Verkeersongelukken met de het Ni Kanaal gereden. Een vreeselijke vechtpartij. te Heiloo. Nieuws. P1 a a t s eij k Woensdag 28 December 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9200 Verscheidene dooden en gewonden. Motorrijwiel tegen de afsluitboomen gereden. Twee jongelieden gedood. Soestdijk, 25 Dec. In den Kerstnacht heeft te Soestdijk een ernstig motorongeval plaats gehad, waar bij twee personen het leven hebben verloren. De gebroeders Lieftink uit Leusden bij Amersfoort, die per motorrijwiel een bezoek hadden gebracht aan ©en familielid ta Hilversum, zijn vermoedelijk tengevol ge van den plaatselijken mist omstreeks half twaalf, toen zij op weg naar huis waren, tegen den gesloten af sluitboom van den spoorwegovergang nabij het station Soestdijk gebotst. Het motorrijwiel snelde daarbij onder den afsluitboom door. terwijl de 26-jarige motorrijder en de 24-jarige duorijder met de hoofden tegen den opge- lichten afsluitboom vlogen. Het vernielde motorrijwiel en de beide slachtoffers bleven op den spoorweg liggen. Spoedig was geneeskundige hulp van drie artsen uit de omgeving aanwezig. Uit het onderzoek bleek echter, dat de motorrijder op slag was gedood. Zijn 24-jarige broer werd bewusteloos opgenomen en naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht. Zondag ochtend te zes uur is ook hij aan de gevolgen van het ongeval overleden. Beide slachtoffers waren ongehuwd. Des nachts is de familie te Leusden door bemiddeling van de Soester politie en de Leusder marechaussee van het droeve gebeuren in kennis gesteld. Eerst toen bleek trouwens, dat de verongelukten broers waren. Slechts van den oudste had de politie uit op hem gevonden pa pleren de identiteit kunnen vaststellen. De familie is des nachts nog overgekomen, vergezeld van de verloofde van het jongste slachtoffer, een meisje uit Almelo, dat voor het verlovingsfeest ten huize van de familie Lieftink logeerde. Van de zijde der politie wordt nog meegedeeld, dat het ongeval nl e t aan roekeloosheid mag worden toege schreven. De jongelui reden ten hoogste 40 K.M. De spoorboom en zijn van doeltreffende reflectors voorzien en ook behoorlijk verlicht. Het ongeval moet waar schijnlijk worden geweten aan den betrekkelijk zwaren mist, 'welke dien avond over de omgeving hing. Toen de slachtoffers 'n auto passeerden, welke vaart minder de, waren ze nog maar circa 40 M. van de spoorboomen verwijderd. Vóór zo deze als zoodanig konden onder scheiden, moeten zij er reeds vlak bij zijn geweest. Het ijzerwerk van den spoorboom is diep ingedeukt. Het duurde tot 12 uur 3 minuten, dus ruim een half uur, vóór de trein uit Utrecht naar Baarn kon vertrekken. AUTO OP DEN VLUCHTHEUVEL. Noodlottige aanrijding in de hoofd stad. Dame en heer tegen den grond geslingerd en ernstig gewond opgenomen. Amsterda m, 26 Dec. Den avond van Tweeden Kerstdag, omstreeks kwart voor 12 reed in zeer snellen vaart een luxe-auto van de richting van het Suriname- plein te Amsterdam, in de richting van het Mercator- plein.Bij de kruising HoofdwegPostjesweg zagen voor bijgangers, dat de wagen plotseling begon te slingeren en hierbij over een vluchtheuvel reed. Op dit kruispunt liepen een dame en heer, die niet meer voor de plotse ling opdoemende auto konden ontwijken en gegrepen werden. Beiden werden tegen den grond geslingerd en door de auto overreden. De auto reed nog even door en kwam bij het tegenoverliggende trottoir tot staan. De chauffeur verklaarde aan een voorbijganger dat een band was gesprongen; toen hij evenwel bemerkte, dat hij twee slachtoffers gemaakt had, sloeg hij op de vlucht en was spoedig verdwenen. De dame was intusschen in zwaar gewonden toestand, men vreest zelfs, dat zij spoedig zal overlijden een café binnengedragen. De heer, haar verloofde, bleek minder ernstig gewond te zijn. Beiden zijn door de G.G. en G.D. naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht. De auto is in beslag geno men. De naam