Alkmaarsche Causerie. Raad Schocrl. Een einde aan het lijden! Een opvoering met enkel politieke sterren. De raad dezer gemeente kwam op Donderdag 22 De cember in openbare vergadering bijeen, des voormid- dags om 10 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer Van Fridagh; Secre taris de heer Smits. Aanwezig zijn alle leden- Na opening worden de notulen der laatst gehouden vergadering zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Ingekomen stukken en mededeelingen. Proces-verbaal van kasopname d.d. 23 Nov. 1932 bij den gemeenteontvanger, tot een bedrag van f 2164.90. en bij den Administrateur van het Electriciteits- en Gasbedrijf van gelijken datum, tot bedragen van respec tievelijk f 4738.02 en f 2021.99%, met welke bedragen de betrokken boeken overeenstemden; Schrijven d.d. 9 Dec. 1932 van het bestuur van de afd. Noord-Holland van de Ver. van Ned. gemeenten, in zake de bijdrage der kosten van onderwijs per leerling, waarbij bericht wordt, dat, gezien het algemeen belang, dezer aangelegenheid, het verzoek van den Raad van Schoorl tot het organiseeren van een algemeene actie der plattelandsgemeenten, aan de directie der vereeni- ging is doorgezonden, met verzoek de behandeling van het adres van de afdeeling over te nemen. Ingekomen is ook een schrijven d.d. 16 Dec. 1932, afd. W. en S., no. 22804 van den Minister van Binnenl. Za ken te 's-Gravenhage, houdende mededeeling, dat de huurtoeslagregeling, welke geldt voor de gemeentelijke werkverschaffing, ook van toepassing is voor de te- werkgestelden bij het Staatsboschbeheer. Voorzitter kan er aan toevoegen, dat dank zij de goede samenwerking tusschen de besturen van de vakbonden, het Staatsboschbeheer en het Gemeentebestuur de mi nister kon goedkeuren, dat er des winters inplaats van 45 uur, ook 48 uur per week kan worden gewerkt ln de werkverschaffing. Van de provincie kwam bericht in. dat aan de ge meente Schoorl een uitkeering over 1932 zal geschieden, groot f 2200, voor de wegenverbetering en 't onderhoud B. en W. stellen voor deze stukken voor kennisgeving san te nemen, wat dan ook geschiedt. Aan den raad gewerd voorts een schrijven van het Hoogheemraadschap Noordhollandsch Noorderkwartier te Alkmaar, waarbij, in verband met een gewijzigde uit gifte van erfpachtsgronden te Camperduin, n.1. door in de voorwaarden behoudens goedkeuring van Ged. Sta ten te bepalen dat door het Hoogheemraadschap op een daarvoor te reserveeren strook grond, op kosten van den erfpaohter een verharde weg (straatweg) zal worden aangelegd, in stand gehouden en onderhouden, een en ander nader aangegeven op een bijgevoegde teekening. vergunning gevraagd wordt, den bedoelden weg te mo gen aanleggen; B. en W. stelden voor, de gevraagde vergunning tot het aanleggen van dien weg, ingevolge art 16 der Bouwverordening, zonder meer te verleenen en deze aangelegenheid voor eventueele verdere afdoening aan hun College over te laten. Allen zijn daartoe bereid en wordt aldus besloten. Ingekomen is voorts een adres van D. W. G. Mol, kan toorhouder der Posterijen alhier, houdende verzoek de voor zijn perceel staande boomen te doen verwijderen, met het oog op een rustig en veilig bezit van zijn eigen dom. Dit adres wordt in handen van B. en W. gesteld om prae-advies en zal in de eerstvolgende vergadering ter tafel worden gebracht. - Ingekomen is een adres dd. 28 Nov. 1932 van de Ver een i ging voor Vreemdelingenverkeer „Noord Kennemer- land" te Schoorl, waarbij verzocht wordt te bevorderen dat de Mummikenweg door de duinen te Schoorl ten spoedigste wordt doorgetrokken en voltooid, aangezien de vereeniging de uitvoering van dit werk voor Schoorl als seizoenplaats van het hoogste belang acht. B. en W. stellen voor dit adres in handen van 't Dag. bestuur te stellen. De heer Dapper merkt op, dat 't toch wel in de be doeling ligt om den weg naar zee door te trekken. Als nu 't Staatsboschbeheer bereid is mede te werken ziet spr. niet in waarom er wat op tegen kan zijn. Voorzitter zegt dat er wèl bezwaren naar voren ge bracht kunnen worden. Er wordt gestreefd naar 't stich ten van een Schoorl aan Zee en die belangen dient men ook voor te staan. De heer Schermer is het met het praeadvies eens. Als die weg wordt door doorgetrokken zoover als in de bedoeling ligt, dan is er nog jaren werk, en dat is van groot belang. De heer Duin merkt op, dat er voorloopig nog maar niet moet worden gedacht aan een „Schoor! aan zee." De plannen bestaan om Camperduin grooter beteekenis te geven als seizoenplaats. Als 't in Camperduin goed gaat, zal 't zich wel tot Schoorl uitbreiden. Daarna wordt besloten dit punt aan te houden, over eenkomstig 't voorstel van B. en W. Ingekomen ls voorts een schrijven van de V.V.V. Groet en Camperduin. Aangezien dit schrijven nog maar oet was ontvangen, kon 't niet in B. en W. worden be handeld. Het is de begrooting 1933 der vereeniging. Uit de begrooting aldus wordt toegelicht, blijkt, dat er geen bedrag kon worden uitgetrokken voor reclamedoelein den en voor 't vreemdelingen bureau. De vereeniging doet nu 't beroep op het gemeentebestuur een subsidie te willen verleenen groot f 500 al naar de meening van den raad, te verdeelen over 1 of 2 jaar. Getracht moet ■worden, aldus vermeldt het schrijven om de concurren tie van andere seizoenplaatsen te kunnen weerstaan. Het ligt in de bedoeling een gids uit te geven van de geheele gemeente Schoorl en daarnevens een gids van pensions en woningen, welke verlucht zal worden met foto's. Burgemeester adviseert ook dit sohrijven te stellen in handen van B. en W. De heer Duin zegt niets te gevoelen voor de uitgave van een gids. De beide V.V.V.'s hebben zich afgeschei den en inplaats van samenwerking, dat hier zeker veel beter zou zijn, 13 er tweedracht. Spr. wil er voorts aan toevoegen, dat in verhouding tot de uitgaven V.V.V. Groet een grooter subsidie geniet dan V.V.V. Schoorl, terwijl deze laatste toch grooter uitgavenpost heeft Voorzitter noemt het zeer te betreuren dat er geen samenwerking bestaat ten opzichte van de gidsuitgave. We zien dan hier, dat in 'n gemeente van 2200 zielen er 2 vereenigingen voor vreemdelingenverkeer zijn. Spr. meent dat hier wel ernstig moet worden overwogen en vindt het beter er nu, zoo onvoorbereid, niet verder op in te gaan. De heer Schermer betreurt het ook, dat de goede samenwerking van 't vorige jaar is afgebroken. Spr. is er van overtuigd dat de V.V.V. Groet er de schuldige niet van is. Die heeft steeds naar samenwerking ge streefd en doet dat nog. Wat de uitgave van een gids betreft, spr. vindt dat nu de tijd wel is gekomen om van 'gemeentewege een gids te gaan uitgeven, iets wat aldus de heer Schermer, ook op den weg ligt. 