Voerman's Buitengewone AANBIEDING Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Roosevelt zal soberheid betrachten. Fransch vliegtuig omlaag gestort. voor de Feestdagen: PROVINCIALE STATEN. Woensdag 21 December 1932. SCHAGER illtltti Kitiis- 76ste Jaargang No. 9197 COURANT. tlraiiuit- LuUiiiM Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, lnhegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. ROOSEVELT. Bg de aanvaarding van zijn ambt. Mili tair vertoon wordt beperkt. Reuter seint uit Warm Springa (Georgia): In verband met de ongunstige tijden is Roosevelt voornemens bjj de aanvaarding van het presidentschap op 4 Maart a_s. groote soberheid te betrachten bij de gebruikelijke plechtigheden. - - Aan de parade zal slechts een regiment van yfip A het leger, een bataljon mariniers en een bataljon matrozen deelnemen. Roosevelt zal zich op zijn tocht van het Witte Huis naar het Capitool in plaats van door 't gebrul kelijke cavalerie-eseorte doen vergezellen door een afdeeling soldaten op mo torrijwielen. Na 1 Janu ari, als de 48 nieuwe gou verneurs hun ambt heb ben aanvaard, zal Roose velt hen in hun ambt be- I vestigen. Hij heeft hun evenwel verzocht niet te oaard te komen, zooals l het gebruik is, doch in open automobielen. Roosevelt zelf zal het Jatagureele bal niet bijwonen, doch de jongere leden vaa zijn familie zullen daar wel aanwezig zijn. Roosevelt'» standpunt tegenover de oorlogs- schul denk west ie. Ten aanzien van de oorlogsschuldenkwestie zou Roo sevelt zich niet storen aan wat Hoover vóór hem deed. Zijn plannen bestaan hierin, dat llij onderhandelingen wenscht, afgescheiden met de afzonderlijke debiteur- staten en niet samenkoppeling van het oorlogsschulden- vraagstuk rnet een algemeene conferentie over intern Internationale vraagstukken. Verder staat op zijn pro gramma: weigering van onderhandelingen met staten die op 4 Maart nog niet den schuldentermgn hebben betaald. Critlek op Hoover's Boodschap. De boodschap van Hoover aan het congres is volgens Reuter in de V.S. over het algemeen gunstig ont vangen. Echter schijnt men in republikeinsche en de mocratische kringen van oordeel te zijn dat de stichting van een schuldencommissie, als door Hoover aanbevo len, niet noodig is. Men beweert dat Roosevelt, toen hy in November Hoover ontmoette, van den president geen beslist ant woord kon krijgen over de Amerikaansche verbintenis een met Engeland en Frankrijk en dat hij daarom weigerde in het tegenwoordige stadium mede te wer ken. Het is duidelijk, zoo zegt men verder, dat het Hoover erom te doen is thans door de Instelling van een schuldencommissie de onderhandelingen in een dusdanig vergevorderd stadium te brengen, dat Roo- i eevelt ze na den 4en Maart tegen wil en dank toch moet voortzetten. Nieuwe vliegtuigen voor de K.L.M. In 6 dagen naar Nederl.-Indlë. Toestel voor 32 passagiers. De K.L.M. heeft bij de Fokker-vliegtuigenfabriek twee tdeuwe vliegtuigen besteld van groote snelheid. Met het F. 36-type zal het mogelijk zijn de reis naar Indië ln zes dagen te maken. Met dit vliegtuig zullen ln Europa 32 passagiers kun nen worden vervoerd, terwijl bij gebruik op de Indië- mute er ruimte is voor zestien passagiers en 700 Kg mail. Se moordaanslag in Den Haag. De gevangenhouding van den keilner be volen. Dr Haagsche rechtbank heeft de gevangenhouding ht .en van den keilner uit de Naald wij kschestraat, die is gearresteerd als verdacht van het de vorige ■*eek in die straat gepleegde misdrijf, waarbij een 25- Jarige vrouw om het leven is gekomen. DURE VOETBALWEDSTRIJDEN. Portemonnales gestolen. Uit een kleedtent van een voetbalterrein aam den ■rruitweg te Den Haag is ten nadeele van een speler •en portemoTinaie met ongeveer tien gld. gestolen. Ook op een voetbalterrein aan den Leijweg zijn voetballers et slachtoffer van een dief geworden. Een speler werd Portemonnaie met 250 gld. gestolen en een anderen Q Portemonnaie met ongeveer negen