Aliticci Nitus- Uitmuit- InilüHllil. Kerstboomen. SKËTEILS Uilgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. FRANKRIJK'S NIEUWE REGEERING. HOOVER EN DE OORLOGS SCHULDEN. 1r' 1 HULP AAN TUINDERS. Verijdeld moordplan. HOOG WATER BIJ P E R PIG N A N. Felle brand te Lonneker. Resultaten met Bertels' Kunstkorrel: Amy Mollison weer thuis. Dinsdag 20 December 1932. SGHAGER 76ste Jaargang No. 9196 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 'a morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 8 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EEN KABINET BONCOUR. Nadat tevergeefsch is getracht Herriot en Chau- temps met de vorming van een nieuw Fransch ka binet te belasten, is 't dan nu aan Paul Boncour ge lukt dc nieuwe regeering der Republiek samen te stellen. Zondagavond stelde de kabinetsformateur zijn nieuwe kabinet aan Staatspresident Lebrun voor. Boncour (onafhankelijk, oud-lid der Soc. partij) is in dit kabinet premier en nam de portefeuille van Bui- tenlandsrhe Zaken. PAUL BONCOUR. Moeilijkheden welke bestonden voor de ministeries van financiën en begrooting, zijn overwonnen door beide portefeuilles in handen te geven van Chéron, die bekend is vanwege zijn bezuinigingspolitiek. Het ministerie bestaat grootendeels uit radicaal-socialis ten, sociaal-republikeinen, republikeinsche unie van den senaat, radicale linkerzijde en onafhankelijke lin kerzijde. De nieuwe regeering bestaat in hoofdzaak uit de leden van het afgetreden kabinet. Herriot keert na tuurlijk niet terug en ook Germain Martin, de mi nister van financiën, en Maurice Palmade, de minis ter van de begrooting, maken van de nieuwe combi natie geen deel uit. Zij worden samen vervangen door Chéron. Niemand verheelt de moeilijkheden, waar de nieu we regeering zich voor geplaatst ziet en welke dezen keer in de eerste plaats liegen op binnenlanrlsch po litiek terrein. De uiteenzettingen, die Paul Boncour Zaterdag voor de uitvoerende commissie der socialis tische fractie heeft gegeven, zouden in zekeren zin reeds als een soort regeeringsverklaring kunnen wor den beschouwd. Daaruit blijkt duidelijk, dat het ka binet op het gebied van de financiën en de sociale politiek groote moeilijkheden zal moeten overwinnen, daar het. van te voren reeds bij de gematigde en rechtsche groepen der Kamer op oppositie stuit. Een overgangskabinet. Het kabinet Boncour is te beschouwen als een over gangskabinet. Zeer waarschijnlijk zal er geen lang le ven aan beschoren zijn. Het heeft een beperkte, maar uitermate moeilijke laak op te lossen. Deze taak is des te moeilijker daar het vorige ministerie daar voor niet aansprakelijk kan worden gesteld. Zij be staat in de eerste plaats uit het sluitend maken van de begrooting. Het zal nog moeite kosten deze maand een voorloopig twaalfde door de Kamer en den Se naat te laten aannemen. De eerste zitting van het nienwe Kabinet. Openhartige politiek tegenover het land. Gistermiddag is het nieuwe kabinet in zijn eerste zitting bijeengekomen. Deze zitting was gewijd aan het opstellen van de regeeringsverklaring, het on derzoek van de financieele maatregelen tot herstel van het begrootings-evenwicht en de bestudeering van het schuldenvraagstuk. Voordat het kabinet bijeenkwam, hield Boncour voor. de radio een rede, waarin hij er op wees dat de samenstelling van het kabinet wees op den wil tot continuïteit wat. betreft het organiscercn van den vrede, de politieke democratie en het financieele her stel, De aanwezigheid van Chéron in het ministerie wees op den wensch van openhartigheid tegenover het land. opdat het terdege kennis zou dragen van den toestand en met de regeering overal waar noodig zou samenwerken. ONGELUKKEN OP HET VOETBALVELD. Voetallers, die hun beenen breken. Op een sportterrein aan den Leiweg te Den Haag heeft Zondagmiddag een 26-jarige man bij het voetballen zijn reohteronderbeen gebroken. De Geneeskundige Dienst vervoerde hean naar het ziekenhuis aan den Zuldwal. Op het sportterrein aan de Emmastraat te Loosduinen brak Zondagmiddag een 