't Is een reclame dan voor en door de geheele gemeente en niet voor een groep of onderdeel. Voorzitter zegt daarop dat deze wenk wel ter harte zal worden genomen. Spr. is niet overtuigd dat er van samenwerking tusschen de heide V.V.V. iets zal komen. De heer Gutter merkte op dat samenwerking haast onmogelijk is geworden. De weg is zelf een gids uit te geven, al is spr. bang dat 't wel wat geld zal kosten. Besloten wordt ia die aangegeven richting nadere in lichtingen in te winnen. Wijziging en vaststelling belasting. Hierna volgt een voordracht van B. en W. tot wijzi ging en opnieuw vaststelling van de verordening op de heffing eener belasting op de honden, ingaande 1 Ja- nuari 1933. De wijziging beoogt voornamelijk verhooging van de bestaande tarieven in verband met een nadere indeeling der honden. Een bedrag van f 2.50 zal ver schuldigd zijn: le. voor honden, uitsluitend gehouden ten dienste van den landbouw of eenig bedrijf van nijverheid hieron der zijn niet begrepen de jachthonden van hen, die de jacht niet als beroep uitoefenen. 2e. voor honden gehouden ter bewaking van gebou wen en erven of vaartuigen, mits deze honden niet op den openbaren weg loopen. Voor de overige honden zal een bedrag van f 10 verschuldigd zijn. Burgemeester zegt dat de meerdere opbrengst kan worden geschat op f 310. De heer Kaag had zich een andere indeeling gedacht. Spr. vindt 't beter om de trekhonden van f 2.50 te brengen op f 1.50. De onder 2e genoemde honden op f 3 en de overige dieren op f 10 belasting. De heer Dapper zegt dat aan de rubriek geen waarde is te hechten. Er zijn er die den hond opgeven als trek hond, maar dan is 't tevens waakhond, enz. De heer Van Lienen is tegen 't door den heer Kaag geopperde. Spr. is van meening, dat men voor een trek hond wél f 2.50 kan betalen. Deze dieren verdienen voor de eigenaars. De heer Schermer vraagt wat B. en W. er toe heeft geleid om hiermee te komen. Is 't, omdat er meer geld in 't laadje komt of gaat 't om de antipathie tegen de dieren. Voorzitter zegt dat beide motieven gelden. Er zijn ontzettend veel honden, die langs den weg gaan en vooral voor een seizoensplaats en met alle vreemdelin genverkeer kan voorzitter dat niet goed en toe te jui chen vinden. De heer Schermer komt dan met een ander plan. Spr. wil alle honden belast zien met f 3 of f 4 zonde onder- soheid. Daarnevens is spr. er voor om de bepaling te maken dat alle honden die op den openbaren weg zijn, onder goede geleide moeten wezen. Niet de kleine hondjes maar laten loopen. Er zijn van die keffers, die veel lastiger zijn dan menig groote lobbes. De heer Gutter voelt weinig voor een égale belasting. Spr. gelooft bovendien niet dat belastingverhooging den gemeentekas ten goede zal komen. Er bestaat ook nog een gaskastje en de menschen brengen daar hun honden heen als de belasting hen te hoog wordt. Van overlast hoort of ziet spr. weinig of niets. Er zijn veel arme men schen, die een hondje houden. Men kan die beesten toch niet den heelen dag maar aan een ketting laten liggen? Wethouder Bijl zegt by 't voorstel van B. en W. te blijven. Desnoods wil spr. met 't voorstel-Sohermer mee gaan. Ook spr. gelooft nu niet direct dat de gemeente kas er zoo door gespekt zal worden, maar wel denkt spr. er andere over dan de heer Gutter, waar 't betreft de last, welke wordt ondervonden van de honden. De heer Van Lienen zegt dat 't heusch niet altijd de groote honden zijn die schade of last veroorzaken. Spr. weet een geval, waarin een klein hondje achter de schapen aan ging. De heer Duin is 't wel met den heer Schermer's voor stel eens. Ieder die een hond(je) bezit, houdt van dat dier. 