Neutrale Bond IfcHHiMilUtia Uit onze omgeving. voor Boeren-, Land- en Tuinbouwers. Wedstrijden van den Langend ij ker Kolfbond. PETROLEUMTANKSCHIP IN BRAND. Het treinongeval bij Perpignan. FRAUDE BIJ DEN V E T-U1T V 0 E R. LANGEND IJ K Vergadering te Oudkarspel. Zaterdagavond vergaderde de afd. van den Neutralen Bond voor Boeren. Land- en Tuinbouwers ten huize var. den heer C. Vis te Oudkarspel. Een 50-tal personen was aanwezig. Wegens ziekte van den heer Kaan was de heer G. IJfi voorzitter. Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, zijn spijt uitsprekende dat de heer Kaan, die toch als Hoofdbestuurslid het best met de zaak op de hoogte is, niet aanwezig kan zijn. Spr. wees op de ge troffen steunregeling, waardoor het. als het zoo door gaat, niet mogelijk zal zijn om het volgend jaar de be drijven te kunnen voortzetten. Spr. bracht daarom de aandacht op de a.s. Donderdag te Hoorn te houden pro testvergadering en wekte allen op. daar heen te gaan. De notulen, voorgelezen door den secretaris, den heer C. Borst Pz., werden goedgekeurd en vastgesteld. Oudkarspel is ingedeeld in den kring Langendijk van den Neutr. Bond en de heer D. Wonder is vertegen woordiger. Bespreking steunregeling 19321933. De Voorzitter meende, dat de regeling en de behan deling van deze steunregeling voldoende uit de kran ten en de rede van den heer Mr. Duys aan de leden be kend zal zijn. De heer D. Wonder bracht hierna verslag uit van de door hem bijgewoonde kringvergadering. Spr. zeide, dat er door sommigen wordt gezegd, dat hier een geest on der de tuinders begint te heerschen, dat men niet „wil" betalen, wat toch niet zoo is. Het is zoo dat men geen geld heeft, dus niet betalen „kan". Spr. drong er op aan. dat er sterk tegen de steunregeling wordt geprotesteerd Spr. wees op de voortvarendheid van de Koedijker tuin ders, waardoor de medewerking van den burgemeester werd verkregen. De Voorzitter zeide. dat ook andere corporaties wer den voorgespannen, zooals Boerenleenbanken, polders en2. De heer Wonder deelde mede. dat van den Ploegers- bond bij het Kringbestuur een schrijven is ingekomen, of de Neutr. Bond medewerking wilde verleenen om van de gemeente of Provincie gedaan te krijgen, dat deze zich garant stelt voor de ploegloonen. Er wordt gewaarschuwd voor hen die in de couran ten adverteeren dat ze wallen ploegen a contant voor 60 ct. en volgenden zomer voor 70 cent per snees. De Voorzitter herinnerde aan de actie van de Koe dijker tuinders, waarvan het verloop den lezer wel be kend zal zijn. Spr. vroeg of ook hier een dergelijke ac tie moet worden gevoerd. Spr. wees op de menschen. die bij de credietverleening te arm voor crediet waren en te rijk voor het Armbestuur. Verscheidene leden voelden er veel voor om een depu tatie te benoemen en deze naar den burgemeester te zenden, teneinde de zaak uit te leggen. Anderen achtten een actie van staken van betaling beter. Opgemerkt werd nog dat men van hoogerhand niet op de hoogte is, van den toestand hier. Tenslotte werd tot het eerste een deputatie naar den burgemeester besloten. Deze deputatie zal be staan uit de heeren A. Bakker, P. Wijn. G. IJff en D. Wonder. Hierna kwam de kwestie van het baggeren ter sprake Voor een voor de tuinders goede regeling zal men de medewerking van den burgemeester noodig hebben. De heer D. Wonder was van meening, dat als een kleine tuinder niet voor zichzelf mocht slikken, men allen moest weigeren