P1 a a t s e 1 ij Nieuws. Dinsdag 20 December 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9196 Een inbraak „In Eigen Kring." Begrooting 1933. Niet in den haak. Auto met koeien verongelukt. TRE1LER GESTRAND BIJ TERSCHELLING. Traangas-„aanval" op Weensch Warenhuis. ERNSTIGE AUTOBOTSING BIJ NOORD WIJK. Weer een spoorwegongeluk in Zwitserland. De bewoonbaarheid van het Poolgebied. Geheimzinnige epidemie in Peru. Geen enkel spoor van braak of insluiping te bekennen. Sedert de laatste inbraak in onze gemeente is er al weer eenigen tijd verloopen, doch daarmee was nog lang niet iedereen overtuigd dat dit de alle r- laatste zou zijn en Schagen nu eens eindelijk van deze plaag verlost zou wezen. Zaterdag werden zij in deze overtuiging maar al te zeer gesterkt, toen er geruchten gingen, dat de inbrekers in den toen af- geloopen nacht opnieuw hun -slag hadden geslagen. Het waren echter nog slechts zeer vage geruchten, die van den ecnen kant ten stelligste werden bevestigd, doch anderzijds met niet minder groote stelligheid werden tegengesproken. Steunende op wat in onze gemeente op dat gebied reeds is voorgevallen, was het publiek uit den aard der zaak het meest geneigd om op de eerste in te gaan. En wat aanvankelijk be doeld was om beslist geheim te worden gehouden, of in ieder geval als niets te beteekenen werd voorge steld, ja waar zelfs niets van aan heette te zijn, was weldra tot in alle bijzonderheden bekend. Tenmin ste, van de feiten plus hetgeen hier en daar aan stuk jes en brokjes werd verteld, had „men" de inbraak formeel gereconstrueerd. De minder geloovigcn waren echter nog niet over tuigd en meenden dat waar de Schager Courant van Zaterdag er geen melding van gemaakt had, er zeker wel niets van aan zou zijn. Dit is zeer vereerend voor ons, doch er is reden voor geweest. Thans zijn wij echter in staat om met de inlichtingen, die wij uit zeer betrouwbare bron verkregen, den geheimzinni- gen sluier die men meende dat over deze zaak moest blijven hangen, volkomen op te lichten. Wat nu zou er in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gebeurd zijn! De geruchten over de inbraak, die was gepleegd in het gebouw van de N.V. Westfriesche Kerkbode in de Landbouwstraat, zijn vermoedelijk het eerst ont staan, doordat omwonenden de politie (drie in getal) en verder den nachtwaker er hadden zien binnen gaan. Dit was juist. Majoor Holcma van de Rijksveldwacht is omstreeks een uur of half negen door den heer Van Ketel ge haald, die hem vertelde, dat er bij hem was ingebro ken. Later is er ook de "•emeente-politie bijgekomen. Zooals de heer Van K. vertelde, waren er uit de brand kast zeven briefjes van tien gulden gestolen. Hoe de dief of dieven waren binnengekomen? Dooi de zijdeur in de Magnusstraat meende de heer Van K. Hier begon reeds het groote vraagteeken voor de politie, daar op de genoemde deur geen enkel spoor, om deze met geweld te openen, viel te bekennen. Op het kantoor was alles in volmaakte orde. De vermis- ving was echter als volgt ontdekt. Des morgens was directeur, de heer Van K., zijn kantoor binnen zomen en had zich aan zijn gewone bezigheden ge- 10Toen hij echter na een half uurtje het kantoor Wper zou uitgaan, bemerkte hij, dat de brandkast niet fesloten was. Naar het heet zou dit echter niet tot do lijzonderheden behooren. doch ditmaal is 't den heer Pan K., die meend' dat hij de kast den vorigen avond gesloten had, toch vreemd voorgekomen, en een nader onderzoek instellende, kwam hij tot de bovengenoemde vermissing. Daarop