llliiiu Billis- Alitrttliii- IiiIIntUiI Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. PROVINCIALE STATEN. Relletjes voor het Raadhuis. Donderdag 22 December 1932. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9198 CTüraït. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot '8 morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuilkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inhegrepen). Grote letiers worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. WAT GED. STATEN ZEGGEN. Nadat nog een paar leden in de zitting van Woens dag het woord hadden gevoerd, zijn de leden van Ged. Staten aan het woord. De heer Bomans zeide, het moeilijk te ach ten een antwoord te geven over wat over Avro en Concertgebouw-orkest is gezegd. Men is be zig te trachten een bevredigende oplossing te bren gen. Welnu, laat ons het daar voorloopig bij laten blijven. Wat de leeningen der provincie betreft, heeft spr. geen enkel geheim. Maar spr. kan het noch m de Sta ten, noch in de afdeelingen meedeelen, omdat het niet in de krant mag. Om de storting in het Wegenfonds terug te brengen op f400.000 ontraadt spr. De terugbrenging tot 1500.000 is al groot genoeg. De voorstellen van den Vrijheidsbond bestrijdt spr. uitvoerig, en Ged. Staten zullen aan bezuiniging en subsidieverlaging hun volle aandacht schenken. Wat men thans uit onvoorzien wegneemt zal men over drie jaar in de begrooting missen en om nu de be lasting niet te verhoogen. zou niet reëel zijn. Voor een bezuinigingsinspecteur voelt spr. niets. Wat moet de man doen? Dat kunnen Ged Staten ook wel doen. Wat zijn er nu voor bezuinigingsobjecten, welke di rect helpen? Gestichten en waterstaat zijn de eenige. In 1925 stond te dien opzich^ alles achter spr. en het hielp niets. Spr. gaat de voorgestelde salariskorting na. Er xijn honderden ambtenaren, in de provincie die niets missen. Rijks- en gemeente-ambtenaren missen van iiot 10 en bedenk dat het belastbaar inkomen der Niolking met 40 gemiddeld gedaald. Voor de Prov. flfflflleriaren wordt nu 3 gevraagd Het zou onre delijk zijn hun de volle 100 te laten Bovendien heeft de ambtenaar nog verschillende voordeelen. Bezuiniging in het personeel is er niet te brengen. De belastingen in Noordholland rijn 70 jaar lang matig geweest. Zij zullen het nu nog blijven. De heer Kooiman zegt, dat het Ged Staten bekend is, dat wat dc werkeloosheid betreft, de toestand van een aantal gemeenten hopeloos is. Ged. Staten zullen nagaan, wat in deze is te doen. Ged. Staten zullen tevens overwegen een aan vullende Rijkssteun voor de tuinders. Met de regee ring zal in deze in overleg worden getreden. Wat werkverruiming betreft overwegen Ged. Staten ■welke posten in deze kunnen worden overschreden. Wat het peil van het IJsselmeer betreft, zijn Ged. Staten werkzaam, zoo ook het Hoogheemraadschap Verklaring der Soc.-Dem. leden van Ged. Staten. Verschillende sprekers dienen daarna van repliek en wordt vooral bevreemding uitgesproken, dat geen der leden van Ged. Staten eenig antwoord heeft ge geven ter uiteenzetting van het standpunt van Ged. Staten inzake salariskorting. De heer Gerhard verklaart later: Hoewel wij, de heer Michels, en ik, van oordeel waren en, indien men uitsluitend let op de verhouding in onze pro vincie, feitelijk dat nog zijn dat een matige tijde lijke loonskorting volstrekt te rechtvaardigen is, is het ons niet mogelijk geweest onze houding te blij ven volgen, ondanks onze medewerking tot indiening van deze voorstellen. De in onze oogen funeste houding door zoo goed als alle overheidsinstanties en de groote werkgevers organisaties, vertegenwoordigd door een politieke partij, ingenomen, die het zoover mogelijk neerdruk ken van het loonpeil der arbeiders als den hoofd- eisch, bijna den eenig noodzakelijken eisch van eco nomisch beleid propageeren en