NIEUWJAARSGROETEN a 50 cent. Raad Winkel. aan Begunstigers, Familie, Vrienden, worden wederom in de Schager Courant van Oudejaarsdag geplaatst Opgaven s.v.pl. spoedig aan ons bureau of aan H.H. Kantoorhouders en Boek handelaars. Oe Uitgevers. De raad dezer gemeente kwam in openbare vergade ring bijeen op Dinsdag 27 December 1932, des namid dags om 2 uur. Voorzitter de heer Jb. Koster, bosgenieester; secre taris de heer A. de Ridder. Aanwezig zijn alle leden, uitgezonderd de heer Kamp (met kennisgving). Na opening worden de notulen der laatst gehouden vergadering zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Hierop volgen Mededeelingen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is goedgekeurd de door den Raad vastgestelde steunrege ling en aangezien die goedkeuring 17 December 1932 afliep is vóór dien datum verzocht de steunregeling te verlengen. Het percentage dat het Rijk in de steun bijdraagt is nog niet bekend. Door den Minister v. Binnenlandsche Zaken is in- dels toegestaan aan de werklooze steuntrekkers een kerstgave toe te kennen van 2b pet. der steunregeling, waaraan eveneens door het Rijk wordt bijgedragen. Uitreiking van een kerstgave aan werkloozen, die uit hun bondskas trekken is eveneens toegestaan 25 pet. te verstrekken, doch zonder dat het Rijk daarin bij draagt. B. en W. hebben gemeend in beide gevallen de ■uitkeering te moeten verstrekken. De door het Plaatselijk Crisis Comité gehouden in zameling voor de Nieuwjaarscollecte heeft opgebracht 190.75, waarvan aan 46 personen een gift van f 4.25 kan worden verstrekt, eenige bijvoeging uit de kas van het Comité is daarvoor noodig geweest. In verband met het medegedeelde in de vorige ver gadering is thans 'een controle ingesteld inzake het gebruik van hoogfrequent bestralingsapparaten en door het aanbrengen van een door B. en W. voorgeschreven apparaat wordt thans geen last meer ondervonden. Aan den heer J. Slooten, onderwijzer aan de open bare lagere school te Winkel is een verlof verleend van 1 Februari 193330 December 1933, voor het volbren gen van zijn dienstplicht Maatregelen worden getroffen ter verkrijging van een tijdelijke leerkracht. Ingekomen stukken. Ingekomen is een besluit van Ged. Staten van 30 Nov. J.I., houdende goedkeuring van het besluit tot het verleenen van reductie aan de huurders van gemeente- landerijen. De begrooting van den Keuringsdienst voor Waren In het gebied Alkmaar voor 1933. De rekening van genoemden dienst voor 1931. De begrooting en de rekening bovengenoemd ont moeten bij B. en W. geen bezwaar. Een dankbetuiging van de afdeeling Winkel van den Bond van landpachters in Nederlad voor de aan de huurders van gemeentelanderijen verleende reductie. Kasveriflcatie. Voorzitter deelt mede, dat de boeken en bescheiden van den gemeente-ontvanger zijn nagezien en in orde bevonden In kas was en moest zijn f 8520.32%. B. en W. stellen voor al deze stukken voor kennis geving aan te nemen. Aldus geschiedde. Een fraudeverzekering. Door de Incassobank te Amsterdam wordt aangebo den een verzekering van het fin&ntieel beheer, voorzien de in alle gevallen waarin geld wordt vermist en voor alle takken van dienst en. personen, die omgaan met gel den tot de gemeente rechtstreeks of zijdelings behooren- de. De premie bedraagt 1% cent per inwoner, afgerond f 27.50 per jaar, voor een verzekering van f 50.000 per gebeurtenis, met een aftrek van f 50 per schadegeval. B. en W. stellen voor een zoodanige verzekering aan te gaan en vestigen er de aandacht op, dat deze zich zal uitstrekken over de Gasfabriek tevens. De heer Van Wijk wil over