volgde direct waarschuwing van de poktie, waarna nog het volgen de werd vastgesteld. De briefjes van f 10.zouden gelegen hebben onder een paar andere stukken, een vrachtbrief of iets dergelijks, die boven op het geld zakje waren gedeponeerd. Daaronder vandaan heb ben de inbrekers dus het papieren geld weggehaald en de voor hen waardeloozc papieren weer netjes op hun plaats gelegd. In hetzelfde bakje lag echter ook zilvergeld, doch dit is niet door hen meegenomen, iets wat inderdaad oi het eerste gezicht nogal vreemd lijkt. Verder moet hot bij de politie bevreemding hebben gewekt, flat op geen enkele andere plek in het ka i- toor blijkbaar getracht is om naar ccnigc buit te zoe kt. i, want alles was onaangeroerd gebleven. Ook heeft de zoon des huizes, die nogal laat van een kaartavond je was thuis gekomen niets bemerkt. Dit alles bijeengevoegd, is het zeer begrijpelijk, dat de politic in dit geval voor een raadsel staat, waar van de oplossing haar zeer zeker niet gemakkelijk zal vallen, omdat elke aanwijzing in welke richting ook, haar geheel ontbreekt. De tooneelavonden van „In Eigen Kring" behooren tot de uitvoeringen die we steeds gaarne verslaan. Immers altijd ademt alles wat deze tooneelver- eeniging haar donateurs en begunstigers schenkt groote zorg en toewijding. Men doet zoo in alle op zichten zijn best. werkt met zooveel animo, dat het een genoegen blijft om zulk een tooneelvoorstelling bij ie wonen. Vooral als „In Eigen Kring", zooals ditmaal het ge val was, gelukkig is met de keuze van haar ^luk. En „Beurskoorts" van Max Reimann en Otto Schwartz', is een amusant stuk, dat den bezoekers vermaak schenkt. Het is levendig van inhoud, er zitten aardige speclkwaliteiten in, kortom het slaat in, bezorgt succes. Want wij mogen wel direct zeggen dat „In Eigen Kring" met haar voorstelling van Zondagavond groot succes heeft gehad. Niet alleen een warm applaus na elk bedrijf, maar zoo nu en dan zelfs een open doek je en als 't. beste en sprekendste bewijs steeds een daverende lach van de blijkbaar zich goed arausee- rende aanwezigen. En wij, die de twee eerste bedrijven hebben gezien, scharen ons graag onder hen die hebben genoten. Zooals reeds gezegd, is het een vlot geschreven spel, maar het is daarenboven ook vlot en los gespeeld. De bezetting der verschillende rollen was goed en over het algemeen genomen was men zeer gelukkig in zijn vertolking. Wel een bewijs dat degeen die op Jit oogenblik de leiding van „In Eigen Kring" in ianclen hoeft, met zorg en overleg zijn werk doet. bat sprak ook sterk uit de aankleeding van het too- heel, uit grimeering en aankleeding. En als we dan zoo het rijtje der spelers en speel sters de revue laten passeeren, spreekt het als van zelf dat we het eerst noemen den heer K. Swierts, die als Peter Emmering, apotheker, verrassend goede dingen heeft gedaan. Soms werd het spel wel eens te sterk geaccentueerd, maar over het alge meen was het patent in orde. Dr. Lambrechts werd uitgebeeld door den heer C. Grootes en deze deed dit heel goed. Rustig lanceerde mj zijn droge maar juist daarom te meer rake opraer mngen on was vooral in zijn tegenspel zeer accep tabel, door een kleine opmerking of gebaar het spel van zijn partner onderstreepend J-mmelius Lindeman, de apothekersbediende, vond JL ll00r v- een keurigevertolker. Met genoegen hebben wij deze prestatie gezien. De heer Van Drunen gaf de rol van advo caat Knesebeck met zorg en de gewenschte correct heid. Uok de dames vervulden op zeer sympathieke wijze haar rollen en zoowel