't Zal wel wat gek wezen als nu de menschen om de kosten zoo'n hondje moeten gaan wegdoen. Spr. ziet er ook nog geen spekken van de kas in. De dierenbe- De groote Wigwam gevuld met roode, wit-gele, blauwe, pimpelpaarsche en duinwaterkleurige strijders. Gaat dat zien! Gaat dat zien! Voorziet u van plaats! Voor zoover de voorraad strekt, pracht zitplaatsen en eenige goede staanplaatsen beschikbaar. Geen au teursrecht of stedelijke belasting. Aanwezig prima tooneelkijkers. Aannemen van fooien door het personeel verboden. Vrede zij u lieden, vrede met uw vrouwvrede met uw vriend en vrede met uw portemonnaiel Laat ik aanstonds beginnen, geacht auditorium, U te zeggen, dat de locaal politieke atmospheder van Groot- gortbuikenburg dezer dagen overvuld is met electrici- teit, die uitbarst door alle hoeken en gaten der stede lijke raadzaal! De gemeentebegrooting is aan de orde gesteld en te deze glorievolle dagen van politieke ongebondenheid en partij-consequenties, worden alle grieven, het geheele boekjaar der gemeente in tonnen, kisten en manden verzameld, ter gemeentelijke jaarmarkt aangevoerd. Zelfs de anders zoo zielsgenoegelijke en knus-gemoe delijke Oberschweinefreudedorfer Pers is uit haar rus tig bureau-leventje opgesprongen. De potloodpunten worden geslepen en de vulpennen volgepompt. De Daily News borrelt over van ingezonden stukken en brokken van de onbezoldigde medespelers achter de kachel en publieke tribune. De Local Anzelger, die, behalve het woord ook nog het beeld beheerscht, siert zijn kolommen met photo's der ontketende volks representanten en bekroonde deelnemende prijsbakers op het jongste concours der garde d'enfants, te de zaal der victorie en glorie van de roemrijke stad der Gort buiken, kokende olie- en ziedende loodgieters van 1573, het nooit te vergeten jaar van de herwonnen vrijheid en ontknechting, toen de opperbeul Ferdinand Alvarez van Toledo, Hertog van Alba, zich ook noemend en schrijvend Alva, door een welgemikte penalty-kick over de grens van Opperkafferstein werd geschopt! En dan worden we vergast op de politieke schoon heden van het dierbaar plekje grond, waar eens onze wieg op stond. Het welgevormde, maar Sphinx-achtige aangelaat van onzen dierbaren burgervaar van zessen- klaar, Meester Willem Wendelaar, do aangename postzegel van pipa Keeoom, het deftig conter- feitsél van Jan Westerhof esq., die veel meer identiek lijkt met den directeur van de Nederlandsche Bank dan de geestelijke voorganger der Karmozijne volkspartij, bekoren ons tranend lodderoog. Dan krij gen we de karakteristieke kop van Vok Keijsper, wiens geweldige superbas een voortdurende bedreiging is voor de dakpannen van het stadhuis, als hij met zijn in de tooneelvereeniging „Alberdinck Thijm", wier suc cesnummer hij was, aangekweekte oratorische gave en in de periode der fopspeen reeds duidelijk hoorbare welsprekendheid, de punten op de ietjes smakt en aan toont dat hij niet voor doove neut daar nederzit. En dan hebben we onze beste doctor juris utriusque meester Petrus Langeveld, de tokkelaar in de recht zaal op de zielesnaren der rechters en als raadslid een openbaring gebleken. Zijn woordenkeus is steeds select en zijn fijn gekruid sarcasme vernietigend, pünt. Deze eminente dubbelganger van mr. Hendriks, de schrandere assistent van Geoffrey Gill, vertoont ook geestelijk dezelfde eigenschappen