Op Afrikaanschen bodem. GESPRONGEN HANDEN en LIPPEN Zaterdag 31 December 1932 SCHAGER COURANT. Vijfde blad. No. 9202 Tarwe. DE MOOISTE FOTO ELK IAAR OPNIEUW HAB ZIJ AKKER'S ORIGINEEL TPR INZAGE KL00STERBAISEM Ingezonden Stuklcen. aan den overkant van de straat van GIBRALTAR. SPANJE IN AFRIKA. BAJO- NETTEN, GELD EN KOLONISATIE. DUITSCHE LEGIONAIREN. ANGST VAN SPANJE VOOR ITALIë. (Van onzen reizenden correspondent.) Ceuta, 16 December. IN het noorden, aan den overkant van het blau we water liggen nu voor ons de Spaansche kust en de rots van Gibraltar, beide overdag duidelijk zichtbaar. Op Afrikaanschen bodem bevinden wc ons thans en feitelijk toch nog in Spanje, want de stad Ceuta en naaste omgeving zijn geen ko lonie, geen protectoraat, maar vormen staatkundig een deel der Spaansche republiek. De Spaansche wei ten (behalve die op den invoer, want Ceuta is een vrij haven) gelden or en de bewoners hebben er b.v. ook stemrecht voor de volksvertegenwoordiging, welke te Madrid zetelt. Pas enkele kilometers buiten de stad Ceuta begint het Spaansche protectoraat. Deze rege ling wordt gerechtvaardigd door de samenstelling der bevolking. De ongeveer vijftigduizend bewoners van Ceuta zijn voor meer dan negentig procent Span jaarden. Arabieren en Berbers wonen er zeer weinig en behalve in een der kazernes (voor inlandsche troe pen) is er niet eens een moskee De bouw der huizen de aanleg der gcheelc stad dragen een Europeesch, een Spaansch karakter. Reeds in 1415. dus in den tijd dat de Arabieren nog over een groot deel van Spanje heerschten, werd de stad door de Portugeezen ver overd en in 1571 kwam ze aan de Spaansche kroon. Meer dan vijf eeuwen is de stad dus een Europeescne bezitting en als men er door de nauwe, kromme echt Spaansche straten wandelt, wordt men er door bijna niets aan herinnerd, dat men zich reeds in Afrika bevindt. De weinige Arabieren en Berbers, die men er ontmoet, maken er tusschen het Spaansche publiek den indruk van verdwaalde vreemdelingen. Ceuta is gelegen op een soort landtong met aan het einde een rots. waarop zich de grauwe muren van een oude vesting verheffen. Een zeer talrijk gar nizoen ligt er en dat geeft levendigheid in de smalle straten met vele winkels en café s. Warmer is het er dan te Algeciras, waar het 's avonds en overdag in de schaduw bij noordenwind nog wel eens flink frisch kon zijn. De kille winden uit het noorden moeten om te Ceuta te komen over de Straat van Gibraltar, waar het met zon verzadigde water van de Middellandsche Zee de kilte van den wind tempert. Aan zee, dus naar het noorden, vindt men te Ceuta een parkje, waarin ook nu nog. in December, bloemen bloeien. Ceuta is in militair opzicht voor de Spanjaarden een „bruggehoofd". De voor het handelsverkeer veel te grootc haven maakt het mogelijk er in korten tijd groote massa's troepen te ontschepen. Door menschen, die er niet al te veel van weten, wordt nogal eens verkondigd, dat „koloniseeren" niet anders is dan met wapengeweld eigenmachtig optre den; dat men in de eerste plaats koloniseert met ,ba jonetten". Indien dit zoo ware, zou Spanje er als ko loniale mogendheid in Noord-Afrika buitengewoon gunstig voorstaan. Het heeft steeds ruim 200.000 man onder de wapenen, die het volgens de wet ook in Noord-Afrika raag gebruiken. I-Iet transport van het moederland naar de overzijde van de Straat van Gi braltar is niet moeilijk en duurt slechts kwartieren. Ongelukkig voor Spanje is de theorie over kolonisa tie en bajonetten niet juist. Voor kolonisatie is in de eerste plaats geld noodig en dan ook een beschaving welke in staat is een flink aantal goed onderlegde, gedeeltelijk ook wetenschappelijk ontwikkelde krach ten naar het te koloniseeren gebied te zendon. Na tuurlijk hebben dezen bij hun onmiddellijk produc tie ven arbeid in sommige streken bescherming noo dig, maar de hierbij onvermijdelijke gewapende •nacht is geen hoofdzaak, slechts een hulpmiddel. Spanje heeft in zijn Marokkaansche protectoraal eenige goede wegen doen