inzonderheid ten aanzien van het overheidspersoneel dien eisch op ge- nadelooze wijze doorvoeren, was van beslissenden in vloed op onze uiteindelijke houding. ijl men de door ons aanvankelijk ingenomen posi tie in onze provincie hardnekkig wil doen beschou wen als een noodzakelijke instemming met het alge meen streven, waaraan wij in geen geval medeplich tig willen zijn, kunnen wij onze stem aan deze voor dracht niet geven. De heer Ketelaar dient een voorstel in om het aan tal opcenten op de Inkomsten- en Vermogensbelas ting te brengen op 17, in plaats van 20, zooals Ged. Staten voorstellen. De heer Asscher wijzigt de voorstellen van den Vrijheidsbond over salariskorting aldus, dat voor gesteld wordt een koiting van 6 zonder aftrek van de eerste f 1000; en ten tweede om de korting voor één jaar te bepalen. De heer De Jong Schouwenburg (c. h.) wil de sa- lariskorling ook bepaald zien op één jaar en zal dit deel van het voorstel-Asscher c.s. steunen. Nog verschillende opmerkingen worden gemaakt, Waarna aan de orde is het bureau voor land- en tolnboawi Waarbij door verschillende sprekers nogmaals den Dood der tuinders wordt besproken. Algemeen wordt gehoopt, dat dit bureau er toe moge bijdragen om de tuinders in staat te stellen hun bedrijven weer nor maal te maken. De heer Kostelijk zegt, overtuigd te zijn, dat de toestand voor de tuinders niet eer zal verbeteren dan wanneer de export is hersteld. Spr. wil Ged. Sta ten voor het bureau een blanco mandaat geven. Hij bepleit voorts medewerking tot opheffing van de grondbelasting. Eindelijk verschillende stemmingen, die als eind resultaat hebben, dat de voorstellen van Vrijheids bond en Communisten worden verworpen. De salariskorting, voorgesteld door Ged. Staten, wordt aangenomen en ook het voorstel verlaging pre sentiegeld der Statenleden. i De voorstellen des heeren Ketelaar vallen even eens en trekt deze het voorstel om de opcenten op 17 terug te brengen, in. De heer Michels, Ged. St-, spreekt nog over het bureau voor den tuinbouw en zegt dat de beteèkenis van dit bureau hierin zit, dat de tuinders iets krij gen;! ze zijn minder aan de markt onttrokken, waar door de prijzen van hun producten op peil blijven Maar de bedoeling is nooit geweest, dat dit bureau de tuinders zal steunen. Wat uit dit bureau zal groeien, weten Ged. Staten ook niet. Wanneer normale tijden terugkeeren, kan dit. bureau geen rol meer spelen. Het rapport van de commissie-Minderhoud zal worden afgewacht, alvorens Ged. Staten nader kun nen beoordeelen wat verder tot steun van den tuin bouw kan worden gedaan. Zware brand te Chicago. Ontploffing In een huurkazerne. Talrijke slachtoffers. Reuter seint uit Chicago, 21 Dec.: Als gevolg van een ontploffing is heden in een huurkazerne brand uitgebroken, die naar men vreest talrijke slachtoffers heeft geëischt. Een doode is ge borgen, terwijl zeventien gewonden naar het zieken huis moesten worden gebracht. Verscheidene personen liepen kwetsuren op, doordat zij uit de vensters van de tweede en derde verdieping sprongen. Twee kleine kinderen werden door hun ouders uit een raam van de tweede verdieping geworpen en gered door men- schen, die met uitgestrekte armen op straat gereed stonden om de kleinen op te vangen. Groote brand in Japansche stad. Vierhonderd huizen in de asch gelegd. Twee duizend perso nen dakloos. Tokio, 21 Dec. V.D. Uit Itoigawa wordt ge meld, dat daar hedenmorgen een hevige brand heeft gewoed, welke 400 huizen In de asch heeft gelegd en 2000 personen dakloos heeft gemaakt. Ongelukken worden niet gemeld. Dit is de derde hevige brand in Uen jaren, welke Itoigawa, een visscherscentrum, heeft geteisterd. Volgens bericht uit andere bron wordt het aantal dooden op tien geschat. Itoigawa, dat 6000 inwoners telt, la gelegen ln de provincie Uiigata. Botsing tusschen twee auto's Beide