ismm ilnitti Kiius- ilittitit- Luüniliil ons verhoogd Fa. H J. HOLSMÜLLER. Alkmaar „SABINA'-Theeprijzen met 2 cent per Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Ook Duitschland bereid. Wegens verhooging der invoer rechten met 22ct. per K.G., zijn de 38 ct. Groenmerk 32 ct. Blauwmerk 28 ct. Oranjemerk 24 ct. Reclame 18 ct. Java Woensdag 28 December 1932. 76ste Jaargang No. 9200 SCBACER COURANT. Pit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentièn nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno« inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Om met Nederland te onderhan delen over een nieuw handelsver drag. BERLIJN, 27 December (V.D.). Naar aanleiding van de berichten uit Nederland, waarin de bereid heid tot onderhandelen nopens het einde van dit jaar afloopende Duitsch-Nederlandsche Handelsver drag werd te kennen gegeven,, wordt ter bevoegder plaatse verklaard, dat ook Duitschland bereid is te onderhandelen en dat de Rijksregeering reeds in het voorjaar van 1932 bereid is geweest te onderhan delen over de voorwaarden van een nieuw Duitsch- Nederlandsch handelsverdrag. Door een drijfriem gegrepen. Het slachtoffer vreeselyk verminkt en bijna onmiddellijk dood. De molenaar H. Walburg te Sellingen in Groningen Is met den drijfriem en vervolgens met den motor van zijn molen in aanraking gekomen. Hij werd vreeselijk urm in kt en was bijna onmiddellijk dood. Ernstige vechtpartij. Tusschen eenige boerenknechts. U LEMMER: Maandagavond had te Echten een vechtpartij plaats tusschen eenige boerenknechts. De 20-jarige B. Schaap uit Delfterhuizen liep hierbij zulke ern stige verwondingen op, dat onmiddellijke geneeskun dige hulp ingeroepen moest worden. Deze werd ver leend door dr. Pexter uit St. Johannisga. Deze stelde vast dat het slachtoffer eenige messteken over den rug had gekregen, terwijl tevens een der longen ge raakt was. Tengevolge van het groote bloedverlies "van het slachtoffer, was overbrenging naar een zie kenhuis niet mogelijk. Zijn toestand is ernstig. Als vermoedelijke dader werd gisteravond de 20- jarige boerenknecht D. Soepboer uit Echten door de rijks- en gemeentepolitie voor den burgemeester van Lemsterland geleid. Heden is hij op transport naar Leeuwarden gesteld. Bijna weer een ongeluk te Dedemsvaart. Auto door de afsluithekken gereden. Een ernstig ongeluk voorkomen. Maandagavond scheelde het maar weinig of bij het station Dedemsvaart was wederom een auto door den trein gegrepen. Te ongeveer halfacht reed een auto uit Emmen, bestuurd door den heer B, en waarin nog enkele andere personen gezeten waren, met groote snelheid door de afsluithekken van den bewaakten overweg te station Dedemsvaart, waar Vrijdag jl. een vrachtauto door den sneltrein werd vermorzeld. De overwegwachter A. Kragt had de tegenwoordig heid van geest de seinen op onveilig te zetten, zoodat de aankomende leege trein tijdig kon stoppen en een •ernstig ongeluk voorkomen werd. De auto was vrij ernstig beschadigd, doch kon op eigen kracht de reis vervolgen. Het afsluithek was totaal afgeknapt, zoodat de auto een behoorlijke snelheid moet gehad hebben. De marechaussee te De Lichtmis werd met het gebeur de is kennis gesteld en deze maakte procesverbaal te gen den heer B. op. Hoe het komt dat de autobestuur der de afsluithekken niet gezien heeft, is onverklaar baar. Droevig ongeval te Leeuwarden. Werkman op een aschwagen bekneld ge raakt tnsschen achterwielen en laadbak. Dood er tusschen vandaan gehaald. Gistermiddag is bij de gemeentereiniging te Leeu warden een ongeval gebeurd, dat aan een werkman het leven heeft gekost. De toedracht van het gebeur de is vermoedelijk als volgt: De werkman bestuurde een aschwagen. Ten einde zich tegen den feilen Wfld te beschermen zou de man plaats genomen hebben op een tusschenbankje. Vermoedelijk is een hleedingstuk in aanraking met het wiel gekomen of de man is door het schudden van den wagen komen te vallen. Het gevolg was, dat zijn hoofd bekneld ge raakt e tusschen de achterwielen en den laadbak. Doordat het paard rustig voortstapte, is de man ook eenige malen om de as heengedraaid. De schedel van het slachtoffer is gedeeltelijk versplinterd. Een ge neeskundige was spoedig ter plaatse, doch deze kon slechts den dood constateeren. De man was gehuwil en vader van drie kinderen. Procuratiehouder verdwenen Een briel achtergelaten, waarin hij meedeelt, een kastekort te heb ben. Vermoedelijk i 30.000 ver duisterd. Uit Groningen. Zaterdagavond is de procuratie houder van de Geldersche Credietvereeniging te Veendam, de 31-jarige