aanleggen, voldoende om een voor het land vruchtdragend toeristenverkeer mogelijk te maken, maar niet genoeg ora het land tot grooten bloei te brengen. Waar zou het de noa dige gelden vandaan moeten halen? I)e bajonetten zijn er, maar de duiten ontbreken en daardoor kan Spanje als koloniale staat slechts weinig uitrichten. Het gevolg daarvan is. dat in de ruime, uitsteken de haven van Ceuta slechts zeer weinig verkeer heerscht. De duizenden soldaten, die in de stad in garnizoen liggen, kunnen met al hun bajonetten daarana niets verandern. De meest eigenaardigon onder deze soldaten zijn die van het vreemdelingen legioen. want ook Spanje heeft een vreemdelingen legioen, dat nu wel langzamerhand zal uitsterven, naar men dit korps sterk aan het inkrimpen is. /eer belangrijke diensten heeft het Spanje, bewezen ged ï- rende den grooten oorlog tegen de Rif-bewoners, nu ruim zes jaar geleden. Dit legioen bestond voor een Gezicht op de stad Ceuta. Haven van Ceuta met het Italiaansche schoolschlp. groot deel uit buitenlanders, vrijwilligers, die zich nu voor het grootste deel hebben laten naturalisee- ren. Deze legionairen kregen natuurlijk bet moei lijkste en gevaarlijkste werk op te knappen. Dit had twee redenen; ten eerste wilden de Spanjaarden na tuurlijk hun eigen jongens zooveel mogelijk spa ren, maar dan ook; deze legionairen waren verreweg de boste en gehardste soldaten. Het zijn vrijwilligers, gedrild en onder discipline als verder nog alleen het Fransche vreemdelingenlegioen en de Du;tsche rijks- weer. Ook onder de vreemdelingen in het Spaansche legioen vond men het meest Duilschers die daar mede een oude traditie opnamen. In den tijd der huurlegers waren het immers ook meest Duitschers (en Zwitsers), die zich wijdden aan het soldaten- handwerk en bereid waren voor en tegen alles te vechten, als het slechts betaald werd. In een der café's heb ik zoo n Spaanschen legionair niet een ty pisch Duitsch uiterlijk aangesproken. Hij vertelde onwillig op mijn in het Duitsch gestelde vraag, dat hij Duitsciier geboren was. maar voegde er aan toe dat hij liever geen Duitsch sprak Hij verkoos het Spaansch. Dit deed me denken, aan een Duitachen soldaat uit tiet Fransche vreemdelingenlegioen, dien ik ruim een jaar geleden te Damascus ontmoette. Deze zeide me toen. „Wij Duitschers, zijn soldaten in ons hart. Wij vechten voor wie ons betaalt." Deze opvatting verklaart misschien veel van wat wij, andere Europeanen, in de Duitschers nooit goed begrijpen. In elk geval vormen deze legionairen een heel apart soort menschen met een heel eigenaardi- gen geest en een sterk ontwikkeld gevoel van saam horigheid. Nu Spanje niet meer vreest voor een ernstige be weging onder de bewoners van Spaansch Marokko, zal het Spaansche vreemdelingenlegioen langzamer hand wel verdwijnen, ook al omdat het te duur is. Zoo'n legionair krijgt, namelijk zestien maal zooveel soldij als een gewone Spaansche soldaat, nl. vier pe setu, tachtig cent per dag boven kleeding en voe ding. Juist toen ik te Ceuta aankwam, lag er in de ha ven een prachtige driemaster een fregat, schoolschip der Italiaansche marine met een bemanning van honderden koppen. Dit herinnerde even aan de aspi raties van Italië in de Middellandsche Zee, aspiraties, welke terecht of ten onrechte in Spanje onrust wek ken De Spanjaarden verdenken er Italië van de Balea ren in bezit te willen nemen om zoodoende een goe de basis ie verkrijgen voor een aanval op de Fran sche kust. Dit wórdt ih Spanje algemeen aangenomen als de reden, waarom de* regeering te Madrid toena dering zoekt tot Frankrijk. Een merkwaardig feit teekent hoever Spanje's ach terdocht tegenover Italië gaai. Er bestaan reeds uitgewerkt? plannon om de ha vens op de Balearen uit te breiden en te verbete ren. Een aanbesteding werd uitgeschreven. Onder 1e mededingers was ook een Oostenrijksche firma, waarvan de Spanjaarden ineenen. dat ze jn nauwe betrekking staat tot de regeering van Mussolini. De aanbe&teding werd daarop afgelast en de Spaan sche