en brengt een onge kend leven te de raadsbrouwerij! En dan is voorzeker ook niet om uit te vlakken mijn boezemvriend Willem van der Val, de man met den donkeren blik, van verre gekomen uit het land van St. Willebrordus, waar zijn raadsheerlijke kracht werd ge traind, wiens expressieve kop al aantoont, dat het met hem slecht kerseneten is, zelfs vóór de eerste donder slag van zijn als een gloeiende lavastroom voortbarnend woord aan zijn fijn besneden lippen is ontrold! Willem van der Val staat voor niets of voor niemand en hij aarzelt zelfs niet met den zwaren moker los te beuken op het ijzerharde graniet van Grootbortbuiken- burg's grootsten persmuskiet (sit venia verbo, omdat söherming zal ook wel protest aan gaan teekenen als er zooveel dieren worden vergast of doodgeschoten. Spr. vindt dat allen de zelfde revenuën hebben van hun hond. Een even zware belasting vindt spr. dan ook 't meest billijk. De heer Duin vindt dat 't met al die honden de spui gaten uit loopt. De heer Gutter zegt veel te gevoelen voor 't voorstel Schermer. Alleen wil spr. weten wat men noemt „onder de hoede van". Als ik, aldus de heer Gutter met m'n hond op straat loop, is hy onder mijn geleide, maar dan kan hy wel even wegloopen en in dien tyd „doet hij wat" (Algemeene hilariteit). Voorzitter zegt vaak klachten te hebben ontvangen over losloopende honden. De heer Kaag zag gaarne 't voorstel van den heer Schermer in dien zin gewijzigd, dat de trekhonden op f 1.50 blijven en alle andere honden op f 4. 't Voorstel van den heer Schermer alle hondenbelas ting te stellen op f 4. Wordt verworpen met 25 stem men. Vóór stemden de heeren Gutter en Schermer. 't Voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen met als tegenstemmers de heeren Gutter en Schermer. De heer Gutter: „De boeren hebben 't overwonnen!" Heffing van leges. Aan de orde is dan een voordracht van B. en W. tot aanvulling van de verordening op de heffing van leges ter secretarie. De aanvulling beoogt voor de afgifte van kam peerver gunningen de navolgende leges te heffen: a. voor een vergunning voor den duur %ran ten hoog ste een week f 1; b. voor een vergunning voor den duur van tenminste een week en ten hoogste zes maanden f 2.50; c. voor een vergunning tot het beschikbaar stellen van kampeerterrein, per terrein en per kalenderjaar f 2.50. De Voorzitter meent, dat de gemeente van het kam- Het voortdurend succes van Foster's Rugpijn Pillen is opmerkelijk. „Dank zij Foster's Pillen raakte ik be vrijd van mijn oude kwaal", „Had ik uw geneesmiddel maar vroeger gekend, dan had ik niet zoo lang behoe ven te lijden", zoodanig drukken duizenden dankbare personen zich uit. Pas op: rugpijn, duizeligheid, zenuwpijnen, rheuma- tiek, spit, urinestoornlssen, blaasaandoeningen, water zuchtige zwellingen en andere verschijnselen van ver zwakking der organen van den rug zijn te ernstig om verwaasloosd te worden. Deze verschijnselen toonen aan. dat urinezuur en andere schadelijke vergiften in het bloed achterblijven en dat gij dringend behoefte hebt aan de opwekkende en versterkende hulp, die Foster's Pillen zoo zeker verschaffen. Waarom zoudt gij niet vandaag nog een flacon halen en beginnen weer gezond te worden? Bij alle drogisten enz. a fl.75 per flacon. het rijmt, o zoo) die voorzeker niet zal uitblijven met zijn repliek, gemêleerd met fijne humor en tintelende gevatheid en ons twijfelloos en hopelijk, nog vele lite