechts een matige winst aan de gemeente mogen verzekeren. De recognitie die B. en W. voorstellen, houdt met dit aantal wegkruizingen geen enkel verband, maar is gebaseerd op het aantal abonné's. Van een matige winst voor de gemeente is even min te spreken, als men in het oog houdt dat het Rijk volgens art. 37 vui het Radioreglement voor zijn bemoeiingen voortvloeiende uit centrales, enz. hoogstens 50 cent per jaar per geabonneerde heft. Adressant meent, dat noch op rechts- noch op bil- lijkheidsgronden een zoo zware heffing is te verde digen. Adressant heeft het initiatief genomen om een ra- diobedrijf te beginnen, wat toen zeer riskant was, en weinigen durfden er hun geld aan te wagen. Nu er thans een bestaansmogelijkheid is, tracht het Ge meentebestuur door een abnormaal zware heffing zich de winsten van het initiatief toe te eigenen. Adressant meldt verder, dat hij aan B. en W. zijn exploitatiecijfers heeft overgelegd en dat rekening houdend met de kosten van een nieuw net voor het doorgeven van meerdere programma's gedurende de eerstkomende 5 jaar voor hem de inkomsten pl.m. f3800 zullen bedragen. Voor zichzelf berekent adressant f,2000, blijft over f 1827 voor zijn beide zoons, die in het bedrijf werkzaam zijn. Bij deze cij fers is geen rekening gehouden met eenig risico voor nieuwe aansluitingen, etc. 'ANGENDIJK Ala gevolg vail het besluit der gemeenteraden, om het Gemeenschappelijk Electrisch Bedrijf voor Langen- dijk en St. Pancras niet aan het P.E.N over te dragen, hebben de gemeentebesturen hun begrootingen dus moeten belasten met bedragen voor aflossing en rente van f 40.000, welke iedere gemeente heeft moeten op nemen ter betaling van de kabeleering Oorspronkelijk had men gerekend op een bedrag van f 170.000, terwijl de kosten der kabileering In werkelijkheid bijna f217000 hebben gekost Zooals men zich zal herinneren zijn er uitvoerige debatten gehouden over de vraag, of het niet beter zou zijn het GE.B. aan het P.E.N. over te doen, dat daartoe ook een voorstel heeft gedaan, dat hierop neerkwam, dat de gemeenten in totaal f253000 kregen uitgekeerd. De afwijzing der gemeenteraden, om het G.EJ. over te doen was gebaseerd op een kost prijs van f 170.000. Nu deze ongeveer f 50.000 meer heeft bedragen, het al moeilijker wordt de gemeente- begrootingen sluitend te maken en een bedrag van ongeveer f 50.000 bij overdracht in iedere gemeentekas zou gevloeid zijn, is het te begrijpen, dat de voorstan ders van overdracht van het G.E.B. aan het P.E.N. niet bijster te spreken zijn, nu is gebleken, dat de kosten van de kabeleering de raming zoo ver overtref- ten. De Bond van Exporteurs van Aardappelen en Groen ten in Noordholland heeft zich tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid gewend met een adres, waarin verzocht wordt, al die maatregelen te treffen, welke er toe kunnen lelden, dat het handelsverdrag met Dultschland met 1 Januari a«s. wordt hernieuwd, om daardoor een tariefsverhooging te voorkomen. In een uitvoerige memorie wordt dit verzoek nader toe gelicht en wordt getracht aan te toonen, dat geldelijke steun aan den tuinbouw niet afdoende is en weinig beteekent, als de handelsbelemmeringen niet worden opgeheven. We vernemen, dat de Vleeschkeuringsdienst voor Langendijk en Harenkarspel zich tot de betrokken ge meentebesturen heeft gewend met een advies, zich voor de vernietiging van afgekeurd vee en vleesch aan te sluiten bij de Thermochemische Fabrieken. Te Bmnenwüzend werd ln de kolfbaan van de „Zeven groene boomen" een 50-slagen wedstrijd gehouden, waar aan ook enkele Langendijker kolvers