Het huis op het eiland. De Langendijker Groentenveilingen. Woensdag 28 December 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9200 E Kerstvergadering der S.D.A.P. Mijnramp in Amerika. ra Do moeilijkheden worden al grooter, van daar protestvergaderingen meer opstan digheid de actie wordt voortgezet groo- te aanvoer van aardappelen bespottelijk lage prijzen roode kool iets lager in prys Gele kool nog achteraitloopende prijzen slechte prijzen voor gele kool, deels on verkoopbaar vrij bevredigende prijzen voor bloemkool uien achteruitloopende prijzen lustelooze stemming voor peen, bleten, rammenas. Donkere dagen vóór Kerstmis, ja dat waren het in derdaad voor onze tuinders. Deze week gaf nog som- terder resultaten en perspectieven dan de vorige. Als er jju maar steeds geen verbetering komt en er wordt maar altijd door verlies geleden, dan moeten de tuin bouwers wel in een toestand geraken, waarin ze naar middelen grijpen, ten einde op niet gewone wijze te ver krijgen, wat met gewone middelen niet meer is te ver overen. De geestesgesteldheid, de mentaliteit wordt er iet bezadigder door, er zijn er velen, wien het niets leer schelen kan. die alle middelen willen gebruiken als het moet. En toch zijn ze weer zoo kwaad niet ook. We geven een voorbeeld: de afd. van den Neutralen Bond kreeg het in den loop van dit jaar aan den stok met den burgemeester van Zuidscharwoude, die de af gevaardigden weigerde te ontvangen, welke tuindersbe- langen met hem wenschten te bespreken. Later werd die burgemeester, ongetwijfeld door het toedoen der Neutrale-bonders, geroyeerd als eerelid van de tuin- bouwvereeniging. Deze week besloot diezelfde afdeeling van den N.B. om met den burgervader te gaan bespre ken de vraag, of kleine tuinders voor elkaar mogen odderen. Voor wlc zich op dergelijke wijze vernedert moet de overheid nog geen vrees hebben voor opstandig heid. En toch beluistert men weer zooiets in de pro- testvergadcring to Hoorn gehouden, ook door den Neu tralen Bond. Dan klinkt herhaaldelijk donderend ap plaus als een der sprekers het ééns rauw en bruut durft te zeggen. En dan zou men zoo nu en dan denken dat het nu wel niet lang meer duren zal. of er breekt in West-Friesland een tuindersopstand uit. We denken zoo, dat die gemoedsstemming ontstaat onder den indruk van het oogenblik en dergelijke oogenblikkelijke impul sen zijn maar weinig geschikt, vormen althans een zeer onsoliede basis voor een massaal, streng gediciplineerd optreden, dat den autoriteiten moet aantoonen, dat het nu werkelijk ernst is. Er is daar op die protest-verga dering met warmte en vuur gesproken en de bedoeling nas, er tegen te protesteeren, dat in totaal maar 5 milli- oen steun is verleend. Waar diè steun voor 1932 is be doeld, en dit jaar weldra tot het verleden behoort, is het op de vingers na te tellen, dat dit bedrag niet ver hoogd zal worden. Aangezien men. naar ons verstrekte gegevens, half Januari tot de uitbetaling van den steun zal kunnen overgaan, zou er niet veel aan verbeurd zijn geweest, om dit protest uit te spreken, als men met de feiten kan aantoonen, hoe schriel die regeeringssteun wel ls. Men moge op het oogenblik aan de hand van een berekening komen tot de conclusie, dat die steun zeer weinig zal beteekenen, veel meer effect zou een protest eorteeren, als men met de werkelijke bedragen aantoon de, dat de steun zeer en zeer onvoldoende is en niet kan dienen, om den tuinbouw te helpen. Men zal dan al weer moeten protesteeren ert in Den Haag begint men dan ttldenken: niet het vele is goed, maar het goede is veel. Als we echter goed begrepen hebben is tegelijkertijd den afdeelingen opgedragen, de protest-actie plaatselijk voort te zetten, en op directe betaling van de garantie (steun) aan te dringen. Deze actie zal nu wel overbodig 2ijn, daar de steun zou zijn uitbetaald, eer de verlan gens en wenschen in dezen ter bevoegder plaatse waren gedeponeerd. Moge het succes der verdere actie groot zijn! Aan de veiling te Noordscharwoude was de aanvoer van aardappelen nog groot, n.1. 