de fraudeverzekering als boven omschreven, wel 't een en ander zeggen. In prin cipe is spreker niet bepaald tegen een fraudeverzekering maar de sterke manier waarop de Incassobank een en ander aanstipt, doet spreker juist veronderstellen, dat de te dragen risico gering is. De incassobank wil zelfs gaarne deze verzekering op zich nemen. Dat doet de heer Van Wijk vragen, of de gemeente zelf die risico maar niet zal dragen. De gemeente-ontvanger is reeds persoonlijk voor een zeker bedrag aansprakelijk. Boven dien bezit deze een beste brandkast. Inbraak is dus grootendeels buitengesloten te achten. Wanneer een in casseerder van de gasfabriek b.v. eens f 100 zou kwijt raken, zal 't al erg wezen. Bedragen van f 50.000 komen niet voor. Spreker zegt dat hij den gemeente wel de risico durft op te dragen. Voorzitter, den heer Van Wijk antwoordend, zegt aan geen enkelen ambtenaar te twijfelen wat eerlijkheid be treft. Jarenlange ondervinding is daarvan wel een waar borg. Maar 't neemt niet weg, dat een kleine premie hier waarborg zal wezen voor elk bedrag, dat op een of andere wijze wegraakt, dan is men zeker 't bedrag terug te ontvangen. Spr. vindt het wel op den weg der ge meente liggend. Vooral in dezen droeven tijd kunnen incasseerders worden aangerand, men leest daarvan bij herhaling. Op deze manier schept men een zekerheid. Spr. beveelt het den raad wel aan. De heer Van Wijk verlangt geen stemming en wordt j overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. t Subsidie-aanvrage. Door het Plaatselijk Crisis-Comité wordt verzocht een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen van f 250, teneinde daarvoor in de gelegenheid te worden gesteld aan de tengevolge van de crisis getroffen inge zetenen iets te kunnen verstrekken. B. en W. stellen voor het gevraagde crediet te ver leenen. Voorzitter kan nog mededeelen, dat ook om steun is aangeklopt bij het Nat. Crisiscomité. De heer de Pree zegt dat hij in principe is tegen een crisiscomité, maar toch zal spr. zijn stem aan dit voor stel geven. Van een principe krijgen de menschen geen volle maag en ook geen warme kamer! Spreker noemt het feit, dat op zoodanige wijze moet worden gesteund, een aanklacht tegen de huidige maatschappij. Duizen den zijn werkloos; de mannen zijn bereid en in staat om voor zich en de hunnen de kost te verdienen, 't Is een aanklacht tegen de kapitalistische Maatschappij. Niet alleen de werkloozen, maar ook de kleine boeren en tuinders verkeeren in de moeilijkste omstandighe den, Ook deze moeten in de rij gaan staan. De stati stieken geven een groot percentage aan van ondervoede kinderen. De gemeenten kunnen nog zoo hun best doen om te steunen, maar het neemt niet weg, dat zij het leed niet kunnen keeren. Spr. raadt alle slachtoffers en hen, die met dezer lot begaan zijn, aan, om strijd te voeren tegen de kapitalistische chaos en mede te helpen opbouwen een socialistisch geordende maatschappij. Besloten wordt dan de subsidie te verleenen. Getracht zal worden deze te voldoen ultd en dienst 1932. Verzoek om straatlantaarn. Door A. Raven en de overige bewoners aan het pad der vroegere vier staten wordt verzocht straatverlich ting aan te brengen. B. en W. voeren thans onderhandelingen om met een der bewoners tot een regeling te komen. Voorzitter zegt alle reden te hebben om te veronder- stellen dat weldra op niet te dure wijze aan dit verzoek kan worden voldaan. Hier zal wel electrische verlich ting moeten komen, want met gas zullen de kosten veel hooger worden. Indien de raad machtiging zal wiilen geven, kan de verlichting binnen enkele dagen in orde zijn. Reeds eerder was door den heer Dekker de vraag ge steld om op andere plaatsen, drie lichtpunten aan te leggen. Ook dit heeft nog de volle aandacht van B. en W. De heer de Pree vraagt, of B. en W. 