om te laten baggeren. Instemming Een vereeniging met de afd. Noordscharwoude zal nog nader onder de oogen worden gezien. Alle aanwezigen belooven deel te zullen uitmaken van de protestvergadering te Hoorn. Men hoopte, dat ook de L.T.B. en de Christelijken niet met den steun tevreden zouden zijn en mee zouden doen aan de te voeren actie. De heer A. Bakker merkte op door de comm. bij den burgemeester moest worden aangedrongen dat de bouwers voor zichzelf mogen slikken met Rijkssteun. Na nog eenige besprekingen sloot Voorzitter de ver gadering. Vergadering te Noordscharwoude. De afd. Noordscharwoude kwam Zaterdagavond eveneens in vergadering bijeen en wel in „Concordia". Ook hier gold het de protestvergadering in Hoorn. Voorzitter releveert de behandeling van de steunwet voor den tuinbouw in de Tweede Kamer en komt tot de conclusie, dat er wel redenen zijn om een protest- vergadering te houden. De steunwet werd zeker door 90 pet der kamerleden toegejuicht, doch ondanks dit feit heeft de Minister zijn zin weten door te drijven om niet meer dan 5 millioen te verleenen. Spr. noemt dit een misselijke vertooning, alles was al van te voren bedisseld. De leden der rechterzijde zijn met den Mi nister meegegaan, wat een zeer misplaatste houding is. Hierna wordt als nieuw lid van het bestuur gekozen de heer M. Smit, die de functie van den tegenwoordi- gen secretaris, den heer A. de Geus, zal overnemen. Deze laatste blijft zitting in het bestuur nemen, ook om dat hij secretaris is van den kring Langendijk en om streken. Door het kringbestuur wordt medegedeeld, dat de vorige week Maandag een demonstratie is gehouden te Koedijk en dat bij deze gelegenheid 'n conferentie heeft plaats gevonden met den Burgemeester van deze ge meente. (Zie hierboven). Hierna komt aan de orde een bespreking over even- tueele boycotmaatregelen tegen Duitschland, zoo dit land nog meerdere invoerbeperkingen mocht opleggen. Men sprak zich er algemeen voor uit om in uiterste noodzaak boycot toe te passen. Besloten werd nog om een adres te richten tot de commissie der lichtbedrijven met verzoek om verlaging van het electriciteitsbedrijf voor koolschuren. Verder werd besloten om tot het Kerkbestuur en de Diaconie een verzoek te richten om 25 pet. reductie t>p de pacht van dit jaar met terugwerkende kracht en voor het jaar 1933 50 pet. reductie, doch dan de huur niet bij vooruitbetaling te voldoen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met den wensch dat de genomen besluiten resultaten mogen opleveren. LANGENDIJK. Het gemeentebestuur van St. Pancras zal nogmaals pogingen aanwenden, ten einde bij de Langendijker gemeentebesturen eenstemmigheid te verkrijgen in zake de overname van den Twuijverweg door het Hoogheemraadschap. Het Hoofdbestuur van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers heeft zijn houding be paald inzake executie. Het is van meening, dat, in dien blijkt, dat door crisisomstandigheden het beta len van rente en aflossing, belasting of andere schul den onmogelijk is, alles moet worden gedaan, om verkoop, hierdoor aan de orde gesteld, te verhinde ren. Het stelt zich voor, dat hierbij in dezen zin te werk zal worden gegaan: le door bemiddeling trach ten, den schuldeischer te bewegen, de voorgenomen executie in te trekken; 2e. als deze poging mislukt, den betrokken notaris trachten te bewegen, de ver- kooping niet te houden; 3e. om, als beide pogingen falen, alles in