mej. Middelbeek als Lotje, de .vrouw van apotheker Emmerling. als mevr. Blok ker-Middelbeek, als haar moeder, gaven weloverwo gen en gaaf spel. Mejuffrouw Uo Graaf was een zeer hupsche en aantrekkelijke Paula, mej. Dekker do verlegen Louise Wachtel, terwijl mevr. Backer-Breed de rol van Christine, de nog-op-de-mannen-bcluste-huishoudster geestig typeerde. Wij hadden in de pauze goede muziek, zoodat alles meewerkte om van een uitstekend geslaagde uitvoe ring te kunnen spreken. Wat de commissie heeft aan te merken. Door de commissie uit den Raad, belast met het nazien der begrooting voor 1933. bestaande uit de hee- ren J. Schoor! Pz., K. Bakker en II. v. Nuland, rap porteur, is haar rapport uitgebracht en door B. en W. is daarop van antwoord gediend. Wij zullen het belangrijkste even vermelden Ten aanzien van de recognitie door den heer Wil- lernse voor zijn radiocentrale aan de gemeente te be talen en door B. en W. opgenomen m de begrooting ad f 1000, merkt de commissie op, dat door het ver werpen van het voorstel van B. en W. dit bedrag van f 1000.— dient te worden gewijzigd. Zij heeft echter overwogen of een globaal bedrag ineens van den ex ploitant der radio-centrale te heffen wel overeenkom stig de bepalingen der wet is. De commissie meent dat als het voorstel Schoorl-Van Nuland wordt aan genomen (zie ons nummer van Zaterdag) dat God. Staten dit niet zullen goedkeuren. De meerderheid der commissie stelt daarom voor f 1.50 te nemen per aansluiting Of Ged. Staten dit zullen goedkeuren weet de commissie niet. De minderheid der commissie is tegen liet heffen van een recht. Zij ziet daarin een belemmering van de uitbreiding van het net naar de buitenwijken. De commissie meent, dat dient te worden overwo gen een ruimere toepassing te geven aan de heffing van precariorechten bijv. bij uitstekende zonnescher men. lichtbakken, reclameborden, enz. Hiervoor is dan een nieuwe verordening noodig. 13. en \V. doelen mee. dat bij het opmaken der be grooting dezen post voor recognitie is geraamd op f 1000. over het voorstel Schoorl-Van Nuland hebben de stemmen gestaakt. Met dit voorstel zou eveneens in strijd worden gehandeld met de artikelen 275 on 287 der Gemeentewet. Dat f 1.50 per aansluiting meer in don geest der wet zou zijn. moppen B. en W. van niet. Niet het aantal aansluitingen mag de basis zijn, B. en W. willen de jaarlijkscho uitkeering des hec- ren Willemse dan ook beschouwd zien als de nako ming van een aan de concessie te verleenen voor waarde. B. en W. willen geen verdere heffing voor uitste kende zonneschermen, lichtbakken enz. Deze heffing zou drukken op een bepaald deel der ingezetenen, in hoofdzaak de neringdoenden. De commissie wijst er op, dat het verschil tusschen de uitbetaalde salarissen aan het onderwijzend per soneel der lagere school en dat van het Rijk wordt terugontvangen, f3277.88 bedraagt. Dit zijn de tractc- menten voor 2 boventallige onderwijzers. Dc minder heid der commissie meent, dat hierop een besparing is te krijgen. Zij wil de onderwijzer J. II. 't Hoofd be noemen aan de Ulo-school. Deze vacature aan de Openbare Lagere School onvervuld laten en komt dus een boventallige onderwijzer minder Het tracte- ment van den onderwijzer Brouwer f 1240.80, komt dan voor rekening van het Rijk. B. en W. verklaren zich tegen dit voorstel, op grond van inlichtingen van het Hoofd der School der Lagere School, in verband met de klasse-indee ling. De commissie maakt aanmerking op het bedrag van f 500.voor vergrooting der bestaande rijwiel bergplaats aan de U.L.O. De gemeente-timmerman kon een fietsenrek bijmaken. B. en W. achten dc bergplaats bij de U.L.O.