voertuigen tegen de boomen gebotst Een der Inzittenden gedood, een ander de voet verbrijzeld. Gistermiddag had nabij het Missiehuis „Sparrendaal" op den Helvoirtsdhen weg bij Vucht een ernstig auto- ongeval plaats. Een auto der wasscherij Beks werd aan gereden door een auto-tractor met aanhangwagen ten gevolge waarvan beide voertuigen tegen de boomen botsten. In aansluiting op dit bericht wordt nog gemeld, dat een automobiel van de firma Beks-Van Nunen uit Vught in botsing is gekomen met een vrachtauto, bestuurd door den heer Heeren uit Hilvarenbeek. Op het moment, dat de auto van Beks-Van Nunen het villapark van jhr. Michels van Kessenich wilde inrijden en daartoe den riöhtingswijzer uitstak en links uithaaide, werd de auto van achteren door den tractor wagen gegrepen. Aan den tractor was een aanhangwagen bevestigd. Beide wagens sloegen links en rechts tegen de boomen van den weg. De cabine van den aanhangwagen werd geheel verbrij zeld. In deze cabine zaten drie personen, n.1. de heeren Adriaansen, Bruurs en Voeten. Den laatstgenoemde, die door de versplinterde balken tegen een der boomen te recht kwam, werd de borstkas ingedrukt. Bovendien bekwam hij wonden aan het hoofd. Toegeschoten hulp slaagde er niet in den man onmiddellijk te bevrijden. Eerst toen de hulp van passeerende automobielen den tractor met aanhangwagen van den boom had losge trokken, kon de ongelukkige bevrijd worden Een in middels aangekomen dokter kon slechts den dood con- stateeren. De heer Boom, die achter in den vagen had plaats genomen, bekwam een zware wonde aan den voet. De heeren Adriaansen en Bruurs werden door de glasscher ven licht gewond, terwijl de overige inzittenden in totaal bevonden zich in den tractor drie personen en in den aanhangwagen zeven personen met den schrik vrijkwamen. Het lijk van den heer Voeten en de ge wonde heer Boom zijn naar het gasthuis te Vught ver voerd. RECORDCIJFER WERKLOOSHEID IN DENEMARKEN. Aantal werkloozen tot 158.000 gestegen. Het aantal werkloozen in Denemarken is volgens de jongste opgaaf tot 158.000 gestegen. Daarmee is het re cord van eind Februari van dit jaar overschreden. (Ter vergelijking diene dat Nederland ruim 300.000 werkloozen heeft op een inwonertal dat met 8 millioen ruim tweemaal zoo groot is als dat van Denemarken). Vrij bier in Amerika. Wetsvoorstel in het Huis van Afgevaardig den aangenomen. WASHINGTON, 21 Dec. Het huis van afgevaardigden heeft het wetsvoorstel inzake den bierverkoop, waarbij deze voor bier met al coholpercentage van 3.2 pet. van het volume, wordt vrij gegeven, aangenomen. In de wet is verder een belasting opgenomen van 5 dollar per vat. Het voorstel is onmiddellijk naar den senaat doorgezonden. Fransch transportschip in nood. DE BEMANNING, BESTAANDE UIT 70 PERSONEN, HET SCHIP VERLATEN. Parijs, 21 December (V.D.). Een Fransch trans portschip, dat op weg is van Rochefort naar Toulon, is in de golf van Gascogne ln een hevigen storm ge raakt. De zeventig koppen tellende bemanning heeft het schip moeten verlaten. Twee ln de nabijheid krui sende handelsschepen hebben de schipbreukelingen op gepikt, terwijl de Fransche kruiser Duplex direct is uitgevaren om te trachten het schip te sleepen. Een doode 16 zwaar gewonden. BIJ ONTPLOFFING IN WOONH1) IZENBLOK. Chicago, 21 Dec. (V.D.) In een woonhuizen- blok ls een hevige ontploffing ontstaan, die een pa niek te weeg bracht onder de bewoners, welke bijna alle uitgangen versperd vondep, aangezien door de explosie brand was ontstaan. Tot dusverre zijn 1 doode en 16 zwaar gewonden geborgen Verscheidene perso nen worden nog vermist. Warme Kerstmis in Rome. Temperatuur van 20 graden. ROME, 21 Dec. Te Florence hangt sinds eenige dagen een dikke mist, terwijl de temperatuur daalt. Maandagmorgen was het nog geen graad boven nul. Op de nabije bergen daarentegen bij Pistoja, evenals