het werk te stellen, gezamenlijk den verkoop te verhinderen en hen, die eventueel toch kooper zouden worden, buiten de gemeenschap te sluiten. Aan de afdeelingen wordt verder overgela ten, ieder geval afzonderlijk te beschouwen. ZUIDSCHARWOUDE. Als leden van de Oudercommissie zijn herkozen de heeren S. de Boer, P. Gutter en D. de Geus. OUDKARSPEL. Onze schaatsenrijders. Zestien van onze Hollandsche schaatsenrijders, waaronder onze plaatsgenooten Jan Langedijk en Jan van Zijl zullen a.s. Donderdag naar Davos ver trekken, teneinde deel te nemen aan de training en groote wedstrijden, waarmede al met al circa 6 we ken gemoeid zullen zijn. Van harte hopen wij. dat onze jeugdige rijders Langedijk en Van Zijl een goed figuur mogen ma ken en vvenschen wij hen veel succes toe. BROEK OP LANGENDIJK. De afd. Broek op Langendijk van de S.D.A.P. hield Zaterdagavond hare algem. jaarvergadering. De Voorzitter, de heer J. Vink, opende de vergade ring, betreurende, dat er geen ledenwinst is te boe ken. niettegenstaande het aantal roode stemmen is toegenomen. Spr. hoopte, dat het volgend jaar beter zal zijn. Men stemde in met het programma van de Fede ratie, voor de Zaterdag a.s. te houden Kerstvergade ring te Noordscharwoude in „Concordiawaar de heer Thomassen zal spreken. De heer P. van der Molen bracht verslag uit over de gehouden gewestelijke en gecombineerde verga dering. Aangenomen werd, propaganda te voeren voor de oprichting van een afd. van de A.J.C. Verder besloot men propaganda te voeren voor de candidaalstelling op de lijst voor de Tweede Kamer van den heer Van der Vall op nummer 3 en zal de afkeuring aan het gewestelijk bestuur worden ken baar gemaakt, dat volgens een krantenbericht de heer Van der Vall op nummer 5 is geplaatst. Het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer A. Kaas, waarin werd gewezen op de werkzaamheden van de afd. en van het raadslid Van der Molen, welke aller goedkeuring konden wegdra gen, werd vastgesteld. Uit het financieel verslag van de penningmeeste- resse Mevr. D. Witsen-Clement bleek, dat tengevolge van de crisis een kleine achteruitgang viel te boeken, zoodat men het nieuwe jaar met een kleine schuld ingaat. De kas enz. werd in orde bevonden en het bestuur dank gebracht voor het goede beheer. Alle bestuurs leden werden herkozen. NIEUWE N/EDORP Huldiging Dr. Maats. Zondagmorgen kwam op initiatief van Burgemees ter Pluister een aantal ingezetenen bijeen, die in overleg met het gemeentebestuur hebben gesproken over een bescheiden huldiging van Dr.'Maats bij zijn aanstaand vertrek uit de gemeente. Na een dienstbetrekking van 41 jaar bij de ge meente en het waarnemen van de dokterspractijk over een zelfde aantal jaren wenschte men dit feit van het vertrek niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Er heeft zich een commissie gevormd, welke in sa menwerking met het gemeentebestuur deze zaak verder zal organiseeren. Het comité bestaat uit de heeren D. Rempt, H. Wilbrink, C. Brouwer, J. Stam mes. J. A. Pooriermans. D. Wit Cz., Jb. Wit, Wm. Leegwater, P. Botman. Jb. Kuiper en N. Stammes. De raadsleden zijn honoraire leden en eerevoorzitter is de Burgemeester. Blijkens een in dit nummer voorkomende adver tentie zal de Centraal Bioscoop van Noordschar woude den 2den Kerstdag in de zaal van den heer Kossen een filmvoorstelling geven met de circusfilm „Circusprinses". De Centraal Bioscoop is hier lang geen onbekende en de