-school te klein. Een fietsenrek waarborgt geen voldoende bergruimte bij elke weersgesteldheid. Er zal alle zui nigheid worden betracht. De commissie merkt op dat. de post voor het voor bereidend Lager Onderwijs 50 hooger wordt ge raamd. De commissie vraagt of toename van leer lingen wordt verwacht, of wordt het schoolgeld ver hoogd? B. en W. stellen voor het schoolgeld te verhoogen als in het voorgestelde ontwerp is aangegeven. De aanslagen worden bepaald evenals bij de andere scho len volgens de rijksinkomstenbelasting. Van ouders met een zuiver inkomen van meer dan f2000.80 cent per kind en per maand. De commissie verklaart, zich te kunnen vereenigen met het voorstel van de meerderheid van B. en W. om aan de Harmoniekapel f225.subsidie te geven. Over de verpleging in de Prov. Ziekenhuizen wordt opgemerkt, dat de verpleegprijs met f50.per jaar is verlaagd. De post kan daarom met 1250.ver laagd worden. B. en W. beamen dit. Bij den post bijdrage voor den aanleg kanaal Stol penSchagenKolhorn, merkt de commissie op, dat bijdragen hiervoor toegezegd, zijn gebaseerd op beta ling van het verplicht gestelde één zesde deel der werkelijke kosten van den aanleg der kanalen en den bouw der kunstwerken. Waar alles is ontworpen in een tijd van hoog-conjunctuur, en de uitvoei'ing der werken beduidend goedkooper is. zegt de commissie dat het vastgestelde een zesde deel belangrijk min der zal zijn dan in de berekeningen aangenomen en vraagt daarom of B. en W. al pogingen hebben ge daan om te verkrijgen dat de jaarlijksche bijdragen der gemeente Schagen tot een lager bedrag kan wor den teruggebracht en zoo ja, welk resultaat deze po ging heeft gehad. B. en W. meenen, dat nu de kanaalplannen nog in een beginstadium van uitvoering zijn, het voorbarig zou zijn op de mogelijke vermindering onzer jaar lijksche bijdrage vooruit te loopen. Wel verwachten B. en W. op den duur verlaging der bijdrage. In aansluiting op een vraag der commissie omtrent het niet meer in aanmerking nemen van biljarts als grondslag der personeele belasting, deelen B. en W. mee, dat dit raadsbesluit niet kon worden goedge keurd. De commissie maakt vervolgens nog verschillende opmerkingen over do kassaldi van electriciteits- en gasbedrijf, welke opmerkingen door B. en W. wer den beantwoord. Ook over het grondbedrijf wordt wat raming van posten, aflossing, enz., eenige opmerkingen gemaakt en inlichtingen gevraagd. 13. en \V. geven ook hier dc gewenschte inlichtingen en -\nldoon aan enkele door de commissie gemaakte opmerkingen. De minderheid der commissie kon zich er niet me de vereenigen, dat de vacantietoeslag wordt ingetrok ken. B. en W. handhaven echter in deze hun standpunt De commissie had ook nog gevraagd naar de be stemming van de oude openbare school, nu de nieu we christelijke school wordt gebouwd. B. en W. kunnen daarover nog geen nadere mede- deelingen doen, aangezien de tijd voor het nemen eener beslissing nog niet rijp is. Toen ons ter oore kwam dat bij één onzer rijksin stellingen in onze gemeente een geval van fraude- pleging aanhangig was, zijn we, zooals een couran tenman betaamt, eens op nader onderzoek gegaan. Ons werd medegedeeld, dat aan ons postkantoor, in het tijdvak waarin onze postdirecteur met vacantie was en het directeursschap werd waargenomen, een onregelmatigheid heeft plaats gehad, waarbij een der postbeambten niet zou hebben gehandeld, als 't be hoorde. Tijdens de