35 spoorwagens, bijna uitsluitend Schotsche muizen, pootaardappelen, waar mee men is blijven zitten en die nu. noodgedwongen ter markt worden gebracht. Bedroevend was weer de prijs, die er voor werd gemaakt, n.1. f 0.400.60, per 300 Kg. Voor Duken werd ook f 0.400.60 betaald. Blau we eigenheimers brachten f 0.700.80 op. Eigenheimers f 1.101.20. Van een vermeerdere belangstelling voor roode kool *vas ook nog geen sprake. De hoogste prijs, die deze week betaald werd, was f 3.70 (een enkel partijtje bracht bij uitzondering f 4 op). Dit betrof het mooiste klein goed van ongeveer 3 pond. De grootste, eerste soort, bracht van f 1.502 op en daartusschen lagen de prij zen der andere soorten, die vooral verband hielden met FEUILLETON. Naar het Engelsch van Archibald Marshall. ..Waarom vraag je je moeder niet wat je weten wilt?" vroeg Richards scherp. „Ik wi] mijn moeder geen verdriet doen door vragen to stellen, die ongetwijfeld heel pijnlijk voor haar moe ten zijn. Maar dat neemt niet weg dat ik het recht heb te weten wat er achter die geheimzinnigheid steekt. En. u kunt mij inlichten! Wie was mijn vader en wat voor slechts heeft hij gedaan, dat mijn moeder nooit over hem wil spreken?" Richards bleef een poos zwijgend voor zich uitkijken. Hij zag wel in dat George niets onbeproefd zou laten om achter de waarheid te komen. „Nu, wie was mijn vader?" herhaalde George onge duldig. „Mevrouw Greenfieló is heel jong getrouwd", begon Richards na een paar minuten: „met een man, die haar slecht behandelde. Hij was een avonturier, een speler." „Hebt u hem gekend?" „Neen. Hij is een jaar na hun trouwen naar Amerika gegaan om werk tc zoeken en daar is hij gestorven. Ik beb je moeder's zaken geregeld." „Had zij dan geld u zegt zelf dat mijn vader in Amerika werk moest zoeken." „Een oude vriend heeft geld op haar vastgezet, kort nadat haar man naar Amerika is gegaan. Je hoeft niet te vragen wie dat was, want dat kan ik je niet vertellen. Dat weet ik zelf niet Een week na jouw geboorte is haar man weggegaan. Het was tenslotte het beste; ze had geen leven bij hem.'* «En hoe kon u mij dan vertellen dat mijn vader dui zend pond had vastgezet om mijn studie te betalen?" „Dat was een onwaarheid!" ^..Waar komt dat geld dan vandaan?" barstte George .■Kijk eens hier, George. Toen je mij indertijd vroeg h hJ^Vader dat geld voor Je °Pvoeding bestemd had, eo ik ja gezeg<j om van ver(jer gevraag af te zijn. Maar werkelijkheid zit het zoo; het geld van je moeder is de grootte. Voor de meest gezochte soort van de twee de qualiteit, ongeveer 3 ponds, werd van f 2.503 be taald, terwijl de grootste van f 0.600.90 werden ver kocht. De aanvoer beliep 33 spoorwagens. Slecht was de stemming voor gele kool. Ze bracht al weer minder op dan de vorige week, toen de prijzen al veel te wenschen overlieten. De mooiste, eerste qua liteit bracht bij uitzondering f 2 op, veel van deze werd echter voor f 1.701.90 verkocht. Eerste qualiteit groote bracht f 0.801.10 op, terwijl voor tweede soort f 0.60 werd betaald. Aangevoerd werden aan beide veilingen 24 spoorwagens. Nog treuriger was het gesteld