in Rome wordt deze Kerstweek gekenmerkt door stra- lenden- zonneschijn, waarbij des middags temperaturen voorkomen tot aan, soms zelfs tot boven 20 graden Cel sius. De nachten echter zijn koud en het temperatuurs verschil in de afgeloopen 24 uur bedroeg te Rome niet minder dan 15 graden. SCHAATSENRIJD EN. Nederlandscb». schaatsenrijders naar Davos Gisterochtend vertrokken. Gisterochtend zijn naar Davos 23 Nederlandsche hard rijders vertrokken onder de vlag van den Kon. Nederl. Sohaatsenrijdersbond, om aldaar te trainen voor de in ternationale jubileumwedstrijden op 20, 21 en 22 Ja nuari 1933. te houden door de Nederlandsche IJsclub Davos ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van den bond en het 40-jarig jubileum van de Internationale Eislaufverein., van welke laatste de Nederlandsche bond de oprichter was, te weten: J. van Zijl en J. Lan- gendijk te Oudkarspel; Ben Blaise, Amster dam; 1m Dijkstra, 's-GravenhageC. Henneman, Bloe- mendaal; K. S c h e n k en A. Saai te W i e r i n- g e r w a a r d; L. v. d. Ruit, Amsterdam; B. H. Sohol- ten, Bussum; W. K e e t m a n, W i n k e 1; A. J. Jan sen. Amsterdam; C. Jongert, Ilpendam; Jac. de Koning en J. P. de Koning, Purmerend; Th. Hooftman, LJssel- monde; S. Helden. Bolnes; A. F. v. d. Scheer. Zutphen; J. v. d. Garde Jr., Lochem; R. Koops, Z.-Laren; Th. J. Dullaert, ZutphenJ. v. Dam. Vugt (N.-Br.); H. Bronsveld, Arnhem, en A. W. Kneteman, Haarlem. De twee laatste rijders zullen zich hoofdzakelijk oefenen ln het kunstrijden. SUBSIDIES VAN NOORD-HOLLAND. f 200 voor de proefvelden aan den Langen- dijk, Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor de vol gende subsidies toe te kennen: Ver. Vrijw. Verkeersin- spectie in N.-Holland f 400; proefvelden Langendijk, voor een betere soort roode bewaarkool. f 200; voor res tauratie Bakenesserkerk te Haarlem f 9000, indien het Rijk f 36.000 en Haarlem f 12.000 geven; aan de gemeen te De Rijp f 4000 ten behoeve van vernieuwing van de brug over de westelijke ringvaart van de Beemster. Voorgesteld wordt af te wijzen de subsidieaanvragen van „Het Texelsc-h sohapenstamboek in N.-Holland", en van de Centrale Commissie ter verbetering van de melkwinning in Noord-Holalnd. WATERSCHAPSZORG IN N.-HOLLAND. De bannen Wormer, Jisp en Nek naar het Hoogheemraadschap. Ged. Staten van Noordholland stellen voor de ban nen Wormer, Jisp en Nek op te heffen en haar taak op te dragen aan het hoogheemraadschap. KINDERVERZORGING IN N.-HOLLAND. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor de pro vincie borg te stellen voor de richtige naleving van de overeenkomst van geldleening, te sluiten door de R.K. Vereeniging voor Kindervacantie- en Herstel lingsoorden te Egmond aan Zee, tot een bedrag van ten hoogste f 25.000 tegen een nader te bepalen rente, ten behoeve van de uitbreiding van het koloniehuis der vereeniging te Egmond aan Zee. Schagen. Moeder met vijl kinderen vervoegt zich om stenn bij den burgemeester. Toen aan haar verzoek niet is voidaan, ls ze, met achterlating van drie kinderen weer vertrokken. Hardhandig optreden van de politie, waarbij aanwezige werkloozen een dreigende houding, aannemen. Woensdagmorgen omstreeks 10 uur vervoegde zich ten raadhuize mej. W. R., welke inwoont bij F. de J. in den Nieuweweg te Schagen. Ze had 5 kinderen bij zich. waarvan de twee kleinsten in een wagen. Van deze kinderen zijn er 2 uit zijn(l) huwelijk. Ze wilde burgemeester spreken en vroeg den burger vader om geld. daar ze van allen steun verstoken was en al dagen geen eten had voor haar kinderen De J., met wien ze samen woont, ontvangt per week f 10 steun, maar schijnt er van door te zijn gegaan. Zeer waarschijnlijk kon of wilde de burgemeester haar niet ter wille zijn, tenminste, ze vertrok onver- richterzake, maar liet 3 kinderen in de wachtkamer achter. Met de anderen liep ze in de Heerenstraat, toen de gem.