van den chauffeur is bekend. Er zijn tal van getuigen, die verklaren, dat de man met buiten gewone snelheid heeft gereden. Slachtoffer overleden. Nader vernemen wij, dat de bij het auto-ongeluk op den hoek van den Hoofdweg en den Postjesweg over reden dame, de 28-jarige A. E. D. B„ kort na het onge luk is overleden. De toestand van haar verloofde, de 22-jarige J. P. B. is redelijk wel. De chauffeur is inmid dels gearresteerd. Met zijn auto te water gereden. Automobilist door den mist misleid van een hoogen wal muur gestort en verdronken. In den eersten Kerstnacht heeft nabij de Bontebrug te Stobbegat nabij Heerenveen in Friesland, een droe vig ongeval plaats gehad. De 27-jarige M. Nappert, die bij zijn broer te Nieuwe- brug woonde, had per auto zijn moeder naar Stavoren gebracht, die bij een anderen zoon te Den Helder de Kerstdagen ging doorbrengen. Op de terugreis had hij zijn verloofde van Leeuwarden gehaald en was met haar taar haar ouders, den veehouder H. van der Meulen, ge gaan om bij hen den avond door te brengen. Te kwart over twaalf begaf de heer N. zich naar huis. de Bontebrug is hij waarschijnlijk door den mist misleid en is hij met zijn auto van den 2% M. hoogen »almuur in het water gestort. De auto kwam op den «op terecht en toen het voertuig gevonden werd staken achterwielen alleen nog boven water uit. De zoon van den veehouder Klaver, die op ongeveer 800 M. achter de auto reed. bemerkte niets van het ongeval, voordat hij ter plaatse kwam. Hij trachtte hulp te bieden, doch was daartoe alleen niet in staat. Met een praam en een ladder slaagde daarop de heer Tj. Jan der Meulen er in het slachtoffer te vinden. De heer N- zat nog achter het stuur. Een uut lang heeft men, nadat hij op het droge was gebracht, getracht de levens geesten weer op te wekken, doch tevergeefs. De dood as reeds ingetreden. Het lijk is naar de woning van de ers overgebracht. De auto is met een kraanwagen opgehaald. Tusschen Zijpersluis en Burgervlot- brufl. De bestuurder met moeite zijn vrouw en dochter gered. Op den eersten Kerstdag, des morgens om ongeveer half negen, reed een luxe auto, komende uit Den Hel der, tusschen Zijpersluis en Burgervlotbrug in het Noord-Hollandsch Kanaal. In deze wagen waren geze ten de heer Kort uit Den Helder, diens echtgenoote en ongeveer 20-jarige dochter. Bovendien waren diverse koffers in de auto geplaatst. De familie ging voor 14 dagen met vacantie. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak kon de heer Kort de auto niet op den weg houden en reed de helling af. De heer K., het gevaar ziende, opende reeds op de helling het portier. Wonder boven wonder kan telde de auto niet om, maar stond op ongeveer 1% Meter van den kant op zijn wielen te water; de kap was 50 c.M. onder de water-oppervlakte. Nauwelijks was de auto onder, of de heer Kort kroop uit het geopende portier naar buiten. Hij kon absoluut niet zwemmen, maar zich vasthoudend aan de auto, deed hij alle moeite zijn vrouw naar buiten te trekken. Dit mocht hem spoedig gelukken. Mevrouw K. bleef, zich vasthoudend aan 't riet, toezien hoe haar man alle moeite deed de dochter te redden. Deze tastte in de auto rond, maar vond 't geopende portier niet. Einde lijk gelukte het den heer K., zijn dochter uit de auto te krijgen en naar den kant te brengen. Ze was meer dood dan levend. Een juist passeerende bus van de Maatschappij Noord-Holland" nam de verongelukte automobilisten mee naar 't café van den heer P. de Nijs, welke is gelegen bij de Burgervlotbrug. Hier bleek, dat de dochter aan de knie eenlge wonden had en mevrouw K. bloedde aan de pols. De heer De Nijs verbond bei den, en voorzag liefderijk allen van droge kleeren en warm drinken. Toen kwamen ze wat op verhaal. Dok ters hulp behoefde niet te worden ingeroepen. Een inmiddels uit Den Helder gerequireerde auto bracht de familie weer naar huis terug. De vele kleedingstukken, welke zich in de koffers bevonden, hebben erg geleden. Des middags werd de auto door de kraanwagen van den heer Maarten Smit op 't droge gebracht. Algemeen is ixtgj} er v^p oxertuj^d^dg.t,^ ityj^gn de beer K. niet zoo kordaat was opgetreden, de dochter zeker zou zijn verdronken. In diepe duisternis. „Gooi hem te water". Kranig politiewerk. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het dc opinie van onzen burgemeester ten spijt weer eens verre van rustig geweest in Schagen. Er heeft een groote vechtpartij plaats gehad die, goed uitgeteld, 1& uur onafgebroken heeft geduurd. Den eersten Kerstdag kwamen de meest fantastische verhalen tot ons, die we in eerste instantie „voor kennisge ving" aannamen. Van alle zijden hebben we ons la ten inlichten en kunnen dan over deze vechtpartij die een groote mate van hevigheid bereikte, het vol gende melden. Om ongeveer half 12 werden de bewoners van de Markt en naaste omgeving naar buiten gelokt door hevige ruziewoorden, woorden die aan duidelijkheid weinig of niets te wenschen overlieten. Uitroepen als „loop naar en ik zal je dit én dat" bewezen wel ten volle dat het hier geen „vrede op aarde" was Wat er gebeurde? Een inwoner onzer zoo rustige gemeente, ze kere KI. K., had het op gruwelijke manier aan den stok met zijn zoon, eveneens K. Kdie het mariniers uniform mag dragen. Laatstgenoemde was juist van een 7-weeksche reis uit de Middellandsche Zee teruggekeerd en kwam zijn Kerstmis „vieren" in en om de olderlijke woning. Er werd, oudergewoonte, door vader en zoon niet te weinig aan god Bacchus geofferd. Dit is ons en met ons velen een raadsel. De vader, die we verder in dit bericht K. senior zullen noemen, staat op de z.g. zwarte lijst.. Toch blijken er caféhouders te wezen, die deze politieverordening ten spijt dit personage tappen. Beiden waren sterk onder den invloed en de ruzie werd weldra met handtastelijkheden afgewisseld. Schijnbaar was het de bedoeling om zich huiswaarts te begeven, men zakte dan ook zoo zoetjes aan af over het Noord naar het Hoog Daar werd de strijd voortgezet. Vader en zoon vochten onafgebroken en rolden gezamelijk over de keien De politie verschijnt. De gemeentepolitie waarschuwde den Majoor der Rijksveldwacht Holema, die rustig in huizelijken kring zat. De nachtwaker was eveneens aanwezig en gevieren trok men er op uit. Op de Markt kwam een wielrijder aan, die de politie ten overvloede met den gang van zaken op de hoogte stelde Majoor Ho lema nam de fiets over en reed zijn collega's voor uit naar het Hoog. Een Egyptische duisternis. Op het Hoog heerschte een Egyptische duisternis De daar staande lantaarn brandde niet en toen de majoor daar aankwam zag hij een groepje omstan ders en twee vechtende mannen. Aan zijn sommatie „uit elkaar" werd geen gehoor gegeven en dies In een der gebouwen van het Psy chopaten-gesticht. Alle patiën ten konden in veiligheid gebracht worden. In den vroegen ochtend van den eersten Kerstdag heeft een felle brand gewoed in het St. Willebrordus- gesticht te Heiloo en wel in het St. Josephpaviljoen, een der vier groote gebouwen van deze stichting, waar de krankzinnigen worden verpleegd. Op de eerste verdieping van het St. Josephsgebouw het hoofdgebouw was gedurende den afgeloopen nacht in de daar gevestigde kapel kerkdienst gehouden. Te kwart over zes Zondagochtend werd plotseling brand ontdekt, die in of nabij de kapel moet zijn uit gebroken. In de kapel, waar een kribbe was ingericht, stonden kaarsen te branden. Of deze de oorzaak van den bratUT jüjrr geweest, staat niet vast. Ook is het mogelijk dat een kerstpaim in brand is gevlogen. Hat vuur, dat gretig voedsel vond in het llcht-brand werd er met den gummistok flink op los geranseld. Met mocht den majoor evenwel niet gelukken de vechtenden te scheiden, hoezeer ook de klappen raak waren. Solidariteit. En wat gebeurde toen? De vader riep, ontwarende dat de politie zich met het geval bemoeide: „Jon gens, pak hem; allemaal gelijk" en vader K. en zijn zoon