Alitieti Klim- Alumni!- Liiilnillil Plaatselijk Nieuws. Bericht. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. De Tarwe=wet en de broodprijs. Het vertrouwde adres voor Vergrootingen. Zaterdag 24 December 1932. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9199 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- «entiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend- EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN Het eerstvolgend nummer van de Schager Courant zal WOENSDAG A. S. verschijnen. De tarwe wet heeft den verbouwers van tarwe een Joonenden prijs bezorgd voor deze graansoort, terwijl van vrijwel alle andere akkerbouw-gewassen de prijzen zich als gevolg der crisis bleven bewegen op een peil, dat geacht mag worden, beneden de productiekosten te liggen. Het was dan ook geen wonder, dat bij de be handeling van de wet in Tweede en Eerste Kamer her- Jiaaldelijk gewezen werd op de waarschijnlijkheid, dat de tarweteelt zou toenemen, hetgeen als ongewenscht werd beschouwd. Ook de regeering wenscht geen be langrijke uitbreiding van de productie en in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig verslag der Tweede Kamer, over het wetsontwerp tot wijziging der Tarwe- wet-1931 betoogt zij, dat het hier alleen betreft een maatregel, die beoogt in de uiterst benarde positie van den akkerbouw eenigen meerderen steun te geven. Zon der eenigen twijfel zal een verhooging van het maalper- centage, indien deze tengevolge zal hebben het brengen tan de tarwe op den aangenomen richtprijs van f 12, ziet zonder Invloed zijn op den broodprijs, indien de van de bultenlandsche tarwe ongewijzigd blijft. De Jdjsverhooging van de bloem zal. indien deze zich vol- küg doet gelden, volgens den minister, een verhooging ia Jen broodprijs van ten hoogste 0.7 cent per 800 gram tengevolge hebben. Behandeling in de Tweede Kamer. Gister heeft de Tweede Kamer na de invoerbeperking van tarwebrood het wetsontwerp tot wijziging van de Tarwewet-1931, dat bedoelt het maalpercentage te ver- hoogen van 25 tot 40. dus meer inlandsche tarwe in het brood te gebruiken, in behandeling genomen. Daarbij kwam aanvankelijk in bespreking de poging van den minister om de landarbeiders niet te vergeten, doch de heer Hiemstra is bang dat daarbij niet over vol doende machtsmiddelen beschikt kan worden en wil daarom Z. E. een ruggesteuntje geven In den vorm van 'r motie waarin de Kamer uitspreekt,dat loonsverlaging voor de landarbeiders behoort te worden voorkomen en de regeering uit noodigt in het reglement der geweste lijke tarwecentrale de bepaling te doen opnemen, dat de bij de centrale aangesloten landbouwers de loonen niet mogen verlagen en dat de loonsverlagingen, na 1 December j.1. ingevoerd, ongedaan moeten worden gemaakt. Deze motie werd later met 51 tegen 22 stemmen Verworpen. Vervolgens komt ter sprake in hoeverre verhooging van de broodprijzen het gevolg zou kunnen zijn van dit gewijzigde wetsontwerp, waarbij de liberalen zich aan den kant van den minister soharen, die over 0.7 ct, spreekt. De heer Duys meent, dat we nu in plaats van 25 mil lioen 32 millioen verdeelen onder de meelfabrikanten en de rijke boeren. Zijn toevoeging: de laatsten zijn al be zig om slapende rijk te worden, verwekt heel wat ru moer in de Kamer. De wenschen der landbouwers werden naar voren gebracht door de heeren Weitkamp (c.h.), v. d. Heuvel (a.r.), Kersten (sp.g.) en Braat (p.p.) De heer Oud (v.d.) gaf toe. dat zijn vrees voor een monopolistische positie van de meelindustrie niet in vervulling is gegaan. Niettemin Is hij niet gerust over het z.g. „saneermgscontract". Hij diende daarom een amendement in, waarbij de mogelijkheid wordt geopend, dat de minister een menggebod vóór de vermaling kan uitvaardigen, een