deelnamen. Blij kens den hieronder volgenden uitslag hebben zij zich weer kranig gehouden en hebben de eer van de Lan gendijker kolfsport op waardige wijze hoog gehouden. De uitslag was: Eerste klasse: le prijs P. Molenaar te Zuidscharwoude 504 p.; 2e prijs G. Hop te Noordscharwoude 472 p.; 3e prijs T. Roosje te Grootebroek 454 p.; Serieprijs W. Oosterman te Grootebroek 101 p. Tweede klasse: le prijs G. Deutekom te Noordschar woude 461 punten; 2e prijs P. Goet te Zuidsoharwoude 432 p.; 3e prijs F. Muileboom te Noordscharwoude 421 p.; Serieprijs J. Sohekkerman te Binnen wijzend 101 p. Derde klasse: le prijs W. Bronkhort, Venhuizen 412 p. 2e prijs J. Bart te Venhuizen 402 p.; 3e pr. J. Zwager man te Blokker 378 p.; Serieprijs J. Kramer te Zuid scharwoude 102 p. Er is dus in het bdrijf niet veel te verdienen. Dat de juridische adviseur van den Bond van Ex ploitanten van Radiocentrales f 1000 een niet te zwa re last zou hebben genoemd, noemt adressant in strijd met de waarheid en verder is het hem niet duidelijk waarom een radio-distributiebedrijf niet is te vergelijken met andere bedrijven, omdat deze hun belasting daarvoor betalen en adressant niet. Adressant heeft, evenals elke andere zakenman, zijn belastingen te betalen en meent, nu er in deze gemeente geen precariorechten worden geheven voor het overspannen van de openbare weg.m, etc., het zeer onrechtvaardig te vinden om slechts voor één bedrijf een uitzondering te maken en van dit be drijf zulk een buitensporig hooge heffing te vorderen. Adressant verzoekt dan ook niet zonder meer een bedrag te vragen per abonné, maar als tot een hef fing wordt besloten, voor het. gebruik van openbare wegen, etc., deze heffing niet hooger te doen zijn dan f-iOO per jaar. MARKTOVERZICHT. De vorige week was er groote aanvoer van vette koeien. Nu waren er een Donderdag nog meer. dat be teekent wat in dezen tijd. De handel was anders niet zoo viug als de vorige week. Uitvliegers met zwaarte en kwaliteit waren er nu juist niet aangevoerd, vandaar dat de hoogste prijs 30 cent bedroeg. Ze zijn zoo goed ala allen verkocht Naar omstandigheden werden de kalf- en geldekoeien redelijk verkocht In vaarzen was de handel gewoon, de hoogste prijs was wel minder bij de vorige week. maar toen waren er ook zwaardere beesten aangevoerd, vandaar dat ver schil. De handel in graskalveren was zeer stug; wat er verkocht werd was voor den slacht De laatste weken was de handel in nuchtere kalveren heel goed en er werden beste prijzen besteed, maar nu was dat danig mis. De handel in paarden was stil en weinig was aange voerd. Bokken en geiten weer niet aangevoerd, die ziet men den laatsten tijd weinig, daar is zeker niet veel vraag naar. Oude slachtschapen golden va® 1014 gulden; handel heel stug. Dat kan men ook zeggen van de vette scha pen en overhouders. Met de overhouders was het al heel slecht gesteld. Ze moesten nu veel gelden voor de Kerstdagen, er waren er veel aangevoerd; het ls den tijd. In de biggen en schrammen was het ook lang niet wild. dat is natuurlijk het gevolg van de slechte prij zen voor het spek... Voor de vette varkens was weinig ambitie: 14 ets. de hoogste prijs, dat is te kort Op de lcippenmarkt was het een heel aardige drukte en de aanvoer was ook weer grooter, en de handel in kippen, hanen, konijnen en eenden was heel goed. Over het geheel een aardige drukte en veel bezoek, maar de handel liet wel wat te wenschen over dezen keer. Maar weer wachten op beter. GOEDKOOPE TREIN. De Nederlandschc Spoorwegen laat dit jaar een goedkoope Kersttrein rijden, n.1. op den Tweeden Kerstdag, van Den