rair genotvolle oogenbllkken zal schenken! En zoo zijn we dan eindelijk ook aangeland op de twee allegorische opa's van den raad van Abdera, ik bedoel van Grootgortbuikenburg, de twee wethouders, Geronimo Slingerland en Tije Bonsema, die ik reeds lang te mijn tabaksdoos had bewaard en er naar snak ken uit dit niet bepaald frissche milieu verlost te worden. In de eerste plaats (want ouderdom moet men eeren), breng ik onder uwe welwillende aandacht vader Slin gerland, de houder der wet van Meden en Perzen in de hoofdstad van de 40 plus country, 'n Keurig kereltje, eenmaal de enfant cherie van den Alkmaarschen ge meenteraad genoemd. Maar hy is zoo lekker niet, als hij er uitziet, en een warm voorstander van de stelling, dat de kleintjes niet zijn geboren om de grooten de hielen te likken. Hij is een democraat, te het bezit van een certificaat van echtheid en een waardig lid van den bond van groote gezinnen, wat hij eiken dag tusschen 12 en 2 uur als de pap wordt gedistribueerd op onwederlegbare wijze kan aantoonen. Papa Slingerland werd na de catastrophe van 1929 uitverkoren, om deel uit te maken van de big five, die belast zijn met het overreiken der lakens en kussen- sloopen te Grootgortbuikenburg. Zijn ambtelijke zorgen moeten worden besteed aan het marktwezen, haven- en grondbedrijf, sportpark en ook aan de gemeenterelni- ging, zonder twijfel de nuttigste instelling waarvan de bedienende ambtenaren, naar mijn bescheiden meening, de grootste waardeering verdienen. De tonnenmannen zijn wel niet de dragers der bescha ving, doch zij zijn de dragers van de substantie, die vanaf den oorsprong der wereld onmisbaar was als stimulans voor het ontkiemen en bloeien van de vruch ten der aarde, waarvan de dichter (met uw permissie dat ben ik zelf, maaT vertel het alstublieft niet verder) zoo (ahem) treffend zegt: Geen strijdkreet maar een klanke blijd, Geen offeren aan Bellona! Maar 's aardrijke vruchten toegewijd, Aan Ceres en Pomona! In verband met dit belangwekkend, maar ln natura minder welriekend onderwerp, de negatieve evolutie van wethouder tot tonnenman, waartoe ik ongemerkt ben afgezakt, rijst voor my'n geestesoog de reclameaanbie ding van closetrollen, 12 stuks voor 36 spie, waarvan tal van economische huismoeders van Grootgortbuiken burg natuurlijk ijverig gebruik maakten. Ik kwam zelfs een vrouw tegen met Russische kap laarzen (ik heb er nog 'n paar staan van mijn Vader Zaliger en zal ze eerstdaags oppoetsen om het toilet van mijn kleindochter te moderniseeren) die zwoegde onder een wagenvracht closetrollen, waarop ik zoo oerstom was te vragen: „Zoo juffrouw, is u zóó aan de p...p...?" En nooit of nimmer van mijn 735 maanden lange leven heb ik een vrouwelijk wezen zoo nijdig zien worden als deze met closetrollen gegarneerde Grootgortbuikenburgeres, die mij op slecht ingestelde korte golflengte, woedend toe- snerpte: „Vlieg, vlieg op, malle kwibus, met je onzede lijke taal of lk zal een klacht tegen je indienen wegens amaadsohrif t Ja, die populaire rechtsverslagen ln de Sohager Cou rant werken zonder twyfel ontwikkelend en opvoedend. Je kunt tegenwoordig tegen niemand meer 'n gljntje verkoopen of ze hebben je er door! En op deze gebrui kelijke wijze, waarop gewoonlijk iedere Grootgortbuiken- burger conversatie eindigt, neem ik ditmaal afscheid. De verfilming van de edelachtbare en zeer zeker niet halfgare wetbewaarders van de roemruchte plaats, waar