amendement, dat in de Kamer weinig tegenstand vond en dat de minister later op den middag overnam. De heer v. Hellenberg Hubar (r.k.) was de eenlge, die het opnam voor het versche kadetje aan het ont bijt. Men werpe den vervroegden verkoop van brood Biet te ver weg, zoo meende hij. het broodverbruik zou er door bevorderd worden. De minister aan het woord- Broodprijs als in 1913. Minister Verschuur, die vervolgens aan het woord komt, wijst er op, dat het brood op het oogenblik niet duurder is dan in 1913, althans de grondstoffen niet. Verder mogen wij niet gaan. Wij moeten ook aan den producent denken, zegt de minister. Voor de kwaliteit van het brood behoeft men niet te vreezen. Spr. con stateert, dat daarover in de Kamer niet is geklaagd. De duur van het ontwrp is zoo gesteld, dat de oogst 1836 tot de laatste korrel verwerkt kan worden. Ket jaar 1935 is wel een alleruiterste. Wil men rust en mogelijkheid tot berekening in het bedrijf, dan zijn daar wel twee jaar bij noodig. Intusschen wil de mi- ulster de beslissing over een eventueel amendement- Boon wel aan de Kamer laten. De bedoeling is en blijft een richtprijs van f 12. Over het versche kadetje liet de heer Verschuur zich niet uit. De gewijzigde tarwewet aangenomen. De Kaïmer keurt daarop het wetsontwerp goed met tegen 21 stemmen. Tegen sociaal-democraten en com munisten. ^oorz*tter Mr Van Schaik, hield vervolgens een zalf afscheidsspeech je, waarna de Kamer uiteen- men. Cn eerSt dCn 31sten Januari opnieuw bijeeB zal ko- Overval op een Spa?s£. Ank. De toeleg mislukt. Kordaat optreden van een bediende. Vrijdagmiddag om ongeveer kwart over een is in het bijkantoor der spaarbank „Rotterdam", geves tigd in het perceel van der Takstraat 3a te Rotter dam, een roofoverval gepleegd, die, dank zij het kor daat optreden van een der bedienden tot gevolg had dat niets werd geroofd en de dader de vlucht nam Meer in bijzonderheden kunnen we van een en an der het volgende melden. De kassier en een bediende zalen in het kantoor waar als recel geld geind wordt of uitbetaald, toen een manspersoon binnenkwam door de deur tus- schen wachtkamer en kantoor. Direct zagen de kas sier en de bediende een revolver op zich gericht en werd door den binnengetrederie geld geëischt. De be diende. die zat te lezen, greep een stoel, teneinde zich op deze wijze te kunnen dekken en verdedigen. Met de stoel als dekking is hij langzaam achteruit ge- loopen tot hij kwam aan een door tralies beschermd venster. Resoluut sloeg hij dit in. De indringer vroeg nogmaals met klem om geld, waarop de kassier antwoordde dat er geen geld aan wezig was. Op de vlucht. Toen het den indringer bleek, dat hij niet spoe dig het geld ontvangen zou en dat er inmiddels al arm was gemaakt, heeft hij de vlucht genomen. De bediende aarzelde niet en rende hem na de straat op, maar al direct verloor hij den indringer uit het oog. Een voorbijganger kon den bediende me- dedeelen, dat hij iemand uit de bank had zien komen die zich over de Maasbrug spoedde. De politie word met het geval in kennis gesteld en ving terstond haar opsporingswerk aan. De man werd echter nog niet aangehouden. Veel geld aanwa-'^w».^ Naar de kassier mededeelde, was er op het moment van den overval veel geld aanwezig. Een vrii groot bedrag aan bankpapier en zilvergeld bevond zich bij het loket, waar de kassier zich op het moment van den overval bevond. FOTOGR. ATELIER ARPAD MOLDOVAN, NIEUWE NIEDORP. Geopend dagelijks, ook 's Zondags. In een krater afgedaald. Geloerde neemt een kijkje In den Stromboli. „Het was vreesclük." ROME. 23 Dec. Uit Napels wordt gemeld, dat de geleerde Arpad Kir- ner in den krater van den vulkaan Stromboli is afge daald, alwaar hij zich drie uur heeft opgehouden. Voor dit doel was hij geheel in een asbestpak gekleed, met een stevigen helm, om hem te beschermen tegen val lende stukken lava. Achter zich aan sleepte hij een 300 M. lang asbesttouw, waarin de electrlsche draad was geborgen, die zijn lamp voedde. Toen hij terug kwam, was hij volkomen uitgeput en kon hij slechts de woorden uitbrengen: „Het was vreeselijk". Hierop viel hij in een diepen slaap. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoupen wij nnder GARANT IK en op PHOKF Garage C NIEUWLAND BERGEN. Politieke moord op straat. In de Bulgaarsche hoofdstad. SOFIA, 23 Dec. (V.D.). Vrijdagochtend is de di recteur der centrale gevangenis op straat vermoord. De daders konden vluchten. De vermoorde was lid der Pootogeristen, doch kor ten tijd geleden is hij overgegaan naar de groep- Michailow. Waarschijnlijk betreft het hier een wraakneming wegens verraad. Warm kerstweer in Londen. Voorjaarsachtige temperatuur. De bloe men bloeien in de parken. Londen, 23 Dec. (V.D.) Londen heeft dit jaar een Kerstweek met buitengewoon warm weer. De temperatuur is voorjaarsachtig. Reeds een week staat de thermometer in de midaguren om 12 tot 13 graden Celsius. In de parken staan bloemen te bloeien. De struiken zijn als bezaaid met dikke knoppen. Aanslag op een sneltrein. Machinist zwaar gewond. Den trein nog tot stilstand gebracht. Madrid, 23 Dec. (V.D.) Op den van Avila ver- trekkenden sneltrein ls heden een aanslag gepleegd. De onbekende daders beschoten den machinist, die zwaar gewond werd. Rookbommen in een Weensche postspaarbank. De voorbereiding voor een overval? Pa niek onder het publiek. V.D. verneemt uit Weenen: Gistermorgen tegen half elf bemerkte men in de hal van de postspaarbank te Weenen een hevige rookont wikkeling, die, zooals later bleek, afkomstig was van in papiermanden naar binnen gesmokkelde rookbom men. De beambten sloten loketten en lessenaars en maakten alarm, waardoor de buitendeuren van de bank automatisch gesloten werden. Tengevolge van den tra- nenverwekkenden rook onstond er een paniek onder het publiek, dat naar de uitgangen, rende. De portier open de terstond de deuren, zoodat zich geen ongevallen voor deden. De politie verdenkt een jongeman, die door een vens ter vluchtte, er van de daad te hebben begaan. De rook bommen werden door de brandweer verwijderd. Men weet nog niet of men hier met een kwajongensstreek of met de voorbereiding van een roofoverval te doen heeft. In verband met het vele geld, dat voor do Kerst dagen wordt opgenomen, waren de kassen van de bank goed gevuld. Ontploffing ln Italië. Vjjf soldaten gedood. Reuter seint uit R o m e, 23 Dec. In de artillerleschool te Nettuno bij Rome heeft he den bij het vullen van munitie een ontploffing plaats gehad. Vijf soldaten kwamen hierbij om het leven. BEMALING HEERHUGOWAABD. Dieselmotoren goedgekeurd. Ged. Staten van Noord-Holland hebben goedgekeurd het besluit van het polderbestuur van Heerhugowaard om over te gaan tot aanschaffing van twee dieselmoto ren voor de bemaling van den polder. Enkele weken geleden waren bezwaren ingebracht. PAARD OP HOL. Een ernstig gewonde. Gistermiddag is in de Heerenstraat te Bussum het paard van een boerenwagen door onbekende oorzaak op hol geslagen. De veertigjarige boer J. Vos uit Huizen, die op den bok zat, viel op den grond. Hij kreeg een zware hersenschudding, en is naar de Majellestichting vervoerd. Hij was gisteravond nog niet bij kennis geko men. Zijn toestand wordt hopeloos geacht. Werkverschaffing in Duitschland. Leening van 500 millioen mark. De Duitsche Rijkscommissaris voor werkverschaf fing, dr. Gereke, heeft zijn plan voor werkverschaffing uiteengezet Hij wenscht de publieke bedrijven te sti- muleeren omdat het particulier bedrijf daardoor even eens zal verlevendigen. Daartoe zullen de