met de Deensche witte kool. Roode en gele kool is nog alle verkocht, doch De nen konden zelfs voor een deel geen koopers vinden. Bijna eiken dag draaide er een deel door, dat geen koo pers kon vinden, althans niet voor den prijs van 60 cent, zoodat het terecht kwam bij het In- en Verkoopbureau. In 't begin der week kon voor de mooiste groote nog f 11.20 bedongen worden, later werd dit 80 en 90 cent. Voor de minder gezochte, de kleinere, werd zoo ver ze verkocht werden f 0,60 betaald. Er werden in totaal aan de twee veilingen 27 spoorwagens geveild. Werd gevreesd, dat de meeste bloemkool wel zoo veel door de vorst had geleden, dat het met den aan voer gedaan zou zijn, deze vrees is ongegrond geble ken. Die volgroeid waren, moesten het ontgelden, doch die nog „in knop" zaten, hebben geen last gehad. De aanvoer was nu weer normaal, n.1. 35000 stuks. De mooiste en grootste brachten in 't laatst der week f 79 op, wat f 2 minder was dan in 't begin; voor kleinere werd f 5 tot f6 betaald. Voor tweede soort groote werd f 2.303.90 betaald, kleinere brachten f 0.80—1.30 op. Zijn de uien langen tijd verkocht tegen vrij bevredi gende prijzen, deze week kan dit niet meer gezegd worden, doordien ze steeds achteruit loopen. Nep bracht van f 2.903.30 op. Voor drielingen lagen de prijzen tusschen f 2.40 en f 3.30. Gele uien werden verkocht voor f 2.703.60 en grove uien voor f 2.803.40. Aan voer ruim 15 spoorwagens. Lusteloos was ook de stemming voor peen, terwijl er nog weinig werd aan gevoerd. Voor groote werd f 1.101.70 betaald, voor kleine f 0.60. Niet groot was ook de aanvoer van bieten. Voor de mooiste werd f 1.30—1.60 betaald; minder gezochte brachten f 0.60 of iets meer op. Een deel was onver koopbaar. Voor rammenas werd f 1.101.20 betaald. Rode van Ir. J. W. Albarda. De econo mische toestand. Op den eersten Kerstdag hield de federatie Amster dam der S.D.A.P. haar gebruikelijke kerstvergadering in het Concertgebouw. De groote zaal was geheel bezet, toen wethouder de Miranda, voorzitter der Federatie, zijn openingswoord sprak. Voorzitter eerde de nagedach tenis van den pas ontslapen Duitschen socialist Ed. Bernstein, die een der hoofdfiguren was in de Duitsche S.D.A.P. Daarop besteeg Ir. Albarda, de voorzitter der S.D.A.P. Kamerfractie het podium voor het uitspreken van zijn Kerstrede. Spreker begon zijn rede met de Kerstgedachte aan een bespreking te onderwerpen. Ondermeer zeide Ir. Albarda sprekende over de duisternis, welke plaats maakte voor het licht: Juist voor ons heeft het gevoel van de wijkende duisternis en het rijzende licht een heel diepe beteekenis. Het is het gevoel van het ge meenschappelijk geloof in het naderend socialisme, van diepe menschenliefde en wanne gevoel van broeder schap, het verlangen naar vrede tusschen de rassen en klassen, het gevoel, dat ons de kracht geeft tot het vol harden in den strijd. Werd reeds jaren op een algeheel herstel gehoopt, het heeft zoo niet mogen zijn. De crisis neemt in hevigheid toe, landbouw, tuinbouw, handel, nij verheid en verkeer zijn als met lamheid geslagen. Als er nog een tak van industrie is, welke aan de crisisel lende ontkomt, zal het de wapenindustrie wezen, die de middelen vervaardigt om de mensohheid radicaal ten gronde te richten. in mijn zaak gekomen en ik heb het, in alle bescheiden heid gezegd, goed voor haar beheerd, zoodat zij je heeft kunnen laten leeren wat je wilde." „En waarom kon zij met dat geld dan niet doen wat ze wilde?" „Ja, zie je," klonk het een weinig aarzelend. „Feitelijk was ik alleen maar verplicht, haar een matige rente