't wel zoo ge- wenscht vinden om In de steeg bij de vier Staten een liohtpunt aan te leggen. Voorzitter zegt daarop 't wel van belang te achten. De heer de Pree deelt deze meening niet. Er zijn wel andere plaatsen, waar 't meer noodig is. Spr. noemt b.v. de Strook. Hier kunnen 6 of 7 huishoudens er profijt van trekken. Bovendien is er aan de Strook ook geen goed begaanbaar pad, terwijl aan de vier Staten een betondek is aangebracht Voorzitter zegt, dat dit adres gescheiden moet worden gehouden van het reeds eerder behandelde. Voor ver lichting aan de Strook werden toen de kosten te hoog gevonden. Maar indien de raad er in mee kan gaan, kan opnieuw de verlichting, ook van de Strook, weer onder de oogen worden gezien. De heer Dekker meent dat als de bestaande lantaarn voor café Leijen wat wordt verplaatst, aan 't verzoek van adressanten al tegemoet wordt gekomen. Het licht zal dan in de Steeg schijnen. Burgemeester zegt, dat met deze mededeeling zeker rekening zal worden gehouden. Men zal een proef in stellen en in verband hiermee meent Voorzitter dat 't meer gewenscht is dit adres voorloopig te laten rusten om dan t.z.t. de resultaten van een en ander mede te deelen aan den raad. Aldus wordt besloten. Adhaesiebe tui ging. Door den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, den Ned. Chr. Landarbei- dersbond en den Ned. R.K. Landarbeldersbond is een gemeenschappelijk verzoek gericht om adhaesie te be tuigen aan hun tot den Minister gericht verzoek om de uitkeeringsperiode in het tijdvak van 1 December 1932 1 Mei 1933 weer vast te stellen op 78 in plaats van 42 dagen. B. en W. stellen voor de gevraagde adhaesie te betui gen. De raad kan zich daarmee volkomen vereenigen. Benoemingen. Aan de orde komt dan de benoeming van een Arm voogd, wegens periodieke aftreding en verzoek om ont slag van den heer J. Rooker, ingaande 1 Januari e.k. B. en W. leggen de volgende aanbeveling over: Vacature J. Rooker, no. 1 Th. de Pree; no. 2 K. Bart. Alvorens tot stemming over te gaan brengt voorzitter dank en hulde aan den heer Rooker voor alles wat hij gedurende 3 jaren heeft gedaan in 't belang der ge meente. Voorzitter spreekt den wensch uit dat de heer Rooker nog vele jaren zal mogen terug zien met groote voldoening op zijn veel en nuttigen arbeid. Gekozen wordt de heer Th. de Pree met 5 stemmen, de heer Bart kreeg 1 stem. De heer De Pree zegt dan de functie te zullen aan nemen, hoewel hij overtuigd is van 't moeilijke dat in dit bestuur wordt gevraagd van de leden, vooral in den tegenwoordigen tijd. Spreker wil trachten zijn krach ten te geven aan de gemeenschap, De heer De Pree dankt vervolgens voor het in hem gestelde vertrouwen. Voorzitter feliciteert den heer De Pree met zijn benoeming en spreekt den wensch uit, dat het hem mag gelukken ook hier veel en goed werk te doen. Aan de orde is dan de benoeming van oen Armvoogd, in de vacature A. Slooves (periodiek aftredend). B. en W. leggen de volgende aanbeveling over: 1, A. Slooves, 2. J. J. Peetoom. De heer Slooves wordt met 5 stemmen herkozen. De heer Peetoom verkreeg 1 stem. Daarna komt aan de orde de benoeming van een Regentes voor het Wees- en Armenhuis. B. en W. leg gen de volgende voordracht over: Vacature Mevr. G. StrijkerMolenaar: no. 1. Mevr. G. StrijkerMolenaar no. 2 Mevr. C. KwantesSmit van de Velde Bij deze stemming onthield de heer Van Zoonen zich. als zijnde