Raad Harenkarspel. Zaterdag 24 December 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9199 Afscheid van Secretaris Dam. PROVINCIALE STATEN. Na 53 dienstjaren. Onder zeer groote belangstelling vergaderde Vrijdag middag 3 uur. de raad der gemeente Harenkarspel. Ben groot aantal dames en heeren, die we anders niet In de raadzaal aantreffen, had zloh daar thans een plaats veroverd. We merkten er o.a. op Mevrouw Nolet, Me vrouw Dam. de beide dochters van den Secretaris; den beer A. Klerk, burgemeester van Sint Maarten, den heer H. G. Rijs, secretaris der gem. Warmenhuizen, en ver der enkele vrienden en kennissen van den heer Dam. Maar behalve deze personen was ook aanwezig de nieuw benoemde Secretaris, de heer G. H. Essing, zijn a.s. echtgenoote. en voorts vele familieleden, kennissen, col lega's en vrienden van den heer Essing. De raad is voltallig. De Voorzitter, de "heer H. Nolet, burgemeester, opent de vergadering met een woord van welkom en stelt voor bet lezen der notulen tot de volgende vergadering uit U stellen. Het afscheid van den heer J. Dam. De Voorzitter stelt dan aan de orde. het eerste punt van de agenda: afscheid van den heer J. Dam als secretaris, ontvanger en ambtenaar van den burgerlij ken stand der gemeente. Van den heer Dam, zegt spr., die gedurende 53 jaren zijn beste krachten aan de gemeente Harenkarspel heeft gewijd. Spr. kan zich voor stellen dat er slechts weinig inwoners van deze ge meente zijn, die zich deze secretarie kunnen indenken, zonder den heer Dam. Bijna een menschenleeftijd heeft de heer Dam hier gewerkt, gezorgd voor de belangen dezer gemeente. Zeer weinigen echter zullen er nog zijn die den heer Dam hebben gekend als jongste bediende van zijn zoo zeer geprezen voorganger, den heer Fraij. Spr. schetst hoe de heer Dam aanvankelijk als jongste bediende bij het klimmen der jaren van den heer Fraij, die op 84-jarigen leeftijd het ambt van secretaris neer legde, later als rechterhand, langzamerhand beide han den van den heer Fraij was. Het sprak dan ook vanzelf dat toen de heer Fraij zijn functie neerlegde, voor de openkomende plaats aller aandacht op den heer Dam was gevestigd. Het was in het jaar 1900, dat de heer Dam in deze hoogste ambtelijke functie in deze gemeen te kwam, en dus 32 jaren de gemeente heeft gediend. Hoe gediend, het is noodeloos dit uiteen te zetten. Wij allen hebben gezien, welk een hooge opvatting de heer Dam had van hetgeen hij zijn plicht achtte, hoe hij met nimmer falende accuratesse en bereidwillige bereidvaar digheid zijn functie bekleedde. Spr. wil aatl deze woorden nog een zeer persoonlijk woord toevoegen. Toen spr. hier ruim 4 jaren geleden als jonge burgemeester zijn intrede deed, toen zou het teer menscheltfk zijn geweest als de heer Dam had ge oordeeld: moet ik nu van zoo'n jong menscb de min- fcre zijn? Maar spr. stelt er prijs op te verklaren dat noaf den eersten dag dat spr. zijn intrede deed, tot den Milgen dag, de heer Dam die opvatting niet heeft ge- Aad. Integendeel, met groote openhartigheid en bereid willigheid is hij spr.'s raadsman en in vele zaken zijn leidsman geweest. Voor die houding wensch Ik U, mijn heer Dam, in 't openbaar hartelijk dank te betuigen. U gaat nu vertrekken, dat doet ons pijn. Lang heeft U daarover gedacht, ook met mij er over gesproken, U heeft gewikt en gewogen en al heb ik objectief be schouwd. U gelijk moeten geven, subjectief had ik an ders gewenscht. Nu U