te betalen; ik wilde echter eenige invloed op je hebben, ingeval je tusschen nietsnutten en boemelaars te land kwam." „En mijn vaders voetstappen zou drukken", vulde George bitter aan. „Nu ik kan niet zeggen dat u eerlijk tegenover mij bent geweest. Als dat geld werkelijk aan mijn moeder behoorde, had u niet het minste recht zich in mijn zaken te mengen, of moet ik uit uw mededee- lingen opmaken..." Richards liet den jongeman niet uitspreken. „Ik bezweer je," viel hij hem heftig in de rede", dat je moeder geen stuiver uit mijn zak ontvangen heeft, behalve dan natuurlijk het kleine jaargeld, dat ik haat- voor mijn doohter geef. Ik ga nog verder", vervolgde hij opgewonden, „ik ben bereid om haar vermogen aan jou over te dragen, zoodat jij het verder voor haar kunt be- heeren." Of dit aanbod met een of andere bijbedoeling werd gedaan of niet, in ieder geval ontwapende het George. „Daar denk ik niet aan, meneer Richards", weerde hij af. „Natuurlijk zal ik alles laten zooals het is. Ik kan u immers niet dankbaar genoeg zijn dat u mijn moeders zaken zoo uitstekend behartigd hebt. En wat de rest be treft, het is alleen maar jammer dat u mij niet eerder met alles op de hoogte bracht. Dat zou mij heel wat onaangenaamheden hebben gespaard. Ik had overigens wel verwacht iets dergelijks te hooren. Hoe weet u dat mijn vader dood is?" „Hij is gedood bij een relletje in een café in San- Francisco. Ik las het toevallig in een Amerikaansche courant, er stond een foto van hem bij het bericht af gedrukt. Ik heb het Mevrouw Greenfield verteld, maar ik heb haar de courant niet laten zien, om haar niet noodeloos'pijn te doen." „Wanneer is dat geweest?" „Al kort nadat hij weggegaan is, een kleine vijf en twintig jaar geleden." „Enfin", zei George langzaam en op een toon van be rusting. „Nu weet ik het en ik moet trachten mij met het denkbeeld te verzoenen dat mijn vader was, zooals u hem mij geschilderd hebt. Ik zal er met mijn moeder niet over spreken; doet u het ook niet." „Als je liever niet hebt dat ze weet dat je op de hoogte bent, vind ik het goed", was Richards' antwoord „Ben je bevredigd of is er nog iets dat je weten wilt?" Er was iets van angstige spanning in zijn stem, maar George merkte het niet. Hij hield zyn oogen op den Het leger van werkloozen. Sprekende over de werkloosheid noemde Ir. Albarda de volgende cijfers en getallen, welke een duidelijk licht werpen op de ellende welke alom heerscht. In ons land bedraagt het aantal werkloozen 314.000, hetgeen beteekent, dat met de gezinnen 1/8 of 1/7 deel van ons geheel volk van steun moet leven. Van de bevolking van Amsterdam moet 1/5 deel wor den gesteund. Spr. wees niet alleen op de economische, doch tevens op de minstens zoo belangrijke geestelijke en zedelijke gevaren. De geheele maatschappij wordt ge teisterd door een ramp van ongekende zwaarte. Het loonverlies op de geheele wereld wordt geraamd op der tig millioen gulden per jaar, hetgeen beteekent dat een nog grooter productiebedrag verloren gaat, terwijl de grondstoffen onverwerkt blijven, honderd duizenden machines stilstaan en honderden schepen in de havens stilliggen. Het aantal werkloozen op de geheele wereld bedraagt ongeveer dertig millioen. In één rij met een onderlinge afstand van anderhalven mete'r achter el kaar geplaatst zouden zij de geheele aarde omspannen, als een gordel van leed en opstandigheid, als een gordel ook van schande voor do hedendaagsche beschaving. Terwijl voorzien moet worden in de behoeften van mil- lioenen, is de kapitalistische productie bij een overvloed niet in staat, daarvoor