vervanging van liet directeur schap zou daarvan niets zijn bemerkt, doch toen de verschillende stukken in banden kwamen van de Inspectie, werd weldra de onregelmatigheid ontdekt. Zooals ons werd medegedeeld, betrof het hier een kwestie tusschen een der postboden en een post beambte, waarbij, zooals hierboven reeds werd opge merkt, de beambte niet juist zou hebben gehandeld. Do Inspectie achtte gerechtelijk onderzoek ge- wenscht en heeft dit dan ook door majoor Holema plaats gehad, die zijn proces-verbaal naar den Offi cier van Justitie heeft doorgezonden. De weg brokkelde af. De dieren gered. Maandagmorgen om half zes haalde de veetrans portauto van den heer C. Nierop van Sint Maartens brug een 4-tal vette koeien op bij den heer Rikus Vader, wonende aan den Ilalerweg. De dieren werden ingeladen en men toog naar Alkmaar. Eenige hon derden meters van huis, juist in een der vele boch ten. waaraan dit landweggetje zoo rijk is, brokkel de, door drassigheid van den grond en het niet ge ringe gewicht van het vrachtje de walkant over een lengte van ongeveer 2 Meter af. Dc rechter wielen zonken dieper en dieper en in een ondeelbaar oogenblik kantelde de auto met zijn levende have. Doordat de langs den weg loopende sloot smal is, kwam de cabine te rusten op de over zijde van den slootkant. Dit was voor de beide in de cabine zittende personen nog een geluk. De boven liggende deur konden ze niet open krijgen en nu wisten zij zich door onder den wagen door te krui pen te redden. Direct werden de koeien losgesneden en weer naar stal gevoerd. Dc dieren hadden wonder boven won der geen letsel bekomen. De wagen is licht bescha digd aan het houtwerk. Direct werd de fa. Blaau- boer en Kossen gewaarschuwd en spoedig was de kraanwagen met het noodigc personeel aanwezig. De wagen werd op handige en kundige wijze op den weg gebracht. De vrachtauto kon op eigen gelegenheid naar Schagen rijden. De toestand van den weg, waar het ongeluk ge beurde, is verre van goed. Een dikke laag steenen en grint is zóó rond gelegd, dat het geen wonder is te noemen, dat niet dan met de meeste voorzichtig heid ongelukken kunnen worden voorkomen. Rest nog te vermelden dat verzekering de schade dokt. De chauffeur staal als een goed en zeer secuur rijder bekend. AANBESTEDING. De uitslag van de aanbesteding der verbouwing van het bestaande café en nieuw-bouw der achterzaal van den heer P. Baars aan de Markt is als volgt: S. Knüwer, Schagen, f7860.—; A. Bakker, Schagen, f8118.P. Tuin, 'tZand, f8200.J. Toes, Groote Keetcn fS400.F. Schottc, Schagen, f8500.P. Doorn, St. Maartensbrug, f8630.—. Dc gunning is aangehouden. Het schip uit elkaar geslagen. De 19 op varenden door de reddingboot „Brandaris" met groote moeite van boord gehaald. Zondag werd uit Terschelling gemeld, dat een stoom- treiler op den „Engelsche Hoek" nabij Terschelling was gestrand. De reddingboot „Brandaris" en sleepbooten waren ter assistentie vertrokken. Vermoedelijk bevon den zioh dertien personen aan boord. Nader werd gemeld: De gestrande treiler is de „Haralt" uit Leer (Duitsoh- landen is gemerkt „A. L. 19". Het schip keerde met 24 last haring van de visehvangst terug en is Zondag middag te ongeveer 12 uur tijdens den dikken mist aan den grond geloopen. De bemanning, bestaande uit ne gentien koppen, is door de reddingboot „Brandaris" met groote moeite van boord gehaald en aan land gezet Twee hunner zijn gewond. Een hunner heeft een been gebroken en een ander een arm. Zij werden onderge bracht in hotel Nap te West-Terschelling en