gld, De beide inzittenden gedood. Het huis in brand gevlogen door de uitstroomende benzine, waar door tien personen gewond wer den. Reuter seint uit PARIJS: Boven de Parijsche voorstad Antony 's een Fransch militair vliegtuig omlaag gestort en op een huis te recht gekomen. De beide inzittenden van het toestel werden op slag gedood. Bovendien werden nog een tiental personen ge kwetst. Nader wordt gemeld: Gistermiddag tegen 12 uur, toen het militair jacht vliegtuig viel en op een woonhuis terechtkwam, sprong de benzinetank uit elkaar en vloog de ma chine in brand, waarbij de beide inzittenden levens verbrandden. De bewoners van Antony hadden reeds vroeger het vliegtuig gezien, dat op geringe hoogte boven de huizen kruiste en at en toe den indruk wekte alsof de piloot het niet meer in zijn macht had. Tot ont zetting der beevolking kwam het op het dak van een huis neer. Toen de tank ontplofte, steeg een reus achtige vlam omhoog en brandende benzine vloeide over het huis. dat spoedig één vlammenzee was. Tot overmaat van ramp stortte het dak van het huis in en werden verschillende bewoners onder de puin hoopen bedolven. Met groote moeite slaagde de brand weer erin het huis binnen te dringen en tien bewo ners te bergen. Behalve kwetsuren van het vallend gesteente, hadden zij allen zware brandwonden. 17 gewonden. Omtrent het vliegtuigongeluk in de Parijsclie voor stad Anthony wordt nog nadei uit Parijs gemeld, dat zich aan boord van het vliegtuig tegen de oor spronkelijke veronderstelling in, slechts een vlieger bevond, die bij het ongeluk levend verbrandde. Het tweede slachtoffer is een vrouw, welke met haar bei de kleinkinderen het huis bewoonde. Toen het vlieg tuig op het dak terecht kwam, vluchtte de vrouw di reet met de beide kinderen. Zij keerde evénwel kon daarop nog eens in het brandende gebouw terug oni eenige bezittingen te redden. Het heeft er allen schijn van, dat zij daarbij door den sterken rook is be dwelmd, en daarna eveneens levend is verbrand. Het aantal gewonden bedraagt 17. Acht hunner moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht Geen der gewonden verkeert in levensgevaar. Voorts is nog bekend geworden, dat het vliegtuig is neerge stort na een „feuiile morte", welke de piloot op on geveer 200 M. hoogte heeft uitgevoerd. Kwaaraardlge griep-epidemle ln de V. S. De griep, die in hevige mate in enkele staten aan de Pacifkust heeft geheerscht, heeft zich naar V.D. meldt thans uitgebreid tot de zuidelijke staten en heeft het karakter van een kwaadaardige epidemie aange nomen. De gezondheidsdienst te Washington deelt me de. dat ln de afgeloopen week in 89 steden 807 perso nen aan griep en daardoor veroorzaakte longontste king zijn overleden. In de meer oostelijk gelegen sta ten, waar eveneens griep heeft geheerscht, begint de ziekte thans af te nemen. oocx)aocx)oocxicsocx)cx3oaaooo QOOiOQOOOCöQOQOOOOOOOOiOQO ALVANO per flesch f 0.34 SAMOS per flesch f 0.55 ZOETE SPAANSCHE WIJN per flesch f 0.55 ÖARCELONA per flesch f 0.55 Per 4 stuks te samen f 1.75. Deze buitengewone Aanbieding per 4 flesschen geldt alléén vanaf heden toten met 31Dec. MEN PROF1TEEREI Aanbevelend, Groenten- en Fruithandel, Landbouwstraat, SCHAGEN. Telef. 111. SS 9??. J3S2 c*0 0 0 0=0 0:0 1 iïo os f 0 oö QOOOQOOlOOÉOCOdOOsOOSOOOOOCïO DE BEGROOTING. De Prov. Staten hebben zich bezig gehouden met de begrooting en de finantiën eerst behandeld. De heer Asscher toonde zich namens den Vrijheids bond ontevreden over de weinige zuinigheid die Ged. Staten hadden betracht. Deze begrooting had geen rekening gehouden met den slechten tijd. De belas ting wordt verhoogd, dus den toestand voor de bur gers nog verzwaard. Alleen de salarisverlaging is het eenige dat van bezuiniging spreekt. Zijn fractie wil de subsidit-s verminderen, niet voor volksgezond heid of werkeloosheid, maar op het overschot dat dan nog overblijft, is te bezuinigen. De totale bezui niging kan f 650.904 worden. Zijn fractie wil 6 op de loonen korten en de eerste f 1000 voor atfrek la ten vervallen. Dat alles zou nogmaals een bezuiniging van f 110.000 geven. Spr. informeert naar de houding van Ged. Staten inzake de voorgestelde loonkorting en of dat besluit eendrachtig is genomen, om later te hooren dat de Soc.