K., als ook de toegeloopen zoon A. K. grepen den majoor aan. Majoor Holema zag zich aldus tegenover drie man geplaatst, die trachtten hem te water te duwen. Een hek belette dit booze voornemen echter. Zoon A. wist den gummistok, waarmee majoor Holema zich de ra- zenden van het lijf hield, te pakken te krijgen, het riempje brak en A. was in het bezit van het wapen, dat hij echter terstond wegwierp. Inmiddels kwamen do beide gemeente-politiedienaren en de nachtwa ker ten tooneele. Ook deze wierpen zich in den strijd en rake klappen werden uitgedeeld Majoor Holema zat echter op een moment de verdrukking. De enge ruimte belette hem gc^d van zich af te slaan. Hem bleef geen andere weg over dan den revolver te trekken. Dit geschiedde dan ook. Majoor H. gaf een waar schuwingsschot in de lucht. Er heerschte echter een zoo diepe duisternis, dat de overige politiemannen niet konden onderscheiden wie had geschoten. Met eenige omzichtigheid werd toen verder gevochten. De majoor, die inmiddels met vuisten en den revol ver er steeds kordaat op los timmerde, wist, gehol pen door zijn collega's ruimte te maken. De heeren K., ziende, dat hier niet viel te spotten, gaven den strijd op. De marineman K. K. werd geboeid naar het arrestantenlokaal overgebracht. Ik vermoord je. Majoor Holema en de gemeenteveldwachter Van Haren begaven zich toen in het hol van den leeuw in casu, in 't huis van K. Sr., waarfn deze inmiddels was verdwenen. Het doel hiervan was om te onder zoeken of de afgerukte gummistok daar werd aange troffen. Toen K. Sr., die vreeselijk bloedde, de poli tiemannen ontwaardde, stoof hij op hen af, onder de uitroep; „Ik vermoord je". De revolvers brachten hem echter tot bezinning. Aan de vriendelijke verzoe ken van K. Sr.: „Schiet me maar doodv/erd natuurlijk geen gevolg gegeven. De Zoon A., die niet dronken was, gaf toe den gummistok te hebben afge rukt en verklaarde dezen te hebben weggeworpen. Deze is inmiddels nog niet gevonden. De marinier, die. zooals we reeds vermeldden werd ingesloten, is Zondagmorgen pl.m. 9 uur weer vrijgelaten. Vader K. en zoon A. werden niet in arrest gesteld, alhoewel wel mag worden aangenomen, dat ook voor hen deze vechtpartij en verzet tegen de politie een staartje zal hebben. Kranig optreden. Naar omstanders ons verzekerden trad de politie en vooral majoor Holema, kranig en dapper op. On geveer 25 personen volgden de strijd, die zeer hevig moet geweest zijn. Toen het waarschuwingsschot viel zochten velen een veilig heenkomen. Huiselijk leed. Huiselijke twisten tusschen K. Sr. en echtgenoote schijnen de oorzaak te zijn geweest van deze vecht partij. De zoon K. moet partij voor zijn mo.eder heb- bare Kerst-materiaal, verspreidde zich snel. Er bestond ernstig gevaar voor de meer dan honderd patiënten krankzinnigen die op deze verdieping hun slaapzalen hadden. De broeders van het St Willebrordusgesticht bijgestaan door ijlings toegeschoten hulp van buiten, tra den echter vastberaden op en binnen 'n half uur waren alle patiënten, van wie een aantal met krib en al moest worden weggedragen en van wie de meesten in nacht gewaad moesten worden vervoerd, naar de andere ge bouwen van het gesticht overgebracht. Geen enkele pa tiënt heeft eenig letsel gekregen. Fel sloegen de vlam men spoedig uit het dak en er werd voor de Alkmaar- sche brandweer, die ook de brandblussching in Heiloo verzorgt, groot alarm gemaakt. De Alkmaarsehe brandweer verscheen zeer spoedig en tastte het vuur krachtig aan. Behalve de inventaris en de houten deeien van de eerste en zolderverdieping vond het vuur weinig voedsel. De eerste verdieping is door een betonnen vloer van de parterre, waar de apo theek, de operatiezaal en kantoren gevestigd zijn, ge scheiden. Binnen het uur was de brandweer het vuur dan ook meester en was het gevaar voor uitbreiding geweken. De geheele eerste verdieping en de zolderverdieping zijn echter uitgebrand. De parterre kreeg groote water