zullen Maandag (heden) naar Leer vertrekken. Het schip zit gevaarlijk en er bestaat gevaar voor breken. De sleepboot „Holland" van de firma Doeksen en Drost en de motorboot van Vlieland zijn ter assisten tie aanwezig. Men zal trachten het schip vlot te krijgen De gestrande treiler als verloren beschouwd. Terschelling Zondagavond. De sleepboot „Holland" is in den loop van den avond in de haven teruggekeerd De pogigen om de „Harald" vlot te krijgen, hebben geen resultaat gehad. De luiken zijn weggeslagen en het schip is vol water geloopen, zoodat het als verloren be schouwd moet worden. Gevolg van anti-semietische propaganda. Wolff meldt uit Weenen: Toen Zondagmiddag op den z.g. „gouden Zondag" voor Kerstmis het warenhuis Gerngross, het grootste van Weenen, tjokvol was, stegen er plotseling op hetzelfde moment, op verscheiden plaatsen wolken traangas op. die vooral onder de vrouwen en kinderen opwinding veroorzaakten. Alles drong in groote agitatie naar de uitgangen en men slaagde er slechts met moeite in, 'n paniek te vermijden. De brandweer had na een uur wer ken het gebouw weer van gas gezuiverd. Wie de be drijvers van deze wandaad zijn, kon nog niet worden vastgesteld. De laatste dagen voerden de nationaal-socialisten een heftige anti-.-emietische propagnnda waarbij zij o.a. „de Arischa bevolking van Weenen" opwekten niet in Jood- sche zaken te koopen." Twee inzittenden van een aangereden wa gen, vader en zoontje, zwaar gewond opge nomen. Beide auto's geheel vernield. Zondagmiddag had op den Gooweg onder de ge meente Noordwijk een ernstige aanrijding plaats tus schen een tweetal auto's, aldus lezen we in de „Crt.". Een personenauto, komende uit de richting Piet Gij- zenbrug en bestuurd door den heer C. van Steijn, land bouwer te Noord wijkerhout, kwam, toen hij uit een zijweg den hoofdverkeersweg wilde oprijden, in botsing met een wagen, bestuurd door den heer S. Heijbroek, arts te Amsterdam, die eveneens uit de richting Noord- wijkerhout naderde. De heer Van Steijn en diens zoontje werder. uit hun auto geslingerd; zij bleken beiden ernstig gewond te zijn. De vader bleek een ernstige hersenschudding te hebben bekomen, terwijl bij zijn zoontje een schedel fractuur werd geconstateerd. Dr. H. had geen letsel bekomen, terwijl de overige bij hem inzittende passa giers slechts enkele lichte vleeschwonden opliepen. Dr. H. was nog in staat de beide slachtoffers onmiddellijk de eerste geneeskundige hulp te verleenen, waarbij hij spoedig werd geassisteerd door een tweetal plaat selijke doktoren. De beide auto's werden bijna geheel vernield. De toestand der beide slachtoffers, die naar hun woning werden overgebracht was Zondagavond ernstig. Vooral over het zoontje maakt men zich zeer bezorgd. Tengevolge van den mist een personentrein op een stilstaande locomotief gereden. Drie dooden, 12 gewonden. Tengevolge van den dichten mist, die heE* uitzicht belemmerde reed Zaterdag een personentrein te Oer- likon bij Zurich op een stilstaande locomotief. Voorzoover bekend, zijn drie personen gedood en twaalf gewond. Over het ernstige spoorwegongeluk bij het station Oerlikon wordt nader gemeld, dat de sneltrein in volle vaart was. De trein stopt n.1. niet te Oerlikon. Bij de botsing raakte de electrische locomotief van den snel trein los van den bagagewagen en reed met den stoom locomotief tot bijna aan het station Oerlikon door. Da bagagewagen en de wagen 3e klas. die daarachter was gekoppeld, werden geheel in elkaar geschoven. De per sonenwagen hief den bagagewagen in