Helder. Anna Paulowna, Schagen en Alkmaar naar Amsterdam, met aansluiting naar Den Haag en Rotcerdam. Voor nadere bijzonderheden leze men de adverten tie in dit blad. VERKOOPING RENTENIERSHUIS. In het café „de Gouden Engele" van den heer 1 K. Boontjes werd gisteravond door Notaris H. J van Veen te Zijpc, in het openbaar verkocht: eer renteniershuis met erf en gedeelte steeg aan de Re gentenstraat te Schagen, nagelaten door den heer I. Liefhebber. Ingezet op f2260, werd het perceel op f 110 ge mijnd door den heer K. Hemke te Aartswoud. dit dus eigenaar werd voor f2370. GESLAAGD. 1 Onze plaatsgenoot, de heer P. Molenaar is te Den Helder geslaagd voor het vakdiploma Typograaf als Drukker. OUDKARSPEL. De gemeenteraad komt Dinsdagavond 7 uur in open bare vergadering bijeen. Politie. Gevonden: 1 belastingplaatje 1 pilokiel en 2 broekspij pen voor motorrijwiel. Z IJ P E 'T ZAND. Geel-Zwart nieuws. G.Z. I gaat a.s. Zondag spelen tegen Z.A.P. I le Spnorbuurt. Anna Paulowna. Het 2e elftal heeft a.s. Zondag vermoedelijk geen wedstrijd. Met de Kerstdagen komt de Noord-Hcllandsche Cinema een bioscoop-voorstelling geven in de tooneel zaal van den Heer Schrieken. Meer uitvoerige bi zonderheden volgen per advertentie in dit blad. BURGERVLOTBHUG. Dez week vergaderde het bestur van Nut en Genoe gen in he lokaal van den heer P. de Nijs De notulen werden na voorlezing zonder op of aan merkingen goedgekeurd. Rekening en verantwoording werden gedaan door den penningmeester aangaande eerste Nutsavonden, werden zonder aanmerking goedgekeurd. Is aan de orde bespreking tweede Nutsavonden. Besloten werd deze te zullen doen houden op 11 en 12 Februari 1933. Hopende op aller medewerking sluit voorzitter de vergadering. OUDESLUIS. Naar wij vernemen geeft Bergen's Mannenkoor, Dir. de heer Karei Böhne, op Zondag 25 Dec. (lsten Kerst dag). een concert ln de zaal van Buisman. Drt zoo gunstig bekend staand mannenkoor, zal wer ken uitvoeren van Koop, Mendelssohn, Weugert, Olman en anderen. Het behaalde in den Nat. Zangwedstrijd te Utreoht in October j.1. den eersten prijs met het hoog ste aantal punten, benevens den Dlrecteureprijs. Zang- liehebbers! wilt U een avond van kunstgenot, ga dan len Kerstdag naar de zaal van Buisman, terwijl de danslustigen hun hart kunnen ophalen onder de vroo- lijke tonen van het orkest van Gebr. Meurs uit Hoorn. Voor bijzonderheden leze men de adv. In dit blad. GEMEENTE ZIJPE. Burgerlijke stand van 9 tot en met 15 Dec. 1932. Geboren: Geertje, dochter van Frederik Harmannus Prins en Rinske van der Woude; Alida Maria, dochter van Johannes Petrus Schilder en Adriana Veronica Bakker; Furman Eduard, zoon van Nicolaas Hoebe en Johanna Groen. W I N K E I. Het kinderkoor „West friste" met medewerking van het gemengd koor, geeft op den eersten Kerstdag een uitvoering in de tooneelzaal van den heer R. Laan. Opgevoerd wordt „Kampavonturen", zangspel ln S be drijven, waarvan zoowel de tekst als de muziek door den heer H. J. Zaal, te Alkmaar, directeur der ver- eeniging zijn ontworpen Met veel succes ging de eerste opvoering daarvan in Noordscharwoude, en ook hier is, bedriegen de voor teekenen niet, veel belangstelling te verwachten. De bekende damspeler, onze vroegere plaatsge noot, de heer D. Kleen. thans te Heemstede, zal op Zondagmiddag in het lokaal van den her D. A. de Bruijn een simultaan-seance geven, ter voortzetting van vroegere kennismaking met zijn oud plaatsgenoo- ten. GEHEELE FAMILIE LEED AAN INDIGESTIE. Nu weer pleizier van ons eten. Een moeder van vier kinderen schrijft ons: ,.Ik zelf en mijn vier kinderen hadden alle voort