schade. Vele kerkgangers, die des morgens vr*eg naar huis gingen, sloegen het blussohingswerk van de Alkmaar- sohe brandweer gade. Tegen negen uur was de blus- sching geheel voltooid. Het door den brand verwoeste gebouw is slechts eeni ge jaren oud. Het St. Willebrordusgesticht ls Bög niet geheel voltooid en het laatste van het complex pavil joens is nog in aanbouw. ben gekozen. Uitroepen als: „Wanneer je aan moe der komt steek ik je kapot" en „daar heb ik drie jaar voor je over" werden althans op het Markt plein gehoord. Tot zoover het relaas over deze vechtpartij, die o.i. een van de vele bewijzen is dat Schagen tegenwoor dig niet zoo „rustig" is als onze burgemeester ge liefde te beweren in de laatst gehouden raadsverga dering van Donderdag. Wij voor ons hechten trouwens aan zijn oordeel al bitter weinig en wat wij er zoo van hoorden uit den mond van dezen en genen staan wij in die op vatting niet alleen. Men is het er vrijwel over eens dat onze burge meester wel de laatste is die iets weet van wat er werkelijk in ome gemeente passeert. De man hoort er niet meer van dan wat het politierapport hem er van meldt. Uit eigen onderzoek, eigen toezicht, eigen waarneming, eigen controle weet hij niet veel. Hij kent(?) de gemeente alleen van uit zijn burgemeesterskamertje en door het luikje van zijn voordeur. Wij begrijpen het toch niet best dat in on zen raad geen enkel woord van krachtig protest weerklinkt als zoo'n nonsens bewering wordt geuit en dan nog wel met de noodige autoriteit van; ik weet het. Trouwens, het is wel gemakkelijk zulk een theorie te verkondigen. Dan heb je je niet druk te maken?! En je niet druk te behoeven te maken schijnt voor sommige menschen de begeerlijkste le vensinhoud te zijn die zij zich maar wenschen kun nen. Nou dan maar weer wel te rusten in 1933, burge meester!!! KERSTFEEST NED HERV. GEMEENTE. Met een geheel bezet kerkgebouw is dit jaar weder om het kerstfeest, op den avond van den Tweeden Kerstdag, door de Ned Herv. Gemeente gevierd. Om en bij een mooi versierden kerstboom zat een zeer groot aantal kinderen, terwijl ouders, broertjes en zusjes en vele belangstellenden het groote gebouw tot in alle hoekjes vulden. Na het zingen van de verzen 1, 2 en 4 van Gezang 7 en het lezen door den predikant, den heer Ds. J. Eike- ma,. van gedeelten van Lucas II en XV, heet Ds. Eike- ma op dit feest voor oud en jong de aanwezigen wel kom en deelt mede, dat de Zondagsschool 83 leerlingen uit eerste, tweede en derde klasse telt, en onder lei ding van de dames Cats, Blaauboer, Mevr. Eikema en spr. staat, terwijl de schoolcatechisatie 110 leerlingen telt en gevormd wordt uit kinderen van de vijfde, zesde en zevende klas. Er werden vanavond, behoudens de kinderen, die door ongesteldheid niet aanwezig konden zijn, 193 kin deren verwacht. Na een inleidend woord, waarin de predikant de be- teekenig van het kerstfeest schetst, volgt het gebed en daarna is het de kinderzang die de aandacht van de aanwezigen vraagt. Allereerst zijn het de kinderen van de Zondagsschool die een hunner versjes zingen, en die dat op zeer lieve wijze doen, om daarna de eer te laten aan de catechisanten, die onder leiding staan van den heer Beu:-der, onderwijzer aan de O.L.-school. Uitstekend werd door dezen gezongen. Een legertje jongedames zorgt dan, dat de kinderen versnaperingen krijgen, versnaperingen die met milde hand worden uitgedeeld en waarbij men zich niet alleen bepaalt tot de kinderen die aan het kerstfeest deelnemen, maar ook de kleine kijkertjes niet worden vergeten. En toen kwam het kerstverhaal van Dominé, het verhaal van „Het verloren schaap". Hoe leefden de kinderen mee met de groote droefheid van den kleinen herdersjongen Joske, toen hij op den Eersten Kerstdag den harteloozen boer en de boerin, moest vertellen, dat hij een der aan zijn hoede toevertrouwde schapen ver miste. Maar hoe goed kwam het voor Joske af, toen

Schager Courant | 1932 | | pagina 5