de hoogte, zoodat deze gedeeltelijk op den personenwagen viel. Eenige minuten na het ongeluk werd nog iemand gedood, doordat een rangeerende trein op het andere spoor te dicht bij den vernielden passagierswagon kwam De stoker van den rangeer-locomotief kreeg ernstige brandwonden door gloeiende kolen, die uit den oven vielen. De oorzaak. De oorzaak van het spoorwegongeluk wordt gezocht in den dikken mist, die Zaterdagavond het uitzicht tot op 2 M. onmogelijk maakte. Daardoor heeft de machi nist van den trein uit Zürich de op de rails staand* rangeerlocomotief niet bemerkt. Het is een raadsel, hoe deze machine op de rails is blijven staan. Het station Oerlikon kan hierover geen opheldering geven. In de vernielde wagons bevonden zich vele pas sagiers, die van hun inkoopen voor Kerstmis, die zij in de stad hadden gedaan, terugkeerden. Alle gewonden wonen in de buurt van Zürich. Signaal voor binnenreden stond op veilig. Zondag werd nog gemeld: De verongelukte trein reed met groote snelheid op d« stilstaande stoomlocomotief in, daar blijkbaar het sig naal voor het binnenrijden op veilig stond. De botsing was zóó hevig, dat de koppeling brak en de electrische locomotief van den trein zich in de stoomlocomotief boorde. Ook twee wagons van den trein werden ineen- gedrukt; alle slachtoffers bevonden zich in een wagon derde klasse. Kort na de botsing liep nog een rangeertrein op dt twee ineengedrukte wagons, doch richtte geen groote schade aan. De machinist van de stoomlocomotief slaag de erin, op het laatste oogenblik eraf te springen; de stoker daarentegen raakte met zijn voet bekneld, kon zich niet meer bevrijden en verbrandde. Onder de ver ongelukte passagiers bevonden zich geen buitenlanders Hot vliegtuig zal het Tool gebied ontsluiten. Reuter meldt uit Toronto: Richard Finnie, de officieele archivaris en fotograaf van het Canadeesche Poolgebied, die uitgestrekte toch ten in de Noordelijke streken heeft ondernomen, is van meening,, dat het ontstaan van Poolsteden aan den rand van de Noordelijke IJszee, totdusver een hersenschim door de uitbreiding van het vliegwezen verwezenlijkt kan worden. Hij gelooft, dat in den loop van de komende drie of vier generaties, de grondslag voor een nieuw rijk gelegd zal worden in het Noorde lijke ijsgebied. Het vliegtuig, aldus is zijn meening, heetl de geheele situatie in de Noordpool-gebieden ver anderd. De toerist, zoo verklaart Finnie, is reeds be- gonnen met de ontdekking van den rivier Mackenzie. een 2000 mijl langen schitterenden waterweg door ab soluut maagdelijk land, welke rustig kan worden be varen per stoomboot of cano en waar het vliegtuig uit stekende diensten bewijst. Het NoordpooJ-klimaat is naar de meening van Fin nie best te verdragen. De zomers zijn kort, maar warm en aangenaam. De winters zijn inderdaad koud, maar Finnie zegt in de beschaafde wereld meer last van de koude te hebben gehad dan in het Poolgebied, waar men er zich voldoende op kleedt. Ten slotte steekt Finnie de loftrompet over de Es kimo's. „Eskimo's zijn geen vastgevroren wilden, ver zadigd van walvischspek", zoo zeide hij, „maar een gelukkig, intelligent en gastvrij volk, het mooiste, edel ste en aantrekkelijkste van alle rassen, die nog geen kennis hebben gemaakt met de moderne beschaving. Reeds 300 dooden. Reuter seint uit Lima (Peru): Een geheimzinnige epidemische ziekte wellicht gele koorts woedt onder de Indiaansche boeren in een dal bij Cuzco. Er zijn reeds 300 menschen aan bezweken.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9