door haar vertoonde films zijn steeds van goed gehalte, zoodat er voor deze aange kondigde voorstelling zeer zeker weer groote belang stelling zal bestaan. BOOG WOUT) De door B. en W. in overleg met den Inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Den Helder opge maakte voordracht voor onderwijzeres aan de Open bare lagere school in de Kerkelaan luidt als volgt: no. 1 Mej. A. L. Remme, tijdelijk onderwijzeres te Bilthoven; no. 2 Mej. J. C. Rosenbohm, tijdelijk onder wijzeres te Zaandam; no. 3 Mej. G. J. Porte, tijdelijk onderwijzeres te Hoogwoud. HEERHUGOWAARD Propaganda-avond Bond voor Staatspen- sionneering. Zaterdagavond hield de afd. Heerhugowaard van bovengenoemde vereeniging haar gewoonlijke jaar lij ksche propaganda-avond in het lokaal van den heer Rus. Voorzitter de heer Kooij, opende dezen avond en richtte in het bijzonder het woord tot den eere-voor- zitter den heer Brugman en diens echtgenoote. Hierna viel het welbekende strijkje onder leiding van den heer P. de Geus in, wiens optreden ook nu weer ten zeerste werd geapprecieerd, evenals dat het geval was met hetgeen door mej. M. Kostelijk en den heer M. Blauw, onder pianobegeleiding van mej. A. Kostelijk werd ten beste gegeven, terwijl bij de klucht film „de Geit", de gemoederen aanleiding vonden zich te uiten in spontane ovaties aan de gelukkige win naars van de loterij, terwijl ook de dame uit het „Noord-ènd van de Waard", het hare er toe bijdroeg den avond te vullen. Hei, strijkie bleek dezen dag buitengewoon gelul kig, want het won den eersten prijs der verloting, bestaande uit een fruitmand, d het naar liet Tehuis voor Ouden van Dagen bestemde, welke gave de al- gemeene goedkeuring verwierf. Nadat na de pauze een lied van Mevr. Porte-Wit, getiteld „Der jong ren Plicht", met als motto: De jeugd van gist'ren Is werkkracht voor vandaag. En 't werkend volk van heden Is morgen oud en traag."' gezamenlijk gezongen was, hield de heer De Bruijo van Alkmaar een korte inleiding voor de film „Oud en Arm". Als sluitstuk pakte deze film ook weer de harten van de aanwezigen. Het strijkje zorgde hierna nog voor de noodige afwisseling. Voor tot sluiting werd overgegaan vroeg nog even de heer Brugman het woord Spr. wees op de inlei ding van voorzitter waarbij deze zooiets had gezegd dat de heer Brugman op zichzelf reeds een attractie voor dezen avond was. Hij kon echter getuigen dat deze avond evenals zoovele reeds gevierd in propa- gandistischen geest een attractie voor hem was ge weest. Voorzitter sloot hierna onder een woord van dank aan alle medewerkenden en een tot weerziens ook voor de gasten. VEENHUIZEN. Inplaats van den heer Jao. Koopmans is tot lid der oudercommissie aan school No. 4 alhier gekozen Mevr. N. BartWitsmeer, en alle spijsverterings stoornissen verdwijnen onmiddellijk bij het ge bruik van Poster s Maag- pillen. het aangenaamste en zekerste laxeermiddel. Alom oetkrijgbaa, f 0.65 pet flacon. ANNA PAULOWNA BREEZAND. Kan de werkloosheid woeden opgeheven? Over bovenstaand onderwerp sprak de heer A. L. Constandse uit Den Haag Zaterdagavond in dq zaal van den heer Borst. Na het openingswoord van den heer Vergaaij, brach ten eenige geestverwanten van hem mandoline-mu- ziek ten gehoore, ook na de pauze, en werden daar voor met een hartelijk applaus beloond. De heer Constandse behandelde daarna zijn onder werp. Onder het kapitalisme en het daaruit voort vloeiende productie-systeem kan aan de