durend last van rugpijn, maagzuur en andere gevol gen van een slechte spijsvertering. Wat ik ook at, ik kreeg steeds maagpijn. Maar sinds we nu Kruschen Salts gebruiken (de afgeloopen 3 maanden) kunnen wij alles eten en hebben allo veel meer pleizier van ons voedsel. We hebben nu geen van allen een spoor van maagzuur of pijn meer. Ik vind het een schit terend middel, zonder eenige hinderlijke uitwerking. Wat we ook zouden moeten missen, we zouden nooit meer buiten Kruschen willen." (Mevr.) M. K. Kruschen Salts neutrali eert spoedig het maag zuur. ontneemt het allo Kwellende eigenschappen en verwijdert het zachtjes en volkomen uit het lichaam. De dagelijksche kleine dosis Kruschen is een zachte, natuurlijke aansporing voor maag, lever, nieren en ingewanden om weer naar behooren te functionnee- ren, en voorkomt daardoor dat het schadelijke maag zuur zich ooit weer kan ophoopen. Dan zult U geen last meer hebben na Uw maaltijden, Kruschen Salts maakt en houdt U inwendig rein. Verfrischt en ver sterkt bloed, van alle onzuiverheden bevrijd, stroomt naar elk deel van Uw lichaam. Er zullen geen klach ten meer zijn, geen pijnen meer. Maagzuur behoort dan tot het verleden en is slechts geworden tot een onaangename herinnering. U zult zich wonderlijk energiek en flink gevoelen; zoo gezond en opgewekt als U zich bij mogelijkheid maar voelen kunt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten a f 0.90 en f 1.G0 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) SIST M A A R T E V Donderdagavond vergaderde de afd. van den Boeren bond alhier in café ,4e Tuinbouw" van den heer P. Schrijver. De heer C. Groet, voorzitter, opende met een kort woord deze vergadering, in het bijzonder tot den heer Mink, secr. der afdeeling Noordholland, welke op ver doek was ter vergadering gekomen en eveneens aan ie Pers. Door Voorziter wordt hierna een klein verslag der laatstgehouden vergadering te Alkmaar gelezen, al waar de afdeeling Noordholland, welke volgens den heer De Weerdt nu de leiding zelf kan nemen, een feit was geworden. Voorlichting en steun ls de afd. door den heer De Weerdt toegezegd. Thans volgde een bespreking over een aangekocht sproeimiddel van den heer Haitema, door welk middel het product van een persoon inplaats van in oontact te blijven, geheel is doodgegaan. Daar deze heer Haite ma vergoeding van het aangekochte middel toezegt en de schade, zijnde pl.m. f 400, niet geheel of ten deele wil vergoeden, ging men, in navolging van andere afd. over tot het boycotten dezer firma. In bespreking kwam om de afdeeling door het heffen van een kleine contributie, aan wat kasgeld te helpen, hetgeen bij voorkomende gevallen soms heel noodig kan zijn. Gedacht werd f 12 per maand te heffen, vaarbij gratis het landbouwblad werd verstrekt. het welk f 0.08 per maand kost. zoodat slechts f 0.04 voor le kas bestemd bleef. Bij nadere bespreking werd aangenomen om f 0.05 oer maand te heffen en de leden zelf voor het land ouw-blad te doen zorgen, zoodat een ieder vrijbleef m dit blad wel of niet te accepteeren. Het punt .afschaffing borgen bij openbare verhu- -Ingen. vond na eenige beanreklng ingang en met al- Temeene stemmen werd besloten de corporaties een erzoek, luidende in dien geest, te doen toekomen, en ~an de tulnbouwvereen. adhaesie te verzoeken. Nu was t In- en verkoopbureau, dat eer.s nader on- •.er de loupe werd genomen, en wel in verband mot de ourantenberichtjes over de werking, dewelke hierin x»o schitterend werden uitgebeeld. Na een kleine toe- ichling door voorz. werd een schrijven van den heer De Weerdt voorgelezen, waarin de nadoelen van dit bu- «au voor de bouwers ln het daglicht gestold werden, fn een 4-tal punten zijn de nadeelen door genoemden heer aangegeven en wel ten le dat hij geen volle mlni- numprijs ontvangt, daar hij ten bate voor dit fonds van -jjn geheele afzet cijfer pet. af moet staan en dat deze minimumprijs zoo laag is gesteld, dat voor vele produc ten vracht, tijd en veilingsperoentage niet bestreden -airuien worde®. 