dan uw rusttijd ingaat, moge het U een voldoening zijn te weten dat U zich van de sym pathie van B. en W. en raad. ja van de geheele gemeente verzekerd heeft. Het moge U een voldoening zijn, in uw rusttijd de zekerheid te hebben dat U steeds gedaan heeft, wat gedaan moet worden, dat U de grootst moge lijke plichtsbetrachting heeft g?had, een plichtsbetrach ting, die voor de jongeren een lichtend voorbeeld in hun latere leven zal zijn. Bij een afscheid behoort een wensch, en deze wensch !s dat U vele jaren moogt genieten van de rust die U neemt, te midden van allen, die U lief en dierbaar zijn, temidden van Uw vrouw, uw beide dochters en van de kinderen uit het tweede geslacht. Maar bij zoo'n af scheid. na zoo'n langen diensttijd, behoort ook een klein geschenk. Wie zal het beter weten dan U. dat de gemeentefinantiën het niet toelaten een groot geschenk aa.n te bieden. Maar wij hopen dat U in het geschenk, dat ik namens de gemeente zal aanbieden, niet zal zien de materieele waarde, doch de idleele waarde, die er in ligt voor de gemeente aan den scheidenden ambtenaar. Spr. biedt dan den Secretaris een bureaustoel aan, hem toewenschende, dat bij de uitoefening van de kleine ad ministratie, die de heer Dam in zijn rustperiode nog denkt te voeren, hij dezen stoel in gezondheid en opge wektheid zal mogen verslijten. (Applaus). De goede samenwerking De heer A. Dekker, wethouder, zegt dat dit dus de laatste raadsvergadering is, die de heer Dam als secre taris zal bijwonen. Spr. wil hem in 't bijzonder hulde en dank brengen voor de wijze waarop de heer Dam zyn heele leven lang de gemeente heeft gediend. Wie kent U niet, wat is er al niet in al die jaren gepasseerd. U heeft als klerk gekend de eenvoudige vroomheid in deze gemeente, later de bloei en welvaart, den mobilisatietijd, waarbij U zelf met den burgemeester, de distributiere geling op U nam opdat U zou weten hoe de zaken ston den. Na dien tijd weer groote welvaart en bloei, en nu, nu zitten we in den crisis. Veel werk is er door U in alle omstandigheden ge daan, practisch werk, de puntjes altijd op de i zettende, fin spr. wijst er dan verder op hoe er steeds met de raadsleden was een aangename samenwerking. Spr. brengt den heer Dam daarvoor zijn hartelijken en wel- gemeenden dank, en hoopt dat de heer Dam nog vele jaren van zijn welverdiende rust zal mogen genieten. Namens B. en W. en den raad biedt spr. een blijvend geschenk aan. n.1. een bureaulamp, den wensch uitende dat de heer Dam in dankbaarheid en als erkentelijkheid dit geschenk zal willen aanvaarden en dat de heer Dam bet met genoegen en in gezondheid zal mogen gebrui ken. (Applaus). Het portret van den scheidenden Secretaris. De Voorzitter verleent nu het woord aan de jongste dochter van den heer Dam, die mede namens haar zus ter en zwager de gemeente een portret van haar vader aanbiedt en verzoekt, dit portret, als bewijs van de lang durige werkzaamheid ter secretarie een plaats in het raadhuis te willen geven. De Voorzitter zegt namens den geheelen raad de kin deren Dam hartelijk dank voor dit geschenk. Het wordt aeer op prijs gesteld en zal naast de portretten van twee burgemeesters en een secretaris een goede plaats wor- den gegeven. (Applaus). Bereidwilligheid ook na kantoortijd. ^eer H. Dekker, raadslid, heeft vele jaren den enCIanüris geltend, by blijde en droevige gebeurtenissen Pr. roemt de groote bereidwilligheid, ook na zijn SECRETARIS