werkloosheid geen einde komen, betoogde spr. De kapitalist moet immers winst maken en dat kan alleen als er te kort aan voorraden is. Dus gaat men voorraden vernietigen en de bedrijven stop zet ten. De werklonzen hebben minder koopkracht, flat vermindert de afname en men is weer tot verminder de productie gedwongen. Zoo gaat het maar door. Het kan dus niet minder worden met de werkloos heid, was de conclusie van spr. En na over werkloo'^n-uitkeering, belastingen, in voerrechten en inflatie te hebben uitgeweid, betoog de spr. verder dat alles moet eindigen in een staats bankroet. 30 of 40 van de productieve werkers, zei spr., zijn overbodig geworden, het kapitalisme zal een der de van de menschheid moeten afslachten. Maar de levensdrift zal het winnen en het kapitalisme de men schen dus zelf dwingen tot revolutie, tot het in be zit nemen van productie-middelen en producten door de werkers. De bourgeoisie heeft natuurlijk liever oorlog en het gebrek aan afzetgebied doet via han delsoorlog, bestaande in goederen-boycot, heffing van hooge invoerrechten, contingenteeren en het nemen van afzetgebied den oorlog uitbreken. Dan wordt er veel vernietigd, dan raakt men van de menschen en van de overproductie af. Maar na den oorlog zal de ellende natuurlijk des te grooter zijn. Spr. ~ing daarop na hoe de volgende oorlog ge voerd zou worden en schetste hoe die zou uitloopen op vernietiging van heele volken, omdat men er op uit. zal zijn de productie achter het front te vernieti gen. Als eenig middel om ondergang van Europa te voorkomen, zag spr. slechts het onmogelijk maken van den oorlog door dienstweigering, toegepast anti- militairisme, die leidt tot revulotie.. Sn spr. verkoos revolutie boven oorlog. Na de pauze, behandelde spr. de vragen of het pro letariaat na het in bezit nemen van de productie middelen in staat zou zijn om zooveel voort te bren gen en zoo goed te distribueeren, dat in de behoefte van de geheele menschheid *.ou kunnen worden voorzien en hoe men zich de inrichting van een so cialistische maatschappij denkt. Bij de gelegenheid om vragen te stellen werd den spr. verzocht dieper in ;e gaan op de gecsterverande- ring die bij de menschheid zou moeten plaats hebben. De vragensteller zag als grondslag van het kapita lisme de verschillen in waarde die men aan de men schen toekent. Toen door spr. en den heer Vergaay aan dezen wensch was tegemoet gekomen, sloot de laatste met te wijzen op de kern van de rede en met een oproep tot het verbreiden van de geuite gedachten. OOGONDERZOEKINRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. VAN GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN-REFRACTIONIST LAGEZIJDE B 40 TEL. 26. SCHAGEN. OOGONDERZOEK GEHEEL* GRATIS. In de kolfbaan van den heer Rijper te Zuidschar- (voude werd Zondag de tweede ronde gespeeld van de match, welke gehouden wordt vanwege den Lan gendijker Kolfbond. „Vriendenkring". Noordscharwoude: F.erste klasse: G. Langendijk (120) 117 p.; T. Koste lijk (114) 120 p.; G. Hop (140) 140 p.; G. Deutekom 148 p. Tweede klasse: L. Dekker (96) 108; C. Pranger (139) 126 p.; J. Bakker (123) 112 p.; K Langedijk 98 p. Superieure afdeeling: T. Pranger (164) 116 p.; C. Langedijk (146) 122 p. „Gezellig Samenzijn". Zuidscharwoude: Eerste klasse: W. Kraakman (146) 108 p. Tweede klasse: J. Zijp (82) 92 p.; J. Bruin (101) 81 p.; C. Kraakman (104) 87 p.; Jb. Zijp (127) 118 p. Superieure klasse: G. Mettes (116) 