regeering besloot het werk in eigen beheer uit te voeren Over de zonnige Middellandsche Zee drij ven donkere politieke wolken. J. K. BREDERODE. Nog een misdrijf te Winschoten. Inbraak in het spoorwegstation. De brandkast opengebroken en leeggeplunderd. Met een balt van 2400 gulden er van door. In den nacht van Woensdag op Donderdag is inge broken in het station der Ned. Spoorwegen te Win schoten. De brandkast ls leeggehaald, doch over het bedrag, dat wordt vermist, wordt tijdens het onder- *oek der politie, waarbij ook met een politiehond wordt gewerkt, alle stilzwijgen bewaard. De ontvangsten van den dienst worden dagelijks naar Groningen opgezon den. Vermoedelijk ia het gestolen bedrag dan ook gering, n.1. slechts datgene, wat na Woensdagavond zes uur was geïnd. Echter wordt ook gemompeld, dat Jnet het einde van de maand de maandgelden van het etatlonspersoneel reeds in de kast waren geborgen. Zekerheid daaromtrent was Donderdagmorgen nog plet te krijgen. Nader meldt men nog: Donderdagmorgen om half zes, bij den aanvang van den dienst, bemerkte een ambtenaar, dat de brand kast, die in het plaatskaartenbureau stond, niet geslo ten was, Het bleek, dat de inhoud, een bedrag van ongeveer f 2400, was verdwenen. Het geval is des te raadselachtiger, daar alle deuren waren gesloten en op de brandkast geen sporen van braak werden gevonden. Het politie-ondezoek heeft nog geen resultaten opge- leevrd. Er zijn foto's genomen van vingerafdrukken in het gebouw en van de brandkast. Het ingeslikte flnltje. Een film-dwaasheid, die bleek ook in wer kelijkheid te kunnen bestaan. Op eersten Kerstdag werd in het ziekenhuis te Uford een meisje van tien jaar gebracht, dat floot bü eiken ademtocht. Het kind had een fluitje gekregen, bü het blazen daarop was een van de toonstaafjes losgeraakt, zy had het ingeslikt, en het was in een luchtpyp blijven «teken. Met de broncoscoop had men het fluitje gauw verwijderd en den volgenden dag kon het kindje al naar huis gaan. In fluitjes stelde het geen belang meer. Wü zouden misschien van dit ongelukje, dat zoo goed s afgeloopen, geen melding hebben gemaakt, ware het met, dat hieruit weer eens blijkt, dat de stoutste fanta- j?Ct alti^d weer door de werkelükheid achterhaala ■worat. in de film City Llghts slikt Charley Chaplin een fluitje In en zijn fluitend gehik roept alle honden uit den omtrek tot zich. Ziet men die dwaasheid op de film, dan weigert men te gelooven, dat zooiets in werkelyk- heid mogelük zou zün. Maar dan komt er later een meisje van tien jaar te Londen laten zien, dat zooiets inderdaad gebeuren kan. Brandverzekering. De Tarwe-Organlsaties In Noord- en Zuidholland wij zen er de tarwe-telers op, dat de prijs, welken de te lers voor hun tarwe van oogst 1932 zullen ontvangen, vermoedelük zal worden verhoogd. In verband daarmede zal het wenschelük zyn, de brandverzekering voor zoo ver deze ln verband met de tot heden lagere uitbetaling niet moch gbaseerd zyn op f 12, van heden af op dat bedrag per 100 K.G. af te sluiten. De prijs van de zaaitarwe. De Tarwe-organisaties in Noord- en Zuidholland brengen de tarwetelers in herinnering, dat zy, die hun tarwe voor den zaai verkoopen, geen enkel recht kun nen doen gelden op een eventueele nabetaling van de zyde de Tarwe-Organisatie. Tot heden hebben de orga nisaties steeds gestreefd naar het handhaven van een richtprüs voor zaaitarwe van ten minste f 12. Met het oog op de waarschynlükheid dat de organisaties op de prijzen volgens de bestaande prysschaal een by'slag zullen gaan betalen, of de prysschaal zullen verhoogen, wellicht tot een middenprys van f 12, is het redelyk, dat de prüs voor zaaitarwe van nu af gebaseerd wordt op een basis, welke hooger ligt dan f 12 voor tarwe van de middenklasse. De fraude te Leiden. De accountant naar het huis van bewaring overgebracht. De accountant en bioscoopexploitant E. V. Szn., die door de Haagsche politie is gearresteerd, als verdacht van verduistering van ongeveer een ton aan effecten en kasgelden ten nadeele