2e. dat deze prijs expres zoo laag wordt gehouden in T^waohting van den nieuwen regeeringssteun. waarbij de producten, welke beneden de minimumprijs gaan, niet gesteund worden: 3e. dat dit bureau de producten brengt aan het Leger les Heils en dergelijke instellingen, waarvan de meeste arbeiders niets willen weten en vandaar niet bedeeld wille® worden: 4e. dat dit bureau enkel ls opgericht om de ontevre denheid der stadsbevolking tegen te gaan. daar deze groote ontevredenheid betoonden dat de nietswaardige goede producten op de mestvaalt werden gebracht Nog werd besloten om afgevaardigden te zenden naar de op 22 dezer te Hoorn door den Neutr. Bond te hou den vergadering, welke ook zal agiteoren tegen dit in- en verkoopbureau, en werden als afgevaardigden be noemd de hee ren C. Groet en J. Boontjes. Voorts deelde voorz. mede dat bij hem voor de leden gratis nog eenige boeken en brochures waren te ver krijgen, waarna sluiting volgde. NIEUWE N1ED0RP MOERBEEK. Nntsavond. De tweede ruutsavond is alhier weder gehouden, ten huize van Jo en Marijtje. De zaal was tot achter toe bezet en om half 8 precies werd door voorzitter van Ri. ie avond geopend met een kort woord van welkom, waarin hij zijn groote ge noegdoening mede namens het heele bestuur, uitsprak over de groote opkomst, waaruit blijkt dat het Nut bloeit. Hierna werden de notulen gelezen en onder dank goedgekeurd, waarna eerst gezamenlijk werd gezongen uit den bundel en de lezing, welke heel mooi was, werd gehouden door mevr. Bakker. Dan is de beurt aan de tooneelclub, met een tooneelspel, een stuk, waarin ver schillende soorten van barmhartigheid, werden weerge ven. Het werd heel goed gespeeld, waarvoor een dank baar applaus. Ook het zangspel „De geleende koekepan" viel zeer in den smaak; er werd hartelijk om gelach e®. Dan zij® het. tot onze groote voldoening vier jongens, eigen jo®gens, die ons hun goeden wil en kunnen too nen. met een stukje, „Een weinig verstrooid". Werke lijk jongens, jullie hebt je goed gehouden. Het liep goed en vlug van stapel en ls beloond geworden met een verdiend applaus. Doe je best en ga zoo voort, wij wil len jullie nog eens hooren. „Een ontmoeting" was het volgende blijspel, mooi en goed gespeeld, vlot, om van te genieten, en dat is er ook. Het applaus was daarvoor het bewijs. Toen kregen we nog een tweetal bijdragen van onzen bekenden heer Zwaag Sr. Een afscheidsbrief van een lelijke vrouw, en Het ie geen kunst. Vooral het laatste viel ln den smaak, wat is er om gelachen en ook de heer Zwaag zag zij werk met een warm en verdiend applaus be loond. Da® is de beurt nog aan den voorzitter, die na nog het afscheidslied te laten zingen, zijn lof spreekt over het mooie en goede, wat dezen avond is gegeven, en da®kt al degenen die daaraan hebben medegewerkt, want er voor gewerkt, is er. Spreker hoopt dat de volgende bijeenkomst over vijf weken, nog meerdere leden trekt, want werkelijk, het is de moeite waard, en die door omstan digheden er niet zijn geweest, hebben dezen avond heel wat gemist. De begeleiding van „De geleende Koekepan" was uitstekend verzorgd in handen van Mevr. Heider- Brommer.

Schager Courant | 1932 | | pagina 6