eens de genius der overwinning stand hield, zal ik, na bekomen verlof, de volgende week met nog veel meer attractioneels voortzetten. Salam aleikum! und fröhliche Weihnachten! C. C. Bloemenmagazijn „CORONA", KONINGSTRAAT 67 DEN HELDER, levert U alle moderne bloemstukken Telefoon 216. Postgiro 99555. peeren wel profijt mag trekken en daarom komen B. en W. met 't bovengenoemde voorstel. De meerdere op brengst wordt geraamd op f 300. De heer Gutter noemt 't niet billijk om hen. die de kampeerterreinen bezitten, nu extra te gaan belasten. Dan kan ten slotte wel alles worden belast, 't Is wel heel aardig om de gemeentekas te willen spekken, maar 't kan toch maar niet altijd doorgaan. Dat de kampeerders wat betalen vindt spr. goed. Als de terreineigenaar f 0.25 betaalt voor administratiekos ten vindt spr. 't voldoende. De heer Schermer zegt die zelfde meening te zijn toegedaan. Zoo kan men iedereen die zomers wat ver dient, wel extra gaan belasten. Spr. vindt 't geen manier De heer Duin wil 't voorstel van B. en W. ongewij zigd laten. B. en W. zijn niet ongenegen om hun voorstel zooda nig te wyzigen, dat de belasting voor den terreinetge- naar van f 2.50 op f 1 wordt gebracht. Dan kunnen allen zich er mee vereenigen en wordt aldus besloten. De andere punten a. en b. blijven onge wijzigd. Het uitbreidingsplan. Vervolgens stellen B. en W. voor om te besluiten tot intrekking van het uitbreidingsplan voor het dorp Schoorl en omgeving, vastgesteld bij raadsbesluiten van 14 Augustus en 14 November 1912, goedgek. door Ged. Staten op 4 December 1912. No. 37. Een bestemmingsplan. B. en W. stellen dan voor een uitbreiding (bestem- mings)plan vast te stellen. Een drietal kaarten is den raad verstrekt teneinde de bedoelde plannen duidelijk te kunnen volgen. Bepalingen. B. en W. stellen alsdan voor 10 bepalingen, behooren- de bij het laatstgenoemde uitbreidingsplan vast te stel len. Bouwverordening. Voorgesteld wordt dan te besluiten tot intrekking van artikel 24 der verordening op het bouwen, sloopen en wonen in de gemeente, met ingang van den dag waarop het onder A. t.m. C. bedoelde raadsbesluit van kracht wordt. De heer Schermer zegt 't zeer te waardeeren, dat B. en W. zich zooveel moeite hebben getroost. Een uitbrei ding is goed en te 't belang der gemeente. Spreker ziet er echter ook eenige moeilijkheden aan kleven. In 't plan wordt gesproken ovr een frontbreedte aan den weg van behalve 't huis 10 meter links en rechts van de woning. Bij een huis van 6 meter frontbreedte zal dan moeten worden gekocht 26 meter aan den weg. Maar er moet één ding niet worden vergeten. In Schoorl komen niet in hoofdzaak menschen met veel geld. 't Zijn haast allen kleine renteniers en gepensi oneerden. Deze menschen laten een huisje zetten van 3 4000 gulden. Men krijgt dan veel te veel „environ" en hierin wilde spieker graag een verandering advi- seeren. Vijf meter aan weerszijden van 't huis noemt spreker voldoende. Wie een groote huis wil bouwen en meer grond wil bezitten, kan 't koopen. We dienen de menschen, aldus de heer Schermer, ook niet voor te schrijven waar ze mogen bouwen. Als we wetten gaan stellen, dan gaan ze buiten 't plan bouwen en dat beteekent buiten de gemeente. Gezien de bezwaren, stelt spreker vpor om 't plan terug te nemen cn nade re besprekingen te houden, opdat later met een epw# zigd uitbreidingsplan kan worden gekomen. Na nog eenige discussies, waaruit