gehuwde H. M., die in het bankgebouw woont, uit zijn woning vertrokken. He denmorgen was hij nog niet teruggekeerd. Intusschen was bij het hoofdkantoor te Arnhem een brief van M. ontvangen, die hij reeds voor zijn vertrek uit Veendam verzonden had en waarin hij mededeeling doet van een aanzienlijk kastekort. Volgens geruch ten zou de man f30.000 hebben verduisterd. Zijn op sporing en aanhouding is verzocht. Ruim een ton verduisterd. Geheel bezit van een Leidsch weeshuis verdwenen. De penningmeester gear resteerd. In een Donderdagavond jl. gehouden vergadering van het college van regenten van het Centraal Isra- elietisch Wees- en Doorgangshuis te Leiden heeft het dagelijksch bestuur mededeeling gedaan van het opzienbarende feit, dat de penningmeester, der stichting, de heer V., zich aan ernstige fraude ten nadeel van deze inrichting heeft schuldig gemaakt. Het is gebleken, dat de penningmeester het geheele bezit der stichting tot een totaal bedrag van onge veer f 110.000 ten eigen bate heeft aangewend. Nader wordt gemeld: Op last van den officier van justitie bij de Haag- sche rechtbank, heeft de Haagsche politie Zondag ochtend gearresteerd den accountant E. V., oud lid van den Haagschen gemeenteraad en exploitant van het Apollo Theater in de Spuistraat De heer V., wordt nl. verdacht zich te hebben schul dig gemaakt aan verduistering van effecten en kas gelden tot een totale waarde van ongeveer f 100.000 ten nadeele van de Stichting .,Het Nederlandsch- Israëlitisch Weeshuis en Doorgangshuis te Leiden, van welke stichting hij regent-penningmeester is en welke waarden door hem in die functie werden be leend. Hij zou deze gelden nl. hebben aangewend in zijn particuliere zaken, waarvan de financiën in de laat ste jaren in de war waren geraakt De verduiste ring moet dan ook reeds in de laatste jaren gepleegd zijn. De effecten van het Ned. Israël. Wees- en Door gangshuis bestonden nagenoeg alle uit soliede fond sen, zooals Staatsleeningen e.d., waarvan de koers ongeveer de nominale waarde nabijkwam. De reëele waarde van deze stukken wordt dan ook op f 90.000 geschat, het overige bedrag bestond uit kasgelden e.d. De heer V. is thans aan het hoofdbureau van po litie in verzekerde bewaring gesteld. Gistermorgen is V. voor den rechter-commissaris geleid, die ook reeds eenige regenten van het wees huis heeft gehoord. De gevolgen voor het weeshnis. Naar nog gemeld wordt, is de toestand thans zoo, dat er op het oogenblik, dat de verduisteringen aan het licht waren gekomen, geen cent in kas van het weeshuis was en de achterstallige dagelijksohe uit gaven niet eens betaald konden worden. Onmiddel lijk zijn maatregelen genomen om in de allerdrin gendste nooden te voorzien Zoodra de ramp, die het weeshuis heeft getroffen bekend was geworden, zon den vrienden van het weeshuis steun, zoodat voor de eerste dagen de huishouding van het gesticht verzekerd is. Gistermiddag werd er een vergadering gehouden van eenige regenten, met het doel een landelijke steunactie voor te bereiden ten einde te trachten het verloren kapitaal zooveel mogelijk te herstellen. Voor de exploitatie van het weeshuis, waarin thans onge veer zestig kinderen verpleegd worden, is een jaar- lijksche som van ongeveer 27 000 gulden noodig. Tot penningmeesteresse is benoemd mevr. R. Cosman- Mendes da Costa, Wittesingel 191 te Leiden. Hoewel de verduisteringen op zeer geslepen wijze zijn geschiedt, de heer V. is zelf accountant, wordt toch een diepgaand onderzoek ingesteld naar de transacties, die de heer V. in verband met het wees- huisgeld heeft verricht. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat derden, die met den heer V. transac ties hebben aangegaan, onvoorzichtigheden hebben begaan, waarvoor zij zoo mogelijk verantwoordelijk gesteld zullen worden. In een belangrijk geval kan het als vrij vast wor den aangenomen, dat er transacties zijn verricht waarvoor een rechtsgrond aanwezig was; daar in dit geval financieel verhaal mogelijk zal zijn, hoopt het bestuur door het instellen van een actie eenig succes te kunnen oogsten. Een en ander neemt echter niet weg, dat deze actie slechts in de toekomst effect zal kunnen sorteeren en dringende hulp daarom gebo den is. De verdwenen postzak. Thans ook een post-ambtenaar aange houden. Uit Winschoten wordt gemeld: In verband met den diefstal van f20.000 uit den postzak zijn wederom eenige arrestaties verricht. De postambtenaar, die den bewusten postzak heeft be handeld, is aangehouden, terwijl ook de werkster, die de kantoren schoonhoudt, is gearresteerd. De laatste is ter beschikking van de justitie gesteld, evenals de hulpbesteller, die reeds eenige weken ge leden werd aangehouden. rjr tot 5 pond DIKKOEVET (2.00. GEBR. KWELDAM, SCHAGEN - TELEF. 