102 p. „Volharding", Oudkarspel: Eerste klasse: P Langendijk (139) 105 p.; P. Gelder (1891 132 p.; C. Vlug (126) 119 p. Tweede klasse: L. Stokman (117) 91 p.; D. Plakman i 106) 87 p.: K. Kat (129) 120 p. „Op Maat". Zuidscharwoude: Eerste klasse: P. Goet (101) 125 p.; J. Reine (130) 109 p.: P. van der Welle (115). niet gekolfd. Tweede klasse: C. Berkhout (133) 118 p.: P. Glas (131) 92 p.; J. de Geus (135) 112 p.; A. Boon (110) 98 p.; P. Langedijk (134). niet gekolfd. Superieure klasse: P. Molenaar (141) 127 p. „Ons Genoegen", Noordscharwoude. Eerste klasse: T. Mu)leboom 105 p. Tweede klasse: A. Moeijes (109) 108 p.; S. Maakal (KM) 143 p.: C. Hopman (89) 68 p Jb Hopman (115) 133 p.: C. Balder (130) 107 p.; D. Bakker (88) 90 p.; P. Jes 123 p. „Onder Vrienden", Oudkarspel: Eerste klasse: J. Schrieken (127) 112 p.; A. Eecen (114) 118 p.. O. Bakker (118) 80 p. De tusschen haakjes geplaatste getallen geven het bij de eerste ronde gemaakte aantal punten aan. Z IJ P E OUDESLUIS. Vrijdagavond vergaderde de afd. van de S.D.A.P. alhier ten huize van den heer Vriesman. Door den vice-voorzitter den heer Nannis, werd de vergadering gepresideerd, daar de voorzitter met kennisgeving af wezig was. De heer Nannis sprak zijn vreugde over de groote opkomst uit. vooral nu zoovele dames aan wezig waren. De secretaris las daarna de notulen, welke goedgekeurd werden. Een ingekomen stuk, betreffende scholing der ar beiders en vooral functionarissen in de partij, werd breedvoerig besproken en in handen gesteld van het bestuur ter verder onderzoek naar de mogelijkheid ter plaatse. Verschillende huishoudelijke zaken werden be-, handeld. De bestuursverkiezing die volgde, was spoedig ge- heurd. want de vice voorzitter en de secretaris wer den bij acclamatie herkozen, terwijl als tweede secre taresse werd gekozen Mevr Vriesman. Bij de rondvraag werden verschillende kleinere za ken afgehandeld, waarna de heer Nannis een warm woord van afscheid sprak tot het scheidend lid den heer Thor. Waar de heer Thor steeds een ijverig en bereidwillig kameraad was geweest, speet het de af deeling natuurlijk, dat hij ging vertrekken. Spr. hoopte echter, dat het den heer Thor in zijn nieuwe woonplaats wel moge gaan en dat hij dezejfd* ka. meraadschap daar moge vinden, die hij hier ztx ruimschoots aan ons schonk. De heer Thor dankte met enkele hartelijke woor den den voorzitter en hoopte dat het de afdeeling Oudesluis in de toekomst goed zal gaan. Hierna slui ting van de drukbezochte vergadering. PETTEN. De Noordhollandsche Cinema, welke hier enorm succes had bij de vertooning van de film „Ik heb een mensch gedood", komt hier weder op den eersten Kerstdag a.s. in de zaal van Vriesman. Thans zal vertoond worden „De Koopman van Venetië", een film naar bet bekende gelijknamige tooneelstuk, wat in Amsterdam vele honderden malen werd op gevoerd, en waarin onze grootste tooneelspeler wijlen Louis Bouwmeester zijn meesten roem behaalde, door zijn vertolking van de Shylock-rol. De film werd ge heel in Venetië zelf opgenomen, zoodat tevens de mooiste natuuropnamen te bewonderen vallen. 5 Dood en. Parijs. 