blijkt, dat allen voor aanhouding zijn, wordt aldus besloten. Een strandpaviljoen. Aan de orde komt dan een voorstel van B. en W. om het 2/3 gedeelte gemeentestrand te Camperduin, dal per 1 Januari a.s. vrijkomt, aan den tegenwoordigen pachter H. R. J. Groothoff opnieuw te verpachten naar de bestaande of nog nader door B. en W. vast te stellen voorwaarden tegen een bedrag van f250.per jaar en gedurende de jaren 1933 en 1934. De tegenwoordige pachter Groothoff is voornemens voor Pinksteren 1933. een nieuw strandpaviljoen te stichten en heeft om intijds geopend te kunnen zijn, belang bij een spoedige beslissing. Het ligt overigens in de bedoeling met nadere voor stellen te komen betreffende de verpachting van het overblijvende 1/3 (Noordelijk gelegen) gedeelte gemeen testrand, zoodra de termijn verstreken is binnen welke de tegenwoordige pachter van dat gedeelte (LJ. Minke- ma) gehouden was een hotel-café-restaurant te bouwen, zynde voor 1 Januari 1933. Den heer Gutter heeft dit voorstel zeer verwonderd. Spreker is er niet voor, om zoo zonder meer andere gegadigden uit de gemeente te passeeren. Een open bare aanbesteding vindt spreker hier den aangewezen weg. De heer Kaag vindt de verdeeling van 2/3 en 1/3 niet billijk en zag liever 't strand gelijkelijk verdeeld. Ook spr. is voor openbare verhuring. De heer Duin laat een ander geluid hooren. 't Gaat aldus spreker, niet aan om den heer Groothoff de pacht op te zeggen of de kans te scheppen dat hij pachter af kan worden. Hij deed in Camperduin toch het eerste werk en nu zou men hem zóó behandelen. Den heer Minkema liep 't met de financiën wat tegen en toch mag men hem ook zoo zonder meer niet pas seeren. De heer Schermer merkt dan op, dat genoemde hee ren bij openbare verpachting toch ook kunnen mee doen. Spreker zegt, beter te oordeelen, deze zaak aan te houden. Meerdere stemmen gaan op om de zaak aan te houden. Voorzitter lijkt het ook beter. De heer M. heeft in elk geval recht tot SI December en kan men het toch voor dien tijd niet verpachten gaan, maar dient men af te wachten of de heer Minkema zijn verplichtingen zal kunnen nakomen, Besloten wordt om ook dit punt aan te houden tot de volgende bijeenkomst. Rondvraag. De heer Kaag vraagt hoe 't staat met de aanvrage, gedaan door den noodslachter. Deze vraagt vergoeding voor geleden schade bij de noodslachtingen over 't le halfjaar 1932. Burgemeester zegt, dat het In behandeling is geno men door B. en W. De resultaten zullen t.z.t. worden medegedeeld. De heer Duin vraagt of aan een 70-jarige arbeider, die niet meer kan werken, geen steun kan worden verleend zonder dat hij arbeid verricht, 't Is een werkzaam man, maar 't kan niet langer. Voorzitter merkt op dat bedoeld persoon niet in vas ten dienst is. Pensioen kan dus niet worden gegeven. Beter is 't dat hij zich wendt tot de ver. Maatschappe lijk Hulpbetoon. B. en W. zullen echter de zaak nogmaals onder de oogen zien en belooft voorzitter niets onbeproefd te zullen laten om hier te helpen, 't Ware te wenschen dat 't Ryk een afdoende maatregel had getroffen voor zulke oudjes, die een leven van hard werken achter den rug hebben. Maar alle steun wordt toegezegd. Niets meer aan de orde zijnde, sluit Voorzitter met het uitspreken van den wensch, dat 1933 zai mogen zijn een jaar van verbetering in de wereldtoestanden, waar bij dan ook de gemeente Schoorl zal zijn gebaat.

Schager Courant | 1932 | | pagina 16