van het Ned. Israëlietisch Wees- en Doorgangshuis te Leiden, waarvan hij regent- penningmeester was, is heden voor den Officier van Ju stitie geleid en daarna naar het Huis van Bewaring overgebracht. ONTSLAG AANGEZEGD. Alle arbeiders van een fabriek de straat op. Met ingang van 1 Januari is aan het volledige perso neel der N.V. Stroocartonfabriek Hooites en Beukema, 1 te Hoogezand, ontslag aangezegd. Men zij gewaarschuwd! Gevaarlyk autorijden in de grensstreken. De ambtenaren het recht om op alle auto's die op verzoek niet stoppen, te schieten. Brutale struikrooverspraktyken in Limburg Sinds eenigen tyd is er in de Limburgseh-Duitsche grensstreek een eigenaardige verhouding ontstaan tus schen dienstdoende douane-beambten en chauffeurs van pasreerende personen- en vrachtauto's. Nu het verschillende malen is voorgekomen, dat deze laatsten op een sommatie om halt te houden stopten en dan moesten constateeren niet met grensbewakers, maar met struikroovers of andere ongure elementen te doen te hebben, storen vele chauffeurs zich niet meer aan het stop-bevel. Hebben zij inderdaad met douane beambten te doen. dan is het onvermijdelijfk gevolg, dat deze meenen smokkelaars voor zich te hebben en op de wagens schieten. Zoo hebben zich in de grensstreek reeds talrijke onverkwikkelijkheden voorgedaan; voor zoover bekend, zijn de bestuurders en inzittenden van beschoten auto's nog steeds ongedeerd den dans ont sprongen. Van de zijde van Duitsche grensautoriteiten wordt er in verband hiermede nog eens dringend op gewezen, dat aan het bevel .tot stoppen van douane-beambten door alle autobestuurders onmiddellijk moet gehoor gegeven worden. Op de gebruikelijke stopteekens wordt de aan- daoht gevestigd. Grensbeambten in uniform zwaaien alleen met de hand. terwijl de beambten in burgerklee- dij zwaaien met een groen vlagje, waarop een koperkleu rige rijksadelaar voorkomt; 's nachts is het teeken voor alle beambten hetzelfde: een rood lampje. Met het feit. dat van deze teekens misbruik wordt gemaakt, houdt de overheid geen rekening: de beamb ten hebben het recht om op alle auto's die op het tee ken niet onmiddelyk stoppen, te schieten. De moord in de Naaldwijksche straat te Den Haag. De kellner op vrije voeten. Op vordering van den Officier van Justitie heeft de Haagsche rechtbank de invrijheidsstelling bevolen van den kellner P. uit de Naaldwijksche straat, die was ge arresteerd als verdacht van den eenigen tijd geleden ge- pleegden moord op de 25-jarige Cisca L., in genoemde straat De vermiste postzak te Winschoten. Ook de betreffende ambtenaar ter beschik king van de justitie gesteld. In verband met den diefstal van f 20.000 uit een van Winschoten naar Groningen gezonden postzak is be halve de eerst gearresteerde besteller en de werkster van het postkantoor, thans ook een ambtenaar ter beschikking van de justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring te Winschoten overgebracht. Portret-Atelier JAC. DE BOER, Keizerstraat - DEN HELDER. Auto door de tram gegrepen. Op een onbewaakten overweg onder Dordrecht De bestuurder met den schrik vrijgekomen Uit Dordrecht. Donderdagmiddag omstreeks 2 uur is een taxi van Van Zetten's Auto Verhuurinrich- ting te Rotterdam op den onbewaakten overweg even buiten Barendrecht gegrepen door een stoomtram, die de chauffeur van den wagen niet had opgemerkt.. De botsing was zoo hevig dat de auto over een sloot ln den tuin van een langs den weg gelegen villa terecht kwam. Het mag inderdaad een wonder heeten dat de chauffeur bij deze buiteling ongedeerd bleef, terwül de inzittende, de heer Spier uit Rotterdam, slechts licht v/erd gwond. De auto is totaal vernield. Het vraagstuk van de beperking der Crisis-werkloosheid. Een verkorting van den arbeidsduur al of niet gewenscht? Het Haagsche corr. bur. meldt: De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft thans de commissie samengesteld, welke aan den raad prae-advies zal uitbrengen omtrent de vraag of het al dan niet noodig of gewenscht