19 December (V.D.). Ie de haven van Le Havre vond aan boord van een 100.000 L. petroleum inhoudend tankschip een ontploffing plaats, welke het schip in een oogwenk in lichte laaie zette. Een zeil- kotter, welke naast het brandende schip lag en eenige honderden L. petroleum bevatte, vatte eveneens vlam. De vrouw van den schipper sprong met haar dochter in zee. Beiden konden slechts als lijken worden ge borgen. De uit drie koppen bestaande bemanning van het tankschip wordt vermist. Geen Nederlanders onder de slachtoffers. Spoorboomen door auto verbrijzeld. Uit Parijs: Omtrent het spoorwegongeluk te Maury nabij Per- pigan wordt nog vernomen, dat het ongeluk niet ver oorzaakt is door het hooge water, doch door een automobiel, die bij een spoorwegovergang door de neergelaten spoorwegboomen was heengereden, waar door deze op de rails terecht waren gekomen. De ontspoorde trein reed met twee locomotieven. De machinist van de voorste locomotief zag den baanwachter een onveilig signaal geven en zette on middellijk de remmen aan, doch de machinist van de tweede locomotief zag het sein niet en reed zonder te remmen door. Behalve de zeven personen, die gedood werden, werden 30 passagiers min of meer ernstig gewond. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn er geen Nederlanders, onder de slachtoffers. VROUW BIJ AANRIJDING GEDOOD. Uit Maastricht: Zondagavond omstreeks zeven uur is op den Bossche- weg bij een auto-ongeluk de 50jarlge vrouw, A, Cooi- mans, woonachtig te Borgharen, aangereden. Zij is in hoogst ernstigen toestand door den G.G.D. naar het ziekenhuis overgebracht. Tijdens het vervoer is de vrouw overleden. De autobestuurder is in arrest ge steld. De wielrijder H. Schreurs, uit Smeermaas, werd eveneens ernstig aan den arm gewond. Een vleeschhouwer In Den Haag gear« resteerd. Zaterdagmiddag, zoo lezen we in het „Vsbl."\ heeft de politie te Den Haag gearresteerd den ongeveer 40-jarigen Rotterdamschen vleeschhouwer C., ver dacht van valschheid in geschrifte en poging tot op lichting. Het is nl. gebleken, dat C in den laatsten tijd het bureau van de Crisis Zuivelcentrale heeft trachten ie benadeelen door opgaven te verstrekken van groo te uitvoerbedragen van vet, vergezeld van douane verklaringen. C. zelf heeft in dit verband een bedrag genoemd van f 150.000 Bij het bureau van de Crisis-Zuivelcentrale was hier tegen sterke argwaan gerezen. Een door dit bureau naar de echtheid van de overgelegde douane-verkla ringen, ingesteld onderzoek had ten gevolge, dat de Haagsche politie in deze zaak werd gemoeid. Zater dagmiddag is C. gearresteerd en in voorloopige be waring gesteld. Door deze wederrechtelijke manipulaties zou C. aa- dere vethandelaren ernstig benadeeld hebben. HEIDEBRAND NABIJ ZEIST. Zondagmorgen omstreeks 10 uur werd het garnizoen Amersfoort gealarmeerd voor een feilen heidebrand, welke woedde ten Oosten van den Straatweg Amers foortUtrecht ter hoogte van Kamp van Zeist. Met ge- requireerde auto's werden de manschappen naar den brand vervoerd. Na 3 uur was men het vuur meester, zoodat het gevaar voor uitbreiding in de richting van de groote Leusder Heide geweken was. HET VONNIS TEGEN TORSTEN KREUGER. Uit Stockholm: In het opzienbarende proces te gen den bekenden Zweedschen grootindustrieel en vroegeren Poolschen consul-generaal Torsten Kreuger, broeder van Ivar Kreuger, is Zaterdag vonnis gewe zen. Wegens bedriegelijke bankbreuk en bedrog van koopers van obligaties werd hij veroordeeld tot 3jaar en 6 maanden dwangarbeid en tot schadevergoeding aan de bezitters der obligaties. Het betreft hier ee» bedrag van een half millioen kronen. In het gerechts gebouw bestond groote belangstelling voor deze uit spraak.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8