-politie Flapper haar sommeerde de 3 achtergelaten kinderen terug te halen Ze moet onder hevig protest weer mee zijn gegaan naar 't raadhuis, maar daar aangekomen, weigerde zij de kinderen mee te nemen, als haar geen geld werd gegeven. Veldwachter Flapper schijnt toen nogal ontactisch te zijn opgetreden. Op hardhandige wijze werd de vrouw, die een baby in de armen had, van de stoep gewerkt, waarbij de kleine zich bezeerde. Begrijpe lijkerwijze trok een en ander veel publiek. Enkele aanwezige werkloozen namen een dreigende houding tegen den agent Flapper aan en menige verwensching werd geuit. Majoor Holema en de gemeenteveldwachter Van Haren werden gewaarschuwd en toen deze aankwa men keerde ook de rust terug. De vrouw bleef tot ongeveer half één ten raad- huize, terwijl de 5 kinderen vóór de stoep wachtten op de dingen die komen zouden. Daarna trok de familie weg. Of er steun verleend is of niet, is ons niet bekend. Het is verder een onaangename geschiedenis, want de vroujv schijnt verre van spaarzaam met geld om te gaan en het voor alles en nog wat te gebruiken, behalve voor goed eten. Levenswandel etc. is verre van onberispelijk en ook de zorg voor haar oudste dochtertje eischt o.i spoedige voorziening en ligt hier een taak voor den voogdijraad open. Maar hoe dat alles moge zijn, voor de kinderen moet gezorgd worden en die plicht zal men, hopen wij, zich op ons raadhuis goed voor oogen houden. En verder zij onzen veldwachter Flapper op het hart gèbonden, dat hij tegenover eene vrouw met een baby steeds met groote tact en zachtheid be hoort op te treden. Voor een goed politieman ko men er ook in onze gemeente gelegenheden te over voor. om zijn moed en durf te toonen. Alles op zijn tijd!! Zoover stond het er omstreeks het middaguur voor. De gemeente kiest eieren voor haar geld. Om 2 uur n.m. stapten we nogmaals naar het raadhuis, waar al ras bleek, dat deze onverkwikke lijke historie nog geen einde had genomen. De burgemeester had den grossier De Haan ont boden en deze leverde de vrouw voor gemeentere kening een kist negotie om te trachten daarmee den kost te verdienen voor zich en de kinderen. Boven dien moet haar wat geld zijn verstrekt voor etens waren. Toen kwam tot overmaat van ramp het bericht, dat de Gebrs. Brokke, eigenaars van het huis aan den Nieuwenweg, waarin F. de J., de vrouw en de kinderen wonen, den heelen inventaris tijdens haar afwezigheid op straat hadden gezet en de deur had den dichtgespijkerd. De vrouw verklaarde ons nu, dat de J. 34 weken huur schuldig is. De huurprijs is f2.per week. Nu was ze dan ook zonder woning. Uit het gesprek dat gevoerd werd door de vrouw en omstanders noteerden we nog het volgende. De J. had vorige week f3.steun ontvangen uit de bondskas, terwijl op meer was gerekend. Hiervan f2.huishuur te betalen was ondoenlijk. De J. moet tegen de vrouw hebben gezegd: „Ik ga weg, ga jij dan naar den burgemeester en vraag hem f75.—. Je kan dan de schuld aan den huisbaas betalen en dan kom je maar naar Amsterdam. De kinderen moeten daar dan in een tehuis en jij kan met wer ken wel wat verdienen." De J. is weggegaan, maar kwam niet meer terug. De f75.— waarom gevraagd werd, kon niet worden gegeven. Of de eigenaars van het huis zoo mochten handelen willen we niet beoordeelen, maar vaststaat dat alles wat in het huis werd aangetroffen, eigen dom is van bedoelde vrouw Door den burgemeester werd naar een woongelegenheid voor de vrouw ge zocht. Getracht werd om een huisje te huren in de Nieuwstraat, waartoe de huisbaas wel genegen bleek te zijn, mits de gemeente zich voor de huurpennin gen garant stelde. Nader vernemen wij nog, dat de vrouw met haar kinderen in het hierboven aangeduide perceel in de Nieuwstraat is ondergebracht.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1