64. Tragisch ongeluk op de Oostzee. Nederlandsch scheepskapitein over boord geslingerd en den dood in de g.olven ge vonden. SWINEMUENDE, 27 Dec. (V.D.). Op de Oostzee voor Arkona op Ruegen heeft zich, tijdens stormach tig weer een tragisch ongeluk voorgedaan. Kapitein Weynhold van den Nederlandschen motorschoener „Watergeus" werd bij het bergen van het groote zeil door den giek gegrepen en over boord geslingerd. Alle pogingen den drenkeling te redden waren ver- geefsch. De ongelukkige vond den dood in de golven. Aan boord van het vaartuig bevonden zich de vrouw van den kapitein en 5 kleine kinderen van 3 tot 11 jaar, benevens een-jonge matroos. De kapiteinsvrouw en de matroos zijn er met groote moeite ten slotte in geslaagd den motorschoener tijdens een dichten mist den haven van Swinemuende binnen te bren gen. Noodlottige branden. 10 Landloopers in een hooiberg verbrand. i Warschau, 27 Dec (V.D.), Op het landgoed Bujny in het Poolsche district Petrikau geraakte een. hooiberg in brand. De brandweer beperkte haar werk zaamheden tot het beschermen van de in de nabijheid staande huizen. Toen de hooiberg geheel afgebrand was, kwam men tot een vreeselijke ontdekking. In den. asch vond men n.1. de tot onherkenbaarheid verbran de lijken van 10 personen, landloopers, die in den hooi berg overnachtten, daar de landgoedbezitter iederen morgen en avond levensmiddelen aan landloopers ver strekte. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het rooken van cigaretten. Twee kinderen in tuinhuis verbrand. Uit Berlijn: Gisteravond tegen 10 uur is in het tuin huisje van den arbeider Eheleben in de kolonie „Pau- kensteJn" brand uitgebroken, tengevolge waarvan het geheele huisje werd vernield. Bij het opruimingswerk bleek, dat onder de overblijfselen de verkoolde lijken van de beide kinderen van den arbeider, resp. 4 en 2 jaar oud, lagen. Een ruwe bende. Hevig gevecht tusschen politie en een twaalftal smoordronken smokkelaars. Van weerskanten van den revolver gebruik gemaakt. Uit TILBURG wordt gemeld: Op Kerstavond heeft er even buiten de koqp der ge meente Goirle (N.-B.) in de nabijheid van de Hoogvon- dersohe brug op den weg naar Poppel, een hevig ge vecht plaats gehad tusschen een twaalftal smoordron ken smokkelaars, enkele douane-beambten en de Goiiv lesohe politie. Er werd wederzijds van de vuurwapenen gebruik ge maakt, evenwel zonder dat er levensgevaarlijke verwon dingen werden toegebracht. Alleen de bewoners der dlchtstbijgelegen woningen, die de kogels tegen de mu ren hoorden tikken, stonden heel wat angsten uit. Nie mand hunner evenwel kreeg eenig letsel. De smokkelaars hadden tot vervoermiddel gekozen, den autobus, die den dagelijikschen dienst Tilburg Turnhout onderhoudt. In Poppel waren ze gepakt en gezakt, met heel veel lawaai de passagiers molesteerend, den wagen komen binnenwaggelen. Het dienstpersoneel kon tegen de ruwe bende al zeer weinig uitrichten. Aan het grenskantoor gekomen, moest langzaam gereden worden, om de verschillende barrières te kunnen passee- ren, maar een sein tot stoppen werd hier door de dou ane niet gegeven. Men vermoedde trouwens hier niet, welk een gevaarlijk gezelschap daarbinnen vertoefde. Het ongewone transport kon dus ongehinderd worden voortgezet, tot eensklaps enkele honderden meters van de bebouwde kom der gemeente Goirle, twee douane beambten een signaal tot stilstand gaven en voor en achter den wagen binnendrongen, zoodat niemand kon. ontsnappen. Dat was den smokkelaars niet naar den zin en er ontstond een hevig vuistgevecht, waarbij aan beide zijden harde klappen vielen. De medepassagiers, w.o. vrouwen en kinderen, gilden van angst. Van lie- verledewerd de vechtpartij buiten voortgezet en kwa men de vuurwapenen voor den dag. En toen even later de Goirlesche politie bijstand kwam verleenen, werd het een schietpartij van je welste. Ten slotte ruimden de smokkelaars, geholpen door de duisternis, het veld. Slechts een, de beruchte P. V. uit Tilburg, kon worden gearresteerd. Ook een hoeveelheid smokkelwaar kon in beslag genomen worden. Intusschen heerscht er weer groote ontstemming on der de burgerij van Goirle, omdat evenals enkele weken geleden, de periodiek terugkeerende veldslagen niet aan de grens, waar kind nooh kraai gevaar loopt, maar In of vlak nabij de bebouwde kom der gemeente gehouden worden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1