te zorgen. In verband hiermede wees spr. op het averechtsche beleid der regeeringen, die door het verhoogen der tolmuren en door contingen- teeringen den toestand steeds ernstiger maken. Niet alleen op economisch, doch ook op staatkundig terrein blijven de regeeringen in gebreke. Het dwang- tractaat van Versailles was geen eerlijke poging, het leed der mensohheid te verzachten, doch een poging om met geweld de overwonnen volken te straffen voor de fouten der regeeringen, die deze volken zelve reeds hadden weggejaagd. Oorlog brengt nergens voordeel, maar alom verderf, nadeel en ondergang. Moge dit een les zijn voor de geheele wereld. Genève. Genève moet thans snel en zeker handelen. Niet al leen op Genève moet de kracht der volken gericht wor den om ontwapening te verkrijgen, doch ook op de re geeringen in alle hoofdsteden ter wereld. Spr. wees er op, dat de sociaal-democraten in hun eisch lot nationale ontwapening in ons land niet alleen staan: ook de so ciaal-democraten in Noorwegen, Denemarken, Zweden en Zwitserland eischen nationale ontwapening en in de andere landen wordt de groep onder de socialisten, die dezen eisch voorstaan, steeds sterker. In een tijd, dat bezuinigd moet worden op sociale instellingen en onder wijs, zegt spr., bezuinigt in de eerste plaats op de mili taire uitgaven, schaf de wapens af en gebruik de mil- lioenen om den welstand en het geestelijk leven van het volk te verheffen. Geen deelneming aan nat. kabinet. Komende tot de bespreking van den poltieken toe stand, verklaarde de heer Albarda, dat de S.D.A.P. niet zal deelnemen aan een zoogenaamde nationale regee ring, wanneer de andere partijen niet voor een groot deel de eischen van de sociaal-democraten willen in willigen. Wij vreezen niet de verantwoordelijkheid en wij hebben dit getoond in de gemeenten, waar wij over voldoenden invloed beschikken. Maar wij weigeren als kleine minderheid in een gemengde combinatie de verantwoordelijkheid te dragen voor het beleid van an deren. Van dit standpunt zullen wij niet afwijken. Alleen bij voldoenden invloed zullen wij mede verantwoorde lijkheid dragen voor de leiding. Spr. betoogde verder, dat wanneer er een zoogenaam de onvolledige nationale regeering tot stand zal komen, dit een anti-socialistische combinatie zal zijn. Na een verdedigende politiek gedurende vier jaren, wil de sociaal-democratie thans iets bereiken, al ontveinsde spr. zich de groote moeilijkheden niet. Hij is er echter van overtuigd, dat de democratie rijke vruchten zal kunnen afwerpen en noemde het verlaten der demo cratie het terugvallen in oude dwalingen. Spr. besloot zijn rede met een beroep op de eenheid van de geheele arbeidersklasse. De vergadering, die herhaalde malen den spreker met applaus onderbrak, zong hem tot slot de Interna tionale toe. De vergadering werd opgeluisterd met socialistische strijdliederen en de medewerking van verschillende kunstenaars. -• LEEUWARDEN- a Hevige ontploffing in een steenko lenmijn, waardoor groot aantal arbeiders van de buitenwereld werd afgesloten. NEW YORK, 26 Dcc. (V.D.) In den staat Illinois heeft een mijnontploffing plaats gehad. Men vi-t, dat 64 mijnwerkers, die 700 voet onder den gfond in dc mijn werden afgesloten, zullen omkomen. 