publieke organen leeningen kunnen krijgen tot een totaal van. 500 millioen Rijksmark, waaruit zij werk kunnen fi nancieren. Het platteland redt zichzelf. Donderdagmorgen werden tijden? de markturen door den directeur der posterijen en telegrafie, ver gezeld van een rijksveldwachter verschillende vrachtrijders aangehouden om te onderzoeken of ze ook brieven vervoerden. Dit is immers iets, wat bij de Postwet verboden is. Te verwonderen is het echter niet, dat de men- schen op het platteland tot verschillende maatre gelen overgaan, om hun brieven spoediger besteld te krijgen, omdat voor hen door de bezuiniging „de post" een echt „sukkelbedrijf" is geworden. CRISISCOMITé. De heer Ds. Eikema heeft wegens drukke werk zaamheden bedankt als lid van het Plaatselijk Cri sis-Comité. Door onderwijzers en leerlingen der U.L.O.-school te Schagen is een bedrag van f9.50 afgedragen aan het Plaatselijk Crisiscomité. De hoofdprijs voor de verloting ten bate van het Crisiscomité is na loting onder de plaatselijke rij wielhandelaren aangekocht bij den heer M. Boer- sen, Laagzijde. Het rijwiel is een Burgers E.N.R. met kettingkast, bagagedrager enz., De electrisc'ne rywiellantaarn is eveneens na loting aangekocht bij den heer K. Middelbeek, Loet. De commissie voor de verloting houdt zich aanbe volen voor de toezending van andere prijzen, die gaarne in ontvangst zullen worden genomen door den heer De Vries, Raadhuis, Schagen. KERKERAAD NED. HERV. GEMEENTE SCHAGEN. Herkozen zijn de ouderlingen de heeren C. Ma- rees en G. Kos en de diaken de heer M. Kant, ter wijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer P. Blaauboer, als ouderling, gekozen is de heer J. Doves. KERKVOOGDIJ NED. HERV. GEMEENTE SCHA- GEN. In de plaats van den heer A. Grootes, die niet her kiesbaar was, is als kerkvoogd gekozen de heer Jac. de Veer. Als notabelen zijn gekozen wegens perio dieke aftreding, van de heeren C. Oosterman en Jac. de Veer, die niet herkiesbaar waren, de hee ren A. Grootes en Abr. de Wit. THEATER ROYAL. Een Kerstprogramma bij uitnemendheid wordt U deze week geboden. Als hoofdnummer staat vermeld een van de grootste filmwerken van den modernen tijd, te weten Blonde Venus, een filmwerk, welk niet zal nalaten een onuitwisbaren Indruk op U te maken. De beroemde Mariene Dletrich geeft in Blonde Venus wel haar beste spel te zien. Geen wonder dan ook, dat waar dit werk werd vertoond, men opgetogen de theaters verliet. Een korte inhoudsbeschrijving doen we feitelijk nog ten overvloede, volgen. Helen Farady, eens de groote schitterende ster van de Berlijnsche variété's, is getrouwd met Ned Faraday en ia moeder van een zoon, Johnny. Als het geluk waarop zij meent dat een mensoh recht kan hebben, vindt zij in haar gezin en in het armelijke apparte mentje ,dat zij bewonen. Ned is een jong scheikun dige, die op het punt staat een belangrijke ontdekking te doen, doch wiens slechte gezondheid hem niet in staat stelt zijn proeven ten einde te brengen. Slechts een reis naar een kuuroord kan Ned's leven redden, doch de kosten van de reis gaan hun middelen ver te boven. Door haar groote liefde voor den jongen man gedreven besluit Helen het benoodigde geld te verdienen. Zij slaagt er ln een engagement te krijgen in een nachtclub, waar zij onder den titel van „Blonde Venus" een sensationeele attractie vormt en de aan dacht trekt van Nick Towsend, een rijke man van de wereld. Haar salaris is veel te klein om Ned te kunnen helpen. In haar wanhoop gaat zij op Townsend's atten ties ln. Zij vertelt hem eeriijk dat zij geld noodig heeft en waarvoor en hij schenkt haar een groot bedrag. Ned gaat naar het buitenland en laat haar met Johnny achter. Nick echter kan de gedachte aan de schoone zange res niet loslaten. Hij bezoekt haar vele