DAM. kantoortijd. Veel heeft de heer Dam met de gemeente naren meegemaakt, hij heeft met de nooden der bur gers meegeleefd. Spr. eindigt met den wensch dat God, de gever van alle goeds, den heer Dam een long leven moge schenken en een welverdiende rust Applaus. De heer De Groot richt een persoonlijk woord tot den Secretaris en dankt hem voor de samenwerking gedurende zijn 20-jarig lidmaatschap van den raad niet alleen, maar ook gedurende de 12 jaren dat spr. wet houder was. Maar vooral ook voor den steun, toen na het plotseling overlijden van den heer Burger, spr. ge durende 9 weken het burgemeestersambt heeft vervuld Spr. zegt den heer Dam daar hartelijk dank voor en wenscht hem een langdurige rust toe. Applaus. De heer Burger dankt voor de genoegelijke samen werking, die hij gedurende anderhalf jaar als raadslid van den heer Dam heeft ondervonden. Onwillekeurig slaat spr. zijn blik naar het portret van zijn overleden broeder, die, als hij nog leefde, met innige dankbaar heid den heer Dam zou toespreken. Als eenigste broe der dankt spr. den heer Dam hartelijk voor hetgeen hy in -den aanvang van zijn burgemeestersambt voor zijn broeder is geweest en wenscht den heer Dam een welverdiende rust toe. Applaus. De heer L. Doekes, raadslid, brengt in herinnering den gezelligen feestdag, ter gelegenheid van het 50- jarlg ambtsjubileum van den heer Dam en wijdt dan woorden aan dit scheidingsuur. scheiden dat weemoed in het harte brengt. Er is een opkomen, blinken en verzinken. Maar er is ook blijdschap, als men bedenkt dat velen niet aan de rust toekomen doch tijdens hui^ arbeid door den dood weggerukt worden. De heer Dam* heeft tot het einde zijn werk kunnen verrichten, zij het dan niet altijd met een gezond lichaam. Het is een groot voorrecht dezen dag te mogen beleven. De heer Dam, vervolgt - spr., was de vraagbaak, hij kende den toestand van allen en door den finantieelen omgang met velen kende hij zoo goed als alle menschen. Hij heeft ook altijd tijd gehad voor gemeenschappelijke dorpsbelangen en spr. wenscht hem toe, dat dit nog jaren zal blijven en hij in gezondheid met ons allen zal samenwerken. Applaus. De Secretaris neemt afscheid. Daarna wordt het woord gevoerd door den Secreta ris, die mededeelt, dat het besluit om heen te gaan, hem nogal strijd heeft gekost Spr. heeft altijd veel voldoening in zijn werkkring gevonden en van alle su perieuren een onbeperkt vertrouwen genoten. Toch is spr. tot het besluit gekomen, want ongemerkt boet men bij het klimmen der jaren van zijn werklust in, vooral als de werkzaamheden uitgebreid worden met gemeentelijke bemoeiingen als in dezen crisistijd. Spr. heeft daarom geoordeeld dat het 't beste voor de ge meente zou zijn als spr. het veld ruimde en plaats maakte voor een jongere kracht. Dat er vandaag met zooveel waardeering gesproken is over de wijze waarop hy zijn administratie voerde, is spr. tot groote voldoening; dat men spr. heeft over laden met stoffelijke blijken van waardeering, spr. dankt er ook namens zijn vrouw zeer hartelijk voor. Het heeft hem zeer getroffen. Spr. dankt dan voor de ondervonden medewerking van burgemeester, raads leden, den ambtenaar ter secretarie voor den onder vonden steun en waarvoor spr. hem een studiewerk over de gemeentefinantiën aanbiedt. Verder dankt spr. den agent van politie en bode, zoomede de andere ambtenaren voor hun welwillende houding en gedenkt in 't bijzonder de accuratesse en vlugge