lid van het Dag. Bestuur van deelname Uitgebracht werden alzoo 5 stemmen, welke Mevrouw StrijkerMolenaar op zich vereenigde. Volgt de benoeming van een lid der Gascommissle, wegens periodieke aftreding van den heer J Koster. B. en W. leggen de volgende aanbeveling over: no. 1 J. Koster, aftredend; no. 2. P. van Zoonen. De heer J. Koster wordt met algemeene stemmen herbenoemd en laat zich deze herbenoeming welge vallen. Daarna volgt de benoeming lid Commissie van Toe- zich op het Lager Onderwijs. B. en W. leggen de vol gende aanbeveling over: Vacature G. Nobel: no. 1. G. Nobel, aftredend; no. 2. K. Over. De heer Nobel wordt met algemeene stemmen her benoemd. Werkverschafingsplaa. Ingevolge een verzoek van den Winkeler Bestuur- dersbond van 23 October 1932 is met het Bestuur van den Oosterpolder onder Winkel en Nieuwe Nie- dorp in overleg getreden en nadat dit bestuur in de vergadering van stemgerechtigde ingelanden was gemachtigd nader in onderhandeling te treden met het Gemeentebestuur, is thans ingekomen een ver zoek met omschrijving van het uit te voeren werk. De kosten worden geraamd op f2500, doch de mid delen van het polderbestuur laten slechts toe, daar thans f 1000 voor te beschikken. Uitvoering van het werk in zijn geheel, zal derhalve alleen kunnen plaats hebben als Gemeente en Rijk bereid zijn, dit als werkverschaffingsobject te doen uitvoeren. B. en W. stellen voor hun machtiging te verlee nen om dit plan aanhangig te maken bij de Rijks- Inspectie voor de werkverschaffing. Voorzitter wijst er op, dat het hier geldt een be langrijk werkobject. Naast de gemeente zal ook het rijk een woordje moeten meepraten. Het komt spr. voor, dat de Raad in dezen een tegemoetkomende houding dient aan te nemen. In dezen droeven tijd is er maar één weg de juiste en die is arbeid. Hier kan arbeid worden gegeven. Wel wil spr. niet ver helen, dat bij hem ook de vraag rijst, of het juist gezien is dat het verschil van f1500 (f2500 f 1000) alleen door rijk en gemeente gedragen moet worden. Het polderbestuur geeft f 1000, meer kon niet worden uitgetrokken. Maar het werkobject is groo- ter geworden* Voorzitter meent, dat er wel zóóveel belangrijks voor het polderbestuur in deze quaestie zit, dat ook dit moet bijdragen in de f 1500. Dit bedrag dient dan ten laste te komen van de drie lichamen, Rijk, ge meente en polder. Het is niet de bedoeling, dat de polder een heele groote veer zal laten, maar de bil lijkheid is hier wel aan te voelen, dat de polder bij draagt. Spr. is er niet voor om alles op dit punt te laten stranden, maar wil de billijkheid wel even ter sprake brengen. De heer Van Wijk zegt, wat betreft de slotbeschou wing van den burgemeester ook op hetzelfde standpunt te staan. Er zit echter nog een andere kant aan. Waar dit werk in werkverschaffing zal worden uitgevoerd, zal men straks in nauwer con tact komen met de regeering. Er zal moeten worden gevochten om een fatsoenlijk uurloon, 't Gaat niet om dit zware werk met een paar dubbeltjes per uur te beloonen. Spr. hoopt dat zooveel mogelijk zal wor den gestreden voor een goed loon. De heer Brugman voelt ook de billijkheid van me debetaling door den polder aan die restcerende f1500. Maar dan zal het gevolg wezen een verhoogde om slag. Men dione niet te vergeten dat voor de meesten elke gulden er één is. Men behoeft zich, meent spr., van een bijdrage van den polder niet te veel voor te stellen. De heer Dekker meent ook. dat gezien het belang van dit werk voor den polder zelve- van die zijde meer dient bijgedragen te worden. Ook spr. wijst op het zware werk en hoopt dat voor een