24-jarige voetballer een been. Hij werd naar het R.K. ziekenhuis aan den Zuid wal vervoerd. Speciale boodschap. Instelling van een Amerikaansche commissie. WASHINGTON, 19 December (V.D.) In een bood schap, welke Hoover tot het Congres heeft gericht in zake de kwestie der oorlogsschulden bepleit de president de instelling van een Amerikaansche com missie tot „afzonderlijke regeling der oorlogsschui- denkwestie in verband met de economische wereld conferentie en de ontwapening". De tot de commissie behoorencle personen zullen later ook als leden der Amerikaansche delegatie ter wereldeconomische conferentie naar Londen gaan. Hoover stelt voor de medewerking van Roosevelt tot dit doel te verkrijgen. Hij herinnert er aan, dat het Congres in het afgeloopen jaar Hoover's voorste! tot wederinstelling der oorlogsschuldencommissie heeft verworpen. De ontwikkeling van den toestand maakt evenwel een optreden van den president on der voorbehoud der latere toestemming van het Con gres noodig. President verklaart zich vervolgens opnieuw tegen de schrapping der schulden en beveelt een verlaging der schuldbetalingen aan tegen concessies op han delsgebied. In een lange uiteenzetting over den eco- nomischcn toestand verklaarde Hoover dat het be lang van de kwestie der oorlogsschulden wordt over schat. De stabilisatie van vreemde valuta, de ver betering der prijzen en do vergrooting der consump ties zijn voorwaarden voor het economische herstel. In aansluiting op het bovenstaande vermelden we nog het navolgende: President Hoover verklaarde in zijn Maandagmid dag gedane Boodschap: „Daar ik de goedkeu- M ring van het congres yf niet kau verkrijgen voor de wederinstelling van- de commissie voor de oorlogsschulden, is het noodzakelijk dat ik on afhankelijk van het Congres mijn zin door zet en een organisme instel voor nieuwe on derhandelingen over de oorlogsschulden met de landen die niet in ge breke zijn gebleven. De president beval aan verband te leggen tusschen de oorlogs schulden, het ontwape- ningsvraagstuk en de economische problemen en verklaarde voorts dat hij binnenkort de leden voor bovenge- HOOvER. noemde schulden-com missie zou aanwijzen, waarvan eenige leden tevens de gedelegeerden voor de Vereenigde Staten zouden worden op de economische wereldconferentie, terwijl andere leden zouden optreden in verbinding met de onderhandelingen over de ontwapening. President Hoover herhaalde zijn opvattingen, te gen schrapping van de oorlogsschulden of tegen een vermindering der oorlogsschulden, zonder dat daar billijke compensaties tegenover stonden. Voorts wees hij op de dringende noodzakelijkheid van nationale solidariteit en samenwerking, noodig om het welzijn van geheel het Amerikaansche volk te bevorderen. Verder sprekende over de oorlogsschulden zei de Hoover o.m.: Wat betrelt de oorlogsschulden geloof ik dat de invloed van die schulden in verhouding met de an dere bestaande en werkende krachten in de wereld economie overdreven wordt: intussciien, in een zoo diepe depressie als hier en daar heerscht, kunnen ze kere landen inderdaad niet betalen en in enkele ge vallen zouden betalingen zwaar drukken op de bui- tenlandscbe wisselkoersen van die landen en op hun eigen muntstabiliteit. Tenslotte herinnerde Hoover eraan, dat hij gewei gerd had uitstel te verleenen voor den December- schuldentermijn en hij herhaalde nog eens de rede nen, die hem tot die beslissing hadden gebracht. r Woensdag in de Eerste Kamer. De Voorzitter der Eerste Kamer is voornemens aan de lijst der tegen Woendag aan de orde te stellen wetsontwerpen alsnog toe te voegen het ontwerp van wet inzake uitkeering ten behoeve van verbouwers van fruit- en warmoezerij gewassen. Twee mannen omgekocht om zyn vrouw van het leven te berooven. De Amersfoortsche politie heeft een bewoner van den Hoogeweg aldaar in verzekerde bewaring gesteld, daar deze mail twee personen had omgekocht om zijn vrouw van het leven te berooven. Bedoelde personen hebben het geval blijkbaar niet aangedurfd, met het gevolg, dat zij de politie van een en ander in kennis hebben gesteld. Zij zouden voor het uitvoeren van dit gruwelijke plan f 300 ontvangen. Zaterdagavond ontvingen zij f 50 voorschot, KWEEKERIJ „SURSUM CORDA" Telef. 