wyze waarop de oud-veldwachter zijn taak vervulde. Spr. richt zich daarna tot den heer Essing, zijn opvolger, er op wij zende, dat de Nederlandsche wet voor alle gemeenten gelijk is, maar dat alle gemeenten evenwel verschil lend z\jn. Spr. is gaarne bereid om, als de heer Essing hulp behoeft, hem die te verschaffen en spr. hoopt dat de heer Essing zich weldra zal aanpassen aan den toestand van en de gebruiken in de gemeente Haren karspel, dan zal de burgerij hem zeer zeker tegmoet treden. Spr. uit den wensch, dat de heer Essing zich weldra zal voelen Harenkarspelder in merg en been, zooals spr. dat altijd is geweest en zijn laatste levens dagen hoopt te blijven. Applaus. Niemand verlangt het woord en wordt overgegaan tot punt 2 der agenda: Beëediglng van den heer G. H. Essing. In handen van den Voorzitter legt de heer Essing de door de wet verelschte eeden af voor het ambt van eecretaris en ontvanger, waarna de Voorzitter den heer Essing toespreekt, er op wijzende, dat zijn be noeming gegrond was op de persoonlijke indrukken en de inlichtingen die waren ingewonnen en die van alle kanten onverdeeld gunstig luidden. Wat kennis en be kwaamheid betreft is er dus niet de minste zorg. Maar toch is er één zorg n.1. de moeilijkheid om de opvolger te zijn van een algemeen geacht en gewaar deerd man als de heer Dam. Het zal moeilijk vallen om als opvolger dezelfde achting en waardeering te geworden zooals die zoo juist tot uiting is gekomen Daarvoor zijn noodig bijzondere kwaliteiten, daarvoor moet men zijn bijzonder van karakter. Spr. wil niet zeggen dat de heer Essing die kwalitei ten niet zal hebben, maar spr. bedoelt te zeggen dat het van zijn optreden zal afhangen of de heer Essing zal slagen de plaats van den heer Dam in te nemen. Spr. wenscht den heer Essing toe, dat hij zich wel dra te midden van de ingezetenen van Harenkarspel thuis zal gevoelen en met opgewektheid zijn taak zat vervullen. Applaus. De heer Essing dankt den Voorzitter voor deze vriendelijke woorden en dankt den raad en B. en W. voor zijne benoeming. Spr. hoopt zich dat vertrouwen waardig te maken, door te drukken de diepe voetstap pen van zijn beminden voorganger. Spr. zal gaarne zijn beste krachten geven aan den groei en bloei van deze gemeente en in het groote belang van de inge zetenen. Applaus. Algemeene felicitatie volgt nu, en waar niemand meer het woord verlangt, wordt het offlcieele gedeelte van deze vergadering door den Voorzitter voor geslo ten verklaard. Niet officieel. Wanneer er echter onder de aanwezigen zijn die het woord wenschen te voeren, dan bestaat daartoe de ge legenheid. Het Is allereerst de heer N. A. van Lunen, secretaris van de gemeente Castricum die als vriend en collega het woord tot den heer Essing richt, hem hartelijk geluk wenscht met zijne benoeming, hem dankt voor de goede samenwerking, een dank die de collega's ook In een stoffelyken vorm tot uiting willen doen komen en wel door straks den heer Essing en zyn aanstaan de vrouw een bureau aan te bieden. En om niet met ;leege handen te komen, biedt spr. thans den heer i Essing reeds .een notitieboekje aan, opdat straks geen x enkele zaak ,de gemeente Harenkarspel betreffende, zal worden vergeten. De heer Samson Jr. dankt namens zijn firma, den heer Dam hartelijk voor de prettige zakenrelatie ge durende het bestaan dier firma. De heer A. Klerk, burgemeester van St. Maarten, richt het woord tot zyn besten vriend, den