is, ter beperking van da crisiswerkloosheid, tijdelyke wettelyke maatregelen te nemen, welke kunnen leiden tot verkorting van den ar beidsduur en eventueel daartoe strekkende voorstellen te doen. Dank zij den KIOOSTERBALSEM heeft zij die nu nooit meert B't Was een gruwelijke last en het leed geweldig zeer. het bloed stond er al tijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed ik er np, het beet geweldig, maar tel kens kwamen de kloven terug. Oewone huid-crêmes hielpen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan. Au wrijf ik eiken ochtend en avond Klooster balsem er op. Dat doet géén zeer en de huid is en blijft prachtig glad èn gezond, ook al kom ik met mijn han den vaak in het water. Het was een UitkOmSt." tm» rr H. de J. te s-H. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmlddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1.— WelEd. Heer, Naar aanleiding van een verslag omtrent een be handeling van belastingzaken op 12 December U. tegen een veearts van Wyk aan Zee, die niet van wijken wist, ben ik zoo vry U te verzoeken, onderstaande in Uw blad op te nemen. Werkelijk, genoemde veearts is verbaliseerd op 14 September 1932, omdat hy niet gestopt zou hebben op het Keern te Hoorn, waar men bezig was wegenbelas ting te controleeren, op een gegeven sein. Dit berust op een vergissing, omdat de genoemde ryzige majoor (van Uw verslaggever) van de Ryksveldwacht mijn auto geen sein tot stoppen heeft gegeven en ook niet kon geven, omdat hy bezig was de eerste van de twee auto's, die hy pas aangehouden had. te controleeren. Op het oogenblik, dat deze twee auto's het sein tot stop pen werd gegeven, bevond ik my op den dwarsweg, den weg, dien van Berkhout komt. Ik begreep, dat er con trole was, doch wachtte op een stopsein, toen ik mij bevond op den weg, waar gecontroleerd werd. Was ik hiervoor bevreesd geweest, dan had ik aan het eind van den weg van Berkhout links omgeslagen en naar Wognum gereden. Waren myne papieren niet in orde geweest, dan had ik (misschien) gezegd, dat ik daar niet geweest was. Immers zegt men de waarheid dan vliegt men er in; verzwijgt men deze, dan gaat men vrij uit! In elk geval deed het mij genoegen, dat er een by deze zaak aanwezig was, die de zaak onpartijdig over zag en begreep. Dit was Uw verslaggever, die schreef: „wy kregen echter wel den indruk, dat de her H. vol komen ter goeder trouw was en het geheele toeval op een misverstand berustte." En zoo was het precies! Zonder twijfel was deze in druk gebaseerd op het feit, dat de eene verbalisant (RÜksveldwachter) vertelde, dat hü zün linkerarm naar links had uitgestoken voor het geven van een stopsein voor mün auto, terwül een andere verbalisant (ambte naar), die vertelde, dat op het oogenblik van mün over treding hü vlak achter den brigadier had gestaan, ver klaarde. dat de trouwe hermandad zün rechterhand had opgestoken. Tevens meende eerste verbalisant, dat mijn wagen een kleine wagen was, zoo iets als een bokken wagen, maar de Rijksadvocaat kwam hem te hulp en vertelde hem. dat het een Nash was. (Zoo goed herin nerde deze verbalisant zich deze zaak. en toch was alles waar wat hy zei!) Het is niet onmigelijk, dat het voor sommige menschen zeer moeilijk is om auto's van bok kenwagens te onderscheiden! By het requisitoir van den Rijksadvocaat werden deze vergissingen niet eens genoemd, en alles uitgelegd ten nadeele van den beklaagde. Voor deze overtreding werd 15 gld. geëlscht. de officier wipte even van zün stoel, hiermede zijn goedkeuring hechtende aan den eisch, dé president snuffelde even ln het wetboek om in verband met de overtreding de straf te bepalen en klaar was Keesje. De straf werd bepaald evenals de eisch was, op 15 gld., hetgeen ik reeds al lang gevoeld had. En waar voor is dit alles? Alleen voor een vergissing van iemand die niet erkennen wil, dat hü zich vergist heeft. My'n dank is dan ook groot voor de nette en coulante behandeling. Met dank G. HANNEMA. Wijk aan Zee.

Schager Courant | 1932 | | pagina 17