28. te Schooil. P. VAN BODEGRAVEN. Spoorlijnen bedreigd. Dorpen In Parijs, 19 December (V.D). Perpignan, dat reeds eenigen tijd geleden ernstig door overstroomingen werd geteisterd, verkeert opnieuw in gevaar. Sinds vannacht regent het hevig. Reeds Maandag ochtend was het water in de lager gelegen deelen der stad gestegen, zoodat de brandweer moest worden ge- requireerd. De spoorlijn PerpignanNarbonne en het traject PerpignanThuir worden door het hooge water bedreigd. Men vreest dat het verkeer opnieuw zal moeten worden gestaakt. Vrees dat groot© bergsteen zal loslaten In de gemeente Sahorre vreest men dat bergsteen zal losraken en terecht komen op een groep huizen, welke intuschen zijn ontruimd. In .'t dal der Olette zijn zes dorpen geheel geïsoleerd. Te St. Paul is de' electrische centrale onder water gezet. De omgeving ligt in het donker. De verzorging der geïsoleerde dorpen met le vensmiddelen en post wordt met vliegtuigen gaande gehouden. St. Thomas in gevaar. Nader uit Perpignan: Te St. Thomas is men er be zorgd over dat de badinrichting zal instorten, aange zien daardoor derivier zou kunnen worden versperd en de stroomloop gewijzigd zou worden, zoodat het ge- •heele dorp zou kunnen worden weggespoeld. Uit Montpellier: Nu de regen weer zonder ophouden neerstroomt hebben ook de overstroomingen hun intre de weer gedaan. De materieele schade is zeer groot, vooral daar waar wijnbouw gedreven wordt. Dagelijks worden meer verkeersverbindingen verbroken, bruggen worden vernield, terwijl tal van aardverschuivingen zich voordoen. Tal van huizen zijn van het lichtnet afgesneden en dus zonder licht. Houtopslagplaats in vlammen. Vuurgloed tot ver in den omtrek zichtbaar. Uit Enschedé, Maandagmorgen: z In den afgeloopen nacht omstreeks half twee ls een zeer groote brand uitgebroken in den houtopslag van de N.V. Bouwhandel en Industrie, v.h. G. Beltman. Deze opslagplaatsen liggen tegenover de Enschede- sche gasfabriek. De brandweer is onmiddellijk met groot materieel uitgerukt. Hoe ernstig deze brand is, laat zich verkla ren uit het feit, dat de lucht boven Enschedé lichtrood gekleurd was, en men den vuurgloed tot in verren omtrek duidelijk kon zien. Nader wordt gemeld: Tot op verren afstand was de brand waar te nemen en honderden nieuwsgierigen begaven zich naar de plaats van den brand. Ook de burgemeesters van de beide gemeenten waren op het terrein aanwezig. Ondanks het krachtig optreden van de brandweer gelukte het niet den brand, die gretig voedsel vond in de groote vooraden hout, te blusschen. Het vuur verspreidde zich over de geheele oppervlak te der opslagplaatsen ter grootte van ongeveer 5000 vierkante meter. Na hard werken slaagde de brand weer erin het eigenlijke fabrieksgebouw, waarin zich verschillende kostbare machines bevinden, te beveili gen. Ongeveer te 5 uur Maandagmorgen was de brand weer het vuur meester en was het gevaar voor uit breiding geweken. Aanvankelijk vreesde men, dat de gashouders van de gasfabriek der gemeente Enschede, die op korten afstand van het terrein van den brand staan vlam zouden vatten. De richting van den wind was echter gunstig, zoodat daarvoor geen ernstig gevaar bestond. De brand veroorzaakte een geweldige hitte en onder de bewoners van de in de nabijheid gelegen arbeiders woningen ontstond een paniek. Zij vreesden, dat ook hun woningen door het vuur zouden worden aangetast en verlieten hun huizen. De opslagplaatsen en loodsen van de fabriek zijn door den brand geheel vernield. Een groote voorraad hout van vele tienduizenden guldens is verloren gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. HOOGWATER IN SCHOTLAND. Bruggen ingestort, wegen onder water. Een aantal districten van Schotland heeft sterk on der overstroomingen te lijden. Bruggen zijn weggesla gen en wegen staan onder water. Te Hamilton is een miniatuur-meer ontstaan, dat zich over een lengte van 4 K.M. uitstrekt. Op den weg van Hamilton en Motherwel naar het Oosten staat het water bijna 2 meter hoog. Ook in het district Speyside in Mo- ra/shire is een groote oppervlakte vruchtbaar land onder water gezet. Op den Rest and Be Thankful Hill bij Glasgow heeft een grondverschuiving den weg versperd. Voordeelent sterker kuikens en pluimvee, korter rui, méér wintereieren. méér en grooter kwaliteits-eleren, arbeid- en voederbesparende voedering, lager productiekosten van het ei. „Ratio" 1, 2, 3 Piepkuiken mestvoeders: „Ratio" 1. Opfokv. 