scheidenden Secretaris. Begrijpt spr. eenerzyds hoe zwaar het den heer Dam zal vallen een functie die hy zyn heele leven bekleed heeft, neer te leggen, anderzijds verheugt het spr. dat de heer Dam na de gemeente 53 jaren te hebben gediend, thans heengaat. Er is Immers een tijd van komen, maar ook een tijd van gaan. De heer Dam gaat bovendien een onbezorgde toekomst tege moet en spr. wenscht hem toe, dat hij nog vele jaren van zijn pensioen moge genieten. De heer S. M. Middelhoff, burgemeester van Hoog- karspel, wenscht den heer Essing geluk en zegt over tuigd te zijn van de capaciteiten van den heer Essing, die dan ook zeker zal slagen. Niet alleen wat de ad ministratieve kennis betreft, maar ook de humaniteit en de kennis om met ieder te kunnen omgaan en waarvoor zijn voorganger zooveel lof en hulde is ge bracht. Ook de heer Essing nam in Castricum in het locale leven een vooraanstaande plaats in. De heer C. Bregman, Secretaris van de gemeente Ben- nebroek feliciteert den heer Essing en spreekt den wensch uit dat de heer Essing weldra voor de Haren- karspelders een even goede vriend zal zijn Als hij voor alle Castricummera was. Waar niemand meer het woord verlangt, wordt den aanwezigen een kopje thee aangeboden, terwijl de pers fotograaf een foto van het gezelschap neemt. W 1 E R I N G E N Kerstfeestviering Herv. Zusterkring. Woensdagavond had in de Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef de Kerstfeestviering plaats van de Herv. Zusterkring alhier. Behalve de leden waren enkele genoudigden aanwezig, in totaal dertig per sonen. Bij het binnenkomen maakte de zaal een ge zelligen indruk. De versierde Kerstboom met bran dende kaarsen, bracht er de noodige Kerststemming aan. Es. v. Beek verwelkomde de aanwezigen, ver schillende dames lezen kerstverhalen voor, afge wisseld door zang van de dames mej. Gr. Bosker. Jd., en mej. 1. Bruul Pd. Gezamenlijk werden liede ren gezongen en wel lied 151 uit dc Prot. Bundel en het Eere zij God. Verder werden de aanwezigen onthaald op chocolademelk, thee en verschillende versnaperingen. Voor het naar huis gaan bedankte Ds. v. Beek ailen voor de belangstelling. Alzoo kan de Herv. Zusterkring op een goed geslaagd Kerst feest terugzien. ANNA PAULOWNA BREEZAND. Een brandje. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ontstond brand in het café van den heer Jon. den Das aan de Molenvaart. liet hoesten van de rook door het jong ste kind en het vallen van schilderijen deden het gezin ontwaken en den brand bemerken. Met eigen middelen wist met dien te blusschen Het buffet is leeggebrand en de omgeving van de kachel door het vuur aangetast. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het vlam vatten van kleeren, die bij de ka chel gedroogd werden. De brandweer kwam wel ter plaatse( doch behoef de geen water te geven. Gevonden: een handbeschermer. Politie. Z IJ P E SCHAGERBRUG. De heer H. Stip. haltechef alhier, herdenkt 2 Ja nuari a.s. den dag, waarop hij voor 40 jaar in di9nst trad bij de Nederlandsche Spoorwegen. 