52 dooden. Later wordt gemeld: Naar thans vaststaat, bedraagt het. aantal bij het mijnongeluk in den staat Illinois bedolven mijnwer kers 52. De ontploffing heeft plaats gehad op den op 300 M. hoogte gelegen gang in dc mijn Molcaqua. De gifgassen, welke zich ontwikkelden verbreidden zir'i bijna over de geheele mijn. Daardoor werden da bergingswerkzaamheden buitengewoon bemoeilijkt. In de mijn speelden zich verschrikkelijke scones af. Tot nu toe konden negen lijken worden geborgen. Gevreesd wordt dat ook de overige 43 mijnwerkers door vallend gesteente of door gifgassen om het la ven zijn gekomen. grond gericht en zijn gedachten waren niet bij zijn be zoeker. „Dan zal ik maar gaan", zei Richards en zonder den jongeman zelfs een hand te geven, maakte hij zoo spoe dig mogelijk dat hij weg kwam. George ging bij den haard zitten, verdiept in over peinzingen over wat hij gehoord had. Het was onver kwikkelijk natuurlijk, maar toch niet erger dan hij had verwacht. Maar nu hij zekerheid had gekregen, kostte het hem toch eenige moeite aan het denkbeeld te wen nen dat de man die zijn vader was, een dergelijke repu tatie had gehad. Het duurde een paar dagen eer hij in staat was het leven weer met de oude energie en de oude blijmoedigheid op te nemen. HOOFDSTUK IV. Op „Wetstones". Het was een stralende Junimorgen, twee jaar na het onderhoud tusschen George en Richards. Guy Bertram zat aan het ontbijt en keek zijn post door. Hij was thans een jongeman van zes en twintig jaar, die in staat was geweest het leven van den vroolijken kant te kunnen nemen. Kort na zijn geboorte was zijn moeder gestorven; zijn vader had den jongen naar Eton ge stuurd en het hem aan niets laten ontbreken. Maar toen Guy zestien jaar was. stierf ook zijn vader, zijn zaken in een verwarden toestand achterlatend, zoodat Guy arm achterbleef; maar een familielid ontfermde zich over hem. Dat was Sir Roderick Bert ram. een neef van zijn va der. Sir Roderick was in zekeren zin een legendarische persoonlijkheid; op buitengewoon jeugdige leeftijd was hij lid van het Parlement geworden en weldra was hij een van de voormannen van zijn partij; hij was met een Itallaansche schoonheid getrouwd en met deze op „Wet stones" gaan wonen, een kasteel, dat midden op een eiland gelegen was. Na den dood van zijn vrouw had hij zich geheel op zijn eiland teruggetrokken, vrijwel dood voor de wereld, Sir Roderick dan kwam te hulp na het overlijden van Guy's vader, of beter gezegd Mr. Calthorp, van de ad vocatenfirma Calthorp, Eriffin en Wells. Deze deed de schulden van Sir Rederick's neef af. betaalde Guy's verdere opvoeding en studie en gaf hem een jaargeld van duizend pond toen hij meerderjarig was. De jonge man had Sir Roderick zelf nooit gezien, alleen van hem gehoord door Cathorp. Guy had in Cambridge gestu deerd en in zijn vacanties wijdde hij zich aan zijn grootste liefhebberij, het schilderen. Het zoemen van de lift werd gevolgd door een klop op de deur en een bediende kondigde aan: „Daar is meneer Calthorp om u te spreken, meneer." Mislukte bomaanslag op den Simplon=express. De bom echter te vroeg ontploft, waar door de dader gedood werd. Machinist door den vuurgloed opmerkzaam ge maakt, ATHENE. 26 December (V.D.). Naar dc Griek- sche Staatsspoorwegen mcdcdec-len. is in den nacht op Zondag bij Djevdjelija (Gjaw-gjcluc) in Zuid-Si i- vië, dicht ben de Grieksche grens een bomaanslag gepleegd op den Simplon-expres. De op de rails ge legde bom is evenwel vroegtijdig ontploft. Een Ma cedoniër „Komitatsji" werd gedood, terwijl een twee de Macedoniër gewond werd. De machinist van de locomotief werd door den vuurgloed opmerkzaam gemaakt op de explosie en heeft den trein nog tijdig tot stilstand kunnen bren gen. Er ontstond een groote paniek onder de passa giers. De gewonde Komitatsji is zonder herkend te zijn gevlucht. Tragisch einde van een Kerstfeest. Vreeselijk drama in Argenteuil. Uit