1-30 dagen f 6.75 p. 50 Kg. „Ratio" 2. Kunstk. 4-8 weken f6.50 50 „Ratio" 3. Kunstk. 8-12 f6.20 50 Maximum vleesch- en vetvorming. Minimum voederkosten en arbeid. Men kan nu gerust eenige dagen van huis gaande gevulde voederbak verzorgd het pluimvee en Bertels' Patentlegnest (kan kippenh. zelf maken) vergaart de eieren en voorkomt breuk, eierpikken en bevuiling. Nu kan, neen zal! iedereen Bertels' Kunst korrel en Ratio mestvoeders voeren. Brocl ure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Weigert namaak, let op ons Loodje! Oliefabrieken N.V., Amsterdam. LUCHTVAART TE CROYDON VLOT GELAND. 10.000 BELANGSTELLENDEN. EEN EN THOUSIASTE ONTVANGST. Zondagmiddag is de bekende aviatrice Amy Molllson- Jchnson met haar vliegtuig te Croydon vlot geland. Hiermee heeft ze de laatste etappe van haar record vlucht volbracht. Ruim 10.000 menschen waren ter verwelkoming aan wezig en brachten haar een donderende ovatie na 't volbrengen van de solovlucht heen en terug Kaapstad Londen. Een douane en Amy haar echtgenoot waren de eersten die haar toestel na het neerkomen benader den. Amy verklaarde, veel tegen slaap te hebben moeten worstelen. Ze zegt voorts dol gelukkig te zijn, het record van dit traject, dat op 11 dagen stond, met 7 dagen te hebben verbeterd. De alom gevierde Amy heeft van haar verre en niet van gevaar ontblootte reis veel verhaald. Ontzaglijke moeilijkheden. Deze kordate en moedige vrouw heeft voor schier on overwinnelijke moeilijkheden gestaan. Zoo ontmoette Amy op weg naar Benguella een tornado. Dit was wel een der moeilijk ste feiten, waarvoor ze zich ge plaatst zag. Wel 1000 mijlen werd haar machine naar zee gedreven en niet dan met In spanning aller krachten geluk te het haar het vliegtuig land waarts te doen zwenken. Ook op den terugtocht overkwam haar het bovenstaande, maar weer gelukte het Amy zich voor een geheel afdwalen te bewaren, Resultaten. In een onderhoud verklaar de Amy nog: „Mijn vlucht heeft twee re sultaten opgeleverd. Op de heenvlucht naar Kaapstad toonde ik aan. dat het vlieg veld te Duala noodzakelijk ver groot moest worden. Op den terugtocht zag ik dat een ploeg werklieden bezig was aan het vergrooten van het veld. „Het tweede punt betreft de instrumenten. Ik- geloof niet dat het mogelijk is 's nachts uren te vliegen met verlichte instrumenten. Wanneer je je lang op deze con centreert beginnen ze te „dansen". Over de woestijn. Door haar moest de enorme Kalahari woestijn wor den overgevlogen, welke woestijn ligt tusschen Kaap stad en Portugeesch West-Afrika. Dit viel haar niet direct mee. Ze meende als eenige woestijn de Sahara te zullen zien. Aan deze laatste heeft ze anders ook minder prettige herinneringen. Boven de Sahara moest de Britsche aviatrice nog het hoofd bieden aan een zandstorm, waardoor ze in moei lijkheden kwam. Ze was blij tenslotte het gebied van civilisatie bereikt te hebben. Haar thuisreis over 6200 mijlen had 7 dagen, 7 uren en 5 min. in beslag genomen. Hoewel ze vertraging ondervond door buitengewoon slecht weer heeft ze toch een goed record gevestigd, daar de Hertogin van Bed ford en capt. Bernard in 1930 tien dagen over de vlucht Kaapstad-Londen hebben gedaan. AMY MOLLISON. AUTOGIROVLIEGTUIG NEERGESTORT. Piloot gedood PARIJS. 19 Dec. Naar uit Villacoublay wordt gemeld, is aldaar he denmiddag een autogirovliegtuig neergestort. De piloot Pierre Martin, was op slag dood.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1