-Dem. zullen tegenstemmen. Spr. vraagt of met zoo n groep nog is samen te werken Het lid van Ged. Staten Bomans heeft beloofd, dat de 16 opcenten voor 3 jaar zouden gelden. De belas tingvoorstellen van thans zijn daarmee vierkant in strijd. De heer Polak (s.d.a p.) bespreekt den economi- schen toestand, en wijst op de zware lasten waaron der de gemeenten gebukt gaan. Het rijk steunt te weinig. Er zijn een aantal gemeenten zeer slecbt aan toe en spr. vraagt of Ged. Staten zich daarvan voldoende op de hoogte houden. Spr. herinnert aan de oprichting van het bureau voor land- en tuinbouw, en spreekt er zijn voldoening over uit, dat geen voed sel voor mensch en dier in deze provincie meer wordt vernietigd. Wat de dekking der finantieele tekorten betreft, kan ook de soc -dem dat niet geheel bevredigen, maar zij zullen niet tegen stemmen. Ook niet tegen de be- lastingverhooging, Een klein offer mag worden ge vraagd. 'l egen salariskorting heeft zijn fractie overwegende bezwaren en spr. veroordeelt de wijze van werken in het georganiseerd overleg. De heer De Jong Schouwenburg (c.h.) wijst er op. dat in 6 jaar f2.400.QOO is ingeteerd uit het fonds van batige saldi. Hij waarschuwde er daarom voor, dat als dit èn het reservefonds uitgeput raakt, de financieele toestand Ier provincie zorg kan gaan baren indien men niet tot belastingverhooging overgaat De opcenten op de inkomstenbelasting, die nu voorgesteld zijn op 20, zouden tot 37'4 oplooncn, in dien men de voorgenomen bezuinigingen niet in voerde. Nu er een salarisverlaging is voorgesteld, achtte spr. het billijk, dat ook de Statenleden een dergelijk offer brengen. Hij stelde voor, mede namens de leden Ketelaar, Asscher, Lambooy en Weiss, voor de jaren 1933—'35 op de presentiegelden een korting toe te passen van 15 en dus te brengen van f 10 op f8.50. De vacantietoeslag voor het Prov. personeel wenschte hij dit jaar vervallen te zien. De heer Pothuis (s d.a.p.) bespreekt in het bijzon der de behandeling der salariskorting in het georga niseerd overleer. De heer I.amhrechts (r.k) zegt, dat zijn fractie zich met de voorstellen van Ged. Staten vereenigt. Spr.'s fractie is tegen verlaging der subsidies voor dit be- erootings'aar. Het is spr. onbegrijpelijk, dat ook is voorgesteld den post „onvoorzien" te verminderen, in een tijd, waarin men op onverwachte uitgaven moet zijn voorbereid. Met de voorgestelde salarisverlaging gaat spr. mee. Het verrast hem, dat plotseling, zonder dat iets aan het voorstel is veranderd, twee leden van het col lege niet meer de verantwoording er voor op zich ne men. Het zal goed zijn als de Staten daaromtrent worden ingelicht, Spr. zot daarna uiteen dat het billijk is dat over- heidsnersoneel in een tijd als thans, bijdraagt in de moeilijkheden. De heer Ketelaar fv d.) merkt op. dat het wel de algemeene opinie is, dat ook de toestand van de pro vincie zorgen baart. Maar de toestand is lang niet zoo erg als in andere provincies en in vele gemeen ten. De provincie kan niet een of andere belasting hef fen. hetgeen men bij de beoordeeling van den toestand wel in het oog moet houden. Daarom vraagt spr. of het wel juist is. dat. de provincie alle middelen ont breken om zelfstandig belasting te heffen. Hij zou willen vragen, of Ged. Staten geen aanleiding vin den bij de regeering op wetswijziging aan te drin gen. Ten aanzi en van de werkverschaffing wenscht spr. dat Ged. Staten bij de regeering aandringen op wijziging van de bestaande regeling. De voorstellen des heeren Asscher (c.s.) kan zijn fractie niet steunen en gaat uitvoerig de voorstellen zijner eigen fractie na om uit de reserve f250000 