'T ZAND. We vernamen, dat bij den lotendebitant P. Kossen alhier onder zijn laatste collectie loten van de Unie de prijs van f25000 is gevallen. Voor zijn gelukkige klanten is dit 'n reuzen meevaller in dezen tijd van malaise. Aan de hand van foto's is thans bekend wie de da der van de inhraak in de R.K. Kerk alhier, gepleegd op jl. Dinsdagnamiddag, is. De man is echter nog steeds voortvluchtig. GEMEENTE ZLJPE. Burgerlijke stand van 16 tot en met 22 Dec. 1932. Geboren: Jan, zoon van Pi eter Koopman en Trijntje Klinkhamer; Nelly Anna, dochter van Leendert Tim merman en Trijntje van der Vlies. Ondertrouwd: Pieter Molenaar, 29 jaar, chauffeur te Zijpe en Jantje Nelly Smit, 27 jaar te Schoorl. Gegtrouwd: Geene. Overleden: Trijntje Vennik, 68 jaar, weduwe van Jo- hannes Oud; Antje Sóhuyt, 69 jaar, weduwe van Jan Bregman. CAILANTSOOG Bouwvergunningen. B. en W. van deze gemeente hebben vergunning verleend aan den heer Tuinman voor het bouwen van een tweetal zomerwoningen, aan den heer P. Vos voor het bouwen van een boet, aan den heer Van der Vlies voor het bouwen van een veestalling en aan den heer P. Sluis voor het bouwen van een kippenhok. Brandkraan. B. en W. hebben besloten om een brandkraan te doen plaatsen voor de gemeente secretarie. Een noo dig en nuttig besluit, dat zijn bestaan-wel zal wet tigen. CHRONISCHE ISCHIAS. Pyn nu weg. Stok overbodig. Niemand kan er aan twijfelen of deze man heeft voor goed afgedaan met het loopen met een stok, want het is nu al vier jaar geleden, sinds hij hem afdankte. Hij schrijft: „18 Maanden leed ik aan chronische ischias en rheu- matiek en het was mij onmogelijk te loopen zonder stok. Maar nadat ik korten tijd Kruschen Salts had gebruikt kon ik de stok wegdoen. Het is nu vier jaar geleden dat dit gebeurde; de pijn is nooit terugge keerd en ik heb geen dag meer behoeven te verzuimen op mijn werk. Ik zou dan ook nooit meer buiten Kru schen willen, want het is zijn gewicht itf goud waard. U kunt van dit schrijven naar goeddunken gebruik maken, want ik kan Kruschen Salts werkelijk aan ieder lijder aanbevelen. C. F, Als de afvoerorganen traag werken, wordt het scha delijke urinezuur vrijheid gelaten zich op te hoopen en zich te nestelen in de weefsels, spieren en gewrichten in den vorm van naaldscherpe kristallen. Deze kristal len zijn het, die, doordat zij de zenuwwanden doorboren, de ondragelijke rheumatische pijnen veroorzaken. Kru schen Salts lost de kwaadaardigste urinezuur-kristallen op, om ze daarna zacht maar volkomen uit het lichaam te verwijderen. Wanneeer U dan trouw blijft aan da kleine, dagelijksche dosis, zullen de zes verschillende zouten in Kruschen Salts de afvoer-organen blijven aansporen tot gezonde, geregelde werking. Het kwaad aardige urinezuur krijgt dan geen kans meer zich ooit weer op te hoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE. De populaire Van Dijk's Volendammers komen" den len Kerstdag in „Concordia" met Balmuziek. Aanvang 6 uur. Zie de advertentie. ZUIDSCHARWOUDE. Gisteravond hield de afd. ZuidscharwoudeBroek op Langendijk van den bond voor Staatspensionneering een propaganda-avond in de kolfbaan van den heer Kramer De zaal was goed bezet. De voorzitter, de heer Du Burck hield een inleidende propaganda-rede. Spr. gaf daarna nog een inleidende toelichting op de te vertoonen film Oud en Arm, om ten slotte het woord te geven aan den heer Cloeck van Beverwijk voor zijn Levensliedjes. Deze wist de aanwezigen met zijn ernst en luim op bijzondere wijze te boeien. Daarna kregen we de vertooning van de film Oud en Arm, die tal van momenten uit het leven van den Bond voor Staatspensionneering, de revue laat passeeren en waarin aanschouwelijk wordt gemaakt, hoe het gaat in onze samenleving, die niet weten wil, waarom toch niet? dat trouwe arbeid, van hoe eenvoudigen aard ook, gedurende een