malen en wint de warme vriendschap van het kind. Ook Helen kan zich na eenige weken niet ontveinzen dat zij een diepe liefde voor Nick voelt. Brieven uit Duitschland vertel len haar, dat Ned's gezondheid goed vooruit gaat en dat hij zijn experimenten voortzet. Zij tract haar ver houding tot Nick een zuiver vriendschappelijke te doen' zijn, doch zij stemt toe in een uitstapje tijdens het weekend. Na een paar heerlijke dagen keert zij naar huis terug met het vaste voornemen deze episode uit haar leven te vergeten. Ned is intusschen onverwachts te ruggekomen en heeft de waarheid ontdekt. Hij vraagt haar het kind bij hem te brengen en wijst haar de deur*' Helen verlaat inderdaad het huis, doch neemt Johnny mee. Ned wil zijn zoon niet opgeven. Weken achtereen leeft Helen het leven van een opgejaagd hert nergens is zij veilig. Ten laatste doet zij een beroep op Nick, doch deze is naar Europa vertrokken. Dan voelt Helen dat zij geslagen is en geeft Johnny aan zijn vader over. Met een hart vervuld van bitteren haat tegen haar echtgenoot, begeeft Helen zich naar New York, waar zij Nick opzoekt, die haar nog steeds liefheeft. Helen: en Nick beloven elkaar, dat hun verhouding ditmaal slechts een zuiver vriendschappelijke zal zijn, en bege ven zich tezamen naar Parijs, waar Helen weldra een sensatie op het tooneel wordt. Beroemdheid en fortuin liggen aan haar voeten, doch de a'/ibidding van het publiek laat haar koud. Alles heeft zij wat een vrouw verlangen kan, behalve een echtgenoot en een kind. Jaren later vertrekt zij opnieuw naar New York om in een revue op te treden. Zij kan de verleiding niet weerstaan Ned in zijn woning op te zoeken om haar kind nog eens weer te zien. In gezelschap van Nick gaat zij naar het armoedige flat. waar Ned nog steeds woont. Haar hart krimpt ineen als zij de kale armelijkheid van het milieu ziet Johnnie's smalle, vale gezichtje, Ned's troostelooze hulpeloosheid. Zij neemt het kind in haar armen en de jongen breekt met zijn argelooze kinderlijkheid de muur van haat tusschen zijn oudera weg. Beiden ontdekken dat de oude liefde nog niet verdwenen is. MARKTOVERZICHT. In den regel is dat zoo, dat de markt voor de Kerst dagen stil is, dit was dan ook een Donderdag j.1. een echte wintermarkt. Zware vette koeien waren er niet aangevoerd, dat ziet men wel aan do hoogeren prijs die besteed was. f 205; de duurste koe kv/am dan ook op 30 ets. De aanvoer was niet groot, maar dat kwam nu wel goed ook. er waren weinig koopers. De handel in kalfkoeien gebeurde in de stallen en de handel in geldekoeien was als de kalfkoeien aan den stuggen kant. Weinig aanvoer van vaarzen en ook wei nig handel. De handel in graskalveren was ook aan den zuinigen kant. In nuchtere kalveren was de handel heel stil. De handel in paarden scheen nog wel goed. Oude slachtschapen liepen van 1016 gld. De handel was traag. Vette sohapen waren er hoegenaamd niet aangevoerd, alzoo geen vermelding. De overhouders golden al heel slecht; de beste wor den verkocht voor 10 gld., het geleken wel vette scha»* pen, wat een lage prijzen krijgen toch de menscheu,. De schapenwereld is al een geduchten tijd ziek. De handel in biggen en schrammen was matig, tooi! geleek het er op dat er een kleine verhooging was van de prijzen bij de vorige weken vergeleken. Naar vette varkens was wel vraag, er was even tekort aange voerd; de handel was goed, de prijzen een ietsje hoo- ger. De hoogste prijs was 14% ets. Op de kippenmarkt was aardig drukte, die handel was goed, prijshoudend. Over 't geheel was de handel op de veemarkt gedrukt Op de stallenmarkt was het weer oen prettige bewe ging, veel bezoekers en een groot aantal stallen; éit neemt den laatsten tyd geweldig toe.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1