Parijs: Een aantal jongemannen besloot don Kerstnacht door tc brengen in een pension, waar eenige van hou woonden. liet feest duurde den geheelen nacht 'en lo gen half negen des morgens waren er vele flosschon wijn geschonken. Een van de jongemannen, de -2S- jarigc Quérité, die bekend stond als zeer nerveus, sprong temidden van de feestvreugde plotseling op en riep: „En nu heb ik er genoeg van, ik maak er een eind aan!" Hij snelde naar zijn kamer, gevolgd door den eigenaar van 't pension en zijn 28-jarigen vri-n.1 Corvest. Op zijn kamer trok Quérité een revolver om zelfmoord te plegen. Bij de poging hem het wapen te ontnemen, kreeg Corvest een doodclijk schot, tor- wijl de eigenaar van het pension licht gewond werd. De onvrijwillige moordenaar is gearresteerd. MOORD DOOR BANDIETEN. Op gegijseld meisje. Uit New York: Op ten Kerstdag werd de dochter van een bekend advocaat op Rochy Island 'Illinois), die door ban dieten ontvoerd was, vermoord gevonden. Er was een losprijs gevraagd van 20.000 dollar, te betalen vóór Kerstavond. Zondag werd het lijk zwaai verminkt in een oude auto voor de deur dor ouders aangetrof fen. liet lijk was van armen en boenen ontdaan. Een slank gebouwd, jeugdig heer kwam de kamer bin nen. Hij was ongeveer van denzelfden leeftijd als Guy en met bijna overdreven zorgvuldigheid gekleed. Het was het jongste lid der firma Calthorp. Grif fin en Wells, de zoon van Mrs. Calthorp, die voor Guy's opvoeding en studie had gezorgd, en sedert hun gemeenschappelijke schooldagen Guy's vriend. „Zoo Dick, ben jij daar!" riep Guy. „Wat brengt jou zoo vroeg uit de veeren?" „Dat zal ik je vertellen! Sir Roderick Bertram is gis teren overleden. Ik zou wel een gelegenheidsgezicht zet ten. maar je hebt hem zelfs niet één keer in je leven ontmoet, zoover ik weet." Calthorp legde zijn hoed voorzichtig op een stoel, ging daarna zelf zitten en haalde een gele enveloppe uit zijp zak. „Dit telegram", vertelde hij, „kwam gisteren na kan toortijd en het werd vanmorgen pas geopend. Het is van Martin, Sir Roderick's bediende. „Morthwaite 7.45 n.m. Sir Roderick hedenavond overleden. Verzoeke Me neer Bertram op de hoogte te stellen. Robert Martin." „Is dat alles?" vroeg Guy. „Wat zou er meer zijn?" antwoordde Calthorp op luch- tigen toon. „Als het een dierbaar familielid was met wien je geregeld was omgegaan, zou ik je heusch wel met gepaste ernst condoleeren. Maar Sir Roderick was je achterneef in den tweeden of derden graad, je hebt hem nooit gezien en zijn dood maakt jou baronet met waarschijnlijk een inkomen van zeventig duizend pond per jaar..." „Was hij zoo rijk?" informeerde Guy niet zonder vol doening. „We hebben alle reden dat te gelooven." „Laat mij dat telegram eens zien", verzocht Guy. Calthorp overhandigde het hem en Guy las zwijgend den inhoud van het dunne velletje papier. Calthorp knipte een denkbeeldig stofje van zijn vest. „Wat doen we?" vroeg Guy daarop. „Ik zou zeggen dat we er maar moesten heengaan. Je zult als erfgenaam de. begrafenis dienen te regelen en ik ga met je mee om te zien of er een testament of zoo iets is. Mijn vader heeft mij deze zaak in handen gegeven." „Hebben jullie op kantoor geen testament?" „Neen. Sir Roderick was een eigenaardig man, zooals je weet. Mijn vader heeft hem indertijd geadviseerd het ten gunste van jouw te maken. Ik ieder geval komt het landgoed aan jou. Sir Roderick heeft zijn geweldig ver mogen van zijn moeder geërfd: het is hoofdzakelijk in Amerikaansche papieren belegd." „Niet onaardig", meende Guy. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9