leven van toewijding, niet beloond mag worden met een ouden dag vol ontberingen, daar door vaak van wanhoop, van moeten prijs geven van het beste, wat eens menschen is, zijn vrijheid, zijn zelf standigheid. Nadat nog een verloting was gehouden tot stijving van de kas, dankte de Voorzitter allen, die hadden mee gewerkt, om dezen avond weer zoo bij uitstek te doen slagen. Volledigheidshalve vermelden we nog, dat de rente trekkers tot deze bijeenkomst waren ultgenoodigd, waar aan door verschillenden gehoor was gegeven. Zij wer den onthaald op koffie en koek. HEEFTJnnnWAAPÜ VEENHUIZEN. Ió De heer A. G. IJselstein Has, alhier is benoemd tot hoofd eener openbare lagere school te Kapelle in Zuid- Holland (zesmansschool) en wel met ingang van 1 Ja nuari a.s. HAPENKAPSPEL Politie. Op Vrijdag 23 Dec. is te Dirkshorn, verlo ren een bruin lederen portemonnaie, inhoudende een be- lastingmerk 1932 en eenig kleingeld. BAPS1NC, EEHOPK Door Adr. van der Welle te Kolhorn is ingevolge de Hinderwet vergunning gevraagd tot het oprichten van een machineherstelplaats, waarin 7 electromotoren, op perceel, kadastraal bekend sectie B, No. 1086 aan den Waardpolderweg. De volgende voor deze gemeente ingelijfde dienst plichtigen der lichting 1933 zullen voor het vervullen van eerste oefening in werkelijken dienst worden opge roepen: C. Rens op 16 Februari 1933 bij het 21e Regiment In fanterie te Amersfoort; R. Hooiveld op 2 Mei 1933 bij de le schoolcomp. van het reg. Kustartillerie te Den Helder. Aan het Plaatselijk Crisis Comité werden als op brengst van tijdens uitvoeringen gehouden schaalcollec- ten afgedragen: door D.O.G. f 22.53, door de vereen. Burgernut f 5 en door de afd. Kolhorn van den Bond voor Staatspensionneering f 7.39. In de laatste zitting hebben Prov. Staten de Zieken huizen, het Wegenfonds, maar vooral ook de Prov. Bedrijven, Waterleiding en het P.E.N. besproken. Vooral over het laatste bedrijf is nogal wat cri- tiek gehoord. Stroomprijsverlagirig verder dan dat Ged. Staten dat wenschten, werd zeer noodig geacht. En vooral de geste van Ged Staten tegen de Zaan land en het willen afsnijden van dat particulier electrisch bedrijf van de stroomlevering, om zelf dat ter hand te nemen, waarvoor een half miilioen werd aangevraagd, ondervond nogal verzet. Er werd lang en breed over gediscussieerd. Het resultaat is geweest dat Ged Staten over de ge heel linie hebben overwonnen, alleen de heer Rei- nolda (s.d.a.p.) had het succes dat zijn motie (bij overneming plaatsel. distrib. bedrijven de tarieven zoo stellen, dat de kleine verbruikers geen schade ondervinden), werd aangenomen, nadat Ged. Stalen hadden verklaard er geen bezwaar tegen te hebben. De begrooting van het waterleidingbedrijf wordt z. h. s. aangenomen. De post f 2.155.000 voor uitbreidingswerken van het P.E.N. waaronder begrepen f 500.000 voor het eerste werk in het gebied van de „Zaanland" wordt aangenomen met 56 tegen 10 stemmen. De begrooting van het Prov. Electr. bedrijf wordt goedgekeurd met 3 stemmen tegen. De provinciale begrooting wordt vervolgens goed gekeurd met 51 tegen 10 stemmen. Tegen stemden de Vrijheidsbonders, de Midden standspartij en de Communisten, plus de heer Snee vliet. Eveneens werd goedgekeurd het voorstel van Ged. Staten om de opcenten op de vermogens- en inkom stenbelasting te verhoogen van 16 op 20. De Staten komen 3 Januari weer bijeen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9