goed uur loon zal worden gestreden. Voorzitter zegt dan, dat daarop zeer zeker kan worden gerekend. De hoedanigheid van den uit te voeren arbeid influenceert het bepalen van het uur loon. Spoed zal worden betracht, opdat de menschen spoedig aan het werk kunnen. B. en W. worden dan gemachtigd stappen te doen bij de Rijksinspectie van Werkverschaffing. Hierop volgt de rondvraag, öe heer Van Wijk zou gaarne zien dat het grLnt- hok, staande te Lutjewinkel, werd afgebroken en de straat daarbij werd verbeterd Het gebouw is een sta in den weg en feitelijk overbodig geworden. Dan pleit spr. voor verbetering van een deel van den Limmerschouwweg, waar het zelfs bij droog weer modderig is. Voorzitter, den heer Van Wijk antwoordend, zegt wat dit laatste betreft ten spoedigste een onderzoek te zullen instellen Wat betreft het erinthok, hier zullen afdoende maatregelen worden conomen. Deze vraag had al reeds de aandacht van het college van B. en W. Niemand verlangt voorts meer het woord. Voorzitter kan dan tot sluiting overgaan. Voor en aleer dit geschiedt spreekt Voorzitter het volgende: Het is, mijne heeren, de laatste raadsvergadering in dit jaar geweest. Achter ons ligt een periode waarin do gemeente zeer belangrijke dingen heeft gedaan. Ik noem U b.v. het maken van den nieuwen weg. Dit was zeker kranig en sloot geheel aan bij de wegenverbeteringen door geheel ons land. Dit is een belangrijk werk in de gemeente geweest, waar naast er meerdere staan. Veel belangrijke zaken werden behandeld en dit ging steeds op een zeer amicale en prettige wijze. Ik wil dan ook niet nalaten daarover mijn groote voldoening uit te spreken. We leven in een toestand, die buitengewoon moeilijk is, vooral voor hen, die daar onder moeten lijden, t.w. de ar beiders, de tuinders en de kleine zakenlieden. Het is een moeilijke en krachteischende tijd geweest voor den geheelen raad, in 't bijzonder voor B. en W. en niet het minst voor den Secretaris, den heer De Ridder. De ontwikkeling en de behandeling van de arbeidsvraagstukken heeft ten gevolge gehad, dat de arbeid van den heer De Ridder in zijn kwaliteit als Correspondent der Arbeidsbemiddeling sterk uit breidde. Voor hem kwam veel zorg en veel arbeid. Al wil ik niet altijd iemand hulde brengen in het openbaar, hier evenwel wil ik een woord van hulde en dank den heer De Ridder niet onthouden, als ook dien hem steeds bijstond. Ik hoop dat de heer De Ridder de kracht, moge vinden, om door te zetten. Dan spreek ik den vurigen wcnscht uit, dat weldra aan den horizon een licht in deze duisternis zal op- gaan^al vrees ik, dat do ellende nog wel zal voort duren. Ik vertrouw, mijne heeren. dat U op even eer lijke en waardige wijze zult blijven medewerken in het belang der gemeente en van de inwoners. Veel offers zal de gemeente nog moeten brengen, maar als daarmee arbeid kan worden betaald, is het niet gauw te duur. Ik dank U allen hartelijk voor alle ondervonden steun en samenwerking en hoop dat we een beteren tijd mogen tegemoet treden. Ik wensch U allen een goed einde van het jaar en verwacht dat we in 1933 elkaar weer als vrienden mogen ont moeten. (Applaus.) Wethouder Brugman, daarop het woord verkrij gende, bracht namens den geheelen Raad den Voor zitter werkelijk en dank voor do gesproken woor den, die zoo welgemeend zijn. We doorvoelen, al dus spr.. allen de moeilijke en zorgvolle tijdon. We hopen dat het ons allen gegeven mag worden ook in den komenden tijd nood te lenigen en steun te geven, waar noodig Maar boven al hopen wij, geach te Voorzitter, dat U daaraan in goede gezondheid moogt blijven