meer te putten dan Ged. Staten voorstellen en den post onvoorziene uitgaven tot f500.000 terug te bren gen. Wat de salariskorting betreft, zegt spr. dat na de voorgestelde korting die zeer bescheiden is, nie mand kan zeggen, dat de salarisstn niet behoorlijk blijven. Daarom had spr. verwacht, dat het geheele personeel met deze bescheiden korting accoord zou gaan. Het georganiseerd overleg, meent spr., loopt op zijn laatste beenen. Nadat nog een paar sprekers het woord hebben ge voerd, wordt de vergadering verdaagd tot heden Woensdag. Begrooting van Alkmaar goedgekeurd. Vrijwel ongewijzigd. Maandag is na een eenige malen afgebroken verga dering van bijna 25 uren de begrooting der gemeente Alkmaar aangenomen, vrijwel geheel zooals E. en W. deze hadden vastgesteld. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 769 m.M. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 6 gr. C. is 43 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hooqztide E 103, Schagen. Gedipl Opticien Refrartionist. Het oogonderzoek doen wii gratis. DUITSCHLAND. Geen Rijksdagzitting meer vóór Kerstmis. De Rijksraad heeft geen bezwaar. B e r 1 ij n, 20 December (V.D.). De Rijksraad heeft in zijn Dinsdagavond gehouden plenaire zitting met 44 tegen 19 stemmen, der landen, Beieren, Wurtemberg en Baden, zoomede der Pruisische provincie Branden burg, bij onthouding van de landen Brunswgk en Meck- lenburg-Strelitz, zoomede der Pruisische provincie Han- nover, besloten geen bezwaar te maken^tegen het door den Rijksdag goedgekeurde wetsontwerp inzake am nestie. Met de stemmen van de sociaal-democraten en de communisten tegen, werd het voorstel tot bijeenroeping van den Rijksdag vóór Kerstmis verworpen. Rjjkspresident keurt amnestiewet goed. Volgens de Berlijneche bladen heeft de Rijkskanselier zich na de vergadering van den Rijksraad over de am nestiewet naar den Rijkspresident begeven, die door het zetten van zijn handteekening toestemming heeft gegeven tot uitvoering van de wet. De wet zal Woens dag in het staatsblad verschijnen. Daardoor is de mogelijkheid geschapen dat de per sonen die onder de amnestie vallen nog voor Kerstmis in vrijheid gesteld kunnen worden. Naar verluidt zullen de ln vrijheidstellingen reeds morgen, Donderdag, beginnen. Het Pruisische departe ment van Justitie heeft reeds een rondschrijven gericht aan alle Pruisische justitleele en politioneel® organen om met allen spoed voor de practische uitvoering van de bepalingen van het amnestie-besluit zorg te willen dragen. Hoeveel personen onder de amnestie zullen vallen, is niet bekend. Men schat het op 15.000. Naar schatting zullen ongeveer 9000 personen daardoor op vrije voeten komen, de straf van eenige duizenden gedetineerden wordt verminderd en de rechtsingang die verleend ls tegen eenige duizenden verdachten wordt opgeheven. Locomotief rijdt ln op personentrein. Achttien gewonden. Antwerpen, 20 Dec. (V.D. Hedenmiddag ls t« Antwerpen een locomotief, toen zij voor een personen trein zou worden gekoppeld, op dezen trein ingereden. Achttien personen bekwamen kwetsuren. Chlneesch munitie-depot in de lucht gevlogen. Veertien dooden Te Tsjlfoe ls, volgens een Reuterbericht uit Peking, het Chlneesche munitiedepot in de lucht gevlogen. De uit 14 personen bestaande wacht is om het leven ge komen. BOMAANSLAG OP JAPANSCH CONSULAAT. Twee Japanners gedood. V.D. verneemt uit TOKIO: Semi-officieel wordt gemeld, dat te Tientsin een aan slag is gepleegd op het Japansche consulaat-generaal. Een onbekende heeft een bom in het consulaat gewor pen, waarbij twee Japanners werden gedood. PHELJPPINO'S DREIGEN MET BOYCOT. Wegens uitstel der onafhankelijken. Reuter seint uit MANILLA, 19 Dec. De inlandsche bevolking der Philippijnen dreigt met boycot van Amerikaansche producten wegens het uit stellen der definitieve onafhankelijkheidsverklaring der Philippijnen door Amerika.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1