deelnemen. (Instemming van den Raad.) Voorzitter dankt den heer Brugman voor de ge sproken woorden, waarna de vergadering wordt ge sloten. Een schietende inbreker. Nachtelijke Inbrekers lossen revolver schot op alleenwonenden boer te Oss. De kogel vlak langs diens hoofd gegaan. In den Eersten Kerstnacht is een brutale poging tot inbraak gewaagd in de woning van den 49-jari- gen landbouwer H. van Erp, die geheel alleen te Heischeut, nabij Oss, woont. In den ochtend hoorde de man glasgerinkel en vermoedde onraad: hij Jiep naar de schuur om zich met een riek te wapenen en bemerkte aan de tocht, dat een ruit naast de ach terdeur gebroken was. Opeens hoorde de man een knal en hoorde een kogel langs het hoofd fluiten. Hij vluchtte naar boven en riep uit een zolderraam om hulp. Een vrouw, die op dat oogenblik per fiets pas seerde, reed echter door, doch, verklaarde later, dat zij twee mannen in de duisternis had zien weg vluchten. De politie heeft een onderzoek ingesteld, doch eenig resultaat heeft dit nog niet opgeleverd. Nog meer inbraken te Oss. De daders opgespoord. Gisternacht hebben nieuwe inbraken te Oss plaats gevonden. Door het uitnemen van een ruit uit de winkeldeur hebben de dieven zich toegang verschaft tot het winkelpand van de wed. Wagemaker in de Kruisstraat te Oss, waarin een slijterij gevestigd is. Een nachtwaker van Philips bemerkte dat er des nachts om 2 uur licht brandde. De eigenares verwit tigde de politie, In den winkel werden eenige fles- schcn jenever vermist, uit. de winkellade was een bedrag van f40 weggenomen. Met een politiehond ging men het spoor der inbrekers na, dat leidde naar de woning van zekeren van L. in de Vierhoekstraat. Toen de politie daar verscheen, waren de mannen juist bezig het geld te tellen. Twee jongemannen, v B., een goede bekende van de politie, en zekere U. werden gearresteerd, eji a3n een verhoor onderwor pen. Zij legden een volledige bekentenis af en ver klaarden tevens zich aan alle diefstallen en inbrak ken, welke in den Kerstnacht te Oss zijn gepleegd, te hebben schuldig gemaakt. Zij zullen ter beschikking van do justitie worden gesteld. m Een droevige statistiek. In de Vereen. Staten tijdens de Kerstdagen 811 dooden en 500 gewonden. NEW YORK. 27 Dec. Gedurende de Kerstdagen zijn in de Vereenigde Staten door ongelukken van al lerlei aard. vooral echter door auto-ongevallen. 311 per sonen om het leven gekomen, terwijl 500 menschen ge wond werden. Vijf en twintig dooden in Engeland. Gedurende de Kerstdagen zjjn in Engeland in totaal 25 personen door ongevallen om het leven gekomen en wel elf personen ten gevolge van brand en veertien per sonen bij verkeersongelukken. PARIJS, 26 Dec. Op den Qual des Cèlestins heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen een sleepers wagen en een auto. In de auto zaten, behalve den be stuurder, nog zeven personen. De botsing was zoo hevig, dat de auto geheel ver nield werd. De bestuurder van de auto werd levensge vaarlijk gewond. Ook de andere zeven inzittenden kre gen min of meer ernstige verwondingen. CHEMNITZ. 26 Dec. De politie deelt mede dat Maandagmiddag op de Chemnitzeistraatweg onder Lim bach een ernstig verkeersongeval heeft plaats gevonden. De auto van een fabrikant uit LImbach die zelf stuur de, was op het trottoir terecht gekomen, waar vier wan delaars, een man, een vrouw en twee kinderen werden overreden. Hierna botste de auto tegen een tuinmuur, beschadig de dezen, reed 12 M. verder en geraakte vervolgens op het trottoir aan de andere zijde, waar de wagen ten slotte tot stilstand kwam. De vier wandelaars werden tegen den grond geslin gerd, overreden en ernstig gewond. De man en een jon gen zijn in het ziekenhuis te Limbach aan de bekomen verwondingen overleden. De vrouw en het andere kind zjjn in den loop van den middag eveneens overleden. Terwijl de bestuurder van den wagen ongedeerd bleef, zijn de vijf mede-inzittenden min of meer ernstig ge wond. De slachtoffers behooren waarschijnlijk tot de zelfde familie. Het schijnt, dat het ongeluk aan onvoon zichtigheid moet worden toegeschreven! SPRINKHANENPLAAG IN ARGENTINIë. Groote schade aangericht. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat het noorden van Argentinië ernstig is geteisterd door een sprinkhanen plaag. Een strook lands van ongeveer 500 kilometer lengte ls aangevallen door een zwerm, die soms een breedte heeft van negen kilometer. Vooral in het ge bied van de Bermayo-rivier, waar voornamelijk katoen, tabak en mals wordt verbouwd, ls veel schade aan gericht. Op veel plaatsen is 40 pet van den oogst door de insecten opgevreten; tal van landbouwers moesten, daar hun geen bestrijdingsmiddelen ter be schikking stonden, machteloos aanzien hoe de gewassen door de sprinkhanen volkomen werden vernield. EEN VOS IN DE SLAAPKAMER. Bij een alleenwonende dame te Purton In Wiltshire sprong een vos, die gejaagd werd, het huis binnen, holde de trap op en kroop onder het bed, waar hij uitgeput bleef liggen. De vrouw riep haar buren te hulp, die het beest met stokslagen afmaakten. Toen de honden bij het huis verschenen, was het wild al gedood. Ontploffing ln een fabriek te Enschedé. Het bedrijf gedurende eenige weken stilge zet. Gistermorgen is in de transformatorruimte van de fabriek van N.V. Wissellnk Textiel Mij. aan den Bleekweg te Enschedé, toen men den transformator wilde inschakelen, kortsluiting ontstaan, waardoor de oliedampen, welke zich ontwikkeld haddeiv vlam vatten. Hierdoor ontstond een hevige explosie, als gevolg waarvan de deuren opensprongen en een gat ln het dak werd geslagen. Een arbeider liep lichte ver wondingen op en moest zich onder geneeskundige be handeling stellen. De schade is aanzienlijk. Het bedrijf zal gedurende eenige weken moeten worden stopgezet. Zware brand te Leiden. Woonhuis, houtzagerij en waschinrichting verwoest. Gisternacht omstreeks half één is te Leiden een felle uitslaande brand uitgebroken op het terrein van de voormalige stoomwasscherij de Valk aan den Aloë- laan. Het woonhuis was verhuurd aan den kamerver huurder Z. In het voorste deel van het fabrieksgebouw was de houtzagerij van den heer Van Dalen gevestigd en daarachter de waschinrichting van den heer Zaal berg. De brand ls ontstaan in het woonhuis en het vuur greep zoo snel om zich heen, dat weldra het fabrieksgebouw en de wasscherij in lichte laaie ston den. De brandweer v«rscheen met twee groote motor- spuiten doch het blusschingswerk ondervond belang rijke vertraging, doordat het water van verren afstand moest worden verkregen. Een oogenblik dreigden eenige belendende panden, w.o. de opbergloods van de 3-Octoben-vereeniging g® vaar te loopen, mede door het vuur te worden aange tast De brandweer wist echter uitbreiding te voorko men. Zoowel het woonhuis als de houtzagerij en de waschinrichting zijn geheel afgebrand. Gebouw en machines waren verzekerd, echter niet het waschgoed, dat toevallig in ruime mate aanwezig was en waarvan een groot deel afkomstig was van de stichting Voordorp te Leiderdorp. De oorzaak van den brand is onbekend. De bewoner van het woonhuis bevond zich sedert Zaterdag te Am sterdam. De schade is zeer aanzienlijk.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2